• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کارگاه آموزشی عکاسی

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : کارگاه آموزشی عکاسی

چی شد بچه ها؟ قرار بود عکس بگیرید بذارید که! هفته داره تموم میشه ها!

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از amparisay :
چی شد بچه ها؟ قرار بود عکس بگیرید بذارید که! هفته داره تموم میشه ها!

شاید بعضی‌ها منتظرن که یکی بزاره، بعد اون‌ها بزارن، مثل من :-"

این مال من، من تو انتخاب سوژه البته خیلی مردد بودم، اگه قابل قبول نیست، بگین که دوباره بگیرم. #S-: X_X

Untitled_1.jpg

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

خوبه اما مسلما ایراداتی داره که میگیم. برای شروع خوبه. نور سافت و خوبی استفاده شده اما جای کار داره. فعلا برای شروع این دوتا موضوع رو درست کن:
1 _ سمت راست عکست تاریکه و نوشته رو درست نمیشه خوند.
2- پس زمینه زیاد جالب نیست. ببین می تونی جای بهتری پیدا کنی؟

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از amparisay :
خوبه اما مسلما ایراداتی داره که میگیم. برای شروع خوبه. نور سافت و خوبی استفاده شده اما جای کار داره. فعلا برای شروع این دوتا موضوع رو درست کن:
1 _ سمت راست عکست تاریکه و نوشته رو درست نمیشه خوند.
2- پس زمینه زیاد جالب نیست. ببین می تونی جای بهتری پیدا کنی؟

پس زمینه چی باشه بهتره ؟
× آسمون مثلا؟ یا یه دیوار ساده ؟ ... ؟

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ص‌ـاد. :
پس زمینه چی باشه بهتره ؟
× آسمون مثلا؟ یا یه دیوار ساده ؟ ... ؟
خودت بهش فکر کن...
آسمون که نمی تونه باشه! میتونه!؟ بالاخره یه جایی قرار بذاری مجسمه رو! بیشتر تاکیدم روی نور بود. نورت خوب نبود.

• لایک
امتیازات: swz
  • شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ȤąĦƦą :
بنظرم آسمون خیلی قشنگه مخصوصا طوری بگیری که پرتو های خورشید از پشت مجسمه پیدا باشن :)
اون که آره خوبه، این سری تمرینمون نورپردازی بود بیشتر. که شما نور رو ببینید دور و برتون و اهمیتش رو درک کنید. پرتوی نور سر صبح اگه پشت این مجسمه باشه با یه پس زمینۀ خوب، یه عکس خوب در میاد البته نیاز به پراسس HDR هم ممکنه باشه که احتمال میدم دوربینهاتون نتونن انجام بدن.
صاد، قرار بود دوربین و اینا رو بگی چی بوده. خودت رو هم معرفی کنی. عکست هم اگزیف نداره و مشخص نیست که دوربین و اینا چی بوده. توی فوتوشاپ متادیتا رو بذار که عکست نگه داره.

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از amparisay :
خودت بهش فکر کن...
آسمون که نمی تونه باشه! میتونه!؟ بالاخره یه جایی قرار بذاری مجسمه رو! بیشتر تاکیدم روی نور بود. نورت خوب نبود.
به نقل از ȤąĦƦą :
بنظرم آسمون خیلی قشنگه مخصوصا طوری بگیری که پرتو های خورشید از پشت مجسمه پیدا باشن :)

خب میشه می‌تونم که یه‌طوری کنار پنجره، یا تو بالکن قرار بدم که آسمون بیفته، ولی الان که فکر می‌کنم، چون عکاسی ایندور هستش شاید یه مقدار مشکل ایجاد کنه. حالا یه فکری براش می‌کنم.

به نقل از amparisay :
اون که آره خوبه، این سری تمرینمون نورپردازی بود بیشتر. که شما نور رو ببینید دور و برتون و اهمیتش رو درک کنید. پرتوی نور سر صبح اگه پشت این مجسمه باشه با یه پس زمینۀ خوب، یه عکس خوب در میاد البته نیاز به پراسس HDR هم ممکنه باشه که احتمال میدم دوربینهاتون نتونن انجام بدن.
صاد، قرار بود دوربین و اینا رو بگی چی بوده. خودت رو هم معرفی کنی. عکست هم اگزیف نداره و مشخص نیست که دوربین و اینا چی بوده. توی فوتوشاپ متادیتا رو بذار که عکست نگه داره.

