• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
  ثبت نام عضویت

Backgammon

 • شروع کننده موضوع
 • #1

امین

Part-time Human
ارسال‌ها
1,335
امتیاز
19,685
نام مرکز سمپاد
‌شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
تخته نرد یا Backgammon یکی از کهن‌ترین بازی‌های on board یا روصفحه‌ای در جهانه و از دیرباز در بین مردم ایران و به خصوص پادشاهان رواج داشته و حتی میگن یکی از وزرای ایرانی اونو ابداع کرده، درست یا غلطش جای بررسی داره ((:

اگر با نحوه‌ی بازیش آشنایی ندارین یا تا به حال بازیش نکردین و علاقه‌مند بودین که یاد بگیرین و فرصتش براتون پیش نیومده، به طور خلاصه اینطور براتون بگم که چینش ابتدایی بازی ثابته و مطابق با شکل زیره:

800px-Bg-movement.svg.png

شما به ۲ عدد تاس برای بازی نیاز دارین و هر بار که تاس ریخته میشه، بازیکنی که نوبتشه باید بر اساس اعداد تاس، مهره‌هاش رو در جهت پادساعتگرد (یا ساعتگرد، بسته به اینکه کدوم سمت نشسته باشین) حرکت بده، اگر مهره‌ای از حریف تَک و تنها بود می‌تونه اونو بزنه و خودشم باید مراقب باشه که با چه استراتژی‌ای پیش بره تا کمترین ضربه رو ببینه و در نهایت بتونه بازی رو برای حریفش قفل کنه و تمامی مهره‌هاش رو به "خونه" برسونه. زمانی که همه‌ی مهره‌ها به خونه رسیدن، حالا نوبت اینه که اون‌ها رو خارج یا به اصطلاح bear off کنه. هرکسی زودتر موفق شد تمامی مهره‌هاش رو خارج کنه برنده میشه.

اما هدفم از این تاپیک، صرفاً بحث راجع به تخته‌نرد نیست.

می‌خوام مسابقه‌ای رو بین بچه‌های سایت ترتیب بدم.

فرمت مسابقه رو اگر دیدم استقبال به حد کافی صورت گرفت در پست بعدی توضیح میدم و می‌خوام مشابه با نمونه‌های بین‌المللیش برگزار کنم.

هرکسی تمایل به شرکت داره، بهم پ.خ بده تا ببینم تعدادتون به حد نصاب می‌رسه یا نه.

اگه بحثی، سوالی، نکته‌ای، خاطره‌ای یا هر چیز مرتبط با این بازی دارین می‌تونین اینجا به اشتراک بذارین.
 
 • شروع کننده موضوع
 • #2

امین

Part-time Human
ارسال‌ها
1,335
امتیاز
19,685
نام مرکز سمپاد
‌شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
خب دوستان تا الان ۳ نفر به علاوه خودم یعنی ۴ نفر اعلام آمادگی کردن.
اگر قراره تورنمنت حذفی برگزار کنیم نیازه دست کم ۴ نفر دیگه هم بیان تا حداقل ۸ نفر و Quarter final داشته باشیم؛ در غیر این صورت به صورت Round-robin یا نوبت‌گردشی برگزار میشه.

× مهلت شرکت در مسابقه به پایان رسید.
 
 • شروع کننده موضوع
 • #3

امین

Part-time Human
ارسال‌ها
1,335
امتیاز
19,685
نام مرکز سمپاد
‌شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
هشت اشتباه رایج در تخته نرد که بهتره ازشون اجتناب کنیم:

یک. مهره‌هاتون رو دفن نکنید!
زمانی که شما مهره‌هاتون رو به خان‌های عمقی خونه‌تون سرازیر می‌کنید، دیگه مهره‌ای براتون باقی نمی‌مونه تا در ادامه‌ی بازی بتونید حرکتشون بدید. به این کار میگن شما مهره‌هاتون رو دفن کردید و باعث میشه انعطافتون رو در بازی از دست بدید. به علاوه اینکه شما احتمالا در انتهای بازی مجبور بشید راهکار تدافعی اتخاذ کنید و ناچار شید مهره‌هاتونو فشرده کنید، پس بهتره حداقل در ابتدا و اواسط بازی از این کار چشم‌پوشی کنید. شما فقط ۱۵ تا مهره دارید، پس از تک تکشون حداکثر استفاده رو ببرید.

دو. اگر احساس می‌کنید در رقابت از حریف عقب هستید، مهره‌هاتون رو فرار ندید!
اصطلاحی در تخته‌نردهای آنلاین هست به نام pip count و بازیکنی که پیپ کمتری داره در رقابت از حریفش جلوتره. اگه در رقابت جلو هستید، بهترین کار اینه که از زده شدن مهره‌تون توسط حریف دوری کنید و مهره‌هاتونو سریع و سلامت به خونه برسونید. ولی اگه عقب هستید، باید تلاش کنید مهره‌های حریف رو شکار کنید، چون در غیر این صورت باختتون اجتناب ناپذیر خواهد بود.
به عنوان مثال در تصویر زیر وقتی تاس ۵-۶ برای سفید اومد، اگه بخواد مهره‌ش رو فراری بده، کماکان ۱۵ پیپ عقب می‌مونه و شانس اینکه ببازه بسیار بالاست. بهترین کار اینه که تلاش کنه سد خودشو در خونه‌ش بسازه و اون مهره رو همونجا نگه داره تا شاید موقعیتی برای تصاحب مهره‌ی حریف پیدا کنه.

photo_2021_08_22_21_03_49.jpg

سه. بیش از حد تدافعی بازی نکنید، ریسک کنید و مهره هاتون رو گسترش بدید!
سعی کنید کمی مهره‌هاتون رو پخش‌تر کنید تا در حرکات بعدی بتونید ساختارهای مختلفی رو تشکیل بدید و اینطوری روند بازی رو برای خودتون تسهیل کنید؛ به ویژه اگه حریفتون هنوز در خونه‌ش ساختاری رو تشکیل نداده و ۳ یا ۴ خان باز داره.
به عنوان مثال در حالت پایین، مبتدی‌ها همیشه تاس ۳-۴ رو اینطوری بازی می‌کنن که این زیادی محافظه‌کارانه‌ست.

photo_2021_08_22_21_06_21.jpg

حرکت پیشنهادی، ۱۳ به ۹ و ۱۳ به ۱۰ هستش. خودِ من معمولا از ۲۴ به ۲۰ و ۱۳ به ۱۰ استفاده می‌کنم.

photo_2021_08_22_21_08_19.jpg

حریف هیچ دایرکت هیتی نداره و حتی اگر هم موفق بشه در حرکت بعدی مهره‌تون رو بزنه، باز هم شما وضعیت مناسب‌تری دارید چون مهره‌هاتون در حال گسترشن. اگه سریع نتونید مهره‌هاتون رو گسترش بدید، در نهایت گرفتار می‌شید چون هم قادر نخواهید بود حریف رو اسیر نگه دارید، هم نمی‌تونید مهره‌های خودتون رو در حالتی امن فراری بدید وقتی در رقابت پیش هستید.
تخته نرد یک بازی با حمله و دفاع متعادله. باید تشخیص بدید در چه موقعی حمله کنید و در چه موقع حالت دفاعی بگیرید. اگه حریفتون ساختار خونه‌ش به شدت بسته‌ست، باید دفاع کنید و نذارید مهره‌تون زده شه، اما اگه خونه‌ش کماکان گسترش نیافته‌ست، می‌تونید ریسکی بازی کنید تا به نفع خودتون بازی رو پیش ببرید.

چهار. اسیر نشید!
بهترین راه برای اینکه پشت شش در حریف گرفتار نمونید اینه که یک لنگر مطمئن در خان‌های جلویی حریف (۲۱، ۲۰ یا ۱۸) بندازید. مثلا اگه در شروع بازی براتون تاس ۵-۴ اومد، توصیه میشه یکی از مهره های ۲۴ رو به ۲۰ برسونید تا اینطوری شانس ساخت یک لنگر در خان ۲۰ رو در حرکات بعدی افزایش بدید. و حتی اگر حریف اون مهره رو بزنه، چندان ضرر نمی‌کنید.

photo_2021_08_22_21_21_49.jpg

پنج- کوه درست نکنید! منعطف بازی کنید.
من بهشون میگم کوه یا تپه ((: ولی در انگلیسی به این‌ها Candlestick میگن. سعی کنید چنین چیزی تو خونتون نباشه و مهره‌هاتون رو باز کنید، چون اگه نتونید چندین ساختار برای خودتون بسازید فقط باید به شانس اتکا کنید تا بلکه بتونید از مصیبت خارج بشید!

photo_2021_08_22_22_47_11.jpg

نکته‌ی بعدی هم ساختارهای دو مهره‌ای هستن که بهشون Stripped point میگن. چنین چیزی برای شما می‌تونه خطرساز باشه. همیشه تلاش کنید ساختارهاتون ۳ یا بیشتر مهره داشته باشن تا دستتون برای ساخت و سازهای پیش رو بازتر شه.

photo_2021_08_22_21_27_57.jpg

شش. هدفِ مستقیم یا دایرکت شات برای حریفتون نگذارید!
تخته نرد یک بازی ریسینگه، یعنی سرعت در رسوندن مهره‌ها به جلو حرف اول رو می‌زنه، به همین دلیل شما باید مهره‌های حریفتون رو بزنید تا حریف مجبور بشه مهره‌ش رو از اول از خونه‌ی شما شروع به حرکت بده. ضمن اینکه وقتی مهره‌ی حریف رو می‌زنید، حریف مجبور میشه حداقل نصف تاسی که در دست بعدی براش میاد رو بسوزونه برای اینکه بتونه مهره‌ی خودش رو آزاد کنه.
به تک‌مهره تو تخته نرد Blot میگن. اگر بی‌دقتی کنید و تعداد زیادی بلات غیرضروری به جا بگذارید (به خصوص در سمت مربوط به خودتون در پایین تخته) باعث میشه مهره‌تون تمام راه رو برگرده اگر توسط حریف شکار بشه.
هدف مستقیم یعنی با یک تاس بشه اونو زد، یعنی اعداد ۱ تا ۶ برای زدنش کافی باشه؛ اما اگه غیرمستقیم یعنی نیاز به مجموع ۲ تاس برای زدنش باشه، در این حالت احتمال شکار شدنش کمتره.

photo_2021_08_22_22_50_55.jpg

به عنوان مثال، در وضعیت پایین، براتون تاس ۲-۱ اومد، شما یک تک‌مهره دارید و فقط کافیه اونو به خونه برسونید اما در حال حاضر تاس مناسبی براتون نیومد و اگه حریف در دست بعدی مهره‌تون رو بزنه، کارتون تمومه و بازی رو باختید چون حریف خونه‌ش رو کامل بسته. بهترین حرکت ممکن چیه؟ اینه که بذارید اون تک مهره همون‌جا باقی بمونه. چرا؟ چون اگر جلو بیاریدش، در مسیر دایرکت هیت قرار می‌گیره. بهترین حرکت اینه که مهره‌های خونه‌ی خودتون رو به جلو حرکت بدید.

photo_2021_08_22_21_37_50.jpg

هفت. به حریفتون تاس های خوب ندید!
تخته نرد بازی‌ای وابسته به دو تاسه و یک بازیکن اگر می‌خواد سطح بازیش رو بالا ببره لازمه کمی با قوانین احتمالات در مجموع تاس‌ها آشنا باشه. در کل ۳۶ حالت برای ۲ تاس وجود داره که در تخته، ترتیب تاس‌ها اهمیتی نداره، پس حالت‌های متقارن رو کنار می‌زنیم و به ۲۱ تاس متفاوت می‌رسیم که احتمال تاس‌های نابرابر ۲/۳۶ و احتمال تاس‌های یکسان یا دابل، ۱/۳۶ عه. از این دانش می‌تونید برای حرکات مهره‌هاتون استفاده کنید.
به عنوان مثال در حالت زیر، شما می‌خواید مهره‌تون رو به خونه ببرید تا بازی رو برنده شید. براتون تاس ۱-۲ میاد، چه حرکتی براتون بهترینه؟

photo_2021_08_22_21_48_38.jpg

اگه به تک‌مهره‌تون اصلا دست نزنید در این حالت حریف مطابق شکل با ۱۵ حالت از ۳۶ حالت می‌تونه مهره‌تون رو بزنه.

photo_2021_08_22_21_47_28.jpg

اگر یک خونه یا دو خونه به جلو ببرید چطور؟ در این صورت ۱۴ حالت و ۱۲ حالت از ۳۶ حالت برای حریف احتمال وجود داره که شما رو بزنه.

photo_2021_08_22_21_47_47.jpg

photo_2021_08_22_21_47_57.jpg

و در نهایت اگر سه خونه به جلو ببرید، تنها ۱۱ حالت براش باقی می‌مونه که کمترین احتمال ممکنه. احتمال ۳۰% عه، ولی کماکان شانس شما رو برای پیروزی بیشتر می‌کنه به نسبت زمانی که مهره‌تون رو تکون ندید.

photo_2021_08_22_21_48_09.jpg

هشت. بی‌برنامه بازی نکنید!

در تخته، ۴ استراتژی کلی وجود داره؛

photo_2021_08_22_21_57_06.jpg

۱- اسیر کردن یا در ساختن (پرایم): در این حالت به عنوان مثال در شکل زیر، شما بازی رو با اسارت مهره‌های حریف در یک فایو پرایم یا "پنج در" دارید می‌برید. در این حالت، تعداد پیپ یا جلو و عقب بودن در رقابت چندان مهم نیست، مهم اینه نذارید مهره‌های حریف در برن. هدفتون هم اینه که شش در بسازید و همچنین مهره هاتون رو به خونه ببرید.

photo_2021_08_22_22_03_56.jpg

۲- بلیتز: در این حالت شما باید مدام سعی کنید مهره حریف رو بزنید و در همون حین هم خان‌ها رو ببندید. این حالت به شدت برای زمان‌هایی مناسبه که شما می‌خواید مارس یا سیاه مارس کنید (یعنی بازی رو با ۲ یا ۳ امتیاز ببرید) و جزو تهاجمی‌ترین حالت‌هاست. در این حالت شما نیاز به پشتیبانی از مهره‌های دیگه‌تون دارید پس همیشه سعی کنید مهمّات‌تون فراهم باشه. اگر به هر علتی حریف از بلیتز جان سالم به در برد و تشکیل لنگر داد، شما می‌مونید و کلی بلات پخش و پلا که به سرعت باید جمع و جورشون کنید.

photo_2021_08_22_22_04_26.jpg

۳- ریس یا مسابقه: در وضعیت پایین، شما بازی رو با ریسینگ دارید می‌برید. ۱۴ پیپ از حریف جلوترید و نگرانی‌ای ندارید. فقط کافیه مهره‌هاتونو بی‌دغدغه به خونه برسونید و البته سعی کنید در خونه مهره‌هاتون رو پخش کنید تا در خارج کردنشون کارتون ساده بشه.

photo_2021_08_22_22_07_21.jpg

۴- برخورد یا کانتکت: زمانی که تمام پلن‌های قبلی جواب نداد، تنها راه ممکن فقط زدن مهره‌ای از حریفه تا بازی رو به نفع خودتون برگردونید. در وضعیت پایین، شما یه لنگر در خان ۲۰ دارید، به شدت در ریس از حریف عقبید و باید به طرز وحشتناکی خوش‌شانس باشید تا با استفاده از ریس بتونید بازی رو ببرید. چیکار باید کرد؟ باید لنگرتون رو حفظ کنید و امیدوار باشید تا بلکه بتونید مهره‌ای از حریف رو شکار کنید. حریفتون در این وضعیت که از شما پیشه طبیعتا از ریس برای پیروزی استفاده می‌کنه و می‌خواد باقی مهره‌هاش رو به خونه ببره، اما اگر بدشانس بود و بلاتی باقی گذاشت، اونجاست که شما می‌تونید ورق رو برگردونید.

photo_2021_08_22_22_12_01.jpg
 
 • شروع کننده موضوع
 • #4

امین

Part-time Human
ارسال‌ها
1,335
امتیاز
19,685
نام مرکز سمپاد
‌شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
خب اولین دوره‌ی رقابت تخته‌نرد سمپادیا با حضور ۴ بازیکن به پایان رسید. تعداد کم بود اما هماهنگ کردن همین تعداد هم کار ساده‌ای نبود (((: امیدوارم در دوره‌های بعدی تعداد بیشتری شرکت کنن تا هیجان مسابقه بیشتر از پیش بشه.

این دوره با فرمت نوبت‌گردشی برگزار شد، بازیکن‌ها باید با هریک از بقیه، یک بازیِ ۳ امتیازی بازی می‌کردن.

@برفــــ موفق شد هر سه بازیکن رو ببره و برنده‌ی این دوره بشه. بهش تبریک میگیم.

رتبه‌ها:
1- @برفــــ
2- @امین
3- @phoenix_s9
4- @armaghannn
 

phoenix_s9

♾️
کنکوری ۱۴۰۱
ارسال‌ها
1,103
امتیاز
9,094
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
لامرد
سال فارغ التحصیلی
1401
تلگرام
اینستاگرام
خب اولین دوره‌ی رقابت تخته‌نرد سمپادیا با حضور ۴ بازیکن به پایان رسید. تعداد کم بود اما هماهنگ کردن همین تعداد هم کار ساده‌ای نبود (((: امیدوارم در دوره‌های بعدی تعداد بیشتری شرکت کنن تا هیجان مسابقه بیشتر از پیش بشه.

این دوره با فرمت نوبت‌گردشی برگزار شد، بازیکن‌ها باید با هریک از بقیه، یک بازیِ ۳ امتیازی بازی می‌کردن.

@برفــــ موفق شد هر سه بازیکن رو ببره و برنده‌ی این دوره بشه. بهش تبریک میگیم.

رتبه‌ها:
1- @برفــــ
2- @امین
3- @phoenix_s9
4- @armaghannn
ممنون از زحمتات با وجود تعداد کم مسابقات عالی بود، به امید رقابت های طولانی‌تر:RedHeart
کاش یه گزارش کلی از بازیا می‌ذاشتی...
 
 • شروع کننده موضوع
 • #6

امین

Part-time Human
ارسال‌ها
1,335
امتیاز
19,685
نام مرکز سمپاد
‌شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
Back Game یا «بازی از انتها» که به «حمله‌ی گازانبری» هم معروفه، پیچیده‌ترین و سخت‌ترین استراتژی تخته نرد محسوب میشه و فقط بازیکن‌هایی در سطح بین‌المللی که مهارت و تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای در این بازی دارن می‌تونن از عهده‌ی پیاده کردنش بربیان.

هر زمان دیدید یک بازیکن بیش از حد داره به شما تک‌مهره میده، دو حالت داره؛ یا خیلی مبتدیه یا خیلی حرفه‌ایه! در حالت دوم باید بسیار حواستون جمع باشه، چون انباشتِ مهره‌های حریف در خونه‌ی شما، برابر است با باخت قریب‌الوقوع شما! حریف می‌تونه ۲ یا ۳ لنگر در خونه‌تون بندازه و اینطوری شما رو از ورود به خونه متوقف می‌کنه و شما ناچار میشید ساختارتون رو تخریب کنید و بهش تک‌مهره تعارف کنید و معمولاً هم حریف اونا رو در دست بعد شکار می‌کنه و از اون سمت هم خونه‌ی خودشو قفل می‌کنه و شما هم از جلو و هم از عقب محبوس میشید! و حتی احتمال داره مهره‌های بیشتری هم ازتون شکار کنه.

بازی از عقب معمولاً با مکعب دابل هم همراه میشه، و خب یک بدیِ خیلی بزرگ هم داره، و اونم اینه که در صورتِ شکست خوردن، به احتمال زیاد منجر به مارس/سیاه‌مارس بازیکنی که اقدام به این روش کرده میشه. یعنی اگر حریف خوش‌شانس بود و تمام مهره‌هاش رو بی‌خطر به داخل اورد و از دسترس خارج کرد، شما راه طولانی‌ای رو برای جلوگیری از مارس در پیش خواهید داشت که معمولاً هم حریف قبل از اینکه شما این راهو تا انتها برید، مهره‌هاشو خارج کرده و شما دست کم ۴ امتیاز واگذار کردید! توصیه میشه اگر تجربه و دقت لازم رو ندارید یا ضرورتی براتون نداره، اقدام به بازی از عقب نکنید.

ویدئوی زیر یکی از هیجان‌انگیزترین بازی‌ها بین دوتا از بهترین بازیکنان تخته یعنی موچی و هیدیاکی (هردو رنک شماره ۱ و ۲ی جهان) هست که در اینجا موچی از همین تکنیک بازی از عقب استفاده کرد. بازی کرافورد بود و مکعب دوبل مجاز نبود و موچی باید حتماً این بازی رو می‌برد تا بتونه در بازیای بعدی از مکعب استفاده کنه و امتیاز خودشو به هیدیاکی برسونه. نگاه کنید و لذت ببرید!

 
 • شروع کننده موضوع
 • #7

امین

Part-time Human
ارسال‌ها
1,335
امتیاز
19,685
نام مرکز سمپاد
‌شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
شاید برای کسانی که با این بازی آشنا هستن سوال پیش بیاد که مسابقات قهرمانی جهان هم وجود داره یا نه؛ و اگر وجود داره به چه شکلی انجام میشه؟

مسابقات قهرمانی جهان رسمی در تخته‌نرد هر ساله از سال ۱۹۷۹ در تابستان و در هتل مونته‌کارلوی موناکو برگزار میشه. تا قبل از ۱۹۷۹، از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۴ در لاس وگاس و از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۸ در باهاماس برگزار میشد؛ پس این رقابت یک پیشینه‌ی ۵۰ ساله داره.

mc_kyem.png

حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر درش شرکت می‌کنن. بازی‌ها در مراحل ابتدایی از ۱۷ امتیازی شروع میشن و تا ۲۵ امتیازی در مراحل پایانی هم می‌رسن. فرمت دقیقش رو نمی‌دونم اما ظاهراً به شیوه‌ی معمول تمامی تورنمنت‌های حذفی برگزار میشه. هشت راند تا رسیدن به نیمه‌نهایی و سپس در دهمین مرحله فینال برگزار میشه. این بینابین چندین بازی تحت عنوان «شانس مجدد» هم برگزار میشه و واسه همین ۱۰ راند طول می‌کشه. :-‌؟

لیست قهرمانان و نائب قهرمانان مونته‌کارلو رو در این‌جا می‌تونید مشاهده کنید.
+ جالبه حتی اسم یک ایرانی به چشم نمی‌خوره!

alicihangircetinel_h8vl.jpg


Ali Cihangir Çetinel, Turkey (2015 Champion)

jorgengranstedt_mq4n.jpg


Jörgen Granstedt, Sweden (1999, 2001 & 2016 Champion) (Record Holder)
که رکورددار تعداد قهرمانی هم هست.

didierassaraf_kysw.jpg


Didier Assaraf, France (2017 Champion)

pvg17ivyh1cnayipsqxnvsd16gsyg51j_o3be.jpg


Akiko Yazawa, Japan (2014 & 2018 Champion)
نخستین زنی که موفق شد دو بار قهرمان بخش اوپن بشه.
لازم به ذکره که در تخته هم مثل شطرنج دو بخش اوپن و زنان وجود داره.​

سال ۲۰۲۰ به علت کرونا مسابقات برگزار نشد؛
ولی سال ۲۰۲۱ موچی تونست کارلوس استنسورو از سوئیس رو شکست بده و برای دومین بار قهرمان جهان شه.


ماسایوکی موچیزوکی در حال دریافت تندیس از الی رویمی از اسرائیل، قهرمان پیشین (در ۲۰۱۹)​
 
بالا