• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرهنگ غربی

• شروع کننده موضوع igin
  • تاریخ شروع

آیااز فرهنگ غربی که داخل ایران شده رضایت دارید؟

• رای‌دهندگان
    118

usboy

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : فرهنگ غربی

به نقل از crestfallen :
مردم مابی جنبه ان.آزاد بشه لختی که هیچ بدترازونم توخیابون دیده میشه.الان آزادنیست اینجوریه وای به حال اینکه آزادبشه
واقعا حرفت خنده داره :|
من اينطوري برداشت كردم كه يني ايرانيا همينقدر نميفهمن كه بتونن انتخاب كنن پوششون چطوريه
من خودم موافق اين نيستم كه فرهنگ غربيو جا بندازيم
ولي ما داريم يك فرهنگه خاصيو به ملت تحميل ميكنيم كه اين بدتره
من موندم زمان شاه يا قبل از اون ملت لخت ميومدن تو خيابون
بابا تو دنيا خرابترين آدما لخت نميان تو خيابون

والا منكه نميدونم شما چه تصور از ملت داري
ولي ايرانيا شرم و حياشون خيلي بالائه
اين افكار خرابه كه فكر ميكنن ديگران همه آدماي فاسد و خرابين
فكر ميكنم خوب باشه آدم گاهي وقتا بدونه كه افراد دورو برش شعور دارن كه چجوري زندگي كنن.
نه اينكه فكر كنه خودش آخره شعور و فرهنگه و بايد تصميم بگيره براي بقيه با اين توجيه كه بقيه جنبه ندارن يا نميفهمن يا...

هركي باشه ميفهمه كه تو خيابون جاييه كه كودكان هم رفت و آمد دارن
تو تلويزيون ميخواد فيلم بذاره قبلش هشدار ميده مثلا +١٦
بعد تو خيابون لخت؟؟؟
اونم تو ايران!؟!!!!

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از كيان :
واقعا حرفت خنده داره :|
من اينطوري برداشت كردم كه يني ايرانيا همينقدر نميفهمن كه بتونن انتخاب كنن پوششون چطوريه
من خودم موافق اين نيستم كه فرهنگ غربيو جا بندازيم
ولي ما داريم يك فرهنگه خاصيو به ملت تحميل ميكنيم كه اين بدتره
من موندم زمان شاه يا قبل از اون ملت لخت ميومدن تو خيابون
بابا تو دنيا خرابترين آدما لخت نميان تو خيابون

والا منكه نميدونم شما چه تصور از ملت داري
ولي ايرانيا شرم و حياشون خيلي بالائه
اين افكار خرابه كه فكر ميكنن ديگران همه آدماي فاسد و خرابين
فكر ميكنم خوب باشه آدم گاهي وقتا بدونه كه افراد دورو برش شعور دارن كه چجوري زندگي كنن.
نه اينكه فكر كنه خودش آخره شعور و فرهنگه و بايد تصميم بگيره براي بقيه با اين توجيه كه بقيه جنبه ندارن يا نميفهمن يا...
ببخشیدمنظورمو بدبیان کردم.100درصد مردم ما افرادباشعوری هستند.من بحثم سراین افرادی بودکه الان با آرایش هاتندولباس های زننده میان توخیابون وچون اینها فقط یک اقلیتی درجامعه هستن نمیتونیم بگیم همه مردم اینطورین.تودنیالخت نمیان بیرون چونکه حیا درفطرت انسان قرار داره ولی افرادی هستند دچارعقده های جنسی هستند واینچیزاسرشون نمیشه.وخوب به دلایلی تعداد افراد عقده ای درایران زیادشده.کاربه دلایلش ندارم !این زیادشدن وهمچنین به دلیل متفاوت بودن اونهاباعث میشه بیشتربه چشم بیان حتی اگر تعدادشون آنچنان هم زیادنباشه.این افراد ازلخت شدن ترسی ندارن وبراشون فرقی نداره چکارکنن.شمابه دوران شاه اشاره کردید دراون موقع با اینکه مردم اکثرامذهبی بودن ولی درهمون دوران نسبتامذهبی رفتارهای نابهنجارکم نبود ازمصرف بیش ازاندازه مشروبات الکلی درمردان بگیر تا رشد چند برابری واردات لوازم آرایشی.آیا اونموقع مردم شرم وحیا نداشتن؟ا

