• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

توی انتخاب شغل آيندتون علاقه مهمه یا دید مردم به اون شغ

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : توی انتخاب شغل آيندتون علاقه مهمه یا دید مردم به

به نقل از ShiNinG :
تا حالا همچین آدمی دیدی؟ :/ بگه من دوست دارم برم تو خونه ی کسی کار کنم. بعد طرف بم بگه برو دستشویی خونمو تمیز کن بگم چشم. بگه کمد لباسامو مرتب کن بگم چشم. "چون کار فیزی دوست دارم." :)) عقلانی نیست اصن. کمی منطقی و واقع گرایانه نگاه کنید. "هیچ" آدمی این حرفو نمی زنه. "علاقه" به زیر دست بودن و این کارا تو ذاتِ انسانی نیست.
منظور کارگری به معنای عمومی کلمه بود البته،
اما به نظرت چرا کارگر باید یه زیر دست محسوب بشه؟چون همه کارگری رو کارِ دون شانی میدونن،
چون فقط کسایی کارگر میشن که نتونستن کاره یِ دیگه ای بشن!و واضحا" وقتی یه کارگر شان اجتماعی بالایی نداره تو محیط کار باهاش خوب برخورد نمیشه!
و اگه بخوایم از جنبه زیر دست و کارفرما به مسئله نگاه کنیم،ذات انسانی کارمند بودن یا هرشغل این چنینی دیگه ای رو هم نمی پذیره!
در صورتی قرار نیست همه آدما دکتر و مهندس بشن!جامعه به کارگر و کارمند هم نیاز داره!

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از Lovesky :
منظور کارگری به معنای عمومی کلمه بود البته،
اما به نظرت چرا کارگر باید یه زیر دست محسوب بشه؟چون همه کارگری رو کارِ دون شانی میدونن،
چون فقط کسایی کارگر میشن که نتونستن کاره یِ دیگه ای بشن!و واضحا" وقتی یه کارگر شان اجتماعی بالایی نداره تو محیط کار باهاش خوب برخورد نمیشه!
و اگه بخوایم از جنبه زیر دست و کارفرما به مسئله نگاه کنیم،ذات انسانی کارمند بودن یا هرشغل این چنینی دیگه ای رو هم نمی پذیره!
در صورتی قرار نیست همه آدما دکتر و مهندس بشن!جامعه به کارگر و کارمند هم نیاز داره!
من منظورم مستخدم بودن بود. نه بنّایی حتی! و الآن هم راجب مستخدمی صحبت می کنم. کسی اینجا یک مستخدم و فردی دور از اجتماع نمیدونه. منظور من اینه که کسی از بچه گی نمیگه من میخوام کارگر بشم. بعدها به دلایلی روی به این کار میاره که هم دلایلش محترمِ و هم خودِ شغلش. اما همچنان اصرار دارم که اگه بچه ای از ابتدا بگه من میخوام در آینده مستخدم بشم، و بعد هم موقع نوجوانی و جوانی همین کار رو هدف زندگیش قرار بده و به والدینش بگه من میخوام مستخدم شم و توکارم و انتخابم دخالت نکنید مریضه. و صدالبته تاکید می کنم که همچین چیزی «امکان» نداره. بیخود بحث و با گفتن اینکه شماها کارگری و دور از ذاتِ انسانی میدونید منحرف نکنید. منظور من اصن این نبود. اینا دوتا بحث کاملا جدان.

Rapunzell

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
همدان

30% علاقه
60% آينده ى شغلى
10%عوامل محيطى...!

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از color ful :
30% علاقه
60% آينده ى شغلى
10%عوامل محيطى...!
من مخالفم
من میگم علاقه خیلی مهم تره :
60% علاقه
35% آینه شغلی
5% عوامل دیگر
علاقه نباشه آینده ی شغلی پرت (;

کوزت

کوزت
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3 مشهد
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از ShiNinG :
ااسان ذاتا کمال طلبه و هیچ آدمِ سالمی علاقه به کارگر بودن نداره. این یه امرِ مسلمه. مثالی که زدید کاملا خارج از بحثِ.
وارد بحثِ اینه که من دوس داشتم وکیل شم
چون خانواده ساپورتم میکرد و اشناعی دارن با شغل وکالت
اما حالا مهندس ...
چون تیزهوشانی شدم بابا مامانم گفتن نه وانسانی نچ و وکالت نچ !!!!

a.s.m.a.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan nahiye 1.chini ha
شهر
kermun

هر دو اما علاقه بیشتر

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

احساس میکنم بین علاقه آدم و دید مردم دومی پیروز میشه چون بعضی وقتا واقعا غیر ممکنه به حرف مردم اهمیت نده با اینکه میدونه بی ارزشه

Dr.saba

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
يكي از شهرهاي آذربايجان غربي
مدال المپیاد
فعلا قبولي مرحله اول زيست92
دانشگاه
علوم پزشكي تهرانif God wants
رشته دانشگاه
پزشكيif God wants

از نظر خود من 90%علاقه حالا يه ده درصدي ام نگاه مردم به اون شغل و بقيه چيزا.اگه علاقه نباشه امكان نداره آدم تو يه شغلي موفق بشه

@Han

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فزانگان1
شهر
طــهـــر0N

اولا که من خودم در عنفوان طفولیت یه اندک علایقی به هنر داشتم ولی الان اصلا :-"

کلا ـم معتقدم که آدم باید بره دنبال علاقه ـش!وختی واقعا کارتو دوس داشته باشی انقد میری دنبالش تا همه ی سدـا رفع شن و این حرفا

:-"

خودم ـم نرم افزار دوس دارم! هر چند مامان بابام به شدت مخالفن و میگن باید بری ژنتیک بخونی و اینا!

ولی من مطمئنم ژنتیک هرچی ـم که شرایطش خوب باشه وختی من علاقه ندارم توـش هیچی نمیشم!!

البته شاید دلیل این که انقد مصمم ـم روی علاقه اینه که شرایط شغل مورد علاقه م ـم خوبه خب!!

ما خودمون تو کلاس ـمون یکی رو داریم که شدیدا علاقه منده به کارای هنری و نمایشنامه و اینا! و حتی بعضی از شاخه های علوم انسانی

ولی خب به اصرار مامان باباش الان خیلی دو به شکه که چیکار کنه و همه ش میگه موقعیت این کارا تو ایران اصلا خوب نیس!!و این اصرار

مامان باباش الان خودشم به شک اندا خته : )

خب حس میکنم که نظرم خیلی کلیشه ای میشه ولی جامعه ی ما الان شدیدا نیاز داره به متخصص ـای علوم انسانی و هنر و اینا و باید از

یه جا شرو کنیم بالاخره : )

اما به این رسیدم واقعا که اگه به یه کاری علاقه داشته باشی و بخوای که بشه حتما میتونی انجامش بدی : -"

تازه واضحه که احساس مسئولیت و وجدان کاری آدم توی کار مورد علاقه ش خیلی بیشتره و این به نفع همه ـمونه : )

همین دیگه : ))

negin banoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
دانشگاه
ilam
رشته دانشگاه
pezeshki

به نقل از Dr.saba :
از نظر خود من 90%علاقه حالا يه ده درصدي ام نگاه مردم به اون شغل و بقيه چيزا.اگه علاقه نباشه امكان نداره آدم تو يه شغلي موفق بشه
علاقه خیلی مهمه ولی همین علاقه هم مربوط به جامعه و فرهنگ و این جور چیزا میشه چون که یه تعداد شغل هایی که تو جامعه وجهه اجتماعی خوبی دارن نا خوداگاه محبوب میشن بین همه و خیلیا بهش علاقه مند میشن یه چیز خیلی شخصی نیست مثلا شما تا حالا کسی رو دیدین بگه من ارزومه گارسون بشم چون بهش علاقه مند هستم پس چیزی که باعث میشه ادم به یه شغلی علاقه مند شه شرایط اجتماعی و اقتصادیه

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

علاقه مهمتره....اما قدرت پدر و مادر بیشتره:D

sh.kh1377

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره ی زیست دوره هجده و طلای دوره نوزده

به نظرم علاقه و استعداد خیلی مهمه. دید مردم نسبت به رشته اصلا مهم نیست به نظرم :-? ولی خب موقعیت شغلی هم به طور نسبی باید در نظر گرفت . مثلا کسی که میره یه رشته ی محض می خونه باید به این هم فکر کنه که مثلا در آینده توی ایران هیچ چیزی جز تدریس براش وجود نداره و آیا میتونه اصلا تدریس کنه و باهاش کنار میاد؟
کلا به نظرم اگه به یه چیز شدید علاقه داشته باشیم و براش بجنگیم میتونیم درش بهترین باشیم .

• لایک
امتیازات: @Han
  • شروع کننده موضوع

fatemeh.sh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم اباد
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از (: ـهـنانــّــح :) :
خب حس میکنم که نظرم خیلی کلیشه ای میشه ولی جامعه ی ما الان شدیدا نیاز داره به متخصص ـای علوم انسانی و هنر و اینا و باید از

یه جا شرو کنیم بالاخره : )

مشکل این جاست از کجا شروع کنیم؟!
همه مردم میدونن که یه جامعه غیر از دکتر مدیر مهندس.....به یک سری شغلای دیگه هم نیاز داره ولی بخاطر ی سری موضوع (مثل مخالفت بدر مادر)بی خیال شغل مورد علاقشون میشن.
و این موضوع واسه همه بد تموم میشه!

• لایک
امتیازات: @Han
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

مامان بابا می گن دخــترم برو دنبال علاقه ــت.
گفتم می خوام موسیقی بخونم مامانم یه نگاهی بهم انداخت که هیچی دیگه.
ولی به نظرم اولویت اول علاقه ــست. بدون علاقه هیچ کاری نمی شه کرد.

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

واس مردم زندگی نمیکنم ک شغلم از دید اونا انتخاب کنم
علاقه من بیش از هرچیزی پوله و خوب اون کاری ک منو ب پول بیشتری برسونه
اصن واس همینه ک باز اگ امسال نشد سال دیگه کنکور میده فقط 1رشته و 1دانشگاه

cid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ،ری
شهر
تهران
رشته دانشگاه
معماری
تلگرام
اینستاگرام

فقط علاقه و حرف خودم!
مگه واسه مردم میخوام پول در بیارم یا خانوادم میخوان برن اون کارو بکنن که اونا انتخاب کنن؟!!!!!!!!

hich

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
اراک
رشته دانشگاه
الهیات

من رشته ای از رشته های انسانی رو خوندم که بازار کار چندانی نداره مگر مدرکم بالاتر از لیسانس باشه
علاقه و احساس نیازی که به این رشته کردم باعث شد واردش بشم. خب نمیشه که آدم وقتشو بذاره برای درسی که نه علاقه داره نه استعدادشو نه ....

dani

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
کامپیوتر-سخت افزار

به نظر من علاقه باید مهم باشه!
و شاید مهم ترین باشه!
چون که مدت زمانی که قراره برا اون کار بذاریم حداقل 1/4 زمان زندگی مان را میگیرد پس اگر از آن لذت نبریم و به آن علاقه نداشته باشیم نمیتوانیم دووم بیاریم!
ولی این وسط یه چیز دیگه هم هست اونم سایر موارد مثه جایگاه اجتماعی هستش که ما میتونیم با فشارهایی که به این جایگاه میاد توش بمونیم یا نه؟
که در کل میشه گف اگه علاقه و استعداد هر دوتا که مربوط به خود ماست رو تو اون شغل داشته باشیم به طبع آن میتوانیم سایر معایبی که برایمان پیش می آید رو رفع کنیم!

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

"چی؟ میخوای موسیقی بخونی؟ به خاطر دو تا دینگ و دونگ پاشی بری دانشگاه؟ علاقه داری، خب باشه! برو کلاس بیرون یاد بگیر. دانشگاه برو یه چیز درست حسابی بخونی. مدرک موسیقیتو میخوای بزنی رو دیوار؟"
"روان شناس بشی که چی؟ میخوای دیوونه بشی؟ روان شناس بشی انقد دیوونه میارن پیشت آخرش خودتم دیوونه میشی."
"بیوتکنولوژی؟ بابا واسه ما ** نکن خودتو. میخوای پاشی بری دنبال این رشته های باکلاس تحقیقاتی که بگی منم آره؟ بیا برو پزشکی بخون یه پولی دربیاری، این دانشمندا که دستشون به دهنشون نمیرسه."
"واااا! این همه آموزشگاه زبان ریخته. همه زبان بلدن؛ اونوقت تو میخوای پاشی بری دانشگاه، زبان بخونی که چی بشه؟ چند ترم برو آموزشگاه یاد میگیری. اصن یه ماه برو مسافرت کشور خارجی، قشنگ یاد میگیری."
(دسته ی آخر فکر میکنن تو دانشگاه به طرف الفبا میخوان یاد بدن و خفن ترین حالتشم اینه که طرف یاد بگیره به اون زبان صحبت کنه! حالا بگذریم...)

خب الان کسی که به این حرفا اهمیت میده، خب... لیاقتش اینه که به این حرفا اهمیت بده. :-" یعنی اگه اونقد مخش معیوبه که این حرفا رو قبول کنه و انقد اراده ش متزلزله که با این چرت و پرتا نظرش عوض میشه، همون بهتر که هر بلایی میخواد سرش بیاد!

saba7501

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ، کامپیوتر و شیمی و ادبیات
رشته دانشگاه
مهندسی برق

مقدار زیادی بازار کار بعد علاقه :D
مثلا من خیلی دوست داشتم حقوق بخونم و شدیدا استعداد شو هم داشتم :-" ولی خب وقتی فکرمیکنم میبینم شرکت بابام هست و خب راحت بدون دغدغه برم مکانیک یا طراحی ماشین آلات و یا کنترل بخونم برم تو شرکت و نخوام از صفر شروع کنم علاقه میذارم کنار ^-^ سخته [-( ولی خب برای من از صفر شروع کرن سخت تره
حرف مردم هم که کلا ذره ای ارزش نداره خداروشکر نه واسه من نه خانواده ;))

بالا