• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و گفت و گو در مورد خودروها

محصولات کدام شرکت چینی را بیشتر می پسندید ؟

• رای‌دهندگان
    14
  • شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
همیشه بحث هایی از قبیل ملک و خودرو جزء بحث های داغ هر مجلسی به شمار میرن . :D
میشه گفت خودروها جزء جذاب ترین موضوعاتی هستند که کمتر کسی پیدا میشه بهشون بی اعتنا باشه.
توی این تاپیک میتونید در مورد شرکت های مختلف داخلی و خارجی در زمینه خودرو های سواری بحث کنید.
میشه معیار بحث رو براساس محصولات این شرکت ها تنظیم کرد ، کدوم شرکت فروش بیشتری داشته یا چه شرکتی
محصولات بهتری رو به بازار عرضه کرده . شرکت های خارجی رو به 2 دلیل وارد نظرسنجی نکردم .
اول اینکه فعلا خودروسازان ایرانی فعلا قدرت زورآزمایی با شرکت های جهانی رو پیدا نکردن
دوم اینکه بجث از انسجام خارج میشه. :-?
اگه این تاپیک مورد استقبال قرار گرفت میتونیم برای شرکت های خارجی هم نظرسنجی میذاریم .
*اگه شرکتی هست که اسمشو فراموش کردم ، بهم بگین تا به نظرسنجی اضافه ش کنم.

نظرسنجی های قبل :

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
پاسخ : بحث و مقایسه خودرو های داخلی

گروه بهمن رو نزاشتی :-?

×اضافه شد .

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : بحث و مقایسه خودرو های داخلی

این نظرسنجی مشکل داره چون توش گزینه "هیچکدام" نیست.
ضمنا دقیقا میخوایم راجع به چی بحث کنیم؟
خوب طبیعتا اولین چیزی که با دیدن کلمه ماشین به ذهن آدم میاد کیفیت و قیمت هست که خوب ماشین‌های ایرانی توی هیچکدوم همتا ندارن.

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
پاسخ : بحث و گفت و گو در مورد خودروها

موضوع واسه بحث زیاده ، البته صنعت خودرو سازی ایران خیلی هم داغون نیست به هرحال شاید مثل کشورهای شرقی یا غربی نتونیم
بازار گرمی داشته باشیم اما لااقل توو خاورمیانه رتبه اول رو داریم :D (دفاع از میهن مثلا :-" )

الان بحث های زیادی در مورد ماشین هایی مثل سمند ، تندر90 و پژو پارس وجود داره .
یا از طرفی خیلی ها پارس تندر رو نسبت به تندر90 ایران خودرو بهتر میدونن .
پارس هم بازار خوبی داره و جوان پسنده . از طرفی عقیده بر اینه که امنیت و آپشن سمند بهتره .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

خودروسازی برخلاف ظاهرش٬ تکنولوژی بالایی داره. جالبه بدونید که طراحی و ساخت یک پلتفرم خودرو چندهزارمیلیادرتومن هزینه داره. حالا دانش مهندسی که پشت سرش هست به کنار. واسه همین حتی کارخونه های خودروسازی تعداد محدودی پلتفرم دارن و انواع مدلهای مختلف خودرو رو روی اون چندتا سوار میکنن. خودروساختن اصلا راحت نیست. کارخونه های ماهم صدسال اینجوری ادامه بدن به جایی نمیرسند.

البته همین الانشم از پتانسیلی که دارند اصلا استفاده نمیکنند. یکی از آشناها تو خط تولید یک خودرویی کار میکنه. تعریف میکنه که چطور از کلی اشکال و ایراد میگذرن و میگن بذار بره تو گارانتی درستش کنن یا یه جوری سرهمش میکنن که کار میکنه ولی وای به وقتی که خراب بشه بخوان درستش کنن! چرا؟ چون باید سود بدن به صاحبانشون. آمار فروششون بالا باشه و پول دربیاد. تازه از چرخه تعمیرات و تامین قطعات هم پول در میاد واسشون. سودهای خفنی میدن.

چندروز پیش میخوندم سود فراری (فک کنم دقیق یادم نیست) ۱۰ درصد بوده ! یعنی نصف سود بانکی تو ایران! ایران خودرو اینا باید بالای ۴۰ درصد سود بدن که معنی داشته باشه وجودشون !