دوربین: panasonic DMC-LS1 با فوتوشاپ cs3 ! هم ادیت شده، یه مقدار کنتراست + محو کردن قسمت کوچکی از سیم ٍ سوژه. صبح-ظهر هم گرفته شده و از نور طبیعی استفاده شده. سوژه هم که یک چراغ‌خواب بوده. :-‌"
درباره‌ی خودم چی بگم مثلا؟ صبا هستم، سال دیگه میرم سوم‌راهنمایی. کلا به کارهای هنری علاقه دارم، که عکاسی هم جزوشون هست، چیز دیگه؟

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

یه سوال داشتم:
اشکال داره که سایه‌سوژه‌مون بیفته رو دیوار پشت سرش؟
× سایه تو عکس باشه.

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از ص‌ـاد. :
یه سوال داشتم:
اشکال داره که سایه‌سوژه‌مون بیفته رو دیوار پشت سرش؟
× سایه تو عکس باشه.

در کل آره بخصوص عکس های پرتره ولی یه موقعایی سایه جزو موضوع عکسه که مشکلی نداره !

به جز اینه آیا؟ :-"

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

عکس ِ دوم رو هم من می‌ذارم. :د‌ی

IMG_4916.jpg

دوربینم که Canon PowerShot SX230 HS بوده.
ادیت هم فقط اصلاح ِ کنتراست و level بوده.

× من از خییییلی چیزا عکس گرفتم، یه سری هم بد نبودن، اما این دفه دلم خواست یه چیز ِ شاد و رنگی رنگی بذارم.
شاید به نظرتون خیلی ساده و ابتدایی بیاد حتی. ولی به دلم نشست. شاید به خاطر ِ کودک ِ درونم ـه. :-"
بعد دیگه بم نخندید دیگه.
مچکر. :د‌ی

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ص‌ـاد. :
خب میشه می‌تونم که یه‌طوری کنار پنجره، یا تو بالکن قرار بدم که آسمون بیفته، ولی الان که فکر می‌کنم، چون عکاسی ایندور هستش شاید یه مقدار مشکل ایجاد کنه. حالا یه فکری براش می‌کنم.

دوربین: panasonic DMC-LS1 با فوتوشاپ cs3 ! هم ادیت شده، یه مقدار کنتراست + محو کردن قسمت کوچکی از سیم ٍ سوژه. صبح-ظهر هم گرفته شده و از نور طبیعی استفاده شده. سوژه هم که یک چراغ‌خواب بوده. :-‌"
درباره‌ی خودم چی بگم مثلا؟ صبا هستم، سال دیگه میرم سوم‌راهنمایی. کلا به کارهای هنری علاقه دارم، که عکاسی هم جزوشون هست، چیز دیگه؟
نه در همین حد خوبه.
اما اگزیف عکست خراب میشه حیفه.
ادیتت بد نیست، اما فعلا عکست چیز خاصی نداره. و فعلا همونطوری که گفتم روی نورپردازیت وقت بذار. سمت راست الان خوب نیست. نه کاملا تاریکه که بگیم عمدی بوده، نه کاملا روشن. پلان های نورپردازی رو یه ذره نیگاه بنداز.

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

مگه تاریخ پستی که موضوع رو گفتین دوم نبود؟ مگه امروز چهارم نیس؟ چرا میگین یک هفته شد؟ :D

بعدانوشت: شرمنده من اشتباه خونده بودم اون پستو. فکر میکردم یه هفته س. : )

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

'گفته بودم : "تا نهایتا آخر هفته" تا جایی هم که می دونم آخر هفته میشه جمعه... نمیشه؟!

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

IMG_2320er.jpg

Canon PowerShot SX110 IS
f/2.8
1/13sec
ISO-100

ايشون حكيم عمر خيام هستن :-" سعي كردم زاويه طوري باشه كه مجسمه ابهت داشته باشه يكم. چون براق بود يكم با نورش مشكل داشتم ولي اين بهترين حالتش بود.با منبع‌هاي مختلفي امتحان كردم ولي نور مستقيم و نزديك افتضاح بود! و اينكه ماكروعه مثلا :-" سعي كردم زمينه محو شه بخاطر شلوغيش، ديگه كاري بود كه از دستم بر ميومد!
اديت هم با نرم‌افزار ACDsee و نور و كنتراست بود

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

DSCF201small1.jpg

نورپردازی روی میوه ها با حرکت دو تا چراغ قوه انجام شده. ادیت هم با فتوشاپ بوده و سیبه لکه گیری شده.
fujifilm f500
is:O100
f/6
8 sec
34mm

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از F@|-|!mEh :
در کل آره بخصوص عکس های پرتره ولی یه موقعایی سایه جزو موضوع عکسه که مشکلی نداره !

به جز اینه آیا؟ :-"
نه همینه.
به نقل از 1tA ! :D :
عکس ِ دوم رو هم من می‌ذارم. :د‌ی

IMG_4916.jpg

دوربینم که Canon PowerShot SX230 HS بوده.
ادیت هم فقط اصلاح ِ کنتراست و level بوده.

× من از خییییلی چیزا عکس گرفتم، یه سری هم بد نبودن، اما این دفه دلم خواست یه چیز ِ شاد و رنگی رنگی بذارم.
شاید به نظرتون خیلی ساده و ابتدایی بیاد حتی. ولی به دلم نشست. شاید به خاطر ِ کودک ِ درونم ـه. :-"
بعد دیگه بم نخندید دیگه.
مچکر. :د‌ی
کادریندیت اصلا خوب نیست...! الان اینکه نصف چرخ قطازه بیرونه بدون دلیله. ادیتت اصلا جالب نیست. کنتراست چنین عکسی باید بیشتر باشه که رنگها خوب در بیان. فوکوست هم مشکل داره. اون لکۀ زیر چزخ جلو هم باید حذف بشه.
به نقل از TFire :
IMG_2320er.jpg

Canon PowerShot SX110 IS
f/2.8
1/13sec
ISO-100

ايشون حكيم عمر خيام هستن :-" سعي كردم زاويه طوري باشه كه مجسمه ابهت داشته باشه يكم. چون براق بود يكم با نورش مشكل داشتم ولي اين بهترين حالتش بود.با منبع‌هاي مختلفي امتحان كردم ولي نور مستقيم و نزديك افتضاح بود! و اينكه ماكروعه مثلا :-" سعي كردم زمينه محو شه بخاطر شلوغيش، ديگه كاري بود كه از دستم بر ميومد!
اديت هم با نرم‌افزار ACDsee و نور و كنتراست بود
اون کتابای اون پشت خوبن اتفاقا، با موضوع عکست همخونی دارن، توی تاریک بودنشون هم موفق بودی. اما خود سوژه زیاد جالب نبوده. مشخصا صورت حکیم (!) درست توی مجسمه پیاده نشده. عکاسی از سوژه های براق اینچنینی نورپردازی های خیلی خاص نیاز داره، به نظرم یه سوژۀ یه ذره تیره تر رو انتخاب کن، عکاسی ازش راحت تر میشه. توی نورپردازی به نسبت خوب عمل کردی. کادرت هم زیاد جالب نیست. نصف موضوع رو بیرون کادر انداختی. و اینکه با ACDsee آخه؟!!؟ یه برنامۀ حرفه ای تر حدافل استفاده کن! و اینکه تعریف ماکرو اینه که اندازۀ سوژه روی سنسورت 1 به 1 باشه با خود سوژه. یعنی فرض کن اگه سایز سنسور دوربینت هست 5 میلیمتر در 3 میلیمتر، سوژه اگه طولش هست 2 میلیمتر، تصویر سوژه روی سنسور باشه 2 میلیمتر. یعنی اگه از عرض عکاسی کنی، دو سوم کادرت رو پر کنه. طبق این تعریف با ماکرو خییییلی فاصله داری...! :)
به نقل از سعیـد :
DSCF201small1.jpg

