• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اسم شما به زبان روسی...

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
تو ویکی پدیا اینم گذاسته
Бог умер
سوال دیگه چی تلفظ میکنن؟؟؟
بُگ مِرتو (Бог мертв)
بُگ اومِر (Бог умер)

Бог умер = خداوند در گذشت
Бог мертв = خداوند مرده است

***Paradise

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
shk
سال فارغ التحصیلی
0000
مدال المپیاد
متاسفانه به مدال نرسید :(
رشته دانشگاه
پزشکی
فریان چی میشه ؟؟؟

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
دوست عزیز باید بگم به جز عربی فارسی و بعضی زبان های ترکی تقریبا تو هیچ زبانی خ وجود نداره
نه روسی نه المانی نه هندی نه یونانی نه اسپانیایی
خ تو این زبان ها شبیه ه غلیظ تلفظ میشه یه چیزی بین ک و ه
تازه خ تو روسی گاهی ک و گاهی شبیه ه خونده میشه
و یه چیز دیگه e صدای کسره نمیده صدای ی با کسره میده یعنی yе و э صدای کسره میده
روس ها چون کاربرد ی شون بالاست е ё ю яدارن که صداهاشون میشه یه یو یو یا
хасти
"خستی" خونده میشه. در روسی "ه.ح" نیست و ممولا تو اسم ها بجاش "خ" میزارن.

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
دوست عزیز باید بگم به جز عربی فارسی و بعضی زبان های ترکی تقریبا تو هیچ زبانی خ وجود نداره
نه اینطور نیست
به هر کتاب آموزش روسی مراجعه کنید، "х" "خ" نوشته شده و دقیقا به همین شکل هم تلفظ میشه. مثلا хорошо
زبان روسی خودش "ک"(к) داره اما "ه" نداره و توی اسامی، معمولا بجاش "گ"(г) یا "خ"(х) میزارن. مثلا "هربرت مارکوزه" میشه "Герберт Маркузе". روس ها "ه" اصلا تلفظ نمیکنن.
ولی برعکس، تو اوکراینی "گ" وجود نداره اما "ه" دارن و معمولا تو اسامی خارجی بجای :گ"، "ه" میزارن.

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
ولی تو مثلا خروشچف تو گوگل ترنزلیت سرچ کن میبینی تلفظش با خ خیلی فرق داره
تو کتابا مینیوسن خ چون ما معادل اون صدا رو نداریم
به نظر من خ تو فارسی هم از عربی وارد شده چون ما خیلی از خ ها رو ه میخوندیم مثل خورشید که Hoar بوده
آها یه چیز دیگه درسته که روسی ک داره اما گاهی اوقات х صدای ک هم میده تو بعضی کلمات که احتمالا از یونانی وارد شده تو یونانی هم х صدای ک هم میده تو قبطی هم х صداهای ک و ش هم میده درسته که این زبان ها با سیریلیک نوشته نمیشن ولی الفبای سیریلیک بر گرفته از الفبای یونانیه

نه اینطور نیست
به هر کتاب آموزش روسی مراجعه کنید، "х" "خ" نوشته شده و دقیقا به همین شکل هم تلفظ میشه. مثلا хорошо
زبان روسی خودش "ک"(к) داره اما "ه" نداره و توی اسامی، معمولا بجاش "گ"(г) یا "خ"(х) میزارن. مثلا "هربرت مارکوزه" میشه "Герберт Маркузе". روس ها "ه" اصلا تلفظ نمیکنن.
ولی برعکس، تو اوکراینی "گ" وجود نداره اما "ه" دارن و معمولا تو اسامی خارجی بجای :گ"، "ه" میزارن.
و یه چیز دیگه e صدای کسره نمیده صدای ی با کسره میده یعنی yе و э صدای کسره میده

آخرین ویرایش:

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
به نظر من خ تو فارسی هم از عربی وارد شده چون ما خیلی از خ ها رو ه میخوندیم مثل خورشید که Hoar بوده
همین الان اینکارو کردم. هیچ تفاوتی با "خ" و شباهتی با "ه" یا "ک" ندیدم. کشوری هم که توش هستم زبان روسی زیاد محاوره میشه.
روسی اصلا "ه" نداره و تلفظشم نمیکنن. ولی اوکراینی داره و خیلی هم به کار میبرن. در واقع این دو زبان به هم نزدیکن و کلمات مشترک زیاد دارن و تو همه این کلمات مشترک، اونجاهایی که زبان روسی "گ" تلفظ میکنه، اوکراینی ها "ه" میگن.

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
من نگفتم х صدای ه میده گفتم صداش بین ه و ک که با الفبای آوانگاری بین المللی به صورت kʰ یا х نشان داده میشه
راستش من نمیدونم تو چه کشوری هستی اگه مثلا تو خود روسیه ای انصافا فرق داره اگه مثلا تو تاجیکستان یا آذربایجانی اونا بر اساس مخرج صدای خودشون حرف میزنن
همین الان اینکارو کردم. هیچ تفاوتی با "خ" و شباهتی با "ه" یا "ک" ندیدم. کشوری هم که توش هستم زبان روسی زیاد محاوره میشه.
روسی اصلا "ه" نداره و تلفظشم نمیکنن. ولی اوکراینی داره و خیلی هم به کار میبرن. در واقع این دو زبان به هم نزدیکن و کلمات مشترک زیاد دارن و تو همه این کلمات مشترک، اونجاهایی که زبان روسی "گ" تلفظ میکنه، اوکراینی ها "ه" میگن.

آها یه چیز دیگه درسته که روسی ک داره اما گاهی اوقات х صدای ک هم میده تو بعضی کلمات که احتمالا از یونانی وارد شده تو یونانی هم х صدای ک هم میده تو قبطی هم х صداهای ک و ش هم میده

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
من نگفتم х صدای ه میده گفتم صداش بین ه و ک که با الفبای آوانگاری بین المللی به صورت kʰ یا х نشان داده میشه
تابحال هیچ وقت چنین تلفظی رو برای х نشنیدم. همیشه برام واضح بوده که همون "خ" هست و حتی معلمم که خودش اوکراینی بود ولی شوهرش ایرانی(فارسی بلد بود) همین خ میگفت.
راستش من نمیدونم تو چه کشوری هستی
اوکراین

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
نه میدونی چیه تو زیادی از ایران دور بودی تلفظ خ رو یادت رفته :-) ولی با هم فرق داره خ ما از از ته گلو میاد بیرون ولی خ اونا از سقف دهان میاد
حتی د و س اونا با برای ما فرق داره موقع تلفظ اینا زبون و به دندونای پایینی میچسبونن ولی ما زبونو به دندونای .بالایی میچسبونیم یا بین دندونا به خاطر همین یه تفاوتایی دارن
تابحال هیچ وقت چنین تلفظی رو برای х نشنیدم. همیشه برام واضح بوده که همون "خ" هست و حتی معلمم که خودش اوکراینی بود ولی شوهرش ایرانی(فارسی بلد بود) همین خ میگفت.

اوکراین

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
نه میدونی چیه تو زیادی از ایران دور بودی تلفظ خ رو یادت رفته :-) ولی با هم فرق داره خ ما از از ته گلو میاد بیرون ولی خ اونا از سقف دهان میاد
حتی د و س اونا با برای ما فرق داره موقع تلفظ اینا زبون و به دندونای پایینی میچسبونن ولی ما زبونو به دندونای .بالایی میچسبونیم یا بین دندونا به خاطر همین یه تفاوتایی دارن
والا خیلیم دور نبودم. یک ساله. هیچوقتم موقع تلفظ به حالت زبون و دهن و اینامم دقت نمیکنم (((:
ولی همیشه برای خودم مثل خ تلفظ میکنم و اکثر اوقاتم اسمای خارجی ای که "ح"،"ه" یا "خ" داشتنو به روسی با "х" مینوشتیم و مشابه خد خونده میشد. مثلا: محمد=Мохаммад

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مهر نود و دو که اومدم تجربی، المپیاد ریاضی بودم
راستش من نمیدونم تو چه کشوری هستی اگه مثلا تو خود روسیه ای انصافا فرق داره اگه مثلا تو تاجیکستان یا آذربایجانی اونا بر اساس مخرج صدای خودشون حرف میزنن
روسا х رو کاملا خ تلفظ میکنن
ه رو خییییلیییی به سختی تلفظ میکنن که البته هیچ حرفی ام براش ندارن تو زبونشون
Г رو بعضی وقتا نزدیک ب ک تلفظ میکنن

afsoon.s

.؛.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
----
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه