• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کار کردن بانوان خارج از منزل؟!

• شروع کننده موضوع wdr
  • تاریخ شروع

آیا موافقید خانومتون خارج از خونه کار کنه؟

• بله، میتونه فول تایم کار کنه

رای‌ها: 77 61.1%
  • بله، اما پارت تایم کار کنه

رای‌ها: 32 25.4%
  • بله، 3 روز در هفته پارت تایم

رای‌ها: 5 4.0%
  • بله، ولی توی خونه کار کنه، مثلا بره پروژه یا ترجمه یا کارهایی که میشه تو منزل انجام داد رو بگیره

رای‌ها: 5 4.0%
  • نه، بهتره بشینه خونه و به شوهر و بچه هاش برسه

رای‌ها: 7 5.6%

• رای‌دهندگان
    126
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
من از بین این کتاب‌ها فقط زنان ونوسی و مردان مریخی رو خوندم و تو این کتاب هم اصلاً حرفی از تفاوت در عملکرد شغلی و استعداد تحصیلی و شغلی ننوشته بوده! تاازه اگه نوشته بود هم صرفاً تجربیات و نظریات خود نویسنده است نه پژوهش علمی! می‌شه لطفاً به جای اسم بردن الکی، دو تا فکت علمی بیارید از این تفاوت در مغز دو جنس در زمینه ساینس و شغل؟!
+ من تا جایی که در توان داشتم گشتم ولی جایی ندیدم این آقای شاهین فرهنگ فارغ‌التحصیل از هاروارد مقاله‌ای هم پابلیش کرده باشه. ممنونم می‌شم رفرنس معتبری هم برای معرفی این استاد بزرگتون ارائه کنید.
https://www.psychologytoday.com/us/blog/hope-relationships/201402/brain-differences-between-gendersاینو یکی از دوستان مونث همین سایت برای من فرستاده بود و...
موضوع اینه که تعصبات میاد جلوی چشم، فکر نمیکنم اینجا پسری باشه که اگه قبول کنیم مغز زن و مرد متفاوته، باور داشته باشه به اینکه مردها بهترن! تفاوت در اینجا تفاوت سیاه و سفید نیست، هردو خاکستری هستن، نقاط ضعف و نقاط قوت خودشونو دارن، و این پیله ای نیست که نشه ازش خارج شد و بله قطعا زن هایی داریم مرد تر از خیلی مردها و مردهایی زن تر از خیلی زن ها، آمار یک چیز کلیه و تفاوت های جزئی و فردی رو اثبات نمیکنه اما باید تفاوت های کلی رو پذیرفت! در یک اشل کلی، جنسیت ها متفاوتن در طرز فکر و این واقعا واضحه...
و نمود تفاوت های کلی در لینکی که دادم تشریح شده. و بازهم تاکید میکنم این اصلا به این معنی نیست که همه زن ها فلان و همه مردها هم فلان! اینکه فرصت های شغلی برابر باشه خوبه، اما واقعا چندتا زن در جهان هستن که دوست داشته باشن کار معدن بکنن، و چندنفر از این ها شرایطشو دارن که به اندازه یک کارگر مرد کار بکنن؟ تفاوت های فیزیکی، عضلانی و فرم بدن رو هم میشه نقض کرد؟ ( اگه میشه منبع بدید چون من نمیدونم ). تمام داده های من محدود به یک سری از همین متون و مقاله هاست که اوناهم همه چی توشون پیدا میشه و تجربه شخصی از زندگی روزمره و برخوردها. خلاصه همچنان که گفتم برابری چیز بدی نیست اما نمیشه انتظار داشته باشید که هر کاری رو دوست داشته باشید بگیرید و هرکدومو نخواستید خیر!
+ از آخرین باری که اینجا بحث جنسیتی کردم به شدت پشیمونم و پیهشو به تنم مالیدم که دیگه همچین اشتباهی رو تکرار نکنم ولی نمیشه انگار...! متاسفانه ماهیت همچین موضوعی جوریه که عدم تعقل آزاد و دخالت تعصب در آرا تقریبا غیرقابل پیش گیریه. و به همین علت هم بحثا به بیراهه کشیده میشن نهایتا، یکی یک چاله ای تو زمین طرف مقابل میکنه و طرف مقابل برای جبران جای پر کردن اون چاله میاد یه چاله تو زمین طرف مقابلش میکنه! و واقعا شخصا نتونستم تا به حال در یک بحث جنسیتی یک نتیجه مطلوب بگیرم، حالا مشکل یا از من بوده یا از طرف مقابل یا از هردو...