نورپردازی روی میوه ها با حرکت دو تا چراغ قوه انجام شده. ادیت هم با فتوشاپ بوده و سیبه لکه گیری شده.
fujifilm f500
is:O100
f/6
8 sec
34mm
احسنت، احسنت! بالاخره یه پلان نورپردازی خلاقانه اینجا دیدیم! :) برای دوستانی که نمی دونن قضیۀ این نوع نورپردازی چیه، ایشون 8 ثانیه شاتر رو باز نگه داشتن، توی یه محیط کاملا تاریک. اگه کاملا تاریک باشه، خوب به طبع عکس سیاه میشه. اما ایشون اومدن و در حین باز بودن شاتر، با یه چراغ قوه قسمتهایی از سوژه رو که می خواستن نور روش انداختن. یه صدم ثانیه هم حتی شما نور بندازید اون قسمت از سوژه داخل عکس میفته. احسنت! :)
اما یه مشکلی هم هست، به نظرم دمای عکست پایینه. یعنی جا داشت با اصلاح وایت بالانس، یه ذره به سمت رنگهای گرم تر بری، و البته فوکوس و ادیت قضیه رو هم زیاد نمی پسندم. به نظرم کنتراست بیشتر، فوکوس بهتر و مثلا انتخاب یه سیب قشنگ تر می تونست توی عکست کمکت کنه. از کادربندیت راضی ام. عکست عکس خوبیه، اما یه بار دیگه بگیر، با یه چراغ قوۀ زرد هم یه کمی نور بنداز. یا اینکه نور محیط رو زرد خیلی کم رنگ انتخاب کن (مثلا نور شمعی که یه ذره دوره) و با چراغ قوۀ سفید نورپردازی کن. حواست به سایه ها باشه. احتمال داره مجبور بشی چندبار تست کنی که به یه جواب خوب برسی...! :)
دوستانی که هنوز چیزی ارسال نکردن...! آخر هفته رسیدا! خذفتون می کنیما!
و اینکه دوستانی که یه عکس گذاشتن و ایرادشون رو گرفتیم لطف کنن منت بر سر ما بذارن عکسهای کم نقص ترشون رو آپلود بنمایند...! :)

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

به نقل از amparisay :
اون کتابای اون پشت خوبن اتفاقا، با موضوع عکست همخونی دارن، توی تاریک بودنشون هم موفق بودی. اما خود سوژه زیاد جالب نبوده. مشخصا صورت حکیم (!) درست توی مجسمه پیاده نشده. عکاسی از سوژه های براق اینچنینی نورپردازی های خیلی خاص نیاز داره، به نظرم یه سوژۀ یه ذره تیره تر رو انتخاب کن، عکاسی ازش راحت تر میشه. توی نورپردازی به نسبت خوب عمل کردی. کادرت هم زیاد جالب نیست. نصف موضوع رو بیرون کادر انداختی. و اینکه با ACDsee آخه؟!!؟ یه برنامۀ حرفه ای تر حدافل استفاده کن! و اینکه تعریف ماکرو اینه که اندازۀ سوژه روی سنسورت 1 به 1 باشه با خود سوژه. یعنی فرض کن اگه سایز سنسور دوربینت هست 5 میلیمتر در 3 میلیمتر، سوژه اگه طولش هست 2 میلیمتر، تصویر سوژه روی سنسور باشه 2 میلیمتر. یعنی اگه از عرض عکاسی کنی، دو سوم کادرت رو پر کنه. طبق این تعریف با ماکرو خییییلی فاصله داری...! :)

اين كه مجسمه قسمتيش بيرون كادر بود فكر كردم بهتر از كامل بودنشه چون سمت چپ يه زمينه‌ي روشن داشت و با سمت راست خيلي فرق مي‌كرد :-?? خود مجسمه هم همين تميز نبودنش قشنگ اومد به نظرم
بله منظور از ماكرو بودن صرفا گزينه‌ي ماكروي دوربين بوده نه عكس ماكرو :D

البته يه ماسمالي‌هاي جزئي با فتوشاپ هم انجام شده:-"

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

83274012497893253358.jpg

×ادیتش شامل نور و کنتراست و رنگ ـه؛ با آفیس! :-‌"

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

به نقل از amparisay :
کادریندیت اصلا خوب نیست...! الان اینکه نصف چرخ قطازه بیرونه بدون دلیله. ادیتت اصلا جالب نیست. کنتراست چنین عکسی باید بیشتر باشه که رنگها خوب در بیان. فوکوست هم مشکل داره. اون لکۀ زیر چزخ جلو هم باید حذف بشه.

و اینکه دوستانی که یه عکس گذاشتن و ایرادشون رو گرفتیم لطف کنن منت بر سر ما بذارن عکسهای کم نقص ترشون رو آپلود بنمایند...! :)

ببخشید. X_X
خب این یکی بهتر نشد؟ X_X

IMG_4928.jpg

من اعتماد به نفس ندارم عـاقا، نکنید این کار و با من. :-"

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94