اوج زودباوری و سطحی نگری

در روزهای اخیر در سایت ها و وبلاگ های مختلف ، دو عکس دست به دست می شود. نظرات و حرف هایی که در مورد این دو عکس زده می شود واقعا جای تعجب دارد و نشان از اوج سطحی نگری و زودباوری ملت ایران است.

برای این تصویر کامنت های مختلفی داده شده بود. اکثریت افراد این حدیث را به تمسخر گرفته بودند و میگفتند “زمان پیامبر ادیسون برق رو اختراع کرده بود” یا “پیامبر اولین بار برق رو کشف کرد” و نظراتی شبیه به این ها.

اما کمتر کسی این وسط فکر کرد که آیا واژه برق صرفا برای الکتریسیته ای که از طریق سیم به خانه های ما می آید کاربرد دارد؟ آیا تاکنون این واژه رو برای هیچ چیز دیگری استفاده نکرده اند؟

آذرخش، برق، صاعقه یا آتشه نوعی تخلیه الکتریکی است که در اثر الکتریسته ساکن بین دو ابر و یا ابر و زمین ایجاد می‌شود. کلمه رعدوبرق که امروزه به کار میرود اشاره به این پدیده فیزیک دارد. رعد نیز همان صدایی است که تولید می شود.

حتی کلمه برق در قرآن نیز به کار رفته است:

أَوْ كَصَيِّبٍ مِنَ السَّماءِ فيهِ ظُلُماتٌ وَ رَعْدٌ وَ بَرْقٌ يَجْعَلُونَ أَصابِعَهُمْ في‏ آذانِهِمْ مِنَ الصَّواعِقِ حَذَرَ الْمَوْتِ وَ اللَّهُ مُحيطٌ بِالْكافِرينَ  – بقره 19
يا چون [كسانى كه در معرض‏] رگبارى از آسمان -كه در آن تاريكيها و رعد و برقى است- [قرار گرفته‏اند]؛ از [نهيب‏] آذرخش [و] بيم مرگ، سر انگشتان خود را در گوشهايشان نهند، ولى خدا بر كافران احاطه دارد.

برای روشن تر شدن ماجرا ، تعریف پل صراط را از ویکی پدیا نقل می کنم :

پل صراط بر اساس دین اسلام پلی است که در روز قیامت هر فردی برای ورود به بهشت باید از آن بگذرد. گفته شده که این پل نازک تر از مو و برنده تر از شمشیر است که باعث می‌شود کناهکاران از روی آن به درون آتش جهنم که در زیرش قرار دارد بیافتند.

عکس دوم هم قبض جریمه ای است که توسط گشت ارشاد صادر شده است.

احتمال واقعی بودن این قبض بسیار کم است اما تقریبا تمام کسانی که این عکس را دیدند باور کردند. چند نکته در مورد این قبض وجود دارد که جای تامل دارد :

1. اصولا هر قبض یا رسید رسمی ، شماره ای دارد. این شماره ها از قبل چاپ شده هستند روی قبض ها و دستی نوشته نمی شوند. اما شماره این قبض دستی نوشته شده است.

2. نوع تخلف به این شکل نوشته شده است : لاک ناخن برای چهارانگشت و نصفی. آیا واقعا مامور گشت ارشاد اینقدر حال و حوصله داشته که تعداد انگشت های لاک شده رو با دقت بنویسه؟ یا اون خانوم با چهار و نیم انگشت لاک شده از منزل خارج شده؟! واقعا جای تامل دارد.

3. نهاد صادر کننده سه گزینه دارد. هاتف – گشت ارشاد – گشت نسبت. آیا کسی به جز گشت ارشاد ، چیزی با نام رسمی هاتف یا گشت نسبت دیده ؟

4. نوع پرداخت هم گزینه های جالبی دارد: نقدی – قسطی – چک . نقدی گرفتن مبلغ جریمه کار بسیار سختی است و مدیریت این همه جریمه که دستی پرداخت شده برای نیروی انتظامی غیرممکن است برای همین گزینه نقدی خیلی غیرعادی است. گزینه چک هم که خنده دار ترین قسمت این ماجراست. پرداخت قبض جریمه با چک !

5. قیض های جریمه دو تکه هستند. یک تکه برای متخلف و یک تکه برای پلیس. در هر دو قسمت قبض ، مشخصات کامل و نوع تخلف نوشته می شود. یک تکه را به متخلف می دهند تا پرداخت کند و تکه دیگر در سیستم پلیس ثبت می شود تا مشخص شود چه کسانی جریمه را پرداخت کرده اند.

نکات دیگری هم هست که با دقت بیشتر مشخص می شود. اما سوال اصلی اینجاست که چرا مردم ما این قدر ساده و سطحی قضاوت می کنند در مورد مسائل؟ این عکس ها بین کاربران اینترنت بسیار پخش شده است و در اکثر موارد باور شده اند و مورد تمسخر قرار گرفته اند.

آیا این است جامعه ای که فخرش را میفروشیم و از هوش مردم آن برای دنیا تعریف می کنیم؟ حتی اکثریت بچه های سمپاد هم مانند مردم عادی رفتار کردند در مورد این دو عکس. کشوری که سمپادش این باشد ، وای به حال ملتش !

79 دیدگاه برای “اوج زودباوری و سطحی نگری”

 1. با نظرتون راجع به حدیث موافقم ولی راجع به برگ جریمه ی گشت ارشاد باید بگم که به یکی از اقوام ما عین همینو دادن!!به خاطر تتوی ابرو که البته جز مفاد بالام نیست!

 2. “کشوری که سمپادش این باشد ، وای به حال ملتش !”
  قبول ندارم.سمپادیها هم جزئی از این ملتند.گروهی خاص که در آزمون ورودی سوالای ریاضی و علوم و چندتا دینی و فارسی بهشون دادند.بهشون عکس نشون ندادن بفهمن طرف چقدر سطحی نگره که!
  سمپادیها هم موجوداتی عجیب الخلقه یا خارق العاده نیستند که حتما باید فرق بکنند با بقیه.یه زمانی فرق میکردند،الان اگرم فرقی داشته باشند اونقدر زیاد نیست.

  ولی درباره سطحی نگری بیشتر مردم،فکر کنم اینا از سر کمبود اطلاعات و افکاریه که به سرعت در ذهن غالب مردم جای میگیره.

 3. کاری به کار پیامبرت ندارم و از این گفته های گز نکرده دربارۀ پلی موهوم و روزی موهوم و پیامبری موهوم و کتابی موهوم حالم به هم می خورد. تنها می خواهم بگویم که تازی ها بسیاری از واژه های ما را از خود ما گرفتند و عربی آن را تحویل ایرانیان بدبخت اسلام زده کردند. آن برق که گفتی از زبان تازی آمده و همان معنایی را دارد که اشاره کردی. اما خود تازی ها به برق می گویند: کهربا! که واژه ای پارسی است و از کاه+ربا درست شده است. همین گونه است واژگانی مانند جاموس (گاومیش)، کرسی، استاد، وزیر، و … در قرآن شما هم تا دلتان بخواهد واژه های پارسی هست تا باور کنید که قرآن نه معجزۀ محمد، که آفریدۀ سلمان پارسی خائن به ایران بود.

  اما دربارۀ قبض جریمه:
  1. گفته بودی که شمارۀ قبض دستی نوشته شده! پس شمارۀ 1543 که در گوشۀ راست بالا به رنگ سرخ چاپ شده، شمارۀ کارت ملی ننۀ احمدی نژاده؟
  2. کسی که حال متوقف کردن مردم را داشته باشد و از آنها جزئیات نسبتشان با همدیگر، پوشش، موی سر، و … را بپرسد، یعنی نمی تواند 3 تا کلمه دربارۀ نوع تخلف بنویسد؟
  3. گزینۀ نقدی از همه برای مأموران بی حرمت و دزد ناموس جمهوری اسلام ناب محمدی بهتر و آسانتر است. پول را به جیب می زنند تا هر پنج شنبه شب نثار روح خمینی جوهر گندم خیرات کنند.
  4. تا حالا اسم کاغذ کاربن به گوشت خورده؟ می دونی چیه؟ با بودن کاغذ کاربن (یا همان کاغذ کپی دستی) زیر هر برگ جریمه دیگر نیازی به ته فیش نیست. در همه جای دنیا هم جریمه را همین طور می نویسند تا وقت پلیس برای نوشتن مطالب بیشتر گرفته نشود. همان نسخۀ دوم هم در دستۀ برگ های جریمه می ماند.
  در پایان هم می گویم که مسئله درستی یا نادرستی این جریمه ها نیست. مسئله این است که مردم ما دیگر به هر کاری که این رژیم بکند، ایراد می گیرند. همین!
  بدرود!

 4. ” در قرآن شما هم تا دلتان بخواهد واژه های پارسی هست تا باور کنید که قرآن نه معجزه محمد، که آفریده سلمان پارسی خائن به ایران بود.”
  الان این دقیقا یعنی چی؟
  قرآن معجزه محمد(ص) است،باور نداری برات دلیل بیارم!

  “ایرانیان بدبخت اسلام زده”
  الان شما دقیقا مشکلت با اسلام ه؟!منظورت این بود که ایرانی هاچون اسلام رو پذیرفتند بدبختند؟

  3″. گزینه نقدی از همه برای مأموران بی حرمت و دزد ناموس جمهوری اسلام ناب محمدی بهتر و آسانتر است. پول را به جیب می زنند تا هر پنج شنبه شب نثار روح خمینی جوهر گندم خیرات کنند.”
  کمتر توهین کن،هرچی هم که باشن تهمت زدن “روا”نیست.میخوای مسلمون باش،میخوای نباش.

 5. به سعیده:
  این یعنی همین که خواندی! اگر کمی سواد عربی داشته باشی و بتوانی قرآن را به شیوه ای که تازیان می خوانند و می فهمند، بخوانی و بفهمی، می بینی که از نظر ساختار واژگان، دستور زبان، دوباره نویسی و چندباره نویسی، و … در سطحی بسیار ابتدایی نوشته شده است. مشکل این جا است که همیشه هر چیزی که به دین ربط پیدا می کند، رگ گردن خیلی ها را بلند می کند.
  اسلام زده یعنی همین دفاعی که شما از اسلام می کنی! یعنی بدون دانش کافی دربارۀ آن اظهار نظر کردن و با یک جست و جوی پیش پا افتاده در اینترنت آیه ای را دربارۀ برق پیدا کردن و گواه آوردن! اما اگر برای یک دَم، یک آن، به خود بگوییم: «دین و اسلام و پیامبر و … به کنار، آیا کاری که این ها با مردم ایران می کنند درست است یا نه؟»، در آن صورت است که دیگر شتابزده نمی شویم تا جوابیه ای بنویسیم و شمارۀ چاپ شده روی قبض را نبینیم!
  بیایید فراموش نکنیم که این محمد بود که با کشتار و جنایت وحشتناک همۀ مردان بنی قریظه، آن هم به حکم یک تازی دیگر مثل خودش، و به بردگی گرفتن زنان و کودکانشان، تخم کینۀ میان مسلمانان و یهودیان را پاشید. تنها جرم آنها این بود که با قریش مذاکره کرده بودند یا می خواستند بکنند! همین!
  ببین فارسی زبان محترم! اگر از مسخره کردن چهار تا بی سواد دربارۀ نوشتۀ روی یک پارچه در اسلام شهر ناراحت شدی و تصمیم گرفتی این متن را بنویسی، پس تحمل خواندن جملۀ معترضۀ من را هم داشته باش! گشت ارشاد، فساد آخوند تویسرکانی که با زن کارمندش چپ و راست با رأفت اسلامی رفتار می کند، بچه بازی آن آخوندی که در مسجد با پسربچه طرف می شود و فیلمش در اینترنت دست به دست می چرخد، بچه بازی آن کشیش هایی که آبروی نداشتۀ کلیسای کاتولیک را برده اند، دزدی های سران رژیم ایران، روی کار آمدن خمینی و خامنه ای و بازی روزگار، بدمستی احمدی نژاد و اطاعت او از مستر بین و تمساح یزدی و … همه و همه زیر سر قدرت دادن به دین است! اسلام و مسیحیت و یهودیت ندارد. اجتماعی کردن دین و عمومیت بخشیدن به آن مشکل آفرین است.
  من اگر تنها آخوندهای اهریمن نهاد را به چالش کشیده بودم و کشیش های فاسد کاتولیک را حال خود رها کرده بودم، شما حق داشتید. من اگر نمی پرداختم به یهودی های خرافاتی احمقی که بر پایۀ کتابی موهوم از پیامبری موهوم، سرزمینی موهوم را میهن موهوم خود می دانند و مسلمانان هالویی نیز که با پیروی از مزخرفات پیشوایان پلید و کتاب پر از دروغ خود آن را سرزمین و زمین مقدس خود می دانند و این کثافت کاری ها را در خاورمیانه به راه انداخته اند، شما حق داشتید. اما اکنون شما هیچ حقی ندارید.
  این برداشت شما درست مانند آخوندهایی است که هر سخنی دربارۀ پیامبر و امام و … دین خود را ناروا می شمارند و کار را به جایی می رسانند که کسروی ها و رشدی ها و … را به مرگ محکوم می کنند. من و شما محور بحث نیستیم! شما هر چه می خواهید باشید. مهم این است که شما هم مانند من، نه بچه باز هستید و نه کودک آزار! نه به زن مردم می گویید ناخنت را پاک کن و نه در کهریزک شیشه در نشیمنگاه جوان مردم می کنید. همین ما را به اصل انسان بودن، و نه باورمند بودن، باز می گرداند.
  به باور من همان گونه که در دستور زبان واژه ها هم «نوع» دارند و هم «نقش»، انسان ها هم نوع و نقش دارند. نوع آنها خصوصیت فردی آنها است و به عواملی مانند دین، نژاد، رنگ پوست، جنسیت، مشخصات ظاهری، و … باز می گردد. اما نقش آنها همان چیزی است که رابطۀ آنها با دیگران در جوامع را رقم می زند. پزشک، زبان شناس، ویراستار، مترجم، باستان شناس، جانورشناس، دژخیم، رگزن، و حتی صفاتی مانند نیکی، بدی، دلاوری، انسانیت، و … هستند که روابط ما با دیگران را خط می دهند. شما می توانید مسیحی، مسلمان، یهودی، بودایی، و یا اصلاً بی خدا باشید و باز هم نقش خود را بسیار بهتر از صد پاپ و مفتی و ولی فقیه ایفا کنید. یک فیزیکدان، مسلمان و مسیحی و یهودی بودنش به کنار، به خودی خود انسانی است مانند دیگران! کاری که او می کند او را با دیگران متفاوت می سازد: آیا او دستگاهی می سازد تا برای مثال رنج ناشنوایان و نابینایان را کاهش دهد، یا در اندیشۀ ساختن بمبی بس نیرومندتر از همۀ بمب های دیگر است؟
  بدرود

  1. واقعا برای شما سمپادی متاسفم که گول چند تا فیلم که توی اینترنت منتشر میشه رو میخوری!!!

 6. به نظرم نظرات برخی افراد که از دو کلمه سه کلمه شان توهین آمیز است،بزرگترین اهانت به جامعه ی سمپادی است و حداقل معارض قوانین کشوری است که در آن زندگی می کنیم.
  بنده ابتدا از همه ی بچه های سمپاد عذرمی خواهم.از همه ی یهودی ها و مسیحی ها و پیروان ادیان الهی عذر می خواهم که یک نفر که توهم زده این گونه در این سایت به همه ی ارزش های انسانی توهین می کند.

 7. من یه نکاتی رو خواستم بگم:
  1. در مورد عکس اول: اون کلمه برق کاملا درسته و تو عربی کاربرد داره. هر کسی هم بگه اینا از خودشون در آوردن داره چرت میگه. کلمه “برّاق” مگه بر یکی از وزنای عربی نیست؟ الان برید تو گوگل از توی تنظیمات فقط جستجوی عربی رو فعال کنید و سرچ کنید برق؛ کلی result براتون میاره.
  2. اون عکس قبض جریمه کاملا واقعیه. به نظرم بهتر بود شما اطلاعاتتون رو در موردش بیشتر میکردید تا بیخودی انقدر بعضی از افراد سوء استفاده گر(!) نیان اینجا رو با توهیناشون به گند بکشن. بعدشم حتی اگه قبض دو تکه باشه، یه تکه اش باید دست پلیس بمونه دیگه؟ خب این اون تیکه ای هست که به متخلف میدن. نمیشه این جوری به قضیه نگاه کرد؟
  3. گشت نسبت تو تهران وجود داره و خیلی ازمردم هم اونا رو دیدن. خودمم هم دیدم. کارشون هم که نیاری به توضیح نداره.

  در کل بهتر بود که یه مقداری جامع تر به قضیه نگاه میکردین تا بیخودی اینجا بعضیا نیان جو رو آلوده کنن (چی گفتم)!
  لطفا بی دلیل هم هی نگین وای برملت ما، مردم ما، سمپاد ما، نخبگان ما و… کسی این جوری میتونه حرف بزنه که سالها تو اجتماع تحقیق کرده باشه یا تحصیلات آکادمیک داشته باشه و یا آمار خیلی جامعی از کل داشته باشه.

