• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اتباع افغان

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : اتباع افغانی

به نقل از am.ma :
وقتی که جوونای خودمون بیکارن چرا باید به بقیه کار داد اصن ؟ :|
وقتی مالیات نمیدن ؟ اکثرشون قاچاقی اومدن ایران !
ببینید افغانستان همسایه ی ما هست. وقتی همسایه ی ما اوضاعه بدی داشته باشه ما هم نمی تونیم چشم هامونو ببندیم.

اگه همه ی دنیا بسیج میشن تا با طالبان و القاعده و حزب الله لبنان و داعش و سایر گروه های تروریست تو خاور میانه مقابله کنن به خاطره اینه که صلح جهانی باعث پیشرفت اقتصاد و زندگی همه میشه.

و ما باید به افغانستان و عراق و سوریه کمک کنیم. تا وقتی مردمه سوریه مخالفه حکومتش هستن و همزمان با داعش دست و پنجه نرم می کنن و عراق هم وضعه مشابهی داره وقتی حزب الله و حماس به اسم فلسطین برای مبارزه با کشور اسراییل و با وجود مخالفته خود فلسطینی ها با اسراییل جنگ می کنه و قصاصش رو بچه های فلسطینی میدن. وقتی طالبان و القاعده به اسم مبارزه با کفر بزرگترین مجسمه های توی افغانستان و پاکستان رو نابود می کنن و افغانستان که از کاخ سلطنتیش یه خرابه مونده و بس.

و همه ی این بلا ها هم گردنه روسیه هست و حرص کشور گشاییش. خوب معلومه ایران هم که همسایه هاش این کشور ها هستن نه اوضاع اقتصادی خوبی قراره داشته باشه نه اوضاع امنیتی خوب. اگه ما به افغانستان کمک فعالانه بکنیم اون ها هم خرید هاشونو از ما می کنن.

مردم افغانستان با طالبانی ها فرق دارن همونطور که فلسطینی ها با گروه های حماس و باقی گروه های تروریستی منطقه فرق دارن.

و فراموش نکنیم از همین افغانی های وارد شده به خاک ایران شاعر هایی هم بودن. کسایی که دنبال یک مکان برای تحصیل و زندگی بودن.

و به نظره من اگه ایران به جای ایجاد نا امنی در غربه خودش کمی به سمت شرق برگرده و به این شرق نشین ها کمکی بکنه بتونه یه کشوری رو ببینه که با کمی کمک می تونه یک یار قوی و یک محل خوب برای تجارت و سود دهیش باشه.

مگه رهبر در مورد جمیعیت ۲۰۰ میلیونی حرف نمیزد ؟ چیمیشه یک میلیونش رو افغان هایی تشکیل بدن که میبینیم با هزینه ی کمتر حاضر به کار هایی هستن که ایرانی ها با اکراه انجام میدن ؟

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

جوونایی که بیکارن برای این بیکارن که شغل عملگی و سرایداری و امثالهم گیرشون نمیاد؟
مشاغل اینطوری ایرانی‌هاش هم مالیات نمیدن در واقع، درآمد کارگری اونقدر کمه که یا مالیات کلا بهش تعلق نمی‌گیره یا اونقدر رقم کمیه که به چشم نیاد.

علیمپو

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
آمار

به نقل از مازیمون :
مگه رهبر در مورد جمیعیت ۲۰۰ میلیونی حرف نمیزد ؟ چیمیشه یک میلیونش رو افغان هایی تشکیل بدن که میبینیم با هزینه ی کمتر حاضر به کار هایی هستن که ایرانی ها با اکراه انجام میدن ؟
به نقل از Bahar_R :
جوونایی که بیکارن برای این بیکارن که شغل عملگی و سرایداری و امثالهم گیرشون نمیاد؟
مشاغل اینطوری ایرانی‌هاش هم مالیات نمیدن در واقع، درآمد کارگری اونقدر کمه که یا مالیات کلا بهش تعلق نمی‌گیره یا اونقدر رقم کمیه که به چشم نیاد.
عملگی و سرایداری و امثالهم چه ایرادی داره ؟ انتظار بیشتر از این رو نباید داشته باشین ! در واقع شما هم مخالفی با زننده تاپیک !

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از am.ma :
وقتی که جوونای خودمون بیکارن چرا باید به بقیه کار داد اصن ؟ :|
وقتی مالیات نمیدن ؟ اکثرشون قاچاقی اومدن ایران !
کار؟ :)) کدومشون رییس جایی شدن؟ استاد شدن؟ هوم؟ همه شون کارگرن عزیز من! :\

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نقل از am.ma :
آره عملگی و سرایداری و امثالهم چه ایرادی داره ؟ در واقع شما هم مخالفی با زننده تاپیک !
یه دور دیگه پست من رو بخونید چون چیزی که گفتین هیچ ربطی به حرف من نداشت. :د
یه نگاهی به آمار ها و اطرافتون بندازید، جدا جوون های بیکار ما دنبال عملگی و سرایداری هستن و شغل پیدا نمی کنن؟ :))
سرایداری و عملگی ایرادی داره یا نداره یا هرچی که هست جوون هایی که بیکار هستن دنبالش نیستن. افغانی ها جای ایرانی ها رو توی کارگری نگرفتن حداقل.
بعدم این همه هر روز داره شهر ها رو به توسعه میره، این همه ساختمان داره ساخته میشه، کلی هم کارگر نیاز دارن. شغلی نیست که بازار کارش اشباع باشه.

علیمپو

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
آمار

به نقل از Bahar_R :
یه دور دیگه پست من رو بخونید چون چیزی که گفتین هیچ ربطی به حرف من نداشت. :د
یه نگاهی به آمار ها و اطرافتون بندازید، جدا جوون های بیکار ما دنبال عملگی و سرایداری هستن و شغل پیدا نمی کنن؟ :))
سرایداری و عملگی ایرادی داره یا نداره یا هرچی که هست جوون هایی که بیکار هستن دنبالش نیستن. افغانی ها جای ایرانی ها رو توی کارگری نگرفتن حداقل.
بعدم این همه هر روز داره شهر ها رو به توسعه میره، این همه ساختمان داره ساخته میشه، کلی هم کارگر نیاز دارن. شغلی نیست که بازار کارش اشباع باشه.
به نقل از Farz :
کار؟ :)) کدومشون رییس جایی شدن؟ استاد شدن؟ هوم؟ همه شون کارگرن عزیز من! :\
صحبتای زننده تاپیک رو بخون !

" و به طور کلی شغل هایی که برای این افراد در نظر گرفته میشه بسیار سطح پایین هست "

روی صحبتم با این جمله بود
منظورم این بود سرایداری و عملگی ، واسه اتباع افغانی ایرادی نداره و نظر منفیم رو گفتم !

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

نظر منو به عنوان كسى كه هنوز خيلى وارد جامعه نشده بخونيد

قبلنا كه بچه تر بودم هميشه به اين فكر ميكردم كه ما آدما چرا مرزبندى رو ايجاد كرديم؟؟؟چرا موجب شديم يكي بشه ايراني يكي بشه افغاني يكي بشه چيني يا ...
با خودم فكر ميكردم اگه مشكل ما آدما سر اين مرزبندي ها و حكومت هاست چرا همه ما يه حكومت واحد نداشته باشيم؟؟
بعد ها با خودم فكر كردم كه چرا بعضى از ما ها بقيه رو به عنوان آدم قبول نداريم؟؟چرا فكر ميكنيم ما بهتر از بقيه ايم
چي موجب ميشه ما به اين نتيجه برسيم كه احساسات ما نسبت به احساسات بقيه ارجحيت داشته باشه
چى موجب ميشه كه فكر كنيم خونه خوب زندگى خوب و ... فقط ماله مائه و براى رسيدن بهش بقيه رو له كنيم

اما تازگى ها كه كمى به خاطر كلاس هاى مختلف و افزايش سن تو خيابون ها بيشتر ميرم و ميبينم چجورى مردم با يه افغانى صحبت ميكنن
چجورى افغانى ها رو تحقير ميكنن به خدا بغض گلوم رو ميگيره(من به سنگدلى معروفم...)
شايد يك سرى از افغانى ها كارهاى بدى كنند
اصلا شايد ٩٩٪ اون ها موجب فساد باشند
اما چى موجب ميشه ما اينجورى راجع به همشون قضاوت ميكنيم؟؟؟؟
چى شد كه مرزبندى ما انسان هارو اينقدر بى رحم كرد؟؟

همه اين هايى كه گفتم به خدا دغدغه ذهنيم بوده و هست و هيچكدوم شعار يا فيلم نيست

mercedeh__

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حضرت زینب
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1403

اگه دقت کنید زیر نام کاربری من نوشته شهرری
به جرات میتونم بگم شهرری یکی از پرجمعیت ترین جاهای ایران از لحاظ اتباع افغانیه
همسایه ما افغانیه...بنده خدا جلو در خونشون ماشین میذاره بهش فحش میدن...طوری باهاش برخورد میکنن انگار مجرمی چیزیه
جدا از این بار ها دیدم که از افغانی ها سو استفاده های مختلف شده و اصلا نیروی انتظامی به شکایتشون رسیدگی نکرده
تو بعضی استخر ها و باشگاه های بدنسازی هم که اصلا افغانی ها رو راه نمیدن
ببخشیدا ولی واقعا نژادپرست هستیم و خودمون رو مطلقا برتر از اونا میدونیم درحالی که همیشه از افغانیا احترام بیشتری دیدم تا هموطنام
کاملا درسته من هم شهرری زندگی میکنم و یه دوست افغانی داشتم و دارم .واقعا وضعیت مالیشون خوب نیست در صورتی که خیلی آدمای با ایمان و خوبی هم هستن البته بین اتباع افغانی نمیشه گفت همه ی اونا خوب هستن ادمای قاچاقچی و خلافکار هم دارن.

موازی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
اتفاقات اخیری که برای ایران افتاده باعث شده ایران از افغانستان و عراق نسبت به زمانی که این تاپیک زده شده حتی پایین تر بیاد(درآمد سالانه عراق از ایران بیشتره و این دو کشور مرزهاشونو به ایران بستن به خاطر کرونا)
دنیا خیلی کوچیکتر از این حرفاس. متاسفم واقعا.

بالا