• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

به نقل از S@ene :
برای همین تو انتخاب رشته اگه هدفتون اپلای کردنه بیشتر به دانشگاه فکر کنید تا رشته (فکر کنم این تنها موردیه که توصیه میکنم کسی دانشگاه رو به رشته اولویت بده!)

آدم با رشته اش قراره یه عمر زندگی کنه :D

نظر شخصی من، درسته واسه اپلای، دانشگاه خوب هم یکی از فاکتور هاست ولی اینم در نظر بگیرین اپلای که کردین و پذیرش گرفتین داستان تموم نشده هنوز! :D بعد اونجا باز قراره برین درس بخونین توی رشته خودتون. باید نمره هاتون خوب باشه، مقاله و پیپر و این چیزا. باید بتونین فارغ التحصیل شین و اونقدر خوب باشین که کار خوب گیرتون بیاد! البته اینم هست قرار نیست تو چیزی که الان میخونید گیر کنید چون واسه ارشد و مراحل بعدی بالاخره بازم انتخاب و تنوع هست ولی با این حال یهو 180 درجه که نمیتونین تغییر فاز بدین

حواستون باشه بعضی وقتا یه سری درسا اونقدر سخت میشه که علاقه ممکنه تنها انگیزه ی آدم باشه واسه خوندنشون
بالاخره دانشگاهه دبیرستان نیست که بگیم خب من 4 سال از فلان درس بدم میومد ولی خوندم همیشه نمره اشم گرفتم درصدام هم بالا بوده فرق میکنه :D

فاکتور علاقه داشتن ، بازم به نظر من البته :D ، اولویت اول باید باشه

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

حرفای پگاه رو 100% قبول دارم

شما تو ی بدترین رشته ای هم که بیشترین علاقه رو بهش داشته باشی بری میتونی تا ماکزیمم اون رشته پیشرفت کنی اما اگه بری تو بهترین رشته و جایی که هیچ علاقه ای به رشتش نداری مدرکو باید بگیری و بشینی بغل بابا :D

یعنی واقعا تجربه نشده واسه خیلیا اینهمه ادم که تو بهترین دانشگاهها افسرده شدنو و پوکیدن از رشتشون ؟ جالبه برام هرسال دوباره برابر تعداد پارسال همین اشتباهو میکنن :))

فقط اینو بگم خیلیا شنیدن این جمله رو که دانشگاهو اولویت بده به رشته عزیزم که فقط کلمه های فارسی این جمله رو خوندی و به معنیش فکر نکردی , این جمله یعنی اینکه شما

وقتی به دوتا رشته یکسان علاقه مندی و با یکیش تو دانشگاه بهتر قبول میشی برو تو اون نه اینکه بخاطره یه دانشگاه بری تو رشته ای که هیچ علاقه ای بهش نداری (باز منو جو گرفت رفتم رو منبر :)) :-" )

یه دوست

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
مدال المپیاد
من والمپیاد...؟!؟!؟!؟
دانشگاه
هرجا راهم بدن!!
رشته دانشگاه
پزشکیم آرزوست...

آقا (و البته خانم!) چقدر دعوا میکنید!؟! /m\

من خودم یکی از کسایی هستم که پیگیر رشته ی روانشناسی هستم و توی گزینه هامه! :-?

روانشناشی تهران برا انسانی دو رقمی میخواد (اونم زیر هفتاد , هشتاد) و برا تجربی حول و حوش(اگه درست نوشته باشم) 3000! =)) =))

من رفیقم هشتاد و خورده ای انسانی شد تهران قبول نشد!!! الان بهشتی درس میخونه(بهشتیم برا تجربیا تا حدود 3500 =)) =))

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

شما تو ی بدترین رشته ای هم که بیشترین علاقه رو بهش داشته باشی بری میتونی تا ماکزیمم اون رشته پیشرفت کنی اما اگه بری تو بهترین رشته و جایی که هیچ علاقه ای به رشتش نداری مدرکو باید بگیری و بشینی بغل بابا :D

این حرفا به شدت آرمان گرایانه و خوش بین و ایناست. هیچ جا اینطوری نیست که با علاقه بتونی به همه جا برسی. درسته بدون علاقه نمیتونی ادامه بدی. اما اصلا اصلا علاقه صرف برای رسیدن به یک جای خوب و ایده آل کافی نیست.

