• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
هیچ جنسیتی وجود نداره -تمام چیزایی که روشون توجه گذاشتیم حاصل برچسب زنی ذهنمون بوده تا راحت تر بتونیم بشناسیمش
ضمن این که ذهن ما با تفاوت ها مثل مرگ رفتار می کنه-
اینکه بگیم "هیچ جنسیتی وجود نداره" یه‌جورایی پاک کردن صورت مساله و انکار حقایق محسوب می‌شه! و نتیجه‌ی انکار هم هیچ چیزی به جز حرص و بولدتر شدن مشکل توی چشم مردم نیست.

جنسیت وجود داره و نوع مرد با نوع زن باهم از نظر فیزیولوژکی و بایولوژیکی تفاوت‌هایی دارن.
مشکل اصلی ما وجود دو جنس متفاوت نیست، این قانون طبیعته که از هر حیوان(موجود زنده)ای دو جنس وجود داره! مونث و مذکر.
مشکل اصلی ما تبعیض به دلیل داشتن/نداشتن جنسیتی خاصه، مشکل ما نگاه متفاوت به جنسی خاصه، رفتار متفاوت، انتظارات متفاوت و محدودیت‌ها و قوانین متفاوت برای جنسیتی خاص!

پس به نظر من مرد و زن وجود داره، ولی این نباید دلیل رفتار متفاوت ما با یکی نسبت به دیگری بشه و باید برابری باشه! مثال خیلی ساده: مونث بودن من نباید محدودیت شغلی برام ایجاد کنه! مذکر بودن من نباید برام چارچوب‌های اخلاقی غیرمنطقی قرار بده!

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
جنسیت وجود داره و نوع مرد با نوع زن باهم از نظر فیزیولوژکی و بایولوژیکی تفاوت‌هایی دارن.
مشکل اصلی ما وجود دو جنس متفاوت نیست، این قانون طبیعته که از هر حیوان(موجود زنده)ای دو جنس وجود داره! مونث و مذکر.
اول از همه بگم که چون محدود کرده بودین کسایی که می تونن بهتون نمی تونستم جوابتونو توی پیج خودتون بدم-
اسپم خالص عه و مربوط به تاپیک نیست-
ولی خیر از هر جنسی مذکر و مونث وجود نداره
خیلی از موجودات اصلا جنسیت براشون "معنا " نداره
جنسیت هایی که بنظر می رسه متناقضه در واقع پارادوکسه و بدون این، اون معنا پیدا نمی کنه و بالعکس.
به عبارتی همین کلمات هستن که باعث شده مرد و زن به وجود بیان
و اصلا مرد و زنی وجود نداشته
گرایش عاطفی/جنسی وجود نداشته
اینا دقیقا مثل اسم پروانه ها می مونه که فقط واسه شناسایی بهتره
راجب بقیه چیزایی که گفتین همین کافیه که بگیم بقیه اش به معیارهای فرد بر می گرده و معیارهای عمومی (فرگشت هم قشنگ نشون می ده معیار های عمومی بی بروبرگشت چگونه با معیارهای فردی رفتار می کنه)
راجب تفاوت های بیولوژیکی هم بله وجود دارن
اصلا همین تفاوت بود که باعث شد انسان به این فکر بیوفته که جنسیت چی باشه و فلان
ولی طبیعت نقض کننده ی خودش هم هست و خیلی مواقع اون جنسیت تو فرهنگ متعارف فرق می کنه
پ.ن: من نظر خودمو گفتم طبیعتا جنسیت برای آسان ساختن یه سری کارا به وجود اومده و یه" کانسپت" نه یه چیز طبیعی ! کلا این لیبل هایی که ما می زنیم به طبیعت طبیعی نیست

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
مرد بودن" خصلتی جدا از کروموزوم y عه.
این تعریف تو( زینب ۱۶ ساله از مشهده) که نه مدرک خاصی داره و حتی دبیرستان رو پاس نکرده و دیپلمم نداره هست.(که صد البته این تعریف رو هم خودت نساختی و از آن خودت نیست ؛ تعریفیه که جامعه بهت داده)
تعریف پزشکی فرق می کنه/ تعریف جامعه فرق می کنه/ تعریف علی فرق می کنه/ تعریف منم فرق می کنه
هیچ تعریفیم محترم نیست

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
میشه مشخص کنید منظور از جنسیت
Gender یا sex که منم وارد بحث بشم؟
Sex ای که منتهی می شه به Gender
یعنی این جوریه که ما داریم می گیم این اسما و لیبلارو خودمون می زنیم پس عملا فارغ از آلت تناسلی می شه می شه لیبل زد

گمشده در زمان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
بنظرم مرد بودن یعنی ترشح بیشتر از حد هورمون های مردانه و زن بودن یعنی ترشح بیش از حد هورمون های زنانه
یه آدم می تونه در طول زندگیش نسبت های مختلفی از این هورمون ها رو تجربه کنه‌.
این که میگین جنسیت وجود نداره بنظر من عین اینکه بگیم ۴ با ۵ فرقی نداره اینا فقط یسری کلمه هستند که برای توصیف یسری عدد ارائه میشه ذات ۴و ۵ یکسان هست چون جفتشون عدد هستند
اما ما که نمی تونیم خودمون رو گول بزنیم ۴ با ۵ فرق داره !و بایدم اسم های مختلفی داشته باشه

به این نکته هم باید توجه کنیم که هورمون های مردانه در زنان و هورمون های مردانه در زنان هم ترشح میشه یعنی خصوصیات هر دو جنس در یک انسان فارغ از جنسیتش لازمه. مثلا اگر در بدن مرد ها هورمون زنانه ترشح نمیشد مرد ها اصلا عطوفت نداشتند و تعادل جامعه به هم می‌ریخت 😐

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
این تعریف تو( زینب ۱۶ ساله از مشهده) که نه مدرک خاصی داره و حتی دبیرستان رو پاس نکرده و دیپلمم نداره هست.(که صد البته این تعریف رو هم خودت نساختی و از آن خودت نیست ؛ تعریفیه که جامعه بهت داده)
تعریف پزشکی فرق می کنه/ تعریف جامعه فرق می کنه/ تعریف علی فرق می کنه/ تعریف منم فرق می کنه
هیچ تعریفیم محترم نیست
ماشالله اصول بحث رو خیلی عالی بلدید،هرچند ما اینطور گفت و گو نمی کنیم چون اساسا به لوث کشیدن بحثه،ولی پسر جان،شاید تو در حقیقت یک مرد شصت ساله باشی با مدرک دکترا از دانشگاه استنفورد،من اطلاعی ندارم! ولی از اطلاعاتی که اینجا گذاشتی میبینم هنوز یه هفته نشده کنکورتو دادی.بعد نه تنها با قطعیت نظریه صادر می کنی بلکه بقیه رو هم (کسی که کلا باهاش دو سال تفاوت سنی داری)بابت نظر دادن اینطور تحقیر می کنی.

من تا به حال با هیچکس اینجا اینطور بی پرده حرف نزدم و حتی اینطور خطاب نکردم،اما این مورد تا حدی لازم بود.حداقل به خاطر خودت.

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
اینکه بگیم "هیچ جنسیتی وجود نداره" یه‌جورایی پاک کردن صورت مساله و انکار حقایق محسوب می‌شه! و نتیجه‌ی انکار هم هیچ چیزی به جز حرص و بولدتر شدن مشکل توی چشم مردم نیست.

مشکل اصلی ما تبعیض به دلیل داشتن/نداشتن جنسیتی خاصه، مشکل ما نگاه متفاوت به جنسی خاصه، رفتار متفاوت، انتظارات متفاوت و محدودیت‌ها و قوانین متفاوت برای جنسیتی خاص!

پس به نظر من مرد و زن وجود داره، ولی این نباید دلیل رفتار متفاوت ما با یکی نسبت به دیگری بشه و باید برابری باشه! مثال خیلی ساده: مونث بودن من نباید محدودیت شغلی برام ایجاد کنه! مذکر بودن من نباید برام چارچوب‌های اخلاقی غیرمنطقی قرار بده!
داری اشتباه میگی سید
همون طور که خودتم گفتی، از نظر جسمی و ذهنی بین دو جنسیت فرق هست، برای همین زنا میتونن یکاراییو بهتر از مردا انجام بدن، مردا هم میتونن یه کارایی رو بهتر از زنا انجام بدن، و برای اینکه بازدهی بالاتر باشه، قوانین اینجوری شدن که جنس مرد و زن هرکدوم کارایی رو که بهتر می تونن انجام بدن. البته این لزوما به این معنی نیست که هر جنس نتونه کارای جنس دیگه رو انجام بده، میتونه، فقط بازدهی پایین تره. والسلام

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
داری اشتباه میگی سید
همون طور که خودتم گفتی، از نظر جسمی و ذهنی بین دو جنسیت فرق هست، برای همین زنا میتونن یکاراییو بهتر از مردا انجام بدن، مردا هم میتونن یه کارایی رو بهتر از زنا انجام بدن، و برای اینکه بازدهی بالاتر باشه، قوانین اینجوری شدن که جنس مرد و زن هرکدوم کارایی رو که بهتر می تونن انجام بدن. البته این لزوما به این معنی نیست که هر جنس نتونه کارای جنس دیگه رو انجام بده، میتونه، فقط بازدهی پایین تره. والسلام
سلام^^
من سید نیستم.
این نگاه اشتباهیه که بگین به خاطر بازدهی بالاتر یه سری کارها رو خانم ها انجام می‌دن و یه سری کار ها رو مردان!
این نه از نظر علمی و نه به صورت اجتماعی(!) اثبات شده!!! این صرفا یه حرفی و عقیده‌ایه که به خاطر محیطی که توش بزرگ شدین یا چیزایی که تو مدرسه خوندین بازگو می‌کنین! وگرنه خودتون بهتر می‌دونین در واقعیت و در عمل همچین چیزی ممکن نیست!
از بهترین فشن دیزاینرها اقایون هستن، یه‌جوری ظرافت به خرج می‌دن که چشم ادمای معمولی‌ای مثل ماها حتی نمی‌تونه ببینتشون!
از بهترین سیاست مدارها ملکه‌ها/خانم ها هستند/بوده‌اند! یه‌ جوری می‌تونن توی شطرنج سیاست، حرکات بعدی و عواقب رو پیش‌بینی کنند که ذهن‌های معمولی‌ای مثل من و شما حتی از ذهنشون گذر هم نمی‌کنه!
اینا رو فقط مثال زدم چونکه بر اساس حرفی که زدید برداشت کردم که مثلا اقایون نمی‌تونن دیزاین کنن یا خانم ها نمی‌تونن پالیتیشن باشن!
این خیلی طرز فکر جهان سومی‌ایه که فکر کنین خانم‌ها برای "یه‌چیزی" ساخته شدن که آقایون نشدن! و بالعکس! یا اگه مثلا یه اقا اشپزی کنه "بازدهی" پایین میاد'-'
نمی‌دونم اصلا نمی‌تونم حتی یک درصد هم حرفاتون رو بپذیرم.

Rhodium

در هم تنیده شده با ۶
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1406
تلگرام
داری اشتباه میگی سید
حق تلاوت میکنید🗿🚬

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
سلام^^
من سید نیستم.
این نگاه اشتباهیه که بگین به خاطر بازدهی بالاتر یه سری کارها رو خانم ها انجام می‌دن و یه سری کار ها رو مردان!
این نه از نظر علمی و نه به صورت اجتماعی(!) اثبات شده!!! این صرفا یه حرفی و عقیده‌ایه که به خاطر محیطی که توش بزرگ شدین یا چیزایی که تو مدرسه خوندین بازگو می‌کنین! وگرنه خودتون بهتر می‌دونین در واقعیت و در عمل همچین چیزی ممکن نیست!
از بهترین فشن دیزاینرها اقایون هستن، یه‌جوری ظرافت به خرج می‌دن که چشم ادمای معمولی‌ای مثل ماها حتی نمی‌تونه ببینتشون!
از بهترین سیاست مدارها ملکه‌ها/خانم ها هستند/بوده‌اند! یه‌ جوری می‌تونن توی شطرنج سیاست، حرکات بعدی و عواقب رو پیش‌بینی کنند که ذهن‌های معمولی‌ای مثل من و شما حتی از ذهنشون گذر هم نمی‌کنه!
اینا رو فقط مثال زدم چونکه بر اساس حرفی که زدید برداشت کردم که مثلا اقایون نمی‌تونن دیزاین کنن یا خانم ها نمی‌تونن پالیتیشن باشن!
این خیلی طرز فکر جهان سومی‌ایه که فکر کنین خانم‌ها برای "یه‌چیزی" ساخته شدن که آقایون نشدن! و بالعکس! یا اگه مثلا یه اقا اشپزی کنه "بازدهی" پایین میاد'-'
نمی‌دونم اصلا نمی‌تونم حتی یک درصد هم حرفاتون رو بپذیرم.
چرا، این تفاوت ها مبنای علمی داره.
مثلا ثابت شده که قدرت بدنی و حجم توده ی ماهیچه های یک زن، در حالت سالم ۷۰% یه مرده، برای همین از زمان باستان کارایی که قدرت بدنی بیشتری داشتن با مردا بود، مثل شکار و جنگ و ...
از طرفی اینم ثابت شده که انگشت های زن ها حساسیت بیشتری داره، در نتیجه اونا کارایی که نیاز به دقت و ظرافت بیشتری داره رو انجام میدن.
بعد، درسته که توی اجتماع اینطوریه، ولی الابختکی که نیومدن وظایفو تقسیم کنن، مبنایی، چیزی داشته دیگه.
و من آخر پیامم این رو هم نوشته بودم که اینطوری نیست که نتونن کارای جنس مخالفو انجام بدن، می تونن، فقط بازدهی کمی پایین تره. (یعنی باید وقت بیشتری بزاره و بیشتر تمرین کنه و ...) البته یه سری استثنا ها هم داریم بسته به ژنتیک و ...، ولی در اکثر مواقع درستش همینه که الان تو جامعه هست.

بالا