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از crestfallen :
ببخشیدمنظورمو بدبیان کردم.100درصد مردم ما افرادباشعوری هستند.من بحثم سراین افرادی بودکه الان با آرایش هاتندولباس های زننده میان توخیابون وچون اینها فقط یک اقلیتی درجامعه هستن نمیتونیم بگیم همه مردم اینطورین.تودنیالخت نمیان بیرون چونکه حیا درفطرت انسان قرار داره ولی افرادی هستند دچارعقده های جنسی هستند واینچیزاسرشون نمیشه.وخوب به دلایلی تعداد افراد عقده ای درایران زیادشده.کاربه دلایلش ندارم !این زیادشدن وهمچنین به دلیل متفاوت بودن اونهاباعث میشه بیشتربه چشم بیان حتی اگر تعدادشون آنچنان هم زیادنباشه.این افراد ازلخت شدن ترسی ندارن وبراشون فرقی نداره چکارکنن.شمابه دوران شاه اشاره کردید دراون موقع با اینکه مردم اکثرامذهبی بودن ولی درهمون دوران نسبتامذهبی رفتارهای نابهنجارکم نبود ازمصرف بیش ازاندازه مشروبات الکلی درمردان بگیر تا رشد چند برابری واردات لوازم آرایشی.آیا اونموقع مردم شرم وحیا نداشتن؟ا

استفاده از مشروبات الکلی و لوازم ارایشی یک ناهنجاری محسوب نمیشه.

برای مشروبات الکلی فروشگاه های خاص و مکان های خاص هست. و قوانین خاص خودش. مثل رانندگی نکردن در حین مستی بعد از خوردن الکل.

اینا نا هنجاری محسوب نمیشن. ببینید هر چیز که در اسلام باهاش مخالفت شده لزومن انسانیت باهاش مشکل نداره.

اعتیاد به الکل یه ناهنجاری محسوب میشه و همین الانشم تو ایران داریم. ولی تو ایران مکان برای ترک اعتیاد از الکل داریم. خوب سواله من اینجاست که اگه این روش الان که یک روش حداقل به اسم اسلامیه جواب نداده پس چرا یه روشی که تا قبل از این حتا تو ایران هم استفاده میشه و نسبتن خوب هم بوده رو ادامه ندیم ؟

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

این دو روز ، با سیل عظیمی از پیغام های ایبر و واتس آپ و فیسبوک و ... مواجه بودیم که در اون افرادی هم سن خودمون که یه بارم تا حالا پاشونو از این خاک بیرون نزاشتنو ، اصلن کاری به تقویم میلادی ندارن ، سال نوی میلادی رو تبریک میگفتن ، برنامه ریزی برای جشن و ... میکردن ، حس میکنم اینکه ملت به تقویم و سال نوی غیر بومی خودشون تا این حد اهمیت بدن ، نشونه بیش از حد شدن گسترش فرهنگ های غیر بومی بین اون ملته

مثلاً با همین روند ، نسل ما ، نسل های بعد از ما و کلن نسل های جدید که پیوند محکمی رو با دنیای ارتباطات برقرار کردن و مطالب موجود در دنیای مجازی یک بخشی از تربیت اجتماعیشون رو تشکیل میده ، ممکنه تا ده 20 سل دیگه یا نهایتن یک قرن دیگه ، کلن آشنایی با خیلی از اداب و رسوم ما نداشته باشن ، نه اداب رسوم معمولی ، رسومی که قرن هاست از دل و فکر مردم بیرون نرفته اما حس میکنم ب یان ابزار های جدید بیرون بره : )

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از علــی[میم] :
این دو روز ، با سیل عظیمی از پیغام های ایبر و واتس آپ و فیسبوک و ... مواجه بودیم که در اون افرادی هم سن خودمون که یه بارم تا حالا پاشونو از این خاک بیرون نزاشتنو ، اصلن کاری به تقویم میلادی ندارن ، سال نوی میلادی رو تبریک میگفتن ، برنامه ریزی برای جشن و ... میکردن ، حس میکنم اینکه ملت به تقویم و سال نوی غیر بومی خودشون تا این حد اهمیت بدن ، نشونه بیش از حد شدن گسترش فرهنگ های غیر بومی بین اون ملته

مثلاً با همین روند ، نسل ما ، نسل های بعد از ما و کلن نسل های جدید که پیوند محکمی رو با دنیای ارتباطات برقرار کردن و مطالب موجود در دنیای مجازی یک بخشی از تربیت اجتماعیشون رو تشکیل میده ، ممکنه تا ده 20 سل دیگه یا نهایتن یک قرن دیگه ، کلن آشنایی با خیلی از اداب و رسوم ما نداشته باشن ، نه اداب رسوم معمولی ، رسومی که قرن هاست از دل و فکر مردم بیرون نرفته اما حس میکنم ب یان ابزار های جدید بیرون بره : )

ما با وسایل ارتباطی با فرهنگ های مختلف اشنا میشیم.
و در عین حال کشور خودمون مسوول اشنا کردنه بیشتر ما با فرهنگ ایرانی هست. ولی کشورمون به دلایلی ترجیح میده فرهنگ ایرانی رو در فرهنگ اسلامی حذف کنه، یادمه اون سالی ک محرم و عید در یک دوره افتادن عید تلویزیون هیچی نداد. ۱۳ روز تعطیلی کوفت شد رفت!

یا چهارشنبه سوری رو سعی می کنه به عنوان یک قضیه ی مربوط به زرتشتی به دست فراموشی بسپره.

یا ما روز جهانی کوروش بزرگ رو داریم تو ایران همچین روزی دو داریم ؟‌ نه! چرا چون حکومت تاریخ قبل از اسلام رو می خواد نادیده بگیره!

وسایل ارتباط جمعی به ما فرهنگ های دیگه رو نشون میدن این صدا و سیما خودمون هست که می خواد فرهنگ ایرانی رو در اسلامی حل کنه.

h@di

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرکرد
شهر
شهرکرد
مدال المپیاد
طلای ادبی (دورهٔ ۲۷)؛ مرحلهٔ ۱ کامپیوتر (دوره‌های ۲۳ و ۲۴)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی نرم‌افزار

کاملاً جدا از این بحث که آیا با ورود فرهنگ غربی موافقم یا نه، به نظرم این یک مورد هیچ اشکالی نداره، به دو دلیل:
۱. یک بخشی از جامعهٔ ما را مسیحی‌ها تشکیل می‌دند پس کریسمس یه چیزی نیست که مطلقاً به جامعهٔ ما هیچ ارتباطی نداشته باشه.
۲. این هم یه بهونه‌ای برای شادیه؛ اشکالی داره توی این همه بدبختی‌های کشور و مسائل اقتصادی که وجود داره، مردم -اصلاً همین طوری الکی- یه روزی را شاد بگذرونند؟ (از دید اسلامی‌ش هم: «ما عبدالله بشی ء احب الی الله من ادخال السرور علی المؤمن» [nb]این جا می‌گه کلینی توی کافی از امام باقر نقل کرده.[/nb]) اشکالی داره یه بهونهٔ حتی کاملاً الکی وجود داشته باشه زنگ بزنی یا اس‌ام‌اس/ ایمیل/پیام واتس‌اپ و... بدی به دوست و آشناهات و تبریک بهشون بگی؟ (باز هم از دید اسلامی: :-" صلهٔ رحم )

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

به نقل از مازیمون :
ما با وسایل ارتباطی با فرهنگ های مختلف اشنا میشیم.
و در عین حال کشور خودمون مسوول اشنا کردنه بیشتر ما با فرهنگ ایرانی هست. ولی کشورمون به دلایلی ترجیح میده فرهنگ ایرانی رو در فرهنگ اسلامی حذف کنه، یادمه اون سالی ک محرم و عید در یک دوره افتادن عید تلویزیون هیچی نداد. ۱۳ روز تعطیلی کوفت شد رفت!

یا چهارشنبه سوری رو سعی می کنه به عنوان یک قضیه ی مربوط به زرتشتی به دست فراموشی بسپره.

یا ما روز جهانی کوروش بزرگ رو داریم تو ایران همچین روزی دو داریم ؟‌ نه! چرا چون حکومت تاریخ قبل از اسلام رو می خواد نادیده بگیره!

وسایل ارتباط جمعی به ما فرهنگ های دیگه رو نشون میدن این صدا و سیما خودمون هست که می خواد فرهنگ ایرانی رو در اسلامی حل کنه.
آخه قضیه اینه که همین فرهنگ اسلامی هم داره ازبین میره.بنظرم مردم ایران دارن دچار گم شدگی هویت میشن.هم هویت اسلامی وهویت ایرانی.نمیشه همه چیو گذاشت تقصیر جمهوری اسلامی این تمایل به فرهنگ غربی از دوران قاجار شروع شده.درواقع بنظرم استارت کار ازعباس میرزا بود.چون اولین کسی که قضیه عقب موندگیو فهمید عباس میرزابود.ازون موقع تاحالا ما راه های مختلفیو برای رفع این عقب موندگی امتحان کردیم یکی از راهاش همین تقلید غربه که هنوز خیلیا مخصوصا عوام دارن همین راهو میرن

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

فقط یه جمله میگم:

نه فرهنگ غربی به خودیِ خود بده، نه فرهنگ شرقی...
چیزی که بده برخوردِ این دو فرهنگه وقتی که با هم تضاد داشته باشن...

mah banoo

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

خب یه سری چیزای خوب داره یه سری چیزای بد
نمیشه گفت خوبه یا بد!

tannaz77

بهار
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
فسا
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی فسا
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

هر فرهنگی هم مزایا داره هم معایب...
مشکل اینه که ما دقیقا از قسمتایی الگو برداری میکنیم که مناسب نیستند....

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

به نظر من خوبه ولی وقتی به جای فحشا و سبک روابط چیز هایی مثل روشنفکری و آزادی و بیان به جای فرهنگ مذهبی کشور خودمون که عموم مردم رو عوام نگه داشته فرهنگ آزاد اندیشی کتاب خوانی و عدم دخالت در عقاید و عدم تفتیش عقاید اونا بیاد تا شاید چشم ها باز بشه :-"

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از مازیمون :
استفاده از مشروبات الکلی و لوازم ارایشی یک ناهنجاری محسوب نمیشه.

برای مشروبات الکلی فروشگاه های خاص و مکان های خاص هست. و قوانین خاص خودش. مثل رانندگی نکردن در حین مستی بعد از خوردن الکل.

اینا نا هنجاری محسوب نمیشن. ببینید هر چیز که در اسلام باهاش مخالفت شده لزومن انسانیت باهاش مشکل نداره.

اعتیاد به الکل یه ناهنجاری محسوب میشه و همین الانشم تو ایران داریم. ولی تو ایران مکان برای ترک اعتیاد از الکل داریم. خوب سواله من اینجاست که اگه این روش الان که یک روش حداقل به اسم اسلامیه جواب نداده پس چرا یه روشی که تا قبل از این حتا تو ایران هم استفاده میشه و نسبتن خوب هم بوده رو ادامه ندیم ؟

لطفا عقاید غربی رو با اصطلاح روشنفکری دیکته نکنید. ^-^
اینهمه خوردنی حلال حالا چی میشه فقط این موردو نخورید؟
به نقل از milad.a :
به نظر من خوبه ولی وقتی به جای فحشا و سبک روابط چیز هایی مثل روشنفکری و آزادی و بیان به جای فرهنگ مذهبی کشور خودمون که عموم مردم رو عوام نگه داشته فرهنگ آزاد اندیشی کتاب خوانی و عدم دخالت در عقاید و عدم تفتیش عقاید اونا بیاد تا شاید چشم ها باز بشه :-"
این فرهنگ دینی نیست که مردم رو عوام نگهداشته تقلید طوطی وار از غربه طرف بدون هیچ آگاهی میره لباس مد غربی میپوشه آخه یکینیس بگه بدبخت پشت اون لباس حرفاااااااس
اتفاقا فرهنگ آزاد اندیشی خیلی هم تو اسلام تاکید شده بله خود قرآن گفته بجا تقلید از عقاید آبا و اجدادتون بیاید فکرکنید رو دینی که می خواید انتخاب کنید اصلا ایمان در گرو آزادیی رو عشقه کی گفته دارن عقاید تفتیش میکنن هاتو برهانکم ان کنتم صادقین

آزادی خوبه ولی اسارت نه !!!!!!!!!!!!
بده اسیر یه مشت چرندیاتی غربیا دیکته مییکننن بشی
به نقل از h@di :
کاملاً جدا از این بحث که آیا با ورود فرهنگ غربی موافقم یا نه، به نظرم این یک مورد هیچ اشکالی نداره، به دو دلیل:
۱. یک بخشی از جامعهٔ ما را مسیحی‌ها تشکیل می‌دند پس کریسمس یه چیزی نیست که مطلقاً به جامعهٔ ما هیچ ارتباطی نداشته باشه.
۲. این هم یه بهونه‌ای برای شادیه؛ اشکالی داره توی این همه بدبختی‌های کشور و مسائل اقتصادی که وجود داره، مردم -اصلاً همین طوری الکی- یه روزی را شاد بگذرونند؟ (از دید اسلامی‌ش هم: «ما عبدالله بشی ء احب الی الله من ادخال السرور علی المؤمن» [nb]این جا می‌گه کلینی توی کافی از امام باقر نقل کرده.[/nb]) اشکالی داره یه بهونهٔ حتی کاملاً الکی وجود داشته باشه زنگ بزنی یا اس‌ام‌اس/ ایمیل/پیام واتس‌اپ و... بدی به دوست و آشناهات و تبریک بهشون بگی؟ (باز هم از دید اسلامی: :-" صلهٔ رحم )

شادی مشکلی نیسسسسسسسسسسسسس
مشکل میدونی چیه ؟
اینه که با اینکارت داری فرهنگ غربی داخل میکنی تو فرهنگ خودمون میخوای بهونه پیدا کنی ئاسه صله رحم؟خب ین همه مناسبت های خودمون هس بسم الله

• لایک
امتیازات: M.H.R

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
خب ببینید بستگی داره ما از فرهنگ غربی چه چیزهایی دریافت میکنیم!دوست عزیزی در صفحه اول اشاره کردن که سبک بیشتر اشعار معاصر ما غربیست..خب این که چیز بدی نیست!
بعضی اوقات ما از فرهنگ اونا میایم یه چیزی میگیریم گند میزنیم بهش!
همین دوستی دخترو پسر..
خب یه چیزایی تو غرب هست که واس ما شرقیا کلا جواب نمیده..هر چقدرم خودمونو بخوایم به اونا نزدیک کنیم باز هم شرقی هستیم و یکسری خط قرمز هارو ذاتا دوست داریم رعایت کنیم...
از نظر من کسی که به فرهنگ خودش توجه کنه و اون رو درست زنده نگه داره خیلی بهتر از کسیه که بره از غربیا کپی کنه و بهش گند بزنه!
این پدیده غربنیزه شدنه ایران هم چیز جدیدی نیس بیشتر کشور های جهان سومی بهش دچارن و فکر میکنن اگه فرهنگ و جشن های اونارو اجرا کنن اخر کلاسن...ما واقعا دچارخود کم بینی فرهنگی شدیم! فکر میکنیم هر کاری اونا میکنن ما هم باید انجام بدیم تا از قافله عقب نمونیم...
در اخر هم یاد بیتی از حضرت حافظ افتادم:
سالها دل طلب جام جم از ما میکرد
و انچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خب من پستای قبل رو نخونم، ولی یه سوال پیش میاد:
فرهنگ غربی چیه؟ شامل چه چیزاییه؟ فقط محدوده به کریسمس و ولنتاین؟
واقعا سواله ها :|

فاطیما

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Esf
سال فارغ التحصیلی
99
اینکه از غرب بخواییم چیزی رو یاد بگیریم چیز بدی نیست از نظرم!
ما میتونیم از نکات مثبت فرهنگ غربی ها استفاده کنیم و نکات منفیش رو کنار بذاریم
تقلید کردن تو هر زمینه ای کار زیبایی نیست...ولی استفاده از نکات مثبت هر کار خیلی خوبه

بالا