• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و مشکلات کنکوری‌های ۹۳

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : سوالات و مشکلات کنکوری‌های ۹۳

به نقل از ROzhiN :
کسی میدونه کتابای سال خودمون رو اگه بخوایم از کجا میتونیم بخریم / دانلود کنیم؟
زیست دوم نو میخوام.
انقلاب هم مسلما میتونی بخری.من خودم خریدم.یکم گرونه فقط صرفن.همون دانلود بصرفه‌تره.

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از shzboy1393 :
سلام شرمنده این رو میپرسم ولی دوست دارم کامل مطمئن بشم D:
میگم فرق ریشه مکرر و ریشه مضاعف و ریشه ساده چیه؟ اگر میشه درست بگید و کامل توضیح بدید
هر ریشه ای تو چند جمله ای یه مرتبه ای داره (توان، درجه یا هرچی) اگر این مرتبه یک بود، ریشه ی ساده س، اگر بیشتر از یک بود ریشه ی مکرر. حالا اگه توانش دو بود، یعنی دو بار تکرار شده بود بهش میگن مضاعف. اینکه فرق مضاعف و مکرر رو بدونی به درد تعیین علامت میخوره که اونجا به مضاعف بودن کاری نداری فقط باید حواست به زوج و فرد بودن دفعات تکرار ریشه باشه. تو حد و پیوستگی هم یه تفاوتای جزیی داره که نقطه عطف و بازگشتی و این چیزاس. :D

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ROzhiN :
کسی میدونه کتابای سال خودمون رو اگه بخوایم از کجا میتونیم بخریم / دانلود کنیم؟
زیست دوم نو میخوام.

سایت آموزش پرورش چن سال پیش رفتم داشت :-" تو گوگل سرچ کن

دبیر زیستمون میگفت کتابتون رو عوض نکنید ساختار ذهنیتون عوض میشه :-?

Rubiker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
ان شاء الله "علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
ان شاء الله "پزشکی"

سلام.سال قبل با جعبه ی لایتنر درس میخوندم .به خاطر همین کار خیلی از وقتم صرف نوشتن روی کاغذهایی که برای این کار آماده کرده بودم شد.و توی کنکور 92 نتوستم به نتیجه ی مطلوبم برسم.سال 92 این کار رو برای همه ی درسها انجام میدادم و برای همه ی درس ها مینوشتم و فقط 3 تا جعبه ی لایتنر داشتم.اما امسال فکر کردم اگه تعداد جعبه ها رو بیشتر کنم میتونم نتیجه ی بهتری بگیرم.اما متاسفانه ترازم از 6300 یه 5800 رسیده.متاسفانه این کار خیلی وقت گیره تا جایی که نتنها به خیلی از درسها نمیرسم بلکه دیگه فرصتی هم برای تست باقی نمیمونه.خیلی ناامید شدم و به همین خاطر قصد دارم کلا جعبه ها رو بذارم کنار ولی خیلی از این کار میترسم . دارم بدجوری سردرگم میشم ... لطفا کمک کنید ... کمک

shirin!

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
در ارزوی طلاونقره و برنز
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از مسیو :
سلام.سال قبل با جعبه ی لایتنر درس میخوندم .به خاطر همین کار خیلی از وقتم صرف نوشتن روی کاغذهایی که برای این کار آماده کرده بودم شد.و توی کنکور 92 نتوستم به نتیجه ی مطلوبم برسم.سال 92 این کار رو برای همه ی درسها انجام میدادم و برای همه ی درس ها مینوشتم و فقط 3 تا جعبه ی لایتنر داشتم.اما امسال فکر کردم اگه تعداد جعبه ها رو بیشتر کنم میتونم نتیجه ی بهتری بگیرم.اما متاسفانه ترازم از 6300 یه 5800 رسیده.متاسفانه این کار خیلی وقت گیره تا جایی که نتنها به خیلی از درسها نمیرسم بلکه دیگه فرصتی هم برای تست باقی نمیمونه.خیلی ناامید شدم و به همین خاطر قصد دارم کلا جعبه ها رو بذارم کنار ولی خیلی از این کار میترسم . دارم بدجوری سردرگم میشم ... لطفا کمک کنید ... کمک
چه درسایی رو با جعبه لایتنر دوره میکنی؟ ببین لازم نیس همه درسا رو بزاری فقط زبان و لغت ادبیات نتیجه میده بهت اختصاصیا وقتتو بزاری تست بزنی تا با تست تو ذهنت فرمول بمونه بهتره

