• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تورکجه ناغیل‌لار و حیکایه‌لر

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
میمونون پنیر بؤلمه یی

ایکی قارقا بیر تیکه پنیر تاپیرلار. او دییر: من یییه جییم، بو دییر: من ییییه جییم.

اولماییر، آپاریللار دالانین باشینداکی توکانچییا کی بیر میمون ایدی.

دییرلر: بو پنیری بیزیم اوچون ایکی مساوی حصه یه بؤل. میمون پنیری الینده ایکی بؤلوب هر تیکه سینی ترازونون بیر تایینا قویور. بیر تایی آغیر گلیر.

اوندان بیراز قوپاردیر قویور آغزینا. بو دفعه اوبیرسی تایی آغیر گلیر، بیراز قوپاردیر قویور آغزینا هابئله ترازونون اوتایینداکی و بو تایینداکی پنیرلردن قوپاریب آغزینا قویور.

سونوندا ترازونون بیر تاییندا بیر کیچیک پنیر قالیر، اونو گؤتوروب قویور آغزینا و دییر: بودا منیم زحمت حققیم.

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
پاسخ : تورکجه ناغیل‌لار و حیکایه‌لر

قازان

بیر گون ملانصرالدین قونشیسیندان بیر قازان امانت ایسته دی، قونشو نه قدر بهانه گتیرسه، ملا ال چکمه دی. آخر دا قازانی آلیب آپاردی، ایشینی قورتاردی سونرا قازانین ایچینه بیر بالاجا قازان دا قویوب صاحبینه قایتاردی. قونشیسو تعجب ادیب سوروشدی:ملا بو قازان نه دیر؟

ملا جواب وئردی: قازانین دوغدو. قونشو سه وینیب قازانی آلدی. بو احوالاتدان بیر قدر کئچدی. بیر گون ملا گئنه همان قونشودان بیر بویوک قازان ایسته دی. بو دفعه قونشو دینمه ز- سویله مز قازانی ملایا وئردی. ملا آلیب آپاردی.

بئش گون کئچدی قازان گلمه دی، اون گون کئچدی قازان گلمه دی، بیر آی کئچدی قازاندان بیر خبر اولمادی. آخردا قونشو تاب گتیرمه دی، ملادان قازانین نئجه اولدوغینی سوروشدو.

ملا قاش قاباغینی تورشودوب بئله جواب وئردی:

باشین ساغ السون قونشو قازانین ئولدو.

قونشو آجیقلی آجیقلی: قازان دا ئوله رمی؟ ددی

ملا دا: بس قازان دوغار می؟ دئیه جواب وئردی.

iSalar

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید باکری
شهر
میانه

Çox Marağlı Nağıl Yazıbsın Əlirza Bəy
Min Yaşa

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

یئنه بیزیمکی

گونلرین بیر گونونده بیر گلین سو قیزدیریب په یه ده (طویله) یویونوردو. لاپدان گلین دن بیر ... چیخدی.

گلین اویان بویانا باخدی، په یه نین دیبینده بیر بیزوودان سونرا هئچ کیم یوخ ایدی. گلین آپاردی بویون باغی سین، قیزیل لارین، پالتارلارین بیزووون بوینونا آسلادی و دئدی: گالا بونلار سنین، اریمه دئمه یه سن!

قایین آنا گیردی طویله یه سوروشدو: نه اولوب؟! گلین حال-قضیه نی قایین آناسینا دئدی.

قایین آنا دا قیزیل لارین، پالتارلارین چیخارتدی بیزووون بوینونا آسلادی. ایکیسی ده باشلادیلار آغلاییب یالوارماغا، کی آماندی اوغلانا دئمه یه سن!

ائله بو حالدا ار گیریر طویله یه، سوروشور نه اولوب بئله وای-شوون سالیب سیز؟ ماجرانی اوغلانا دییرلر.

ار دییر: والله من بو سفه لرله بیر ائوده قالا بیلمه رم، باش گؤتورور او کنددن چیخیر گئدیر. گئدیر آخشاما یئتیشیر بیر آیری کنده. بیر ائوده قوناق اولور،
او ائوین بیر ارلیک قیزی واریدی، قیزین بو گنج دن چوخ خوشو گلیر.

اوتورور بالاخانادا اؤز اؤزونه فیکیرله شیر: منی وئره لر بو اوغلانا، بیر اوغلوموز اولا، آدین قویاق عب له سن(عبدالحسین) بالاخانادا اوینایار، لاپدان پیلله کانلاردان ییخیلسا؟

ائله بو سؤزفیکرینه گلجک ال قاتدی اؤزونه، باشین یولدو قویدو قاباغینا، ضججه چکیب آغلاماغین ایچینده دییردی: ننه ن اؤلسون عب له سن، آنان اؤلسون عب له سن!

ائو اهلی تؤکولدو بالاخانایا، قیز نه اولوب؟! قیز فیکرینه گلن لری دئدی. بونو گؤرن گنج دئدی: یئنه بیزیمکی، اوردان قاییتدی ائولرینه.

"فولکلور خزانه سی" کیتابیندان-توپلایانی: علی ظفرخواه (خویلو)

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

ملانصرالدینه دئدیلر:

- سنین کیمین بؤیوک آداملارین بیر اختراعسی اولار، سن نمنه اختراع ائله دین؟

ملا فکرلشیب دئدی:

- بعلی عرض اولسون کی "قار - دوشابی" من اختراع ائله میشم .

جماعت دوشاب گتیریب قارا قاتیب یئمگه باشلادیلار آما بگنمه دیلر ملایا دئدیلر:

ملا سنین بو اختراعیوی هئچ بگنمه دیک، دوشابیمیز دا هدره گئتدی.

ملا دئدی:
- دوزدی کی قار دوشابی من اختراع ائله میشدیم آما واللاه هئچ اؤزوم ده بگنمه میشدیم!

• شروع کننده موضوع

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
کره کره , دایی‌یادا کره؟

دئیر کئچمیشده بیرنفر چوخ ناراحت و بئکئف اوتورموشدو, بیرنفر یاشلی بیرآغ ساققال آدام گلدی بونون یانینا سوروشدو نییه ناراحاتسان؟ دئدی: بورجوم چوخدو هامی منی تنگه توتوب دئییر بورجومو وئر منیمده یوخومدو بورجلارین وئره‌م، ایندی ناراحاتام آز قالیرام اؤزومو اؤلدوره‌م . آغ ساققال دئدی الله کریمدی چوخ ناراحات اولما من سنه بیر یول اؤیردیرم اوجور ائیله‌سن هامی سندن اَل چکر. بورجلو دئدی آی باشینا دولانیم تئز منی اویره‌ت بلکه یاخامی بونلارین الیندن قورتاریم عومور بویو سنه مینتدار اولارام. آغ ساققال دئدی: هرکس سنه نه دئسه سن دئگینن کره, هرکس هر نه سوروشسا دئگینن کره, دالیسینان سنین ایشین یوخدو ایشین اؤزو دوزه‌لر.

بورجلو بازاردا گزیردی آلاجاقلیلاردان بیری کسدی قاباقین دئدی منیم بورجومو وئر, بورجلو دئدی کره, دئدی بابا نه کره‌سی منیم بورجومو وئر, بو گئنه دئدی کره, آلاجاقلی حیرصلندی چیغیردی کیشی منیم بورجومو وئر نه کره‌سیدی, بورجلو ائله دئدی کره. بازار اهلی ییغیلدی بونلارین دؤرسینه نه اولوب؟ آلاجاقلی دئدی بومنه بورجلودی دییره‌م پولومو وئر دئیر کره.

