• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مباحث ریاضی نجوم

• شروع کننده موضوع soha
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
سلام !
من پایه ی اولم . می خواستم بدونم برای این که امسال شرکت کنم باید چه سر فصل هایی رو از ریاضی بلد باشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(مثل انتگرال و ...) ممنون می شم راهنماییم کنید :P :-X :)

• شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
پاسخ : مباحث ریاضی المپیاد

واقعا مرسی از این همه راهنمایی ::) الان من دارم تو دستام مدال طلای المپیاد نجوم که توی بروکینا فاسوی شمالی شعبه ی شهر های مرزی ایران برگزار شد رو می بینم O0 O0پس فردا هم می رم هاروارد برای ادامه ی تحصیل از همه ی اوناییم که جوابم رو دادن تشکر ویژه دارم >:D
لطف کردید امضا نمی دم زور نزنید

taraneh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
مطالعه برای المپیاد نجوم (فعلا مرحله 2!)

راستش من هم مثل شما دنبال اين موضوع بودم و هستم اما استاد نجومم به من يه مطلبي گفت اونم اينكه براي المپياد نجوم نبايد روي مسائل رياضي و فيزيك خيلي زوم كنيد بايد مفاهيم نجومي رو بلد باشي بايد علم نجوم رو عميق ياد بگيري مثلا پارسال بچه‌هاي اروميه همشون تو قسمت مسائل و رياضي و فيزيك فول بودن واقعا مسائل رو عالي حل ميكردن اما وقتي سؤال نجومي بهشون ميدادي بلد نبودن واسه همين هم هيچكدوم قبول نشدن از المپياد پارسال. نميگم مساله بلد نباش اما بيشتر روي مفاهيم نجوم كار كن توي رصدها شركت كن خيلي مفيده.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

خوب وقتی کسی جواب نمیده ، حتما جوابشو نمیدونه دیگه . والا بچه های این جا دریغ نمی کنن.

• شروع کننده موضوع

soha

کاربر نیمه‌حرفه‌ای

در همون حد کم . من نه انتگرال بلدم نه تابع نه ... فقط مشتق در حد متوسط اونم یکی از دوستای دومم بم یاد داده حالا کلا چی لازم داریم؟؟
برای همون در صد کم و گرنه از اطلاعات که من همه چیز دم دستم رو می خونم :-\ ^-^ (:|

taraneh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
مطالعه برای المپیاد نجوم (فعلا مرحله 2!)

يه خبر: متاسفانه يا خوشبختانه نميدونم ديگه:دي المپياد نجوم از امسال فقط براي پايه سوم رشته رياضي فيزيك برگزار ميشه يعني اولها و دومها نميتونن بدن و بايد تا سوم صبر كنن به نظرم ن خوبه چون اون موقع لازم نيست مباحث رياضي رو خودمون جدا بخونيم و وقت بيشتري هم داريم و احتمال موفقيتمون بيشتره.

Sirius

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم-تازگی ها بهش اخترفیزیکم می گن-
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
هنوز معلوم نیس!

عزیز دلم... شما 2 سال دیگه می تونی شرکت کنیاااا!زیاد عجله نکن... شروع کن اول نجوم یاد بگیر از سال دوم برو تو کار فیزیک و ریاضی المپیاد از الان واست خیلی سنگینه و باعث می شه از المپیاد زده بشی... اولین کاری که باید بکنی خوندن نجوم دینامیکی است بعدش سری کتاب های شومز بعدش نجوم کروی... اینا رو با دقت بخون... ببین سعی کن از همه جاش سوال بپرسی... خیلی با کنجکاوی بخون اون دو تای اولو...بعدش که رسیدی به دو فصل اول نجوم کروی... باید بری دنبال مثلثات... باید فرمول حفظ کنی و یه بند مساله حل کنی... بعدش می ری سراع فیزیک پایه جلد اول-مکانیک- همشو می خونی که این قسمت می ره واسه ی سال دوم دبیرستان... توی تابستون دوم که می خوای بری سوم باید روی ریاضیش کار کنی... انتگرال هم تا ته دوره نیاز زیادی نداری بهش... ولی مشتق که چیز ساده ای هم هست رو باید یاد بگیری... توی تابستونی که می خوای بری سوم... توی سال سومم باید شروع کنی به حل کردن مساله از هر جایی که گیر می آری... بعدشم باید ببینی قبول می شی یا نه!همین.

panda

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج
مدال المپیاد
دارم برای المپیاد نجوم میخونم.

من فیزیک پایه رو نمیدونم ولی به نظرم برای مکانیک بهتره اول هالیدی و بعد کلپنر رو بخونی. کلپنر خیلی کتاب خوبیه و دیدت رو نسبت به فیزیک و مکانیک خیلی وسیع و کاربردی میکنه!(آشنایی با مکانیک/دنیل کلپنر)

panda

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرج
مدال المپیاد
دارم برای المپیاد نجوم میخونم.

به نقل از محمد :
المپیاد ریاضی چند تا بخش داره؛
1- جبر 2-ترکیبیات 3- آنالیز 4- نظریه اعداد

برای هر کدوم باید از پایه اش بخونی... اگه .واقعا می خواهی به جد بخونی ریاضی اول و دوم رو تموم کن.. بعد برو سراغ جبر سال سوم... بعد هم جبر مهدی صفا رو دست بگیر... فصل اول تا چهارمش کافیه... فعلا همینا رو شروع کن...
البته فکر میکنم منظور مباحث ریاضی المپیاد نجوم باشه! :)

parastookhayami

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شيراز
مدال المپیاد
مي خواهم در المپياد كامپيوتر و نجوم شركت كنم

بايد در چه حد رياضي اول و دوم دبيرستان رو بدونيم بيش از كتاب درسي يا به اندازه كتاب كفايت مي كنه؟

بهراد طوقی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
مدال المپیاد
مدال طلای پنجمین المپیاد نجوم واخترفیزیک

سلام
فعلا به نظر من با توجه به مرحله ای که المپیاد نجوم بهش رسیده برای ریاضی توماس و موارد درسی متوسطه الزامی ان و کسایی که علاقه بیشتری دارن می تونن کتابهایی مثل لیتهلد و آپوستل بخونن. کلا آشنایی با حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی و کابرد بردارها و ماتریس خیلی لازمه هرچند در دوره تابستانه کار به ریاضیات پیشرفته ( لاپلاسی ، گرادیان ، دیورژانس و حساب تانسوری) هم کشید ولی من لازم نمی دونم وقتتون رو برای این چیزا یزارید.
برای فیزیک هم 4 جلد هالیدی ( اون فصل هاشون که وقتتون اجازه می ده) الزامی هست و برای مکانیک من مطالعه همزمان ماریون ، فاولز و کلپنر رو مفید می دونم و اگر وقتش رو دارید کتابهایی مثل آریا و گلدشتاین هم مفیدن .

در ضمن در آدرس زیر هم در خدمتتون هستیم:
TAOG.blogsky.com

analiz

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
طلایه داران جامع11
شهر
تهران
مدال المپیاد
مطالعه برای المپیاد نجوم وریاضی

برای اول دبیرستان چه مباحثی رو درچه حد باید خوند؟؟؟؟؟ برای المپیاد نجوم

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

به نقل از analiz :
برای اول دبیرستان چه مباحثی رو درچه حد باید خوند؟؟؟؟؟ برای المپیاد نجوم
باید دیفرانسیل و انتگرال و این جور چیزا رو بلد باشی....
البته من میرم می پرسم...میام دقیق ترش رو بهت خبر میدم...

haras

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران!
مدال المپیاد
دارم ریاضی می خونم ببینم چی میشه...
رشته دانشگاه
ایشالا مکانیک!

کتاب اصلا کفایت نمی کنه
باید ترکیبیات و هندسه و نظریه اعداد و جبر بلد باشی
برای هندسه کتاب هندسه مسطحه از مقدمات تا المپیاد و باسه ترکیبیات کتاب آنالیز ترکیبی خوبه
این دو تا مهمتره... چون سوالای بیشتری ازشون تو المپیاد میاد تا جبر و نظریه اعداد

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از سارا!!! :
کتاب اصلا کفایت نمی کنه
باید ترکیبیات و هندسه و نظریه اعداد و جبر بلد باشی
برای هندسه کتاب هندسه مسطحه از مقدمات تا المپیاد و باسه ترکیبیات کتاب آنالیز ترکیبی خوبه
این دو تا مهمتره... چون سوالای بیشتری ازشون تو المپیاد میاد تا جبر و نظریه اعداد
ببخشید! اینا مباحثی از ریاضیست که در المپیاد نجوم کاربرد دارن؛ نه المپیاد ریاضی.

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : مباحث ریاضی نجوم

من از معلممون پرسیدم گفت مشتق و انتگرال و نظریه ی گروه ها (!) و هندسه ی قوی !

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : مباحث ریاضی نجوم

به نقل از Samaneh.Z :
من از معلممون پرسیدم گفت مشتق و انتگرال و نظریه ی گروه ها (!) و هندسه ی قوی !
همش درست؛ ولی نظریه ی گروه ها به چه درد می خوره؟

بالا