• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ازدواج طرفين با دين متفاوت

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : ازدواج طرفين با دين متفاوت

به نقل از razie95 :
نه اصلا پیچیده و عجیب غریب نیست ،اما خیلی مهمه البته وقنی که داریم در مورد ازدواج دائم حرف میزنیم
هر آدم بیست بار که ازدواج نمیکنه ،فقط یه بار یه نفر رو انتخاب میکنه برای همه عمرش
این پذیرفتنی که میگی لازمه اما کافی نیست...
من اینطور برداشت کردم که دید شما از ازدواج اینه که دو نفر در کنار هم قرار میگیرند،در کنار هم زندگی میکنند اما هر کس زندگی خودشو داره؟
اما دید من متفاوته
من فکر میکنم ازدواج دونفر رو درکنار هم قرار میده ،با هم زندگی میکنند و یک زندگی رو میسازند
پس خیلی مهمه که تفکرشون و اعتقادشون با هم همخونی داشته باشه

زندگی کردنیه! ساختنی که نیست.

تنها جایی که باور ها تا حدی مطرح میشه موقعی هست که قراره بچه ای به دنیا بیاد و در تربیت اون بچه. قسمت خیلی زیادی از تربیت الان دیگه تو خونه صورت نمی گیره! شما نمیای به فرزندت الف با یاد بدی! مدرسه این مشغولیت رو داره. و در نهایت بعد از اینکه اون فرزند راجع به ادیان مختلف خوند تو سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی خودش یه انتخابی می کنه ( تو ایران که حق انتخاب وجود نداره )

پس موضوع دین خیلی مطرح نیست.

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از مازیمون :
زندگی کردنیه! ساختنی که نیست.

تنها جایی که باور ها تا حدی مطرح میشه موقعی هست که قراره بچه ای به دنیا بیاد و در تربیت اون بچه. قسمت خیلی زیادی از تربیت الان دیگه تو خونه صورت نمی گیره! شما نمیای به فرزندت الف با یاد بدی! مدرسه این مشغولیت رو داره. و در نهایت بعد از اینکه اون فرزند راجع به ادیان مختلف خوند تو سن ۱۸ تا ۲۰ سالگی خودش یه انتخابی می کنه ( تو ایران که حق انتخاب وجود نداره )

پس موضوع دین خیلی مطرح نیست.

در مورد باور های جزئی و کوچیک بله
اما این حقیقتی که فرد بهش برسه،وقتی اساس زندگیش قرار بگیره ،نمیتونه کسی یا چیزی رو بپذیره که باهاش در تضاده
حالا هرچیم که بهش پایبند تر باشه و براش مهم تر باشه،دقت و ریزبینیش در این مورد بیشتره و طبیعتا حساس تر میشه و به جزئیاتم میرسه
کسی که به توحید اعتقاد داره و به خدا ایمان داره،چطور میتونه کسی رو بپذره که میگه خدایی وجود نداره؟
و یا چند طبقه بیایم پایین تر ،کسی که اعتقاد داره زندگی رسیدن به پول و جا و مقام و این جور چیزا نیست چطور میتونه کسی رو تحمل کنه که همش دنبال ثروت و موقعیت و مادیته؟وقتی از دین صحبت میشه ،منطور دینی که تو شناسنامست که نیست لزوما
منطور اعتقادات و روش زندگیه
در مورد تربیت بچه ...
خوب دین یه آدم رو که من نباید انتخاب کنم ، حتی اگه بچم باشه
اماخوب اون بچه تا بیست سالگی تکلیفش چیه؟!!
بهترین حالت اینه که یه فرد در شروع زندگیش ،وقتی از دغدغه های بچگانه خلاص شد بره دنبال حقیقت زندگی
اما من ترجیح میدم حداقل تا وقتی که احساس نیاز کنه به دونستن حقیقت و بره دنبالش ،حقیقت من رو دنبال کنه

به طور کلی و جمع بندی،خیلی ساده ،حقیقت اینه که به هر حال اگه فرد خودش رو متدین میدونه ،باید تابع قوانین دینش باشه
مادامی که این ازدواج مانع نشه ایرادی نیست
در غیر این صورت ،اگه مایل به ازدواج هست،پس متدین نیست ،پس دینی نیست که در مورد تفاوتش بحث بشه

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

اول این نوشته که چندین ص قبل داده بودم رو بخونید :)

مشکل شما با مازیار اینه که شما در کشوری زندگی میکنید که بعد جمهوریش یک اسلامی وجود داره و ایشون در کشور سکولار زندگی میکنه
به قول افلاطون : حکومت نمودی از مردم کشور هست
حالا اگر نظر شما اینه که دین طرف مهمه به خاطر حکومت دینی هست که دارید میبینید و مردمی که همشون تقریبا هم دین هستند
احتمالا فکر میکنید اگر یکی دین زرتشتی یا مسیحی یا هر دین دیگه ای داشته باشه شما نمیتونید باهاش زندگی کنید
من ۶ ماه با دو نفر زندگی کردم که یکیشون مسلمون بود یکیشون زرتشتی و خودمم دین خاصی ندارم ،هیچ مشکلی با هم نداشتیم و خوب به غیر از مراسم مذهبی تقریبا یک نوع زندگی داشتیم ،
نظر من رو بخواید به طور خلاصه این طور میگم شما حتی با خیلی از ادمای متعصب که دین یکسانی هم باهاتون دارند کنار نمیتونید بیاید چه برسه با یک انسان متعصب از دین دیگه!!!
اما خوب اگر به عنوان یک مسلمون نمیرید آهنگ فلان خواننده زن امریکایی رو گوش بدید دین نقش مهمی داره براتون و اگر میرید و گوش میدید بدونید که مشکلی وجود نداره با هر دینی که دوست دارید ازدواج کنید!
:))
شاید مسخره بیاد براتون اما اغلب ادما مستقل از دینشون یک روند زندگی دارند
کمتر کسی وجود داره که کارایی که از نظر خودش منطقی میان و دلیل مخالفی براش وحود نداره برای دینش و خداش ازشون بگذره!!!
آهنگ صرفا یک مثال بود
حجاب مثلا اگر ازاد شه خیلی ها رعایتش نمیکنند :)
حتی خیلی از مسلمون ها...
کافیه صرفا ازاد شه... مثلا در زمان محمد رضا پهلوی از کادر یک بیمارستان توی تهران عکس گرفته بودند از ۴۵ تا زن ۴۰ تاشون بی حجاب بودند :-"
و دانشگاه ها هم همینطور بود
تازه در اون زمان اغلب اعتقادات قوی تری داشتند :)