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
و لطفا کتابا و اشخاصی که ارجاع میدید رو هم کمی در مورد صحتش و واقعیتش تحقیق کنید. رازهایی درباره زنان و مردان و ونوسی و مریخی زرد بودنشون ثابت شدست و واقعا هیچ استنادی نمیشه بهشون کرد. شاهین فرهنگ از کساییه که اسم روان شناسی رو به لجن کشیده در ایران با حرفای زردش و سخنرانیای مضحکش درباره موفقیت...
متاسفانه در جامعه ما اسم دکتر و هاروارد که میاد انگار اسم پیغمبر اومده! انقد نسبت به این شاهین فرهنگ نفرت دارم که جا نمیشه بیان کنم :/

آخرین ویرایش:

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
https://www.psychologytoday.com/us/blog/hope-relationships/201402/brain-differences-between-gendersاینو یکی از دوستان مونث همین سایت برای من فرستاده بود و...
موضوع اینه که تعصبات میاد جلوی چشم، فکر نمیکنم اینجا پسری باشه که اگه قبول کنیم مغز زن و مرد متفاوته، باور داشته باشه به اینکه مردها بهترن! تفاوت در اینجا تفاوت سیاه و سفید نیست، هردو خاکستری هستن، نقاط ضعف و نقاط قوت خودشونو دارن، و این پیله ای نیست که نشه ازش خارج شد و بله قطعا زن هایی داریم مرد تر از خیلی مردها و مردهایی زن تر از خیلی زن ها، آمار یک چیز کلیه و تفاوت های جزئی و فردی رو اثبات نمیکنه اما باید تفاوت های کلی رو پذیرفت!
و نمود تفاوت های کلی در لینکی که دادم تشریح شده. و بازهم تاکید میکنم این اصلا به این معنی نیست که همه زن ها فلان و همه مردها هم فلان! اینکه فرصت های شغلی برابر باشه خوبه، اما واقعا چندتا زن در جهان هستن که دوست داشته باشن کار معدن بکنن، و چندنفر از این ها شرایطشو دارن که به اندازه یک کارگر مرد کار بکنن؟ تفاوت های فیزیکی، عضلانی و فرم بدن رو هم میشه نقض کرد؟ ( اگه میشه منبع بدید چون من نمیدونم ). خلاصه همچنان که گفتم برابری چیز بدی نیست اما نمیشه انتظار داشته باشید که هر کاری رو دوست داشته باشید بگیرید و هرکدومو نخواستید خیر!
از آخرین باری که اینجا بحث جنسیتی کردم به شدت پشیمونم و پیهشو به تنم مالیدم که دیگه همچین اشتباهی رو تکرار نکنم ولی نمیشه انگار...!
من لینک رو خوندم، هرچند زیرش منابعش رو ننوشته بود (همون بحث همیشگی که رفرنس یه حرف اعتبار می‌ده بهش نه گوینده‌اش) ولی خب شبیه‌اش رو بارها خوندم و نمی‌گم اشتباه می‌گه یا چی.
چیزی که معلوم ه این ه که هنوز دانش نوروساینس کاملاً به سوال‌هاش نتونسته جواب بده؛ ولی با گذشت زمان نظریاتش تغییر کرده. همون باور که قبلاً می‌گفتند توانایی ریاضی و کلامی بین مغز زن و مرد متفاوت ه اما حداقل تا الان مطالعات معتبرتر ثابت کردند اینطور نیست! حتا همین موضوع اول لینکی که شما فرستادید بیشتر مورد بررسی می‌گیره و نظرات متفاوتش هم موجوده که اتفاقاً خانم‌ها تفاوتی با آقایون در مولتی‌تسکینگ ندارند و این جمله صرفاً استروتایپ ه و شاید بیشتر به خاطر وظایفی باشه که به خانم‌ها تحمیل شده و نیازمند مولتی‌تسکینگ ه. (فرق محیط آزمایشی با محیط واقعی حذف عوامل مخدوش کننده است؛ یعنی در این مطالعات میان دقیقاً متغیر رو آزمایش می‌کنند، ببینند واقعاً توان ذهنی‌اشون فرق داره یا این اختلاف عملکرد تأثیر محیط ه؟)

من مخالف قبول تفاوت بین زن و مرد نیستم؛ اتفاقاً همیشه با فمنیست‌ها مخالفتم سر همین عیناً یکسان دیدن ه! اما تفاوت‌ها انقدر زیاد نیستند که ما بخواییم دوگانه‌ی زن-مرد راه بندازیم! اما این تفاوت‌ها در مغز نیست! اما این تفاوت‌ها در زمینه‌ی تحصیل و شغل نیست! کم‌توانی نیست! و البته چیزی که الان خیلی محل بحث ه تأثیر هورمون‌های جنسی روی این تفاوت‌هاست.
بله آقایون قدشون بلندتره عموماً یا عضلانی‌تره بدنشون، یا صداشون بم ه یا موی زبر صورت دارند؛ چون هورمون تستوسترون عامل اینهاست؛ همون‌طور که اگه غلظت این هورمون در بدن خانمی بیشتر از حد نرمال باشه موهای زبر و صدای بم و بدن عضلانی‌تر خواهد داشت؛ و همون‌طور که اگه هورمون تستوسترون در جنین پسر ترشح نشه موقع تولد و تا سن بارداری کاملاً دختر خواهد بود و موقع ازدواج و بعد اینکه دیدند قدرت باروری نداره، با آزمایش کاریوتایپ می‌فهمند کروموزم‌هاش XY هست و درواقع ژنومش پسره! اون بالا هم اتفاقاً تو یکی از پژوهش‌ها نوشته که علارغم اینکه تا دوره‌ی راهنمایی توانایی ریاضی برابره اما دوران دبیرستان - سنی که هورمون‌های جنسی به خاطر بلوغ تنظیم نیست عموماً- افت پیدا می‌کنه!

اما چیزی که ولی واضحاً مشخص ه تأثیر تربیت و اجتماع توی شکل‌گیری این تقسیم‌بندی دوگانه است؛ در واقع با مغزی شبیه متولد می‌شن اما اجتماع نقش‌های ( و طبیعتاً وظایف و رفتار متفاوت) بهشون تحمیل می‌کنند؛ بعد مغز هم خاصیت تغییر داره؛ یعنی در درازمدت هرکاری بکنم مغزم ازش متأثر می‌شه و بخش متناسب با اون قسمت مغزم فعال‌تر می‌شه! اون کار رو هم حذف کنم دوباره مغزم فعالیت اون بخشش رو کم می‌کنه.

بعد، ما می‌گیم کار در معدن برای زن فرسایشی ه، اما نمی‌بینیم فرش بافتن چقدر برای خانم‌ها فرسایشی ه! مثلاً خانم‌های ایرانی به دلایل فعالیت‌های خانه‌داری خیلی زیاد دچار بیماری سندرم تونل کارپال می‌شن! ولی وقتی بخواییم استروتایپی نظر بدیم می‌گیم «فرش‌بافی کاری زنانه است» یا تفاوت‌های توی بیماری‌ها عموماً تا سنین یائسگی ه؛ مثلاً بیماری‌های قلبی تا دوره‌ی یائسگی در زنان کمتره اما بعدش برابر می‌شن.