  مرسی!

 8. @ پژمان:
  1. اولا شما خیلی خودتون رو عقل کل فرض کردید، قصد توهین به شخص شخیصتون ندارم طبق حرف شما: “می بینی که از نظر ساختار واژگان، دستور زبان، دوباره نویسی و چندباره نویسی، و … در سطحی بسیار ابتدایی نوشته شده است”
  اگه واقعا اینطوره من حاضرم پای تفسیرات شما از کتاب آسمانیم، کتابی که از جانب پروردگار جهانیان است و اون رو به قلب پاک پیامبر محبت و رافت “وحی” کرده، بنشینم و شما همین سادگی هارو برای ما بی سواد ها هم بگی!
  2. اگر نمیتونیم آدم هایی باشیم که با قوانین و مقررات زندگی کنیم، برای زندگیمون شیوه ای نداشته باشیم،حق نداریم به آیین درست زندگی که تمامی پیامبران به مردم ارائه کردند و کاملنرینشون همین اسلام ناب محمدی (ص) است اهانت کنیم و بگیم اینها موهوم است!
  3. کافیه شما هم کمی تفکر کنی همون یک دم که گفتی ، اونوقته که میفهمی باید خالقی داشته باشی و انقدر دلیل و “معجزه” وجود داره که حقایق این عالم رو برات توجیه کنی فقط کافیه دستاتو از رو گوشات برداری و فریاد نزنی!
  4.خود قرآن گفته اگر فکر میکنید قرآن از زبان خدا نیست و گفته ی بشری است(به فرض همان سلمان) خودتان آیه ای”مانند” آن بیاورید. حالا اگه تو نمیتونی بیاری اینهمه دانشمند فارس و غیر فارس بوده و هست که بسیار به زبان مسلطن ازشون بخوای فقط یه آیه، یه آیه مثل اونو بگه! خودتم یه تست بکن(!)
  5.درباره ی اتفاقات ناهنجار جامعه ، درسته که نمیشه یه عقیده ی درست رو تو کله ی آدما فرو کرده اما به جایی میرسی به اسم ناهنجاری در جامعه! اگر قوانین دانشگاه های خود آمریکا رو هم بخونید میبینید که کلی “قانون” برای خانم ها و آقایون گذاشته مبنی بر پوشش و رفتار و جالب بود وقتی میخوندمش دیدم تاسف خودم به حال جامعه ای که دارم و این ناهنجاری رو “روشن فکر” بودن میدونن چون سطح فکرشون پایینه!
  6. شما تو کهریزک فامیل دارین یا خودتو گرفتن که انقد اطلاعاتت دقیقِ؟!
  7. درود بر امام خمینی (ره)! کسی که به همگان ثابت کرد تنها زیر سایه ی اسلام که برنامه ای جامع و شامل برای انسان هاست میتوان زندگی درستی داشت. حالا اگر در حال حاضر اون اسلام به درستی در جامعه اجرا نمیشه دلیل نمیشه شما اسلام رو زیر سوال ببری چون خیلی کوچیک تر از این حرفا هستیم!

 9. چقدر مسخره ست که ما نتونیم چیزی رو درستی شو بپذیریم بعد بگیم بوی تعفن؟!
  اگر مسلمان نیستید حداقل “آزاده” باشید!
  حقیقت درک کردنیه و هممون اینو میدونیم!نه؟

 10. منظور من بیشتر به لحن عقل کل مآبانه ی نویسنده ست. خصوصا جمله ی آخرش و این که اینقدر با صراحت به مردم مهر زودباوری میزنه در حالیکه -واضحه- خودش هم به درستی در موردش جست و جو نکرده!
  شاید بهتر بود اول می پرسیدید چه چیزی به نظر من عفن آمیزه و بعد اینقدر ساده قضاوت می کردید٬ تو آیین آزادگی ما سخره گرفتن مردم٬ هم وطن جایی نداره شاید مفهوم آزادگی از دیدگاه شما با اون مفهومی که توی ذهن من نقش بسته متفاوته‌ همونطور که خیلی چیزا -خصوصا توی جامعه ی امروز ما- مفهوم های متفاوتی دارند که خیلیاشون با هم در تناقضه..
  شاد باشید

 11. اصلاح میکنم:
  تحدی یا همون گفته ی قرآن مبنی بر مبارز طلبیدن که در بند 4ام از حرفام گفتم اصلاح میکنم :
  فاتو بسوره من مثله…
  … سوره ای مانند آن بیاورد!

 12. من میگم اگه ما نمیتونیم درست اسلام رو اجرا کنیم نمیتونیم بگیم اسلام بده. عین اینه که بگیم چون فلان آخوند یا فلان حاج آقا مشکل داره و و دوروغ میگه و رشوه میگیره و… بگیم اسلام بده. مگه اسلام رو اینا آوردن؟ مگه اسلام با این “حاج آقا”ها و “آیت الله”ها و “برادر”ها شناخته میشه؟ پس نقش پیامبر و امام و معصوم چیه؟

  این که یه “حکومت”، “کهریزک” و “گشت ارشاد” و “زندان اوین” و… داره به دین ربط داره؟ این که حکومت ما نصفش میلنگه، این که مردم راضی نیستن، این که قوانین مملکتی خیلی سخت گیرانس به دین ربطی نداره.

  من خودم اعتقادتم اونقدر قوی نیست که بخوام برم بالای منبر و جانماز آب بکشم اما اگه عقلانی فکر کنیم میبینیم اینا ضعف آدم های عادی ای مثل فلانی نژاد و فلانی و فلان زاده و فلان پور و… هست که دارن کارای گنده گنده میکنن در حالی که در حد این چیزا نیستن؛ نه دین.

 13. @ phoebe:
  1. جمله اولم با شما بود و بس! اگر کاملتر بیان میکردین من برداشت درستی میکردم.
  2. دو جمله ی بعدی هم با همه بود نه با شما. اگر دقت کرده باشین افراد در این سایت اگر بخوان جواب به همدیگه بدن بالا مینویسن :@ فلانی… اما من که ننوشتم پس کل اون کامنت با شما نبوده!
  tnx

 14. lol

  بالایی نه اونی که نویسنده ش آقای علیرضاست
  و اشکالی نداره خانوم
  ما هم وطنیم عیبای همو باید به هم نشون بدیم

 15. @phoebe:
  خواهش! من اینا رو گفتم چون خواستم رفع ابهام بشه! البته خود پست هم پر از ایراده. از 2 مورد اشاره شده یکیش ایراد داره.
  ر. ک. کامنت اولم تو این پست

 16. به جای این کارا اگه همین وقتتون رو میذاشتین 4 تا چیز میخوندین الان هرکدوم واسه خودتون کلی فهمیده بودین.

 17. http://www.ted.com/talks/james_randi.html

  عمو جیمز رندی ، در این فیلم نکته بسیار جالبی رو مطرح میکنه !
  میگه که همه ما پیشفرض هایی داریم و مخصوصا اگه نشانه های حساب شده ای ارایه بشه ، اون پیش فرض ها رو به قاطعیت واقعی می پنداریم .

  هردو عکس های فوق ، با توجه به حجم پیشفرض های موجود در جامعه نسبت به “اسلامِ احمدی نژادی” کاملا برای مردم “واقعی” و منطقی به نظر میاد .

  نمود شدید واقعی فرض کردن این پیش فرض ها رو میتونیم در پست Phoebe ببینیم . پیش فرض هایی که به روشنی ، صرفا به خاطر تکرار مداوم ، یا شستشوی مغزی در خانواده و اجتماع به عنوان حقیقت پذیرفته شده .

  آرزوی خرد و خرد ورزی برای همه ….
  ایام به کام .

 18. اوپس ، اشتباه شد !
  اون پست مربوط به خانم فائزه ساعتی بود ، که اشتباها به عنوان پست Phoebe نوشته شد ، شرمنده :ی

 19. @روشنگر:
  “هردو عکس های فوق ، با توجه به حجم پیشفرض های موجود در جامعه نسبت به “اسلامِ احمدی نژادی” کاملا برای مردم “واقعی” و منطقی به نظر میاد ”
  1.راجع به این جمله ی عموتون یکم بیشتر توضیح بدبد تا منم در حد فهمم از جمله های خدا بگم براتون!
  2. شما که احمدی نژاد رو با اسلام میذارید پهلو هم یعنی جسارتا نه از اسلام فهمیدید نه از سیاست!
  3.حرفایی که زدم پیش فرض نبود! شما چی فکر کردید واقعا! من کاری به سیاست ندارم. دارم از یه عقیده ی درست دفاع میکنم. بابا منم خیلی متاسفانه مسلمون واقعی نیستم اما نمیتونم چشمامو ببندم بگم اینا همش مشتی چیزهای “موهومِ” یا این که همچین چیزی رو بشنوم!
  ببخشید آقا یا خانم خردمند کسی که توهین میکنه به شخصی که رهبر یک انقلاب بوده به نظرتون مغزش شستشو نشده؟!!!
  4.از بحث کردن واقعا تو این سایت بیزارم دیگه، در پست های قبلی هم با شما بحث کرده بودم به جایی نمیرسیم .متاسفانه امثال شماها یه تریپ منطقی و با یه اسم روشنگر و متفکرو… میاین و آخرشم میگید به امید روزی که همه خردمند شن ، اگر دقت کنی تو همون کامنت پژمان و تو و امثال تو یه مشکل اساسیتون اینه که فکر میکنید “عقل کل” هستید و انقدر میفهمید که با یه جمله ی عمو چی چی دست رو اسلام و قرآن بذارید و راجع بهش نظر بفرمایید!
  5. فامیلیِ بنده هم ساعتی نیست!!

 20. “میگه که همه ما پیشفرض هایی داریم و مخصوصا اگه نشانه های حساب شده ای ارایه بشه ، اون پیش فرض ها رو به قاطعیت واقعی می پنداریم”
  ×این عبارت نمیتونه همیشه درست باشه، به نظرم حداقل در مورد اعتقادات یک فرد اونم اعتقادات دینیش نه سلیقه اش صادق نیست!!

 21. @ روشنگر:
  بند دوم از حرفام که خطاب به شما شد اصلاح میکنم، اینطور کامنت رو دیدم که اسلام و احمدی نژاد الان دوباره که خوندم کامنت رو متوجه شدم اسلامِ احمدی نژاد! دو نکته در اینباره:
  1.آیا یک نمود ناقص نه کاملا اشتباه از اسلام در جامعه ی ما فقط در زمان آقای احمدی نژاد بوده؟ من فکر میکنم یک سری از معضلات جوامع بشری طی سالیانی پی ریزی میشه و این واضح است که در دوره های ریاست دیگر افراد هم خطا کم نبوده!
  2.دین و سیاست به طور شناختی جداگانه بررسی میشود مخصوصا دین چون پایه ی زندگی بشر و موضوعات سیاسی-اجتماعیِ اون جامعه است. اگر بخواهیم دین رو با سیاست بشناسیم یعنی از یک چیز جزئی به حکمی کلی رسیدن! اعتقادات دینی یا همون روش درست زندگی نوع بشر درکش امری فطری است و با شستشوی مغزی حاصل نمیشود(کمی تامل…)

 22. oخودتون در این جمله مشکل زیر بنایی ادعاتون رو بیان کردید :

  ““میگه که همه ما پیشفرض هایی داریم و مخصوصا اگه نشانه های حساب شده ای ارایه بشه ، اون پیش فرض ها رو به قاطعیت واقعی می پنداریم””
  “×این عبارت نمیتونه همیشه درست باشه، به نظرم حداقل در مورد اعتقادات یک فرد اونم اعتقادات دینیش نه سلیقه اش صادق نیست!!”

  اعتقادات از جنس “پیش فرض” هستند . یعنی فرد به دلخواست خودشون “صحیح” میپندارتشون . و اتفاقا “باور” ، “سلیقه” و صحت ایندو ، مخصوصا در باره باور های دینی و سلیقه مذهبی ، بر اساس تربیت شکل میگیرند ، ولی توهم “شناخت” رو در باورمند ایجاد میکنند.

  1- فیلم رو ببینید ، بعد کامل تر براتون توضیح می دهم .
  2- احمدی نژاد و دوستانش هم دارن چیزی رو به عنوان اسلام ارایه میدن که اسمش رو گذاشتم ” اسلام احمدی نژادی” و درست فهمیدید ، نه اسلامه و نه سیاست ، بلکه یک قرایت فاشیستی ، که بر اساس امکانات تفسیر فاشیستی از اسلام بنا شده . یه ایئولوژی حفظه قدرته !
  تبصره : استنتاج اینکه من از چه چیزایی چی می فهمهم یا نمی فهمهم ، قضاوت کردن “شخص” منه ، که بر اساس “1 جمله” کار پسندیده ای نیست . ولی میتونه نظر شخصی شما بر اساس “باور” تون باشه ، که خوب اشکال نداره ، مثل بقیه “باور” هاتون میتونید صحیح فرضش کنید !

  3- چون بخش عمده چیزهایی که در اون پست فرمودید اثبات نشده ، به عنوان باور شخصیتون قابل قبوله ، ولی به عنوان “حقیقت ” خیر !
  مثال : جهان پروردگاری دارد ! ( اثبات نشده )
  وی کتابی فرستاده است : ( شما اونجا بودید وقتی فرستاد ؟ چون خیلیا میگن فرستاده ، یعنی فرستاده ؟ چون شما باور دارید فرستاده لابد فرستاده ؟ )
  بهترین آیین زندگی در اون کتاب و گفته های پیامبر هست ؟ ( انکار نمی کنم که به عنوان یه انسان میتونسته تو اون کتاب راهنمایی هایی هم وجود داشته باشه ، ولی با توجه به وضعیت کنونی مسلمون هااین ” بهترین”( ادعای شما ) معادلی در واقعیت وجود نداره . و تا به حال اظهار نظر علمی مطلق در باره بهترین بودن اسلام ندیدم ! مگر اینکه مبنای باوری داشته باشه ! )
  و…

  4- آرزوی خردمندی برای همه ، آرزوی منه . هیچ جا هم نه ادعا کردم عقل کلم ، نه اینطور فکر می کنم، با توجه به روش شناخت علمی که روش شناخت مورد علاقه منه ، اتفاقا میدونم که همیشه “کم” میدونم . اگر شما جمله های من و پژمان و … رو اینجور ( دال بر خود عقل کل بینی ) “تفسیر” می کنید ، دنبال علل سوء تعبیر خودتون بگردید .

  – اعلام نظر ، حتی توسط یه بچه حق روشن و مسلم اجتماعیه ، اگر به شما یاد دادن که نظر ندین ، بر عکس به من یاد دادن که راحت حرفمو بزنم ، اگر درست باشه ، که تایید میشه و جلو میرم . اگر اشتباه باشه ، صحبت می کنم و دلایل خطا بودن تفکرم و حرفم رو می فهمم. پیشنهاد میکنم ، به جای مردود دونستن حرفی ” بر مبنای باور شخصیتون ” سعی در بیان اشکالاتش بر اساس حقایق بفرمایید. ( کمک می کنه که باور هاتون رو هم با واقعی محک بزنید )

  5- دوباره معذرت . شرمنده که اشتباه نوشتم فامیلتون رو .

  آرزوی خردمندی اول برای خودم ، بعد هم برای بقیه
  درود مخصوص بر خانم ساعی
  بدرود

  پ.ن. امیدوارم ایندفه به خود خواهی سوء تعبیر نکنید ( که چرا اول برای خودش خردمندی خواست! )

 23. ميشه گفت هم نوشتن اون حديث كه هنوز سندش معلوم نيست اشتباست و هم كاري كه در سايت ها انجام ميشه
  مطمئنا حديث خيلي ناشيانه نوشته شده
  اخه اين طرز گفتار خيلي شبيه به حديث هاي پيامبر نيست
  به انشا دقت كنيد!!
  خب يه ادم عاقل در نگاه اول شك ميكنه كه اين حديث جعلي نباشه؟!
  و البته نبايد زود قضاوت كرد و گفت كه اين مطلب چرته و …
  بهتره اگه ادعاي داريم با سند حرف بزنيم تا اين مشكلات هم پيش نياد
  و البته جدا كردن سمپاد از مردم كه كار اشتباهي ست سمپادي ها هم از جنس همين مردم و با همه طرز فكر ها و … اند
  و در مورد قبض ارشاد هم بهتره تحقيقات بيشتري انجام بگيره و نه زود گفت اشتباست و زود انگشت اتهام به سمت كسي گرفت

 24. × مشکل زیربنایی کدوم ادعا؟
  “اعتقادات از جنس “پیش فرض” هستند”
  منظورتون واقعا چیه از این جمله؟ من اصلا متوجه نمیشم. فرض، پیش فرض ، اعتقاد(یقین به حرفی ،شیوه ای ،اصلی…) اعتقاد چه طور میتونه از جنس “فرض” باشه؟فرض چیزیه که باید اثبات بشه درستیش در حالی که اعتقاد همون یقین داشتن به چیزیه!
  ×”اعتقادات از جنس “پیش فرض” هستند . یعنی فرد به دلخواست خودشون “صحیح” میپندارتشون . و اتفاقا “باور” ، “سلیقه” و صحت ایندو ، مخصوصا در باره باور های دینی و سلیقه مذهبی ، بر اساس تربیت شکل میگیرند ، ولی توهم “شناخت” رو در باورمند ایجاد میکنند.”
  ببنید اعتقاد داشتن به مبانی دینی زیاد لازم به تفسیر و برداشت شخصی نیست به دلیل اینکه در ادیان الهی به خصوص اسلام که کاملترینشون هست یک سری قوانین وجود داره برای درست زندگی کردن و اونقدر هم سخت نیست که مردم با برداشت های متفاوت خودشون بخوان سلیقه ای ازش بهره برند. در ضمن این قوانین منطقی هستن و درستیشون به راحتی ثابت میشه. پس اعتقاد داشتن به مفید بودن این قوانین و اینکه میتونه آدم رو به سعادت برسونه نیاز به برداشت های متفاوت نداره که اشخاص بخوان به طور سلیقه ای برخورد کنند پس اجرای دین سلیقه ای نمیباشد!
  ×” یه ایئولوژی حفظه قدرته”
  هاشمی و دوستاش و بچه هاش چه طور؟ خاتمی و دوستاش چه طور؟
  ×
  3″- چون بخش عمده چیزهایی که در اون پست فرمودید اثبات نشده ، به عنوان باور شخصیتون قابل قبوله ، ولی به عنوان “حقیقت ” خیر !
  مثال : جهان پروردگاری دارد ! ( اثبات نشده )
  وی کتابی فرستاده است : ( شما اونجا بودید وقتی فرستاد ؟ چون خیلیا میگن فرستاده ، یعنی فرستاده ؟ چون شما باور دارید فرستاده لابد فرستاده ؟ )
  بهترین آیین زندگی در اون کتاب و گفته های پیامبر هست ؟ ( انکار نمی کنم که به عنوان یه انسان میتونسته تو اون کتاب راهنمایی هایی هم وجود داشته باشه ، ولی با توجه به وضعیت کنونی مسلمون هااین ” بهترین”( ادعای شما ) معادلی در واقعیت وجود نداره . و تا به حال اظهار نظر علمی مطلق در باره بهترین بودن اسلام ندیدم ! مگر اینکه مبنای باوری داشته باشه ! )”
  جالبه! خب خدارو براتون ثابت کنم!
  اثبات:
  1.جهان پروردگاری دارد.اثبات: خدا همونیه که خودت میدونی!
  2.”وی کتابی فرستاده است : ( شما اونجا بودید وقتی فرستاد ؟ چون خیلیا میگن فرستاده ، یعنی فرستاده ؟ چون شما باور دارید فرستاده لابد فرستاده ؟ )”.اثبات: شما اونجا نبودی دلیل میشه نفرستاده باشه؟ اتفاقا اونایی که میگن نفرستاده بیشترن! فکر کنم شما تحت تاثیر همونا قرار گرفتی نه من! من به قرآن استناد میکنم، قرآنی که از طرف خدا بودنش با هزار و یک دلیل برام ثابت شده ، حالا که قرآن رو قبول دارم پس قبول دارم که وقتی میگه فرستادگانی رو برای هدایت بشر فرستاده درسته! شما به چی استناد میکنی؟
  3. معادلی در واقعیت وجود داره، شما ندیدی دلیل بر نبودنش نیست، میتونی پیگیر بشی تا ببینی!
  ×من هیچ وقت ادعای خردمندی ندارم چون تفکراتم رو سعی میکنم از یه جای مطمئن که قرآن باشه بگیرم نه فقط تراوشات ذهنی خودم!
  برای فهم بیشترش هم از خود خدا کمک میگیرم و از آرزوی خوبتون برای همه ممنونم!
  ×من هم اعلام نظر میکنم اما چون بحث ما درست رهبری نمیشه به نظرم شاید بی فایده باشه! من هم مثل شما یاد گرفتم نظراتم رو بیان کنم!
  × شاید نگارش من به اندازه ی شما ادبی نباشه اون هم به خاطر بی ادبی نیست به خاطر لحن حرف زدن یک فرد 17 ساله شاید باشه!
  ×برحال من هم معذرت میخوام اگر جسارتی به شخص شما کردم!

 25. @پژمان:
  “من اگر تنها آخوندهای اهریمن نهاد را به چالش کشیده بودم و کشیش های فاسد کاتولیک را حال خود رها کرده بودم، شما حق داشتید. من اگر نمی پرداختم به یهودی های خرافاتی احمقی که بر پایۀ کتابی موهوم از پیامبری موهوم، سرزمینی موهوم را میهن موهوم خود می دانند و مسلمانان هالویی نیز که با پیروی از مزخرفات پیشوایان پلید و کتاب پر از دروغ خود آن را سرزمین و زمین مقدس خود می دانند و این کثافت کاری ها را در خاورمیانه به راه انداخته اند، شما حق داشتید. اما اکنون شما هیچ حقی ندارید”
  من الان بیشتر هم حق اظهار نظر دارم،شما اومدید سه سری بد ها که اتفاقا نشانه دین نیستند رو به رخ میکشید.
  آیا واقعا یهودی های خرافاتی نشانه دین یهود اند؟یا حضرت موسی؟
  آیا واقعا رهبران کاتولیک نشانه دین مسیح اند؟یا حضرت عیسی؟
  نشانه اسلام رو آخوندی فرض میکنید که “درک”درستی از اسلام نداره یا محمد(ص)و یارانی نظیر ابوذر؟
  پیشنهاد میدم که یه ذره در این نشانه یابی هاتون تجدید نظر کنید.
  و درجواب رو شنگر،فعلا فائزه داره کار من روهم میکنه!

 26. به نظر من باید روی موضوع اول بیشتر تحقیق شود ولی نویسنده در موضوع و عکس دوم کاملاً چرت و پرت و گفته م متاسفانه برخی از افراد(مثل فائزه) دارن همین چرت و پرت هارو تایید می کنند.
  در ضمن نباید نام افرادی مثل خمینی(ره)و پیامبر(ص) به تمسخر گرفته شود.
  به هرحال گشت ارشاد چیزی است بسیار فاسد و آشغال!

 27. اگه هر کدومتون فقط یه ذره از خدا شناسی (یا خدانشناسی) چیزی میدونستین.انقدر ابتدایی و بی هدف بحث نمی کردین
  @فائزه ساعی:قبول داری اون چیزی که تو ذهن توئه خیلی بزرگ تر از این چیزاییه که اینجا می نویسی؟ مثلا:”خدا همونیه که خودت میدونی!”
  ممکنه پشت این جمله تو یه منظور بامعنی داشته باشی ولی وقتی اینو کسی که دنبال دلیل شهودی(شاید در حد دیدن خدا!!!!!) میگرده میخونه، خیلی احمقانه به نظرش میاد.
  @همه: چرا رو چیزی بحث میکنین که همتون میدونید (اینجا) نتیجه ای نداره؟؟
  مگه همتون حرفتون این نیست که میخواین به حقیقت برسید؟
  اون وقت می تونید قبول کنید کسی که تمام و کمال خدا رو قبول داره(حداقل اینطوری فکر میکنه) بتونه کسی رو قانع بکنه که کلا از سر تا ته پیاز رو موهوم میدونه؟ و یا عکس این قضیه؟
  @نویسنده مطلب::: استدلال هات رو قوی کن. ملت میرن حوزه کلی درس میخونن میشن روحانی (حتی مرجع تقلید) و وقتی میگن فلان حدیث از فلان امامه باز هم تو خودشون خیلیا قبول ندارن. آخه مگه الکیه؟حالا یه پارچه نوشته رو چطوری انتظار داری بشه تشخیص داد راسته یا نه
  البته باید بگم پیامبر اگرم این حدیث رو فرموده باشن عربی گفتن پس به نوع ادبیات ترجمش گیر ندین :دی

 28. من این قبض را از نزدیک ندیده ام اما اولین نویسنده نوشته بود که به یکی از اقوامش عین همین را داده اند. اگر درست باشد معلوم است شما هستی که زودباوری، یعنی این قدر به این حکومت و اسلام اعتماد داری که فکر می کنی همچین قبضی صادر نمی شه. من چادری بودم و به خاطر گرمای زیاد چادرم را برداشته ام و با مانتوی گشاد بلند رنگ روشن رفت و آمد می کنم اگر هم کسی بخواهد برایم تخلف بنویسد توی دهنش می زنم کاری می کنم که هر کی رد می شود فیلم بگیرد و فیلمش اینترنت را پر کند تا آبروی این سنی های به رنگ شیعه درآمده برود که رنگ عباسیان را به عنوان رنگ لباس زن ها می پسندند. این قدر احمقند که نمی دانند همه مردم عالم در تابستان رنگ روشن می پوشند. وانگهی خود تفتیش آرایش نیاز دارد که به صورت زن ها خیره شوید. در حالی که خدا پیش از دستور حجاب برای زن ها از مردها خواسته به زن ها نگاه نکنند. پس گناه این گشت های ارشاد بر گناه زن های آرایش کرده سبقت دارد.

 29. خوب بايد بگم پاسدارها و گشت‌ها خيلی خيلی احمق‌تر از اون چيزی هستن كه فكر می‌كنی. تو شهرهای كوچيك وضع بدتره، جهل دينی بيداد می‌كنه. اين مردم شيطان‌صفت … رو دين عزيزمون.
  با همسرم رفته بودم ميانه؛ ساعت نه شب گشت ارشاد ما رو گرفت. گفتم اين زنمه، گفت قبالۀ ازدواج! گفتم ندارم گفت شناسنامه!
  مارو برد تا ساعت يازده تو پاسگاه نگه داشت. تا اينكه زنگ زديم شناسنامه‌هامونو از خونه آوردن…
  و در مورد حديث: تو میدونی تو تاريخ اسلام چند تا حديث جعل شده؟ اين طاغوت جمهوريتی هم به شدت اين كار رو كرده:
  «اگر دانش در ثريا باشد مردانی از پارس بدان دست می‌يابند» — اين حديث با ايدولوژی اسلامی تناقض جدی داره. و حقيقتا” مردی مثل پيامبر همچين گهی نمی‌خوره.
  زمان جنگ آقايان كه برآورد كرده بودند جنگ بيست سال طول خواهد كشيد، حديث جعل كردند: «من به زيادی امتم در روز قيامت افتخار می‌كنم» بعد جنگ تموم شد، خط توليد راه افتاد و ضريب رشد جمعيت تركيد، دوباره و با نهايت بی‌شرمی حديث دروغ بستن به پيامبر: «فرزند كمتر، زندگی بهتر» يه عكس دارم كه روی برچسب آبليموی دهۀ شصت اينو نوشته و زيرش هم نوشته: «حضرت محمد (ص)»….

 30. @شروش و یک سمپادی:
  کسی که نمیتونه جانب ادب رو رعایت کنه نباید چیزی بنویسه!
  عباراتی مثل “چرت میگه” خیلی زشته . اگر بنا به گفتن این حرف ها باشه من هم بلدم!!
  یا مثل این جمله…”مردی مثل پيامبر همچين گهی نمی‌خوره” از سن شما بدروره فکر کنم!
  البته قصد جسارت نداشتم، کامنت گذاشتن در اینجا آزاده ولی اینگونه صحبت کردن در کل ضعف آدمارو نشون میده!
  ×آقای سروش شما تا چه اندازه به جعلی بودن یا نبودن احادیث و علمی که در زمینه وجود داره آگاهی دارید؟ چقدر این استدلالاتتون میتونه قوی باشه که بخواید اینها رو رد کنید یا بعضی هارو نکنید؟ برای من واقعا سواله انقدر ساده نتیجه گرفتن!
  @ardalan:
  اثبات خدا به تمامی منطق و دلیل 2×2 ،4تا نیست! در درون آدم ها چیزی به اسم فطرت و جود داره و همه ی انسان در طول تاریخ تا حال به یک نیروی بالاتر از خودشون توسل پیدا کردند چون انسانها ضعف دارند و نیاز باعث میشه به دنبالی مامنی بگردند که این به تعبیری همون خدای هر شخصی است اما خدایی که معجزاتی ماوراء عالم ماده انجام داده چه طور میتونه خودش ماهیتی مادی داشته باشه؟ پس خدا از جنس ماده نیست پس قابل لمس و دیدن نیست!
  همه ی ما در طول زندگیمون با اتفاقاتی برخورد کردیم و نتیجه بعضی کارهامون رو به طور کاملا عجیب در جایی که انتظارش رو نداریم دیدهایم ، اینها میتواند کوچکترین دلیل باشد برای وجود قدرتی ماوراء طبیعت و از همین جاست که عده ای به خرافات کشیده میشوند!
  و یک نکته!
  اگر به دنبال حقیقت میگردیم بهتره همه ی حرف ها و حدس هارو بشنویم و درموردشون فکر کنیم حتی اگر اون چیز قرآن باشه!
  ×بحثی که در حال حاضر در مورد ادیان الهی و احادیث و وجود خدا و پیامبران است ربط چندانی به پست ندارد ، این یک بحث دائمی است که همواره بوده!
  × و یک تاسف برای جمع سمپادی که حتی نمیتوانند مودبانه باهم صحبت کنند.
  خیلی ناراحت شدم وقتی گفته بودید فلانی چرت و پرت میگوید و عباراتی از این دست…

 31. @ سروش:
  راستی آقای سروش اگر از اون برچسب آبلیمو دارید که این جمله ی فرزند کمتر زندگی بهتر از پیامبر است لطفا اسکن کنید تا من هم ببینم این جمله از پیامبر است یا خیر!ممنون

 32. فرمودید :
  “اثبات خدا به تمامی منطق و دلیل 2×2 ،4تا نیست! در درون آدم ها چیزی به اسم فطرت و جود داره”

  تا اینجا قبول .

  “همه ی انسان در طول تاریخ تا حال به یک نیروی بالاتر از خودشون توسل پیدا کردند”

  خوب که چی ؟ اتفاقا دیونه خونه هم تشریف ببرین ، تعداد آدم هایی که موجودات قوی رو میشناسن و بهشون توصل میکنند کم نیست.

  ” چون انسانها ضعف دارند و نیاز باعث میشه به دنبالی مامنی بگردند که این به تعبیری همون خدای هر شخصی است.”

  طبیعیه که در موضع ضعف ؛ هر کسی به دمبال نقطه اتکا میگرده . اما اینکه این نقطه اتکا یک پدیده موهومی باشه ، روی مرض خرد و دیوانگی میچرخه !

  “اما خدایی که معجزاتی ماوراء عالم ماده انجام داده چه طور میتونه خودش ماهیتی مادی داشته باشه؟ پس خدا از جنس ماده نیست پس قابل لمس و دیدن نیست”

  عجب ، این معجزات کی انجام شده ؟ نکنه اشارتون به اون کتاب داستان های قدیمیه نه ؟ اتفاقا در شاهنامه هم معجزات زیادی نقل شده …
  پس بیایم یه فرقه هم برای پرستش شاهنامه راه بندازیم ، نظرتون چیه ؟ حالا فردوسی خردمند تر بوده و خودش رو فرستاده یه توهم معرفی نکرده . اگر میکرد راهت میتونست دین راه بندازه . انسجام متنش از قران هم خیلی بیشتره ها !

 33. به به چیکار کردم ، دیکته 17 میشم !

  توسل – دنبال – مرز

 34. @ روشنگر:
  فقط یک نکته!
  اون مهجزاتی که دارید مسخره میکنید داره تو زندگی خودتونم میوفته!
  و اینکه اگر دنبال یک اصل درست میگردیم باید به دنبالش بریم!
  خدا رو تو وجودتون حس کنید!
  و در آخر شما میتونید فکر کنید من هیچی حالیم نیست! در این صورت میتونید فرض کنید انسانهای زیادی در کشورهای آمریکایی ،اروپایی و آفریقایی که در حال حاضر افرادی که دارن رو به اسلام در اون میارن و در حال رشد بی وقفه هم هست هم هیچی حالیشون نیست و دنباله رو امری موهومند!!
  علاقه ای به ادامه ی بحثی به این شکل ندارم(میتونید فرض کنید کم آوردم یا هرچی)
  پیروز و موید باشید!

 35. سرکار خانم فائزه ساعی، حق کاملا” با شماست. ناسزاگویی دور از شأن انسانیت است، مستقل از اینکه چه باوری داشته باشد.
  اما گاهی با مشاهدۀ بعضی شرایط و کارهایی که با دین انجام می‌شود، حتی صبورترین انسان‌ها هم اختیار خود را از دست می‌دهند…

  اما در مورد شرع و دین دیدگاه من همچنان باقی است. تشخیص جعلی بودن برخی از احادیث و روایات نیازی به تسلط بر فقه و کلام ندارد:
  «هر کس پهن شتر عایشه را بو کند…»
  با مشاهدۀ متن وحی الهی و مقایسۀ آن با شریعتی که روحانیون توسعه داده‌اند، شک دارم بتوان چیزی را که الآن در ایران ما رواج دارد اسلام نامید. نظام فعلی حتی از ایدئولوژی‌های خمینی هم دور شده و کاملا” خارج از خط فکری امام سیر می‌کند. (برای این اعتقاد دلایل زیادی دارم.) چه رسد به حفظ حرمت رسول خدا؟

  فرمودید:
  “اثبات خدا به تمامی منطق و دلیل 2×2 ،4تا نیست!”
  اگر در منطق موجهاتی و نظریۀ مجموعه‌ها تبحر دارید، می‌توانم یک رد بسیار قوی از وجود خدا برایتان ارسال کنم. این رد با متن قرآن سازگار است. بعد هم آن را با …ای که روحانیون در به‌اصطلاح «فلسفۀ» اسلامی به بار آورده‌اند مقایسه کنید. (من فکر می‌کنم یک منطق‌دان خیلی بهتر از یک روحانی جهان را می‌بیند و به خدا هم نزدیک‌تر است.)
  و برای دیدگاه جنابعالی در قبال چیزی که شما آن را «علمی که در این زمینه وجود دارد» می‌خوانید، بسیار متأسفم. آیا واقعا” معتقد هستید وضعیت علمی جهان اسلام در قبال دین، در این روزگار در حد اعلاست؟ کافیست یک بار در جلسات درس منطق که برای طلاب تدریس می‌شود حاضر شوید… این درس حتی از بسیاری از متون نوشتۀ ابن‌سینا هم پایین‌تر است. مسلمان‌ها از بنیان‌گذاران فلسفۀ تحلیلی و منطق موجهاتی هستند، اما در حوزۀ علمیۀ جمهوری ما و در زمانی که در دانشگاه کلمبیا منطق موجهات خوانده می‌شود، منطق مظفر می‌خوانند! نتیجه‌اش هم این می‌شود که می‌بینید.

  سربلند باشید.

 36. @ آقای سروش:
  × در مورد احادیث و اینکه صحت آنها از کلام پیامبر است یاخیر باید بگویم تمامی احادیث در سطح ابتدایی که شما عرض کردید نیستند و یا حداقل این را میتوانم بگویم که گاهی برای سوء استفاده از احادیث گاهی سوء برداشت از خود متن اصلی حدیث میشود که به هر حال با داشتن اطلاعاتی از به اسم علم شناخت حدیث بیان کردم و با استفاده از خود قرآن است ،ممکن است که توضیح داده شود که این حدیث در چه شرایطی بیان شده و به چه مفهوم است و صد البته به فرموده ی شما باید مطابق با منطق باشد و با عقلانیت سازگار!
  ×من در این زمینه ی منطق موجهاتی و نظریۀ مجموعه‌ها اطلاعاتی ندارم ،به دلیل اینکه در حال حاضر دانش آموز سوم دبیرستان هستم و تا حال در این زمینه مطلبی نشنیده و نخوانده بودم اما خوشحال میشوم بنده رو ارجاع بدید به کتابی یا لینکی که مطلع شوم در حد فهمم!
  ×اما به نظر من هیچ ردی برای وجود خدا وجود نداره! اثبات خدا به این شکل مانند این است که من بگویم شما ثابت کنید که وجود دارید. آیا شما میتوانید تعریفی از “وجود”داشتن بیان کنید! اثبات وابسته به این است که شما ابتدا از فرض هایی که دارید تعاریف درستی بیان کنید تا هنگام اثبات افراد کنار هم گذاشتن این لغات رو با مفهوم مورد نظر شما درک کنند! خوشحال میشوم استدلالات خودتون رو مبنی بر همین علمی که گفتید در ارتباط با رد خداوند متعال بیان کنید اما مشروط بر این که لغاتی که میخواهید در ردتون از آن استفاده کنید برایم تعریف کنید!
  ×در مورد علوم تدریس شده، باید تحقیق کنم!
  متشکرم

 37. نگارش جمله را اصلاح میکنم:
  …حال با داشتن اطلاعاتی که به اسم علم شناخت حدیث بیان کردم که با استفاده از خود قرآن…

  معذرت میخوام در مورد نگارش خیلی بدم در این کامنت(:دی)

 38. این نوشتار یک متن گروهی است که ۱۱ نفر در نگارش آن شرکت داشته‌اند. بنابراین بدون کسب اجازۀ قبلی از بقیۀ نویسندگان نمی‌توانم متن کامل را برای شما ارسال کنم. اما چند صفحه‌ای را که مربوط به مقدمات ریاضی این اثبات است آپلود می‌کنم. توضیحات بیشتر هم هست اما فکر می‌کنم نمای کلی این اثبات را درک کنید بهتر است تا اینکه وارد ریز مطالب بشوید.
  لینک:
  http://www.4shared.com/document/h92VcO47/ARASHERRA.html

 39. براتون با همه وجودم متأسفم

  متأسفانه شما شعور لازم برای اینکه قبول کنی کشورت داره زور میگه رو نداری…فقط یه آدم عوضی میتونه همچین ادعایی بکنه جناب آقای پاسدار!!

 40. با کمی دقت در نوشته‌ی روی دیوار متوجه خواهید شد که دیوارنویس ایتدا کلمه‌ی حضرت محمد(ص) را نوشته و بعد جمله‌ی اصلی را.

  شاید چیز دیگری هم بشود از این کار فهمید…

 41. اگر قانونی تو مملکت تصویب شد همه باید به اون احترام بزارن
  هرچند خود من هم معتقدم که با این چیزا مشکل حل نمیشه
  اما بد نیست به جاهای دیگه دنیا هم نگاه بندازیم
  کشورهای دیگه دنیا که تو اونا اغلب هم جنس بازی و کثافت کاری هایی از این دست هم رنگ قانونی به خودش گرفته
  همه موظفن به قانون احترام بزارن
  لینکو ببینین
  http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=104490
  که چطور تو دانشگاهاشون ضابطه چیدن واسه پوشش
  مخلص

 42. @ فائزه

  مثلاً این که اول گفتن « بیاین یه حدیث از پیامبر رو این دیوار بنویسیم » اسم پیامبر رو نوشتن؛ و بعد رفتن دنبال پیدا کردن حدیث.

 43. @ بازگشت حاجی

  لیست مقررات پوشش ، که البته منبعش معلوم نیست ، مربوط به یک مکان خاص به اسم دانشگاهه .
  کسی حق نداره در جامعه و برای همه این قوانین رو وضع کنه !

 44. @ روشنگر
  «کسی حق نداره در جامعه و برای همه این قوانین رو وضع کنه!»

  ولی جامعه حق داره بر خودش تصمیم بگیره. حالا اینکه یه نفر یا یه عده‌ی کم موافق نباشن، حرف دیگه‌ایه.

  راستش من فکر می‌کنم قوانین باید به شکل فدرال و مستقل تنظیم بشن. مملکت ما اونقدر پرجمعیته که نمی‌شه یه جامعه حسابش کرد. حتی توی شهرها هم هر محله از نظر اخلاقی و اعتقادی زمین تا آسمون با اونیکی متفاوته. با یه قانون نمی‌شه مردمی رو که اینهمه اعتقاداتشون متفاوته اداره کرد.

  پ.ن: این مسائل ربطی به این پست ندارن و موضوع بحث که یه نوشته روی دیوار بود یه خورده منحرف شده.

 45. دیدید که سردار رادان این قبض ها رو تکذیب کرد پس برید سوت بزنید

 46. فقط در پاسخ به Adolf:
  به نظرم حق ندارید از واژه ی “دخترا”استفاده کنید.
  من به این به ظاهر دختران کاری ندارم که شرف و عصمت زن و دخترو بردن زیر سوال.اما هنوز هم هستند دخترایی که متوجه مقام خودشون هستند و اجازه نمی دن کسی چپ نگاهشون کنه چه برسه به اینکه به خاطر جریمه نشدن بخوان کسی رو….
  خواهشا به گفته هاتون توجه کنید.

 47. @*عماد*:
  فکر کنم واسه کنکوریا مطلب می نویسه!اونجا میشه گیرش اورد!

 48. نویسنده کوش
  تو سوراخ موش
  بابا اینا فقط بلدن یه چی پرت کنن
  اونایی که تو یه جبهه هستن رو بندازن به جون هم برن کارشونو انجام بدن
  درست همون کاری که آمریکاییا انجامش میدن وقتی میخوان به یه جا حمله کنن.

 49. اینجوریایی که میگی نیست حاجی.
  اگه بعضی بربرها میتونستن بعضی نوشته‌ها رو تحمل کنن، اونوقت حرف واسه گفتن زیاد بود. حالا این نویسنده (nobody) کجاست رو نمیدونم اما حدس میزنم واسه چی بیخیال بحث شده…

 50. @soroosh
  postetoon ro khodetoon bardashtid?
  alhamdolelah haletoonam ke khoobe akhe aghaye roshangar negaran boodan 😀

 51. آره خودم برداشتم. چون دفتر یکی از علمای بزرگ دین و سیاست یه ایمیل بسیار روشن‌کننده برام فرستاد و حسابی روشنم کرد. انقد روشن شدم که نگو…

 52. @فائزه

  اگه شما و بازگشت هاجی رو هم به هر علتی مورد تهدید میدیدم و نشونه ای ازتون نبود ، نگرانتون می شدم .

  @ بازگشت حاجی
  مغلطه بسیار جالبی رو استفاده کردی ، البته ناشناخته نیست و استفاده زیادی در مذهب داره ..
  http://wwwiransecular2009.blogspot.com/2009/10/blog-post_4039.html
  سرفصل مربوط به
  “مبتنی بر تمثیل بودن، بزرگترین اشکال برهان نظم است”
  رو مطالعه کنی بد نیست .

 53. @ روشنگر
  ممنون که نگرانم بودید. این روزا متوجه شدم که روشنایی دردناکه و خیلی چیز خطرناکیه. حالا می‌فهمم که منظور حاجی از «بیاد و روشنتون کنه» چی بود. [:دی]

  اون پستی رو هم که بالا اشاره کردی خوندم. البته چند تا اشکال جزئی داشت که اونم تو کل استدلال مشکلی ایجاد نمی‌کرد، در کل جالب بود.

  پ.ن: با به‌کار بردن فلسفه برای اهداف سیاسی مخالفم (چون سیاست یک مسأله‌ی غیرعقلانیه).

 54. هه . مسخره تر از این دیگه امکان نداره . چیزی که کاملا مشهوده اینه که این تصاویر و این مونتاژ کردن ها کار یه سری دانشجوی سفارش شده اس . ایناها رو میسازید بعد همه جا پخش میکنید و بعد خودتون میاید نقضش میکنید و چون خودتون اینا رو ساختید بهترین نقض ها رو براش میارید . و بعد هم اینطور میخواید وانمود کنید که وای وای این جماعت میخوان چهره اسلام رو خراب کنن بعد هم جنازه ی چهارتا استخون سگ رو که از طلاییه و شلمچه پیدا کردین به اسم استخون آدمیزاد لای پرچم میپیچید و به خورد ملت میدید .
  گروه 11 نفره ؟ فکر کردین ملت گوسالن ؟ این گروه 11 نفره چرا هیچ وقت توی بحث های رو در رویی که توی دانشگاه تهران و شهید بهشتی برگزار میشه دیده نمیشن ؟ چرا اونجاها با این فرااستدلال هاوت نمیاین و از اسلام ایرانیتون حمایت کنین ؟

 55. در ضمن . ما سمپادیا کم کوبیده نشدیم . سالها توی یه سگ دونی به اسم تیزهوشان ما رو خفه کردن و قدرت فکر کردن و حرف زدن رو ازمون گرفتن و خیلی راحت جریان نخبه سوزی رو رومون اعمال کردن و فقط یه عده ماشین حساب ازمون ساختن . هر چند خیلیا تحمل کردن و توی همون محیط بسته الان پشتوانه های آزادی این ملتن . خودمون دیگه خودمون رو نکوبیم . هر چند عرض کردم . دوستان به صحبتای یه عده آدم سفارشی که جد در جد سر سفره ای بزرگ شدن که دهن سگ توش بوده گوش ندن . عوض این حمایت کردن کورکورانه از حکومت تشیع که بوی مرگش رو هممون داریم میشنفیم به این فکر کنن که روی که همه ی اینا نابود شه چه لباس دیدی دارن که خودشون رو توش قایم کنن ..

 56. یه خواهش دارم . به حرفهای اینها بها ندید . و دیگه در موردش کامنت ندید لطفا . اگه در موردشون حرف بزنیم بزرگ میشن ..

 57. ٌWow خانم ساعی!
  بزرگان اینقدر باهوش هستند که وقتی اسم منو اینجا با لینک روش می‌بینن، میرن به اون لینک و از اونجا توی پروفایلم، میلمو به دست میارن و تو وبلاگم کامنت خصوصی میذارن!
  آره، WoW
  فکر می‌کنید از کجا به ذهنشون رسیده باشه؟ واقعاً درایت و بصیرت اهل دین قابل تحسینه… یعنی از کجا به فکرشون رسیده بود؟

  من که عقلم به این چیزا قد نمی‌ده! شما چی؟

 58. @ gdionisos:
  اوف… بوی سوختگی میاد! اینقدر عصبانی نباش برادر، واسه فشار خونت خوب نیست.
  مگه نمیدونی ناحق عمرش کمه؟ یه روز همه چیز درست میشه. به قول مش میرزا که میگفت:
  وعده‌ی حق نزدیک است…

 59. chera mizani aghaye surush!
  ok.
  man ghalat kardam. raazi mishid hamatun?!!!!!are?!man ghalat kardam nazaramo neveshtam man ghalat kardam aghide dashtam man ghalat kardam … : ((

 60. hame AHMAGHAN va to o baghie faghat mifahmid. are shomaha mifahmid o maghzid ke khodaro naghz mikonid, eddeaa mikonid va daghighan shomahaeid ke be digaran eteham mizanid!!

 61. خانم ساعی! من هر عقیده‌ای داشتم بی‌پرده و مستقیم در میان گذاشتم. این شما و حاجی هستید که سعی دارید با نیش و کنایه و حرف‌های غیر مستقیم طرف مقابل رو خراب کنید.

  لطفاً عصبانی نشوید. به جای این کارها بهتر است اگر عقیده‌ای دارید از آن دفاع کنید و سعی کنید مستقیم صحبت کنید. (و فارسی تایپ کنید)

  اگر کی‌بورد فارسی ندارید می‌توانید از کیبورد من استفاده کنید.
  لینک: http://www.4shared.com/file/YmzdEHat/farsi_ed.html

 62. @ فائزه و جی-دیونیسوس

  واکنش عاطفی و ناشی شده از رنجیدگی خاطر یا هیجان ، در بحث های شناختی و فلسفی ، تنها میتونه به ناتوانی شما در ادامه استدلال دلالت کنه .

  اینجا محل بیان نظراته ، تلاشی برای تغییر دیگران نه میتونه و نه باید انجام بشه . نظر ها بیان میشن و نقد میشن.
  البته طبیعیه که نقد پروسه خوشایندی نیست و کسی که تحمل زیر سوال رفتن تفکراتش رو نداره احتمالا بهش بر بخوره ( حتی دیده شده که کار به تهدید و اعمال زور و … هم کشیده بشه ، خاطرتون هست که ).

  همه ما “آدمیم” ، با خطا های شناختی و امکان تبادل نظر.
  عقیده ها مون ، در بوته نقد سنجیده مشه ، و رشد پیدا میکنه .
  بهتره سعی کنیم ، به جای رنجیده شدن و داد و بیداد و شیون واویلا ، فکر کنیم و پاسخی هرچه خردمندانه تر به نقد ها بدیم . و یا اینکه شهامت پذیرش ضعف دیدگاهمون رو در خود ایجاد کنیم و با تلاش بیشتر دیدگاهمون رو نو کنیم .

  بدرود
  روشنگر.

 63. baraye ye bahs 75 ta didgah fek konam neshoon bede ke man ham nazaratam ro ba mantegh bayan kardam va dar hale hazeram daram dars mikhoonam chon madresamoon shoroo shode . be hamin dalil vaghte ziadi nadaram baraye net
  !!
  be ma’nie kam avordan o in harfa nist Mr.roshangar

 64. @ فائزه :

  “baraye ye bahs 75 ta didgah fek konam neshoon bede ke man ham nazaratam ro ba mantegh bayan kardam ”

  تعدد دیدگاه تنها نشونه بیان های متعدده ، نه بیان منطقی !

  “va dar hale hazeram daram dars mikhoonam chon madresamoon shoroo shode . be hamin dalil vaghte ziadi nadaram baraye net”

  اینجا ما افراد رو قضاوت نمی کنیم ، کل کل هم نمیکنیم که بخوایم کم بیاریم یا رو کم کنیم .
  بیان و به اشتراک گذاشتن عقاید و نقد اونها ، به معنی نقد صاحب اون عقاید نیست !
  باز هم اشاره میکنم ! بر خلاف اون دیدگاهی که مردم رو به خاطر متفاوت فکر کردن ” میکشه” و به خاطر “عمل متفاوت در محدوده شخصی ” اونقدر با سنگ میزنه تا بمیرن ، من بالشخصه کسی رو به خاطر تفکر یا باورش قضاوت نمیکنم.

  همه ما انسانیم .
  روز خوش.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *