• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

به نظر شما کار زنونه مردونه داره؟؟

به نظر شما کار زنونه مردونه داره؟؟

• نداره

رای‌ها: 76 43.4%
  • داره

رای‌ها: 99 56.6%

• رای‌دهندگان
    175

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم
پاسخ : به نظر شما کار زنونه مردونه داره؟؟

واقعا فک میکنین هیچ زنی تو هیچ جای دنیا نگهبان یا بنا نمیشه؟ :-/ خب واقعا اشتباه فک میکنین! چون این اتفاق میفته. شاید برای اکثریت اینطوری نباشه ولی به هر حال این اتفاق میفته. به قول بهار یه گزاره همیشه صادق نمیشه ارائه داد برا اینکه یه زن یه کاری رو نتونه انجام بده.

ریش سفید

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گچساران

به نظر من بگیم "مرد " و "زن "
همین اشتباهه
چون کلا بین این دو اختلاف میاندازه

shaqayeq.m

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
سیستان
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

بله،بله قطعا داره!
ولی نه توی همه ی موارد :)

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از ریش سفید :
به نظر من بگیم "مرد " و "زن "
همین اشتباهه
چون کلا بین این دو اختلاف میاندازه

يعني چي خب؟ :D
خب بين مرد و زن تفاوت وجود داره نميشه گفت كه نداره!
مرد، مرده، زن هم زنه.
هردو انسانند و حقوق و شأنشون به يك اندازه‌ست (يا بايد باشه) ولي دو جنسِ متفاوت هستن.

robo.poor

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دهدشت

به نقل از Nighttingle :
يعني چي خب؟ :D
خب بين مرد و زن تفاوت وجود داره نميشه گفت كه نداره!
مرد، مرده، زن هم زنه.
هردو انسانند و حقوق و شأنشون به يك اندازه‌ست (يا بايد باشه) ولي دو جنسِ متفاوت هستن.
حرف شما درس

اما قبول دارین این واکنشی که مرد ها به کلمه ی "زن" دارن خیلی زیاده ؟

Liese

کاربر.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
97

بستگی به نوع کا داره یه کار ظریف رو هر خانومی میتونه انجام بده ولی یه اقا که توی اینجور کارا مهارت نمیتونه داشته باشه :-"

MR.BoY

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

تقریبا تو 70 درصد کار ها داره (من به طور قطع نمیگم)

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

اقا بحث منتفیه اصن.شاید یک سری استثنائات باشه ولی کلا شغلای خرکاری و زور لازم و اینا اصن مورد علاقه خانوما نیست.مثلا یک خانوم بنا یا نجار X_X
تازه اگه هم یک خانوم نجار بشه دیگه هیچکس‌کار دست اون خانوم نمیده.چیزی‌که هست اینه که چون کلیت جامعه در اختیار مردا هست(درست یا غلط :-??) خانوما یه ذره محدودترن :|

melika...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
اراک
مدال المپیاد
المپیاد کانگورو

به نقل از آیدا-ق :
واقعا فک میکنین هیچ زنی تو هیچ جای دنیا نگهبان یا بنا نمیشه؟ :-/ خب واقعا اشتباه فک میکنین! چون این اتفاق میفته. شاید برای اکثریت اینطوری نباشه ولی به هر حال این اتفاق میفته. به قول بهار یه گزاره همیشه صادق نمیشه ارائه داد برا اینکه یه زن یه کاری رو نتونه انجام بده.

میتونه انجام بده اما اکثرا خودشون نمیخوان!

تو دنیای امروز که کارا تخصصی تر شده جالب نیست که یه زن فقط برای اینکه نشون بده میتونه کارای مردونه رو انجام بده اقدام به انجامشون کنه.خب ما تو ایران راننده کامیونِ زن داریم.منم با انجام این کارا وقتی کارِ دیگه ای نباشه موافقم اما کارای ظریف تر بیشتر تو مهارت خانم هاست

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

درود
بحث جالبیه...
باید به عرضتون برسونم که خیر کار زنونه و مردونه نداره
دلیل هم میارم براتون
کارهایی که برای زن ها منع میشه توسط جامعه :
یک _ کارهای بدنی سخت :
خب برای کارهای این گروه نیازی به منع و تفاوت گذاشتن برای زن و مرد وجود نداره
هر فرد بسته به قدرت بدنی که داره سنجیده میشه و اگه توانایی انجامش رو نداشته باشه رد صلاحیت میشه
آیا واقعا" فکر میکنید که همه ی مرد ها از پس کارهای بدنی سخت بر میان ؟
خب مشخصه که خیر پس معیار سنجش برای کارهای این گروه نباید جنسیت باشه بلکه باید قوای جسمی باشه... که در این صورت نیازی به محدود کردن کار برای مردان و منع زنان وجود نداره

