• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سنت و مدرنیته

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک
پاسخ : سنت و مدرنیته

جامعه ى الان ايران... هيچيه مايل به يه كم... يا سنتى خيلى خفقانيه يا مدرن جوگير...

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

پس به نظرم باید حداقل به یکی از جوامع یعنی سنتی و یا مدرنیته علاقه پیدا کنی!
مدرنیته آرمانی برای زندگی می تونه خیلی مناسب باشه یا یک چیزی در مایه های اتوپیا هم بعید می دانم که جامعه ای به این وضع برسد

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

من با يه مخلوط 70% مدرنيته آرمانى+ 30% سنت موافقم

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

یه مثالی رو من امروز شنیدم گفتم اینجا بگم. جالب بود.
خب ماها تو دوره ی گذریم دیگه ،
این دوره دقیقا مثل اینه که یه ساختمونی رو یه طرفش رو خراب کرده باشن بعد بخوان روش یه ساختمون جدید بسازن.
اون چیزی که به وجود میاد به هیچ دردی نمی خوره.
یعنی یا باید ساختمون اولی ترمیم بشه ( یعنی اگر سنّت ها حفظ بشن بهتر از یه چیز ترکیبی از سنت و مدرنیته ـست ) یا اینکه کلّا خراب بشه و از اول بسازیم.

نظر من اینه که مخلوط اینها محصولش گیجیه ، سردرگمیه ، نداشتن الگوئه.

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
جی جی جی جینگ

بنظرم مثال مشکل داره
مدرنیته و سنت مثل یک پرتره و یه کامپیوتر میمونه
هر یک به تنهایی بدرد بخورن و باید در جای خودشون استفاده شن
البته سنت در دنیای امروز بیشتر زیباس تا کاربرد داشته باشه مثل یک پرتره زیبا و مدرنیته کاراس مثل یک کامپیوتر،ما از هردو استفاده میکنیم

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نظر من از هردوش باید استفاده کرد...
سنت فرهنگ ماست و مدرنیته تکنولوژی که همه دارن ازش استفاده میکنن.
اما متاسفانه تو کشور ما یا یکی سنتیه،یا مدرنه.

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
جی جی جی جینگ

آره مثالش شاید بشه گفت اون فیله که هرکی یجاشو لمس کرده
بنظر اجزاعش از هم جدان، اما حقیقت اینه که به هم پیوستن

skYboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

تو زندگی نمیشه ب طور مطلق گف یا رومی ه رومی یا زنگی ه زنگی،ببین ی چیزی بین این دوتا رو باید انتخاب کرد،بالانس ه ش،شخصا خودم نمی خوام ب طور تعصبی دم از فرهنگ اصیل ایرانی و ... بزنم،این در حالی ه ک دوسش دارم،اما سعی دارم ا هر فرهنگ و آیین و .. نکات ه خوبشو انتخاب کنم،شاید این جوری بهتر باشه.

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

از هرکدوم هر چی بهتر بود گلچین کنیم بعد بزاریم کنار هم ! کیفشو ببیریم ! :>

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

كلن اين كه مابخوايم مدرنيته ر وضع الان غرب بگيريم اشتباهه
اگه مابخوايم يك جامعه مدرن داشته باشيم بايدتوتمام جوانب بسطش بديم
كه اينجورى با
سنت نه تنهاتفاوت نداره بلكه تكامل يافتش

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

به نظره من این دو تا کاملا از هم جدان
ولی یک فرد در عین حال که سنته خودشو ( منظورم چیزاییه که بهشون اعتقاد داره!!!) حفظ میکنه میتونه مدرن هم باشه

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نــــگــــین :
به نظره من این دو تا کاملا از هم جدان
ولی یک فرد در عین حال که سنته خودشو ( منظورم چیزاییه که بهشون اعتقاد داره!!!) حفظ میکنه میتونه مدرن هم باشه
غالبا ارزش های این دو در تضادن ؛ بنابراین هیچ وقت نمیشه دوتا رو کامل باهم داشت.
مگر این که تکه تکه و ناقص.

herodot

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1تهران
شهر
تهران
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظرم حداقل تو جامعه ي ما اينطوريه كه اون چيزي كه بهش ميگن سنت و اون چيزي كه بهش ميگن مدرنيته غلطه..يا منصفانه بخوايم بگيم،كامل نيس.
فك ميكنم سنت صرفا اون چيزي نيست كه تو گذشته ها جا مونده باشه.خيلي از سنت ها هستن كه تو زمان جارين.منظورم سنتايي مث ازدواج و مهريه و اين خزعبلات نيس.سنتهاي رفتاري،سنتهاي فكري و...
اگه بشه دوستان اول بحث كنن در مورد تعريف سنت و مدنيته و "حقيقتشو "پيدا كنن بهتره :-?

جنتی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بم
شهر
بم
دانشگاه
صنعتی شریف‏!‏‏!‏‏!‏
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی‏!‏

مدرنیته میتونه کنار سنت باشه و من اینجور ترجیح مید نه مدرنیته ی تنها نه سنت تنها مثلا استحکام خانواده های سنتی و روابط اجتماعی جدید و تکامل زن و مرد در کنار یکدیگر

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نظر من هر مدرنیته ای روزی به سنت تبدیل میشه! یعنی آن دسته از چیزهایی که ما در حال حاضر به عنوان سنت ازشون یاد می کنیم روزی مدرن و جدید بودن اما زمان چیز های جدیدی رو جایگزینشون کرده همون طور که خودشون جایگزین شده بودن.
مثلا اگه بخوایم لباس های قرون وسطا رو در نظر بگیریم در مقابل انسان های نخستین مدرن بودن! اما وقتی دوره ی رنسانس اومد به صندوقچه ی سنت انتقال داده شدن...
در واقع من اینجوری نتیجه گیری می کنم: مدرن جزئی از سنت است که پیشرفت کرده و جایگزین سنت می شود...در واقع اصل سنت پا برجاست و فقط ظاهر قضیه شکلی جدید به خود میگیرد...لباس همان لباس است؛اما با شکلی نو.

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

الان تو ایران اتفاقی که افتاده خوب نه سنتیه کامله نه مدرن کامل درواقع جامعه درحال گذره، و جامعه درحال گذر به نظرم بدترین شرایط ممکنه چون این وسط گیر کرده مثلا یه سری ویژگی هایی که داره اینه که پول معنا پیدا میکنه و درواقع عامل موفقیت شناخته میشه واسه همین ادما با انحرافات پول دار میشن یا مثلا ادما فک میکنن حق گرفتنیه نه دادنی پس وجدان فردیشون از بین میره تا هرطور که شده حقشونو بگیرن، در نتیجه بی اعتمادی به وجود میاد یه ویژگی دیگه هم که داره اینه که پرستیژ آدما براساس شغلشون تعیین میشه،ینی اجتماع با همون شغلی که داری باهات رفتار میکتت مثلا اگه دکتری رفتار همه باهات عالیه.
سیستم تو جامعه ایجاد میشه اما قائم به فرده ینی مثلا یه مدرسه درصورتی خوبه که مدیرش خوب باشه
مذهب و خدا به راحتی بی نیاز میشه درنتیجه بیماری های افسردگی (البته این یکی از عاملاشه ) زیاد میشه.
یکی دیگم اینکه منافع کوتاه مدت فردی وجود داره نه منافع بلند مدت جمعی.
مثلا وقتی ژاپن تو این دوره "جامعه در حال گذر " که بود جرایم کشورش 40 برابر افزایش پیدا کرد.

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

سنت و مدرنیته اون جایی با هم درگیر می شن که بحث فرهنگ وجود داشته باشه. وگرنه مدرنیته تا اونجایی که مربوط به ماشین صنعتی و آقای دکتر باشه چندان دردسر ساز نیست.(هر چند با توجه به قضیه ی butterfly effect بعید نیست تاثیر داشته باشن!)
قضیه مثل بازی استراتژیک می مونه. ما ها با یه دوره ای بازی می کنیم و هی توی نبرد ها موفق می شیم اما بعد از یه مدتی دیگه نمی تونی با توپخانه دشمنتو شکست بدی اون وقته که باید بازی رو ارتقا بدی و وارد عصر بعدی بشی. حالا می تونی از ابزار های مدرن استفاده کنی.
نکته ی قابل توجه توی بازی کامپیوتری اینه که همه چیز با ارتقا سطح عوض می شه از ساختمون بیمارستان تا امکانات جنگی.
نکته همین جاست ما ها از نظر حافظه ی تاریخی آدم های ضعیفی هستیم و با این حال ادعای گذشته رو هم می کنیم. در حالی که اونقدر نمی شناسیمش که بخوایم از اون برای ساختن آینده استفاده کنیم. مدرنیته رو هم وارداتی آوردیم ولی تیکه پارش کردیم گفتیم این جا رو می خوایم اون جا رو نه! نفهمیدن یک چیز باع نادانی می شه ولی بد فهمیدن فساد و سو استفاده میاره. اینکه سنت و مدرنیته انقدر برای ما مسئله است از این جا ناشی می شه که ما هیچ کدومشو نمی شناسیم و ندونستن ایجاد وحشت می کنه. به نظرم من بهترین کار برای مدرن شدن یاد گرفتن تاریخه.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

میدونین چیه ؟ همون قضیه گربه ای که لباس پوشیده بود وتهش پاره ش کرد . همه ش به همین برمیگرده مثلاً فکرش رو بکنید یه آدم با فرهنگ پایین که تفریحش حسادت های جزیی وچشم وهم چشمی وغیبت و صحبت کردن ازبقیه وبدگویی برای وقت گذرونی هستش و کارش رو هم میکنه پا میشه میاد یک شهر مدرن وبه ظاهر مدرن میشه وصبح قهوه میخوره وطرز صحبت کردنش رو تغییر میده ومطابق اجتماع یک سری کارها رو انجام نمیده ولی شب که میاد خونه ش با لهجه ی قدیمش با خانواده ش صحبت میکنه و بازم شروع میکنه به غیبت کردن از افراد والخ ؛ درواقع کارهایی که انجام میداده عوض نشده فقط کاور ِ شهری ومدرن به خودش گرفته ، اون حالا میدونه کی حسادتش رو مخفی کنه ، کی غیبت کنه وکی چشم وهم چشمی کنه وطوری که زیاد معلوم نباشه وخب اینطور ناقص مدرن شدن میشه تازه به دوران رسیدگی که یک مشکل ِ بزرگ عصر ما ـه آدمی که نه از مزرعه و آفتاب و زندگی روستایی خوشش میاد و نه توی زندگی شهری ومدرن ،مدرن رفتار میکنه وباهاش احساس راحتی میکنه . اصطلاحاً "تازه به دوران رسیده " .

امیدورام حرفام ربطی داشته باشه به تاپیک :| ؛ چون نخوندم بقیه ش رو .

arezoo.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
فقط نه فصل مورتیمر خوندم......

به نقل از سیزیف :
میدونین چیه ؟ همون قضیه گربه ای که لباس پوشیده بود وتهش پاره ش کرد . همه ش به همین برمیگرده مثلاً فکرش رو بکنید یه آدم با فرهنگ پایین که تفریحش حسادت های جزیی وچشم وهم چشمی وغیبت و صحبت کردن ازبقیه وبدگویی برای وقت گذرونی هستش و کارش رو هم میکنه پا میشه میاد یک شهر مدرن وبه ظاهر مدرن میشه وصبح قهوه میخوره وطرز صحبت کردنش رو تغییر میده ومطابق اجتماع یک سری کارها رو انجام نمیده ولی شب که میاد خونه ش با لهجه ی قدیمش با خانواده ش صحبت میکنه و بازم شروع میکنه به غیبت کردن از افراد والخ ؛ درواقع کارهایی که انجام میداده عوض نشده فقط کاور ِ شهری ومدرن به خودش گرفته ، اون حالا میدونه کی حسادتش رو مخفی کنه ، کی غیبت کنه وکی چشم وهم چشمی کنه وطوری که زیاد معلوم نباشه وخب اینطور ناقص مدرن شدن میشه تازه به دوران رسیدگی که یک مشکل ِ بزرگ عصر ما ـه آدمی که نه از مزرعه و آفتاب و زندگی روستایی خوشش میاد و نه توی زندگی شهری ومدرن ،مدرن رفتار میکنه وباهاش احساس راحتی میکنه . اصطلاحاً "تازه به دوران رسیده " .

امیدورام حرفام ربطی داشته باشه به تاپیک :| ؛ چون نخوندم بقیه ش رو .

چیزی که ازش میگین سنت نیست مرتبط با فرهنگه

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

مگه میشه سنت وفرهنگ رو ازهم جدا کرد؟ به نظرم خیلی به هم مربوط اند

بالا