• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کدوم المپیاد خوبه؟

المپیاد؟

• زیست

رای‌ها: 23 65.7%
  • ریاضی

رای‌ها: 17 48.6%

• رای‌دهندگان
    35

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام من امسال میرم دهم‌و میخوام المپیاد شرکت کنم.ولی بین زیست و ریاضی موندم.میشه راهنمایی کنید؟اگر میگین زیست چه منابعی خوبه اگر میگین ریاضی چه منابعی خوبه؟

merfan x1

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
رشتتون رو هم بگین بتونن راهنمایی کنن.
----------------
مهم علاقه خودتونه....
چونن بدون علاقه برید سمتش وارد جهنم شدید و با علاقه وارد یه بهشت

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
رشتتون رو هم بگین بتونن راهنمایی کنن.
----------------
مهم علاقه خودتونه....
چونن بدون علاقه برید سمتش وارد جهنم شدید و با علاقه وارد یه بهشت
رشتم تجربیه.به هردو علاقه دارم و اگر میشد هردوتاش رو شرکت میکردم.ولی چون میخوام تمرکزم رو یکی باشه نمیتونم‌دوتاش و شرکت کنم

merfan x1

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
رشتم تجربیه.به هردو علاقه دارم و اگر میشد هردوتاش رو شرکت میکردم.ولی چون میخوام تمرکزم رو یکی باشه نمیتونم‌دوتاش و شرکت کنم
اگه تجربی هستید
و هدفت رشته های مرتبط بخونی، تغییر رشته هم ندی، کاملا منطقیه زیست بخونی.
من جات باشم زیست میخونم.
ولی بازم به علاقت نگا کن
رقابت تو ریاضی بیشتره، به معلم هم بستگی زیاد داره
واسه تجربیا سختتر هم هست ریاضی

Z.BBH04

گودوخ^^
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
ببین
تنها راه اینه ک بشینی هرکودومو بخونی ببینی با کودوم اوکی ای
ک خب برا این زیاد وقت نداری
برا همین .. ببین تا الان با ماهیت کدوم حال می کردی زیست یا ریاضی .. دقت کن می گم ماهیت .. نه درسای مدرسه
بعدشم
زیاد درگیر نکن خودتو سر این ک اونو بخونم یا اینو
تصمیمتو ک گرفتی ک سعی کن زود تر بگیری ، برنگرد .. همونو ادامه بده
وقت تنگ است

Otaku.ir

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1402
درک از هر کدوم و علاقت به هر کدوم و میزان ارتباط رشته خودت با المپیاد میتونه تائیین کننده باشه ولی خب با توجه به وضعیت الان خودت زیست خیلی برات بهتره ولی باز خودت انتخاب کنی مهمتره...

شیـوا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
بذار اینجوری شروع کنم که المپیاد سبک خوندنش با امتحانای مدرسه فرق داره ، باید انقدر از رشته المپیادت خوشت بیاد که نه از روی وظیفه و اجبار که از روی علاقه بخونیش، علاقه که باشه پشت سرش ساعت مطالعه ی بالا میاد ، فهم عمیق مطالب میاد و میتونی ازش نتیجه بگیری؛ اما اگر مثل سال نهم خود من باشی که المپیاد خوندم تا کنکورو دور بزنم و صرفا درس خوندن فراتر از حد کتابو دوست داشتم ، کارت سخت میشه.
و ضمنا المپیاد منبع و راهنمای خوب میخواد؛ ببین تو شهرتون کدوم رشته همچین وضعیتی داره.

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
بذار اینجوری شروع کنم که المپیاد سبک خوندنش با امتحانای مدرسه فرق داره ، باید انقدر از رشته المپیادت خوشت بیاد که نه از روی وظیفه و اجبار که از روی علاقه بخونیش، علاقه که باشه پشت سرش ساعت مطالعه ی بالا میاد ، فهم عمیق مطالب میاد و میتونی ازش نتیجه بگیری؛ اما اگر مثل سال نهم خود من باشی که المپیاد خوندم تا کنکورو دور بزنم و صرفا درس خوندن فراتر از حد کتابو دوست داشتم ، کارت سخت میشه.
و ضمنا المپیاد منبع و راهنمای خوب میخواد؛ ببین تو شهرتون کدوم رشته همچین وضعیتی داره.
منم سال هشتم المپیاد ریاضی (ازمایشی )شرکت کردم و نهمم علوم شرکت کردم.من به ریاضی خیلی علاقه دارم یعنی انگار وقتی ریاضی میخونم دارم بازی میکنم.ولی مثل اینکه نمیشه ریاضی شرکت کرد.من هنوز وارد دهم نشدم ولی فکر کنم باید زودتر زیست و شروع کنم

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
المپیاد کدومشو شرکت کردن بستگی به علاقه و استعداد داره!....استعداد با گذشت چند ماه که توی اون رشته درس خوندی مشخص میشه و علاقه برعکس استعداد به کمی زمان نیاز داره و سریع تر میفهمی که علاقه ت چیه،،کافیه که زیست و ریاضی رو جلوت بزاری و چند ساعتی با کتاباش ور بری تا ببینی دلت و علاقه ت به کدوم سمت میکشتت!!....( بعضی ها مثل خواهر خودم به خیلی از کتاب ها و موضوع های درسی علاقه نشون میده اما اخر سر مشخص شد که توی زیست میتونه بهتر خودشو نشون بده!......اینو گفتم که یه وقت نخوای چند تا هندونه برداری!......تعداد ادمای کمی هستن که میتونن همزمان چند تا المپیاد بدن و موفق هم باشن تووش!....سال های قبل رتبه های تک رفمی و حتی دو رقمی کنکور طی آماری که به دست آوردم مرحله یک های تعدادی از المپیاد هارو همزمان قبول شده بودن!...حتی تا چهار یا پنج المپیاد هم آمارش هست!.....که به نظرم مرحله یک از نظر کنکور وقتی ارزش نداره بهتره که اینقدر حرص نزد برای شرکت کردن توی همه ش!(البته اگه ملاک شرکت کردن کنکور رو دور زدن باشه!!)......)..................البته شرکت کردن توی چند المپیاد بستگی به میزان مطالعه و حتی هوش هم داره.....مثلا زیست شناسی خیلی گسترده س که میزان مطالعه بیشتر از هووش خودشو نشون میده!.......زیست شناسی فقط زیست نیست!....باید درک خوبی از شیمی دبیرستان داشت ...و حتی قسمت هایی از ریاضی ......!........اگه کسی هوش و علاقه و پشت کار خیلی عالی داشته باشه شاید یک سال هم براش زیاد باشه برای مدال شدنش!.... اگه کسی هوش و علاقه و استعداد و پشت کار متوسطی داره احتمال مدال شدن هم داره .....اما اگه کسی هوش و علاقه و استعداد زیادی هم داشته باشه اما تلاش کمی داشته باشه توی زیست منجر به مدال نمیشه براش!.....البته هیچ چیز رو نمیشه به طور قطع گفت اما خب روال کار کردن توی المپیاد اینه که اون چند موردی که گفتم رو هر کسی به طور متوسط روبه بالا داشته باشه!!....مخصوصا پشت کار وتلاش رو!.....

بعضی ها المپیاد رو به عنوان راه فراری از کنکور میخوان انتخاب کنن ...اگه این ادما علاقه و استعدادشو داشته باشن ، ممکنه که منجر به طلا بشه و کنکور ندن یا حتی مدال نقره و برنز بشه که بتونه از سهمیه ی مدالش توی کنکور استفاده کنه ....اما اون سری از کسانی که نه علاقه ای ندارن و نه استعادی، مطمینا بازنده ی المپیاد میشن و حتی ممکنه اونقدر روحیه شون رو از دست بدن که توی کنکور هم بازنده بشن!....

سلام من امسال میرم دهم‌و میخوام المپیاد شرکت کنم.ولی بین زیست و ریاضی موندم.میشه راهنمایی کنید؟اگر میگین زیست چه منابعی خوبه اگر میگین ریاضی چه منابعی خوبه؟
اگه در مورد منابع اطلاعاتی لازم داشتی من تا جایی که اطلاع کسب کردم میتونم در خدمتت باشم !

آخرین ویرایش:

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
المپیاد کدومشو شرکت کردن بستگی به علاقه و استعداد داره!....استعداد با گذشت چند ماه که توی اون رشته درس خوندی مشخص میشه و علاقه برعکس استعداد نیاز به کمی زمان نیاز داره و سریع تر میفهمی که علاقه ت چیه،،کافیه که زیست و ریاضی رو جلوت بزاری و چند ساعتی با کتاباش ور بری تا ببینی دلت و علاقه ت به کدوم سمت میکشتت!!....( بعضی ها مثل خواهر خودم به خیلی از کتاب ها و موضوع های درسی علاقه نشون میده اما اخر سر مشخص شد که توی زیست میتونه بهتر خودشو نشون بده!......اینو گفتم که یه وقت نخوای چند تا هندونه برداری!......تعداد ادمای کمی هستن که میتونن همزمان چند تا المپیاد بدن و موفق هم باشن تووش!....سال های قبل رتبه های تک رفمی و حتی دو رقمی کنکور طی آماری که به دست آوردم مرحله یک های تعدادی از المپیاد هارو همزمان قبول شده بودن!...حتی تا چهار یا پنج المپیاد هم آمارش هست!.....که به نظرم مرحله یک از نظر کنکور وقتی ارزش نداره بهتره که اینقدر حرص نزد برای شرکت کردن توی همه ش!(البته اگه ملاک شرکت کردن کنکور رو دور زدن باشه!!)......)..................البته شرکت کردن توی چند المپیاد بستگی به میزان مطالعه و حتی هوش هم داره.....مثلا زیست شناسی خیلی گسترده س که میزان مطالعه بیشتر از هووش خودشو نشون میده!.......زیست شناسی فقط زیست نیست!....باید درک خوبی از شیمی دبیرستان داشت ...و حتی قسمت هایی از ریاضی ......!........اگه کسی هوش و علاقه و پشت کار خیلی عالی داشته باشه شاید یک سال هم براش زیاد باشه برای مدال شدنش!.... اگه کسی هوش و علاقه و استعداد و پشت کار متوسطی داره احتمال مدال شدن هم داره .....اما اگه کسی هوش و علاقه و استعداد زیادی هم داشته باشه اما تلاش کمی داشته باشه توی زیست منجر به مدال نمیشه براش!.....البته هیچ چیز رو نمیشه به طور قطع گفت اما خب روال کار کردن توی المپیاد اینه که اون چند موردی که گفتم رو هر کسی به طور متوسط روبه بالا داشته باشه!!....مخصوصا پشت کار وتلاش رو!.....

بعضی ها المپیاد رو به عنوان راه فراری از کنکور میخوان انتخاب کنن ...اگه این ادما علاقه و استعدادشو داشته باشن ، ممکنه که منجر به طلا بشه و کنکور ندن یا حتی مدال نقره و برنز بشه که بتونه از سهمیه ی مدالش توی کنکور استفاده کنه ....اما اون سری از کسانی که نه علاقه ای ندارن و نه استعادی، مطمینا بازنده ی المپیاد میشن و حتی ممکنه اونقدر روحیه شون رو از دست بدن که توی کنکور هم بازنده بشن!....

اگه در مورد منابع اطلاعاتی لازم داشتی من تا جایی که اطلاع کسب کردم میتونم در خدمتت باشم !
خیلی ممنون از اطلاعاتتون ❤واقعا خیلی خوب بود.ممنون میشم اگر اطلاعاتی از منابع زیست دارید در اختیارم بزارید❤

Z.BBH04

گودوخ^^
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
بچه
تو نت سرچ کن
این راه هم هست اما من این راهو رفته م قبلا ....خیلی نفس گیره!....من توصیه میکنم از کسی بپرسه .بعد بره سراغ نت!

کسی که اول راهشه خیلی سردرگم میشه ، حتی توی اسم عنوان کتاب ها!.....

...................................................

Z.BBH04

گودوخ^^
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
این راه هم هست اما من این راهو رفته م قبلا ....خیلی نفس گیره!....من توصیه میکنم از کسی بپرسه .بعد بره سراغ نت!

کسی که اول راهشه خیلی سردرگم میشه ، حتی توی اسم عنوان کتاب ها!.....

...................................................
می تونه تاپیک های قبلی رو مطالعه کنه
چیزای خوبی دستش میاد
درضمن
من خودم از تو نت مطالب رو گرفتم
بر مثلا ویدیو معرفی المپیاد زیست موسسه ماخ رو ببینه و بعد اگه سوالی مونده بود ، بپرسه

آرش.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهریار
شهر
شهریار
سال فارغ التحصیلی
1389
بیوشیمی
لنینجر یا استرایر
گیاهی
ریون تایزوزایگر
فیزیولوژی
برن و لوی گایتون مویز
اکولوژی
اکولوژی رفتار وهاب زاده
ژنتیک
ساسان امینی
شاه نظر
ولنیتز
سلولی مولکولی
البرتس امیری لودیش
مولکولی
گیتی امتیازی ویور
سیستماتیک جانوری
هیکمن جلد 1
سیستماتک گیاهی
سیمپسون جلد1
+
کمپبل

ما اصولا اسم کتابا رو دقیق نمیدونیم به اسمه نویسندشون میشناسیم که اگه موضوعه کتابو اسم نویسنده رو سرچ کنی پیدا میکنی
اینم همه ی منابع نیست
چیزیه که میتونه کافی باشه ولی خیلی گستردست

اینایی که اسم بردن ایشون بهترین یا شاید بگم معمول ترین کتاب هاییه که باید خونده بشه!.....
البته فکر میکنم بین بعضی از کتاب هایی که یک موضوع واحد دارن، کلمه ی "یا" لازم باشه!.....البته زیاد خوندن خوبه ...اما برای دوستمون گفتم که فکر نکنه حتما برای هر موضوع دو سه تا کتاب مرجع باید خونده بشه!.....گرچه بعضی ها میخونن اما خب شاید یکیشو چند بار خوندن بهتر باشه تا چند تا رو یک بار خوندن(نظرشخصی!*)

aylarix

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
نمونه دولتی رویش
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1401
بیوشیمی
لنینجر یا استرایر
گیاهی
ریون تایزوزایگر
فیزیولوژی
برن و لوی گایتون مویز
اکولوژی
اکولوژی رفتار وهاب زاده
ژنتیک
ساسان امینی
شاه نظر
ولنیتز
سلولی مولکولی
البرتس امیری لودیش
مولکولی
گیتی امتیازی ویور
سیستماتیک جانوری
هیکمن جلد 1
سیستماتک گیاهی
سیمپسون جلد1
+
کمپبل

ما اصولا اسم کتابا رو دقیق نمیدونیم به اسمه نویسندشون میشناسیم که اگه موضوعه کتابو اسم نویسنده رو سرچ کنی پیدا میکنی
اینم همه ی منابع نیست
چیزیه که میتونه کافی باشه ولی خیلی گستردست
خیلی ممنون از محبتت❤زیست کمپبل هم شنیده بودم از مشاورم بازم ممنون

بالا