• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

طرح پرچم ایران چطوری بود خوب میشد؟

طرح برای پرچم ایران

• همین نماد جمهوری اسلامی

• شیر و خورشید (با شمشیر)

• شیر و خورشید (بدون شمشیر)

• پرچم بدون نماد

• هلال و ستاره :)

• اگه طرح دیگری هست اون :)

نتایج فقط بعد از رای‌دادن قابل مشاهده هستند. لطفا الکی رای ندید!

Nimbus

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
به نظرم الانیه خوبه دیگه، اسلام و شمشیر. هم به همدیگه میان هم به سیاست های جمهوری اسلامی. میگه ما با شمشیر مردمو مسلمون میکنیم.

Orca

ارغوان :)
کنکوری 1402
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
2020
به نظرم الانیه خوبه دیگه، اسلام و شمشیر. هم به همدیگه میان هم به سیاست های جمهوری اسلامی. میگه ما با شمشیر مردمو مسلمون میکنیم.
الانیه مگه شمشیر داره؟
آپدیت: داره و وسطشه :-"

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
به نظرم یک پرچم یک دست قهوه ای خیلی مناسبه .

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
نمیخوام تعصبی بحث کنم...
پس سکوت نسبت به کل حرفاتون گزینه بهتریه فقط یه سوال

بهتر نبود این حرف جور دیگه زده میشد؟ شایدم نگاه من بده '-' ، به هر حال احترام به تمام عقاید اولیتِ ...
خب این سکوت که به بحث کمکی نخواهد کرد.بد شکل بودن هم ازین لحاظ که الان شما برو به یه عرب که اصلا نمیدونه بگو این چیه؟اگه تونست بگه الله.صفت بدشکل هم توهین نیست.به چیزی که شکل خوبی نداره میگیم بدشکل.
حتی اگر هدف از پرچم اسلامی بودنش بود،باز هم شیر و خورشید بهتر بود چون عللاوه بر نماد ملت نماد تشیع هم بود.
شیر و خورشید یه نماد شیعی_ایرانی بود. با اینکه حرفی از الله نزده بود، ولی نماد تشیع رو داشت. عصاره تاریخ و تمدن ایران بود.
اینی که الان هست پرچم انقلاب اسلامیه. 22 تا الله اکبر برای 22 بهمن و یه لا اله الا الله رو پرچم کشوری که تاریخش از 1400 سال بیشتره، نفی تاریخ قبل اونه.
این دقیقا درسته.اصلا اون خورشید رو شاه اسماعیل برای این روی پرچم گذاشت که نماد تشیع(متضاد ماه روی پرچم عثمانی ها که سنی بودن)باشه و اون شمشیر هم نماد ذوالفقار بود.
اما این پرچم چیه؟نماد رژیم.بیست و دو تا الله اکبر.این که نشد نماد ملی.

Smohammadreza

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
این دقیقا درسته.اصلا اون خورشید رو شاه اسماعیل برای این روی پرچم گذاشت که نماد تشیع(متضاد ماه روی پرچم عثمانی ها که سنی بودن)باشه و اون شمشیر هم نماد ذوالفقار بود
این آرمی که الان وسط پرچم هست هم نماد اصول پنج گانه تشیع هست دیگه. البته تعابیر دیگه ای هم داره، مثل لا اله الالله یا نماد لاله(شهدا) و...
اون اشاره به 22 بهمن هم یکیش
به نظرم پرچم یک کشور هم میتونه نمادی از اعتقادات اون ملت هم باشه.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
این آرمی که الان وسط پرچم هست هم نماد اصول پنج گانه تشیع هست دیگه. البته تعابیر دیگه ای هم داره، مثل لا اله الالله یا نماد لاله(شهدا) و...
اون اشاره به 22 بهمن هم یکیش
به نظرم پرچم یک کشور هم میتونه نمادی از اعتقادات اون ملت هم باشه.
خب شیر و خورشید هم دقیقا همینطور بود.هم نماد تشیع بود و هم نماد ملت.
اعتقادات ملت ما مگه فقط اسلامه؟یعنی همه مردم ما مسلمونن؟در ضمن با همین دید هم شیر و خورشید بهتر بود.

Orca

ارغوان :)
کنکوری 1402
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
2020
خب این ظاهرا فلسفه طراحی این الله وسط پرچم بوده
این همه تلاش که تهش شبیه پیاز بشه :))
جالبه که نه تو طراحی و نه حتی توی تیتر!! اسمی از ایران نیست. امام ملت هم نه و امام امت!!
یه چیزی تو مایه های امارت اسلامی که الان کلا هویت افغانستان رو برد زیر سوال
13960508124201766115212910.jpg

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
خب این ظاهرا فلسفه طراحی این الله وسط پرچم بوده
این همه تلاش که تهش شبیه پیاز بشه :))
جالبه که نه تو طراحی و نه حتی توی تیتر!! اسمی از ایران نیست. یه چیزی تو مایه های امارت اسلامی که الان کلا هویت افغانستان رو برد زیر سوال
13960508124201766115212910.jpg
خب اینم مثل سرود به اصطلاح ملیشونه.کل سرود از خمینی و اینا حرف میزنه اما توش حتی یه بار هم واژه ایران به کار نمیره.عجب سرود ملی!

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
حتی شیر و خورشیده هم به نظر من جالب نبود. منِ نوعی اصلا با اون رنگ‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنم. نکته اساسی اینه که ما ترکیب رنگی داریم که در سطح بین‌الملل نماد ایرانه (فیروزه‌ای و زرد) و از طرفی دیگه فکر می‌کنم پنج تا رنگ داریم که تو کل دنیا با صفت "ایرانی" شناخته می‌شن و چهارتاشون پایه‌ی آبی دارن، اون وقت رنگ پرچم (به نظر من مهم‌ترین جز دیداری کاربردی که از پرچم می‌شناسیم) هیچ اثری از خود رنگ آبی که نداره هیچ، چه تناسبی با مفاهیم ملی داره؟
حالا اون وسط چه شیر شمشیر به دست باشه چه سوسک شاخدار فعلی، تا رنگ، مفهوم مستقل و گویایی نداشته باشه به نظرم بحث سر طرحش بیهوده‌ست.

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
ضمن این که با اجازه‌تون درباره طرح شیر و خورشید، من اون تئوری شیر و خورشید سلجوقی رو بیشتر قبول دارم که با اون فرض این تشیع و اینا هم مردوده :-‌"
در واقع طبق اون فرضیه، شیر و خورشیده یه چیز مثل استوریاییه که می‌ذارید تا کراشتون روش ریپلای کنه ((:

Shervix

Satan
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1398
The Arrival Of
baphomet-flag-std_mn0n.jpg
Satan's Empire

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
حتی شیر و خورشیده هم به نظر من جالب نبود. منِ نوعی اصلا با اون رنگ‌ها ارتباط برقرار نمی‌کنم. نکته اساسی اینه که ما ترکیب رنگی داریم که در سطح بین‌الملل نماد ایرانه (فیروزه‌ای و زرد) و از طرفی دیگه فکر می‌کنم پنج تا رنگ داریم که تو کل دنیا با صفت "ایرانی" شناخته می‌شن و چهارتاشون پایه‌ی آبی دارن، اون وقت رنگ پرچم (به نظر من مهم‌ترین جز دیداری کاربردی که از پرچم می‌شناسیم) هیچ اثری از خود رنگ آبی که نداره هیچ، چه تناسبی با مفاهیم ملی داره؟
حالا اون وسط چه شیر شمشیر به دست باشه چه سوسک شاخدار فعلی، تا رنگ، مفهوم مستقل و گویایی نداشته باشه به نظرم بحث سر طرحش بیهوده‌ست.
البته رنگ زرد که توش بود(شیره و خورشیده زرد بودن)ولی خب به نسبت این فعلیه ایرانی تر و زیبا تر بود.فیروزه ای هم خب نمیدونم چطور دنیا مارو بهش میشناسه اما پرچم لزوما بر اساس دید بین الملل نیست.هر ملتی بهتره توسط نماد های خودش توصیف بشه.البته ممکنه این رنگ هایی که میگید هم خوب می بود.
در مورد پرچم ایران و تغییرش بعد از انقلاب، یک انقطاعی وجود داره و یک استمرار

طرح کلی پرچم و سه رنگش استمرار ایرانه و گذشته ایران کنار گذاشته نشده
انقطاعش هم مربوط به نماد های روی پرچم هست.در سال ۵۷ انقلابی توسط اکثریت مردم رخ داد که نقطه ی بی بدیل تاریخی بود‌.سلطنت شاهنشاهی جای خودش رو به جمهوری اسلامی داد و این تنها به معنای عوض شدن یک رژیم نبود.خلاصه کردن ۲۲ بهمن به یک گروه خاص، جفای در اقدام تاریخی گذشتگان ماست.در همه ی دنیا اتفاق رابحی هست که نمادهایی از نقاط عطف تاریخی رو در پرچمشون بیاورند.اما اینکه این انقلاب چقدر در تحقق آرمان هاش موفق بوده بحث دبگه ای هست، اتفاقا این پرچم میتونه نماد مطالبه این آرمان ها باشه

