• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سُوال های شیمیِ من

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
پاسخ : سُوال

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
چون من سر امتحان نوشتم رادرفورد،کم کرد دبیرمون!
چرا؟

کنار کتاب موزلیو ب عنوان کاشف پروتون معرفی کرده . کسی ک ازش ب عنوان کاشف یاد میشه اونه .
رادرفورد حدسیاتی داشت اما خب تحقیقات موزلی باعث شد ک اون بتونه ثابت کنه حرفاشو . شما تو تشریحیا موزلیو در نظر بگیرین . تو تستیای کنکور با تستهایی مواجه میشین ک رادرفوردو در نظر گرفته (و اسمی از موزلی نیاورده) و ادامش هم حرفم تو پست قبلیم..

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

شاید باید مینوشتی رادرفورد و شاگردانش :-"

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

متاسفانه چون یه کم (فقط یکم)رویکرد سیستم آموزشی ما رسیدن به جواب آخره هرچی کتاب گفته بنویسین
http://www.physlink.com/Education/AskExperts/ae46.cfm
معمولا تو مراجع خیلی اسمی از موزلی برده نمیشه...
مثلا راجع به کشف الکترون هم بین چند نفر بحث هست هنوز!(البته معمولا تامسون طرفداراش بیشتره)

m.r.jazini

محمدرضا جزینی زاده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان دوره دوم علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
یبار شیمی
دانشگاه
kmu ( علوم پزشکی کرمان )
رشته دانشگاه
دندون
تلگرام
اینستاگرام

سلام . یک سوال :
با توجه به همچون دانشمندان فکر کنید ص86 شیمی سال سوم تجربی . که یک جدول داده استنباط می شود که میزان انحلال پذیری cl2 بیشتر از h2s و اون بیشتر از co2 هسته . چرا اینجوریه؟
جرم مولی CO2 که از جرم مولی H2S که بیشتره . چرا انحلال پذیریش کم تره؟؟

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

چون H2S قطبی هست برخلاف CO2 که ناقطبیه پس با مولکول های آب پیوند قوی تری می تواند ایجاد کند که باعث انحلال پذیری بیشتر آن میشود

sarina80

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 3
شهر
اصفهان

به نقل از A M I N :
اگه توی یه ترکیب آلی چند تا شاخه ی فرعی وجود داشته باشه باید از کدام سمت شماره گذاری کرد؟
اگه منظورتون آلکن باشه باید از طرفی شماره گذاری کنی که به اولیین شاخه ی فرعی نزدیک تر باشه اگه از دو طرف شماره گذاری یکسان باشه وقتی که شماره ی اتیل و متیلو مشخص کردی جمعشون میکنی هرکدوم ک عددش کم تر شد از اون طرف شماره گذاری میکنی
ولی اگر منظرتون آلکن و آلین باشه از طرفی شماره گذاری میکنی ک به پیوند دو گانه یا سه گانه نزدیک تر باشه (ینی عددش کم تر بشه)

انیس

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
جندی شاپور
رشته دانشگاه
پزشکی

شیمی 2 مبتکرانو دارم لازمه شیمی 2 تکمیلی هم بزنم? یا بجا تکمیلی کتاب دیگه ای بگیرم? :-?

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC

من تکمیلی دارم.
(همون طوری که روی جلدش نوشته) برای محکم کاری خیلی خوبه.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از انـــیـــســـ :
شیمی 2 مبتکرانو دارم لازمه شیمی 2 تکمیلی هم بزنم? یا بجا تکمیلی کتاب دیگه ای بگیرم? :-?
تکمیلی خیلی کتاب خوبیه. حس می کنم وقتی شیمی 2 انقدر مهمه،تستای تکمیلی رو بزنید...
نشرالگو هم امتحان کنین

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

تو چنتا كتاب كمک اموزشی دیدم که نقطه ذوب و نقطه جوشُ جز خواص فیزیکی وابسته به جرم مطرح کردن
چرا؟

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از NOVANDA :
تو چنتا كتاب كمک اموزشی دیدم که نقطه ذوب و نقطه جوشُ جز خواص فیزیکی وابسته به جرم مطرح کردن
چرا؟
تو تمامی رفرنسای معتبر شیمی، نقاط ذوب و جوش رو خواص intensive شدتی، غیروابسته به جرم عنوان کردن

واسه کنکور هرچی تو کتاب درسی نوشته ملاکه

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
وزن اتمی بور 10/81 و بور شامل دو ایزوتوپ B-10 و B-11 می باشد.جرم اتمی B-11 برابر با 11/01 و فراوانی طبیعی آن 80/22% است.جرم اتمی B-10 را بیابید.

(چگونه مسائل شیمی را حل کنیم ، فصل 4 -22)

من هر چی حساب می کنم میاد 9/999 ولی خودش گفته 10/01

Wulfric

Percival's daddy
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
وزن اتمی بور 10/81 و بور شامل دو ایزوتوپ B-10 و B-11 می باشد.جرم اتمی B-11 برابر با 11/01 و فراوانی طبیعی آن 80/22% است.جرم اتمی B-10 را بیابید.

(چگونه مسائل شیمی را حل کنیم ، فصل 4 -22)

من هر چی حساب می کنم میاد 9/999 ولی خودش گفته 10/01
حالا واقعن مهمه؟:-w

معمولا این اتفاقا ب دلیل این پیش میاد ک اون ثابت هایی ک نویسنده باهاشون سوالو حل کرده یه تفاوت جزیی با عددایی ک تو سوال رو باهاشون حل میکنی دارن
ینی مثلا این 11/01 گرد شده ی یه عدد دیگه ایه، و نویسنده خودش سوالو با 11/01 حل نکرده و بجاش یه عدد دقیق تری ک توی رفرنس ها هست رو استفاده کرده

M.Shamsi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای نجف آباد
شهر
نجف آباد
سلام . لطفا سریع جواب بدین ممنون.

((اگر 20g سدیم هیدروژن کربنات با خلوص 84% بر اثر گرما به میزان 50% تجزیه شود، جرم جامد بر جای مانده چند گرم است؟
1 ) 5.4 2 )11.6 3 )13.8 4 )16.9
من هرجور حل میکنم به گزینه 1 میرسم ولی پاسخنامه زده گزینه 4. میشه بگین چرا این گزینه میشه؟

Sme

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
سلام . لطفا سریع جواب بدین ممنون.

((اگر 20g سدیم هیدروژن کربنات با خلوص 84% بر اثر گرما به میزان 50% تجزیه شود، جرم جامد بر جای مانده چند گرم است؟
1 ) 5.4 2 )11.6 3 )13.8 4 )16.9
من هرجور حل میکنم به گزینه 1 میرسم ولی پاسخنامه زده گزینه 4. میشه بگین چرا این گزینه میشه؟

جواب همون گزینه 4خواهد شد وقتی میگه 50% سدیم هیدروژن کربنات تجزیه میشه،فراورده های شما میشه سدیم کربنات و اب و کربن دی اکسید،یعنی ماده های جامد شما که تو ظرف واکنش خواهید داشت نصف سدیم هیدروژن کربنات اولیه با سدیم کربناتی هستش که حاصل شده،با دو راه میتونید حل کنید یا اول جرم ماده های جامد رو به دست بیارید یا جرم اب(چون واکنش تجزیه هست،اب به صورت بخار خواهد بود) و کربن دی اکسید رو حساب کنید از 20گرم ماده اولیه کم کنید.که میشه 16.9
جرم اب بخار شده:0.9
جرم کربن دی اکسید:2.2گرم
×لابد فقط یک ماده جامد رو حساب کردین:-":-"

M.Shamsi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای نجف آباد
شهر
نجف آباد
بله.مرسی . من فقط جرم سدیم هیدروژن کربنات رو در نظر گرفته بودم.یعنی باید هم جرم ماده تجزیه شده (سدیم کربنات ) و اون50% نیز از سدیم هیدروژن کربنات.درست میگم؟

Sme

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
بله.مرسی . من فقط جرم سدیم هیدروژن کربنات رو در نظر گرفته بودم.یعنی باید هم جرم ماده تجزیه شده (سدیم کربنات ) و اون50% نیز از سدیم هیدروژن کربنات.درست میگم؟
هم میتونید جرم هر دو ماده جامد رو حساب کنید با هم جمع کنید و هم میتونید جرم فراورده های گازی رو حساب کنید از واکنش دهنده اولیه کسر کنید.

M.Shamsi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای نجف آباد
شهر
نجف آباد
سلامی دوباره.
(( 1g نمونه ی ناخالص Fe2O3 به شدت حرارت داده میشود.جامد باقی مانده،وزنی معادل 0.9843g دارد.اگر کاهش وزن تنها ناشی از خروج O2 از Fe2O3 باشد،درصد خلوص Fe2O3 در نمونه ی اولیه چیست؟))
میخاسم بدونم جواب میشه 5.22% ؟
امروز یه چند تایی سوال هست جواب بدین ممنون میشم.

M.Shamsi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای نجف آباد
شهر
نجف آباد
و این دوتا دیگه.فقط خواهشا اگه جوابام درسته که هیچ ولی اگه غلطه یه شرح حل مختصر بذارین.یه دنیا مممنون.
2.((طبق این واکنشها،

C:\Users\Dehkadeh\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.png
2Li2O2 + 2CO2 مشاهده پیوست 49 2 Li2CO3 + O2

C:\Users\Dehkadeh\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.png
Li2CO3 + H2O مشاهده پیوست 51 2LiOH + CO2
اگر پس از واکنش نمونه ای از Li2O2 و LiOH به وزن 15.783g با CO2 اضافی،2.35L گاز O2 با چگالی 1.4g/L آزاد شود،درصد لیتیم را در این مخلوط محاسبه کنید.(Li=7 O=16 H=1)
جواب من: 29% درسته؟

M.Shamsi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای نجف آباد
شهر
نجف آباد
3.((مخلوط منیزیم کربنات و منیزیم هیدروکسید را که 30% آن منیزیم کربنات است با HCl مجاور میسازیم.چند گرم HCl لازم است تا 40g از این مخلوط حل گردد؟(Mg=24 C=12 O=16 H=1)

جواب من، 45.66g . درسته؟

بالا