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

این خط تولید کدوم ماشین بوده ؟ ازش نخریم ! :-"

ولی خب درسته ، اگه قرار بر امنیت یا کیفیت قطعات بود خیلی وقت پیش باید خط تولید پراید متوقف میشد در حالی که
بهش صندوق اضافه کردن ، بعد دوباره مدل 111 بدون صندوق رو تولید کردن ، الانم وانت شده و باهاش بیسکویت مادر حمل میکنن. :-"
اما در کل الان خودرو سازی ایران زیر ذره بینه !
میشه به عوض کردن داشبورد 405 و پارس اشاره کرد که یکی از نقص هاش تق تق کردن موقع حرکته ! :rolleyes:
یا برفرض میشه گفت قیمت ها ارزش اون ماشین رو واقعا نداره ! پراید 7 میلیونی شده 20 میلیون !
اگه بازار خودرو توی ایرانی رقابتی بشه و ایران گمرک واردات خودرو رو پایین بیاره قطعا خودروسازی ایران ورشکست میشه.
الان خیلی از ماشین های تولیدی امسال و پارسال درست و حسابی رنگ نشدن و براقی شون خیلی سریع از بین میره و
من چندجا خوندم که بعضی ها پیشنهاد کرده بودن رنگ سفید رو بگیرین تا وقتی براقی بدنه از بین رفت زیاد به چشم نیاد !

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

اگه بخوایم یه مقایسه بین 3 خودروی تند - پارس - سمند انجام بدیم ، مشتری برای خرید هرکدومش دلایل قانع کننده ای داره .

تندر 90 - تفاوت چشمگیری بند تند ایران خودرو و پارس خودرو وجود نداره و در کل میشه گفت یکی هستن ولی خب باز میگن پارس تندر بهتره.
از نظر ظاهر خیلی ها معتقدن که طراحی نمای خارج این خودرو زیبا نیسست ! اما نمای داخلی مناسبه . این خودرو بسیار کم صدا و راحته و در کل یک خودروی
خانوادگی راحت و مطلوب به نظر میرسه . از دسته خودرو های 16 سوپاپ به حساب میاد و شتاب فوق العاده ای داره و کم مصرفه اما به نسبت قیمت بالاتری داره.
میشه گفت خیلی ها اوایل با وجود سمند و پارس سمت این خودرو نرفتن و بهش گفتن "تو زشتی" اما بعد از یکی دوسال مجبور شدن به جای 15 میلیون این خودرو رو با قیمت 40 میلیون بخرن . :-"
پژو پارس - از خودرو های جوان پسنده که حقیقتا جون میده واسه کف خواب ! 4 حلقه رینگ 18 هم بذاری زیرش و ... ! :-"
از نظر نمای خارجی این خودرو تغییر یافته 405 هستش ولی از نمای داخلی با 405 تفاوتی نداره ! مگر در مدل های جدید که داشبوردش رو تغییر دادن.
پارس 16 سوپاپ قیمت بالاتری داره و به نسبت مدل 8 سوپاپ طبیعتا قدرت و شتاب بیشتری داره .
این خودرو به نسبت تندر شتاب پایین تری داره اما همچنان قدرتمند و تیزه .

سمند - LX - Soren.ELX - EF7 .تقریبا میشه گفت سمند در تفکر عام به یه خودروی امن معروف شده . خودرویی که وزن بالایی داره و کف فولادی اون میتونه سرنشین رو هر خطری نجات بده . در واقع شاید این تفکر تا حدی صحیح باشه و سمند توی تست تصادف یا حتی تصادف های واقعی آسیب کمتری ببینه
اما نقاط ضعفی هم داره . میشه وزن بالای اون رو یه نقطه ضعف به حساب آورد که موجب میشه بعد از چند سال به حرکت در آوردن اون همه وزن برای
موتور دشوار باشه اما باز با جهش ایران خودرو به سوی مدل های 16 سوپاپ و تولید سورن ELX و سمند EF7 تونست تا حدی این نقص رو به
قوت تبدیل کنه . سمند یه خودروی خانوادگی با قیمتی مناسب تر از تندر و پارس به حساب میاد .
سمند سورن ، از نظر نمای داخلی کاملا با سمند متفاوته و میشه گفت آپشن های بیشتری داره مخصوصا روی فرمون و غیره !
از نمای خارجی هم از نمای جلو تغییرات نسبی داشته اما از نمای عقب تفاوت ریزی توی چراغ هاش بوجود اومده.
مدل سمند سریر رو هم دوس ندارم واردش بشم چون دقیقا فازش مشخص نیست و علاقه شخصی بهش ندارم :-" :rolleyes:
در نهایت از نظر ایمنی این خودرو نمره خوبی میگیره ، شتاب مناسب ، قدرت کافی و زیبایی نسبی میتونه از نقاط قوت این خودرو باشه.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

پارس سیستم تعلیقش ضعیفه؟

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

سیستم تعلیق محور جلوی پارس از نوع مک فرسونه ! این سیستم تعلیق از نوع سیستم های ارزون قیمته که فنر مستقیم به بدنه وصل میشه و
طبیعتا ضرباتی به بدنه وارد میشه که تکون هایی رو بوجود میاره ! البته لازم به ذکره که محور جلوی ال90 هم مک فرسونه اما از نسل
جدید این سیستم تعلیق به حساب میاد و تقویت شده و بهتر از مدل قبلیشه و فک کنم بیشتر به سه شاخه معروف باشه !
در مورد سمند تا اونجایی که خبر دارم سیستم تعلیق و فنرش با 405 و پارس مشترک بود البته مطمئن نیستم !
هرچند سمند به دلیل وزن بیشتر تعادل بالاتری رو داره .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

میگم چرا اینقدر سیستم تعلیق سمند و پارس مزخرفه. به یه دست انداز یا سرعت‌گیر که میرسی واقعا حس انداز بهت دست میده. برعکس ۲۰۶ خوبه و خیلی حس دست انداز نمیده.

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

اگه منظورتون از 206 مدل SD باشه که اون دلیل عمده ش وجود بازو هایی خمیده شکل توو قسمت چرخ های عقبه که بخاطر اضافه شدن
صندوق جهت حفظ تعادل خودرو بهش اضافه کردن که البته خیلی سیستم تعلیق رو نرم و راحت کرده !

اما اگه 206 های عادی باشه ، بستگی به تیپ خودرو داره . مثلا تیپ های پایین تر سیستم تعلیق خوبی ندارن و مثل 405 و سمند خیلی
خشک ن اما توی مدل های بالاتر از سیستم تعلیق های تغییر یافته و جدید استفاده شده که البته من مطمئن نیستم نسل جدید مک فرسون باشه
یا نه ! البته 206 به نسبت بقیه خودرو ها ، محور عقبش ارتفاع بیشتری داره و این باعث شده خشک باشه !

احتمالا اون 206 هایی که شما سوارشون شدین یا SD باشن یا تیپ 4 به بالا ! چون تا جایی که خبر دارم واسه تیپ4 به پایین
فنر لول هاشو عوض میکنن و یا فنر لول تیپ 4 میذارن جاش یا 206 SD.V6 ، هم ارتفاع ماشین رو میاره پایین و هم نرم تر میشه.

• شروع کننده موضوع

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

دیدین جدیدن ماشین های صفر به نسبت قبلی ها بیشتر روغن کم میکنن ؟ مثلا 405 امسال یا سورن های 16 سوپاپ !
من شنیدم روغن کم میکنن ولی خب از طرفی میگن ماشین های جدید باید روغن کم کنن و این یه چیز عادیه و عیب به حساب نمیاد
بلکه کمک میکنه به موتور !
از طرفی میگن توی دفترچه ها و اطلاعات خودروسازان گفته هر 1000 کیلومتر کم شدن نیم لیتر مجازه !
اما بعضی ها میگن هر 4000کیلومتر نیم لیتر مناسبه چون عمر موتور رو افزایش و استهلاک رو کاهش میده.

یه نظر دیگه هم هست که میگن جنس روغن موتور خیلی مهمه ! مثلا روغن هایی مثل ایرانول معروفن ولی بعضی ها میگن
که هرروغنی با به یه سری خودرو ها سازگاره به بعضی ها نیست !

نظر شما چیه؟ شما از چه روغن موتوری استفاده میکنین؟

h.mahmoodzadeh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
allameh tabatabaii high school of bonab
شهر
bonab
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
مهندسی برق

از مدیر تولید کارخانه میتسوبیشی پرسیدن که شما تو تولید ماشین ید بیضا و اینا دارین به نظرتون موفق ترین کارخانه ماشین کدوم کارخانست میگه ایران خودرو و سایپا ی ایران بعد خبرنگاره با تعجب میپرسه چرا؟؟
میگه با کم ترین هزینه و چرت ترین ماشین ها بیشترین فروش و سود رو داردن.
بعد یادتون باشه زمان افزایش بیش از حد جمعیت ایران یه شایعه اومد گفتن که این پرایدو برای کنترل جمعیت زدن .

