• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال و اشکالات زیست

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : سوال و اشکالات

آقا بیاین پله پله بریم جلو !
من یک دونه دولپه کاشتم ! میگم تو سال اول ( یا حداقل چند ماه ) این بنده خدا رشد نخستین داره و شکل زیر تشکیل میشه :
images.jpg

خب بعد رشد پسین شروع میشه و اینا. پس این جوری نیست که از همون اول حلقه سالیانه به وجود بیاد پس این گیاه که تو پست اول صفحه تصویرش است 3 سال رشد پسین داشته و 1 سال یا چند ماه رشد نخستین ! پس هر چی باشه از 3 سال بیشتر سنش
اشتباه می گم ؟؟
یه چیز بی ربط که یادم رفت تو پستای قبلی بگم : تو sap wood هم آوند چوبی هستا ! اصلا آوند های چوبی که فعالیت دارن رو بهش میگن Sap wood اون آوند های چوبی که وسطه (heart wood) توش رزین و ازین حرفا تجمع یکنه به خاطره همین تیره تره ! فک کنم تو اون پست یه سوتی داده باشین و منظورتون آوند آبکش پسین باشه
آقا من یه چیزی رو روشن کنم من تو کتابا دیدم که مثلا این گیاه رو میگن 3 ساله ، یا مثلا تو بعضی از سایتا آدم یه چیزایی میبینه اصلا یعنی .... مثلا http://www.deanza.edu/faculty/mccauley/6a-labs-plants-05.htm اما خب من درک نمی کنم چرا ؟! یکی بیاد روشنم کنه

ZOP

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
شهر
کرج
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

به نقل از mra1375 :
آقا بیاین پله پله بریم جلو !
من یک دونه دولپه کاشتم ! میگم تو سال اول ( یا حداقل چند ماه ) این بنده خدا رشد نخستین داره و شکل زیر تشکیل میشه :
images.jpg

خب بعد رشد پسین شروع میشه و اینا. پس این جوری نیست که از همون اول حلقه سالیانه به وجود بیاد پس این گیاه که تو پست اول صفحه تصویرش است 3 سال رشد پسین داشته و 1 سال یا چند ماه رشد نخستین ! پس هر چی باشه از 3 سال بیشتر سنش
اشتباه می گم ؟؟

اگه تصور کنیم یه درخت 6 ماه سال رشد می کنه و هر حلقه سالیانه نشانه ی 6 ماه رشد پسین آونداست در حلقه ی اول استثنا وجود داره که X ماه سال رشد اولیه داره و 6 منهای x ماه رشد پسین ، ینی در کل نشانه ی همون 6 ماه رشده . (رشد اولیه در حلقه ی اول لحاظ میشه)

یه چیز بی ربط که یادم رفت تو پستای قبلی بگم : تو sap wood هم آوند چوبی هستا ! اصلا آوند های چوبی که فعالیت دارن رو بهش میگن Sap wood اون آوند های چوبی که وسطه (heart wood) توش رزین و ازین حرفا تجمع یکنه به خاطره همین تیره تره ! فک کنم تو اون پست یه سوتی داده باشین و منظورتون آوند آبکش پسین باشه
چند لایه ی آخر آوند چوبی هم جزو sap wood که توی حلقه ی سالیانه دیده می شود و قسمت فعاله . الان تو این عکس هم سه لایه وجو داره ( مثل عکسی که قبلا قرار دادید ) که به حلقه های بعد از حلقه ی اول secondary xylem گفته که در اصل دو ساله .
tilia-3yr-600.jpg

تیره شده heart wood به خاطر انباشتگی قند تیلوز ه
شرمنده خیلی بد توضیح می دم X_X
مشکلتون روشن شد ؟

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

اگه تصور کنیم یه درخت 6 ماه سال رشد می کنه و هر حلقه سالیانه نشانه ی 6 ماه رشد پسین آونداست در حلقه ی اول استثنا وجود داره که X ماه سال رشد اولیه داره و 6 منهای x ماه رشد پسین ، ینی در کل نشانه ی همون 6 ماه رشده . (رشد اولیه در حلقه ی اول لحاظ میشه)
آها ! منظورتون اینه که حلقه ی اول از بهار شروع نمیشه ! اما بقیه حلقه ها از بهار شروع میشن ! چه جالب

میشه یه منبع بگین که توش نوشته شده باشه که رشد نخستین کمتر از یک سال طول میکشه ؟
چیزایی که شما گفتن درستن اگه این به من ثابت بشه . لطفا ! من منبع می خوام !!!

ZOP

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 1
شهر
کرج
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

Esau plant anatomy
این کتاب خیلی خوب توضیح داده عالیه
با عرض شرمندگی فراوان !حالتی که من گفتم یه حالت استثنایی بود . حالت عادی و معمول همونه که شما گفتید گیاه یکسال رشد اولیه داره و از سال دوم رشد ثانویه رو شروع می کنه . از اونجایی که این گیاه زیرفون ه و جز استثناها نیست 4 سال است و با توجه به داشتن فیبر و تراکءید در آخرین ردیف تولید چوب گیاه در زمستانه
باز هم به خاطر اشتباهم عذر می خوامx_x

DaRtH S1DiOuS

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلي ٢
شهر
طهرون
مدال المپیاد
همه رو امتحان كردم...
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
پزشكي

١سوال

جنس خط z تو ساركومر إز چيه؟؟

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از DaRtH S1DiOuS :
جنس خط z تو ساركومر إز چيه؟؟
پروتئینی به نام آلفا-اکتینین

Parpari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز

یه سوال دارم :-"
هر درشت مولکولی پلی مر نیست یا هر پلی مری درشت مولکول نیست؟

معلمم گفته بود که هر درشت مولکولی پلیمر نیست اما چند روز پیش تو کتاب خیلی سبز یه تست بود که گفته بود کدام درشت مولکول نیست ؟ جوابش میشد لیپید در واقع لیپید پلی مریِ که درشت مولکول نیست
بعد از معلم که پرسیدم گفت همه ی کتابا اشتباه میکنن ! حتی من جزوه یه معلم دیگه هم دیده بودم گفته بود هر پلیمری درشت مولکول نیست :rolleyes:
میشه یه کمکی کنید؟ ;;)

black star

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فــــرزII
شهر
شیــراز

سلام من يه سوال داشتم اما قبلش بايد قول بدين نخندين
تو ليپيدا ميگيم سر ابدوست و دم ابگريز!!مگه نه؟؟يعني گليسريد(اسيد چرب)اب گريز هس؟؟!!
خب حالا من يه جايي خوندم يه استروئيدا فاقدگليسريد هستن و كاملا اب گريزن!!!
اين دوتا مطلب كاملا منو گيج كردن :O :-\ :rolleyes:

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Pashee :
یه سوال دارم :-"
هر درشت مولکولی پلی مر نیست یا هر پلی مری درشت مولکول نیست؟

معلمم گفته بود که هر درشت مولکولی پلیمر نیست اما چند روز پیش تو کتاب خیلی سبز یه تست بود که گفته بود کدام درشت مولکول نیست ؟ جوابش میشد لیپید در واقع لیپید پلی مریِ که درشت مولکول نیست
بعد از معلم که پرسیدم گفت همه ی کتابا اشتباه میکنن ! حتی من جزوه یه معلم دیگه هم دیده بودم گفته بود هر پلیمری درشت مولکول نیست :rolleyes:
میشه یه کمکی کنید؟ ;;)
هر درشت مولکولی پلیمر نیست.ببین چون تعریف پلیمر مولکولیه که از واحد های کم و بیش یکسان ساخته شده،میشه گفت یه مولکول برای اینکه پلیمر باشه،عمدتا باید تعداد زیادی مونومر داشته باشه.در نتیجه چاره ای نداره جز اینکه درشت مولکول باشه.
از طرفی یه مولکول میتونه درشت باشه ولی پلیمر نباشه.یعنی از واحدهای کم و بیش یکسان درست نشده باشه و نشه گفت مثلا مونومرش چیه.عمدتا لیپیدا اینطوری ان.به گمانم خیلی سبز اشتباه گفته چون لیپیدا خیلیاشون درشت مولکول اند.خیلیاشونم نیستن البته.

به نقل از black star :
سلام من يه سوال داشتم اما قبلش بايد قول بدين نخندين
تو ليپيدا ميگيم سر ابدوست و دم ابگريز!!مگه نه؟؟يعني گليسريد(اسيد چرب)اب گريز هس؟؟!!
خب حالا من يه جايي خوندم يه استروئيدا فاقدگليسريد هستن و كاملا اب گريزن!!!
اين دوتا مطلب كاملا منو گيج كردن :O :-\ :rolleyes:
درباره همه لیپیدا نمیگیم سر آبدوست و دم آبگریز.در مورد فسفولیپیدها و تری گلیسیریدها میگیم فقط.استروئیدا از حلقه های کربنی(4 تا) تشکیل شده ن،درشت مولکول نیستن به هیچ وجه و سر آبدوست هم ندارن.

بچه ها من تو این یه سال که برای کنکور میخوندم اصلا نتونستنم هیچی مطالعه کنم :(.تازه هرچی بلد بودم هم یادم رفته :((.داشتم تاپیک اصطلاحات زیستی رو میدیدم،اصلا تعجب کردم یه سری اصطلاحاتو من گفتم!اینه که اگه جوابام ناقص و یا حتی اشتباه بود ببخشید :).بالاخره از یه جایی باید شروع کنم دیگه.باید یادم بیاد نکات.

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

عاقا یکی هلپ می :D

از آمیزش گیا نخود فرنگی دانه صاف و زرد با گیاه نخود چروکیده سبز تمام دانه ی نسل اول صاف و زرد شده اند.از خود لقاحی گیاهان نسل اول در نسل دوم آنها :

1. چه نسبتی از گیاهان برای هر دو صفت هتروزیگوس خواهند شد؟؟

2. احتمال اینکه گیاهان برای هر دو صفت هتروزیگوس خواهند شد؟؟

با تشکر و اینا :D

oranus

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
..........................
شهر
........

یه سوال:
وقتی ماکروفاژ داخل خون نیست،چجوری هموگلوبین رو تجزیه میکنه؟
و یه سوال دیگه:
طحال غده است؟؟؟

پرنیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندرعباس

به نقل از oranus :
یه سوال:
وقتی ماکروفاژ داخل خون نیست،چجوری هموگلوبین رو تجزیه میکنه؟
و یه سوال دیگه:
طحال غده است؟؟؟
هموگلوبین های پیر وقتی از رگ های باریک کبد رد میشن میشکنن و از بین میرن! پس همونجا میمونن و توسط ماکروفاژ تجزیه میشن! پس ماکروفاژ تو کبد هست!
در بدن غده به چیزی میگن که هورمون ترشح کنه! طحال هورمون ترشح نمیکنه! ولی به اندام های لنفی به اشتباه غده هم گفته میشه چون شبیه غده هستن!

prometheus

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
F3
شهر
تهران

ی سوال ساده بچه ها:میگن شبا درختا co2 پس میدن یعنی شبا اصن اکسیژن تولید نمیکنن؟
بد ی چی دیگه اینکه روزا هم co2 تولید می کنن؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

به نقل از parastoo jo0n :
ی سوال ساده بچه ها:میگن شبا درختا co2 پس میدن یعنی شبا اصن اکسیژن تولید نمیکنن؟
بد ی چی دیگه اینکه روزا هم co2 تولید می کنن؟
درختا با فتوسنتز اکسیژن آزاد میکنن و شبا که نور نیست فتوسنتزی هم صورت نمیگیره.
همیشه CO2 تولید میکنن چون تنفس دارن

درست گفتم؟:-?

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

عاقا کسی سوال منو بلد نیست ج بده ؟؟ :-s

سوال کتاب سومه ها :-s

اونا که سومن یا پیش بلد نیستن ؟؟ :-s امتحان دارم این هفته :-s

به نقل از sadlove :
عاقا یکی هلپ می :D

از آمیزش گیا نخود فرنگی دانه صاف و زرد با گیاه نخود چروکیده سبز تمام دانه ی نسل اول صاف و زرد شده اند.از خود لقاحی گیاهان نسل اول در نسل دوم آنها :

1. چه نسبتی از گیاهان برای هر دو صفت هتروزیگوس خواهند شد؟؟

2. احتمال اینکه گیاهان برای هر دو صفت هتروزیگوس خواهند شد؟؟

با تشکر و اینا :D

black star

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فــــرزII
شهر
شیــراز

يه سوال:چرا در افراد سيگاري احتمال مبتلا ب سرطان پانكراس و مثانه زيادتره؟؟؟ :-/

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از black star :

کلن دلیل سرطان پانکراس هنوز مشخص نشده !! :-?

واسه مثانه هم چون تنباکو سرطان زا هستو از راه خون میره ادرار و اینا ...

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sadlove :
عاقا کسی سوال منو بلد نیست ج بده ؟؟ :-s

سوال کتاب سومه ها :-s

اونا که سومن یا پیش بلد نیستن ؟؟ :-s امتحان دارم این هفته :-s
خب چون والدین تو هردو صفت خالصن،نسل اول همه شون هتروزیگوت میشن.احتمال هترو شدن نسل دوم رو برای هر صفت جدا حساب میکنیم،بعد در هم ضرب میکنیم.کلا میشه 1/4.پنت بکش.
جواب هر دو سوال هم یکیه تا اونجایی که من اطلاع دارم.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از black star :

سرطان دو دلیل عمده داره یکیش جهش های زیاد ( و در نهایت تولید بیش از حد سلول های سرطانی ) هست که باعث میشه دستگاه ایمنی جلوش کم بیاره و سلول های سرطانی توی بافت های مختلف بدن پیدا بشن و اندام های مختلف رو از کار بندازن
دلیل دوم هم ضعف سیستم ایمنی و ناتوانیش در مبارزه با سلول های سرطانی هست که در بدن تولید میشن
مضرات سیگار رو نباید فقط در دود و نیکوتین و ... خلاصه کرد؛ بیشتر زیان های سیگار به خاطر مواد شیمیایی جهش زایی هست که توی دود سیگار وجود دارن و اونها باعث ایجاد سرطان میشن.
وگرنه الان بشر همه جور آنتی بیوتیکی درست کرده و هر عفونتی رو راحت میتونه از بین ببره؛ مساله مواد جهش زاست نه ایجاد عفونت.
اگه دقت کرده باشین کتاب سوم فصل اول هم به این موضو اشاره کرده و ضمنا دلیل اینکه افرادی که سیگار نمیکشن ولی در معرض همه این آسیب ها قرار دارن؛ همین مواد جهش زای داخل دود هست.

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

یه سوال
آیا کتاب درسی اشاره ای به تنوع rRNA ها و انواع اون کرده ؟ امروز یه تست توی خیلی سبز دیدم که در مورد تنوع rRNA ها بود!

بالا