• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

امکانات تفریحی سالم در شهر ها

• شروع کننده موضوع

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید
یکی از مشکلاتی که جوونا مخصوصا تو شهرای کوچکتر دارن، کمبود یا نبود امکانات تفریحی سالمه.
مثلا تو شهر ما تقریبا هیچ مکان تفریحی‌ای وجود نداره. سر و تهشو بزنی یه شهربازیِ داغون داره که همون 4، 5 تا وسیله ای هم که داره از 15 سال پیش تا حالا تغییری نکرده، با یه پارک کوچولو که از زمان شاه باقی مونده...
در حالی که پتانسیل خیلی بالایی داره، آب و هواش خیلی خوبه، دور و بَرش همش جنگله (شهرمون کلا از پیشروی در جنگل به وجود اومده :D)، کوه های خوبی هم نزدیکی هاش داره و ...
با این حال وقتی میری ناهارخوران (جای خوب و خوش آب و هوای شهر) چیزی جز قهوه خونه و کافه نمی بینی!!
همین باعث شده خیلی از جوونای شهر ما پای ثابت قلیون کشی بشن... البته من تا حدودی بهشون حق میدم، چون واقعا هیچ کار دیگه ای ندارن که بتونن انجام بدن (به معنای واقعی کلمه "هیچ کاری"! :|)
حالا به نظرتون اگر بخوایم یه سری مراکز تفریحی ایجاد کنیم چه گزینه هایی مناسب هستن؟ دوست دارین وقتی با دوستاتون میرین بیرون چه جور جاهایی برین؟ اصلا چه امکانات تفریحی‌ای تو شهر شما وجود داره؟
مثلا من خودم فکر می کنم یه شهربازی درست حسابی یا یه باشگاه بیلیارد می تونه فکر خوبی باشه... نظرتون چیه؟ :-/

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : امکانات تفریحی سالم در شهر ها

من فکر می کنم توی هر شهری مسئولا با توجه به آب و هوا و بقیه ظرفیت هاش، باید سعی کنن مراکز مناسب اونجا رو مهیا کنن.
مثلا من فکر می کنم توی خوزستان ؛ بیشتر باید تمرکز روی فضاهای سرپوشیده با سیستم های خنک کننده قوی باشه. ولی مثلا جایی مثل شهر شما ؛ باید از اون طبیعت استفاده کنن خب. میخوام بگم هرکدوم از این مرکزا باید با بررسی و هدفمندی ایجاد بشه.
الان توی جایی مث تهران ؛ که هر منطقه ش بری به وفور کافه و رستوران و پارک و مرکز خرید و سینما و تئاتر و ... ریخته ؛ بیشتر از هر چیزی خلاقیت لازمه. الان باید یه چیز نو ، یه چیز خلاقانه وجود داشته باشه تا جوونا استقبال کنن. و البته هستن تک و توک یه همچین جاهایی تو تهران. یه جاهایی هم هست که مخاطبای خاصّ خودشو داره. مثل نمایشگاه ها یا موزه ها.
درکل من راضیَم از امکانات تفریحی اینجا. برای من و دوستام جواب میده :D

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک

یعنی داخل شهر ـه قم یه شهربازی بود ، که اونم به لطف ـه این مسئولین کوتاه نظر ، شده این :

2013_08_10_09_27_08.jpg

بعد میرن کمیته تشکیل میدن علت یابی اعتیاد در بین جوانان

603174_699227823436293_269077173_n.jpg

یکی نیس بشون جمله آخر رو کی نوشته ؟ خاک تو سرشون : |

• شروع کننده موضوع

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

به نقل از Shek8fe :
من فکر می کنم توی هر شهری مسئولا با توجه به آب و هوا و بقیه ظرفیت هاش، باید سعی کنن مراکز مناسب اونجا رو مهیا کنن.
مثلا من فکر می کنم توی خوزستان ؛ بیشتر باید تمرکز روی فضاهای سرپوشیده با سیستم های خنک کننده قوی باشه. ولی مثلا جایی مثل شهر شما ؛ باید از اون طبیعت استفاده کنن خب. میخوام بگم هرکدوم از این مرکزا باید با بررسی و هدفمندی ایجاد بشه.
الان توی جایی مث تهران ؛ که هر منطقه ش بری به وفور کافه و رستوران و پارک و مرکز خرید و سینما و تئاتر و ... ریخته ؛ بیشتر از هر چیزی خلاقیت لازمه. الان باید یه چیز نو ، یه چیز خلاقانه وجود داشته باشه تا جوونا استقبال کنن. و البته هستن تک و توک یه همچین جاهایی تو تهران. یه جاهایی هم هست که مخاطبای خاصّ خودشو داره. مثل نمایشگاه ها یا موزه ها.
درکل من راضیَم از امکانات تفریحی اینجا. برای من و دوستام جواب میده :D