به نقل از razie95 :
در مورد باور های جزئی و کوچیک بله
اما این حقیقتی که فرد بهش برسه،وقتی اساس زندگیش قرار بگیره ،نمیتونه کسی یا چیزی رو بپذیره که باهاش در تضاده
حالا هرچیم که بهش پایبند تر باشه و براش مهم تر باشه،دقت و ریزبینیش در این مورد بیشتره و طبیعتا حساس تر میشه و به جزئیاتم میرسه
کسی که به توحید اعتقاد داره و به خدا ایمان داره،چطور میتونه کسی رو بپذره که میگه خدایی وجود نداره؟
و یا چند طبقه بیایم پایین تر ،کسی که اعتقاد داره زندگی رسیدن به پول و جا و مقام و این جور چیزا نیست چطور میتونه کسی رو تحمل کنه که همش دنبال ثروت و موقعیت و مادیته؟وقتی از دین صحبت میشه ،منطور دینی که تو شناسنامست که نیست لزوما
منطور اعتقادات و روش زندگیه

این پست هم آنا داد در جواب این حرف شما کافیه! :)

تو تعريف لذت جويى خيلى مشكل هست اينجا. :د
يه آدم بى دين لذت جو كه خدا رو نميشناسه رو فرض كنيد كه هيچى رو بالاتر از لذت بردن تو زندگى نميدونه. اين فرد تمام تلاشش رو براى شاد بودن ميكنه و بيشترين انرژى رو صرف همين ميكنه. اما اين «لذت» كه اين همه تلاش ميشه براش چيه از نظر شما؟ آيا هر شب با يكى خوابيدن لذته؟ هر كار مسخره اى و هر حرف مسخره اى و هر پوشش و تفريح مسخره اى لذته؟!
اين بار منفى كه از لذت تو ذهنتون داريد و اين تعاريف كلا اشتباهه! لذت جويى و اين كارا دوتا چيز جدا هستن.
لذت يكى از بهترين حس هاست و لذت و سعادت رو كسى حس ميكنه كه احساس رنج نكنه. درحاليكه اين كارايى كه اسم «لذت» رو روش ميذارين بيشتر رنج ميارن برا يه آدم بى دين ولى سالم از نظر روانى! انسان سالم از روابط خوب، تحصيلات خوب، تفريحاى خوب توام با شيطنت با دوستاش و مفيد بودن لذت ميبره چون اين تو ذاتشه و انسان -چه دين دار چه بى دين- هرجا مطابق با طبيعتش رفتار كنه آروم تر و شادتره. برا همين معمولا آدم سالم لذت جو بيشتر ميره سمت اين چيزايى كه بار روانى مثبتى دارن براش. و خود به خود خط قرمزايى برا خودش تعيين ميكنه كه احساس آرامش و لذتش به رنج و تشويش تبديل نشه.
اين افراطها و عيش گرايى هاى بيمارگونه فقط برا افرادى لذتبخش هستن كه عقده ى روانى دارن؛ از چيزى محروم بوده ن و حالا كه آزاد شده ن، وقتى خودشون رو باهاش خفه ميكنن، احساس پيروزى و غلبه بر عامل محدودكننده و عقده زا بهشون دست ميده كه بازم اين حس، لذت واقعى نيست. اونقدر از حس پيروزيشون كور شده ن كه رنج حاصل از كاراشون رو حس نميكنن.

در مورد تربیت بچه ...
خوب دین یه آدم رو که من نباید انتخاب کنم ، حتی اگه بچم باشه
اماخوب اون بچه تا بیست سالگی تکلیفش چیه؟!!
بهترین حالت اینه که یه فرد در شروع زندگیش ،وقتی از دغدغه های بچگانه خلاص شد بره دنبال حقیقت زندگی
اما من ترجیح میدم حداقل تا وقتی که احساس نیاز کنه به دونستن حقیقت و بره دنبالش ،حقیقت من رو دنبال کنه

خیر حقوق بچه چی میشه؟ بچه ای که در 20 سالگی بخواد دینش رو عوض کنه و بعد برخورد کنه با قانونی به اسم ارتداد ؟

و بعد عذاب وجدان؟ و بعد ترس و ...؟ :د

از یک کتاب نقل میکنم! :)

دخترک شش سالهٔ زیبایی‌ را می‌شناسم که نور چشم پدرش است . این دختر باور دارد که بابانوئل راستکی است . او معتقد است که سندباد هم وجود دارد ؛ و آرزو دارد وقتی‌ که بزرگ شد پری دریائی شود . وقتی‌ بزرگتر‌های جدی و محترمش به او یا همکلاسی‌هایش بگویند که بابانوئل یا پریان دریائی وجود دارند ، کاملا باور می کنند . بچه‌ها هر آنچه را که بهشان بگویند باور می کنند . اگر بگوئید که جادوگر‌ها می توانند یک شازده را به قورباغه تبدیل کنند باور می کنند . اگر هم بگوئید که بچه‌های بد در جهنّم کباب می شوند، شب‌ها کابوس کباب شدن می‌بینند . من به تازگی شنیدم که این دخترک را بدون اجازه پدرش برای یک دورهٔ یک هفته‌ا‌ی پیش یک راهبهٔ کاتولیک فرستاده اند .

فکر می‌کنید این طفل در مکتب آن راهبه چه می‌آموزد ؟

ریچارد داوکینز _ویروس های ذهن

~ همه ی آدم ها فکر میکنند دین خودشون درست ترین دین هست ، حتی یک مسیحی حتی یک مسلمون! :د بهتر نیست کلاً طرف آزاد باشه در این زمینه؟؟ :-/ کلاً آموزشی نباشه؟

به طور کلی و جمع بندی،خیلی ساده ،حقیقت اینه که به هر حال اگه فرد خودش رو متدین میدونه ،باید تابع قوانین دینش باشه
مادامی که این ازدواج مانع نشه ایرادی نیست
در غیر این صورت ،اگه مایل به ازدواج هست،پس متدین نیست ،پس دینی نیست که در مورد تفاوتش بحث بشه

خوب آیا بهتر نیست بذاریم به عهده ی فرد انتخاب رو ؟ :-? نه به عهده ی قانون؟

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

بعد از ازدواج خانواده ها هم وارد رابطه ميشن .
اختلاف فرهنگي خيلي وقتا باعث طلاق يا اختلاف زوجين ميشه ، چه برسه به تفاوت دين !
البته اگه طرفين مشكلي با دين هم نداشته باشن و از اول باهم كنار اومده باشن ، ديگه فك نكنم مشكلي به وجود بياد .

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Radical :
اول این نوشته که چندین ص قبل داده بودم رو بخونید :)

این پست هم آنا داد در جواب این حرف شما کافیه! :)

خیر حقوق بچه چی میشه؟ بچه ای که در 20 سالگی بخواد دینش رو عوض کنه و بعد برخورد کنه با قانونی به اسم ارتداد ؟

و بعد عذاب وجدان؟ و بعد ترس و ...؟ :د

از یک کتاب نقل میکنم! :)

دخترک شش سالهٔ زیبایی‌ را می‌شناسم که نور چشم پدرش است . این دختر باور دارد که بابانوئل راستکی است . او معتقد است که سندباد هم وجود دارد ؛ و آرزو دارد وقتی‌ که بزرگ شد پری دریائی شود . وقتی‌ بزرگتر‌های جدی و محترمش به او یا همکلاسی‌هایش بگویند که بابانوئل یا پریان دریائی وجود دارند ، کاملا باور می کنند . بچه‌ها هر آنچه را که بهشان بگویند باور می کنند . اگر بگوئید که جادوگر‌ها می توانند یک شازده را به قورباغه تبدیل کنند باور می کنند . اگر هم بگوئید که بچه‌های بد در جهنّم کباب می شوند، شب‌ها کابوس کباب شدن می‌بینند . من به تازگی شنیدم که این دخترک را بدون اجازه پدرش برای یک دورهٔ یک هفته‌ا‌ی پیش یک راهبهٔ کاتولیک فرستاده اند .

فکر می‌کنید این طفل در مکتب آن راهبه چه می‌آموزد ؟

ریچارد داوکینز _ویروس های ذهن

~ همه ی آدم ها فکر میکنند دین خودشون درست ترین دین هست ، حتی یک مسیحی حتی یک مسلمون! :د بهتر نیست کلاً طرف آزاد باشه در این زمینه؟؟ :-/ کلاً آموزشی نباشه؟

خوب آیا بهتر نیست بذاریم به عهده ی فرد انتخاب رو ؟ :-? نه به عهده ی قانون؟
من فکر میکنم منظور اشتباهی رو برداشت کردی اگه فک کردی من خواستم بگم که رسیدن به پول و جاو مقام و تلاش برای اون اشتباهه
ما نمیخوایم که صوفی و درویش باشیم،ما آدمیم و ویژگی های انسانی داریم،هیچکسم از پول و جا و مقام بدش نمیاد
من در مورد هدف صحبت کردم
لذت های زندگی هدف نیستند.

در مورد حرف بعدی که زدی،تا یه جایی 100% درست میگی ،خیلی واضحه که وقتی از داخل نگاه کنی چه گاو پرست باشی و چه بی دین و چه یک کاتولیک خیلی معتقد ،بهترین دین رو داری
وقتی نری دنبال چیزی و قبل ازینکه سوالی برات ایجاد بشه ،جوابی بهت عرضه کنند،بی شک میپذیریش
اما راه درست اینه که با دید باز از بیرون نگاه کنی و خودت حقیقتو پیدا کنی
اما این قضیه آزادی
فکر میکنی واقعا وجود داره؟
اگه عمیق بهش فکر کنی ،میبینی هیچ آزادی وجود نداره
تنها آزادی انتخاب نوع محدودیت هاست که اونم فکر میکنم بیشتر محیط و جامعه برامون انتخاب میکنه تا خودمون
و در مورد قانون ،اگه منظورت قانون دینه ،که اگه قرار باشه در همه موارد انتخاب رو به عهده فرد بزاره که که دیگه دین چه معنی ای داره و اگه قانون کشور منظورته که من اصلا در جریانش نیستم !

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

روانشناسی روابط متقابل رو بخون تا متوجه شی وقتی به یک بچه ای میگن فلان دین راه درسته بعد اون دیگه نمیتونه مستقل از بینش والد و کودکش نگاه کنه

شما میگید من از بیرون نگاه کردم به اسلام شیعه رسیدم یکی دیگه که در خانواده ی مسیحی کاتولیک متولد شده از بیرون نگاه میکنه به مسیحیت کاتولیک میرسه :)

یعنی وقتی شما یک ایرادی پیدا میکنید ۱۰۰۰ص تفسیر واسش میارن و میگن ما قادر به درک بینش عمیق دین مذکور نيستیم

شاید تنها چیزی که در همه ی ادیان مشترکه داشته همین توجیهات باشه:)

همونطور که شما برای کتک زدن زن توسط شوهر که در سوره نساء مطرح شده میرید توجیه میخونید و منطقی به نظرتون میرسه ؛ یک فرد میره برای دینش توجیه میخونه و اون رو منطقی میدونه :د

پس بهترین کار اینه که وقتی فرزندتون پسر شد نرید سر آلتش رو ببرید و رو پیشونیش مهر اسلام بزنید که اگر خواست از این دین برگرده برید به اسم مرتد بکشیدش :)

شما دارید اجبار میکنید دین رو :)

آدمای موفق دنیا خیلی هاشون بی دین بودن همونطور که بهتون گفتم در آمریکا ۹۳٪ آکادمی علومش بی خدا هستند و در کانادا و انگلیس هم به همین منوال :)

البته من این جمله که میگه در وهله ی اول کفر هست و در مرحله بعد ایمان یک چیز بی اساسی هست

مثلا انیشتین یا هاوکینگ یا راسل یا... هیچ کدوم ب ایمان که نرسیدند هیچ هر روز هم بی دین تر شدند یعنی ا ز نظر شما فقط همون فرد مذکور به ایمان رسید ؟؟؟:د

بهشت زوری؟ :-?

حداقل طرف باید آزاد باشه قفس خودش رو انتخاب کنه :))

شما با دین ارثی در حقیقت نوع قفس هم تعیین میکنی :))

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Radical :
روانشناسی روابط متقابل رو بخون تا متوجه شی وقتی به یک بچه ای میگن فلان دین راه درسته بعد اون دیگه نمیتونه مستقل از بینش والد و کودکش نگاه کنه

شما میگید من از بیرون نگاه کردم به اسلام شیعه رسیدم یکی دیگه که در خانواده ی مسیحی کاتولیک متولد شده از بیرون نگاه میکنه به مسیحیت کاتولیک میرسه :)

یعنی وقتی شما یک ایرادی پیدا میکنید ۱۰۰۰ص تفسیر واسش میارن و میگن ما قادر به درک بینش عمیق دین مذکور نيستیم

شاید تنها چیزی که در همه ی ادیان مشترکه داشته همین توجیهات باشه:)

همونطور که شما برای کتک زدن زن توسط شوهر که در سوره نساء مطرح شده میرید توجیه میخونید و منطقی به نظرتون میرسه ؛ یک فرد میره برای دینش توجیه میخونه و اون رو منطقی میدونه :د

پس بهترین کار اینه که وقتی فرزندتون پسر شد نرید سر آلتش رو ببرید و رو پیشونیش مهر اسلام بزنید که اگر خواست از این دین برگرده برید به اسم مرتد بکشیدش :)

شما دارید اجبار میکنید دین رو :)

آدمای موفق دنیا خیلی هاشون بی دین بودن همونطور که بهتون گفتم در آمریکا ۹۳٪ آکادمی علومش بی خدا هستند و در کانادا و انگلیس هم به همین منوال :)

البته من این جمله که میگه در وهله ی اول کفر هست و در مرحله بعد ایمان یک چیز بی اساسی هست

مثلا انیشتین یا هاوکینگ یا راسل یا... هیچ کدوم ب ایمان که نرسیدند هیچ هر روز هم بی دین تر شدند یعنی ا ز نظر شما فقط همون فرد مذکور به ایمان رسید ؟؟؟:د

بهشت زوری؟ :-?

حداقل طرف باید آزاد باشه قفس خودش رو انتخاب کنه :))

شما با دین ارثی در حقیقت نوع قفس هم تعیین میکنی :))

این درست نیست
من کلی آدم میشناسم که مسلمان زاده بودند،حتی خیلی هم معتقد،اما اسلام رو ول کردند
کسی که میگفت من نمازم همیشه سر وقت بود
پس این روانشناسی متقابل اصلا منطقی نیست
در مورد ایبن حرفاییم که واسه سوره نساء میگی و این چیزا بله ،رفتن دنبال توجیه منطقیش اصلا اشتباه نیست
توی هر زمینه ای هم باید از اصول وارد بشی
نمیتونی بگی چون این آیه در قرآن هست پس اسلام دین بدیه
اگه به وجود خدا ایمان آوردی،به حقیقت دین هم رسیدی و دین اسلام رو از اصولش انتخاب کردی،اونوقت پس تو به این باور رسیدی که این دین از طرف خداست و خدا هم که دیگه بحثی روی حرفش نیست
این یک بحث
در مورد ارتداد ، اسلام فردی را که از اسلام باز گردد ، بر کفر خود اصرار داشته باشد و توبه نکند ، کفر خود را اشکار کند ، به معانعت و دشمنی با اسلام برخیزد ، در بین مسلمانان تبلیغ سو کند ، به اعتقادات مسلمانان توهین کند و سعی در ضربه به اسلام و ایمان مسلمانان داشته باشد را مرتد می خواند و او را مستحق کشته شدن می داند و بر مسلمانان و حکومت اسلامی اجرای این حکم را واجب کفایی می داند..
این بحث دوم

بحث سوم هم در مورد دین و علم
من با کسایی صحبت کردم که در همون مراکز علمی جهانی زندگی میکردند ،از نظر علمی هم خیلی با سواد بودند و مسلمان شده بودند
نظر خیلی از دانشمندا رو خوندم که کاملا به خدا اعتقاد داشتند
در مورد انیشتین که شایعات زیاده،خیلیا میگن یهودی بوده،خیلیا میگن مسلمان بوده و بعضیا هم میگن بی دین بوده
اما آیا واقعا فرقی میکنه؟
من در این مورد حرف برای گفتن دارم ،میتونم نظر دانشمندای مختلف درمورد خدا رو براتون بزارم تا ببینید که اینجوری هم که فکر میکنید نیست
اما اعتقاد کسایی که به عنوان نابغه شناخته شدند ،برهان وجود خدا و یا نبودش نیست،هست؟
چیزی به اسم دین ارثی وجود نداره
دین اگه انتخاب نشده باشه ،دین نیست

و موضوع آخرم اینکه لطف کنید ازین به بعد با علم به یک موضوع راجع بهش نظر بدید :)

بحثم که کاملا منحرف شده و من حرف آخرمو در مورد این بحث تو پست قبیلم گفتم،پس لزومی نداره اینجا در مورد دین بحث شه
انگار خانم ردیکال هر جا میرید باید یه جوری قوانین اسلام رو ببرید زیر سوال ،حالا هرچند که بی ربط باشه!
بهتون بر نخوره باز،اما اسم ردیکال واقعا برازنده شماست :) :D

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

ین درست نیست
من کلی آدم میشناسم که مسلمان زاده بودند،حتی خیلی هم معتقد،اما اسلام رو ول کردند
کسی که میگفت من نمازم همیشه سر وقت بود
پس این روانشناسی متقابل اصلا منطقی نیست

ببینید هر انسان از بین چند فاز مختلف تا بزرگ شدن و بالغ شدنش پیش میره. من تو یک خانواده ازاد از نظره دینی به دنیا اومدم و بزرگ شدم به دلایلی ادم مذهبی ای بودم که دوره ی چند ماهی ای تو راهنمایی رو تشکیل میده و بعدش هم همین ادمی هستم که الان در خدمتتونم!!!

شما مطالعه ای روی بحث این قضیه ندارید و مثالی که میزنید مرتبط نیست.

در مورد ایبن حرفاییم که واسه سوره نساء میگی و این چیزا بله ،رفتن دنبال توجیه منطقیش اصلا اشتباه نیست
توی هر زمینه ای هم باید از اصول وارد بشی
نمیتونی بگی چون این آیه در قرآن هست پس اسلام دین بدیه
اگه به وجود خدا ایمان آوردی،به حقیقت دین هم رسیدی و دین اسلام رو از اصولش انتخاب کردی،اونوقت پس تو به این باور رسیدی که این دین از طرف خداست و خدا هم که دیگه بحثی روی حرفش نیست
این یک بحث

ببین در سوره نسا گفته شده :

مرد روز اول از همسر درخواست کنه با مهربانی. روز دوم اگر باز هم قبول نکرد حالت دلخوری پیش بگیره و روز سوم به مرد این اجازه رو داده که به زور هم شده میل جنسیش رو بر طرف کنه!

خب این موضوع رو ول کنیم. قضیه ختنه کردن چی ؟‌ بله ختنه کردن یه زمانی شاید ایده خیلی بدی هم نبود. ولی حالا دیگه فایده ای نداره. ختنه کردن باعث میشه میل جنسی کاهش پیدا کنه و فرد لذت جنسی کمتری ببره. ( و بدیهتن اگه من حقه انتخاب داشتم هرگز این رو قبول نمی کردم )

یه مثال دیگه :

اگه دزدی کردی بریدن دست مجازاتته :

خب یه نفر پول نداشته رفته دزدی کرده. حالا بیایم با همون دستی هم که شاید بتونه کار کنه ببریمش که دیگه کار مفید هم نتونه بکنه ؟ اینطوری می خوایم ریشه دزدی رو پاک کنیم ؟‌

یا سنگسار کردن :

خیلی خشونت در جامعه کمه ؟ بیایم با سنگسار با زنا مقابله کنیم!
میشه بهم بگید کدوم از این اقدامات هیچ دردی از جامعه دوا کرده ؟

و در همه ی اینا حکمت هست لابد! چون خدا گفته!!!

در مورد ارتداد ، اسلام فردی را که از اسلام باز گردد ، بر کفر خود اصرار داشته باشد و توبه نکند ، کفر خود را اشکار کند ، به معانعت و دشمنی با اسلام برخیزد ، در بین مسلمانان تبلیغ سو کند ، به اعتقادات مسلمانان توهین کند و سعی در ضربه به اسلام و ایمان مسلمانان داشته باشد را مرتد می خواند و او را مستحق کشته شدن می داند و بر مسلمانان و حکومت اسلامی اجرای این حکم را واجب کفایی می داند..

و این هم یکی دیگش خوب شد گفتید :‌

من از اسلام برگشتم مثلن به مسیحیت

طبق فرمان دین مسیحیت هر فرد باید تلاش بکنه تا دیگران رو به این دین جذب کنه.

پس طبق فرمان دینی من در حال ضربه زدن به اسلام و ایمان مسلمان ها هستم!
خب تغییر دین رو هم که در حاله مستی انجام ندادم و از سره دلم یه اسم با پالام پولوم پیلیش برنداشتم پس با چه فکری از من انتظار دارید توبه کنم ؟

و ما حق نداریم کسی رو به خاطر طرز فکرش مجازات کنیم. هر کس حق داره طرز فکره خودشو داشته باشه و اون رو منتشر کنه.

مجازات موقعی معنی دار هست که یک نفر یک فعالیت فیزیکی انجام داده باشه. مثلن جایی رو اتیش زده باشه یا دزدی کرده باشه یا قتل یا چیزی مشابه. که هیچ کدوم از این ها شامل تبلیغ دین و تغییر دین نمیشه.

نظر خیلی از دانشمندا رو خوندم که کاملا به خدا اعتقاد داشتند
در مورد انیشتین که شایعات زیاده،خیلیا میگن یهودی بوده،خیلیا میگن مسلمان بوده و بعضیا هم میگن بی دین بوده
اما آیا واقعا فرقی میکنه؟
من در این مورد حرف برای گفتن دارم ،میتونم نظر دانشمندای مختلف درمورد خدا رو براتون بزارم تا ببینید که اینجوری هم که فکر میکنید نیست
اما اعتقاد کسایی که به عنوان نابغه شناخته شدند ،برهان وجود خدا و یا نبودش نیست،هست؟
چیزی به اسم دین ارثی وجود نداره
دین اگه انتخاب نشده باشه ،دین نیست

ببینید من میام میگم اسلام دین خیلی خوبی هست ولی من نیازی رو به قبول اسلام نمی بینیم. ( این دقیقن کاری بود که انیشتین کرد )

یعنی این افراد به عنوان بخشی از مطالعاتشون یه نظری راجع به هر موضوع دادن ولی لزومن تغییر دین ندادن.

و نکته ی دیگه این هست که روی حقیقت این گفته ها هیچ اثباتی نیست. یعنی یکی یه حرفی زده حالا این که درست ثبت شده یا نشده دیگه معلوم نیست.

و موضوع آخرم اینکه لطف کنید ازین به بعد با علم به یک موضوع راجع بهش نظر بدید :)

بهترین پیشنهادی بود که تا حالا دادین! مثلن شما نوعی لزومی نداره یه متن به انگلیسی بنویسین وقتی ساده ترین قواعدش رو نمیدونید مثلن!

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از مازیمون :
ببینید هر انسان از بین چند فاز مختلف تا بزرگ شدن و بالغ شدنش پیش میره. من تو یک خانواده ازاد از نظره دینی به دنیا اومدم و بزرگ شدم به دلایلی ادم مذهبی ای بودم که دوره ی چند ماهی ای تو راهنمایی رو تشکیل میده و بعدش هم همین ادمی هستم که الان در خدمتتونم!!!

شما مطالعه ای روی بحث این قضیه ندارید و مثالی که میزنید مرتبط نیست.

ببین در سوره نسا گفته شده :

مرد روز اول از همسر درخواست کنه با مهربانی. روز دوم اگر باز هم قبول نکرد حالت دلخوری پیش بگیره و روز سوم به مرد این اجازه رو داده که به زور هم شده میل جنسیش رو بر طرف کنه!

خب این موضوع رو ول کنیم. قضیه ختنه کردن چی ؟‌ بله ختنه کردن یه زمانی شاید ایده خیلی بدی هم نبود. ولی حالا دیگه فایده ای نداره. ختنه کردن باعث میشه میل جنسی کاهش پیدا کنه و فرد لذت جنسی کمتری ببره. ( و بدیهتن اگه من حقه انتخاب داشتم هرگز این رو قبول نمی کردم )

یه مثال دیگه :

اگه دزدی کردی بریدن دست مجازاتته :

خب یه نفر پول نداشته رفته دزدی کرده. حالا بیایم با همون دستی هم که شاید بتونه کار کنه ببریمش که دیگه کار مفید هم نتونه بکنه ؟ اینطوری می خوایم ریشه دزدی رو پاک کنیم ؟‌

یا سنگسار کردن :

خیلی خشونت در جامعه کمه ؟ بیایم با سنگسار با زنا مقابله کنیم!
میشه بهم بگید کدوم از این اقدامات هیچ دردی از جامعه دوا کرده ؟

و در همه ی اینا حکمت هست لابد! چون خدا گفته!!!

و این هم یکی دیگش خوب شد گفتید :‌

من از اسلام برگشتم مثلن به مسیحیت

طبق فرمان دین مسیحیت هر فرد باید تلاش بکنه تا دیگران رو به این دین جذب کنه.

پس طبق فرمان دینی من در حال ضربه زدن به اسلام و ایمان مسلمان ها هستم!
خب تغییر دین رو هم که در حاله مستی انجام ندادم و از سره دلم یه اسم با پالام پولوم پیلیش برنداشتم پس با چه فکری از من انتظار دارید توبه کنم ؟

و ما حق نداریم کسی رو به خاطر طرز فکرش مجازات کنیم. هر کس حق داره طرز فکره خودشو داشته باشه و اون رو منتشر کنه.

مجازات موقعی معنی دار هست که یک نفر یک فعالیت فیزیکی انجام داده باشه. مثلن جایی رو اتیش زده باشه یا دزدی کرده باشه یا قتل یا چیزی مشابه. که هیچ کدوم از این ها شامل تبلیغ دین و تغییر دین نمیشه.

ببینید من میام میگم اسلام دین خیلی خوبی هست ولی من نیازی رو به قبول اسلام نمی بینیم. ( این دقیقن کاری بود که انیشتین کرد )

یعنی این افراد به عنوان بخشی از مطالعاتشون یه نظری راجع به هر موضوع دادن ولی لزومن تغییر دین ندادن.

و نکته ی دیگه این هست که روی حقیقت این گفته ها هیچ اثباتی نیست. یعنی یکی یه حرفی زده حالا این که درست ثبت شده یا نشده دیگه معلوم نیست.

بهترین پیشنهادی بود که تا حالا دادین! مثلن شما نوعی لزومی نداره یه متن به انگلیسی بنویسین وقتی ساده ترین قواعدش رو نمیدونید مثلن!

مثالی که زدید اتفاقا این مطلبی که بیان شده توسط ردیکال رو نقض میکنه!
یک آدم بار ها در زندگی تغییر عقیده و تفکر میده ،پس تفکرات مبتدیش هرگز محدودش نمیکنه
من متخصص دین نیستم ،قصد ندارم چیزی رو توجیه بکنم ،مدافعش هم نیستم
اما نمیدونم چرا همیشه اصل یه چیزی رو ول میکنید و میچسبید به فرعض
حالا فقط در مورد دین حرف نمیزنم ،تو این بحثایی که وجود داشته،همیشه از حرفای من چسبیدید به فرعیاتش ،همیشه

("فک کنم شماها کل کل رو با بحث گاهی اشتباه میگیرید ،
بزارید توضیح بدم براتون که در کلکل هدف پیروزیه و بس اما در بحث انسان باید قبل از هر چیز قابلیت پذیرش و انعطاف رو داشته باشه")

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از razie95 :
مثالی که زدید اتفاقا این مطلبی که بیان شده توسط ردیکال رو نقض میکنه!
یک آدم بار ها در زندگی تغییر عقیده و تفکر میده ،پس تفکرات مبتدیش هرگز محدودش نمیکنه

گفتم یک سری کتاب در زمینه روابط متقابل مطالعه بفرمایید که متوجه حرف من بشید! :)

خوب شما میخواید بدون اطلاعات قضاوت کنید! نمیشه که خواهر من ! در این زمینه یک کتاب کوچک هم مطالعه بفرمایید متوجه میشید که
تعداد افرادی هستند که تغییر دین میدن اما این افراد خییلیی کم هستند طوری که جمعیت غالب رو تا سالهای سال تغییری نمیدن مگر این که یک نیرو و عامل موجب تغییر ناگهانی بشه! :)

انسان از کمی قبل تولد تا حدود سن 5 سالگی تمامی چیزهایی که میبیند را به صورت احساس ثبت و ضبط میکنه ، کودک کوچک و ناتوان است و برای حیات خود نیازمند به موجود دیگری به اسم والد (اغلب پدر و مادر ) است . این کودک به آن ها نیاز دارد تا خوب و بد را برایش تعریف کند مثلاً "به چاقو دست نزن " "از خیابان با دقت رد شو" "گِل بازی نکن" کودک راهی جز قبول بی قید و شرط دستور های والد ندارد و دستورات والد رو مستلزم زندگی سعادتمند میداند ، برای مثال اگر "گِل بازی کند" دعوا میشود یا اگر حرف ها گوش کند بستنی خامه ای جایزه میگیرد. کودک از همان دوران مواخذه میشود و این مواخذه لازمه ی حیات اوست ، او بی آنکه بداند چاقو چه خطراتی دارد از دست زدن به چاقو ابا میکند یا حتی در صورتی که به چاقو دست بزند منتظر مجازات میشود و این موجب احساس بد درون کودک میشود و به او احساس غیر خوب میدهد.

کودک در کنار پدر و مادر احساس آرامش میکند و آن ها را قدرتمند، توانا ، مهربان و البته سختگیر و مواخذه کننده میداند ، کودک انسان استقلال فکری کمی دارد ، و اگر والد به او چیزی بگوید سوال نمیپرسند یا چواب های قانع کننده ای نمیشنوند اما کودک راهی جز قبول پدر و مادر خود ندارد ، برای مثال اگر والدین کودکی اعتقاد داشته باشند در روز یک شنبه نباید موی سر را اصلاح کرد ، در این حالت کودک در تمامی عمرش اگر این کار را انجام دهد توسط والد درون مواخذه میشود .

من متخصص دین نیستم ،قصد ندارم چیزی رو توجیه بکنم ،مدافعش هم نیستم
اما نمیدونم چرا همیشه اصل یه چیزی رو ول میکنید و میچسبید به فرعض

نه عزیزم! اصلش اینه که هر کسی فکر میکنه دین خودش کاملترین دین هست! :د

و آیا درسته دین خودش رو به دیگران غالب کنه؟ :|

("فک کنم شماها کل کل رو با بحث گاهی اشتباه میگیرید ،
بزارید توضیح بدم براتون که در کلکل هدف پیروزیه و بس اما در بحث انسان باید قبل از هر چیز قابلیت پذیرش و انعطاف رو داشته باشه")

من سعی میکنم بحث کنم حداقل! :)

• لایک
امتیازات: Lorca

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Radical :
گفتم یک سری کتاب در زمینه روابط متقابل مطالعه بفرمایید که متوجه حرف من بشید! :)

خوب شما میخواید بدون اطلاعات قضاوت کنید! نمیشه که خواهر من ! در این زمینه یک کتاب کوچک هم مطالعه بفرمایید متوجه میشید که
تعداد افرادی هستند که تغییر دین میدن اما این افراد خییلیی کم هستند طوری که جمعیت غالب رو تا سالهای سال تغییری نمیدن مگر این که یک نیرو و عامل موجب تغییر ناگهانی بشه! :)

نه عزیزم! اصلش اینه که هر کسی فکر میکنه دین خودش کاملترین دین هست! :د

و آیا درسته دین خودش رو به دیگران غالب کنه؟ :|

من سعی میکنم بحث کنم حداقل! :)
خوب معلومه من نمیتونم اینو بپذیرم وقتی خودم حداقل 50 تا آدم دیدم که تغییر دین دادن
و اکثر آدمایی که میبینم اصلا دین براشون مساله مهمی نیست که بخوان برن در موردش تحقیق کنند و انتخابش کنند ،و یا اینکه با قطعیت احمقانه ای بهش معتقدند که هیچوقت هیچ شکی براشون ایجاد نشده
اما این دلیل بر این نیست که آدما توانایی پذیرشش رو ندارن! سخته،واقعا سخته اما ممکنه
اگر این طور باشه یا حقیقتی وجود نداره ،چون هر کس به حقیقت خودش اعتقاد داره و همشونم اشتباه میکنن
یا اینکه حقیقت وجود داره و فقط عده محدودی قادر به درکش هستند که اینم معقول نیست ،

غالب کردن که نه
اما فکر میکنی پدر و مادر نباید نظرشونو و عقیدشونو به بچشون بگن و پنهانش کنند که چون پدر و مادر و اسطورن براش ،اون حتما میپذیره؟
خوب اونا مطرح نکنن کسای دیگه تو جامعه مطرح میکنن ،بچه هم که به هر حال میپذره
پس به هر حال یه تفکری در بچه شکل میگیره
در ثانی اگه به عنوان مثال من اعتقاد و باور دارم که بهشت و جهنمی وجود داره و اگه بچه من کافر باشه میره جهنم و اگه یک مسلمان درست باشه میره بهشت ،مطمئنا همه تلاشمو میکنم که اون بره بهشت
حالا اگه من بگم اون باید خودش راهشو انتخاب کنه ،حتما بهش کمک میکنم حقیقت منو قبول کنه و اگه بزارم بره به راه خودش ،پس به حقیقتو منطق خودم اعتقاد ندارم،چون اون به هر حال جزئی از منه!

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

ببین عزیزم منم میگم اکثریت آدما دین اصلا براشون مهم نیست که بخوان به خاطرش از ازدواج با کسی که دوستش دارن صرف نظر کنن و از اون گذشته قانون برای اکثریته

اصلا حرف من از اول همین بود!

حالا واقعیت اینه که برای فردی ک دین مهم نیست چرا باید محدودیت بذاریم مثن؟

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Radical :
ببین عزیزم منم میگم اکثریت آدما دین اصلا براشون مهم نیست که بخوان به خاطرش از ازدواج با کسی که دوستش دارن صرف نظر کنن و از اون گذشته قانون برای اکثریته

اصلا حرف من از اول همین بود!

حالا واقعیت اینه که برای فردی ک دین مهم نیست چرا باید محدودیت بذاریم مثن؟

یعنی تو ایران دو نفر که دینشون یکی نیست نمیتونن با هم ازدواج کنند؟!
نه خوب اینکه واقعا قانون بیخودیه!

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از razie95 :
یعنی تو ایران دو نفر که دینشون یکی نیست نمیتونن با هم ازدواج کنند؟!
نه خوب اینکه واقعا قانون بیخودیه!

خیر نمیتونند!!

این قانون در ایران هست که هیچ کس از دین اسلام حق نداره با دین دیگری وصلت کنه! :)

بحث هم دقیقاً همینه!

ranjame

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
طهران
دانشگاه
صنعتی آریامهر
رشته دانشگاه
م.شیمی

حذف

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

+ یک چیزی هم که جالب و در عین حال کمی تا قسمتی ابری تاسف باره؛ تو تاپیکای ریاضی فیزیک شیمی پست میزاریم یک خروار خاک می خوره روش از اون خاکا برمیدارن میدن به اعضای خاک انجمن خورده! اون وقت بحثایی مثل ازدواج؛ دوستی دختر و پسر ، اعتیاد و ... صندلیش همیشه داغه

دلیلش اینه که جامعه ی ما تو زمانی قرار داره که فرهنگش بین پدر و اجدادمون و خودمون و فردامون گیر کرده. یعنی یک جوون امروزی نمی دونی که چه روشی برای زندگیش بهتره. و خوب این باعث میشه تا سوال های زیادی داشته باشه و طرز فکر های مختلفی رو مورد بررسی قرار بده.

این بین یه سری ادم روش قدیمی و سنتی و زندگی خدا پسندانه پیش میگیرن ( که خب هیچ عیبی هم نداره ) و یه سری هم زندگی ازاد تر رو ( که باز هم هیچ ایرادی نداره )
دقیقن مثل سال اول راهنمایی می مونه شما نمیری لایه کتاب دانش نامه نوجوان رو باز کنی به خاطر اینکه در مورد جنگل تحقیق کنی! میری تا کنجکاویتو نسبت به دو صفحه ی بعدیش و قبلیش بر طرف کنی!!!

پس خیلی عجیب نباید باشه که فرد نسبت به رفتار های اجتماعیش بیشتر از موضوعات علمی که تو زندگی روزمره باهاش برخوردی نداره کنجکاو باشه.

razie95

کاربر فوق‌فعال

البته دلیل دیگه ای هم داره که برای شرکت توی بحثای علمی،طرف باید یه پیش زمینه ای داشته باشه ،تحقیقی ،مطالعه ای ،چیزی
اما تو این مسائل هر کس نظر خودشو میگه

به ردیکال :بحث ولی فکر کنم سر این بود که نظر ما چیه و خوبه یا بد!
بد کشیده شد به سوره نسا و ارتداد و خدا و دین و .........
وگه نه اینکه این قانون برای کشور درست نیست که اصلا جای بحث نداره!
البته منکه تا بحال همچین چیزی نشنیدم ، تو مطمئنی؟

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

بله من مطمئنم :)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نظر من بخش بزرگی از زندگی آدم رو دینش تشکیل داده . و روی همه ی جوانب زندگیش اثر گزاره . اگه تفاوت توی دین خیلی زیاد باشه 100% یه جایی ضربه اشو میخورن . مگه میشه تو دوتا دنیای متفاوت و عقاید متفاوت زندگی کنی و بخوایید یک عمر ذهن فکرتون و اعمالتون و احساساتتون بهم جوش بخوره ؟
من اصلاا با این موضوع موافق نیستم.

sinasollll

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

نمیدونم ولی احساس میکنم یک مسیحی هم میتونه مسلمون باشه

• لایک
امتیازات: riant
بالا