های دوشدو بوتون آلاجاقلیلار توکولوب گلدیلر هرکس هرنه دئدی بو دئدی کره. هامیسی دئدی یاخجیسی بودو بونو آپاراق محکمه‌یه قاضینین یانینا بلکه قاضی بیزه بیر چاره یولو گؤرسه‌تدی. بونو آپاردیلار قاضینین یانینا جریانی قاضییا دئدیلر. قاضی سورشدو اوغلان بولارا بورجون وار؟ دئدی کره, قاضی هرنه سوروشدو بو دئدی کره. قاضی اؤز اؤزونه فیکیرلشدی دئدی حتمن بو آدامین بورجو چوخ اولدوقوندان چوخ فیکیر ائلییب باشینا هاوا گلیب دَلی اولوب هر زادا دئیر کره. قاضی دئدی: بو آدام دلی اولوب بونو هئچ جورم توتماز. آلاجاقلیلار دئدیلر دای دلی اولوب قانوندا دَلییه جرم وئرمز, هامی ناعیللاج قالیب سوفته باراتلاری جیردیلار ریضایت وئریب بونو بوراخیب گئتدیلر.

بورجلو گلدی او آغ ساققالی تاپدی دئدی: الله آتانی رحمت ائیله‌سین منی یامان قورتاردین هئچ کیمسیه بورجوم قالمادی سندن نه‌جور تشککور ایلییم؟
آغ ساققال دئدی: تشککور لازیم دئییل ,ایندی من سنه بیرآزدا پول وئریم گئت اوننان آل وئر ائیله اؤرونه پول قازان اونداکی پوللاندین منیم پولومو قایتارارسان. بو آدام پولو آلیب گئتدی . باشلادی آل وئر ائیله‌مه‌یه, قاباغداندا تجربه صاحیبی اولموشدو آل وئرین چَمین یاخجی بیلیردی یاخجی پول قازانج ایلییردی. بیرگون آغ ساققال گلدی بونون یانینا گؤردو بو توکان صاحیبی اولوب اؤزونه یاخجی مال دؤلت قازانیب. سلام کئف احوالدان سونرا آغ ساققال دئدی: بالا ایندی واختیدی مندن آلدیغین او بؤرجو قایتاراسان. بو دئدی کره. آغ ساققال دئدی بالا بو سؤزو من سنه اؤیره‌تشم یاخانی اؤ آلاجاقلیلاردان قورتاراسان آخی دئمدیم کی منه‌ده ایشله‌ده‌سن, بو دئدی کره, آغ ساققال گؤردو هر نه دئییر بو دئییر کره, دئدی من اولاردان دئیلم من سندن پولومو آلارام سنده گوره رسن قویروخدو یا کره دی. گئتدی دادگاها شکایت ائیله‌دی: فلان کس منه ایکی خَلوَر(بیر تن) ساری‌یاغ بورجلودو ایندی من ساری‌یاغ بورجومو ایسته‌ییره‌م او دانیر دئییر کره بورجلویام.

قاضی بو آدامی چاغیردی یانینا سوروشدو: اوغول سن بو کیشییه ایکی خَلوَر ساری‌یاغ بورجلوسان یوخسا کره؟ دئدی کره! قاضی دئدی بالا آخی کیشی دئییر ساری‌یاغ بورجلوسان! دئدی کره! قاضی اؤز توتدو آغ ساققالا دئدی بورجون ساری‌یاغ اولدوغونا شاهدین وار؟ آغ ساققال دئدی: قاضی ساغ اولسون من دای ایسته‌میره‌م بیرده بو پیس اؤزلو آدامینان اؤز اؤزه گلیم بو منیم لاپ زَحلَمی تؤکوب ائله کره قبولومدو. قاضی حکم وئردی گئت بو کیشییه مین کیلو کره آل وئر یادا مین کیلو کره نین پولون وئر.

دادگاهدان چیخدیلار آغ ساققال اؤز توتدو بورجلویا دئدی: بالا کره کره دایی دا کره؟

بالا