دقیقا مشکل همینه! اینجا هیچ برنامه ریزی و هدفمندی‌ای روی این چیزا ندارن
فکر می کنم علت اصلیش هم بی کفایتی مسئولین و میدون ندادن به افراد خوش‌فکرتره
چون آدمای کوته فکر به جای این که به دنبال منشا اصلی مشکلات باشن فقط سعی می‌کنن جلوی اونها رو بگیرن که هیچ‌وقت هم جواب نمیده
مثلا برای حل مشکلی مثل اعتیاد میان کمپ ترک اعتیاد میرنن یا روی پاکت سیگار می‌نویسن "سرطان‌زا"
حالا دقیقا همین آدما با تحجر محض با ایده هایی مثل ایجاد مراکز تفریحی مخالفت میکنن چون فکر می کنن این باعث ارتباط بیشتر دخترها و پسرها میشه (این دقیقا یکی دیگه از نمونه های کوته بینیه که فکر می کنن با دور کردن دختر و پسر ها از هم و جداسازی اونها در تمام سطوح جامعه می تونن مشکل دوستی های خیابانی و آمار بالای طلاق رو حل کنن)
راستش هدف من هم اینه که اینجا با همیاری یه سری از بچه های سمپادی و کمک گرفتن از ایده های خوبشون یه طرح مناسب رو از طریق دو نفر از آشنایان که جدیدا وارد شورای شهر شدن، تو گرگان عملی کنیم. این طوری شاید بتونیم یه قدم در راستای حل مشکلات جامعه‌مون برداریم >:D<
من با ایده‌ی "کارهای نو و خلاقانه" کاملا موافقم :D مخصوصا اگه با مشارکت خود جوونا باشه. مثلا همین نقاشی های سه بعدی ای که جدیدا روی زمین و دیوار ها میکشن! هم سرگرمی جالبیه و هم به زیبایی فضای شهر کمک می کنه

به نقل از ali jahangiri :
یعنی داخل شهر ـه قم یه شهربازی بود ، که اونم به لطف ـه این مسئولین کوتاه نظر ، شده این :

بعد میرن کمیته تشکیل میدن علت یابی اعتیاد در بین جوانان

واقعا نمی‌دونم چی بگم! منظورشون از "ورود افراد به صورت مجرد" چیه؟! مثلا دوتا پسر نمی تونن با هم برن شهربازی؟!! :O بعد اگه یه زن و شوهر جوون بخوان وارد شن ازشون گواهی ازدواج می خوان؟!!

A l p h a

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
کامپیوتر - معماری کامپیوتر
تلگرام