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

آقا راجب jack j5 كسي اطلاعاتي داشت بگه بهمون ممنون ميشم :-"
مقايسه با هم رده ها و معايب و مزايا و اينا. مرسي ;;)
پ.ن: البته اگه جاش اينجاست :-"

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

این نیرمان چقد حرفه ای و مثل منتقدا تو این سایتا بررسی میکنه :|

+ میگم کاش واسه ماشین انجمن جدا تشکیل میدادین :D مث موبایل
ماهایی که به کل هیچی نمیدونیم میشد اطلاعات کلی کسب کنیم :D الان نمیشه فهمید کلا بحث سر چیه :D

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

اقا هیچ وخ ماشینتونو کف خاب نکنین،افتضاحه اقا افتضاح،کوچیک ترین ناهمواری جاده منتقل میشه به داخل اتاق!پیاده سوار شدنش هم برا ما قد بلندا خیلی دوشواری داره :-"

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

چند وقت پیش زنگنه(وزیر نفت) یه جمله‌ای درباره‌ی صنعت خودروسازی ایران گفت که واقعا تامل برانگیز بود. زنگنه گفت:
"کیفیت آخرین پیکانی که تولید شد از اولیش کمتر بود."
خوب شما از این جمله چه برداشتی دارید؟

ببینید ما الان همه محکوم به خرید خودروهایی هستیم که همه نقص فنی دارند، مصرف سوختشون نرمال نیست، بعضیاشون تصادفی‌ان و به عنوان نو فروخته میشند، کیفیت مواد اولیه‌شون آشغاله و ...

اینا همه بخاطر اینه که بازار خودروی ما انحصاریه و ما حق انتخاب نداریم.
من خودم به شخصه خسته شدم از اینکه این همه وقتم رو تو تعمیرگاه و مکانیکی هدر دادم.

واقعا این خودروهای ایرانی عین زالو به آدم میچسبن و بعد از اینکه به هزار بدبختی یکیشون رو خریدی تازه مصیبت‌هات شروع میشه و باید کلی پول تو شکمشون بریزی تا واست کار کنن.

من یه توصیه واسه تمام کسانی که میخوان ماشین ایرانی بخرن دارم و اون اینه که در وهله‌ی اول اگر پولش رو دارید به هیچ‌وجه سراغ ماشین ایرانی نرید و ماشین خارج بخرید.
ولی اگر پولش رو نداشتید و خواستید ماشین ایرانی هم بخرید به هیچ وجه ماشین صفر و نو نخرید و سعی کنید تا مدل حداکثر سال ۹۱ بخرید.
چون بعد از ۹۱ به اینور کیفیت ماشین‌های ایرانی توی تمام مدل‌ها به شدت افت کرده و به هیچ‌وجه خرید همچین ماشین‌هایی به صرفه نیست.

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

به نقل از میم ح میم دال :
میگم چرا اینقدر سیستم تعلیق سمند و پارس مزخرفه. به یه دست انداز یا سرعت‌گیر که میرسی واقعا حس انداز بهت دست میده. برعکس ۲۰۶ خوبه و خیلی حس دست انداز نمیده.
پارس ELX برخلاف مدل های معمولی پژو پارس به این صورت نیست ... یعنی حتی از 206 هم بهتره ...

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی

این کف خابه ک من امروز سوار شدم ELX بود اتفاقا :-" ولی همونطور ک گفتم سیستم تعلیقش افتضاح بود!

Inaccessible

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
_
سال فارغ التحصیلی
00

به نقل از ایلیا :
این کف خابه ک من امروز سوار شدم ELX بود اتفاقا :-" ولی همونطور ک گفتم سیستم تعلیقش افتضاح بود!

مشکل از جاده بوده احتمالا.... :-"

من طبق تجربه شخصی میگم که ELX (بهترین نیست اما) از 206 بهتره !!

*کف خواب؟ ^-^ (توضیح نخواستم البته! اشاره به پاسخ 23 ... )

بالا