ویژه نامه کنکوری ها – 2

دین و زندگی : این درس واقعا درس خفنیه. فکر کنم بیشترین نوسانات درصدی آزمون ها ، متعلق به این درسه. درسی که شما فقط وقتی درکش می کنید که به شیوه کنکوری بخونید.

بیش ترین نقش در این درس متعلق به آیات است. متداول ترین سوال اینه که فلان آیه چه مفهومی داره ، متعلق به کدوم نکته هست ؛ کجا بهش اشاره شده ؟ یا برعکس.

شدیدترین توصیه من به شما اینه که آیات رو تا حدودی حفظ کنید و دقیقا بدونید که کدام آیه متعلق به کدام قسمت کدام درس است. این شاید در نگاه اول خیلی سخت به نظر برسه. اما چندان سخت نیست. شما 365 روز وقت دارید و میتونید به بهترین شکل این آیات رو حفظ کنید و بدونید کدوم قسمت مربوط به کدوم آیه است. فقط باید مستمر بخونید. یک جا خوندن فایده نداره. کم کم بخونید ولی مستمر بخونید. رشته درس از دستتون نباید در بره.

توی سوالات همیشه آیه رو به طور کامل نمی نویسن براتون. یک تیکه می نویسن و بعدش سه نقطه میگذارند. سوالی هم که می پرسند ممکنه مربوط به قسمت حذف شده باشه. مثلا یک آیه هست در مورد خردمندان . قسمتی از آیه توصیف این افراده و قسمت دیگه از اینها نام میبره. طراح سوال اون قسمت توصیف رو میاره توی سوال و بعدش میگه این توصیه چه کسانی هست؟ بعدش هم چهار تا گزینه میده مثل یعقلون ، یعملون ، اولی الباب ، یتفکرون. حالا شما هی نگاه میکنی میگی خدایا این توصیف به همه اینها میخوره. جواب چی میشه؟ اینجاست که باید آیه رو حفظ بود.

روش من برای حفظ برخی آیات شاید براتون جالب باشه. من شروع کردم از اول کتاب آیات رو یکی یکی نوشتن روی روی تخته. اول می نوشتم بعد نگاش میکردم حفظش میکردم. بعد پاکش میکردم دوباره خودم از حفظ می نوشتم. بعد با دست چپم می نوشتم. بعدش چشمام رو می بستم و با دست راست می نوشتم دوباره. در نهایت هم با چشم بسته و دست چپ می نوشتم.

ویژگی دیگه تست های دین و زندگی اینه که ادبیات مزخرفی توش به کار رفته. یک عبارت رو ساده رو چنان قلمبه می کنند که ذهن نمی کشه. رایج ترین کارشون اینه که به جای اینکه بپرسن فلان آیه چه مفهومی داره ، میگن از فلان آیه کدام مفهوم مستفاد میگردد؟ مفهوم میگردد؟ برای حل این مشکل بهتره تست بزنید تا شیوه کار دستتون بیاد.

اگر بخواهید از کتاب وزارتی صرفا استفاده کنید ، خیلی سخت میشه براتون. چون باید شدیدا قدرت تفکیک داشته باشید و بتونید قسمت های مختلف متن رو از هم جدا کنید و به جاهای مربوط متصل کنید. بهتره برین سراغ یک کتاب که اینکار رو براتون انجام بده. ما دین و زندگی جامع همگامان رو می خوندیم و نتیجه هم می داد اکثرا. این کتاب متن رو پاره پاره کرده و به تفکیک همه چیز جمله به جمله جدا کرده و با استفاده از پیکان و وکروشه و … متن رو موشکافی کرده. خوندن هر صفحه از این کتاب کلی طول می کشه. چون ابعاد مختلف جمله ها براتون آشکار میشه و شما باید بلد بشی.

این بود نظر شخصی من !

9 دیدگاه برای “ویژه نامه کنکوری ها – 2”

 1. صد درصد تایید می‌شه! اگه این کتاب همگامان رو «خوب» بخونین می‌تونین رو درصد بسیار عالی (حتی ۱۰۰) حساب کنین! اصلا این کتاب برای کسی نوشته شده که می‌خواد درصد عالی بیاره.

  البته اگه رشته‌ای که می‌خواین برین نیاز به درصد خیلی بالا نداره خیلی لازم نیست خودتونو به آب و آتیش بزنین! کافیه ۳ ۴ بار در طول سال هر آیه رو ببینین! اونوقت سر جلسه یادتون می‌مونه!

  تیتر‌های بخش‌های کتاب هم مهم هستن! مثلا یک جمله می‌دن می‌گن مربوط به چه بخشی از فلان مساله است. مثلا باید بدونین «از خود گذشتگی یاران امام حسین» جزو کدام‌یک از بخش‌های («روش‌ها» یا «مراحل» یا «شرایط») امر به معروفه.

 2. بابا داستان میگی
  دست چپ دست راست کیه؟
  بیا من دست ولی برات از حفظ میگم
  یادش بخیر زمان ما خیلی سخت بود
  قران میاوردن سر جلسه قرآن بدون معنی میگفتن ترجمه ، تفسیر ، شان نزول بگو.
  اون موقع ها کاظم قلمچیم نبود که ، مرتیکه کمونیست تازه پیداش شده ببین چه مردم رو چاپیده.
  حیف پول که آدم بده به این کمونیست.

 3. @جنابReturn Of Haji :
  شما که کتابای دین و زندگی ما رو ندیدبن،من نوعی که تو عمرم لای یکیشونم باز نکردم وسر کلاسشم نبودم،به این کتابا نیاز دارم.وضمنا همگامان “عالیه”.پس فحش اضافی ندید.تازشم تو این رقابتهای جذاب،که علاوه براینکه رقابت بین دانش آموزانه،رقابت بین ناشرین هم هست.این تجارت رو با فحش نمیشه جمع کرد.
  @nobody:ممنون،بازم بنویس.
  یکم هم بینش روحیه بده!
  من به شخصه از وقتی تستای دینی رو دیدم،گرخیدم!!

 4. بین خیل عظیم 100 درصد های کنکور من دیدن دین و زندگی که 19 درصد بود یه فاجعه ی بزرگ محسوب میشد . یعنی این فکر اون زمان مادر خدا بیامرزم بود که پسرم مگه ما کجای کار برای تو کم گذاشتیم که باید دین و زندگی رو کمتر از ریاضی بزنی . مام که اصرار میکردیم که ولاهه مادر جان اعتقادات دینی ربطی به درد دین و زندگی نداره . البته که مام فقط ظاهرا محض اینکه دل مادره خوش باشه هرز گاهی خم و چم میکردیم سر نماز و بینش به بازی آث میلا ن با یووه فکر میکردیم یا به برج آزادی که فقط دم یه ماهیه و قرار بوده تا سر بره بالا و امان از دست این اخوندا امان و گاهی هم فکر کردن به اینکه آیا پیاز هم قاطی میوه هاس یا نه و بعد هفت هشت تا خم و چم و کمی فک کردن یه الله اکبر با صدای بلند ول میکردیم که یعنی آقا ما نمازمونو خوندیم .
  اینه که دل خوشی نه از دین داشتیم و نه از زندگی دینی . .
  منتها محض اینکه مام به عنوان تک رقمی زمان خودمون حرفی گفته باشیم که گفته باشیم باهاس خدمت نشٌستتون عرض کنیم که این درس چون همه توش بالا میزنن ترازش پایینه و این ووسط ده بیست درصد کم و زیاد توفیر زیادی نداره . فراره لامصب . گزینه هاش نزدیک به همن . و زمانبره سر جلسه . من بهضخصه توصیم اینه بچه ها یه برنامه یه ساله روی زبان بریزن و توجهشون به زبان باشه . در هر صورت این امید رو هم بهتون بدم که از اونجایی که همه کشورای دنیا خدا رو شکر تحریممون کردن و فقط تنها پل توریستیمون همین عراقه یاد گرفتن دین و زندگیش میتونه حداقل کمکی به روابط بین المللمون باشه…

 5. @سعیده
  شما بخر و بخون
  از نظر من حتی سود رسوندن به آدمایی که به فکر دین و میهن من نیستن کار غلطی
  این آدم هم کمونیست بوده
  اگه مقالاتی که در مورد وقف عام شدن کانون فرهنگی آموزش نوشته شده رو بخونید متوجه میشید که دارید پول تو جیب چه آدم لجنی میریزید
  یا حق

 6. @یاسمین:
  من گاج رو دارم،روانیه!
  اگه کسی بخواد با درسنامه گاج بره جلو،خودش کتاب رو بخونه سنگین تره!
  همگامان تست های تالیفی نزدیک به کنکور داره،”خلاصه” درس داره،گاج حجم هر درس رو به جای اینکه کم کنه،بعضی جاها بیشتر هم کرده.خلاصه های همگامان نموداریه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *