• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دلسوزی یا گداپروری؟

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع

به گداهایی تو خیابونا کمک میکنین؟

• بله ، کمک مادی

رای‌ها: 9 28.1%
  • بله ، کمک غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • بله ، هم مادی هم غیر مادی

رای‌ها: 1 3.1%
  • خیر

رای‌ها: 21 65.6%

• رای‌دهندگان
    32

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری
پاسخ : دلسوزی یا گدا پروری؟

من که خودم معتقدم نباید به کسایی که گدایی می کنن کمک کرد.....چون هم خیلیاشون دروغ گو هستن و هم این که در دینمون هم گدایی کردن خیلی نهی شده....
یادمه یه روز یه گزارش گر خودشو شگل یه گدا کرد و راه افتاد تو خیابون....200000 تومن جمع کرد !!!!
ولی تا جایی که بتونم به کسایی که با فروختن فال و گل و این جور چیزا کار می کنن ، کمک می کنم و یه چیزی می خرم....

ftnt

کاربر حرفه‌ای
شهر
مشهد

یه بار یه خانم دکتری میگفت من هروقت میخوام به گدایی کمک کنم یادِ این میفتم که وقتی ما داشتیم درس میخوندیمُ کار میکردیم،اینا داشتن چی کار میکردن!؟
و این خانم خودش مدرسه سازی میکرد حتی...
یعنی میخوام بگم من خیلی خیلی مخالفم با کمک به گداها!دقیقا به همین دلیلِ بالا!

اگه کسی هم بخواد بگه شرایطِ درس خوندنُ کار کردنُ نداشته باید بگم که انسان به هرچی میخواد میرسه!یعنی حتما اون فرد تلاشِ کافی در این باره نداشته...و باز هم این توجیهی نیست بر گدایی کردن...

کلا تکدی گری کارِ طرد شده ای هست...چه از نظرِ اجتماعی،و چه از نظرِ دینی...

speed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
میاندوآب
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
کمک کردن به گداهای خیابونی

خب نظرتون راجب گداهایی که تو خیابونا هستن و تعدادشونم کم نیست چیه؟
به نظرتون کمک کردن بهشون خوبه یا اثرات منفیش بیشتره؟

من خودم به شخصه اکثراوقات کمک مادی نمیکنم چون به نظرم باعث تنبل بار اومدن اون فرد (گدا) میشه
بیشتر سعی میکنم به موسسات خیریه کمک کنم
نظر شما چیه؟

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد
پاسخ : کمک کردن به گداهای خیابونی

من به گداهایِ توی خیابون کمک نمی‌کنم از بچه‌های فال‌فروش هم فال نمی‌خرم.
چون به ویژه در موردِ بچه‌ها وقتی به‌شون پول بدین، تشویق می‌شن به‌ ادامه‌یِ این کار و در واقع نتیجه‌ش تباهیِ آینده‌یِ خودشون‌ـه.

eng.um.mahdie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan3
شهر
Mashhad
سال فارغ التحصیلی
93
پاسخ : کمک کردن به گداهای خیابونی

یه چیزی خب؛
تو دین اسلام خیلی سفارش شده به سوال نکردن و اینا و خیلی مذمت شده اما من یه حدیث خوندم از پیامبر که اگه کسی ازتون سوال کرد حتما یه چیزی بهش بدین هرچند کم...

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اولا که همه‌ی حدیث‌ها سندیت ندارند.
بنظر من بهتره اول کمکامون غیرمستقیم و از طریق سازمان‌های مربوط به خودش باشه بعدشم کلاً اگه کمکی هم میکنیم کمک غیرمادی باشه چون اثر سوئش روی گدا پروری و اینا کمتر میشه...درحال حاضر خیلی ازینایی که گدایی میکنن یا مثلا سر چهارراه‌ها اسپند دود میکنن و شیشه‌ی ماشین تمیز میکنن و اینا باید تحت پوشش کمیته و بهزیستی و اینجور سازمان‌ها باشن.اونی که میاد تو مترو مثلا میگه بچه‌م مریضه و شوهرم فوت شده و پول عملشُ ندارم و فلان و بهمان از نظر قانونی باید تحت پوشش کمیته باشه اما مسئله اینه که بهزیستی کمکی که میکنه هرماه اونقدر زیاد نیست ولی درحدی هست که نیازی به گدایی نداشته باشن و بتونن برای خودشون یه زندگی دست و پا کنن.مسئله اینه که خیلی ازینا قانع نیستن.طبیعی‌ه که وقتی میان میبینن با یه روز تو مترو اومدن و این گریه‌زاری ها پولی که گیرشون میاد پنج شش برابر اون مبلغیه که کمیته بهشون میده ترغیب میشن به این کار و سمت هیچ سازمانی نمیرن دیگه خوشون :-"
بعد راجع به بچه‌ها هم خب حداقل تحصیل ابتدایی رو من میدونم که برای همه اجباری و رایگانه.خیلی ازین بچه‌ها مدرسه نمیرن و حالا به اجبار خانوادشون یا یه سری متاسفانه تو اون گروه‌های خرید بچه و بچه‌دزدی و اینا که هستن میان گدایی و یا میرن دنبال یه مشاغلی که خیلیاشون برای یه آدم بزرگم خیلی وحشتناکه چه برسه به بچه‌ی کوچیک X_X شما اگه به حساب دلسوزی برای اون معصومیت اون بچه کمک مالی بهش میکنید این نکته رو هم باید در نظر بگیرید که اولاً این پولایی که شما به اون بچه میدین تو جیب خودش نمیره و سهمی که بهش میرسه همون غذای بخور نمیری‌ه صرفا که خودتونم به عنوان کمک غیرمادی میتونین براش تهیه کنین :-" دوماً این بچه وقتی از سن کودکی این رفتار شما رو میبینه ترغیب میشه که در آینده هم دنبال کسب مهارت نره اصلا و پولشُ از همین راه دربیاره ینی این رفتار سرنوشت و روش زندگی یه آدم رو هم میتونه تغییر بده بنظرم بخاطر همین اصلا کار درستی نیست...کلاً با کمک مادی موافق نیستم من بطور مستقیم.اگه پولی باشه میتونین به سازمان‌هایی مثل کمیته و حمایت از مستضعفین و بهزیستی و کلاً جاهای مربوط به این مسائل بدین نه اینکه بزارید کف دست طرف. [-(

eng.um.mahdie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan3
شهر
Mashhad
سال فارغ التحصیلی
93

این رو من هم قبول دارم...نمیدونم این داستان رو شنیدید یا نه؟ :
یه فردی بوده در زمان پیامبر که هروقت پیامبر و یارانشون دور هم جمع میشدن میومده و گدایی میکرده،یه روز که میاد و بازم درخواست میکنه پیامبر به یاراشون میگن کی سر تبر رو داره که ازش استفاده نمیکنه؟ یه نفر میگه من دارم و میره از خونش میاره. بعد پیامبر میگن کی یه دسته ی تبر داره؟ باز یه نفر دیگه میگه من دارم و میاره و پیامبر با اونها یه تبر میسازن و به اون فرد میدن تا به صحرا بره و خار جمع کنه و بیاد با فروختن خارها تو شهر امرار معاش کنه.
اما این احادیث و کلن دین ما (که درواقع جامعه هم اینطوری معنا پیدا میکنه) به این صورته که وقتی یه همکاری معنا پیدا میکنه و به هدفش میرسه تا هر فردی به وظیفش عمل کنه،مثلا در این مورد:
1-سوال کردن خیلی مذمت شده ینی سعی کنیم تا میتونیم سوال نکنیم.
2-حالا اگر کسی سوال کرد اونو نامید نکنیم.
3-و ضمن کمک کردن به اون سعی کنیم تا مشکلش رو بنیادی حل کنیم و به قول شما دست به "گدا پروری" نزنیم.

raminn

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farz
شهر
اصف

من بستگی به فردش داره که کمک کنم یا نه.اگه خیلی پیر باشه یا معلول باشه کمک میکنم.اما اگه فردش جوون باشه یا ظاهرش سالم باشه(شاید بیماربش از ظاهرش پیدا نباشه چمیدونم) کمک نمیکنم. :-?? وبنظرم به بچه هایی که فالو اینا میفروشنم باید کمک کرد

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

به نقل از فائزه.و :
یه بار یه خانم دکتری میگفت من هروقت میخوام به گدایی کمک کنم یادِ این میفتم که وقتی ما داشتیم درس میخوندیمُ کار میکردیم،اینا داشتن چی کار میکردن
و این خانم خودش مدرسه سازی میکرد حتی...
یعنی میخوام بگم من خیلی خیلی مخالفم با کمک به گداها!دقیقا به همین دلیلِ بالا!

اگه کسی هم بخواد بگه شرایطِ درس خوندنُ کار کردنُ نداشته باید بگم که انسان به هرچی میخواد میرسه!یعنی حتما اون فرد تلاشِ کافی در این باره نداشته...و باز هم این توجیهی نیست بر گدایی کردن...

کلا تکدی گری کارِ طرد شده ای هست...چه از نظرِ اجتماعی،و چه از نظرِ دینی...

حرفتون به نظرم خيلي بي رحمانست

شما شرايط بچه اي رو در نظر بگيريد كه تازه متولد شده و پدر و مادرش معتاد و گدان
به نظرتون چه اتفاقي ميفته؟؟

اين بچه اينقدر از نظر رواني آسيب ميبينه كه اصلا عمرا توانايي انجام هيچ كاري رو نخواهد داشت...

در ضمن اين يه شعار واقعا به نظرم غير جالبيه:
آدم هر چي رو بخواد بش ميرسه....
من كل دنيا رو تو قوطي كبريت ميخوام
يا كسي كه معدلش 8 ه و تا الان درس نخونده رتبه 1 كنكور رو از الان ميخواد
يا كسي كه داره ميميره ميخواد بره تو بارسلونا فوتبال بازي كنه
اينا همه ميرسن بش؟؟؟

المپیادی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی، نقره کشوری تابستان 1390، طلای کشوری تابستان 1391،طلای جهانی 2013
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

من به نقل از یه مغازه دار شنیدم که هر وقت گدا میومده تو مغازه، بهش یه طی می داده، می گفته که اگر کف مغازه رو طی بکشی بهت پول میدم. اکثرشون می رفتن...

به گدا نباید پول مفت داد. اگر هم میخواین کمک کنین به یه گدا، پولتون رو بزارین جیبتون، یا بندازین صندوق صدقات، یا بدین به سازمان های رسمی متولی این امر...

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
هیچی ...
دانشگاه
آزاد
رشته دانشگاه
مهندسی

;)) من خودم با ی نگاه میفهمم گدا واقعیه یا الکی
و گاهی اگه پولی در جیب داشته باشم ;)) بهشون کمک میکنم ;;) :ی ی 500 آخرشه :D 8->
از اوناییم که هی میگن قران بخر کتاب بخر خیلی بدم میاد :-s منم بهشون میگم من پولی ندارم جمع کردین یکم به من بدین :-?? بعد خودشون میرن ;;)

بالا