• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
باید ها و نباید های انتخاب رشته دانشگاهی از زبان سال بالایی ها

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

یکی از چیزهایی که تو دانشگاه بچه ها رو اذیت میکنه تفاوت میزان سختی بین رشته هاست. یعنی طرف از خودش میپرسه من چرا الکی خودمو انداختم تو دردسر تا این رشته سخت رو بخونم در صورتی که اون یکی دوستم رشتش آسونتره و بیشتر خوش میگذره بهش و آخرش هم فرق خاصی با من نداره؟
مثلا برق و مکانیک به شدت درس های سخت تری دارند در مقابل صنایع و کامپیوتر.

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

اگر مثلا توی حوزه رشته های مهندسی به رشته ی خاصی علاقه نداشتین زیاد ، ترجیحا برین رشته ای که اطرافیانتون توی اون حوزه دارن کار میکنن. مثلا اگر پدرتون یا عمو و دایی تون شرکتی ، کارخونه یا تولیدی دارن ، توی اون زمینه سعی کنین تحصیلاتتون رو ادامه بدید.
چون هم ممکنه در هر مقعطی خود اون ها نیاز به جذب نیروی جدید داشته باشن و طبیعتا شما در الویت قرار میگیرین. و هم اینکه اکثرا وقتی فردی توی یک حوزه کار میکنه ، شرکت ها و افراد در حوزه های مشابه با اون رو هم میشناسه و باهاشون در ارتباط هست و زمینه اینکه بخوان شما رو برای کارآموزی و کار جایی معرفی کنن به مراتب بیشتر هست.

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

فقط جوگیر نشید مثلا از ارومیه پاشید برید بوشهر
به فاصله زمانی فکر کنید
چون ادم موقع انتخاب رشته میگه عیب نداره حال میده مستقل میشم من که سوسول نیستم و از پشت کنکور موندن بهتره و اینا
اصلا همچین خبری نیست

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از نــيما :
اگر مثلا توی حوزه رشته های مهندسی به رشته ی خاصی علاقه نداشتین زیاد ، ترجیحا برین رشته ای که اطرافیانتون توی اون حوزه دارن کار میکنن. مثلا اگر پدرتون یا عمو و دایی تون شرکتی ، کارخونه یا تولیدی دارن ، توی اون زمینه سعی کنین تحصیلاتتون رو ادامه بدید.
چون هم ممکنه در هر مقعطی خود اون ها نیاز به جذب نیروی جدید داشته باشن و طبیعتا شما در الویت قرار میگیرین. و هم اینکه اکثرا وقتی فردی توی یک حوزه کار میکنه ، شرکت ها و افراد در حوزه های مشابه با اون رو هم میشناسه و باهاشون در ارتباط هست و زمینه اینکه بخوان شما رو برای کارآموزی و کار جایی معرفی کنن به مراتب بیشتر هست.
آره واقعا این ایده خوبیه که آدم بره صنفی که اطرافیانش کار میکنن. اینطوری سرعت پیشرفتش خیلی بیشتر میشه و دغدغه هاش کمتر میشن. البته برای کسی که واقعا علاقه مشخصی نداره.

به نقل از cutenin :
فقط جوگیر نشید مثلا از ارومیه پاشید برید بوشهر
به فاصله زمانی فکر کنید
چون ادم موقع انتخاب رشته میگه عیب نداره حال میده مستقل میشم من که سوسول نیستم و از پشت کنکور موندن بهتره و اینا
اصلا همچین خبری نیست
این رو هم تایید میکنم به شدت! داداش من حدود هزار کیلومتر با تهران فاصله داره محلش تحصیلش و واقعا اذیت میشیم. کلی هزینه رفت و آمد و دغدغه تنهایی و ... مثلا هم خوابگاهیاش تعطیلات میرن شهرشون این تنها میمونه. یا بین امتحاناش که ۵ روز فاصله میافته دیگه کاملا تنها و ... رفت و آمد با اتوبوس هم که ۱۰ ساعت راهه. با هواپیما هم کلی هزینه داره. تازه اونم کلی بازی درمیارن تاخیر میخوره و ...

h.mahmoodzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
allameh tabatabaii high school of bonab
شهر
bonab
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
مهندسی برق

یه چیز دیگه اگه مثلا رتبتون طوریه که نمیتونید رشته مورد علاقتونو تو دانشگاه مورد علاقتون انتخاب کنید
رشته مورد علاقتونو ملاک قرار دهید چون تو کارشناسیتو برو اصن دانشگاه ازاد ناکجا اباد بخون ولی ارشدتو برو هاروارد
ولی رشتت دیگه تا اخر باهاته نمیتونی تو ارشد عوضش کنی.
و البته واسه رشتتون هدف داشته باشین مثلا میخوای برق انتخاب کنی از خودت بپرس که واسه چی میخوای اینو انتخاب کنی ببین اصن میتونی توش پیشرف کنی یا نه اصن با خلقیاتت میگیره یا نه .
همین دیگه بقیشم گفتن اگه نگن میگن دیگه.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

از هر رشته‌ای می‌شه ارشدِ هر رشته‌ای داد. #FYI

h.mahmoodzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
allameh tabatabaii high school of bonab
شهر
bonab
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ارغوان :
از هر رشته‌ای می‌شه ارشدِ هر رشته‌ای داد. #FYI
الان شما رشتت برق باشه خیلی خیلی سخته بیای کنکور مواد بدی.(به نظر من درصدش خیلی کمه)

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

ولی اگه درس‌هاش رو بخونی و یاد بگیری می‌تونی. مانعی هم وجود نداره.

اون چیزی که نوشتید ازش این‌طور می‌شد برداشت کرد که وقتی یه رشته رو انتخاب کردی دیگه نمی‌ذارن توی ارشد کنکورِ چیز دیگه‌ای بدی. صرفاً اصل‍اح کردم حرف‌تون رو که کسی اشتباه برداشت نکنه.

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ساعت شنی :
یه چیز دیگه اگه مثلا رتبتون طوریه که نمیتونید رشته مورد علاقتونو تو دانشگاه مورد علاقتون انتخاب کنید
رشته مورد علاقتونو ملاک قرار دهید چون تو کارشناسیتو برو اصن دانشگاه ازاد ناکجا اباد بخون ولی ارشدتو برو هاروارد
و البته واسه رشتتون هدف داشته باشین مثلا میخوای برق انتخاب کنی از خودت بپرس که واسه چی میخوای اینو انتخاب کنی ببین اصن میتونی توش پیشرف کنی یا نه اصن با خلقیاتت میگیره یا نه .
همین دیگه بقیشم گفتن اگه نگن میگن دیگه.
به هیچ وجه. شرایط دانشگاه خیلی مهم تر از اون چیزیه که فکرشو میکنین. رشته ی پایینتر تو دانشگاه بهتر خیلی ظرفیت پیشرفت داره!
بعد از امتحانات و به محض آزاد شدنِ نسبی وقت در این باره توضیحات مبسوطی رو ارائه میکنم :D

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

ما دو مدل انتخابِ رشته داریم
یکی انتخاب رشته میکنه مثلا دوست داره اول دندان بیشتر شهرارو میزنه بعد پزشکی همه جا و...
یکی هم انتخاب شهر میکنه مثلا اول دندون دارو پزشکی تهران بعد اصفهان مثلاو...

اول مشخص کنید که کدومو دوست دارید به یه رشته ای انقدر علاقه دارید که شهرو ملاک قرار ندید یا اونقدرا براتون مهم نیست و دوست دارید تو شهر بهتر بخونید؟

حتما درمورد مردم شهری که قراره برید تحقیق کنید جون بعضی شهرا اصلا با غیربومی ها جور نیستند ویا شهر امنیت درست حسابی نداره
شاید بگید اینا مهم نیس ما میریم دانشگاه و..ولی با این حال شما تو اون شهر کم کمش ۴ سال باید زندگی کنید

A l p h a

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
کامپیوتر - معماری کامپیوتر
تلگرام

انتخاب رشته رو از چند نظر برسی میکنم :
رشته انتخابی : اول از همه این که چه رشته ای بریم ؟ تا دلتون بخواد این روزا چیزای مختلف میشنوین که بر این اساس ها رشته ی خودتون رو انتخاب کنین که میخوام به عنوان مهم ترین چیز مثل همه "علاقه" رو مطرح کنم ، مهم ترین چیزی که واقعا باید بهش فکر کنین اینه که به چی علاقه دارین ،مخصوصا تو رشته های مهندسی یا رشته های بین رشته ای مثل مدریت ها ، تو چنین رشته هایی وقتی علاقه نداشته باشین مطمعنن نمیتونین راحت اون درس هارو بخونین و قطعا به جایی میرسین که به زور یک رشته رو 4 سال میخونین و تموم میکنین ولی هیچی نمیشین ،تو رشته های مهندسی شغل ثابت وجود نداره ، بیشتر کسایی که بزشکی میخونن تهش پزشک میشن و مسیر کاملا مشخصی دارن ولی تو رشته های مهندسی بعد از تموم کردن درس خیلی کار ها میشه کرد و چون بازار کار فقط برای کسایی هست که واقعا توی رشته ی خودشون تخصص داشته باشن و تخصص زمانی ایجاد میشه که به شدت کار های خارج برنامه انجام بدین و وقتی میتونین این کارو بکنین که به اون رشته علاقه داشته باشین .
بعد ازعلاقه که چندین مرتبه بالاتر از هر چیزی هست ، اگه واقعا تو چندتا رشته احساس کردین علاقه ی یکسانی دارین ، به علاقه ی جمعی اطرافتون توجه کنین ، البته باز هم تاکید میکنم بعد از توجه زیاد به علاقه ی خودتون به اطرافتون نگاه کنین ، وقتی افراد زیادی تو یک رشته ی خاص اطراف شما باشن قطعا چیز های مثبتی که از اون رشته میشنوین بیشتره و البته بازار ها و مسیر های موفقیت تو اون رشته رو راحت تر پیدا میکنین چون افراد با تجربه ی بیشتری نزدیک شما هستن ولی باز هم میخوام تاکید کنم نظر بقیه رو وقتی در نظر بگیرین که دوتا رشته رو انتخاب کردین . هیچ وقت سعی نکین از کسی بپرسین کدوم رشته خوبه تا برین ، اگه میخواین درباره ی رشته ای از اطرافیان سوال بپرسین ولی جملاتی مثل : "فلان رشته خوبه برم یا نه ؟ " دقیقا باعث میشه به جای نظر و علاقه ی خودتون نظر اون هارو بشنوین و دنبال علاقه ی یک نفر دیگه برین .
دنبال این که چه رشته ای بازار کار داره نرین ، هیچ رشته ای بازار کار خوبی نداره وقتی که شما توی اون رشته تخصص نداشته باشین و هیچ رشته ای نیست که بازار که نداشته باشه اگه واقعا توش تخصص داشته باشین ، به راحتی با تخصص میتونین حتی از سال اول تحصیل مشغول کار بشین برای همه ی رشته ها کار هست فقط باید واقعا بخواید کار کنید و دنبالش باشین و با چند ماه کار با حقوق کمتر و کسب تجربه به راحتیت میتونین یک جای خوب با حقوق بالا کار کنین و یا حتی کار خودتون رو خیلی خوب شروع کنین .
حالا از همه این حرف ها که بگذریم مطلب مهم بعدی دانشگاهیه که میخواید برین
دانشگاه انتخابی : جدا از دانشگاه های تهران که عموما میشه به خاطر محیط کلیشون با بعضی مشکلات مثل زندگی خوابگاهی کنار اومد به همه پیشنهاد میکنم تا میتونن شهردانشگاه شهر خودشون برن که مجبور نشن خوابگاه برن ،من خودم موقع انتخاب رشته اول میخواستم دانشگاه اصفهان رو بزنم (مشهد هستم) که از شهر خودم خارج بشم و فکر میکردم زندگی دانشجویی یک شهر دیگه خیلی بهتره و ... ولی خب مسائل مختلفی مثل اصرار شدید خانواده باعث شد که مشهد رو اول انتخاب کنم و وقتی زندگی خوابگاهی دوستام رو اینجا دیدم واقعا به این نتیجه رسیدم که خیلی شانس آوردم ،خوابگاه های دانشگاه های مختلفی مثل شریف و فردوسی ،تهران ،یزد و خوابگاه ی خودگردان بیرجند رو دیدم ، و فقط توی این ها خوابگاه شریف رو میتونستم قبول کنم ولی باز هم حتی اونجا هم مثل خونه خود آدم نیست ، درگیری رفت و آمد نداره و غذا و محیط آروم و ... ندارین ، اگه فکر میکنین یک شهر دیگه راحت هستین و کسی بهتون گیر نمیده و به خاطر اینطوری مسائل میخواید برید شهر دیگه سخت در اشتباهید ، سختی هاش خیلی بدتر از یکمی آزادیه ، بعد از قبول دانشگاه برخورد های خانواده ها و آزادی هاتون خیلی فرق میکنه .جدا از بحث خوابگاه ها مشکلات رفت و آمد به شدت بالاست و عموما هزینه در حدی که یک دانشگاه غیرانتفاعی خوب تو شهر خودتون خیلی بهتر از یک دانشگاه دولتی یک شهر دیگس هم کیفیت چیزی که یاد میگیرین هم این که میتونین راحت تر وارد بازار کار بشین هم هزینه هاتون خیلی فرق نمیکنه .

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یه زمانی واسه شیمی/ نجوم میخوندم

اگر شهر دیگه ای میخواین برین و پدر مادرتون تا الان هر موقع بحثش رو میکردین چیز خاصی نمگیفتن و موافق به نظر میومدن، مطمئن شید واقعا نظرشون همینه و بعدا که نتایج اومد یهویی توی اون 2 هفته اقرار نیست تازه نظر اصلیشونو بگن و مخالفت کنن و در و همسایه رو براتون بیارن باتون حرف بزنن که راضی شید نرید :D

اون 2 هفته آدم به اندازه کافی اعصابش خورد میشه که کدوم رشته ها رو با چه اولویتی کجا بزنه ( تازه با این فرض خیلی خوب - و امدیوارم همه همینطوری باشین! :D - که به خاطر خود نتایج ناراحت و دپرس نیست )

اگه جر و بحث و توجیه کردن و هر چیزی قراره باشه به نظرم الانی که نه محدودیت زمانی هست نه هیچی تموم کنین قضیه رو :D

بعد دیگه اینکه وقتی جدی پروسه انتخاب رشته و شهر شروع میشه اصولن خانواده ها و فامیل و هر کی بتونه نظر بده دیفالت مخالفت میکنن :D از این رشته به درد نمیخوره، آینده نداره، ما با هزار امید و آرزو واسه ات کلی خرج کردیم که بری فلان رشته، اصن حرف شهر دیگه رو نزن باید همینجا بمونی، ... تا هر مدل دلیلی که فکرشو بکنید

نمیخوام بگن بهشون گوش ندین! ولی بدونین به هر کسی چقدر باید گوش بدین.

اگه در مورد رشته اس بدونین اون کسی که داره نظر میده واقعا چقدر اطلاعات داره. اصن چیزی در مورد اون رشته و آینده اش میدونه یا صرفا یه اسم شنیده به نظرش اومده باکلاس نیست

اگه در مورد شهر دارن میگن ببینین دلیلشون چیه. دلیل منطقی دارن میارن که به این دلیل فلان شهر خوب نیست یا کل حرفاشونو خلاصه کنی این میشه که " نه نمیخوایم بری چون دلمون تنگ میشه واسه ات" 18 سال باهاشون بودین بالاخره هم براشون سخته هم ترسناک که بخواید تنهایی برید یه جای دیگه ولی خب چنینی چیزی به تنهایی دلیل خوبی نیست که بخواد تعیین کنه شما 4 سال آینده کجا چی بخونید

اینکه چقدر باید به یه نفر گوش بدین به خانواده محدود نمیشه. اگه دارین در مورد رشته میپرسین هم از یکی که موفق بوده بپرسین هم از کسی که نبوده، هم از کسی که رفته و دوست داشته که بگه چرا، هم از کسی که رفته و دوست نداشته که بگه چرا
تا جایی که میتونین از آدمای مختلف اطلاعات بگیرین و به حرفای صرفا یکی دو نفر اکتفا نکنین

من خانواده رو واسه این تاکید کردم چون تاثیرشون روی تصمیم گیری آدم بیشتره

aliwin20

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران

دوستان یه سوال برای تحقیق در مورد رشته ها درب کدوم دانشگاه های خوب تهران رو برای دانش ـموزا باز میذارن که مثلا برن از دانشجو ها پرس و جو کنن و ... ؟
چ ساعتی چ طوری محدودیتی داره گیر نمید ن ؟

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

برای رشته پزشکی من یه کار کردم خوب بود، برین سرچ کنین خاطرات یک دانشجوی پزشکی، و از پزشکی متنفرم، دیدگاه های کسایی که چندسال تو این راه هن و عمومیشون اکثرا تموم شده حتی بعضا تخصصشون، رو ببینین..هم کسی که دوست داشته هم کسی که متنفر بوده، ولی به هرحال سختیاش رو یه کم ببینین!

fateme.n

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نجفآباد
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
کامپیوتر

وقتی از دوران دبیرستان یه رشته ای مثه کامپیوتر مد نظرته و فکر میکنی بهش علاقه داری، به نظرتون بازم لازمه درباره بقیه رشته ها هم مطالعه کنه؟

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از ارغوان :
از اول سال کنکور هدف‌تون رو گذاشتید روی یه سری رشته‌های مشخص و بازه‌ی انتخاب‌هاتون رو یه مقدار محدود کرده‌یید و این اتفاقِ خوبی ه؛ ولی به نظرم به همون بازه‌ی مشخص‌شده‌ی قبلی‌تون بسنده نکنید. بگردید بین همه‌ی رشته‌هایی که می‌تونید بخونید، ببینید جز اون‌هایی که قبل‍اً انتخاب کرده‌یید دیگه چی‌ها رو می‌تونید انتخاب کنید. فرضاً شما از اول می‌خواسته‌یید کامپیوتر بخونید و جز اون‌ها به چیز دیگه‌ای هم فکر نمی‌کرده‌یید؛ خب آفرین به شما. ولی ال‍ان فرصت دارید فکر کنید که «اگه کامپیوتر نشد چی؟» و یه پلن بی طراحی کنید. یه مقدار تحقیق می‌کنید و می‌بینید مثل‍اً به ریاضیات هم عل‍اقه دارید ولی خب نه در حدی که به کامپیوتر. اوکی؛ ریاضیات می‌شه اولویت بعدی‌تون. می‌شه پلن بی.
حرف‌م این ه که انقدر با قطعیت نگید «من فققققط فل‍ان رشته رو می‌خوام.» . همیشه یه پلن بی داشته‌باشید؛ Just in case .

به نقل از فهـــیمه :
بعد این‌که ذهنتون رو محدود نکنید. من خودم اصلاً به معماری فکر نکردم حتی لحظه‌ای. کلاً ایگنورش کرده‌بودم ولی بعد که اومدم دانشگاه به این فکر کردم که معماری هم گزینه‌ی مناسبی بود و چرا من بهش فکر نکرده بودم اینا.. در مورد همه رشته‌ها تحقیق کنید ؛؛)

nassim#m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من تک رشته انتخاب رشته کردم.فقط معماری. اما شما هرقدرم ک ب یه رشته ای علاقه مندید این کاری ک من کردم رو نکنید...
من ناراضی نیسم تا الان واتفاقن خیلی هم راضی ام..اما بهتره جای پشیمونی واسه خودتون بذارید.من اگه بخام دوباره انتخاب رشته کنم همون پارسالیه است ینی 20تا کد رشته معماری اما آخرش بعد 20تا رشته های دیگه هم انتخاب میکنم قطعن..

رشته ای رو انتخاب کنید ک در طول تحصیل ازش لذت ببرید و انتظار تموم شدن 4سال رو نکشید،و فقط ب این 4سال (یا6یا7سال و..) فکرنکنید، خودتون رو در شغل آیندتون تصور کنید و ببینید اصلن مال اون کاری ک تو ذهنتونه هستید یا نه....

منم مثل بقیه میگم ذهنتون رو خیلی باز کنید و رو تصورات قبلیتون قفل نشید...

همیشه هم میگم آدما تغییر میکنن و نترسید ازینکه دوسال دیگه کلن تغییر ذایقه بدید..طبیعیه درین سن...مهم اینه "الآن" "عاقلانه" تصمیم بگیرید و از مشورت دیگران بهره ببرید حتمن:)

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

مهم ترین نکته به نظرم اینه که خودتون انتخاب کنین. مشورت کنین، اما دهن بین نباشین! دیگران قرار نیست به جای شما درس بخونن و زندگی کنن! واسه همه پزشکی و دندون و دارو یا برق و مکانیک خیلی شیکه، اما ممکنه شما اصن برای این رشته های شیک ساخته نشده باشین! نذارین دیگران به جای شما تصمیم بگیرن. [این دیگران میتونه شامل هرکسی باشه. از پدر و مادر گرفته تا دوستان و آشنایان]
حداقلش اینه که اگر دوسال دیگه فهمیدین که اشتباه کردین، تاوان اشتباه خودتون رو دادن خیلی راحت تر از پای اشتباه دیگران واستادن عه!

aliwin20

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران

به نقل از علی آقا :
دوستان یه سوال برای تحقیق در مورد رشته ها درب کدوم دانشگاه های خوب تهران رو برای دانش ـموزا باز میذارن که مثلا برن از دانشجو ها پرس و جو کنن و ... ؟
چ ساعتی چ طوری محدودیتی داره گیر نمید ن ؟

جواب منم بدین دیگه :)

بالا