• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کار کردن بانوان خارج از منزل؟!

• شروع کننده موضوع wdr
  • تاریخ شروع

آیا موافقید خانومتون خارج از خونه کار کنه؟

• بله، میتونه فول تایم کار کنه

رای‌ها: 77 61.1%
  • بله، اما پارت تایم کار کنه

رای‌ها: 32 25.4%
  • بله، 3 روز در هفته پارت تایم

رای‌ها: 5 4.0%
  • بله، ولی توی خونه کار کنه، مثلا بره پروژه یا ترجمه یا کارهایی که میشه تو منزل انجام داد رو بگیره

رای‌ها: 5 4.0%
  • نه، بهتره بشینه خونه و به شوهر و بچه هاش برسه

رای‌ها: 7 5.6%

• رای‌دهندگان
    126
  • شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
سلام
دوستان نظرتون درباره ی کار کردن زن بعد از ازدواج و همچنین بعد از بچه دار شدن چی هستش؟

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
آقا من خیلی شوتم در باره ی زندگیِ واقعی؛ به معنای کلمه جدی و واقعی.
اما از نظر تئوری می‌دونم که تقسیم کار بدون تغییر دادن وظایفی که برای یه "نقش" توی خانواده تعریف شده مشکل ایجاد می‌کنه. مثلا وظایفی که برای نقشِ مادر تعریف شده، شامل آشپزی و بچه داری و خونه داری و مواردی از این قبیله و با اضافه شدن شغل، این وظایفِ تعریف شده تغییری نمی‌کنند. خب صورت بندیِ وظایف می‌تونه تغییر کنه و تقسیم کار واقعی صورت بگیره.
اما واقعا نمی‌دونم بچه دار شدن توی شرایط زندگیِ واقعی با دو تا والد شاغل چطور می‌تونه باشه و اصلا ممکنه یا نه. پس نظری درباره‌ش نمی‌دم و حرفای بالام مربوط به شرایطیه که مسئولیت شدید و جدیِ بچه ی کوچیک داشتن وجود نداشته باشه.

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
عاقا مگ زندگی مشترک نیس اسمش خوب باید همه کارا تقسیم شه دگ ب نظرم هم باید کارای خونه تقسیم شه هم کار بیرون D:

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
خب من خودم تا وقتی به سطحی از استقلال مالی نرسم که بتونم زندگی خودمو خیلی خوب بچرخونم ازدواج نمیکنم
الان دنیای کار جوری شده که بخشی از شخصیت ادم با کار شکل میگیره
قطعا اون موقع که بتونم و پولش رو داشته باشم که یکیو استخدام کنم کارای اشپزی و مرتب کردن خونه م رو هر از گاهی انجام بده و پول اینو داشته باشم که بتونم هر از گاهی برم مششاوره ی روانشناس واسه رها شدن از تنش های شغلم
اون موقع میتونم به فکر بچه دار شدن باشم
تا تازه بعدش بتونم شرایطم رو مدیریت کنم.
خیلی مسئله ی یه جوریه...
شوهر من به کار من نباید نگاه کنه
به توانایی مدیریت من باید نگاه کنه

یکی هم مثل من نیست...یه مامان ور دلشه بچه رو نگه میداره خونه دخترشو مرتب میکنه غذا درست میکنهو خب دخترش راحت به کار و زندگی شخصیش میرسه

یه نفر هم هست بیکار بیکار
با خونه ی نامرتب
غذای نا آماده
بچه ی بی تربیت

باید ادم ببینه چقدر میتونه اوضاع اطرافش رو مدیریت کنه

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
نظرتون چیه زنا هم یه نظری تو کار کردن خودشون داشته باشن؟ :))

شما که کلا افتادی دنبال من دیسلایک میکنی:))
ولی خوش اومدی... منم تاپیک زدم خانومای عزیز نظرشون رو بگن دیگه... منم نظر خودمو اون اولش گفتم(هرچند حس میکنم بعضیا نخونده نظر میدن...شمارو نمیگم)

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
عاقا مگ زندگی مشترک نیس اسمش خوب باید همه کارا تقسیم شه دگ ب نظرم هم باید کارای خونه تقسیم شه هم کار بیرون D:

میشه واقعا؟
اگر پستم رو کامل خونده باشین من سعی کردم یه نمونه ی واقعی از خودم مثال بزنم. ولی ایا زنی که از صبح تا حداقل 5-6 بعدظهر بیرون خونه باید باشه، میرسه سر بچه هاش باشه؟ یا باید بیاد خونه فکر شام باشه و بعدشم زود بخوابه که فردا زود بیدار شه؟

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
خب من خودم تا وقتی به سطحی از استقلال مالی نرسم که بتونم زندگی خودمو خیلی خوب بچرخونم ازدواج نمیکنم
الان دنیای کار جوری شده که بخشی از شخصیت ادم با کار شکل میگیره
قطعا اون موقع که بتونم و پولش رو داشته باشم که یکیو استخدام کنم کارای اشپزی و مرتب کردن خونه م رو هر از گاهی انجام بده و پول اینو داشته باشم که بتونم هر از گاهی برم مششاوره ی روانشناس واسه رها شدن از تنش های شغلم
اون موقع میتونم به فکر بچه دار شدن باشم
تا تازه بعدش بتونم شرایطم رو مدیریت کنم.
خیلی مسئله ی یه جوریه...
شوهر من به کار من نباید نگاه کنه
به توانایی مدیریت من باید نگاه کنه

یکی هم مثل من نیست...یه مامان ور دلشه بچه رو نگه میداره خونه دخترشو مرتب میکنه غذا درست میکنهو خب دخترش راحت به کار و زندگی شخصیش میرسه

یه نفر هم هست بیکار بیکار
با خونه ی نامرتب
غذای نا آماده
بچه ی بی تربیت

باید ادم ببینه چقدر میتونه اوضاع اطرافش رو مدیریت کنه
ولی زندگی اینجوریم ی کم سخت میشه ادما میتونن باهم زندگیشونو بسازن و اینه ک باعث میشه ادما تصیمیم بگیرن ازدواج کنن چون نیاز دارن به حمایت های دو طرفه
و اینکه ب نظرم اینکه کسی بچه شو بده مامانش بزرگ کنه خیلی کار چیپیه خوب بچه نیارن چه کاریه؟! اینجوری بچه دوتا مامان داره و اصولا ترتبیت های موفقی نبوده
ولی واقعا هر چیزی ب پتانسیل شخص بستگی داره واقعا هستن کسایی ک میتونن همه کاراشونو مدیریت کنن و هستن کسایی ک از پس ی کار کوچیکم برنمیان یا نمیخوان بر بیان....

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
بچه ها بیاید واقعی تر فکر کنیم
شما الان یه مدرسه یا دانشگاه نیمه وقت میرید میاید خونه غش میکنید! فکر کنید باید بیاید خونه و مادرتون مسافرته و برادر و خواهر و پدر و کارای خونه رو شما manage کنید!
از اونطرف فکر کنید یه ازدواج زودرس هم کردید و یه نوزاد دارید که بغل خونه همش ونگ میزنه!

میشه؟
مدرسه در برابر کار یکجور تفریحه!

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
میشه واقعا؟
اگر پستم رو کامل خونده باشین من سعی کردم یه نمونه ی واقعی از خودم مثال بزنم. ولی ایا زنی که از صبح تا حداقل 5-6 بعدظهر بیرون خونه باید باشه، میرسه سر بچه هاش باشه؟ یا باید بیاد خونه فکر شام باشه و بعدشم زود بخوابه که فردا زود بیدار شه؟
بله پستتون رو خوندم ولی مامان من ب خاطر شرایطی ک اون موقع داشت ک نمیخوام بازگو کنم نمیرفت سرکار ولی باور بفرمایید ک من فقط کلاس اولو مادرم میبردم مدرسه و بعد از اون همیشه خودم رفتم و اتفاقا مهد کودکم رفتم و کم نبودن دور و برم کسایی ک مادراشون هیچ وقت شاغل نبودن و خودشون همیشه میرفتن مدرسه . به نظرم بهانه تراشی ذهن شماست این قسمتش...
فک میکنم پارسال همین موقع ها بود مامانم میگفت مادرایی ک توی چند سال اول زندگی بچشون (فک میکنم تا ۵ سالگی ) خودشون بچه شون رو بزرگ کردن بچه های خلاق تری شدن اتفاقا کلیم صحبت کردیم راجبش و به جایی نرسیدیم و فک میکنم باید این ظلمو بپذیریم و سالای اول زندگی رو پوشک عوض کنیم چون نسبت به اون بچه مسئولیم ب نظرم
ولی اون قسمت تقسیم کار رو باید بگم تقسیم دقیقا ینی اینکه وقتی رسیدن خونه هر دو با هم اشپزی کنن و این خودش ی نوع تفریحه چون اشپزی کردن از کاراییه ک ذهن رو اروم میکنه و اینکه خوب تقسیم کار اینجوری کلا...

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
ولی اون قسمت تقسیم کار رو باید بگم تقسیم دقیقا ینی اینکه وقتی رسیدن خونه هر دو با هم اشپزی کنن و این خودش ی نوع تفریحه چون اشپزی کردن از کاراییه ک ذهن رو اروم میکنه و اینکه خوب تقسیم کار اینجوری کلا...

میگم دیدگاه ها واقعی نیستن و بیاین بحث کنیم برای همین چیزاس
آیا شما مردی دیدین که هر روز ظرف بشوره تو خونه؟ من دیدم!! پدر خودم(البته بعد بازنشستگیش!)
اما اونم نهایت کاری که میکنه همین ظرف شستنه! و معمولا هم 1 ماه میشوره یه ماه خسته میشه! ماه بعد دوباره میشوره!خخخ
مردها اصولا اهل کار خونه نیستن!
بعد شما میگین باهم رسیدن خونه اشپزی کنن؟
مردی که از سر کار میاد خونه رو باید با لیفتراک بلند کنی از روی مبل! همین که بهت نگه واسم چایی بیار، واسم اب بیار، شامو بیار همینجا بخورم باید جشن بگیری!!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
آخرین ویرایش:

mahta.e

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
تلگرام
اینستاگرام
میگم دیدگاه ها واقعی نیستن و بیاین بحث کنیم برای همین چیزاس
آیا شما مردی دیدین که هر روز ظرف بشوره تو خونه؟ من دیدم!! پدر خودم(البته بعد بازنشستگیش!)
اما اونم نهایت کاری که میکنه همین ظرف شستنه! و معمولا هم 1 ماه میشوره یه ماه خسته میشه! ماه بعد دوباره میشوره!خخخ
مردها اصولا اهل کار خونه نیستن!
بعد شما میگین باهم رسیدن خونه اشپزی کنن؟
مردی که از سر کار میاد خونه رو باید با لیفتراک بلند کنی از روی مبل! همین که بهت نگه واسم چایی بیار، واسم اب بیار، شامو بیار همینجا بخورم باید جشن بگیری!!
دیدم ک گفتم با مردای قدیم کاری ندارم ولی زوجایی ک اطرافمن اکثرا اینجورین البته شرایط اقتصادی ام روز این موضوع تاثیر گذاشته و ملموس تر کرده این قضیه رو...

• لایک
امتیازات: wdr
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
همه ی ما قبل هر چیز دیگه ای انسانیم ولی قرار نیست انسانیتمون رو تو ی انجام وظایفمون دخالت بدهیم
منظورم اینه که قبل از اینکه در قبال خانواده مسئول باشه در قبال خودش مسئوله که دنبال کار و پیشرفت خودش باشه و نتیجه n سال درس خوندنشو بگیره یا به عنوان یه فرد نقشی بیرون از خونه داشته باشه

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
من تو کف اینایی هستم که به خود تاپیک هم دیسلایک میدن:))
یعنی حتی جنبه ی شنیدن سوالش رو هم ندارن!

• شروع کننده موضوع

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
قبل از اینکه همسر و مادر و یا هرچیز دیگه ای باشه یه انسانه و خودش در اولویته

بعد از بچه دار شدن چی؟
بین خودش و بچه اش اولویت کدومه؟ (حداقل زیر 18 یا اصلا 15 سال)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
بعد از بچه دار شدن چی؟
بین خودش و بچه اش اولویت کدومه؟ (حداقل زیر 18 یا اصلا 15 سال)
منطقی نگاه کنیم خودش، با احساس مادرانش نگاه کنیم بچه‌ش

بالا