• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مد!!!

• شروع کننده موضوع

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-" 1 مرحله 2 :-"
نظرتون درباره مد چیه؟
چقد بهش اهمیت میدید؟
به نظرتون مدگرایی خوبه یا بد؟
کلا نظرتون راجه بش چیه!!

paramore

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيــرـــــتان فرزانــگان يـــك
شهر
تهران
پاسخ : مد!!!

به نظرم مدگرايى بد نيست ولى به شرطى كه زياده روى نكنيم
مثلاً اينطورى نباشه كه هر دو ماه يه بار يه دست جديد مانتو و كيف و ... بخريم، فقط چون مد شده و شايد حتى از اون مد خوشمون هم نياد.
درواقع وقتى به اعتياد به خريد و پول ور ريختن تبديل ميشه، خيلى بده.

crazyboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
InVisaBle HanD
شهر
کاشان

مد ساخته ی دست سرمایه دارا واسه این هست که بتونن مردم رو مجبور به خرید جنساشون کنند تا جنساشون تو انبار نمونه! :-"

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

میدونستید اوایل "مد" چه جوری به وجود اومده ؟
یه سری افراد بودن که میخواستند خاص باشن ولباس های متفاوت با هنجار جامعه میپوشند و مردم ـم دلشون میخواسته مثل اون ـا باشن وبنابراین اون ـا هم مثل اونا لباس میپوشند و رفتار میکردند و... وبه این ترتیب دسته ی ِ اوّل هربار تغییری رو برای خاص بودن به وجود میاوردن و مردم (عوام) هم دلشون میخواسته مثل اون ـا باشند .
شخصا" به "مد" اهمیّت نمیدم ،امّا یه سری چیز ـاش اذیتم میکنه مثل "مد"شدن یه رنگ خاص تویِ بازه زمانی .
یا مثن مد شدن همین لینک ِ آهنگ توی ِ بانگ ها ،یه زمانی ـم ملّت تیپ شخصیت ـشون رو میذاشتن .
اگه تبعیت از"مد" کورکورانه نباشه و فرد با انتخاب اون "مد "رو بپذیره میتونه خوب باشه .

نارمیلا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مکطب فرزانگان
شهر
M2A

اولندش بخوای با مد پیش بری باید کلیه تو بفروشی ....تا هر چی مد شد بخری...
ثانیاندش:امروز هرکی هر چی تو خواب می بینه پا میشه مد میکنه...
ثالثندش:من اهمیتی به مد نداده و هر چی خوشم بیاد میخرم...

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

خودم اهمیتی به مد نمی دم.
به نظر من مد واقعا آفته. چرا آدم وقتی ذاتا متفاوت و منحصر بفرده باید خودشو مجبور کنه که مثل بقیه بشه.
به علاوه مد اول از هر چیزی یه مسئله ی تجاریه. خیلی از بنیاد های تبلیغاتی و ساختار های تجاری با کمک مد می تونن خوب سود کنن و خوب این واضحه که هر چقدر هم اون مد غیر عقلانی باشه برای ترویجش تلاش می کنن. یا با کمک تبلیغات سعی می کنن این حس رو ایجاد کنن که تو به اون مد احتیاج داری. من ترجیح می دم قبل از اینکه به این نگاه کنم که مد چیه ببینم خودم چی لازم دارم.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

مد برای من زیاد اهمیتی نداره چیزایی که دوست داسته باشم استفاده می کنم ولی مد های جدید رو هم دنبال می کنم گاهی
اگر ایده ی خوبی باشه و جالب باشه می پوشم اما بعضی وقتا واقعا چیزای مسخره ای مد میشه در این مواقع نه نمی پوشم یا اونطور رفتار نمی کنم
برام هم مهم نیست اگر همه از مد جدید پیروی کنن بازم من طبق نظر خودم عمل می کنم
و به نظرم اصلا عقلانی نیست که کسی برای خودش فشار ایجاد کنه که حتما هرچی مد شد استفاده کنه
کسایی که اعتماد به نفس خوبی دارن و به خودشون اطمینان دارن نیازی نمی بینن هر کاری بقیه انجام میدن اونا هم تقلید کنن
امکان پذیر هم نیست

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

اصولا" به چیزی میگن مد که تو جامعه تا حدی همه گیر بشه
و من ترجیح میدم به جای مد از کلمه خز برای این پدیده استفاده کنم
آدمای یه شکل و تقلیدگر و فارق از سلیقه های شخصی و خلاقیت...
به نظرم اگه هر کسی طبق سلیقه شخصی خودش رفتار کنه محیط پویا تر و متنوع تری رو میبینیم

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

مد یعنی خز. خز یعنی مد. مد باید خز باشه مدی که خز نباشه مد نیس.
میری بیرون میبینی از دکتر مهندس تا بنگی از این عینک های مشکیه شیشه بزرگ بدون لنز (؟) زده.

bahare sampadi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران

در دو پست اخیر مد شد که به مد گفته بشه خز... :D
به نطرم برای یه آدم عاقل پیروی ازمد معنا نداره...ولی عده ای دنبال اینن که بقیه چی میپوشن و...وقدرت تحلیل ندارن و اجازه میدن دیگران براشون تصمیم بگیرن
حالا چه میشه کرد؟
اول سعی کنیم آگاهشون کنیم
دوم...
ازشون استفاده کنیم!!!
یه کم غیر بشردوستانس...ولی ماسعی کردیم آگاهشون کنیم خودشون نخواستن
از این افرادبی فکر میشه جهت تبلیغ هرچیزی استفاده کرد...

شاكسول

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان - تبريز
دانشگاه
علوم پزشکی شهرکرد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

اينا همه توطئه هاي غربن آگاه باشين مردم:)) مد بد عس مد پيف اس. مد تهاجم فر(ه)نگي اس، مد شيطانپرستي است.

تا يه حدي با مدگرايي موافقم.ولي اكثرا مخالفم، مثلا هيچگونه معنايي نتونستم ب اون عينكاي ريبن بدم، و همچنانم خوشم نمياد ازشون.
در كل بهتره آدم خودش شيك پوش باشه#بدبخته املي ك مد رو فقط در پوشش خلاصه ميكنه، تا مدگرا.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

دوستان مد شدن فقد لباس پوشیدن نیست ،طرز رفتار و ... هم دریک جامعه دریک "برهه "زمانی هست .
نظرتون راجع به "مد"درخارج کشورچیه؟ ؛نوآوری دارن به نظرم .

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

[quote author=فرهنگ معین]
مد (mod) [فر. mode] (اِ.) روش و طریقه‌ی موقت که طبق ذوق و سلیقه‌ی اهل زمان طرز زندگی، لباس پوشیدن و غیره را تنظیم کند؛ باب؛ باب روز؛ آیین
[/quote]

واژه‌ی مد شاید یکم غلط جا افتاده باشه. مد لزوماً به اون نحوه‌ی لباس پوشیدنی که مد نظر شماست گفته نمی‌شه. مد خیلی مفهوم کلّی‌تری رو پوشش می‌ده. به عنوان مثال (و طبق تعریف) الان مانتو پوشیدن خانم‌ها توی جامعه‌ی ما مد محسوب می‌شه. یا مثلاً مدل موهای همین پنجاه سال پیش رو نگاه کنید. با الان خیلی متفاوتن. اون موقع اون مدل مو باب بوده و الان یه مدل دیگه. یا به عنوان یه مثال از طرز زندگی، الان آپارتمان‌نشینی تو تهران مد شده.

وقتی یه چیز مد می‌شه ممکنه تو جامعه باقی بمونه و ممکن هم هست به همون سرعتی که مد شده محبوبیتش رو از دست بده. تو همین سمپادیا هم به عنوان یه جامعه‌ی کوچیک مد اتفاق میفته. مثلاً یه زمانی وال‌ویشر خیلی بین کاربرا باب شده بود. بعد از یه مدت جوّش خوابید. بعد حدودای تابستون دوباره مد شد! و تقریباً با شروع سال تحصیلی دوباره از مد افتاد.

با توجه به این که اینجا انجمن جامعه‌شناسیه، من پیشنهاد می‌دم حول این تیپ سؤالا بحث کنیم. به نظرتون چه عواملی باعث مد شدن و در مقابلش از مد افتادن یک چیز خاص می‌شن؟

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

به نظر من دلیل مد شدن بعضی چیز ها می تونه این باشه: گاهی اوقات خود اون شیئ چیز قابل توجهی نداره ولی داشتن اون مصداق یک چیز مورد توجهه. مثلا در نظر بگیرید که یک زمانی آویزون کردن طناب از گردن(!) بین جامعه ی دانشجویی مد بشه. داستانش هم مثلا از این قرار باشه که دانشجو آغازگر در اعتراض به اعدام های مخفی این مد رو رایج کنه. اول کار یک سری آدم ها که اونها هم معترضند با آویزون کردن این گردنبند-نا معمول- اعتراضشون رو بیان می کنن. حالا این وسط یک اتفاق می افته. چون اینها دانشجو هستند و تا حدی مظهر روشنفکری بعد از یک مدت طناب به گردن آویزون کردن دیگه اون مفهوم اولیه اش رو از دست می ده و یک جور هایی تبدیل به یک نماد یا برچسب برای قشر روشنفکری می شه. و خب آدمها تمایل پیدا می کنن که طناب به گردنشون آویزون کنن و روشنفکر تر به نظر برسن. اینجا اون وسیله مد نشده به خاطر اینکه مردم فکر می کنن قشنگه یا ایده ی جالبی داره، بلکه به خاطر اینه که اون چیز مصداق یک چیز خوشایند و یا به قول خودشان "با حال" و یا "با کلاس" است
به نظر من دلیل رایج شدن بعضی از مد ها می تونه این باشه.
گاهی اوقات هم ایده های نو تر که زندگی رو راحتر می کنن مد می شن. یعنی استفاده ازشون رایج می شه. دلیلش هم واضحه مردم سراغ چیزی می رن تا کار رو براشون ساده کنه و اگه چیزی این خصوصیت رو داشته باشه طبعا طرفدار های اون چیز زیاد می شه.

calm ocean

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan2
شهر
kerman
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مترجمی زبان انگلیسی

کلا رو مد بودن برای بعضی ها نشونه ی ب روز بودنو کلاسه
البته از حق نگذریم گاهی اوقات مد قشنگه چون ایده های خوبی تو ذهن طراحان میاد
حالا اگه خواستیم رو مد باشیم باید بیاد بهمونو ب پول تو جیبمون

NT

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
NEYSHABUR
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
Amirkabir University of Technology
رشته دانشگاه
computer eng.

من فکر میکنم مشکلی نداره ادم درجریان مد باشه ولی مهم اینه ک بطونه از بین اون چیزایی ک مده اونایی رو انتخاب کنه ک برای شخضیت و جایگاهش مناسبه...

CC.CO-ED

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

مد مث هر چیز دیگه ای در جامعه خوبه ولی بنظر من مردم با استفاده ی افراطی اونو تبدیل ب یک مشکل یا شاید هم ناهنجاری در جامعه می کنن.مث خیلی چیزای دیگه...
مد باید مطابق با ارزش های جوامع باشه و طوری ازش استفاده کنیم که منبعی برای پر کردن جیب طراحان مد نباشیم،در انتخاب مد اگه در موردی مد مطابق ارزش و سلیقمون نباشه و ما انتخابش کنیم بده ،چون؛ انگار برده ی مد شدیم و اون داره مارو تغییر میده.
البته این ی نظر شخصی بود. (;

minatj

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران

به نظرم مد و مد گرایی خیلی خوبه اما بعضی اوقات هستش که چیزی که مد نه به قیافه فرد می خوره نه به شخصیتش و طبیعتا نباید حتما از اون پیروی کنه خوب اصولا شیک پوشی به نظر من مهم تر از مد دیگه خوب پس معلومه !!!!!!

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظر من بستگی داره چطور به پدیده مد نگاه کنیم و دید ما چی باشه ! بعضیا میگن مد مربوط به تهاجم فرهنگ غربه و باید باهاش مبارزه کرد ! بعضی هم اون رو به عنوان به روز بودن به حساب میارن ! در واقع اگه از دید علم آمار به موضوع نگاه کنیم مد در یک مجموعه یعنی چیزی که بیشترین تکرار رو داشته باشه !
اما افراد باید این رو در نظر بگیرن که همیشه مد بودن دلیل مقبولیت نیست ! مثلا مد بودن در لباس! ممکنه یه مدل لباس مد بشه اما به هرکسی نیاد در واقع فرد باید خودش رو هم در نظر بگیره . هرچند پدیده مد از طرف تولیدی های جهانی و شرکت های تجاری حمایت میشه برای سود بیشتر.اما در کُل بهتره ظاهر شیک و زیبا رو قربانی مد و به روز بودن نکنیم چون افراد با هم تفاوت دارن.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از CC.CO-ED :
مد مث هر چیز دیگه ای در جامعه خوبه ولی بنظر من مردم با استفاده ی افراطی اونو تبدیل ب یک مشکل یا شاید هم ناهنجاری در جامعه می کنن.مث خیلی چیزای دیگه...
مد باید مطابق با ارزش های جوامع باشه و طوری ازش استفاده کنیم که منبعی برای پر کردن جیب طراحان مد نباشیم،در انتخاب مد اگه در موردی مد مطابق ارزش و سلیقمون نباشه و ما انتخابش کنیم بده ،چون؛ انگار برده ی مد شدیم و اون داره مارو تغییر میده.
البته این ی نظر شخصی بود. (;
چقدر حرفای قلمبه سلمبه و ازقبل حفظ شده...! :) ارزش های جوامع، طراحان مد، ارزش، بردۀ مد، نظر شخصی...
البته این نظر شخصی من بود! :)
چی به سر استعدادهای درخشان مملکت ما اومده... :-<
مثل اینه که بگیم تلویزیون بده، چون جیب طراحان تلویزیون رو پر می کنه... تلویزیون دیدن اگه برنامه اش مطابق ارزش ما نباشه، ما بردۀ تلویزیون شدیم... :|

• لایک
امتیازات: SR
بالا