• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسیر کنکور 93 در یک نگاه

• شروع کننده موضوع

ali jahangiri

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
مدال المپیاد
طلای المپیاد دانشجویی -مکانیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مکانیک
خب !

تقریبا الان که ده پونزده روزی از آغاز تابستون میگذره ، تقریبا میشه گفت که بچه ها تصمیم هاشون رو گرفتن

که چی بخونن ؟ چه آزمونی ؟ چه کتابی ؟ چه برنامه ای ؟ چه کلاسی ؟

حالا خوب ـه که یه نگاه کلی به این بندازیم که قراره توی این یک سال چه اتفاقتی بیوفته ، چه دوره هایی داریم و ...

ه دوره رو هم ، اول همون دوره ، به تفصیل بحث خواهیم کرد با دوستان

اینم از لیست دوره ها :

تابستون ( استارت کار ! بازخوانی و تقویت پایه )

ترم یک : مهر آبان آذر ( مطالعه ی پیش یک و مرور یکی از پایه ها )

امتحانات ترم یک : دی ( پاس کن بــِره :D + تکمیل تست های پیش یک و ... )

ترم دو : بهمن اسفند ( مطالعه ی پیش دو و مرور اون یکی پایه )

عید نوروز ( بهترین زمان برای سبقت گرفتن ، مرور پایه ، ... )

نیمه دوم فروردین ، اردیبهشت ( تکمیل مباحث باقی مونده ، مررو خوانده ها ، ... )

این وسط مسطا هم یه امتحاناتی برگزار میشه ، که همون سیستم پاس کن بره رو باید اجرا کرد :D

خرداد ( کنکور های آزمایشی جامع ، مرور نهایی 9 )

هفته ی آخر ( مرور سریع و تورق کتب درسی )

روز کنکور ( خط پایان :D )

تیر و مرداد ( تحقیق در مورد رشته و دانشگاه ، انتخاب رشته )

شهریور (بالاخره یه نفس راحت :D)

==========================

اول از همه بریم سراغ امتحان نهایی :D

خب یه ماه ـی میشه که امتحانات نهایی رو دادید . نتایجشو دیدید احتمالا

یه بار گفتم توی یه تاپیک ولی بد نیس یه بار دیگه هم بگم

کسایی که احساس میکنن خراب کردن نهایی رو :

دو جور میشه به این موضوع نگاه کرد :

1 . واقعا نهایی ها موثر ـن : خب ! تموم شد رفت دیگه ! کاریـش نمیشه کرد . کنکور رو خوب بخون ، که نتیجه ی کنکورت عالی بشه ،

نهایی رو جبران کنه

2 . نگرش دوم ( که نگرش ـه درست ـه ) اینه که واقعا تاثیر نداره :D

همه تقریبا قبول دارن که اکثر بچه های کنکوری ، معدل نهایی ـشون بالای 16 ـست . نه ؟

این 16 ، برای هر درس ، میشه 80 درصد . ( تقریبا هر درس رو فرض کردیم که 16 شده باشید :D )

این درصد ها ، مثل یه آزمون ، برای شما نمره تراز میدن

از جایی که این همه دانش آموز ، توی بازه ی 80% تا 100% قرار گرفتن ، خیلی درصد ها به هم نزدیک ـن .

یعنی پراکندگی ـه خیلی کمی داره

توی آمار هم که خوندید ، انحراف معیار ـه داده هایی که به هم نزدیک ـن خیلی کم ـه .

و چون تراز ، به انحراف معیار بستگی داره ، پس ، تراز بچه ها ، خیلی به هم نزدیکه

تازه فقط 30% از کار ـه . پس این تفاوت خیلی کم ، ضرب در یک سوم هم میشه ، پس تاثیرش کمتر هم شد

اما کنکور ، بازه ی درصد ها به شدت بیشتره . همه بالای 80 نمیزنن . میزنن ؟!

اینه که کنکور ترازی به شدت ، پراکنده تر از نهایی میده

نتیجه ی نهایی اینکه ، اگر هم خراب کردید ، خیال ـتون راحت ! اصلا مهم نیس

=====================

نهایی تموم شد و الان هم توی دوره ی اول ـیم ! تابستون :D

قراره توی تابستون 60 درصد ـه کنکور رو مرور کنید

یعنی اگر این سه ماه رو خوب و منظم برید جلو ، آخر تابستون ، به 60% از کنکور مسلطید .

در واقع اگر این سه ماه رو خوب بخونید ، کار ـتون توی پیش دانشگاهی خیلی راحت ـه

پیش رو با آرامش می خونید و پایه رو مرور میکنید . خیلی راحت

اما اگر خیلی خوب نخونید ، اون وقع کار ـتون سخت میشه

پس این تابستون رو از دست ندید :D

یه نکته ای که بچه ها باهاش درگیرن اینه که توی این تابستون ، چی بخونیم از پایه ؟ فقط اختصاصی ؟ عمومی هم بخونیم ؟

خب اول از همه این رو بگم که عربی ـتون رو تقویت کنید :D

اگر وقت کردید اختصاصی ـتون روتقویت کتید :D

پس ، چیزایی که "حتما " باید مطالعه بشه ، اختصاصی های پایه + عربی

عمومی رو به نظر من باید حداقل یه دور مرور کنید ، با اینکه یادتون میره احتمالا

ولی خب ، اگر بخونید ، مرور کردنشون توی سال چهارم راحت تره .

چون بالاخره یه نگاهی بشون انداختید و براتون خیلی نا آشنا نیستن

+

به امید موفقیت توی این دوره ی تابستون

موفق باشید

نارمیلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مکطب فرزانگان
شهر
M2A
پاسخ : مسیر کنکور 93 در یک نگاه

].

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

به نقل از چشـــــــــــــــــــــمک :
خوب و منظم ینی چی؟؟با توضیحات مفصل لطفا...
چرا رو عربی اینقد تاکید میکنی؟؟؟عربی رو اصلن نمیشه خوند لامصب از یه ور مغز میره از اونور خارج میشه؟؟ ی کتاب خیلی خوب واسه عربی لدفن؟؟فوت و فن خوبه؟؟؟

حالا خود علی جان کامل میگه من چیزی که به ذهنم میرسه رو بگم

ببین تو اگه رتبه خوب میخوای تو کنکور استاندارد یعنی یه رتبه زیر 800 از عمومیا از بین 4 درس باید تو 3تاش خیلی بالا باشی و تو اختصاصیا تو 2تاش

حالا بحث من رو عمومیه ببین اگه بخوای اون یه درس رو از بین عمومیا انتخاب کنی یعنی اون درسی رو که به خودت اجازه میدی یکم کمتر بزنی و کمتر روش کار کنی کدومه ؟؟؟

ببین اکثر بچه ها سریع میره ذهنشون رو ادب و عربی و سریعم خب معلومه میگن عربی اما عربی رو یاد گرفتن خیلی راحترر از ادبیات , ببین عربی کل قواعدش مثل ریاضی میمونه چون تو سطح کنکور استثناها اصلا مطرح نیست تو کاملا با یه درسی طرفی که اگه فرمولاشو بلد باشی تمومه, حالا اگه توضیح بیشتر خاصی واسه خوندنش بهت میگم

اما ادب خب تقسیم کن باید به حدود 500,600 تا لغت در حد اینکه کدوم مصدر و کدوم صفت مسلط باشی مثلا مطیع با طوع با مطاع چه فرقی داره ...باید به حدود 300 ,400 اسم تاریخ ادبیات مسلط باشی , باید همه کلمه ها رو املاشو بدونی , باید یه 200 تا نکته از زبان فارسی بدونی و قدرتی عجیب تو شمردن تکواژ داشته باشی

حالا اینا به کنار قرابت و آرایه و معنی شعرم هست

(در مورد خوندن ادب هم راهنمایی خواستی بگو ,البته بهتره از کسی بپرسی روش سرمایه گذاری درست کرده)

حالا تو کدومو انتخاب میکنی عربی یا ادب؟

اگه درصدای حداقل 3 سال پیش رو نگاه کنی اکثریت ادب رو بین 60 تا 70 زدن و عربیشون بالای 80 هست

حالا بازم با خودته :D

Kenji

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران-budoko

در مورد روش خوندن ادب ترجیح میدم یکی دیگه که روش سرمایه گذاری کرده توضیح بده چون من واسه 60-70 رفته بودم و یاد گرفته بودم

خو حالا روش خوندن عربی و :

البته اینا کارایی که من کردم جدیم خوب نتیجه گرفتم چونو عربی رو کلا تو 14دیقه همیشه تستاشو کامل میزنم

عربی :

اقا بخدا از این درس اسونتر نیست خب اولین کاری که میکنین یه کتاب هست واسه نشر الگو به اسم "ترجمه و تعریب" من اونو گرفتم و همینطور فوت و فن خیلی سبز

خب عربی اولین مرحلش تسلط نسبی رو قواعد ولی نکته مهم اینه که قواعد همش مربوط به همه, یعنی چی یعنی اینکه مثلا شما بخوای مفعول به یاد بگیری و فقط تستای اونو بزنی هیچی از عربی نمیفهمی اینو قول میدم بهت پس بهترین کار ؟

کتاب فوت و فن از اول همه قواعدشو میخونی و یاد میگیری, هیچ چیز خاصی نداره , از هر کدوم از قسمتا یعنی منصوبات و مرفوعات و مجرورات و فصلهای مختلف یه برگه a3 میذاری جلوت و خیلی مختصر خلاصه مینویسی(نمودار درختی ) , این خیلی مهمه حالا تو ادامه میگم

میگم a3 چون مثلا شما وقتی یه شاخه دادی تو "اسم" به " غیر منصرف" باید به اونم شاخه بدی واسه همین a3 باشه که همش جا شه توش

توجه کنین فصل رو تموم کنین بعد خلاصه کنینا حتما هم چند رنگ بنویسید

فقط توجه کنین قرار نیست الان شما همه تست های کتاب رو جواب بدینا فقط مثال های توی متن رو بفهمین و واسه خودتون بحث کنین به نسبت چیزایی که یاد گرفتین

یه دور خوندن کتاب حدود 2 هفته میکشه با خلاصش واسه کسی که هیچی بلد نیست , هفته سوم فقط خلاصه هاتونو دوره میکنید تند تند

خب الان اصل کار از هفته 4ام اینه که برگه خلاصه هاتونو میذارین کنارتون تست های اخر فصل رو (جز رشته خودتون) حل میکنید اونم کامل یعنی اول از همه باید بتونی ترجمش کنی بعد نقش و اعراب ,باید عادت کنین به ترجمه ...اگه ترجمه قوی نباشه 15 تا تست کنکور میپره , پس اول ترجمه بعدشم نقش مثلا اسم یا نه منصرف غیر منصرف و اینکه منصوب یا نه مرفوع چیه و خلاصه دیگه اصلنم پی وقت گرفتن نباشین بعد یه مدت سرعتتون شدید میره بالا

اها یه نکته دیگه فوت و فن تنهایی کامل نیست کتاب ترجمه و تعریب نشر الگو رو هم که خیلی خلاصه و شیکه بذارید کنارش اون رو هم اول یه دور کلی بزنین ((جز اون قسمت که ترجمه ی جمله های کتابه)) بعد دوباره از اول شروع کنین به دوره کردنش چون تو قسمت قواعد فوت و فن همشو یاد گرفتین فقط یه سری ریزه کاری یادتون میده که حرف نداره

راستی تو قسمت اعلال فعل حتما سعی کنین قاعده اصلی ها رو بلد باشین , مثلا "اینکه حروف ناصبه هیچوقت نمیتونه حرف عله رو حذف کنه" تا حالا تو بالای 5 تا کنکور با همین نکته میشد سریع جوابو پیدا کرد

اقا پس نتیجه گیری میکنم:

اول همه ی قاعده ها رو بخونین حتی شده حفظ کنین جای فهمیدن موقع تست زدن و دوره براتون خیلی راحت جا میفته

قواعد عربی رو اول باید نسبی بلد باشین بعد تست بزنین که تثبیت شه

ترجمه خیلی مهمه , اینکه کتاب ترجمه و تعریب که میگم خیلی کمک میکنه

شما باید بدونین هر قاعده چه تاثیری تو ترجمه ی جمله داره

و اما اون قسمت کتاب ترجمه و تعریب که گفتم ترجمه ی جمله های کتابه ...شما وقتی قواعد رو پیوسته خوندینو تستاشو زدین میرسین این قسمت وقتی خواستی اینا رو یاد بگیری خودت میفهمی از قبل بلدی قول میدم بهتون بالای 90% با تکرار تست ها و ترجمه های تستای کنکورهای سالهای قبل بدون اینکه خودتون بدونین یاد گرفتین

راستی کتاب ترجمه و تعریب بهتون یادم میده چجوری ریدینگ های عربی رو بزنین :D

اقا از دست من اینقدر بر میومد اگه کم و کاستی داره بچه ها لطف کنن زحمت بکشن و اضافه کنن , دمتون گرم :)

بالا