• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

المپیادی‌های سایت

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Karenn

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
من یه چیزی راجع ب منبع خارجی و ایرانی تو فیزیک بگم؟
خیلی از کتابا مثل هالیدی فقط منبع نیس برا بچه های دانشگاه
عموم این کتابا ترجمه های خوبی و مطابق با اصل دارن
گرچه تو بفضی نسخه ها غلط هایی تو ترجمه میشه دید که ممکنه ابهام برای حل سوال ایجاد کنه
ولی برای درک مفهوم اولیه از نظر مت فارسی خوندن مهمه

بعضی کتابا که برای بچه هاب المپن (مثلا مسائل کانادا) اینا رو انگلیسی خوندنشون بهتره

من خودم معمولا فارسی و انگلیسی رو با هم دانلود میکردم و وقتی میدیدم یه مسئله ای داره حل نمیشه از رو منبع انگلیسی میخوندم

از همون اول سعی کنید رو تشریحی نوشتن کار کنید لطفا بعد یهو قبول میشید و اذییت میشید

اسدالهی

Ilia asadollahi
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
خب یک واقعیت اینه از لحاظ علمی دبیران المپیاد افرادی با دید و علم محدود هستند،کسی که المپیاد درس میده خدا نیست اشتباه نکن!نه اقای فراهانی نه بقیه اساتید،همه شون افرادی با علم محدود هستن.
اون صرفا یه فرده که توی ازمون مشخص پذیرفته شده و یه مدالی گرفته.
در واقع هرچه بالاتر بیای متوجه میشی کجاهای دیدت نادرسته.
ترجیح استفاده نکردن از منابع فارسی چیه واقعا؟
بزرگترین و مهم ترین منابع المپیاد زیست همه شون فارسی ان و هیچکس تقریبا مگر برای نخریدن کتاب و چاپ جدید سراغ تکست نمیره یل رفتع باشن دوره چهل یا هشت که نیاز بشه منبع به روزی رو بررسی کنن یا کتاب خوبی در اون زمینه نباشه (که اونم شاید برش های عرضی فقط حساب بیاید)مقاله هم مال اخرای المپیاد ه یعنی واقعا به قدری چیز میز هست که سرتو گرم بکنه و اصلا به اون ها نرسی.
به هرحال چیز مهمی نیست چون هرکسی که المپیاد رو شروع کرده اوایل اش خیلی اطلاعات غلط داشته که به مرور اصلاح شدن،یه جورایی درک ات میکنم.
اولا که هم اقای فراهانی هم اقای حاجیان نه تنها المپیاد مدال آوردن بلکه رشته دانشگاهی خودشون هم در همین زمینه بوده و سالها توی این زمینه فعال بودن. با بهترین نمرات از بهترین دانشگاه های کشور هم فارغ التحصیل شدن. سوادشون خیلی فراتر از المپیاده. بماند که سالها تجربه تدریس المپیاد رو هم دارن. اگر صرفا همین مدال بود بله حرفتون درست بود. من هم نگفتم خداست یا دانش بینهایت داره و حرفش همیشه درسته ولی وقتی می بینم سواد بالایی داره و شاگرادش دارن مدال میارن خب ترجیح میدم به توصیه هاش گوش کنم.
دوما در مورد منابع فارسی هم منظورم بیشتر حول ویکی پدیا بود. البته بعضا جاهای دیگه هم صدق می کنه. حرفتون کاملا درسته و من هم گفتم اگر علاقه و وقتش بود می تونه براتون مفید باشه. امکان داره اصلا وقت نشه. یا کسی دلش نخواد. البته منظورم از منابع فارسی کمپبل و گایتون ترجمه شده نیست اشتباه نشه.
حالا احساس من اینه که از سر دلسوزی اینا رو گفتید. ممنونم.

Krypton

کنکوری 1402
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
منابع فارسی ویکی پدیا رو با ویکی پدیای انگلیسی مقایسه کن منظورم رو می فهمی
حرف شما قیاس مع‌الفارقه چون ویکی پدیا یک دانشنامه آزاده؛ نه رفرنسی که اساتید دانشگاه ترجمه‌اش کردن یا یک کتاب تألیفی که رفرنس های زیادی پشتش بوده و هست!!

اسدالهی

Ilia asadollahi
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
حرف شما قیاس مع‌الفارقه چون ویکی پدیا یک دانشنامه آزاده؛ نه رفرنسی که اساتید دانشگاه ترجمه‌اش کردن یا یک کتاب تألیفی که رفرنس های زیادی پشتش بوده و هست!!
بله ولی ویکی پدیای انگلیسی رو با فارسی مقایسه کنید. تفاوتشون رو میبینید. مثال: الان این رو اینجا سیو داشتم گفتم بذارم. متاسفانه چیزی در مورد زیست شناسی الان سیو نداشتم. صرفا فارسی این مطلب رو با انگلیسیش مقایسه کنید فارغ از موضوعش.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mephistopheles
https://fa.wikipedia.org/wiki/مفیستوفل

ویرایش: یا مثلا این مطلب در مورد عارضه داس سلولی. توی سیو های قدیمیم اینا رو پیدا کردم.
https://fa.wikipedia.org/wiki/کم‌خونی_داسی‌شکل
https://en.wikipedia.org/wiki/Sickle_cell_disease

یا این یکی راجع به عارضه دیسلکسیا
https://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia
https://fa.wikipedia.org/wiki/دیسلکسیا

نگاه کنید و مقایسه کنید. واقعا به نظرتون کدومش کامل تره؟ فارسیش یا انگلیسیش؟
درسته اپن سورسه ولی هر جوره بخوایم نگاه کنیم انگلیسیش برای مطالعه بهتره و مطالب رو کامل تر توضیح داده.

MarMari

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1402
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تنکابن
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
به خاطر این که توی این زمان و فشار درس ها کمتر پیش میاد که بتوانید مهارت یا مطلب جدیدی یاد بگیرید.
با توجه به اینکه درصد نسبتا زیادی از مباحث هستن که هنوز بلد نیستم اشکالی داره تمرکز رو بیشتر روی یادگیری متمرکز کنم؟

saara

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز و تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی
با توجه به اینکه درصد نسبتا زیادی از مباحث هستن که هنوز بلد نیستم اشکالی داره تمرکز رو بیشتر روی یادگیری متمرکز کنم؟
به نظر من خیلی وقت میبره و اگه تمرکز روی سوال حل کردن باشه خب به مراتب نتیجه بهتری کسب میکنی.
ولی اگه بتوانی در کنار زدن تست یادگیری هم داشته باشی که خیلی خوبه:grin:
اما اگه نه تست بزنی نه یاد بگیری از هر دو جا میمونی...

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Karenn

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
حقیقتا آره
تو این تایم تا م۱ همینایی که داری رو به بهترین سطح برسون
به بوم و دو هوا نکنی بهتره

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Karenn

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
میدونم استرس زاعه که بدونی یه سری مسائل رو کلا بلد نیست ولی خوب واقعا آسبب خاصی نمیرسونه اگه بقیه مباحث رو کامل بلد باشی
حداقل برا فیزیک ک اینطوری بود

Luke

.
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همته
سال فارغ التحصیلی
1357
🔴 آغاز به کار باشگاه المپیادهای علمی "دانش‌آموزی" دانشگاه علوم پزشکی تهران

🔸باشگاه المپیادهای علمی دانش‌آموزی دانشگاه علوم پزشکی تهران، زیر نظر مرکز المپیادها و با حضور مدال‌آوران جهانی و کشوری آغاز به کار کرد.

کارگاه‌های توانمندسازی المپیادی‌ها، اجتماعات نخبگانی، اخبار المپیاد دانش‌آموزی، محتواهای آموزشی و اطلاع رسانی سایر فعالیت های باشگاه المپیادهای علمی دانش‌آموزی دانشگاه علوم پزشکی تهران را در رشته های زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک، ادبی، نجوم، کامپیوتر، جغرافیا، زمین‌شناسی، نانوتکنولوژی، اقتصاد، سلول‌های بنیادی و ... در کانال زیر دنبال کنید:

| @Olympiad_Club |

یک عالمه حرف و حدیث پشت این هست ولی چون چندتا از مدال ها توصیه اش کردن اینجا میزارم امیدوارم برنامه هاشون با کیفیت و به درد بخور باشه.

Setiii

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1406

Black_Rose

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
1403
(اول از همه امیدوارم تاپیک درستی اومده باشم)
خیلی خب سلام. المپیادی های دوست داشتنی، دوستان گل گلاب، ازونجایی که بنده درگیر مشکل لاعلاج بی صبری و بی حوصلگی شدم فکر کردم بیام ازتون یه حالی بگیرم ببینیم چه میکنن بچه های المپیادی تا اعلام نتایج.حالتون چطوره، رشته (ها) تون چی بوده و کلا چه خبر😁
حس میکنم المپیادیا امسال جو المپیادی نیوردن به سایت😕
بزرگترای سالای قبل اگه چیز خوبی به ذهنتون میرسه لطفننن برامون بگید.مثلا راجب دوره تابستانه و ...🤭

• شروع کننده موضوع
  • مدیر

Karenn

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
برای بچه هایی که وارد دوره نشدن و حالا از المپیاد پرت شدن تو تابستون کنکور یه چن تا نکته بگم

1. اصلا هول نکنید و به خودتون وقت بدید تا با موضوع کنار بیاین

2. نگران وقت از دست رفته اصلا نباشید کلیشه ای اگه بگم چن تا مورد دیدم از بهمن شروع کردن دو رقمی سه رقمی آوردن ولی حقیقته

3. فکر نکنید حالا این همه درسی که خوندم به فنا رفت اصلا اینطور نیست
برای بچه های فیزیک به طور مخصوص باید بگم که کار شما نه تنها با فیزیک بلکه با حسابان و هندسه خیلی راحت تر از بقیه است مخصوصا تو مباحثی مثل مشتق و روابط طولی و مثلثات و تابع در ضمن سینماتیک دینامیک نقطه ضعف اصلی بچه های کنکوریه نقطه قوت شما محسوب میشه
برای سایر المپیادا باید بگم که شما رویه ی سال یک آزمون مهم رو طی کردید و مدل درس خوندن کنترل استرس و مدیریت زمان دستتون اومده میتونید مدت زمان خوبی درس بخونید + اینکه از حجمی در خوندن بیزار نیستید و اینکه میدونید زمان های طلایی مثل عید و دی ماه رو چیکار باید کنید

4. بزرگ ترین اشتباه شما درس نخوندن برای درسیه که المپیادشو داشتید و در رتبه بعدی انتظار بیش از حد ار خودتون داشتن تو اون درسه

5. یکی دو هفته استراحت کنید بعد با یه شیب آهسته بیوفتید تو روال کنکور

شما چیزی رو از دست ندادید مطمعن باشید تا همینجا هم که اومدید خیلی چیزا به دست آوردید

بالا