Rubiker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
ان شاء الله "علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
ان شاء الله "پزشکی"

به نقل از شـــــــــــیرین :
چه درسایی رو با جعبه لایتنر دوره میکنی؟ ببین لازم نیس همه درسا رو بزاری فقط زبان و لغت ادبیات نتیجه میده بهت اختصاصیا وقتتو بزاری تست بزنی تا با تست تو ذهنت فرمول بمونه بهتره
تقریبا همه ی درسا.تنها اشکالی که این کار دااره اینه که خیلی وقتگیره.ازکمکت ممنون

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از مسیو :
من متوجه نشدم مثلا فیزیکو چجوری با لایتنر دوره میکنی
اصا اختصاصیا باید با تست ، تثبیت و مرور بشه
دور کردن فرمول ها به تنهایی فقط وقتتو میگیره

nasma

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
بهشتي
شهر
مراغه

من كتابخانه درس ميخونم! به نظرتون وقتم هدر ميره؟! (رفت و آمد نيم ساعت طول نميكشه) كسي تجربه كرده؟ چطوريه؟ (با توجه به اين كه كنكور

هم در يك فضاي نه چندان رمانتيك برگزار ميشه!:))

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

اصن استفاده از لایتنر فایده ای داره؟ اگه برای مرور و تثبیت فرمول ها و لغات زبان و چیزای حفظیه که من مشکل خاصی رو حس نمیکنم توش. مشکل من بیشتر در زمینه ی چیزای ترکیب مفهوم و حفظیه. نه صرفا این که بخوام رو کاغذا فرمول فلان چی رو تو فیزیک بنویسم یا فلان لغت رو یه ور کاغذ بنویسم معنیشو یه ور دیگه.

+ضمنا از هر کی میپرسم زیست رو باید چطور خوند، هی میگن باید بخونی باید کتابو بخوری. در صورتی که من از پایه تو زیست مشکل دارم. کتاب تست جلوم میذارم اصن یعضی اصطلاحات یا اسامی برام نامفهومه. پیش رو خوب میخونم میرم تست پیش بزنم میبینم اینقد ترکیب میکنن که اصن هنگ میکنم میرم. چیکار کنم؟ میرم پایه بخونم پایه رو هم نمیفهمم!!! اصلا من برای زیست ساخته نشدم باید کی رو ببینم؟!؟

+یه سری مراحل و چرخه ها هست تو زیست، اینارو چجوری باید یاد گرفت؟ مثلا مراحل هضم غذا تو جانوران، مراحل تنفس در پرندگان، مراحل ایمنی و هیستامین، مراحل زردپی، خصوصا مراحل میتوز و میوز، مراحل چرخه جنسی، چرخه گیاهان و تک سلولی ها و ... . اینارو چجوری یاد بگیرم که از ذهنم نره؟

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
:|
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

به نقل از The Merovingian :
اصن استفاده از لایتنر فایده ای داره؟ اگه برای مرور و تثبیت فرمول ها و لغات زبان و چیزای حفظیه که من مشکل خاصی رو حس نمیکنم توش. مشکل من بیشتر در زمینه ی چیزای ترکیب مفهوم و حفظیه. نه صرفا این که بخوام رو کاغذا فرمول فلان چی رو تو فیزیک بنویسم یا فلان لغت رو یه ور کاغذ بنویسم معنیشو یه ور دیگه.

+ضمنا از هر کی میپرسم زیست رو باید چطور خوند، هی میگن باید بخونی باید کتابو بخوری. در صورتی که من از پایه تو زیست مشکل دارم. کتاب تست جلوم میذارم اصن یعضی اصطلاحات یا اسامی برام نامفهومه. پیش رو خوب میخونم میرم تست پیش بزنم میبینم اینقد ترکیب میکنن که اصن هنگ میکنم میرم. چیکار کنم؟ میرم پایه بخونم پایه رو هم نمیفهمم!!! اصلا من برای زیست ساخته نشدم باید کی رو ببینم؟!؟

+یه سری مراحل و چرخه ها هست تو زیست، اینارو چجوری باید یاد گرفت؟ مثلا مراحل هضم غذا تو جانوران، مراحل تنفس در پرندگان، مراحل ایمنی و هیستامین، مراحل زردپی، خصوصا مراحل میتوز و میوز، مراحل چرخه جنسی، چرخه گیاهان و تک سلولی ها و ... . اینارو چجوری یاد بگیرم که از ذهنم نره؟
هر مطلبي كه فك ميكني زود يادت ميره رو يه برگه خلاص نويسي كن بزن به ديوار جلوي چشمت هربار ميري استراحت يه بار دور كن ديه ملكه ذهنت ميشه

واسه مطالبي هم كه متوجه نميشي از يكي كمك بگير توضيح بده بهت خوب :-"

به نقل از k93 :
من كتابخانه درس ميخونم! به نظرتون وقتم هدر ميره؟! (رفت و آمد نيم ساعت طول نميكشه) كسي تجربه كرده؟ چطوريه؟ (با توجه به اين كه كنكور

هم در يك فضاي نه چندان رمانتيك برگزار ميشه!:))
خوب بستگي به خودت داره
خيليا مث خود من تو كتابخونه خيلي بيشتر و بهتر ميخونن
خوب بالاخره جو كتابخونه جو درس خوندنه،آدم دور و بريارو ميبينه بيشتر ترغيب ميشه بخونه
من روزايي كه تعطيلم صبح ٨ ميرم تا شب ساعت ٨ و واقعا هم ميبينم كه تو كتابخونه بيشتر از خونه ميخونم
ولي بعضيام تو كتابخونه راحت نيستن ميگن تو خونه بهتر ميخونن
يه بار امتحان كن ببين با كدوم راحت تري ;;)

salamak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين 1
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپياد زيست
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مسیو :
تقریبا همه ی درسا.تنها اشکالی که این کار دااره اینه که خیلی وقتگیره.ازکمکت ممنون
ببین خب این کار برای همه نیس!!
مثلا معلم ریاضی ما میگفت سالی که کنکور میداده یکی از هم کلاس هاش خیلی خفن بوده،
اینم خواسته از بعضی کاراش تقلید کنه.
میگفت مثلا دینی رو اون خلاصه نویسی میکرد.
منم رفتم خلاصه بنویسم،دیدم هر صفحه یک ساعت طول میکشه!
گذاشتمش کنار.
وقتی یه چیزی غیر معقول طول میکشه باید گذاشتش کنار! فایده نداره!
چند وقت این کار رو نکن ببین ترازت چه طور میشه...

من برای فیزیک درسایی که فرمول زیاد دارن یا فرمولاشون سخته
همه فرمول های اون درس رو مینویسم شروع میکنم تست زدن.
معمولا تستای اول رو اکثرا جوابشون رو میبینی، بعد کم کم راه میفتی و فرمول هام
به دلیل استفاده زیاد یادت میمونه!

***کسی اینجا با اقای منوچهری،دبیر دین و زندگی کانون کلاس رفته؟
می ارزه همایش هاش؟ برای دینی پایه میگم.... به خصوص سوم.

achromatic human

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
sabzevar

به نقل از shzboy1393 :
سلام شرمنده این رو میپرسم ولی دوست دارم کامل مطمئن بشم D:
میگم فرق ریشه مکرر و ریشه مضاعف و ریشه ساده چیه؟ اگر میشه درست بگید و کامل توضیح بدید
اگر تو یک چند جمله ای عبارتهایی که در هم ضرب میشند تعداد ریشه ی x=aعدد زوج باشه(بعد از ساده کردن درجه ریشه زوج باید بشه)ریشه مکرره البته راه مشتق بهتره که دوستان گفتن

achromatic human

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
sabzevar

به نقل از The Merovingian :

خب تو اینایی که میگین خ سبز دوم و همگامان سوم برای اموزش خوبن اول اونارو بخونین ضمنا خیلی مهمه سعی نکنین حفظ کنید کار خرابتر میشه اگر حافظه ی تصویری خوبی دارین مراحلو مثل یک فیلم تو ذهنتون ثبت کنید.مثلا مسیر حرکت هوا تو شش های پرنده رو همونطور که میخونید تو ذهنتون شکل کتابو تجسم کنید و حرکت هوارو به بخشای مختلف تو ذهنتون بیارین

shadi1201

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آباده
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

بچه ها چجوری میشه روزی 12 -13 ساعت خوند جدن؟؟؟؟ :Dمن زور بزنم 9-8 ساعت آخرش میخونم اونم نه مداوم تازه با اینقدر دیگه واقعا آخراش حالم داره به هم میخوره :D
ولی هستن خیلیا که الان دارن 14 ساعت میخونن و مشکلی ندارن!!من اینجوری همش دارم فک میکنم خیلی عقبم :( :( یکی کمک کنه :)

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از s H a D i :
بچه ها چجوری میشه روزی 12 -13 ساعت خوند جدن؟؟؟؟ :Dمن زور بزنم 9-8 ساعت آخرش میخونم اونم نه مداوم تازه با اینقدر دیگه واقعا آخراش حالم داره به هم میخوره :D
ولی هستن خیلیا که الان دارن 14 ساعت میخونن و مشکلی ندارن!!من اینجوری همش دارم فک میکنم خیلی عقبم :( :( یکی کمک کنه :)
فهمیدی به منم بگو! منم 8 ساعت یه بار خوندم آخرش حالت تهوع و اینا داشتم! تازه هر 1 ساعت ربع ساعت میخوابیدم ! :-" :D

shadi1201

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آباده
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از CrazyB0y :
فهمیدی به منم بگو! منم 8 ساعت یه بار خوندم آخرش حالت تهوع و اینا داشتم! تازه هر 1 ساعت ربع ساعت میخوابیدم ! :-" :D
اصن یه وضیییییییییی :D شاید به خاطر محل زندگیمونه :)) :))
جدن کسی راه حل نداره؟؟؟ :(

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

به نقل از s H a D i :
ببینین ساعت مطالعه یه چیز کاملا شخصیه؛ شما وقتی بیشتر از یه ساعتی میخونین دیگه بازده ندارید. که این واسه هر کسی فرق داره. در ضمن کسی که 12، 13 ساعت میخونه لزوما بازده ش بیشتر از کسی که 7، 8 ساعت میخونه نیست. اگر هم میخواین ساعت مطالعه تونو زیاد کنید یه ساعت مشخصی رو داشته باشید که هر روز همونقدر بخونید؛ بعد هر سه چاهار روز نیم ساعت بیشترش کنید؛ اینجوری بازده تون هم پایین نمیاد. :]

mohammadpasan1373

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بیرجند
مدال المپیاد
آقا ما نخوندیم ولی تو برو!!!!خداییش ضرر نمیکنی!
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از CrazyB0y :
lمیگما بسی تاثیر داره
"دفتر برنامه ریزی ب روش کاظم قلچی" :-"
نخند! :D
جدی میگم ها !مدیونشم ;;)

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه

سلام دوستان :D یک سوال داشتم میگم این که میگن اگه از تابع مشتق بگیری مقدارش مثبت باشه صعودی هست یعنی چی؟ #-o
یعنی وقتی مشتق گرفیتم ضریب منفی به وجود نیاد؟ :D یا کلا اگر به دست اومد باید وقتی به جای X هر مقداری رو قرار بدی حاصل عددی مثبت بشه :-s اگر اولی درست باشه باید وقتی از تابع X^2 مشتق میگیریم که میشه 2X باید تابع صعودی باشه ولی تابع X^2 صعودی نیست ! :-s توروخدا درست و کامل توضیح بدید شیر فهم بشم ! :-?? :(( *-:

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از shzboy1393 :
سلام دوستان :D یک سوال داشتم میگم این که میگن اگه از تابع مشتق بگیری مقدارش مثبت باشه صعودی هست یعنی چی؟ #-o
یعنی وقتی مشتق گرفیتم ضریب منفی به وجود نیاد؟ :D یا کلا اگر به دست اومد باید وقتی به جای X هر مقداری رو قرار بدی حاصل عددی مثبت بشه :-s اگر اولی درست باشه باید وقتی از تابع X^2 مشتق میگیریم که میشه 2X باید تابع صعودی باشه ولی تابع X^2 صعودی نیست ! :-s توروخدا درست و کامل توضیح بدید شیر فهم بشم ! :-?? :(( *-:
وقتی از یک تابع مشتق می‌گیری یه تابع جدید بوجود می‌آد که به ازای مقادیر مختلف، شیب خط مماس بر نمودار رو بهت می‌ده. مثلـاً وقتی از x^2 مشتق می‌گیری و به f'(x) = 2x می‌رسی، نگاه می‌کنی به سؤال می‌بینی ازت چی خواسته. اگر به طور کلّی خواسته ببینی رو دامنه‌ش - اعداد حقیقی - صعودی‌ـه یا نزولی مشتق رو تعیین علامت می‌کنی و میبینی بعضی جاها منفیه و بعضی جاها مثبت که نتیجه می‌گیریم بعضی جاها نزول کرده، بعضی جاها هم صعود کرده پس تابع غیریک‌نواست. نه صعودی و نه نزولی.
اما بعضی وقتا برات یه شرط تعیین می‌کنن. میگن نوای این تابع به ازای ایکس های منفی چیه. اونجا تعیین علامت مشتق روو توی بازه‌ی مشخص شده انجام میدی که توی این مثال به ازای ایکس‌های منفی مقدار مشتق هم منفی می‌شه پس تابع نزولیه. از روی خود نمودار هم که نگاه کنی به همین نتیجه می‌رسی؛ یعنی هرچی ایکس‌هات بزرگ‌تر می‌شن {از منفی بی‌نهایت تا صفر} ایگرگ‌ها دارن کوچیک‌تر می‌شن؛ یعنی تابع نزول کرده.
یا مثال دیگه وقتیه که بهت دنباله دادن و گفتن نوای این دنباله چیه. اونجا هم دامنه‌ٔ تابعت اعداد طبیعی‌ـن و تعیین علامت مشتق رو توی اعداد طبیعی انجام می‌دی که توی این سؤال به ازای طبیعی مشتق همواره مثبته و نتیجتـاً دنباله صعودی یکنواست.

×نکته: اگر تابعی که داری درجهٔ یک بود توی مشتق‌گیری به یه عدد ثابت می‌رسی که علامتش صعودی یا نزولی بودن تابع رو نشون می‌ده. از نظر هندسی بدیهیه که تابع درجه یک شیبش همیشه یکسانه.

سعی کردم کامل توضیح بدم؛ اگر متوجه نشدی تمرین‌های حل‌شدهٔ کتاب فیزیک قسمت سینماتیک، اونجا که از رابطهٔ مکان به سرعت و شتاب می‌رسیم رو حل کن و سعی کن نمودارها رو رسم کنی؛ کامل این مبحث رو یاد می‌گیری.

بالا