ملت یک مفهوم خامی نیست، این مؤلفه های هویتی هستند که یک ملت رو از سایر ملل متمایز می کنند.مولفه ی سرزمینی یکی از این مولفه هاست که استمرار سه رنگ این رو نشون میده‌‌.اما مولفه ی دیگر اعتقاد توحیدی اکثریت قریب به اتفاق مردم ایرانه.
با اینکه اکثریت مردم ایران مسلمان هستند، اما الله کلمه ی توحیده و همه ی خداباوران رو شامل میشه.این یعنی بیش از ۹۹ درصد ایرانیان
میشه برام بیان کنید که در کدوم اصول بایستی روی پرچم مطالباتمون باشه؟اگه اینجوری باشه که هرکسی بیاد مطالبات خودشو روی پرچم بیاره دیگه.
اما الله کلمه ی توحیده و همه ی خداباوران رو شامل میشه.
اینکه الله رو نماد همه ادیان میدونید واقعا جالبه.الله تا جایی که به یاد دارم نامی بود که ما مسلمون ها بر خدا می گذاریم.البته در نام بحثی نیست اما خب،کاش می گفتید که خب شیر و خورشید هم که همین معنا رو داشت به شکلی ملی تر.هم معنای دینی داشت(هر دینی میتونست باشه)هم معنای ملی داشت.
این چیز هایی که شما مطرح کردیدهیچ یک دلیل بر تغییر پرچم نبود.پرچم نماد مطالبات ملت نیست.پرچم نماد رژیم هم نیست(بیست و دوتا الله و اکبر معنای دیگری نداره)نماد خود ملته.و مطمئنا اون پرچم قبلی بیانگر بهتری از ملت ایران بود.

فرداد

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1388
خیلی نمیدونم چی درسته و چی غلط، ولی تصور میکنم دیگه قدیمی‌ترین پرچم ایران، درفش کاویانی باشه و اگه تو اینترنت هم بگردید، بازسازی‌هایی با توجه به منابعی که موجوده از رنگ اون هم انجام شده
حتی اگه قدیمی‌ترین هم نباشه، با مفهوم‌ ترین‌ش هست

من فکر میکنم باید از همون سه رنگی که تو پرچم درفش کاویانی استفاده میشده، برای ساخت یه پرچم سه رنگ استاندارد استفاده بشه، طرح وسطش هم همون امبلم روی پرچم درفش کاویانی مناسبه.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
خیلی نمیدونم چی درسته و چی غلط، ولی تصور میکنم دیگه قدیمی‌ترین پرچم ایران، درفش کاویانی باشه و اگه تو اینترنت هم بگردید، بازسازی‌هایی با توجه به منابعی که موجوده از رنگ اون هم انجام شده
حتی اگه قدیمی‌ترین هم نباشه، با مفهوم‌ ترین‌ش هست
با مفهوم ترین که خب نه اینطور نبود.در ضمن نمادی از ملت نبود(اون زمان اصلا این قاعده وجود نداشت و پرچم بایستی نماد سلسله سلطنتی اون کشور می بود)بنابراین مناسب نیست.

فرداد

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1388
با مفهوم ترین که خب نه اینطور نبود.در ضمن نمادی از ملت نبود(اون زمان اصلا این قاعده وجود نداشت و پرچم بایستی نماد سلسله سلطنتی اون کشور می بود)بنابراین مناسب نیست.
یا مفهوم درفش کاویانی رو نمی‌دونید یا شاهنامه رو نخوندید بطور کل
نمادی که نشانه‌ی مردمی هست که با توسل به فردی از جنس خودشون، حاکم ظالم رو به زیر کشیدن، نشانه‌ای از حکومت سلطنتی هستش یا قدرت مردم؟
تاکیدی روی پیشنهادی که دادم ندارم، اما دلیلی که ردش کردید=) رو نمیپذیرم.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
یا مفهوم درفش کاویانی رو نمی‌دونید یا شاهنامه رو نخوندید بطور کل
نمادی که نشانه‌ی مردمی هست که با توسل به فردی از جنس خودشون، حاکم ظالم رو به زیر کشیدن، نشانه‌ای از حکومت سلطنتی هستش یا قدرت مردم؟
تاکیدی روی پیشنهادی که دادم ندارم، اما دلیلی که ردش کردید=) رو نمیپذیرم.
اون داستان کاوه اهنگرو درفشی که داشت رو شنیدم،منتها اون داستان متاسفانه با افسانه های بسیاری امیخته شده(که البته این افسانه ها بد نیست و زیباست اما روی بعد تاریخی قضیه سایه میندازه)ضمن اینکه هر پادشاهی یک جواهر به درفش اضافه می کرد که خب این هم باز نماد شاهنشاهیه.

zeynabgol

از تبار رایانا :)
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
خیلی زیبا یک طرح ساخته ده صورت نام آوران. اونا ایرانو ساختن. ولی نیشه ب بچه بگی پرچمو بکش دیگه:)

maleck :)

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع