• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

المپیاد؟

• زیست

رای‌ها: 30 56.6%
  • ریاضی

رای‌ها: 30 56.6%

• رای‌دهندگان
    53

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
المپیاد کدومشو شرکت کردن بستگی به علاقه و استعداد داره!....استعداد با گذشت چند ماه که توی اون رشته درس خوندی مشخص میشه و علاقه برعکس استعداد به کمی زمان نیاز داره و سریع تر میفهمی که علاقه ت چیه،،کافیه که زیست و ریاضی رو جلوت بزاری و چند ساعتی با کتاباش ور بری تا ببینی دلت و علاقه ت به کدوم سمت میکشتت!!....( بعضی ها مثل خواهر خودم به خیلی از کتاب ها و موضوع های درسی علاقه نشون میده اما اخر سر مشخص شد که توی زیست میتونه بهتر خودشو نشون بده!......اینو گفتم که یه وقت نخوای چند تا هندونه برداری!......تعداد ادمای کمی هستن که میتونن همزمان چند تا المپیاد بدن و موفق هم باشن تووش!....سال های قبل رتبه های تک رفمی و حتی دو رقمی کنکور طی آماری که به دست آوردم مرحله یک های تعدادی از المپیاد هارو همزمان قبول شده بودن!...حتی تا چهار یا پنج المپیاد هم آمارش هست!.....که به نظرم مرحله یک از نظر کنکور وقتی ارزش نداره بهتره که اینقدر حرص نزد برای شرکت کردن توی همه ش!(البته اگه ملاک شرکت کردن کنکور رو دور زدن باشه!!)......)..................البته شرکت کردن توی چند المپیاد بستگی به میزان مطالعه و حتی هوش هم داره.....مثلا زیست شناسی خیلی گسترده س که میزان مطالعه بیشتر از هووش خودشو نشون میده!.......زیست شناسی فقط زیست نیست!....باید درک خوبی از شیمی دبیرستان داشت ...و حتی قسمت هایی از ریاضی ......!........اگه کسی هوش و علاقه و پشت کار خیلی عالی داشته باشه شاید یک سال هم براش زیاد باشه برای مدال شدنش!.... اگه کسی هوش و علاقه و استعداد و پشت کار متوسطی داره احتمال مدال شدن هم داره .....اما اگه کسی هوش و علاقه و استعداد زیادی هم داشته باشه اما تلاش کمی داشته باشه توی زیست منجر به مدال نمیشه براش!.....البته هیچ چیز رو نمیشه به طور قطع گفت اما خب روال کار کردن توی المپیاد اینه که اون چند موردی که گفتم رو هر کسی به طور متوسط روبه بالا داشته باشه!!....مخصوصا پشت کار وتلاش رو!.....

بعضی ها المپیاد رو به عنوان راه فراری از کنکور میخوان انتخاب کنن ...اگه این ادما علاقه و استعدادشو داشته باشن ، ممکنه که منجر به طلا بشه و کنکور ندن یا حتی مدال نقره و برنز بشه که بتونه از سهمیه ی مدالش توی کنکور استفاده کنه ....اما اون سری از کسانی که نه علاقه ای ندارن و نه استعادی، مطمینا بازنده ی المپیاد میشن و حتی ممکنه اونقدر روحیه شون رو از دست بدن که توی کنکور هم بازنده بشن!....

سلام من امسال میرم دهم‌و میخوام المپیاد شرکت کنم.ولی بین زیست و ریاضی موندم.میشه راهنمایی کنید؟اگر میگین زیست چه منابعی خوبه اگر میگین ریاضی چه منابعی خوبه؟
اگه در مورد منابع اطلاعاتی لازم داشتی من تا جایی که اطلاع کسب کردم میتونم در خدمتت باشم !

آخرین ویرایش:

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
المپیاد کدومشو شرکت کردن بستگی به علاقه و استعداد داره!....استعداد با گذشت چند ماه که توی اون رشته درس خوندی مشخص میشه و علاقه برعکس استعداد نیاز به کمی زمان نیاز داره و سریع تر میفهمی که علاقه ت چیه،،کافیه که زیست و ریاضی رو جلوت بزاری و چند ساعتی با کتاباش ور بری تا ببینی دلت و علاقه ت به کدوم سمت میکشتت!!....( بعضی ها مثل خواهر خودم به خیلی از کتاب ها و موضوع های درسی علاقه نشون میده اما اخر سر مشخص شد که توی زیست میتونه بهتر خودشو نشون بده!......اینو گفتم که یه وقت نخوای چند تا هندونه برداری!......تعداد ادمای کمی هستن که میتونن همزمان چند تا المپیاد بدن و موفق هم باشن تووش!....سال های قبل رتبه های تک رفمی و حتی دو رقمی کنکور طی آماری که به دست آوردم مرحله یک های تعدادی از المپیاد هارو همزمان قبول شده بودن!...حتی تا چهار یا پنج المپیاد هم آمارش هست!.....که به نظرم مرحله یک از نظر کنکور وقتی ارزش نداره بهتره که اینقدر حرص نزد برای شرکت کردن توی همه ش!(البته اگه ملاک شرکت کردن کنکور رو دور زدن باشه!!)......)..................البته شرکت کردن توی چند المپیاد بستگی به میزان مطالعه و حتی هوش هم داره.....مثلا زیست شناسی خیلی گسترده س که میزان مطالعه بیشتر از هووش خودشو نشون میده!.......زیست شناسی فقط زیست نیست!....باید درک خوبی از شیمی دبیرستان داشت ...و حتی قسمت هایی از ریاضی ......!........اگه کسی هوش و علاقه و پشت کار خیلی عالی داشته باشه شاید یک سال هم براش زیاد باشه برای مدال شدنش!.... اگه کسی هوش و علاقه و استعداد و پشت کار متوسطی داره احتمال مدال شدن هم داره .....اما اگه کسی هوش و علاقه و استعداد زیادی هم داشته باشه اما تلاش کمی داشته باشه توی زیست منجر به مدال نمیشه براش!.....البته هیچ چیز رو نمیشه به طور قطع گفت اما خب روال کار کردن توی المپیاد اینه که اون چند موردی که گفتم رو هر کسی به طور متوسط روبه بالا داشته باشه!!....مخصوصا پشت کار وتلاش رو!.....

بعضی ها المپیاد رو به عنوان راه فراری از کنکور میخوان انتخاب کنن ...اگه این ادما علاقه و استعدادشو داشته باشن ، ممکنه که منجر به طلا بشه و کنکور ندن یا حتی مدال نقره و برنز بشه که بتونه از سهمیه ی مدالش توی کنکور استفاده کنه ....اما اون سری از کسانی که نه علاقه ای ندارن و نه استعادی، مطمینا بازنده ی المپیاد میشن و حتی ممکنه اونقدر روحیه شون رو از دست بدن که توی کنکور هم بازنده بشن!....

اگه در مورد منابع اطلاعاتی لازم داشتی من تا جایی که اطلاع کسب کردم میتونم در خدمتت باشم !
خیلی ممنون از اطلاعاتتون ❤واقعا خیلی خوب بود.ممنون میشم اگر اطلاعاتی از منابع زیست دارید در اختیارم بزارید❤

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
بچه
تو نت سرچ کن

این راه هم هست اما من این راهو رفته م قبلا ....خیلی نفس گیره!....من توصیه میکنم از کسی بپرسه .بعد بره سراغ نت!

کسی که اول راهشه خیلی سردرگم میشه ، حتی توی اسم عنوان کتاب ها!.....

...................................................

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
این راه هم هست اما من این راهو رفته م قبلا ....خیلی نفس گیره!....من توصیه میکنم از کسی بپرسه .بعد بره سراغ نت!

کسی که اول راهشه خیلی سردرگم میشه ، حتی توی اسم عنوان کتاب ها!.....

...................................................
می تونه تاپیک های قبلی رو مطالعه کنه
چیزای خوبی دستش میاد
درضمن
من خودم از تو نت مطالب رو گرفتم
بر مثلا ویدیو معرفی المپیاد زیست موسسه ماخ رو ببینه و بعد اگه سوالی مونده بود ، بپرسه

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
بیوشیمی
لنینجر یا استرایر
گیاهی
ریون تایزوزایگر
فیزیولوژی
برن و لوی گایتون مویز
اکولوژی
اکولوژی رفتار وهاب زاده
ژنتیک
ساسان امینی
شاه نظر
ولنیتز
سلولی مولکولی
البرتس امیری لودیش
مولکولی
گیتی امتیازی ویور
سیستماتیک جانوری
هیکمن جلد 1
سیستماتک گیاهی
سیمپسون جلد1
+
کمپبل

ما اصولا اسم کتابا رو دقیق نمیدونیم به اسمه نویسندشون میشناسیم که اگه موضوعه کتابو اسم نویسنده رو سرچ کنی پیدا میکنی
اینم همه ی منابع نیست
چیزیه که میتونه کافی باشه ولی خیلی گستردست

اینایی که اسم بردن ایشون بهترین یا شاید بگم معمول ترین کتاب هاییه که باید خونده بشه!.....
البته فکر میکنم بین بعضی از کتاب هایی که یک موضوع واحد دارن، کلمه ی "یا" لازم باشه!.....البته زیاد خوندن خوبه ...اما برای دوستمون گفتم که فکر نکنه حتما برای هر موضوع دو سه تا کتاب مرجع باید خونده بشه!.....گرچه بعضی ها میخونن اما خب شاید یکیشو چند بار خوندن بهتر باشه تا چند تا رو یک بار خوندن(نظرشخصی!*)

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
بیوشیمی
لنینجر یا استرایر
گیاهی
ریون تایزوزایگر
فیزیولوژی
برن و لوی گایتون مویز
اکولوژی
اکولوژی رفتار وهاب زاده
ژنتیک
ساسان امینی
شاه نظر
ولنیتز
سلولی مولکولی
البرتس امیری لودیش
مولکولی
گیتی امتیازی ویور
سیستماتیک جانوری
هیکمن جلد 1
سیستماتک گیاهی
سیمپسون جلد1
+
کمپبل

ما اصولا اسم کتابا رو دقیق نمیدونیم به اسمه نویسندشون میشناسیم که اگه موضوعه کتابو اسم نویسنده رو سرچ کنی پیدا میکنی
اینم همه ی منابع نیست
خیلی ممنون از محبتت❤زیست کمپبل هم شنیده بودم از مشاورم بازم ممنون

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
اینایی که اسم بردن ایشون بهترین یا شاید بگم معمول ترین کتاب هاییه که باید خونده بشه!.....
البته فکر میکنم بین بعضی از کتاب هایی که یک موضوع واحد دارن، کلمه ی "یا" لازم باشه!.....البته زیاد خوندن خوبه ...اما برای دوستمون گفتم که فکر نکنه حتما برای هر موضوع دو سه تا کتاب مرجع باید خونده بشه!.....گرچه بعضی ها میخونن اما خب شاید یکیشو چند بار خوندن بهتر باشه تا چند تا رو یک بار خوندن(نظرشخصی!*)
بیوشیمی
لنینجر یا استرایر
گیاهی
ریون تایزوزایگر
فیزیولوژی
برن و لوی گایتون مویز
اکولوژی
اکولوژی رفتار وهاب زاده
ژنتیک
ساسان امینی
شاه نظر
ولنیتز
سلولی مولکولی
البرتس امیری لودیش
مولکولی
گیتی امتیازی ویور
سیستماتیک جانوری
هیکمن جلد 1
سیستماتک گیاهی
سیمپسون جلد1
+
کمپبل

اینم همه ی منابع نیست

برای اینکه بتونیم‌ خوب مطالعه کنیم مدرسه همکاری میکنه؟که تمرکزمون رو بزاریم رو زیست فقط :|

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
برای اینکه بتونیم‌ خوب مطالعه کنیم مدرسه همکاری میکنه؟که تمرکزمون رو بزاریم رو زیست فقط :|
بستگی به مدرسه و مدیریت و حتی معلم ها داره!...اما خب وقتی خیلی شاید همکاری کنن که ببینن توی درسای مدرسه هم مشکلی نداری!....یعنی باید یه جورایی خودت رو نشون بدی که میتونی هم درس مدرسه رو پیش ببری هم المپیاد رو!......البته بعضی از دبیرها کلا توی باغ نیستن و فکر کنم توقع ازشون نداشته باشی بهتره!....شما برای درسی که فکر میکنی نیاز به دبیر نداری روو بنداز!..حالا یا بهت اجازه میدن یا نمیدن!...بستگی به این داره که اولا معلم ها و مدیریت چقدر بفهمنت و دوم اینکه بستگی به این داره که چقدر توی درسای مدرسه قوی باشی که بهت اجازه بدن!.....

نظر شخصی و توصیه ی برادرانه ی من اینه که هم مدرسه و هم المپیاد رو با هم پیش ببری....البته اصلا کار آسونی نیست اما نشدنی هم نیست!....و اینکه امیدوارم که به خاطر المپیاد طوری نشه که درسی که بلد نیستی رو هم بخوای توی مدرسه کلاسشو نری!...چون کسی موفقه در آخر مسیر که تعادل رو حفظ کنه!...

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
تلگرام
این رای گیری بالای صفحه از 120 درصده؟:)

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد

Take it EZ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
2022
امروز اپراتور المپیاد طلایی ها بهم زنگ زده میگه شما ..... میخوری بری المپ ریاضی ،هرچی بهش گفتم کوتاه بیا قبول نکرد
هیچی دیگه از اون موقع افسردگی گرفتم
دیگه المپ رو بیخیال شدم
یاد اوری کنم که تجربیم

Rayhan82

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
من قصد دارم تو دانشگاه کیهان شناسی بخونم و الان نهمم. اصلی ترین انگیزه ام برای حضور در المپیاد،دوره های فوق العاده عالی باشگاه دانش پژوهان است،یعنی میخوام از اون کلاس ها بهره ببرم.البته گوشه چشمی هم به مدال طلا ومعافیت از کنکور دارم اما میخوام تمام تلاشم رو کنم که به بهترین شرایط برای تحصیل برسم .حالا برای یک عاشق کیهانشناسی که زیاد از مباحث نجوم اماتوری خوشش نمیاد وفیزیک رو نسبتا زیاد دوست داره ،پیشنهادتون چیه؟(المپیاد فیزیک یا نجوم)
میدونم کیهانشناسی زیر مجموعه ی فیزیکه اما نمودار علاقه مندی های من این گونه است:
کیهانشناسی>فیزیک نوین>دیگر مباحث فیزیک و اختر فیزیک>نجوم اماتوری و مباحث غیر فیزیکی نجوم
به گونه ای من دوست دارم بجای روزی دو ساعت ادبیات یا دیگر درس های عمومی کنکور، علاقه ام رو بخونم.الان دو تا سوال دارم ؟
۱.باتوجه به نمودار علاقه مندی هام(که البته خلاصه است)من با خوندن المپیاد نجوم بیشتر لذت خواهم برد یا فیزیک؟
۲.اگر به یک دانشگاه در رشته کیهانشناسی بروم،مدال المپیاد نجوم براشون معتبر تر هست یا مدال فیزیک؟
نکته:(در نهیت بگم که کیهانشناسی ،اختر فیزیک ونجوم سه رشته متفاوت از همن که با یه سرچ کوچیک میتونید کلیاتی از شون بفهمید،برای کسایی که نمیدونستند)

پریشون

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشمر
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
داروسازی
خودت می خوای بخونی فیزیک / معلمی هر چند قراره کنارت داشته باشی قطعا نجوم / البته نجوم بخونی و تا حدی بر فیزیک مسلط باشی احتمالی قبولی درش هست حتی مرحله دو ولی برعکسش قریب به یقین غیر ممکنه و بعدش خودت باید اخر پاسخش رو پیدا کنی چون علایق مهم ترین چیزهاست و حرف اول رو میزنه یه چیز دیگه نهم اصلا از 4 درس اصلی چیز زیادی نمی دونن پیشنهادم اینه بشنی یکی دو سال اینده کتاب های اختصاصیشون رو بخونی ببینی به کدوم بیشتر علاقه داریشاید مثلا به شیمی بود سمت علاقه های واهی نرو اشتباه نکن جوگیر نشو مشورت کن سعی کن با یکی که رفته بالا در ارتباط باشی همینا موفق باشی

Rayhan82

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
خیلی ممنون از راهنماییتون.من تقریبا به مکانیک مسلطم(به جز مباحث انتگرال )والبته داشتم خودم رو برای المپیاد فیزیک اماده میکردم که بعد از اشنایی با المپیاد نجوم و فهمیدن اینکه یکی از تاپیک های(هرچند کم سوالش)کیهان شناسیه ، شک کردم(بین فیزیک ونجوم).البته میدونم برای کیهان شناسی باید فیزیک فول باشی
بنابرین من میتونم (منظورم از میتونم احتمال نه صرفا توانایی)تو المپیاد نجوم مدال طلا بگیرم و سر کلاس های باشگاه دانش پژوهان (در حد ۲۰ درصد)کیهان شناسی یاد بگیرم و تقریبا همین مقدار رو صرف خوندن کیهانشناسی کنم و ۸۰ درصد بقیه رو اختر فیزیک( که معمولی دوست دارم)و نجوم اماتوری(که کمتر دوستش دارم )رو بخونم
یا میتونم تو کلاس های فیزیک باشگاه دانش پژوهان شرکت کنم و پایه فیزیکم رو برای دانشگاه قوی کنم،وحالا نمیدونم چه کنم؟

البته لازم به ذکره که دو معیارمم که در اولین کانتکست گفتم این مواردند:
۱.اگر تو کلاس های دانش پژوهان شرکت کنم ، فیزیک (بنابر نموداری که گفتم) برام لذت بخش تره یا نجوم؟
۲.مدال المپیاد نجوم برای یه کیهانشناس معتبر تره ودانشگاه های کیهان شناسی اونو بیشتر قبول دارن یا مدال فیزیک؟
البته یه نکته هم میتونم به این ها اضافه کنم :
۳.من سطحی یاد گرفتن رو دوست ندارم و اینکه مباحث فیزیکی کیهانشناسی رو بدون دونستن فیزیک و فقط صرفا سطحی یا د بگیرم (یا حتی اخترفیزیک)اصلا خوب نیست و میخواستم بدونم اگه همینطوری(اگه دانش فیزیکم رو صفر بدونیم)وار نجوم بشم دیگاه فیزیکیم برای درک مباحث نجوم رشد میکنه؟

و اینکه الان کلاس نهمم ودیگه نزدیکای عیده و فرصت زیادی ندارم وباید سریع انتخاب کنم و خیلی بیشتر از کسایی که از هشتم شروع کردن تلاش کنم(فقط ۱الی ۲ سال بیشتر نمونده)

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Moshk

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1397
سلام
بله بعد مدت‌ها اومدیم سمپادیا یه تاپیک خوب دیدیم :‌))

وقتی از نجوم آماتوری خوشت نمیاد بیخیال المپیاد نجوم شو.

یه سری نکته هم حس کردم باید بهش اشاره کنم. یکی اینکه کلاس‌های باشگاه دانش‌پژوهان خیلی چیز خاصی نیست. حس نکن قراره اونجا کیهان‌شناسی خفنی یاد بگیری!
بعلاوه اینکه زوده برای فکر کردن در این سطح که می‌خوام از الان کیهان‌شناسی خفن یاد بگیرم! بخاطر همین پیشنهادم اینه که بیای از دوران تحصیلت تو دبیرستان لذت ببری. یعنی بشینی کلا چیزهای مختلفی از فیزیک ببینی و علم عمومیت رو از فیزیک بیشتر کنی. (پیشنهاد می‌کنم گرایش‌های دیگه فیزیک رو هم ببینی)
مثلا دوتا کارگاه و سمینار و اینا بری.
بعد نکته دیگه هم اینکه مدال نجوم هم معافیت کنکور داره. مثل فیزیک. (ولی خب نجوم کلا وارد مسائل مدرن کیهان در اون حدی که انتظار داری نمیشه)
تو فیزیک المپیاد هم خبری از کیهان نیست به اون صورت.

به صورت کلی پیشنهادم اینه که المپیاد فیزیک بخونی چون در خلالش می‌تونی چیزای جالبی از فیزیک ببینی.
و درکنارش هم می‌تونی کارهای متفرقه زیادی تو زمینه کیهان انجام بدی.
اول از همه هم پیشنهاد می‌کنم که یه سر به دانشگاه‌ها یا مراکز علمی (مثل IPM) بزنی و با اساتید گرایش کیهان یکم هم صحبت بشی (قبلش ایمیل بده برای هماهنگی) از پیشنهادهای اون‌ها استفاده کنی نه یه سری آدم تو اینترنت!

موفق باشی.

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک‌خان ۲
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام
بله بعد مدت‌ها اومدیم سمپادیا یه تاپیک خوب دیدیم :‌))

وقتی از نجوم آماتوری خوشت نمیاد بیخیال المپیاد نجوم شو.

یه سری نکته هم حس کردم باید بهش اشاره کنم. یکی اینکه کلاس‌های باشگاه دانش‌پژوهان خیلی چیز خاصی نیست. حس نکن قراره اونجا کیهان‌شناسی خفنی یاد بگیری!
بعلاوه اینکه زوده برای فکر کردن در این سطح که می‌خوام از الان کیهان‌شناسی خفن یاد بگیرم! بخاطر همین پیشنهادم اینه که بیای از دوران تحصیلت تو دبیرستان لذت ببری. یعنی بشینی کلا چیزهای مختلفی از فیزیک ببینی و علم عمومیت رو از فیزیک بیشتر کنی. (پیشنهاد می‌کنم گرایش‌های دیگه فیزیک رو هم ببینی)
مثلا دوتا کارگاه و سمینار و اینا بری.
بعد نکته دیگه هم اینکه مدال نجوم هم معافیت کنکور داره. مثل فیزیک. (ولی خب نجوم کلا وارد مسائل مدرن کیهان در اون حدی که انتظار داری نمیشه)
تو فیزیک المپیاد هم خبری از کیهان نیست به اون صورت.

به صورت کلی پیشنهادم اینه که المپیاد فیزیک بخونی چون در خلالش می‌تونی چیزای جالبی از فیزیک ببینی.
و درکنارش هم می‌تونی کارهای متفرقه زیادی تو زمینه کیهان انجام بدی.
اول از همه هم پیشنهاد می‌کنم که یه سر به دانشگاه‌ها یا مراکز علمی (مثل IPM) بزنی و با اساتید گرایش کیهان یکم هم صحبت بشی (قبلش ایمیل بده برای هماهنگی) از پیشنهادهای اون‌ها استفاده کنی نه یه سری آدم تو اینترنت!

موفق باشی.
به ما گقتن مدال نجوم معافیت نداره ها
مطمئنی؟

Rayhan82

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام، ممنون از نظراتتون.خیلی کمک کننده اند.من هم باتوجه چیزی که تو پی دی اف توضیحات المپیاد امسال که از سایت همگام بر داشته بودم خوندم،فکر میکنم هم نجوم هم فیزیک تو همه ی رشته های ریاضی سهمیه دارن

Rayhan82

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
ببین اگه معافیت از کنکور میخوای سراغ نجوم نرو چون سهمیه معافیت نداره ولی فیزیک داره
اما با توجه به اینکه گفتی میخوای داخل دانشگاه کیهان شناسی بخونی پس معافیت کنکور خیلیم برات تاثیرگذار نیست چون کیهان شناسی خیلی رشته شلوغی نیست که بخوای بابتش رتبه های خیلی پایین بیاری
پیشنهادم بهت اینه که وقتت رو صرف نجوم کنی ولی چون نجوم و اخترفیزیک با المپیاد فیزیک مبانی مشترک زیاری داره یه نگاه به فیزیکم بنداز چون احتمال موفقیت داخل هردو المپیاد خیلی کم نیس
همین پارسال یه نفر داخل مرکز ما توی سه تا المپیاد(البته رشته علوم تجربی بودش و المپیادایه زیست شناسی و سلول بنیادی و علوم اعصاب رو شزکت کرد)مدال طلا گرفت
یه سوال اونوقت ایشون از چه سالی شروع به خوندن کرده بودن؟

بالا