دو _کارهایی مثل قضاوت و سیاست :
کارهای این گروه نیاز به قوای جسمی ندارند و کاملا بی منطقانه زنان رو از انجامشون محروم کردند...
چرا که در دهه های اخیر شاهد حضور فعال بانوان در عرصه های سیاسی و قضایی بودیم ..
و همین حضور و درخشش زنان خودش شاهد این مدعاست که زنان در این کار ها اگر بنا به دلایل قانون جنگل منع شده بودند در عصر تکنولوژی و روشن فکری میتونند جایگاه حقیقی شون رو به دست بیارن...
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
مشاغلی که برای آقایون در جامعه منع میشن :
به طور کلی به دو دسته تقسیم میشن
یک-مامایی :
خب این به فرهنگ غلط بر میگرده و دلیلی برای منعش وجود نداره چرا که در کشورهای دیگه آقایون هم میتونند این شغل رو داشته باشن
شاید اگه این شغل اختصاصی هم نشه مردانی که میان به این رشته خیلی کم باشن اما جامعه نباید به جای فرد تصمیم بگیره...

دوـ کارهای ظریف (مثلا مشاغل مربوط به کودکان ) :
هیچ دلیل منطقی وجود نداره ک یک مرد نتونه مربی مهد کودک بشه
امثال عمو پورنگ یا مجریان برنامه فیتیله! کم نیستند ؛ مردانی که به حق به قلب بچه ها میشینند و بچه ها شاید اون ها رو خیلی بیشتر از خانومها (مثل خاله بهار و خاله شادونه) دوست داشته باشن :)

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از Radikal :
مشاغلی که برای آقایون در جامعه منع میشن :
به طور کلی به دو دسته تقسیم میشن
یک-مامایی :
خب این به فرهنگ غلط بر میگرده و دلیلی برای منعش وجود نداره چرا که در کشورهای دیگه آقایون هم میتونند این شغل رو داشته باشن
شاید اگه این شغل اختصاصی هم نشه مردانی که میان به این رشته خیلی کم باشن اما جامعه نباید به جای فرد تصمیم بگیره...
این فرهنگ غلط نیست ، تو جامعه اسلامی زن ها مسلما با یه خانم خیلی خیلی راحتترن تا برن پیش یه مرد غریبه مشکلشون رو بگن ! حتی نه فقط زن های مسلمون همه زن ها مسلما با یه دکتر زن تو این مورد راحتترن و به نظر من اتفاقا مرد ها نباید باشن ...
یا اگر هم هستن تو کار های تحقیقاتی و ... باشن نه تو مطلب و اینا

به نقل از Radikal :
دوـ کارهای ظریف (مثلا مشاغل مربوط به کودکان ) :
هیچ دلیل منطقی وجود نداره ک یک مرد نتونه مربی مهد کودک بشه
امثال عمو پورنگ یا مجریان برنامه فیتیله! کم نیستند ؛ مردانی که به حق به قلب بچه ها میشینند و بچه ها شاید اون ها رو خیلی بیشتر از خانومها (مثل خاله بهار و خاله شادونه) دوست داشته باشن :)
بله میتونه باشه این مورد و قبول دارم ولی خانم ها معمولا روحیه لطیف دارن و میتونن بچه رو بیشتر از آقایون درک کن و ارتباط بهتری باهاشون برقرار کنن ولی همه آقایون نمیتونن همچین کاری کنن ... ( قبول دارم استثتا هم هست )
مهد کودک هم خب تو مواردی مثل غذا دادن به بچه و عوض کردنش و خوابوندنش خب هر مادر حاضر نیست بچه شو بسپره دست یه مرد :-?? حتی هر مردی هم حوصله این کارا رو نداره ...

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از F@|-|!mEh :
این فرهنگ غلط نیست ، تو جامعه اسلامی زن ها مسلما با یه خانم خیلی خیلی راحتترن تا برن پیش یه مرد غریبه مشکلشون رو بگن ! حتی نه فقط زن های مسلمون همه زن ها مسلما با یه دکتر زن تو این مورد راحتترن و به نظر من اتفاقا مرد ها نباید باشن ...
یا اگر هم هستن تو کار های تحقیقاتی و ... باشن نه تو مطلب و اینا
بله میتونه باشه این مورد و قبول دارم ولی خانم ها معمولا روحیه لطیف دارن و میتونن بچه رو بیشتر از آقایون درک کن و ارتباط بهتری باهاشون برقرار کنن ولی همه آقایون نمیتونن همچین کاری کنن ... ( قبول دارم استثتا هم هست )
مهد کودک هم خب تو مواردی مثل غذا دادن به بچه و عوض کردنش و خوابوندنش خب هر مادر حاضر نیست بچه شو بسپره دست یه مرد :-?? حتی هر مردی هم حوصله این کارا رو نداره ...

من باهات موافقم در اين رابطه. ببين منظور ما چيز ديگه ايه. من نميگم كه آدم بيخودي يه شغلي رو انتخاب كنه فقط واسه اين كه جنس مخالف ميتونه.

اصلن هم كار خوبي نيست كه ما بريم الكي تشويق كنيم كه كسي شغلي رو انتخاب كنه كه براش مناسب نيست. (مثلن اين كه تبليغ كنيم كه "جنس مخالف از عهده فلان كار برمياد، پس ما هم ميتونيم!")
اصلن براي چي بايد آدم شغلي رو انتخاب كنه كه ميدونه جنس مخالف توش بهتر عمل ميكنه؟

اما!
بحث ما در مورد اون اقليتيه كه توانايي انجام يه كارو داره.
يعني اگه يه زني توان جسمي بالا داره، ما نبايد بگيم تو حق نداري فلان شغل رو انتخاب كني. تو نميتوني.

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

کار زنونه مردونه داره کاملا . اصلا 2 تا جنسیت چرا بوجود اومده ؟ (البته من فقط کار عملی رو دارم میگم وگرنه افکار و سلایق به اون صورت زنونه مردونه ندارن). زن ها توانایی انجام یه سری کار ها رو ندارن (یا بهتره بگم کمتر دارن ) . مثلا مهندسی معدن ٬ حکومت داری ٬ اظهار نظر در مورد مسایل دینی. مردا هم همینظور ٬ مثلا تربیت بچه کار مردونه ای نیست. اینا چیزاییه که باید قبول کرد وگرنه جامعه میشه همین چیزی که الآن شده . زن و مرد به وظایفشون آشنا نیستن.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از The Last Horseman :
کار زنونه مردونه داره کاملا . اصلا 2 تا جنسیت چرا بوجود اومده ؟ (البته من فقط کار عملی رو دارم میگم وگرنه افکار و سلایق به اون صورت زنونه مردونه ندارن). زن ها توانایی انجام یه سری کار ها رو ندارن (یا بهتره بگم کمتر دارن ) . مثلا مهندسی معدن ٬ حکومت داری ٬ اظهار نظر در مورد مسایل دینی. مردا هم همینظور ٬ مثلا تربیت بچه کار مردونه ای نیست. اینا چیزاییه که باید قبول کرد وگرنه جامعه میشه همین چیزی که الآن شده . زن و مرد به وظایفشون آشنا نیستن.
بحث فلسفی که نیست که بگیم چرا اصن دو تا جنسیت به وجود اومد .
زن ها چرا نمی تونن این مشاغل رو انجام بدن ؟؟؟ 2 دلیل میتونید بیارید : 1. توانایی جسمی 2. توانایی ذهنی
دومی رو که فکر نمی کنم بخواین بگین نمی تونن یعنی توانایی ذهنی ندارن . مورد اول هم کاملا متغییر هست در افراد مختلف و ضمنا قابل ارتقاست .
در مورد حکومت داری جهت اطلاعتون توی خیلی از کشور های پیشرفته زنها در راس حکومت هستن مثل آلمان(خانم مرکل) و این کشور هم جزو کشور هاییه که امورش بسیار خوب اداره میشه چه از نظر سیاسی چه اقتصادی .
اظهار نظر در مورد مسائل دینی هم اونچنان شغل محسوب نمیشه . اگر هم حساب کنید به عنوان شغل خانم هایی هستن که در مدارس دینی درس می خونن در ایران و به درجاتی هم میرسن .
تربیت بچه شغل نیست دوست عزیز ، اگر مقصودتون مادری بود . در زمینه ی تربیت بچه پرستاری و نگهداری از بچه میتونه شغل محسوب بشه که لزوما مخصوص خانم ها نیس .

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Bahar_R :
بحث فلسفی که نیست که بگیم چرا اصن دو تا جنسیت به وجود اومد .
زن ها چرا نمی تونن این مشاغل رو انجام بدن ؟؟؟ 2 دلیل میتونید بیارید : 1. توانایی جسمی 2. توانایی ذهنی
دومی رو که فکر نمی کنم بخواین بگین نمی تونن یعنی توانایی ذهنی ندارن . مورد اول هم کاملا متغییر هست در افراد مختلف و ضمنا قابل ارتقاست .
در مورد حکومت داری جهت اطلاعتون توی خیلی از کشور های پیشرفته زنها در راس حکومت هستن مثل آلمان(خانم مرکل) و این کشور هم جزو کشور هاییه که امورش بسیار خوب اداره میشه چه از نظر سیاسی چه اقتصادی .
اظهار نظر در مورد مسائل دینی هم اونچنان شغل محسوب نمیشه . اگر هم حساب کنید به عنوان شغل خانم هایی هستن که در مدارس دینی درس می خونن در ایران و به درجاتی هم میرسن .
تربیت بچه شغل نیست دوست عزیز ، اگر مقصودتون مادری بود . در زمینه ی تربیت بچه پرستاری و نگهداری از بچه میتونه شغل محسوب بشه که لزوما مخصوص خانم ها نیس .
من هم بحث رو فلسفی نکردم. صرفا برای این گفتم که قابلیت ها فرق میکنه.
همونطور که تو پرانتز گفتم تو این موارد کمتر قابلیت دارن . زن ها احساساتی ترن ٬ حکومت و دین هم چیزایی هستن که احساسات نباید توشون باشه. مثلا الآن بپرسیم کیا با اعدام مخالفن اکثریت حتما دختر ها خواهند بود. توی اون چند تا کشوری هم که عرض کردین یا مثل انگلستان نقش تشریفاتی دارن یا مثل آلمان ان که اصولا تو کشوری مثل آلمان ٬ بحث٬ بحث نفر نیست. کار ها با برنامه ریزیه.
اینجا هم من به هیچ کدوم از اینا نگفتم شغل ٬ میگم کار که اتفاقا تربیت بچه از جمله مهم ترین کاراییه که زن میتونه انجامش بده . وگرنه فرق بین شغل و غیر شغل رو میدونم. :|
این که گفتین متغیره این توانایی ها هم صحیح ٬ اما ما داریم کلی نگاه میکنیم. زن ها اکثریت قریب به اتفاقشون آشپز های خوبین ٬ اما بهترین آشپز ها مرد ها هستن ٬ اما کسی نمیاد به خاطر اون چند درصد بگه کلا مردا آشپزای بهترین.
در کل اینکه بگیم این کار رو مطلقا زن یا مرد نمیتونه انجام بده غلطه ٬ اما خب وقتی بازده یه جنسیت توی یه کار کمه ٬ اجباری هست که حتما برای اینکه نشون بده ‍‍«من میتونم» اون کار رو انجام بده ؟

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

در جواب بالایی.... : :D
دوران جنگ و خون ریزی و به آتش کشیدن نیست که نیازی به خشونت باشه
با یک نگاه تیزبینانه در تاریخ میتونیم بفهمیم افکار و عقاید به سمت صلح میره و نه کشت و کشتار
میشه فهمید با بالا تر رفتن شعور و فرهنگ و زیاد شدن علم ، انسان به جایی رسیده که حتی کوچکترین خشونتی رو غیر انسانی میپنداره ...
در حال حاضر از بین ۱۶۱ کشور جهان تنها در ۲۱ کشور به طور قانونی اعدام انجام میشه
و بالای۹۰٪ کشور های اروپایی، آمریکایی و استرلیا اعدام صورت نمیگیره
شما نمیتونید بگید چون یک زن با اعدام مخالفه پس احساساتیه و اشتباه میکنه باید اعدام صورت بگیره...!!!
شاید این شما باشید که دارید اشتباه میکنید :)

در ضمن همه ی انسان ها یک سری استعداد دارن و شما به عنوان یک بشر حق ندارید یک دسته بزرگ از انسان هارو به خاطر این که اکثریت اون ها استعداد انجام کار بخصوصی رو ندارند....از انجام اون کار منع کنید :)

راستی بهتون یاد آوری کنم این مرد ها هستند که اسرار دارند با احساساتی نشون دادن زن ها اون ها رو به حاشیه بکشن
به صورت علمی که بخوایم نگاه کنیم
زن ها دارای سازش بیشتری هستند و مردان دنبال حفظ وضعیت قبلی
*چیزی که جوامع فعلی میخواد سازشه*
یعنی زن ها دارای انعطاف بیشتری هستند نسبت به مرد ها
...
شاید این چیزی که میگم خنده دار باشه
اما اغلب پسر ها و مرد ها عاشق های واقعی تری هستند :)
پسر ها در ازدواج که مهمترین بخش زندگی یک مرد هست بیشتر احساسی برخورد میکنند تا عقلانی
اما دختر ها کاملا برعکس هستند و چیزی که جامعه سعی به القای اون ب مردم داره این هست که بگه انتخاب پسر ها عقلانیه و دختر ها انسان های احساسی هستند
اما اغلب پسر ها به شغل و خانواده یک دختر دقت نمیکنند به زیبایی دختر دقت میکنند
و دختر ها برعکس ... شغل و کار و خونه و زندگی و ماشین براشون از درجه اهمیت بیشتری برخورداره
همین جا میشه فهمید اون چیزی ک از احساسات دخترونه ساختن فقط در حد حرفه
و اتفاقا دختر ها در تصمیم گیری های بزرگ از نیروی عقل بیشتر کمک میگیرن تا احساسات..

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Radikal :
در جواب بالایی.... : :D
دوران جنگ و خون ریزی و به آتش کشیدن نیست که نیازی به خشونت باشه
با یک نگاه تیزبینانه در تاریخ میتونیم بفهمیم افکار و عقاید به سمت صلح میره و نه کشت و کشتار
میشه فهمید با بالا تر رفتن شعور و فرهنگ و زیاد شدن علم ، انسان به جایی رسیده که حتی کوچکترین خشونتی رو غیر انسانی میپنداره ...
در حال حاضر از بین ۱۶۱ کشور جهان تنها در ۲۱ کشور به طور قانونی اعدام انجام میشه
و بالای۹۰٪ کشور های اروپایی، آمریکایی و استرلیا اعدام صورت نمیگیره
شما نمیتونید بگید چون یک زن با اعدام مخالفه پس احساساتیه و اشتباه میکنه باید اعدام صورت بگیره...!!!
شاید این شما باشید که دارید اشتباه میکنید :)

در ضمن همه ی انسان ها یک سری استعداد دارن و شما به عنوان یک بشر حق ندارید یک دسته بزرگ از انسان هارو به خاطر این که اکثریت اون ها استعداد انجام کار بخصوصی رو ندارند....از انجام اون کار منع کنید :)

راستی بهتون یاد آوری کنم این مرد ها هستند که اسرار دارند با احساساتی نشون دادن زن ها اون ها رو به حاشیه بکشن
به صورت علمی که بخوایم نگاه کنیم
زن ها دارای سازش بیشتری هستند و مردان دنبال حفظ وضعیت قبلی
*چیزی که جوامع فعلی میخواد سازشه*
یعنی زن ها دارای انعطاف بیشتری هستند نسبت به مرد ها
...
شاید این چیزی که میگم خنده دار باشه
اما اغلب پسر ها و مرد ها عاشق های واقعی تری هستند :)
پسر ها در ازدواج که مهمترین بخش زندگی یک مرد هست بیشتر احساسی برخورد میکنند تا عقلانی
اما دختر ها کاملا برعکس هستند و چیزی که جامعه سعی به القای اون ب مردم داره این هست که بگه انتخاب پسر ها عقلانیه و دختر ها انسان های احساسی هستند
اما اغلب پسر ها به شغل و خانواده یک دختر دقت نمیکنند به زیبایی دختر دقت میکنند
و دختر ها برعکس ... شغل و کار و خونه و زندگی و ماشین براشون از درجه اهمیت بیشتری برخورداره
همین جا میشه فهمید اون چیزی ک از احساسات دخترونه ساختن فقط در حد حرفه
و اتفاقا دختر ها در تصمیم گیری های بزرگ از نیروی عقل بیشتر کمک میگیرن تا احساسات..
بحث فمنیستی شد ٬ من دارم واقعیات رو میگم شما دارین از زن ها دفاع میکنین ٬ بنابراین وقتی پای جانبداری وسط اومد ٬ دیگه من هر چی بگم انگار به دیوار گفتم . شما عقایدتون رو محکم بچسبین ٬ آخرش خودتون ببینید که به بن بست میرسین .

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

من هم بحث رو فلسفی نکردم. صرفا برای این گفتم که قابلیت ها فرق میکنه.
همونطور که تو پرانتز گفتم تو این موارد کمتر قابلیت دارن . زن ها احساساتی ترن ٬ حکومت و دین هم چیزایی هستن که احساسات نباید توشون باشه. مثلا الآن بپرسیم کیا با اعدام مخالفن اکثریت حتما دختر ها خواهند بود. توی اون چند تا کشوری هم که عرض کردین یا مثل انگلستان نقش تشریفاتی دارن یا مثل آلمان ان که اصولا تو کشوری مثل آلمان ٬ بحث٬ بحث نفر نیست. کار ها با برنامه ریزیه.
اینجا هم من به هیچ کدوم از اینا نگفتم شغل ٬ میگم کار که اتفاقا تربیت بچه از جمله مهم ترین کاراییه که زن میتونه انجامش بده . وگرنه فرق بین شغل و غیر شغل رو میدونم. :|
این که گفتین متغیره این توانایی ها هم صحیح ٬ اما ما داریم کلی نگاه میکنیم. زن ها اکثریت قریب به اتفاقشون آشپز های خوبین ٬ اما بهترین آشپز ها مرد ها هستن ٬ اما کسی نمیاد به خاطر اون چند درصد بگه کلا مردا آشپزای بهترین.
در کل اینکه بگیم این کار رو مطلقا زن یا مرد نمیتونه انجام بده غلطه ٬ اما خب وقتی بازده یه جنسیت توی یه کار کمه ٬ اجباری هست که حتما برای اینکه نشون بده ‍‍«من میتونم» اون کار رو انجام بده ؟

عذر ميخوام، ولي به نظرم مياد كه شما فقط داريد چيزي رو كه هميشه بهتون گفته شده تكرار ميكنيد.
منظورم توهين نيست، ولي واقعيت اينه كه فكر نكنم كسي باشه كه تو طول عمرش اين جمله‌ي "زن ها احساساتی ترن ٬ حکومت و دین هم چیزایی هستن که احساسات نباید توشون باشه." رو به شكلي نشنيده باشه.
چون يه چيزي تو جامعه كليشه شده، معنيش اين نيست كه اون چيز درسته.
خيلي از تفاوتهايي كه مردم بين زن و مرد قائل ميشن، پايه و اساس درستي نداره. مثلا "زنها احساساتي تر از مردها هستن پس نميتونن به خوبي اونها درباره مسائل قضاوت كنن."
اين ديد بيشتر به خاطر اين به وجود اومده كه در طول تاريخ زنان اغلب از تحصيلات محروم بودن يا در هرحال نميتونستن به اندازه مردان تحصيل كنن.
به عنوان مثال، تا به حال با بقال يا راننده تاكسي يا كارگري كه از تحصيلات مطلوبي بهره مند نبوده، همصحبت شدين؟ معمولا حرفهاشون با منطق هماهنگي چنداني نداره و از روي احساساتشون حرف ميزنن.
شايد زنان عاطفي تر از مردان باشن ولي اين موضوع ربطي به قضاوت و تصميمگيري نداره. هر فرد عاقلي ميتونه تفاوت بين عقل و احساس رو بفهمه.

به نقل از Nighttingle :

در مورد اين كه زنها به اندازه كافي منطقي نيستن:
اين اصلا توجيه مناسبي نيست. پس ميليون ها زن كه در سراسر جهان قاضي و وكيل و پزشك و مهندس و نظريه پرداز و... هستن اصلا ثابت نميكنن كه زن ها هم ميتونن به اندازه مردها منطقي باشن، ولي وقتي بعضي مردها كارهاي ديوانه وار و غيرمنطقي اي (كاملا از روي احساس) انجام ميدن، مثلا قتل هاي ناموسي[nb]منظورم همون اقليته وگرنه قصد اهانت ندارم. :-"[/nb]، اين كارها ابدا خدشه اي به شهرت "منطق مردانه" وارد نميكنه! ;;) خيلي جالبه.

زنان هم عقل دارن، ميتونن تشخيص بدن كي تصميمشون از روي منطقه، كي از روي احساساتشون.

بحث فمنیستی شد ٬ من دارم واقعیات رو میگم شما دارین از زن ها دفاع میکنین ٬ بنابراین وقتی پای جانبداری وسط اومد ٬ دیگه من هر چی بگم انگار به دیوار گفتم . شما عقایدتون رو محکم بچسبین ٬ آخرش خودتون ببینید که به بن بست میرسین .

:|
بعد ميگن زنها احساساتين. :|
خب بحث منطقي نميتونين بكنين چرا ديگران رو متهم ميكنين؟ :D
اينجا شما دارين احساسي برخورد ميكنين.

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از Nighttingle :

عذر ميخوام، ولي به نظرم مياد كه شما فقط داريد چيزي رو كه هميشه بهتون گفته شده تكرار ميكنيد.
منظورم توهين نيست، ولي واقعيت اينه كه فكر نكنم كسي باشه كه تو طول عمرش اين جمله‌ي "زن ها احساساتی ترن ٬ حکومت و دین هم چیزایی هستن که احساسات نباید توشون باشه." رو به شكلي نشنيده باشه.
چون يه چيزي تو جامعه كليشه شده، معنيش اين نيست كه اون چيز درسته.
خيلي از تفاوتهايي كه مردم بين زن و مرد قائل ميشن، پايه و اساس درستي نداره. مثلا "زنها احساساتي تر از مردها هستن پس نميتونن به خوبي اونها درباره مسائل قضاوت كنن."
اين ديد بيشتر به خاطر اين به وجود اومده كه در طول تاريخ زنان اغلب از تحصيلات محروم بودن يا در هرحال نميتونستن به اندازه مردان تحصيل كنن.
به عنوان مثال، تا به حال با بقال يا راننده تاكسي يا كارگري كه از تحصيلات مطلوبي بهره مند نبوده، همصحبت شدين؟ معمولا حرفهاشون با منطق هماهنگي چنداني نداره و از روي احساساتشون حرف ميزنن.
شايد زنان عاطفي تر از مردان باشن (كه به شخصه قبول دارم كه همين طوره) ولي اين موضوع ربطي به قضاوت و تصميمگيري نداره. هر فرد عاقلي ميتونه تفاوت بين عقل و احساس رو بفهمه.

:|
بعد ميگن زنها احساساتين. :|
خب بحث منطقي نميتونين بكنين چرا ديگران رو متهم ميكنين؟ :D
اينجا شما دارين احساسي برخورد ميكنين.
به عنوان آخرین بحث٬ دیگه نقل قول ها رو جواب نمیدم .
1.احساسی برخورد کردن دقیقا به همین کاری میگم که الآن شما دارین انجام میدین. من قصدم تخریب جنس مونث نیست و شما دایم دارین همین برداشت رو از حرفای من میکنید و مقابلش می ایستید.
2.شما که میگین من دارم حرفای بقیه رو تکرار میکنم به 2 تا چیز توجه نکردین. اول اینکه چیزی که توی جامعه به «درست بودن» یا «غلط بودن» مشهور شده ٬ صرفا درست یا غلط نیست. فقط نظر اکثریته. الآن حرف شما اینه که چون اکثر جامعه میگن زنها احساساتین من هم دارم همون حرف رو تکرار میکنم ؛ منم میگم بله ٬ چیزی که درسته رو چرا نباید تکرار کنم ؟ زن به یه صحنه ی احساسی زودتر عکس العمل نشون میده یا مرد؟ دوم هم اینکه خودتون هم دارین حرفایی که تازه تو جامعه مد شده رو تکرار میکنید. اصلا ریشه ی این بحث از کشور های غربی بوجود اومده ٬ حالا اونا خودشون دارن میفهمن که هر جنسیتی یه قابلیتی داره ٬ ما اینجا داریم بحث رو از اول شروع میکنیم.
3.تحصیلات زنها خیلی وقته که موضوعش حل شده. بهانه گیری نکنید. از سیاستمدار های بزرگ تاریخ چند تاشون زن بودن؟ 2 تا؟ 3 تا ؟ اصلا 10 تا ؟ چند تاشون مرد بودن ؟ شاید الآن بگین چون فرصت بهشون داده نشده ؛ خب الآن که داره داده میشه ٬ چه کارای بزرگی مشاهده کردین ؟
4.برای بار سوم میگم : صرف اینکه بگیم مطلقا این کار رو یک زن یا مرد نمیتونه انجام بده حتما غلطه. اما بازده کمه. اجباری هست وقتی نه علاقه ای وجود داره ٬ نه استعداد خاصی ٬ نه اینکه یک کار به روحیات اون جنس میخوره طرف بیاد برای ثابت کردن اینکه «هر انسانی همه کار میتونه بکنه» اون کار رو انجام بده ؟ خب اینو که همه میدونن . چرا من هر چی توضیح میدم شما دوباره بر میگردین از نقطه ی اول ؟
5.منطق شما اینه که من بیام حرفای شما رو تایید کنم ٬ من اهل این کار نیستم. در ضمن جواب من به سوال تاپیک بود ٬ من مسئول نیستم که یکی یکی شما رو قانع کنم. نظرم رو راجع به تاپیک گفتم. منطقی بودن یا نبودنش هم یه چیز شخصیه با اجازتون.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

در جواب
The Last Horsman

1.احساسی برخورد کردن دقیقا به همین کاری میگم که الآن شما دارین انجام میدین. من قصدم تخریب جنس مونث نیست و شما دایم دارین همین برداشت رو از حرفای من میکنید و مقابلش می ایستید.

یک - وقتی که همه یک برداشت رو از حرف شما میکنند بهتر نیست بیشتر روی حرفتون فکر کنید شاید مشکل از شما باشه؟؟؟

2.شما که میگین من دارم حرفای بقیه رو تکرار میکنم به 2 تا چیز توجه نکردین. اول اینکه چیزی که توی جامعه به «درست بودن» یا «غلط بودن» مشهور شده ٬ صرفا درست یا غلط نیست. فقط نظر اکثریته. الآن حرف شما اینه که چون اکثر جامعه میگن زنها احساساتین من هم دارم همون حرف رو تکرار میکنم ؛ منم میگم بله ٬ چیزی که درسته رو چرا نباید تکرار کنم ؟ زن به یه صحنه ی احساسی زودتر عکس العمل نشون میده یا مرد؟ دوم هم اینکه خودتون هم دارین حرفایی که تازه تو جامعه مد شده رو تکرار میکنید. اصلا ریشه ی این بحث از کشور های غربی بوجود اومده ٬ حالا اونا خودشون دارن میفهمن که هر جنسیتی یه قابلیتی داره ٬ ما اینجا داریم بحث رو از اول شروع میکنیم.

دو- زن در تمامی حالات زودتر عکس العمل نشون میده :) من هم قبلا گفتم زن سازش بیشتری با محیط داره... یعنی خودش رو با وضعیت پیش اومده هماهنگ میکنه و این چیزه بدی نیست که شما ازش حرف میزنید
حکومت های مرد سالار میشن سوریه و مصر و... که حکام مرد راضی میشن نصف کشورشون رو بکشن ولی قدرت رو حفظ کنن
در حقیقت کشور های پیشرفته ک زنان هم نقش مهمی در کشور ایفا میکنند مثل آلمان کانادا و... از وضعیت بهتری برخوردارن و اغلب کشور هایی آرام تر ، امن تر و با سطح رفاه بیشتری هستند

بله ریشه ی تمامی حرف های من و بقیه در متن جهان شمول حقوق بشر هست که به عنوان حداقل حقوق من به عنوان یک فرد در نظر گرفته شده و من حتی از کمترین حقوق یک انسان برخوردار نیستم به خاطر این که هر حرفی که گذشتگان ناکام ما زدند فرزند های اون ها هم تکرارمیکنند بدون این که دلیل منطقی داشته باشن براش :)

3.تحصیلات زنها خیلی وقته که موضوعش حل شده. بهانه گیری نکنید. از سیاستمدار های بزرگ تاریخ چند تاشون زن بودن؟ 2 تا؟ 3 تا ؟ اصلا 10 تا ؟ چند تاشون مرد بودن ؟ شاید الآن بگین چون فرصت بهشون داده نشده ؛ خب الآن که داره داده میشه ٬ چه کارای بزرگی مشاهده کردین ؟
سه- بله مشکل تحصیلات حدود ۵۰ ساله که حل شده :)
به همین دلیل طبق اعلام رسمی سازمان سنجش پشت ۷۰٪ میز های دانشگاه خانم ها نشستن
به همین دلیله که برای رشته های پزشکی و دندون پزشکی و داروسازی ۷۰٪ پسر و ۳۰٪ دختر قبول میکنند
به همین دلیل در المپیاد ریاضی ۲۰۱۲ جهانی یک دختر اول شد و همینطور طلا ۱ ایران هم یک دختر بود و ...
مشکل تحصیل حل شد و دیدیم که دختر هایی که به جرأت میتونم بگم هنوز هم خیلی هاشون توسط فرهنگ غلط از تحصیل محرومند در رقابت با پسر ها تونستن پیشی بگیرن :)
بعلاوه شما چطور میتونید انتظار داشته باشید فرهنگی که تازه ۶۰ ساله در پیشرفته ترین کشور ها پایه ریزی شده رو با فرهنگی که هزاران ساله داره در کشور ها اجرا میشه مقایسه کنید؟
برید مراجعه کنید به کشور های اروپایی و آمریکا قطعا زنان پا به پای مردان کارهای سیاسی میکردن و میکنن

اصلا یک نگاه به فعالان سیاسی کشور خودمون بندازین
خانوم نسرین ستوده فعال سیاسی و اجتماعی و مدافع حقوق بشر حقوق کودکان و زنان که چندین جایزه جهانی دریافت کردند
و۴۹ روز برای عقایدشون لب به غذا نزدند
یا خانوم شیرین عبادی و...

4.برای بار سوم میگم : صرف اینکه بگیم مطلقا این کار رو یک زن یا مرد نمیتونه انجام بده حتما غلطه. اما بازده کمه. اجباری هست وقتی نه علاقه ای وجود داره ٬ نه استعداد خاصی ٬ نه اینکه یک کار به روحیات اون جنس میخوره طرف بیاد برای ثابت کردن اینکه «هر انسانی همه کار میتونه بکنه» اون کار رو انجام بده ؟ خب اینو که همه میدونن . چرا من هر چی توضیح میدم شما دوباره بر میگردین از نقطه ی اول ؟
چهار - حرف من اینه که در کار جنسیت مطرح نیست!!! استعداد مطرح هست حالا اگه از هر ۱۰۰ تا زن ۲ نفر بتونن کار سنگین انجام بدن و این کار رو دوست داشته باشن هیچ دلیل منطقی وجود نداره که شما بگید چون اون ۹۸ تای دیگه نمیتونن تو هم نباید انجام بدی

آیا غلط میگم؟

5.منطق شما اینه که من بیام حرفای شما رو تایید کنم ٬ من اهل این کار نیستم. در ضمن جواب من به سوال تاپیک بود ٬ من مسئول نیستم که یکی یکی شما رو قانع کنم. نظرم رو راجع به تاپیک گفتم. منطقی بودن یا نبودنش هم یه چیز شخصیه با اجازتون.

پنج - منطق من اینه که دلیل منطقی بیارید!!!!
تمام جواب شما اینه که زن ها احساساتین و حق کشور داری و قضاوت ندارن!!!
یک دلیل منطقی هم نمیارید
در ضمن اینجا میایم که بحث کنیم و دیدمون نسبت به مسائل درست تر بشه اگه قرار باشه هر کسی نظر خودش رو فقط قبول داشته باشه و در اون تجدید نظر نکنه...که اومدن و پست دادن بیهوده ست!!!

بالا