• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عینکیا باهوش‌ترن؟!

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : عینکیا باهوش‌ترن؟!

معتبر بوده تحقیق. یعنی مثلا ده هزار نفر مراجعه میکنن، هزار طبق اصول انتخاب می کنن. نه اینکه هر کی بیاد فله ای تست بگیرن ازش :D

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

معمولا تحقيق معتبره ولى نتيجه گيرى رو نميشه با اطمينان كرد ( من به طور مثال گفتم چون من كه نميدونم چجورى تحقيق كردن!) يعنى اين چيزا توى همه تحقيق ها هست.

• لایک
امتیازات: Kathy

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

اصلا به نظرم زدن این تاپیک از اول اشتباه بوده
یه تحقیقی که معلوم نیست اصلا کجاست پایش شده
بعد کلا هم بچه ها به جز مخالفت هیچ کاری نکردن و اینا

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

وقتی یک تحقیقی انجام می‌دن جزئیاتش رو که منتشر نمی‌کنن، مثلاً یک تحقیقی انجام شده که نشون داده افزایش هوش ممکنه (شاید خبرش رو تو نارنجی خونده باشین)؛ من دنبال اون خبر رو گرفتم توی چند تا مقاله ولی هیچ جا آمار و ارقام نمی‌دن که ببینین چقدر درسته؛ مثلاً روی چند نفر این کار رو امتحان کردن و اینا. این جا هم همین طوریه.

خُب بذارین یه جور دیگه بگم؛ دو تا تحقیق انجام دادن که نشون داده شده افراد عینکی فکر بازتری دارن، و تحقیق دیگه‌ای انجام شده که نشون می‌ده افرادی که ذهن بازتری دارن هوش بیشتری هم دارن. آیا این می‌تونه دلیل موجهی باشه؟

× اتفاقاً هدف من هم این بود که نظر بقیه رو بپرسم، و نحوه توجیهشون. که البته اصلا به هدف دومم نرسیدم

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

خب مسئله اینجاست که بعضیا از زیاد نگاه کردن به صفحه ی مانیتور چشاشون ضعیف میشه و بعضیا از زیاد کتاب خوندن :D

ولی من خودمم فکر میکنم که ارتباطی وجود داشته باشه :-?

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

منم فکرکنم رابطه وجودداره.
البته نه برای کسانیکه به مرور زمان چشاشون ضعیف شده برای کسانیکه مادر زاد عینکی به دنیا اومدن.
مثلا من خودم ازبچگی(2سالگی) عینک میزنم مشکل چشمامم نزدیک بین ودوربین وآستیگاماتیسم نیست.نمیدونم چیه؟!!!!!فقط میدونم نمره چشام توی بچگی 9 بوده که الان شده 1.5.(کور بودما!!!!!)
بعدشم عینکی ها شبیه باهوشا هستن شایدم هستن.من که خیلی هارو دیدم که باهوشن. :D

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

فک نکنم رابطه خاصی وجود داشته باشه، ینی یکی که عینکیه میتونه یاهوش باشه، یا نباشه. :D
دوروبرم دارم میبینم، البته نه صرفا به این معنی که کسایی که دوروبرم بودن خنگ یا کاملا باهوش بودن؛ هوش معمولی!
خیلیا ممکنه قبل از مدرسه عینکی بشن، خیلیا ممکنه مادرزادی چشاشون ضعیف باشه، یه عده ممکنه از کامپیوترُ موبایلُ تلویزیونُ ... عینکی شده باشن،
یه عده هم ممکنه از کتاب خوندن زیاد عینک بزنن،
قضیه کاملا نسبیه. B-)

goldokhtar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
همینجا
رشته دانشگاه
حقوق

نه اهیچ رابطه ی خاصی وجود نداره-نه فرقی با مردم عادی ندارن فقط ی خورده چشمشون ضعیفه همین (;

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم اگه بخوایم بگیم معیار هوش کتاب خوندن (نه خرخونی) باشه، باید دنبال اون عینکیایی بگردیم که چشمشون نزدیک بین باشه، نه مثلا دوربین ها و ... چون نزدیک بینی یکی از دلایل بارزش همینه (خودم از بس تو کمدِ تاریکِ مامان بزرگم کتاب خوندم عینکی شدم، نمونه بارز) حالا نمیدونم این علمی محسوب میشه یا نه!

+ خداییش تو مدرسهء ما 60% بچه ها عینکین! :-"

count olaf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی آبادان،خرمشهر
شهر
آبادان

خب من بعید میدونم عینکی ها هوش بیشتری نسبت به بقیه افراد داشته باشن.اصلا عینک واسه ضعف چشمه و این موضوع هم ربطی به هوش نداره!

maria16

Unknown
نام مرکز سمپاد
1
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1398

به نظر من اون کسایی که خرخونن همیشه چشاشون ضعیف تره

شما فرض کنین روزی 12 ساعت 1 درسی که باهوشا تو نیم ساعت میخونن را میخونن خب ملومه چشاشون ضعیف میشه!

بعدشم عینکی بودن بضی اوقات ارثیه ( اصلا طرف نمیدونه هوش و درس چیه عینک میزنه) :))

یکی دیگشم کسایی که در حال راه رفتن یا تو ماشین مطالعه میکنن چشاشون ضعیف میشه

و بنظر من عینکی بودنو اصلا نمیشه به درس خوندن ربط داد. شاید یکی صب تا شب تو نته یا جلو کامپیوتره و براثر این عینکی میشه!!!!

ببخــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــشی مدیر این تاپیک کیه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D

so what?

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان

هیچ ربطی نداره به نظرم
من میشناسم از بچه هامون کساءی رو که چشمشون به دلایل ارثی مشکل داشته و شماره چشمشون بالاست و عینک میزنن
ربطش کجاش به باهوش بودن؟

Sahdis

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
:)مركز راهنمايي فرزانگان رشت
شهر
:)رشت

تو سن هاي بالا اين تحقيق درست درمياد...چون آدمايي كه باهوشن زياد كتاب و درس ميخونن،عينكي ميشن!!!!
(اين نظر من بود)

• لایک
امتیازات: Azura

sandra

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
خوارزمی

شاید به مطالعه ربط داشته باشه اااااما ربطی به هوش نداره
از اونجایی که خودم عینکی ام تکذیب مینمایم حرفمو...باهوشتریم باهوشتریم :D

lady star

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تبریز

اصلا اینجوری نیست یعنی ربطی نداره...
من خودم چشام فوق العاده قوی بودن اما خب الان نزدیکه 1 ساله که عینکی شدم و با اینکه باید ازش استفاده کنم اما خب استفاده نمیکنم :D
نمیشه گفت هر کی عینکیه حتما باهوشه و خرخونه و ...
کسایی میشناسم که واقعا ضعیفن و عینکین و کساییم میشناسم که خیلی باهوشن و عینکین و کساییم میشناسم که عینکی نیستن و باهوشن کساییم میشناسم که عینکین اما عینک نمیزنن و باهوشن( :-" ژانر خودشبفته و اینا) :D

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

به نقل از نسترنّگار :
وقتی یک تحقیقی انجام می‌دن جزئیاتش رو که منتشر نمی‌کنن، مثلاً یک تحقیقی انجام شده که نشون داده افزایش هوش ممکنه (شاید خبرش رو تو نارنجی خونده باشین)؛ من دنبال اون خبر رو گرفتم توی چند تا مقاله ولی هیچ جا آمار و ارقام نمی‌دن که ببینین چقدر درسته؛ مثلاً روی چند نفر این کار رو امتحان کردن و اینا. این جا هم همین طوریه.

خُب بذارین یه جور دیگه بگم؛ دو تا تحقیق انجام دادن که نشون داده شده افراد عینکی فکر بازتری دارن، و تحقیق دیگه‌ای انجام شده که نشون می‌ده افرادی که ذهن بازتری دارن هوش بیشتری هم دارن. آیا این می‌تونه دلیل موجهی باشه؟

× اتفاقاً هدف من هم این بود که نظر بقیه رو بپرسم، و نحوه توجیهشون. که البته اصلا به هدف دومم نرسیدم

خوب ببین ، می شه اینطوری به قضیه نگاه کرد که کسایی که نزدیک بین هستن در 95 درصد اوقات به دلیل تلویزیون نگاه کردن و بیشتر به دلیل ِ کتاب خوندن عینکی شدن ... توی ایران اکثر ِ مردم مطالعه ی زیادی ندارن و فکر می کنن که هر کی به دلیل مطالعه عینکی شده خر خونه و خوب خیلی موقعا این درست ِ (نه همه ی مواقع!) ... اما توی کشورای دیگه اکثرا به دلیل ِ مطالعه ی مطالب مفیدی که دوست دارن عینکی میشن و اگرم کسی خیلی درس می خونه بهش علاقه داره ... بنابراین اینجور افراد ورودی های بیشتری به مغزشون هست و در نتیجه فکر ِ باز تر و درگیر تری دارن و در نتیجه موتور مغزشون فعالتره و در نتیجه قابلیت ِ دریافت ِ بیشتری دارن و تا حدودی می شه نتیجه گرفت که باهوش ترن ... اما کلا درهمه ی موارد صدق نمی کنه !
این نظر من بود ، با تشکر از وقتی که در اختیارم قرار دادین :D

Sahdis

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
:)مركز راهنمايي فرزانگان رشت
شهر
:)رشت

به نقل از نسترنّگار :
البته یه چیزی رو هم باید در نظر بگیرین، این تحقیق نمی‌گه «همه عینکیا باهوشن، همه غیر عینکیا خنگن»؛ طبیعتا احتمال غلط بودن تحقیق هست و وجود مثال نقض طبیعیه.

به نظرم من بهترین راه اینه که ۵ یا ۱۰ نفر از دور و براییاتون که به نظر خودتون باهوش هستن رو در نظر بگیرین، چند تاشون عینکی هستن؟

× من خودم این تحقیق رو قبول ندارم؛ می‌خوام ببینم چند نفر از سمپادیا قبولش دارن؟ چند نفر اینایی که قبولش دارن خودشون عینکی هستن؟‌ :D
از 10 نفرشون 4 تا عينكي وجود داشت ولي...
من خودم ي عينكي ميشناسم كه حعلي خنگه...و يك عينكي ديگه ميشناسم كه خيلي باهوشه...
اصلا ربط نداره....خودم رو اطرافيانم امتحان كردم غير عينكي ها باهوش تر شدن...

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

3 نکته رو باید در نظر بگیریم:

1 این که هوش = IQ؟ اگه آره، لزوما ربطی نداره! افرادی هستن با IQ بالای 150 که ابدا اهل مطالعه نیستن، افرادی هم هستن با IQ زیر 100 که خوراکشون مطالعه ست

2. این روزا دیگه چشم فقط با مطالعه ضعیف نمیشه، اتفاقا مطالعه یکی از علتای کمشه - چیزایی مثل فیسبوک گردی، بازی های کامپیوتری، فیلم، موبایل و... اضافه شدن که در حالت عمده intellectual act محسوب نمیشن

3. حتی اگر هم ارتباطی باشه، ابدا علت و معلول نیست و صرفا coincidence هست

اما درباره
به نقل از نسترنّگار :
جالبه که این باور عمومی رو تو سمپادیا اصلاً قبول ندارین! :D

The research found that one-third of Brits believe that specs make a person look more professional while some 43% of the respondents believe spec wearers look more intelligent​

این باور از این جا ریشه میگیره که آدمای باهوش تر بیشتر کتاب میخونن

People believe that those who wear glasses look not only more intelligent but more honest," he says. "And it's often portrayed this way on TV and in the movies. Smarter, nerdier people tend to wear glasses."​

خبر از نیویورک دیلی
این مقاله رو خوندم، بحث غالبش روی طاهر و قدرت تاثیر گذاری و این حرفاست
اگه پایه بحث قراره این مقاله باشه، سوال بحث باید این باشه که "عینکی ها باهوش تر به نظر میرسن؟"
و نظر من بله هست

aramedel

کاربر فوق‌فعال

نه ب نظرمن ربطي نداره.بب نظر من خرخونا عينکين :)

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

من با اینکه باهوشم عینکی نیستم!(شوخی کردم چشام خیلی ضعیفه ولی عینک نمیزنم)
نه چه ربط داره! ولی خرخون هاهم لزوماً عینکی نیستن!(آدم سراغ دارم!)
کلا ربطی نداره! ولی عینکیا ژست باهوشا میگیرن!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا