• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

با مهاجران چگونه رفتار کنیم؟

ايا موافق با حضور و فعاليت مردم افغان مهاجر در ايران هستيد ؟

• رای‌دهندگان
    37

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : اتباع افغانی

به نقل از am.ma :
آره عملگی و سرایداری و امثالهم چه ایرادی داره ؟ در واقع شما هم مخالفی با زننده تاپیک !
یه دور دیگه پست من رو بخونید چون چیزی که گفتین هیچ ربطی به حرف من نداشت. :د
یه نگاهی به آمار ها و اطرافتون بندازید، جدا جوون های بیکار ما دنبال عملگی و سرایداری هستن و شغل پیدا نمی کنن؟ :))
سرایداری و عملگی ایرادی داره یا نداره یا هرچی که هست جوون هایی که بیکار هستن دنبالش نیستن. افغانی ها جای ایرانی ها رو توی کارگری نگرفتن حداقل.
بعدم این همه هر روز داره شهر ها رو به توسعه میره، این همه ساختمان داره ساخته میشه، کلی هم کارگر نیاز دارن. شغلی نیست که بازار کارش اشباع باشه.

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396

به نقل از Bahar_R :
یه دور دیگه پست من رو بخونید چون چیزی که گفتین هیچ ربطی به حرف من نداشت. :د
یه نگاهی به آمار ها و اطرافتون بندازید، جدا جوون های بیکار ما دنبال عملگی و سرایداری هستن و شغل پیدا نمی کنن؟ :))
سرایداری و عملگی ایرادی داره یا نداره یا هرچی که هست جوون هایی که بیکار هستن دنبالش نیستن. افغانی ها جای ایرانی ها رو توی کارگری نگرفتن حداقل.
بعدم این همه هر روز داره شهر ها رو به توسعه میره، این همه ساختمان داره ساخته میشه، کلی هم کارگر نیاز دارن. شغلی نیست که بازار کارش اشباع باشه.
به نقل از Farz :
کار؟ :)) کدومشون رییس جایی شدن؟ استاد شدن؟ هوم؟ همه شون کارگرن عزیز من! :\

صحبتای زننده تاپیک رو بخون !

" و به طور کلی شغل هایی که برای این افراد در نظر گرفته میشه بسیار سطح پایین هست "

روی صحبتم با این جمله بود
منظورم این بود سرایداری و عملگی ، واسه اتباع افغانی ایرادی نداره و نظر منفیم رو گفتم !

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

نظر منو به عنوان كسى كه هنوز خيلى وارد جامعه نشده بخونيد

قبلنا كه بچه تر بودم هميشه به اين فكر ميكردم كه ما آدما چرا مرزبندى رو ايجاد كرديم؟؟؟چرا موجب شديم يكي بشه ايراني يكي بشه افغاني يكي بشه چيني يا ...
با خودم فكر ميكردم اگه مشكل ما آدما سر اين مرزبندي ها و حكومت هاست چرا همه ما يه حكومت واحد نداشته باشيم؟؟
بعد ها با خودم فكر كردم كه چرا بعضى از ما ها بقيه رو به عنوان آدم قبول نداريم؟؟چرا فكر ميكنيم ما بهتر از بقيه ايم
چي موجب ميشه ما به اين نتيجه برسيم كه احساسات ما نسبت به احساسات بقيه ارجحيت داشته باشه
چى موجب ميشه كه فكر كنيم خونه خوب زندگى خوب و ... فقط ماله مائه و براى رسيدن بهش بقيه رو له كنيم

اما تازگى ها كه كمى به خاطر كلاس هاى مختلف و افزايش سن تو خيابون ها بيشتر ميرم و ميبينم چجورى مردم با يه افغانى صحبت ميكنن
چجورى افغانى ها رو تحقير ميكنن به خدا بغض گلوم رو ميگيره(من به سنگدلى معروفم...)
شايد يك سرى از افغانى ها كارهاى بدى كنند
اصلا شايد ٩٩٪ اون ها موجب فساد باشند
اما چى موجب ميشه ما اينجورى راجع به همشون قضاوت ميكنيم؟؟؟؟
چى شد كه مرزبندى ما انسان هارو اينقدر بى رحم كرد؟؟

همه اين هايى كه گفتم به خدا دغدغه ذهنيم بوده و هست و هيچكدوم شعار يا فيلم نيست

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
مدت هاي درازي از حضور افغان هاي مهاجر در ايران ميگذره
در حالي كه خيلي از ان ها از خيلي حقوق (مثل تحصيل و ..) هر انساني محرومند و خيلي ها مهاجر غيرقانوني هستند
از طرفي بخش عظيمي از كار هاي عمراني بزرگ با و حضور ان ها انجام شده.و اما از طرفي دولت سعي در بيرون راندن ان ها دارد
اما ايا شما فكر مي كنيد كه اين افغان هاي مهاجر بايد در ايران بمونن و از حقوقي مثل تحصيل كردن و... برخوردار بشن
يا بازور و اجبار به سرزمين خودشون برگردن ؟
ايا بودنشون در ايران فايده اي داشته براي ما يا نه ؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
پاسخ : حضور افغان هاي مهاجر در ايران

گروس یه شعر داره :
و مرز ها آن قدر نقاشی خدا را خط خطی کردند که "خون خشک شده" دیگر نام یک رنگ است :)

چرا باید حضور کسایی که صرفا توی محدوده ی دیگه ای از زمین متولد شدن رو به حسب فایده بسنجیم خب؟ >:p

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397

به مظرم اگر حضورشون به صورت سازماندهي شده باشه ، چه عيبي داره؟!؟ :-/ اونا هم انسان هستن درست مث ما 8->

k.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی

مهاجرها همیشه نقش مهمی داشتن توی یک کشور.
مثال بارز؟ کانادا. کلا فرهنگش مخلوطه از چندین تا نژاد. هندی و فرانسوی گرفته تا کشورهای آفریقایی.
یا حتی آمریکا. کلی از افراد بزرگ که در آمریکا هستن غیر آمریکایی هستن.
مهاجرت افعان‌ها هم به نظرم برای ایران بیشتر مفید بوده.
آدم‌های شریفی هم هستن" اکثرا".
البته اون‌طور که باید باشه به این‌افراد پرداخته نمی‌شه و حقوقشون پایمال می‌شه.
نمونه بارزش هم اون دختر افغان بود که طبق قانون اساسی ایران نمی‌تونست اینجا پیوند عضو داشته باشه حتی اگه عضو اهدایی رو یه فرد افعان داده باشه بهش و به همین خاطر فوت کرد.
در کل من موافقم با بودنشون و دوست دارم دارای حقوقی مساوی با ما باشن. آدم آدمه به پوست و رنگ و نژاد ربطی نداره.

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

به نظرم مهاجران افغان در ايران فوايد زيادي براي خود ايران دارند. با توجه به اينكه مهاجران اكثرا سخت كوش و كاري هستند برخلاف مردم خود كشور كه اكثرا تنبل تر هستند.(اين شرايط براي همه كشورهاي جهان صدق مي كند)
و علاوه بر اينكه به ايران كمك مي كنند اگر واقعا در ايران بودن را دوست دارند به خودشان هم كمك كرده اند و بالاخره ايران يك بار هم كه شده براي يك نفر مفيد واقع شده

و درباره اينكه بعضي مي گويند افغان ها فرصت كار رو از مردم خودمان مي گذرند:
ببخشيدا!!! عزيز من دست از گشاد بازي بردار خودت يك مقدار تلاش كن يك ذره بيشتر فشار بيار جاشون تو كار كن...وقتي كه حال كار نداري و درست كار نمي كني و حقوق دو برابر ميخواي تقصير أوناس كه توي گشاد كار نداري؟؟!!

البته ببخشيد يك ذره خشن شد :D احساسات خودم قليان كرد :D

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

نظرت در این مورد که ارزش مادی فلان کاری n تومنه ولی افرادی به علت نیاز شدید حاضرند همون کار رو به ارزش n/2 تومن انجام بدند چیه؟

k.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
دانشگاه

به نقل از əlireza :
نظرت در این مورد که ارزش مادی فلان کاری n تومنه ولی افرادی به علت نیاز شدید حاضرند همون کار رو به ارزش n/2 تومن انجام بدند چیه؟
خب اتفاقا این خوبه. :D
می‌دونی چرا؟ چون تو خودتو جای اون کارگره می‌بینی ولی باید خودت رو جای کارفرما ببینی.
توی بازار هم الان هندی‌ها همین هستن.
+ یا مثلا مکزیکی‌ها توی آمریکا.
ولی خب موضوع اقتصاده. اقتصاد رونق پیدا کنه خود به خود تاثیرش رو میذاره. اگه این کارگرهای افغانی بیان کار رو درست و تمیز انجام بدن یه جای از اقتصاد چرخش بهتر می‌چرخه و همینطوری صنعت پویاتر و فعال‌تر می‌شه.

نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
بازم هیچی :'(
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز_پردیس
رشته دانشگاه
داروسازی
تلگرام
اینستاگرام

اگه ایران ظرفیت پذیرش مهاجران افغان رو داشت مشکلی نبود اما قضیه اینا که ایران مردم خود کشور هم نمی تونه پوشش بده.
از نظر تحصیل ایران با کمبود مدرسه رو به رویه،تعداد بازنشسته های معلمین از تعداد استخداما بیشتره چون دولت پول نداره که حقوق بده!
وضعیت شغلی رو مطلعین!
کارفرما ترجیح میده حقوق کمتر و بدون بیمه کارگر افغانی بیاره، کارگر ایرانی هم بیکار می مونه!
آب نداریم.
امکانات تفریحی در برابر جمعیت ایرانی خیلی کمه.
و....
با این حساب اصن منطقی نیست که ایران راه رو برای مهاجرت افغان ها باز بزاره

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Mehrad.M :
می‌دونی چرا؟ چون تو خودتو جای اون کارگره می‌بینی ولی باید خودت رو جای کارفرما ببینی.
ولی خب موضوع اقتصاده. اقتصاد رونق پیدا کنه خود به خود تاثیرش رو میذاره. اگه این کارگرهای افغانی بیان کار رو درست و تمیز انجام بدن یه جای از اقتصاد چرخش بهتر می‌چرخه و همینطوری صنعت پویاتر و فعال‌تر می‌شه.
اصلا خوب نیست
وقتی کارفرما میبینه یکی حاضره با حدااقل حقوق کار کنه،کثلا یک افغان،خب معلومه ک این کارگر هارو استخدام میکنه!
از طرفی باز کار برای کارگرای ایرانی (حالا بحث لزوما کارگر نیست!) کساد تر میشه!
و اون کارفرما هم بیشتر سود میکنه (بالاخره مزد ی عده رو خ کمتر میده دیگه!) از طرفی انسانی هم نیست این قضیه!
طرف صب تا شب جون بکنه،اخرش چندرغاز حقوق بگیره!ولی اونا برای همینم حاضرن کار کنن!
ینی کارفرماهه پررو میشه!بعد یکی بخاد حقوق واقعیشو طلب کنه میگه نمیخام،یکی با حقوقه خ خ پایین ترو استخدام میکنه!

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از Mehrad.M :

چطور هست که شما هم خودت رو جای یک انسان بذاری نه کسی که کارش بهره کشی و استثمار انسانهاست!شما چرا خودتو جای اون کارگره تصور نمیکنی؟

k.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
دانشگاه

به نقل از آقا حمید رضا :
اگه ایران ظرفیت پذیرش مهاجران افغان رو داشت مشکلی نبود اما قضیه اینه که ایران مردم خود کشور هم نمی تونه پوشش بده.
از نظر تحصیل ایران با کمبود مدرسه رو به رویه،تعداد بازنشسته های معلمین از تعداد استخداما بیشتره چون دولت پول نداره که حقوق بده!
وضعیت شغلی رو مطلعین!
کارفرما ترجیح میده حقوق کمتر و بدون بیمه کارگر افغانی بیاره، کارگر ایرانی هم بیکار می مونه!
آب نداریم.
و....
با این حساب اصن منطقی نیست که ایران راه رو برای مهاجرت افغان ها باز بزاره
خوب بحث رو جلو بردی. :D
ببین؛ موضوع اینه که همه‌چی به سیاست‌های راهبردی تو این حوزه مربوطه.
مثلا حمیدرضا یه کارآفرینه؛ کاری که می‌کنه اینه که یه طرحی که تو ذهنش هستش رو میاد دودوتا چاهارتا می‌کنه ببینه که چقدر سود داره و ...
بعد یه قیمتی در میاره و میاد پیشنهاد می‌ده که آی ملت من این‌کارو می‌خوام انجام بدم به این تعداد تکنسین، این تعداد کارگر این تعداد فلان و ... نیاز دارم با این حقوق.
بعد میاد میگه حقوق پایه انقدره.[nb]این‌که یکی اینجا بیاد و به نصف پیشنهاد بده رو اتحادیه کارگری یا هرچیز دیگه‌ای میاد یقه مجری طرح رو می‌گیره که هی داداچ، این‌کاری که می‌کنی خلافه و ما به عنوان اتحادیه کارگری جلوت وامی‌ایستیم و حق خودمونو ازت می‌گیریم. و اگر عدالت برپا بشه اون کارگر یا کلا کسی که استخدام شده به حقش می‌رسه.[/nb]
بعد اگر کسی که شایسته‌تر هستش استخدام بشه کار بهتر پیش می‌ره و اقتصاد بهتر در جریان خواهد بود.
حالا بریم سراغ حرفت. این‌تیکه دقیق تر بخوام بگم:
اما قضیه اینا که ایران مردم خود کشور هم نمی تونه پوشش بده.
وضعیت شغلی رو مطلعین!
آب نداریم.
اینا بیشترش تقصیر دولته. چرا؟ چون سیاست درستی رو در نظر نگرفته.
سیاست درست اینه‌که وقتی میگی بریز توش باید فکر بکنی که خب بعدش چی.
از طرفی هم تقصیر ملته. چرا؟ جون که سیاست بریز توش رو می‌شنون و بهش عمل می‌کنن.
الان جمعیت استان‌های جنوبی مثل سیستان بلوچستان و ... خیلی رشد فزاینده‌ای داره. هرخانواده بیشتر از 4 تا بچه داره حداقل. آماری که دارم الان دقیق نیست ولی دقیقش رو در اختیارتون می‌‌ذارم بعدا.
در کل دوتا چیز هست:
1- سیاست درستی باید در مقابل مهاجرت همسایگان خوب افغانیمون اتخاذ بشه.
یعنی این‌که این فرد اومد باید اول بررسی کنن ببینن آیا واقعا سود می‌رسونه اومدنش[nb]که جواب این سوال "در حال حاضر" بله هستش. چون کمک می‌نه پروژه‌]ا زودتر و با کیفیت بیشتری راه بیوفتن. بعدا ولی فرق داره.[/nb]
2- اقتصاد رو نمی‌شه به یه تیکه‌ش درست عمل کرد یه تیکه‌ش رو گند زد بهش.
یعنی چی؟ اقتصادی که برپایه نفته فاجعه‌ست. حالا چیزیه که شده چطوری باید درستش کنیم؟ این خودش یه بحث دیگه‌ایه که مربوط به این تاپیک نیست ولی کسی خواست بهش توضیح میدم.
ولی خب باید درست عمل کرد بهش. در غیر این صورت اوضاع بهبودی نخواهد یافت.

لپ‌کلام این‌که من به نظرم اگر یکم ساماندهی بشه این مهاجرت و فکر بشه روش مهاجرت افغان‌ها میتونه به اقتصاد کمک کنه. ولی باید درست و کارشناسی شده باشه کار.

به نقل از əlireza :
چطور هست که شما هم خودت رو جای یک انسان بذاری نه کسی که کارش بهره کشی و استثمار انسانهاست!شما چرا خودتو جای اون کارگره تصور نمیکنی؟
نه. این استثمار نیست. بد برداشت کردی. بالاتر هم گفتم. اتحادیه کارگری اگر باشه میتونه بیاد و شکایت کنه و حقشو بگیره طرف.
اونطوری کارفرما نمی‌تونه تخطی کنه.
درضمن بهره‌کشی نیست این. این کمک به چرخه اقتصاده. اگه کسی که شایسته‌تر هست استخدام بشه بهتره.
ولی خب این‌که یه ایرانی کار نیاز داره تا نون دربیاره برای زن و بچه‌ش هم حرف درستی هستش.
برای این موضوع من یه نظری دارم.
اگر وزیر اقتصاد بیاد و این دستور رو ابلاغ کنه که اولویت با استخدام فرد ایرانی هستش ولی به شرطی که کیفیت کار درحد کاری که یه فرد افعان انجام میده باشه کارآفرین میاد و استخدام میکنه. هم ایرانی هم افغانی رو. مقایسه میکنه می‌بینه یکی هستن. و خب این کمک می‌کنه به چرخ صنعت و اقتصاد رشد می‌کنه. به همین منوال وضعیت معیشتی مردم بهتر می‌شه و سطح رفاه و آسایش بالاتر میره.
(من فقط پست علیرضا رو نقل‌قول کردم؛ جواب خانوم MHO رو هم دادم تو این پست. حواسم بود. :D )

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

ببينيد كشور امريكا و كانادارو مثال زدن فكر ميكنم تبليغ هاي گسترده اي هم ميشه داخل خود امريكا براي امريكاييها از كار تو كانادا بگير تا مكزيكو برزيلو فلان كافيه سرچ بكنيد ... تابعيتم كانادا ميده بعد چهارسال به امريكاييها اگر بخوان :-" مثلا اينجا رو ببينيد داستان سادست خوده امريكا يه سري افراد ماهرو كارامد داره و يك سري افراد به درد نخور مثل هر كشور ديگه اي و فرصت هاي شغلي محدود ... خب طبيعتا امريكايياي با مهارت خاص رو سره كار داخل كشور خودش قرار ميده و حتي از كشورهاي ديگه مهاجر قبول ميكنه و افراد به دردنخور رو حالا طي قرار دادهايي كه ممكنه حتي با كشورهاي ديگه امضا كنه ميفرسته برن برا خودشون اونجا گند بزنن و يا با تبليغات گسترده سعي ميكنه بخشيشون رو هم كه شده بفرسته يه جاي ديگه و اين به سود كشور مقصد نيست لزوما
حالا برادر من مسئله همينه ما براي افرادي با مهارت فوق العاده بالاي خودمون فرصت شغلي به زور داريم ... بهتره به جا اينكه يه سري عمله و كارگر از افغانستان بياد بهترين نيروهاشونو بياريم و خب كارگر ايراني استفاده كنيم

k.s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
دانشگاه

آره موافقم. این دیگه برمی‌گرده به اینکه مسئولین چه شیوه‌ای رو بخوان اتخاذ کنن. می‌شه همونطوری که علی می‌گه افراد تحصیل کرده و باسوادشون رو بیشتر جذب کنن.[nb]کما این‌که همین الان در ایران افراد تحصیل کرده که از افغانستان مهاجرت کرده باشن هستن.[/nb]
ولی خب یه چیزی هست: تمام حرفای من بر اساس اینه که اوضاع بهتر شه یا حداقل مسئولین بخوان بهتر بشه.
اگر چنین رویه‌ای رو بخوان پیش ببرن که اقتصاد رشد کنه و وضع زندگی مردم بهتر بشه چه بهتر. مهاجرت افغانی‌ها هم می‌تونه مثمر ثمر واقع باشه.
اگر این‌طور نباشه که ...

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از əlireza :
تو کرمان و شیراز یه چی دیدم حالا نمیدونم بقیه شهر ها هم اینجوری هست یا نه ولی حدس میزنم باشه، این شکلی که تعداد زیادی کارگر منتظرن تا ملت بیان سوارشون کنن برای کار، اکثرا ایرانی و بیشتر اوقات بفهمن یک افغانی بینشونه میندازنش بیرون طرفو از اون منطقه !!! و خب اینا نصف که خیلی کمتر از نصفم از حقوق کارگرای شرکت خدماتی و نقل و انتقالات و گروه های پیمانکاری میگیرن برای انجام کاری حتی بعضا تخصصی که حداقل روی کاغذ نیاز به آموزش داره، مثه بالا رفتن از تیر و بستن یه قطعه برقی، با این استدلال که آره این یک سری دارن گند میزنن به عرف حقوق ها، باید همشونو حالا میخوان ایرانی باشن یا هر جای دیگه، از کشور اخراج کرد :|
نه برادر من اینکه افرادی وجود دارن که با نصف قیمت عرف یک چیزی میتونن کار کنن و نون بقیه رو که شاید برای این کاره کلی آموزش دیده باشن و ... آجر کنن، ضعف مدیریتیه و اینکه به اون افراد اجازه کار ندیم پاک کردن صورت مسئلس
خیلی چیزای دیگه هم در مورد این دسته از آدما، این شکلی وجود داره مثل گرفتن حق تحصیل از بچه ای که پدر مادرش غیر ایرانی باشن، مثل صادر نکردن شناسنامه برای بچه ای که داخل ایران به دنیا اومده حتی، مثل همین فاجعه اخیر پیوند نزدن اعضا به غیر ایرانی ها، اینا همه کار هایی که برای رفع مشکلات انجام میشن ولی نهایتن پاک کردن صورت مسئله و بازی با جون و آینده یک سری آدمه !!!

اینکه بیایم ببینیم اول کسی کهم یخواد به ایران مهاجرت کنه به درد ما میخوره یا نه وقتی منطقیه که تمام ایرانی هایی رو هم که سودی برای کشور ندارن اخراج کنیم :| آقا کسی که الان سواد نداره قوه بدنی برای کارگری رو هم نداره و داره به خاطر تندروی ها و بی امنیتی ها و امکانات پایین افغانستان، فرار میکنه بعد بدبخت هیچ جا هم نمیتونه بره میاد ایران !!! رو ما باید دم مرز ازش تستتوانایی و سودمندی بگیریم اگه همون موقع نتونست کارکنه برامون بندازیمش بیرون ؟ :|
ته تهش تست کنیم بیماری نداشته باشه، که تازه اونم اگه داشت باید تحت درمان قرار بگیره نباید از ورودش جلوگیری کرد :|

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

مثل اینکه باید در مورد پست اولم شفاف سازی کنم :-" دوستمون این حرفهارو در مورد گشادی(!) ملت گفتند:

به نقل از CPHM :
و درباره اينكه بعضي مي گويند افغان ها فرصت كار رو از مردم خودمان مي گذرند:

ببخشيدا!!! عزيز من دست از گشاد بازي بردار خودت يك مقدار تلاش كن يك ذره بيشتر فشار بيار جاشون تو كار كن...وقتي كه حال كار نداري و درست كار نمي كني و حقوق دو برابر ميخواي تقصير أوناس كه توي گشاد كار نداري؟؟!!

و من اینو گفتم :

به نقل از əlireza :

حالا این افراد میتونند افرادی از کشور ایران باشند یا کشورای دیگه!منظور منم این نبود که این افراد بازار کار رو خراب میکنند و اینها :-"

ایشون انتظار دارند ملت برای چند غاز خر حمالی کنند! و بعضی‌ها این کار رو انجام میدن چون باید زنده بمونن و از گرسنگی نمیرن...

لب مطلب رو ایشون همون پستای اول تاپیک گفتن :

به نقل از [مشکوة) :
چرا باید حضور کسایی که صرفا توی محدوده ی دیگه ای از زمین متولد شدن رو به حسب فایده بسنجیم خب؟ >:p

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مهر نود و دو که اومدم تجربی، المپیاد ریاضی بودم

جالبه که به وفور مواجه شدم با آدمایی که دم از شایسته سالاری میزدن و از طرف دیگه به شدت نژاد پرست بودن
حالا اینکه آیا آزمایش دی ان ای داده بودن و مطمئن بودن هیچ اختلاط ژنتیکی ای با جاهای دیگه دارن یا نه به کنار

علل حساب اینو داشته باشید بعدا راجع به شاگردام و شرایطشون مینویسم
مشهد،خاک تنم..

دومین دفعه ای که از افغانستان وارد ایران می شدم، زمان طالبان بود. پدرم راهی ام کرد که زنده بمانم. تا لب مرز با من آمد و در راه مرز به من گفت که چطور سال ها پیش خود او نیز این راه را قاچاق طی کرده و قبل از او پدرش نیز قاچاقی از همین مرز رد شده بوده.
اما هر دو مطمئن بودیم که پدر بزرگ او ازین مرز، بدون قاچاق گذشته است چرا که اصولا آن وقت کسی مرز را نکشیده بود و پدر بزرگ ما باید هر ساله به مشهد می آمده که در آن زمین و خانه و فامیل داشته، دختر داده و دختر گرفته بوده و قبری در حرم خریده بوده که البته کشیدن مرز هیچ گاه نگذاشت به آن قبر خریداری شده برگردد.
مسجد حاج آخوند در مرکز شهر مشهد، مسجد اجدادی ما بود و همه خانواده مادری ام در همین شهر زمین دار بودند. با اینهمه باز باید من این راه را دزدکی طی می کردم. ۳۳ ساعت دشت و کوه و بیابان را در نوردیدیم، تا رسیدیم به شهری که هم از ریشه های من پر بود هم از خاطرات دوران کودکی ام.

دوران کودکی ام پر از مشهد بود. هنوز هم خیابان های این شهر در خون من جریان دارند و بهترین دوستانم در آن نفس می کشند. شهری که با اولین موج مهاجرت، با قدر و قیمت خانواده ما را در آغوش گرفت و خیلی زود با ما انس گرفت.
محله ما در شمال مشهد که در اصل حاشیه شهر بود، محله افغانی ها بود. ایرانی های محله با ما قوم و خویش تر بودند تا مردم خوش پوش و خوش خوراک بالای شهر که جز به تحقیر به هر دوی ما نمی دیدند.
از محله ما صبح ها، همه ایرانی و افغانی با هم می رفتند بالای شهر که برف پارو کنند و خشت بپزند و بچینند و شب ها با هم دیگر سریال اوشین ببینیم و شاهنامه بخوانیم. راستش را بخواهید شاهنامه خوانی را فامیل های ما مرسوم کرده بودند. منتها ما هیچ کدام بر هیچ کدام نه تفاخری داشتیم نه تنازعی.

فکر کنم من کلاس پنجم بودم که فهمیدم، بین ما فرقی هست؛ وقتی که به عنوان شاگرد اول همه شهر اجازه رفتن به مدرسه تیز هوشان را نیافتم. ما چند تا بچه زرنگ بودیم که هیج کدام اجازه نیافتیم برویم مدرسه تیز هوشان اما برای خودمان دفتر فرهنگی زدیم و جلسات کتاب خوانی گذاشتیم و خط و نقاشی یاد گرفتیم و بعد، دو سال بعد بود که بچه های مدرسه ما همه جایزه های کشوری ایران را در شعر و داستان و نقاشی و خط، کسب کردند.
وقتی هم برگشتیم هم محلی ها و معلم های ایرانی ما بیشتر از ما به ما می بالیدند. از آن بچه ها جعفر حالا نماینده مجلس است، حسن، وزیر شده، دامردان نمی دانم چه شده و حسین محمدی که سرگل ادبیات داستانی است جایزه گلشیری را برد و جلسات قند پارسی را گرفت و حالا در کابل انتشارات تاک را اداره می کند و در دانشگاه ابن سینا درس می دهد.

هر روز ما از همین نقطه دور شهر، با شماری از بچه های ایرانی، با رضا بروسان و رضا ضیایی که حالا مرده اند و هادی جهان آبادی و اکبر شریفی می رفتیم دقیقا به آن طرف شهر، خیابانی بود پر از درختان سر به فلک کشیده و در آن دفتر روزنامه توس بود و ما جلسه شعر می رفتیم و باز هیچ کسی مرا غریبه نمی دید.

نوشته رضا محمدی شاعر مشهور افغانستانی

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

من نگفتم که کارگر های افغان باید حقوق کم بگیرند

درست نتونستم مفهوم مد نظرم رو برسونم

منظورم این بود که ایرانی ها با انجام کار کمتر و ناقص تر تقاضای حقوق زیادتر دارند ولی در صورتی که یک افغان با همان حقوق کار را بهتر انجام دهد واضح است که آن افغان مفید است و اوست که باید بماند

وگرنه به هیچ وجه با مسئله پایین تر بودن حقوق مهاجران نسبت به بومیان موافق نیستم
به نظرم حقوق باید بر پایه توانایی و مهارت و تلاش باشد نه قومیت

بالا