وقتی شما به رشته ای علاقه نداری صد در صد دانشگاه مهم تره.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

به نقل از BUG :
وقتی شما به رشته ای علاقه نداری صد در صد دانشگاه مهم تره.

مگه میشه آدم از هیچ رشته ای خوشش نیاد؟

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از پگاه :
مگه میشه آدم از هیچ رشته ای خوشش نیاد؟

در مورد من که شده :D

یک رشته ای رو ممکنه ترجیح بدم به خاطر حس های شخصی, یک رشترو ترجیح بدم به خاطر آیندش, یک رشته به خاطر فلان چیزش, که باعث میشه رشته ها در یک سطح باشن برام و انتخابو به دانشگاه بسپرم :D

mona*

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
پایتخت تاریخ و تمدن!(Hamedan DC!:D)
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

خیلی راضیم من الان :D

فقط الان باید دعا کنم بالای 2500 بیارم که دارو قبول نشم بعد خانواده بزاره برم روانشناسی 8->

×فقط راس میگن روانشناسا روان پریش میشن؟ :-"

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از مــُـنـــا :
خیلی راضیم من الان :D

فقط الان باید دعا کنم بالای 2500 بیارم که دارو قبول نشم بعد خانواده بزاره برم روانشناسی 8->

×فقط راس میگن روانشناسا روان پریش میشن؟ :-"

مگه هرکی برق میخونه موهاش سیخه ؟ :rolleyes:

مگه هرکی حقوق جزا میخونه قاتله؟ :rolleyes:

چه ربطی داره :)) ;))

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از Kenji :
مگه هرکی برق میخونه موهاش سیخه ؟ :rolleyes:

مگه هرکی حقوق جزا میخونه قاتله؟ :rolleyes:

چه ربطی داره :)) ;))

بی ربطم نیست. کسایی که روانشناسن یا قاضی و وکیلن با ماجرا ها و آدما و حس های بدبختی و غیر عادی سر و کار دارن. ناخودآگاه امکان تاثیر گذاریش رو فرد هست. البته به تاثیر پذیری خود فرد ربط داره :D

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از BUG :
بی ربطم نیست. کسایی که روانشناسن یا قاضی و وکیلن با ماجرا ها و آدما و حس های بدبختی و غیر عادی سر و کار دارن. ناخودآگاه امکان تاثیر گذاریش رو فرد هست. البته به تاثیر پذیری خود فرد ربط داره :D

خب اخه میشه همه جوره توجیه کرد

الان یه نفر یه بازی میکنه مثل پانیشر میره تو مدرسه و یه 20 نفرو میکشه اما من از 7 سالگیم دارم فیلم ترسناک میبینم اما هنوز کسی و نکشتم :))

کلا نوع ادراک طرف همونجور که خودت گفتی خیلی مهمه... این که چقدر برات مسائل اخلاقی نسبی توجیه شده و مرز بین خوبی و بدی نسبی

برات قابل درک شده.... وگرنه که اونجوری بری مهندسی هوافضام توهم میزنی یهو میگی من هواپیمام از 200 متری میپری رو زمین :-" :))

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از Kenji :
خب اخه میشه همه جوره توجیه کرد

الان یه نفر یه بازی میکنه مثل پانیشر میره تو مدرسه و یه 20 نفرو میکشه اما من از 7 سالگیم دارم فیلم ترسناک میبینم اما هنوز کسی و نکشتم :))

کلا نوع ادراک طرف همونجور که خودت گفتی خیلی مهمه... این که چقدر برات مسائل اخلاقی نسبی توجیه شده و مرز بین خوبی و بدی نسبی

برات قابل درک شده.... وگرنه که اونجوری بری مهندسی هوافضام توهم میزنی یهو میگی من هواپیمام از 200 متری میپری رو زمین :-" :))

خب .. داشتیم راجع به انتخاب رشته میگفتیم :))
این امــــــــیررضا اعلام نتایج رو قفل کرد باز نمیکنه همه ریختیم اینجا بنحوی :-" گویا
اسپم نیس :D
چون میخواستم بگم روانشناسی اگه بح علاقه باشه رشته جذابیه
مخصوصا اگر از شناخت افکار متفاوت لذت ببری :-"
:D
چه عجب راجع به یه رشته توی تجربی بحث میشه .. همه ش شریف امیر کبیر شریف ... خوبه همه هم میگن بد دادیم :-"

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از کهکشان -A.R :
خب .. داشتیم راجع به انتخاب رشته میگفتیم :))
این امــــــــیررضا اعلام نتایج رو قفل کرد باز نمیکنه همه ریختیم اینجا بنحوی :-" گویا
اسپم نیس :D
چون میخواستم بگم روانشناسی اگه بح علاقه باشه رشته جذابیه
مخصوصا اگر از شناخت افکار متفاوت لذت ببری :-"
:D
چه عجب راجع به یه رشته توی تجربی بحث میشه .. همه ش شریف امیر کبیر شریف ... خوبه همه هم میگن بد دادیم :-"

خودت اسپم میدی ما بحث علمی میکنیم :-"

خب اخه بچه ها همه اماده ی یه رقمی دو رقمی بودن الان همه 3 رقمی شدن یعنی بد دادن دیگه :))

اونوموقع که یه رقمی شدی میفرستیم کهکشان خودت نمیذاریم بری تو رشته های کهکشان ما ;)) :-"

و در اخر که روانشناسی اولین درسش روانشناسیه عمومی هیلگارده , هر کی خواس ببینه چیه این رشته میتونه دانلود کنه بخونه این کتابو (خواستم یه مطلب مفیدی گفته باشم :-" :D )

babak_eb

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
91
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینستاگرام

من نه کنکوری 92 هستم و نه پشتیبان کنکوری.
الانم از داخلی بودنم سوء استفاده کردم. ببخشید ..
اما چون به نظرم خیلی مهم بود خواستم بگم.

واسه ی انتخاب رشته:
درباره ی مدت زمان، دروس دانشگاهی، و تمام موارد مربوط به دوره ی تحصیل تحقیق کنین
درباره آینده ی رشته ی مورد نظر، از جمله ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، ادامه تحصیل در خارج از کشور، آینده شغلی رشته ی مربوطه، محل کار رشته ی مورد نظر، میزان درآمد و ... ، تحقیق کنین.
به طور مثال اگر چندتا کتاب روانشناسی خوندین و حالا میخواین برین روانشناسی، به نظرم یه کم در مورد آینده شغلی این رشته بیشتر تحقیق کنین.
ضمنا در نظر داشته باشین که روانشناسی گرایش های مختلفی داره که رتبه های مورد نیازشون با هم متفاوته و طبیعتا حیطه ی کاریشون هم همینطور. پس حواستون باشه چی انتخاب میکنین.

و یه نکته ی دیگه که میخواستم بگم،
رشته ی تحصیلیتون رو خودتون انتخاب کنین و مسؤولیتش رو خودتون بپذیرین.
که اگر در آینده موفق یا ناموفق شدین، خودتون مسؤول باشین و تقصیر کسی دیگه نندازین.
این از همش مهمتره.

داشتن شغل مورد علاقه، شش روز تعطیل به هفته ی شما اضافه میکند !

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از بابکـــ :
داشتن شغل مورد علاقه، شش روز تعطیل به هفته ی شما اضافه میکند !

بذار اسپم شه پستم ولی باید بگم :D

با این جمله فراوون حال کردم من الان کاش میشد 3تا لایک داد :D

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از BUG :
در مورد من که شده :D

یک رشته ای رو ممکنه ترجیح بدم به خاطر حس های شخصی, یک رشترو ترجیح بدم به خاطر آیندش, یک رشته به خاطر فلان چیزش, که باعث میشه رشته ها در یک سطح باشن برام و انتخابو به دانشگاه بسپرم :D

هم جواب پست بالات هم این :D

ببین اصلا ارمانگرایانه نیس

من رفیق داشتم بخاطره علاقش قبول کرد بره خارج تهران درس بخونه اما جدی خوند مثل ادمم خوند رتبشم واسه ارشد شد 25 الان اومده تهران

با خودش حرف میزدم میگفت مطمئن باش اگه تهران میموندم نصف اطلاعاتی رو که الان دارم نمیتونستم داشته باشم... هدفش اینه واسه دکتراش بره خارج کشورو مطمئنم باش میره , اصلا با این ادم میری مثلا انقلاب کتاب بخری وقتی چشاش میخوره به یه کتاب که مربوط به رشتشه انگار نیکول کیدمنو دیده وسط خیابون :)) به اون شدت ذوق میکنه :))

اما ما بدبختیمون اینه که فکرمون سر چیزایی میره که اگه ولشون کنی و بری دنبال علاقت خودش میاد سمتت

در مورد روانشناسی موفقیت خوندی ؟ میدونی میگن بهترین راه برای پول دراوردن چیه ؟ این که کلا بیخیال پول شی و فقط بری دنبال علاقت پول خودش میاد

اینا مثاله ...تویی و 142 واحد کارشناسی و 30 واحد ارشدو و همونقدر دکترا ... اگه حاضری بدون علاقه ی کامل بری این راهو تا تهش بسم الله

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

هم جواب پست بالات هم این :D

ببین اصلا ارمانگرایانه نیس

من رفیق داشتم بخاطره علاقش قبول کرد بره خارج تهران درس بخونه اما جدی خوند مثل ادمم خوند رتبشم واسه ارشد شد 25 الان اومده تهران

با خودش حرف میزدم میگفت مطمئن باش اگه تهران میموندم نصف اطلاعاتی رو که الان دارم نمیتونستم داشته باشم... هدفش اینه واسه دکتراش بره خارج کشورو مطمئنم باش میره , اصلا با این ادم میری مثلا انقلاب کتاب بخری وقتی چشاش میخوره به یه کتاب که مربوط به رشتشه انگار نیکول کیدمنو دیده وسط خیابون :)) به اون شدت ذوق میکنه :))

اما ما بدبختیمون اینه که فکرمون سر چیزایی میره که اگه ولشون کنی و بری دنبال علاقت خودش میاد سمتت

در مورد روانشناسی موفقیت خوندی ؟ میدونی میگن بهترین راه برای پول دراوردن چیه ؟ این که کلا بیخیال پول شی و فقط بری دنبال علاقت پول خودش میاد

اینا مثاله ...تویی و 142 واحد کارشناسی و 30 واحد ارشدو و همونقدر دکترا ... اگه حاضری بدون علاقه ی کامل بری این راهو تا تهش بسم الله
اولا که خطی که بلد کردی رو کلا خنده دار میدونم :D
دوما منظور من این نیست که علاقتو ول کنی که فقط و فقط تهران باشی. نه اصلا. دانشگاهای خیلی خوبیم داریم که تو تهران نباشن. منظورم اینه که من به واکس زدن کفش علاقه دارم. ولی کنم برم کنار خیابون بند و بساط را بندازم هر چقدم علاقه داشته باشم قرار نیست معجزه ای اتفاق بیفته. علاقه معجزه نمیکنه. فقط انگیزه و تلاش ایجاد میکنه

برای من علاقه به یک رشته وقتی ایجاد میشه که بدونم این رشته آینده داره. کار داره. پرستیژ داره. اینارو داره. من به فیزیک خیلی علاقه دارم. اما به رشته فیزیک علاقه ندارم چون به آیندش مطمئن نیستم. منظورمو متوجه میشی؟ :-"

• لایک
امتیازات: zmaa
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

بچه ها!تروخدا چشمتونو نبندین و براساس دانشگاه انتخاب رشته کنین!
برادر بزرگتر من این اشتباهو کرد و تا همین چند ماه پیش که بالاخره راهشو تو زندگی پیدا کرد دچار سردرگمی بود و افسرده...الان هم کارش هیچ ربطی به رشته ش نداره...
من هم داشتم این اشتباهو میکردم راستش...
از سوم دبیرستان به عشق نرم افزار بیخیال تغییر رشته م به تجربی شدم و موندم ریاضی...کل پیش دانشکاهی به عشق این رشته درس خوندم...
بعد موقع انتخاب رشته، خب رتبه م چیزی نبود که میخواستم! شریف قبول نمی شدم. شریف، صنایع قبول می شدم. صنایع یکی از معدود رشته هایی بود که واقعا ازش بدم میومد. (رشته پدرمه) شبی که قرار بود فرم انتخاب رشته م رو پر کنم، داشتم صنایع شریف رو جلوتر می زدم از نرم افزار تو یه دانشگاه دیگه غیر از شریف...
برادرم اومد شروع کرد سرم داد زدن! داد ها!! خیلی دعوام کرد! و بهم گفت چشمت وباز کن و منو ببین! خب!خداروشکر داد و بیدادهاش به موقع بود و من الان دارم رشته ای که عاشقشم رو میخونم...تو یه دانشگاه خوب! اگرچه نه شریف که همیشه عاشقش بودم! ولی الان راضیم از همه چی و سختیهای بیشمار رشته م رو هم به خاطر علاقه م تحمل میکنم با لذت! شب بیداریها و تعطیلات نداشتن ها و ...
من اگر رفته بودم و رشته ای رو که واقعا دوست نداشتم (مهندسی صنایع) تو دانشگاهی که عاشقش بودم اون زمونها تحت تاثیر جو می خوندم، الان قطعا افسرده بودم... همونطور که الان که نگاه میکنم به درسهای دوستهای صنایعیم، واقعا خداروشکر میکنم که این رشته رو انتخاب نکردم. چون اصلا با علایق من جوردرنمیاد.

خلاصه اینکه چشمتونو به روی رشته، چیزی که قراره دیگه باهاش زندگی و کار کنید نبندید و با توجهِ صِرف به دانشگاه انتخاب رشته نکنید.

لبو: :-"فکر کنم مشکل از این رشته مکانیکه پس :)) داداش من هم مکانیکی بود آخه و متنفر بود از رشته ش :))

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از BUG :
اولا که خطی که بلد کردی رو کلا خنده دار میدونم :D
دوما منظور من این نیست که علاقتو ول کنی که فقط و فقط تهران باشی. نه اصلا. دانشگاهای خیلی خوبیم داریم که تو تهران نباشن. منظورم اینه که من به واکس زدن کفش علاقه دارم. ولی کنم برم کنار خیابون بند و بساط را بندازم هر چقدم علاقه داشته باشم قرار نیست معجزه ای اتفاق بیفته. علاقه معجزه نمیکنه. فقط انگیزه و تلاش ایجاد میکنه

برای من علاقه به یک رشته وقتی ایجاد میشه که بدونم این رشته آینده داره. کار داره. پرستیژ داره. اینارو داره. من به فیزیک خیلی علاقه دارم. اما به رشته فیزیک علاقه ندارم چون به آیندش مطمئن نیستم. منظورمو متوجه میشی؟ :-"

کلا برو دنبالش ببین کسایی که پولدار شدن چجوری پولدار شدن , منظورمم اصلا این بچه ما یه هایی که باباشون امپراطوری میذاره براشون نیست

ببین تو ایران و خارج ایران چجوری با علاقه به پول رسیدن

حرف واکس زدن میشه مغلطه چون این بیکاریه و کار حساب نمیشه :D چرا اگه بگی به پیشخدمتی علاقه داری میگم دوره کاراموزیش تو کشورای خارجی (ایرانو نمیدونم ) هست و دوباره علاقه داشته باشی پولش خوبه :D

در مورد فیزیکم اگه میخوای لیسانس بگیری و ولش کنی که علاقه نمیشه معنیش ...معنیه علاقه لااقل برای من تعریفش اینه که هیچوقت از اون رشته سیر نشی تا ته دکتراش یا حالا پست دکتراش بری

میگفتم اگه هدف لیسانسه که من بهت میگم اصلا بیخیال این حرفا بیفایدس اما اگه میخوای بری بالاتر تو در مورد اینده شغلی و پرستیژ و درامده یه استاد فیزیک خوب مثلا شریف یا تهران مطمئن نیسی ؟؟؟؟ دیگه اخرش اینه استاد دانشگاه میشی :D چندتا میخوای برات مثال بزنم از استادا؟

نمیدونم چرا اینجوری نگاه میکنی قضیه رو , ما معروفترین محققامون تا اونجا که من میدونم تو خارج ایران فیزیکامونو شیمیامونن

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

خوب استاد دانشگاه شدن من رو اغنا نمیکنه :D
وگرنه که من به رشته ای علاقه هم نداشته باشم بیشتر از لیسانس ادامش میدم حتما :D

@مهســـــــا:

من اصلا حرفم این نیست که دانشگاه مهم تره. ولی به نظرم علاقه صرف چیزی رو تضمین نمیکنه. به قول خودتون باید چشما رو باز کرد. تو رویا و فانتزی هم نبود.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از BUG :
@مهســـــــا:

من اصلا حرفم این نیست که دانشگاه مهم تره. ولی به نظرم علاقه صرف چیزی رو تضمین نمیکنه. به قول خودتون باید چشما رو باز کرد. تو رویا و فانتزی هم نبود.
خب منم مخاطبم شما نبودین که!
یه حرف کلی بود که پارسال هم گفتم و باز هم دوستم اشتباه انتخاب رشته کرد و الان...
گفتم بگم باز هم!جز گفتن کاری از دست آدم برنمیاد که!
ولی این حرف درسته! علاقه صِرف آدمو به جایی نمی رسونه!

بالا