• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه المپیاد بخوانیم؟

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
خُب اینجا میخوایم در مورد روند کلّی مطالعه برای المپیاد بحث کنیم

اینکه یک المپیادی اصولن باید چی کار کنه چه قدر بخونه چه ویژگی های اخلاقی داشته باشه و امثال اینا.

خیلی خوشحال میشیم که افرادی که تجربه ای تو این زمینه دارن و مدال آوران المپیاد هستن ما رُ راهنمایی کنن.

توجه کنید که ما میخوایم در مورد روند کلّی مطالعه برای المپیاد بحث کنیم نه در مورد روش مطالعه برای یک المپیاد خاص. :)

امیدوارم که تاپیک برای دانش پژوهان مُفید واقع بشه.

خُب بسم ا...!
شوروع کنیم دیگه.نظراتونُ بگین.
:D

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : چگونه المپیاد بخوانیم؟

ممم.. اول بگم تاپيكه خوبيه، و بعد بگم كه: (!)
١. مسيرتونو انتخاب كنين، يا المپياد يا كنكور... منظورم اينه كه به حساب خودتون زرنگ بازي در نيارينُ نقشه بريزين كه با كنكور خوندن بخواين برين المپيادُ قبول بشين. اينو بدونين كه كمن كسايي كه با كنكور خوندن المپياد قبول شن ولي زيادن كسايي كه المپيادي بودن و سال سوم قبول نشدن و كنكور رو موفق شدن، حتي اين افراد ريسرچاي موفقي داشتن.
٢. المپياد شرف داره! باور كنيد. پس با شرف و مردونه علمتونو زياد كنين. توي هر المپيادي كه باشين

+تاپيك محدود نيست؟ بهتر نبود هر المپيادي تكنيك مطالعه رو جدا بررسي ميكرد؟ آخه شايد يه المپياد شيمي اي، نتونه به يه رياضي اي كمك موثر بكنه... ولي به هر حال خوبه : )

Мох

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
فیزیک

نباید به المپیاد فقط به چشم این نگاه کرد که بخوای به واسطه ی اون
کنکور رو دور بزنی اصلا همچین چیزی درست نیست بلکه باید هر درسی رو که دوس دارین مثه
شیمی یا هر چیز دیگه اینقدر براتون مهم باشه که بخواین در حد کتب دانشگاهی یا حتی فراتر از
اون رو مطالعه کنین پس المپیاد راهی است برای اینکه علمی فراتر از درس های مدرسه رو فراگیری
البته در این راه باید عاشق اون درسی باشی که داری واسش تلاش میکنی تا بتونی در اون زمینه پیشرفت کنی و نتیجه بگیری

آخرین ویرایش:

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

من فیزیکو خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی دوس دارم x:
ولی تازگیا بادیدن رقیبام که کتابای مختلفوخوندنو من خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی کمتر کمی تابسی ابری پشتکارمو ازدست دادم :-<
فقط بگین چی کارکنم :((

s.l.v.n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست شناسی
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من مشکله تمام کسایی که قبول نمیشن اینه که فکر میکنن نباید به المپیاد امیدوار بود و ریسک نباید بکنن خطر داره
اما به نظر من و خیلی های دیگه ریسک نکردن خطر داره

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

دقیقن.
به هیچ عنوان به المپیاد به چشم یه وسیله واسه دور زدن کنکور نگا کرد.چون هم نتیجه نمیده هم از لحاظ روحی داغون میکنه.
یک نکته ای که هست و یکی از دوستان هم بهش اشاره کرد همین فاز منفی از رقیبا گرفتن.. :-<
ضد حال اطرافیان...
شرط و شروط گذاشتن پدر و مادر...
واینکه چه طور نا امید نشیم...
و چه طوری اون پشتکار رُ به دست بیاریم.
اینا همش فاکتور هایی هس که لازمه واقعن.

Мох

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از جیرجیرک :
ولی تازگیا بادیدن رقیبام که کتابای مختلفوخوندنو من خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی کمتر کمی تابسی ابری پشتکارمو ازدست دادم :-<
کتاب های مختلف خوندن یه جور هنر ، فهمیدن اونها و حل کردن مسئله هم یه جور هنر دیگست که هر کسی نمیتونه با خوندن کتابای مختلف به خوبی مسئله حل کنه
با نا امید بودن نمیشه عقب ماندگی هاتون رو جبران کنین فقط بیشتر به خودتون لطمه میزنید پس میشه از همین الان هم شروع کرد و به نتیجه رسید
کم نبودند کسانی که از ابتدای سال سوم بطور جدی المپیاد رو دنبال کردند و به نتیجه رسیدند
المپیاد=عشق و علاقه
که اگه اینجوری باشه مطمئن باشین بک لحظه از خوندن اون خسته نمیشین

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از جیرجیرک :

الآن اول هستی !
المپیاد فیزیکی ها اغلب سال اول کلا" الاف هستن...
مشکل خیلی راحت حل میشه ... کافیه المپیادی مطالعه کنی ... یعنی با ناله و زاری کار پیش نمیره ... خوندن کتابای مختلف هم فایده ای نداره ...
یه نفر تعریف میکرد تو دوره چهل یه نفر دوجین کتاب روی میز ردیف کرد گفت من اینارو خوندم ! و یه نفر دیگه گفت من فقط چند تا کتاب مرجع اصلی رو خوندم. آخرش اولیه شد برنز و دومی شد طلا ... واقعیت هم همینه ... هر سال هم مثل این تکرار میشه ...

اگه برای المپیاد میخونی و نگرانی عقبی بدون انشاءالله وقت کافی داری و اصلا" مشکلی نیست.
اگه برای دل خودت فیزیک میخونی (فقط!) خب نیازی نیست نگران باشی ... تو میخوای از مسیر مطالعه لذت ببری ! مثل این که توی یه جنگل زیبا یه نفر با سرعت حرکت کنه و خوشحال از جلو افتادن ... ولی انسان عاقل با آرامش حرکت میکنه و از زیبایی های اطرافش لذت میبره ... به این میگن مطالعه ی حالی علم !

پ.ن : شاید من به زودی یه مقداری در مورد مطالعه ی پر بازده در المپیاد (فیزیک!) صحبت کردم ...

skYboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از جیرجیرک :
ولی تازگیا بادیدن رقیبام که کتابای مختلفوخوندنو من خیلییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی کمتر کمی تابسی ابری پشتکارمو ازدست دادم :-<(
بابا شما هنو اولين(طبق پروفايلتون)...
جاي نگراني نيس ك،هنو شما خيلي خيلي وقت داري،اگه ا الان يا حتي يكم بعدتر هم شروع كنين مي تونين مدالو بيارين...اما مواظب باشين زياد دير نشه،با برنامه ريزي شروع كنين،همين كتابا ي دبيرستانو قشنگ ياد بگيرين اول،بعدش برين سراغ مرجع ها و رو شون مسلط شين،اگه اين كارا رو انجام بدين خيلي ا راهو رفتين.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

اگه دمبال مدالید فقط (حالا هر چی شد !) اصلا" فعلا" برید صفاسیتی همون اولای سال سوم (برای قبولی در سال سوم) شروع کنید به خوندن !

اما اگه مدال زرده ( :-&) رو میخواید وضع فرق میکنه ...

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

خُب طبیعتن همه مدال زرده رُ میخوان دیگه....! :-<
چه کنیم خُب؟؟

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نقل از H O S E I N :
الآن اول هستی !
المپیاد فیزیکی ها اغلب سال اول کلا" الاف هستن...
مشکل خیلی راحت حل میشه ... کافیه المپیادی مطالعه کنی ... یعنی با ناله و زاری کار پیش نمیره ... خوندن کتابای مختلف هم فایده ای نداره ...
یه نفر تعریف میکرد تو دوره چهل یه نفر دوجین کتاب روی میز ردیف کرد گفت من اینارو خوندم ! و یه نفر دیگه گفت من فقط چند تا کتاب مرجع اصلی رو خوندم. آخرش اولیه شد برنز و دومی شد طلا ... واقعیت هم همینه ... هر سال هم مثل این تکرار میشه ...

اگه برای المپیاد میخونی و نگرانی عقبی بدون انشاءالله وقت کافی داری و اصلا" مشکلی نیست.
اگه برای دل خودت فیزیک میخونی (فقط!) خب نیازی نیست نگران باشی ... تو میخوای از مسیر مطالعه لذت ببری ! مثل این که توی یه جنگل زیبا یه نفر با سرعت حرکت کنه و خوشحال از جلو افتادن ... ولی انسان عاقل با آرامش حرکت میکنه و از زیبایی های اطرافش لذت میبره ... به این میگن مطالعه ی حالی علم !

پ.ن : شاید من به زودی یه مقداری در مورد مطالعه ی پر بازده در المپیاد (فیزیک!) صحبت کردم ...
من که نمیخوام خودمو گول بزنم اگه راستشوبخوای غیرازعلاقه شدید دمبال مدالم هستم همون مدال زرده :>

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از DIFFERENT :
خُب طبیعتن همه مدال زرده رُ میخوان دیگه....! :-<
چه کنیم خُب؟؟

خب این جا دو تا چیز بسیار تأثیرگذاره :

توانایی علمی 30 %

شانس 60 %

حواس جمعی 10 %

حالا اینا ینی چی ؟ جمعشون میشه احتمال طلا شدن .

توانایی علمی که معلومه ... شما وقتی کل درصدشو بدست میارید که هر سوالی تا سطح مرحله 3 بهتون بدن بتونید حل کنید.

شانس که عامل بسیار مهمیه ! مثلا" این که روز امتحان سرمانخورید ! یا یکی از اقوام نزدیکتون نمیره (اکِّ هِی :rolleyes:!) ، یا یه بیمار سادیسمی نیاد بشه طراح مرحله دومتون و ...

حواس جمعی : این یعنی در جریان اتفاقات المپیاد (و به خصوص رشته ی خودتون) باشید و در عین حال درگیر حاشیه (مثلا" همین لاف زنی ها ) نشید ...

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

:O :Oینی شانس اینقدمهمه
بااین حرفاخدارو چه دیدی هم روز المپیاد مردی(دورازجون همتون) :D

skYboy

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از H O S E I N :
خيلي افراطي ه ديگه.
اين جوري باشه ي آدم ه خوش شانس 60 درصد راهو تا دوره رفته،پ اگه حتي مثلا ا دي هم شورع كنه ب خوندن دير نيس براش.
ن بابا...

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از skYboy :
خيلي افراطي ه ديگه.
اين جوري باشه ي آدم ه خوش شانس 60 درصد راهو تا دوره رفته،پ اگه حتي مثلا ا دي هم شورع كنه ب خوندن دير نيس براش.
ن بابا...

آره ... درسته ...

موضوع این جاست که خیلی از کسایی که هر سال طلا میشن جمع درصد های مربوط به موارد بالا براشون میشه مثلا" 70 60 درصد ... کسی رو داشتیم که بدون مطالعه ی زیاد مرحله دوم قبول شده ...

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

به عنوان یه آدم معمولی اگه نظر بنده در حدی باشه که شما قابل بدونید، من همیشه اینو گفتم که از نظر من المپیاد فقط این بوده که یه کتاب از کتابخونه ات برداری و بخونیش... و با فکر هم بخونیش

و نه فقط این، یه تصویر دیگه اش هم اینه که توی آزمایشگاه ایستادی و آدم خودتی و داری برای خودت ازمایشا رو تمرین کنی و اینجا بحث مهارته نه فقط دونستن یه آزمایش

پ.ن: صرفا در مورد زیست اظهار نظر کردم.

• شروع کننده موضوع

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

شانس رُ راس میگن.
به جرعت میتونم بگم 50%المپیاد شانس هس واقعن. 8->

امّا مسائلِ دیگه هم هس...به شخصه من از رقیبام اگه ازشون عقب باشم شدید فاز منفی میگیرم :-<

معتقدم به آرامش...ولی ندارم...
:-< =((

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

این لاف زن ها خیلی دردسر برای آدم درست میکنن... ولی دلیلی نداره آدم به خاطر حرفاشون ناراحت بشه ... حتی اگه از شما بیشتر میدونن شما با مطالعه و تلاش میتونید ازشون جلو بزنید ... اما جلو موندن کافی نیست ... شما نباید افت داشته باشید.

"بالا رفتن سخت نیست . بالا موندن سخته!"

بالا