• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا در حال زندگی میکنید؟!

• شروع کننده موضوع

Minority

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
گلُزوادر
دغدغه ی اصلی من این است.زندگی در زمان حال.عمده ی ما اغلب یا داریم حسرت گذشته را می خوریم و یا در حال حرص خوردن برای آینده هستیم؛و این وسط تنها چیزی که نابود می شود حال است.

کسی که دائمِ خدا دارد می گوید ای کاش چند سال قبل این کار را نمی کردم و یا این تصمیم را نمی گرفتم{که به طور عمده حسرت های ما مربوط به تصمیم های بلند مدت هست} و حتی در موارد بسیار زیادی کاش های ما به دیروز و هفته ی گذشته و ماه قبل بر می گردد{وجه کوتاه مدتش}.آیا در چنین شرایطی آسایش روانی برای فرد باقی می ماند.روح فرد لحظه به لحظه و ساعت به ساعت زیر تیغ گیوتین تکه پاره نمی شود.

و یا کسی که لحظه لحظه ی زندگی اش را با این سوال زیست می کند که فردای من چه می شود؟ایا من از عهده ی زندگی و توقعات دیگران و از همه مهمتر توقعات خودم بر خواهم آمد.ایا من به ان چیزی که می خواهم می رسم؟و هزار و یک آیا هایی که با خواه+شناسه+بن ماضی فعل مورد نظر به پایان می رسد!!برای این فرد وجهی برای ارامش خواهد ماند.

و خیلی ها هم هستند که از هر دو سوی زمان عذاب می کشند و عمدتا به جایی هم نمی رسند متاسفانه!

صد البته که این حسرت گذشته و نگرانی اینده به اندازه اش خوب و سازنده و مولد و محرک هست؛اما تا چه اندازه و تا به کی؟

دلایل این وضع چیه؟شما جزو کدام دسته اید؟راه حل ها برای حل مشکل چیه؟چطور به بقیه که دچار این مشکلن کمک کنیم؟اگه میشه تجربه خودتون یا بقیه رو هم بگین وکلا از عواقب نتیجه ی این افراد بگویید.کلا نظر شما؟
م.ن.ن.و.ن :|

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط مرحله يك شيمي! همين :|
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی
پاسخ : آیا در حال زندگی میکنید؟!

اينا كه گفتي بديهياته... واضحه ك درست ميگي... ولي عمل بش گاو نر ميخواهد و مرد كهن... كدوم گذشته ايه كه رو حال ادم تاثير نذاره؟؟؟ غصه خوردن بي فايدست ولي غصه نخوردن بسي سخته!!!! من حرفاتو قبول دارم ولي خودم از اون ادماييم ك گذشتم لحظه لحظه حالمو گند ميزنه بش...
كلا كنترل ذهن و دل ادم به نظرم خ خ خ خ سخته.... و من نميتونم و عذاب ميكشم... مخصوصا وقتي گذشته جلو چشته....
به نظرم همه اينارو ميدونن اگه بتونيم راهكاري براي كنترل ذهن پيدا كنيم مشكل حل شه..

• شروع کننده موضوع

Minority

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
گلُزوادر

به نقل از Cyanide :
اينا كه گفتي بديهياته... واضحه ك درست ميگي... ولي عمل بش گاو نر ميخواهد و مرد كهن... كدوم گذشته ايه كه رو حال ادم تاثير نذاره؟؟؟ غصه خوردن بي فايدست ولي غصه نخوردن بسي سخته!!!! من حرفاتو قبول دارم ولي خودم از اون ادماييم ك گذشتم لحظه لحظه حالمو گند ميزنه بش...
كلا كنترل ذهن و دل ادم به نظرم خ خ خ خ سخته.... و من نميتونم و عذاب ميكشم... مخصوصا وقتي گذشته جلو چشته....
به نظرم همه اينارو ميدونن اگه بتونيم راهكاري براي كنترل ذهن پيدا كنيم مشكل حل شه..

اول این که باید بگم اینا صرفا یه صورت مساله بود(به قول شما بدیهات)و قطعا نه موضوع مورد چالش.و دقیقا موضوع اینجاست که باید این فرایند چطوری حل شه که بحثِ هدفِ من هم همینه.بزودی سعی می کنم بحثو روشن تر کنم و بسط بدم بزودی(پست صرفا برای بالا موندن موضوع و دیدن بقیه)

bookreader

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

شعار من تو زندگی اینه و تا حالا هم با این شعار هر لحظه احساس خوشبختی می کنم:
زندگی درحال،
یادگیری از گذشته
و برنامه ریزی برای آینده

البته پیشنهاد میکنم برای رها شدن از بند گذشته و آینده کتاب«هدیه»رو بخونید...خیلی موثره.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

تو حال زندگی کردن یه ادمی می خواد که یه ذره راحت باشه.

نیاز های اساسی یک ادم چین ؟ یه سقف بالاسر، شام همین و یه دوربین و یه وسیله که موسیقی پخش کنه و بعضن چند تا کتاب داستان که بتونید بخونید و بعد عوض کنیدشون با دوستاتتون و کتاب اونارو بخونید!

همینا برایه یه زندگی کافیه.

من برای زندگی ایندم خیلی ارزو ها دارم. از بچگی هم ارزوی زندگی پادشاهانه داشتم و اینو انکار نمی کنم. ولی یه پادشاه هم نیاز داره بدون اینکه کلن فکر کنه یه مدت از زندگیشو بگذرونه

هر دانشگاهی برید کتاب خونه داره ( پس شما حتا لازم نیست نگران خرج خرید کتاب باشید )

هر دانشگاهی خوابگاه داره که معمولن خیلی هم ارزونه و قابل پرداخت

هر خوابگاهی هم غذا داره و میشه خرید. اگه هم نشه خرید ازتون سیبزمینی و تخم مرغ و نیمرو و لوبیا و مرغ و ماهی رو که نگرفتن! ماست هم هست! ( و اینا نسبتن با هزینه ی کم میشه هم غذا ازشون درست کرد هم خیلی راحت )

کتاب خونه هم معمولن تا ساعت ۸ یا ۱۰ بازن ( و تمام دانشگاه ها به اینترت وایرلس دسترسی دارن ) پس شما هزینه ی خاصی بابت برق و اب و اینترنت هم قرار نیست بدید!

و معمولن میشه یه کار نیمه وقت هم پیدا کرد که هم هزینه دانشگاه رو بده هم خوابگاه و خورد و خوراک رو.

همیشه هم دانشجو ها مسافرت های کوچیک دارن که میشه باهاشون رفت و گشت و خوش گذروند.

خیلی لازم نیست نگران اینده باشید. هر کاری هم قبلن کرده باشید دیگه ازش گذشتیم. یه دانشجو خیلی راحت می تونه کلن از شهری به شهر دیگه بره یعنی شما هیچی رو از دست نمی دید.

فقط باید ادم راحتی باشید و به خودتون سخت نگیرید

سلبچ

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی

من همیشه توو گذشته ام یعنی هر اتفاقی که میافته تا دو روز به جای فک کردن به اون لحظه ام به موضوعی که گذشته فک میکنم.
این خیلییییی بد تره!!!

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک

من تو حال زندگی نمی کنم من اکثرن تو اتاقم هسم! آخه کار و زندگیم تو اتاقمه! ولی خب برا غذا و اینا میام بیرون ب هر حال هیچی کانون گرم خانواده نمیشه! :-" :D :-"

گذشته دیگ تموم شده من تو حال و تو لحظه زندگی می کنم و ب آینده امیدوارم و ب فکرشم! :D

Al McJoseph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
حليـ2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط مرحله يك شيمي! همين :|
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست شناسی

مازيمون خ خ خوب گفت... ولي خب نيازاي ادم يكم بيشتر از اين حرفاستا(از نظر مادي نميگم)
ولي خب كلن من ادميم ك اصلا راحت نيستم و خ هم سخت ميگيرم و اصلا هم ارادي نيس...
يني ي كاري تو گذشته ميكنم اينقد بش فك ميكنم كه اسفالت شم!!!
در مورد اينده اينطور نيستم ولي گذشته اي ك براي خيليا سادست واس من ي چيزي كه حالمو به جهنم تبديل ميكنه!!! اين خ خ خ خ خ بده!!!
و ميدونم ك بده ولي جلومو نميتونم بگيرم

goldokhtar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
همینجا
رشته دانشگاه
حقوق

تو حال زندگی نمیکنم...

بیشتر به آینده فکرمیکنم ...اینکه قراره چ اتفاقایی میفته ...به گذشته برمیگردم و حسرت....

اما حالا رو دوس دارم اما راضیم نمیکنه ..

ی دبیر داشتیم میگفت تو حال زندگی کنید تا احساس خوشبختی کنید...

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

واقعیتش من خودم شخصا همیشه نگران آینده م و بعضی وقتا به اتفاقای بدی که قراره بیافته فکر میکنم و ذهنم مشغول میشه.

به نظر خودم اتفاقایی که در گذشته افتاده باعث شده حال رو فدای گذشته و آینده رو فدای حال کنم .

خیلی وقتا میخوام بیخیال باشم و در حال زندگی کنم اما واقعا سخته !

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

مقدار زیادی از وقتم توی گذشته خودمه و در حال جستجو برای کشف حقیقت نا شناخته ای چیزی و یا برسی گذشته روی اینده ی اون موقع که می شه حال الان.
بخش اعظم وقتم هم می ره به بررسی اینده، احتمالات ممکنه برای آینده و پیش بینی. البته همه ی اینها مستلزم بررسی حال و اکنونه پس می شه گفت که با تقریب خوبی توی حال هم زندگی می کنم.

پ.ن: اصولا ادم وقتی که زندگی می کنه داره در یک زمان مشخصی زندگی می کنه و زندگی در اون مقطع زمانی همیشه در حال اون مقطع زمانیه.(زندگی در اینده یا گذشته به معنی بودن در اون جزو مبانی علمی تخیلی محسوب می شه) ولی خب فکر کنم بیشتر سوالت مربوط به فضای فکری آدم و رویکردش نسبت به زمان بود؟ :-?

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Behemoth :
مقدار زیادی از وقتم توی گذشته خودمه و در حال جستجو برای کشف حقیقت نا شناخته ای چیزی و یا برسی گذشته روی اینده ی اون موقع که می شه حال الان.
بخش اعظم وقتم هم می ره به بررسی اینده، احتمالات ممکنه برای آینده و پیش بینی. البته همه ی اینها مستلزم بررسی حال و اکنونه پس می شه گفت که با تقریب خوبی توی حال هم زندگی می کنم.

پ.ن: اصولا ادم وقتی که زندگی می کنه داره در یک زمان مشخصی زندگی می کنه و زندگی در اون مقطع زمانی همیشه در حال اون مقطع زمانیه.(زندگی در اینده یا گذشته به معنی بودن در اون جزو مبانی علمی تخیلی محسوب می شه) ولی خب فکر کنم بیشتر سوالت مربوط به فضای فکری آدم و رویکردش نسبت به زمان بود؟ :-?

بدیهیه خب!
کسی نپرسید ایا شما در زمان جنگ جهانی دوم زندگی می کنید! مساله اینجاست که بیشتر نگرانی ها و فکر هاتون شامل گذتشه میشه ؟ حال یا اینده ؟

بدیهتن کسی منتظر جواب قطعی نیست چون به هر حال کسی زندگی گذشتش در حال و ایندش تاثیر داره و همینطور بررسی می کنه تاثیر حالش رو در ایندش.

پس جواب نسبی مورد نظر و در مورد اینه که اکثر اوقات شما نگران کار هایی هستید که قبلن انجام دادید یا دارید زندگی الانتون رو می کنید ؟‌

melika74

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
SBUK@
رشته دانشگاه
Software Engineering

نچ.......بیشتراوقات توگذشتم البته خوباش نه اونایی که ازارم میده.... :)

لنگه کفش

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
کرمان

ببشترتوحالم ولی خیلی اوقات باخاطرات خوب گذشتم 8->

سارگل

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2قم
شهر
قم
دانشگاه
دانشگاه کاشان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

من روياپردازي زياد ميكنم ولي بيشتر توحال زندگي ميكنم البته سعي ميكنم

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

آینده
اونم همیشه
تو گذشتم اونقد خاطرات بد دارم ک آرزو میکنم حتی همون خوباشم دگ یادم نیاد
زندگیم شده فرار از گذشته رجا ب آینده

Tipo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
مشهد

سعی میکنم توی حال زندگی کنم :D
و به نظرم دلیل اینکه نمیتونیم توی حال زندگی کنیم، اشتباهات و کم کاری ها ی خودمونه
یعنی اینکه ما یه کاری رو توی زمانی که براش برنامه ریزی کردیم انجام نمیدیم بعد خب مسلما نتیجش هم مطابق میل مانیست دیگه :(
و بعدش میگیم ای کاش بیشتر درس میخوندم ،ای کاش اون حرفو یه جور دیگه میزدم و ........ :-<
به نظرم برای اینه که بتونیم توی حال زندگی کنیم باید به قولایی که به خودمون میدیم پایبند باشیم و تلاش کنیم برای چیزی که میخوایم بهش برسیم. حالا اون میتونه درس باشه میتونه روابطمون با بقیه باشه و....... :)
و یه نکته ی دیگه که بقیه هم بهش اشاره کردن اینه که با خودتون فکر کنید حالا اگه به گذشته فکر کنم الانم تغییر میکنه؟ نه تازه ممکنه بدترم بشه وقت اون کارای مفیدی هم که میتونید انجام بدید گرفته میشه پس بهتره وقت و انرژیمونو بذاریم رو همون حال به قول شما :D ;;) >:D<

baran.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

به نظر من بیشتر ادمها در ترس از اینده زندگی میکننده مثلا خود من خیلی لحظات خوب حال به این فکر افتادم ایا بعد از اینکه ..اتفاق بیوفته هم میشه همه چی اینجوری باشه ؟؟؟

البته گاهی امید زیاد به اینده هم خوب نیست امید اینکه اگه فلان اتفاق بیوفته و فلان روز بیاد
همه چی درست میشه!!(یا حتی حسی که بعداز تصور تمام شدن یک امتحان داریم)این باعث میشه زندگی حال بی رنگ و خاکستری شه !و فقط زندگی بعد از اون رنگی باشه

زندگی در گذشته کمتره ولی یک حسرت از گذشته همیشه با هر ادمی هست که گاهی لازمه اما نه سیر دائم درش و تصور کرده چیزهایی که میشد اتفاق بیوفته

واسه من اینکه فکر کنم فقط امروز زنده ام باعث میشه توی حال زندگی کنم !!

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

از گذشته عبرت میگیرم،از آینده هدف و در حال میخندم که هیچ کارِ خاصی نمیکنم :-"
خیلیا میگن من تو حال زندگی میکنم،فقطُ فقط چون شادم.به نظر اکثر مردم کسی که تو حال زندگی میکنه نسبت به بقیه زندگی شادتری داره!چون نه غصه اشتباهات گذشته رو میخوره و نه استرس اینکه آینده خوبه یا بده.برای تو حال زندگی کردنم یه خورده بی خیالی میخواد.نمیگم آدم گذشتشو حذف کنه،ولی فکر کردن بهش اتفاق خاصی هم نمیفته.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

نمیذارن تو حال زندگی کنیم گاهی .
مثل کنکور از یه سال قبل همه تلاش میکنن برای اینده و دو ماه هم به فکر اینده برای نتایج .

گذشته رفته من شخصا" هیچ وقت فکر گذشته نیستم واسش حسرت نمیخورم فقط منو پخته تر کرده یا شکست یا برد هر دو .
فقط وقتایی یاد گذشته میفتم که ادمهایی که توش شرکت داشتنو ببینم اونم زود تموم میشه

کلن تعریفم از زندگی خوب اینه که تو هر لحظه بهترینهایی که مد نظرتن رو انجام بدی .
ولی اینو سال کنکور ریختم دور :)

البته الان هم زیاد به نتایج فک نمیکنما ته تهش ده هزار میشم میرم بین الملل دیگه ! :-"""
ولی تو فروم اکثرن غم و غصشون نتایجه..

بالا