به نقل از P A R S A :
یکی از مشکلاتی که جوونا مخصوصا تو شهرای کوچکتر دارن، کمبود یا نبود امکانات تفریحی سالمه.
مثلا تو شهر ما تقریبا هیچ مکان تفریحی‌ای وجود نداره. سر و تهشو بزنی یه شهربازیِ داغون داره که همون 4، 5 تا وسیله ای هم که داره از 15 سال پیش تا حالا تغییری نکرده، با یه پارک کوچولو که از زمان شاه باقی مونده...
در حالی که پتانسیل خیلی بالایی داره، آب و هواش خیلی خوبه، دور و بَرش همش جنگله (شهرمون کلا از پیشروی در جنگل به وجود اومده :D)، کوه های خوبی هم نزدیکی هاش داره و ...
با این حال وقتی میری ناهارخوران (جای خوب و خوش آب و هوای شهر) چیزی جز قهوه خونه و کافه نمی بینی!!
همین باعث شده خیلی از جوونای شهر ما پای ثابت قلیون کشی بشن... البته من تا حدودی بهشون حق میدم، چون واقعا هیچ کار دیگه ای ندارن که بتونن انجام بدن (به معنای واقعی کلمه "هیچ کاری"! :|)
حالا به نظرتون اگر بخوایم یه سری مراکز تفریحی ایجاد کنیم چه گزینه هایی مناسب هستن؟ دوست دارین وقتی با دوستاتون میرین بیرون چه جور جاهایی برین؟ اصلا چه امکانات تفریحی‌ای تو شهر شما وجود داره؟
مثلا من خودم فکر می کنم یه شهربازی درست حسابی یا یه باشگاه بیلیارد می تونه فکر خوبی باشه... نظرتون چیه؟ :-/
من گرگان زندگی نمیکنم و شاید این قضاوت من خیلی دقیق نباشه ولی همین یک ماه پیش که سفری به سمت شمال گشور داشتیم و از گرگان هم عبور کردیم حرفی که من به شخصه زدم این بود که "گرگان هم شهر خوبیه برای زندگی" شاید این به خاطر این بود که من زمان زیادی اونجا نبودم ولی همون زمانی که بودم پارک ها و تفریگاه های خیلی خیلی خوبی داشت ، خیلی هارو میدیدیم که از طبیعت استفاده میکردم و راه میرفتن و دوچرخه سوار میکردن ، به طور مثال پارک النگدره واقعا جای قشنگی بود که میتونم آدم زمان خیلی زیادی رو اونجا طی کنه ، اتفاقا ناهار خوران هم رفتیم ولی یادم نمیاد که کافه های زیادی اونجا دیده باشم شاید من زیاد توجه نکردم !
در کل من گرگان رو که با مشهد مقایسه میکنم تفریح گاه های خیلی زیادی داره و واقعا قابل مقایسه نیست با مشهد چون مشهد واقعا هیچ چیزی نداره ،مشهد شهر بازی خوبی داره ولی خب فکر میکنم به خاطر محیط افتضاحی که داره الان بیش از یک ساله که اونجا نرفتم ،تفریح دیگه هم به اون صورت نیست !

من با ایده‌ی "کارهای نو و خلاقانه" کاملا موافقم :D مخصوصا اگه با مشارکت خود جوونا باشه. مثلا همین نقاشی های سه بعدی ای که جدیدا روی زمین و دیوار ها میکشن! هم سرگرمی جالبیه و هم به زیبایی فضای شهر کمک می کنه
ایده های نو و خلاقانه یکی از اون چیزای خیلی قشنگه ولی خب باید فکر کرد که این ایده ی نو و خلاقانه واقعا توجیح عملی کردن داره ؟ منظورم اینه که مثلا شما میگین نقاشی های سه بعدی ، فرض کنیم این ایده عملی شد ، شما و نهایت 10 نفر دیگه میتونین بیاین نقاشی بکشین ، سرگرم بشین و در عین حال پول و زمان زیادی رو صرف کنین و فضای خاصی رو هر روز تو خیابون ببندین که مزاحمت های زیادی رو به همراه داره ، و در عین حال اون چندین هزار نفر جوون دیگه چی میشن ؟ این همه هزینه و وقت برای 10 نفر ؟
ایده باید علاوه بر این که نو و خلاقانه باشه باید توجیح دقیقی برای عملی کردنش داشته باشه !

• شروع کننده موضوع

پارسا نوروزی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گرگان
دانشگاه
ایشاالله ناکجاآباد!
رشته دانشگاه
فیزیک... شاید

من گرگان زندگی نمیکنم و شاید این قضاوت من خیلی دقیق نباشه ولی همین یک ماه پیش که سفری به سمت شمال گشور داشتیم و از گرگان هم عبور کردیم حرفی که من به شخصه زدم این بود که "گرگان هم شهر خوبیه برای زندگی" شاید این به خاطر این بود که من زمان زیادی اونجا نبودم ولی همون زمانی که بودم پارک ها و تفریگاه های خیلی خیلی خوبی داشت ، خیلی هارو میدیدیم که از طبیعت استفاده میکردم و راه میرفتن و دوچرخه سوار میکردن ، به طور مثال پارک النگدره واقعا جای قشنگی بود که میتونم آدم زمان خیلی زیادی رو اونجا طی کنه ، اتفاقا ناهار خوران هم رفتیم ولی یادم نمیاد که کافه های زیادی اونجا دیده باشم شاید من زیاد توجه نکردم !
در کل من گرگان رو که با مشهد مقایسه میکنم تفریح گاه های خیلی زیادی داره و واقعا قابل مقایسه نیست با مشهد چون مشهد واقعا هیچ چیزی نداره ،مشهد شهر بازی خوبی داره ولی خب فکر میکنم به خاطر محیط افتضاحی که داره الان بیش از یک ساله که اونجا نرفتم ،تفریح دیگه هم به اون صورت نیست !
آره خب، من مردم اینجا رو ازین نظر خیلی دوست دارم... هیچوقت برنامه های پیاده روی و تفریحشون رو کنار نمی ذارن، البته شاید یکی از دلایلش این باشه که جنگل بیخ گوششونه!
اما واقعیت اینه که این طبیعت برای ماها که هر روز باهاش سر و کار داریم خیلی عادی شده! هر کی میاد گرگان کلی از طبیعتش تعریف می کنه ولی من و امثال من این ذوق و شوق مضاعف رو درک نمی کنیم!! :D
به علاوه، این ها همه تفرجگاه های خدادادی هستند اما من بحثم اینه که ما هنوز پتانسیل خیلی زیادی برای گسترش این امکانات داریم. مخصوصا با وجود این طبیعت زیبا...

ایده های نو و خلاقانه یکی از اون چیزای خیلی قشنگه ولی خب باید فکر کرد که این ایده ی نو و خلاقانه واقعا توجیح عملی کردن داره ؟ منظورم اینه که مثلا شما میگین نقاشی های سه بعدی ، فرض کنیم این ایده عملی شد ، شما و نهایت 10 نفر دیگه میتونین بیاین نقاشی بکشین ، سرگرم بشین و در عین حال پول و زمان زیادی رو صرف کنین و فضای خاصی رو هر روز تو خیابون ببندین که مزاحمت های زیادی رو به همراه داره ، و در عین حال اون چندین هزار نفر جوون دیگه چی میشن ؟ این همه هزینه و وقت برای 10 نفر ؟
ایده باید علاوه بر این که نو و خلاقانه باشه باید توجیح دقیقی برای عملی کردنش داشته باشه !

تشکیل یه همچین برنامه هایی (یا به طور کلی برنامه های خیابانی) می تونه جدا از خود اجرا کننده ها برای مردمی که از اونجا رد میشن هم جالب باشه، هر چند قبول دارم نمیشه خیلی گسترشش داد...

incognito

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی

تو بابل یه پارک و یه سینما هست که اونم وضعش افتضاحه اگه یه دختر تو این سن بخواد بره کلی متلک و نگاه و فکرهای کثیفو باید تحمل کنه خدا نکنه که یه اشنا ببینتت!واسه دختر خیلی حرف در میاد.
یه پارک بانوان زدن همه توش هستن به غیر از خانوما!که اونم تو پرت ترین جای ممکن درست کردن!

اسیمو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف

خدا رو شکر شیرازی ها خیلی به تقریح و غذا اهمیت میدن...
اومدین شیراز لونا پارک و هفت خوان برید پولتون ته میکشه :))
خو حالا بحث جدی:
به نظر من این راه مناسبی نیست که بگن ورود ادمای مجرد ممنوع...بلکه باید یه فکر درست حسابی کنن...
جوونای امروز خیلی لجبازن..و تو کشور ما هم همیشه از کار های بد منع میشن و این باعث میشه بیش تر برن به سمت کار های بد...
باید طوری باشه که به تفریحات و کارهای خوب تشویق بشن ..اخه با منع از تفرحات بد بیشتر به سمتش میرن...
اوضاع شیراز از همه جا بد تره مخصوصا از نظر تیپ

farewel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanagan nahie1
شهر
kerman
مدال المپیاد
ای بابا بیخیالم نمیشه!!!!

توی کرمان بدک نیس...ولی بیشتر بشه بهتره...

nasrin.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قوچان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی( گرایش جداسازی)

تو شهرمون یه جا تفریحی هس به اسم پارک نشاط
این پارکو ساعتی کردن ینی خود مردم :>
طرف صب شده واسه دانش آموزا
ظهر که مگس اونجا پر میزنه :D
عصرا خونواده ها میرن تا شب ساعتای 8 یا 9
از اون ساعت به بعد دیگه اصن خونواده ای در کار نیس :D
تا صبح روز بعد روز از نو روزی از نو :D

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

چقد عجیب! ما همین چن روز پیش مشهد بودیم، بعد می داشتم فک می کردم که مشهدم جای خوبیه واسه زندگی! قطار داره، فرودگاه درست حسابی داره، یه خیابون با مغازه های باحال داره ( احمد آباد) که جون میده واسه ولگردی، شهر بازی داره، طرقبه و شاندیز داره، باغ وحش داره...

A l p h a

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
کامپیوتر - معماری کامپیوتر
تلگرام

به نقل از بیلی بچه. :
چقد عجیب! ما همین چن روز پیش مشهد بودیم، بعد می داشتم فک می کردم که مشهدم جای خوبیه واسه زندگی! قطار داره، فرودگاه درست حسابی داره، یه خیابون با مغازه های باحال داره ( احمد آباد) که جون میده واسه ولگردی، شهر بازی داره، طرقبه و شاندیز داره، باغ وحش داره...
راستش ما برای تفریح نمیریم راه آهن یا فرودگاه ، طرقبه و شاندیز هم تو سن ما نمیشه رفت ،راه دوره باید ماشین داشته باشی که بتونی بری تازه الان هم که گواهینامه بگیریم تا یک سال نمیتونیم بریم مسیر جاده حساب میشه ،باغ وحش هم فکر نمیکنم هیچ کس از مشهدی ها بره :D شهر بازیش میشه گفت خوبه ولی محیط اصلا خوبی نداره !
کلا هم شهر به شدت مذهبیه ،هر تئاتری نمیتونه بیاد کنسرت اصلا نمیتونه بیاد حتی سمفونی بی کلام ، هرجا هم بری احتمال این که بهت گیر بدن هست !

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از A F S H I N :
راستش ما برای تفریح نمیریم راه آهن یا فرودگاه ، طرقبه و شاندیز هم تو سن ما نمیشه رفت ،راه دوره باید ماشین داشته باشی که بتونی بری تازه الان هم که گواهینامه بگیریم تا یک سال نمیتونیم بریم مسیر جاده حساب میشه ،باغ وحش هم فکر نمیکنم هیچ کس از مشهدی ها بره :D شهر بازیش میشه گفت خوبه ولی محیط اصلا خوبی نداره !
کلا هم شهر به شدت مذهبیه ،هر تئاتری نمیتونه بیاد کنسرت اصلا نمیتونه بیاد حتی سمفونی بی کلام ، هرجا هم بری احتمال این که بهت گیر بدن هست !
راه آهن و فرودگاه رو که برای رفاه شهری مثال زدم :D،ولی راس میگی ب این نکته ها توجه نکرده بودم...

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

آره خب واقعا کمه امکانات تفریحی تو شهر های کوچیک.
تهش مثلا چند تا پارک باشه و یه شهربازی. حالا نمیدونم مشکلش مربوط به شهردار هاش هر شهره یا چیزِ دیگه.
ولی خب تهران واقعا خوبه از این لجاظ . ینی بیای جنوبش میشه پارک آبی آزادگان و بوستان مادران تا شمالش که دربند و بام و غربِش که پارک جنگلی چیتگر و دریاچه چیتگر و شرقِش هم پارک جنگلی سرخه حصار و اینا. به غیر از اینام که زیاد هس جاهایی برای تفریح.

بعد کلا یه چیزی هس که به محبوب بودن یه شهر خیلی کمک میکنه.
الان متاسفانه من چند سالی هس با خانواده مسافرتی غیر از شمال نرفتم. چون عقیده م اینه که مسافرت برای تفریحه و وقتی شهرای دیگه امکاناتش رو ندارن خب نمیرم. مگر اینکه اردویی باشه که با دوستام باشم
به نقل از ali jahangiri :
2013_08_10_09_27_08.jpg

famil.jpg

عجب . :|
البته میدونی اینجام هس چیزای مشابه این.
مثلا گشت وایمیسه دم پارک ها بعد به یه جمع پسرونه هم گیر میدن حتی. حالا چه برسه به جمع های دیگه. :-"

بالا