بحث‌های اخیر تاپیک می‌گه زن نباید بخواد راننده تریلی بشه چون مناسب نیست؛ منم می‌گم اگه زن خودش بخواد می‌تونه راننده تریلی بشه؛ لابد توانایی‌اش رو داشته دیگه! همون‌طور که اگه مرد بخواد متخصص زنان و زایمان یا ماما بشه می‌تونه. اینجا چیزی که هست اختیار خود زن ه؛ من نمی‌تونم به یه زن دیگه بگم راننده کامیون نشو، من می‌تونم مزایا و معایب و سختی و فرسودگی کار رو بهش بگم، که برای یک مرد هم سخت ه واقعاً، اما نمی‌تونم و این حق رو ندارم منعش کنم؛ می‌شه به زور آدما رو برد بهشت؟

حالا این وسط هم فکر کنیم که اگه جنسیت انقدر صفر و یکی ه، این اقلیت‌های جنسی پس چطوری ه؟!

حالا این صحبت‌ها در قالب یک زن تنها و مستقل در اجتماع ه؛ زن متأهل هم قضیه‌اش متفاوت ه و قبول مسئولیت هم داشته در قالب همسری/مادری.

نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
من لینک رو خوندم، هرچند زیرش منابعش رو ننوشته بود (همون بحث همیشگی که رفرنس یه حرف اعتبار می‌ده بهش نه گوینده‌اش) ولی خب شبیه‌اش رو بارها خوندم و نمی‌گم اشتباه می‌گه یا چی.
چیزی که معلوم ه این ه که هنوز دانش نوروساینس کاملاً به سوال‌هاش نتونسته جواب بده؛ ولی با گذشت زمان نظریاتش تغییر کرده. همون باور که قبلاً می‌گفتند توانایی ریاضی و کلامی بین مغز زن و مرد متفاوت ه اما حداقل تا الان مطالعات معتبرتر ثابت کردند اینطور نیست! حتا همین موضوع اول لینکی که شما فرستادید بیشتر مورد بررسی می‌گیره و نظرات متفاوتش هم موجوده که اتفاقاً خانم‌ها تفاوتی با آقایون در مولتی‌تسکینگ ندارند و این جمله صرفاً استروتایپ ه و شاید بیشتر به خاطر وظایفی باشه که به خانم‌ها تحمیل شده و نیازمند مولتی‌تسکینگ ه. (فرق محیط آزمایشی با محیط واقعی حذف عوامل مخدوش کننده است؛ یعنی در این مطالعات میان دقیقاً متغیر رو آزمایش می‌کنند، ببینند واقعاً توان ذهنی‌اشون فرق داره یا این اختلاف عملکرد تأثیر محیط ه؟)

من مخالف قبول تفاوت بین زن و مرد نیستم؛ اتفاقاً همیشه با فمنیست‌ها مخالفتم سر همین عیناً یکسان دیدن ه! اما تفاوت‌ها انقدر زیاد نیستند که ما بخواییم دوگانه‌ی زن-مرد راه بندازیم! اما این تفاوت‌ها در مغز نیست! اما این تفاوت‌ها در زمینه‌ی تحصیل و شغل نیست! کم‌توانی نیست! و البته چیزی که الان خیلی محل بحث ه تأثیر هورمون‌های جنسی روی این تفاوت‌هاست.
بله آقایون قدشون بلندتره عموماً یا عضلانی‌تره بدنشون، یا صداشون بم ه یا موی زبر صورت دارند؛ چون هورمون تستوسترون عامل اینهاست؛ همون‌طور که اگه غلظت این هورمون در بدن خانمی بیشتر از حد نرمال باشه موهای زبر و صدای بم و بدن عضلانی‌تر خواهد داشت؛ و همون‌طور که اگه هورمون تستوسترون در جنین پسر ترشح نشه موقع تولد و تا سن بارداری کاملاً دختر خواهد بود و موقع ازدواج و بعد اینکه دیدند قدرت باروری نداره، با آزمایش کاریوتایپ می‌فهمند کروموزم‌هاش XY هست و درواقع ژنومش پسره!

چیزی که ولی واضحاً مشخص ه تأثیر تربیت و اجتماع توی شکل‌گیری این تقسیم‌بندی دوگانه است؛ در واقع با مغزی شبیه متولد می‌شن اما اجتماع نقش‌های ( و طبیعتاً وظایف و رفتار متفاوت) بهشون تحمیل می‌کنند؛ بعد مغز هم خاصیت تغییر داره؛ یعنی در درازمدت هرکاری بکنم مغزم ازش متأثر می‌شه و بخش متناسب با اون قسمت مغزم فعال‌تر می‌شه! اون کار رو هم حذف کنم دوباره مغزم فعالیت اون بخشش رو کم می‌کنه.

بعد، ما می‌گیم کار در معدن برای زن فرسایشی ه، اما نمی‌بینیم فرش بافتن چقدر برای خانم‌ها فرسایشی ه! مثلاً خانم‌های ایرانی به دلایل فعالیت‌های خانه‌داری خیلی زیاد دچار بیماری سندرم تونل کارپال می‌شن! ولی وقتی بخواییم استروتایپی نظر بدیم می‌گیم «فرش‌بافی کاری زنانه است» یا تفاوت‌های توی بیماری‌ها عموماً تا سنین یائسگی ه؛ مثلاً بیماری‌های قلبی تا دوره‌ی یائسگی در زنان کمتره اما بعدش برابر می‌شن.

بحث‌های اخیر تاپیک می‌گه زن نباید بخواد راننده تریلی بشه چون مناسب نیست؛ منم می‌گم اگه زن خودش بخواد می‌تونه راننده تریلی بشه؛ لابد توانایی‌اش رو داشته دیگه! همون‌طور که اگه مرد بخواد متخصص زنان و زایمان یا ماما بشه می‌تونه. اینجا چیزی که هست اختیار خود زن ه؛ من نمی‌تونم به یه زن دیگه بگم راننده کامیون نشو، من می‌تونم مزایا و معایب و سختی و فرسودگی کار رو بهش بگم، که برای یک مرد هم سخت ه واقعاً، اما نمی‌تونم و این حق رو ندارم منعش کنم؛ می‌شه به زور آدما رو برد بهشت؟

حالا این وسط هم فکر کنیم که اگه جنسیت انقدر صفر و یکی ه، این اقلیت‌های جنسی پس چطوری ه؟!

حالا این صحبت‌ها در قالب یک زن تنها و مستقل در اجتماع ه؛ زن متأهل هم قضیه‌اش متفاوت ه و قبول مسئولیت هم داشته در قالب همسری/مادری.
قصد منم از ارسالش صرفا این بود که مهر تاییدی بزنم به اینکه هنوز نه ربطش ثابت شده و نه بی ربطیش و در هر دو سمت حرف هست و ادعا، نمیخواستم بگم که ربط داشتنش قطعا صحیحه.

همیشه وقتی به خواهر کوچیکترم نگاه کردم برام سوال بوده که چقدرِ این شخصیت و این به اصطلاح دخترانگی از محیطش بهش رسیده و چقدر در ذاتش. و همیشه هم قضاوتم ( البته بدون اطمینان و استدلال خاصی ) این بوده که بخش خیلی خیلی زیادی از رفتارهاش رو محیط بهش داده، از مدرسه تا تلوزیون و حتی باورهای اجتماعی!
در باب مولتی تسکینگ، قبلا همین موضوع که تو اون لینکتون هم اشاره کرده بود رو خونده بودم که ردش در تکامل به این صورته که مردها میرفتن برای شکار و نیاز داشتن که بتونن رو یک ابژه تمرکز کنن تا بتونن به مقصود برسن. از طرف دیگه مادر در خونه/غار با چندتا بچه و کارای خونه سر و کله میزده و توانایی مولتی تسکینگ رو لازم داشته. اما خب این مولتی تسکینگ چیزیه که واقعا مشهوده در آدمایی که من باهاشون در تعاملم حداقل. حالا با این داده شما مبنی بر شباهت مغز موقع تولد یک سوال برای من پیش اومده و اون اینه که آیا بر اساس ژنتیک، ناخودآگاه جمعی یا هرچی، قبل از اینکه این دست وظایف به فرد تحمیل شه این تغییرات پدید نمیاد؟ چون من به خواهرم که ( 8 سالشه ) نگاه میکنم، میبینم این قابلیتو داره، در حالی که تا به حال وظیفه ای نداشته که به این قابلیت نیاز داشته باشه. استدلال دیگه ای ندارم و فقط سوال شده که اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم به اشتراک بذارینشون.

من اگر به خودم نگاه کنم، قبول ندارم تفاوت در هوش ریاضی و هوش کلامی رو به عنوان کسی که هیچوقت ریاضی نفهمید و همیشه نمره هاش پایین بود ولی علاقش تو روان شناسی و نویسندگی بود! اما خب در مورد همچین چیزاییم فکر میکنم نباید به چشم مطلق بودن این قضاوتارو دید. در واقع شاید تفاوت صرفا اونقدری که گفتن بزرگ نبوده، اما بالاخره بوده ولو کم! بازهم وقتی به اطرافم نگاه میکنم میبینم پسرا علاقه و مهارت بیشتری تو ریاضی نشون میدن و به جاش حرف زدنشون پر از تکیه کلام های تکراریه و توانایی قانع کردن ندارن! و برعکس همین مورد رو در دخترایی که دیدم. گرچه که این موضوع و ربط دادنش به جنسیت به این سادگیا نیست و هم دخترا میتونن مریم میرزاخانی شن و هم این همه بنگاه و دلالای مرد به موفقیت رسیدن تو این جامعه. من فکر میکنم عوامل محیطی خیلی تاثیر دارن تو این زمینه و نباید به دید جنسیتی بهش نگاه کرد، شاید جمعیت بزرگتری از دخترا نسبت به پسرا به خاطر عوامل دیگه ای سعی در قوی کردن ریاضیشون نمیکنن مثلا. و دقیقا اشاره کردم که اصلا این تفاوت در هرجا که باشه به معنی کم توانی نیست. پتانسیل های متفاوتی رو به وجود میاره.

و اینکه ببینید این استثناهایی که گفتید خب هست، اما همونجا هم نوشته یک از هشتادهزار نفر! استثنا همواره هست ولی در حالت کلی و عادی اگر قرار بود غلظت این هورمون در بدن خانمی زیاد بشه که خانم نمیشد! پس تفاوت هست همونطور که اشاره کردید. حالا تفاوت از نظر شما در هورمون های جنسیه، و بسته به اینکه دوگانه ی زن-مرد رو چی تعریف کنیم میتونیم بگیم این تفاوت چقدره و چقدر مهم هست یا نیست. به نظر من اصطلاح دوگانه زن-مرد یه مفهوم انتزاعیه و ممکنه من با تعریفی که ازش دارم قبولش داشته باشم و شما با تعریفی که ازش داشته باشید خیر، و اون وقت در حالی که عقیدمون به هم نزدیکه باهم مخالفت کنیم! اگر هم تعریف دقیق و مشخصی داره که من در جریان نیستم پس.

من ابدا معتقد نیستم که چون کار در معدن برای زن فرسایشیه پس نباید در معدن کار کنه. کار در معدن ذاتا فرسایشیه، چه مرد چه زن. و فکر نمیکنم مردای زیادی باشن که دوست داشته باشن تو معدن کار کنن. از سر اجباره غالبا. تفاوت در خروجی کاره که میگم مردا برای کار معدن بهترن. چون با توجه به شرایط فیزیکی جنس مذکر، بخش بزرگتری از جامعه مردان نسبت به زنان از عهده این کار بر میان. همونطور که به همین علل فیزیکی تیم قهرمان جام جهانی فوتبال زنان به یک تیم معمولی زیر 15 سال پسران 5-2 باخت!
فرش نبافتم اما تقریبا از نزدیک آشنا هستم با این کار. مادر بزرگم بلد بودن و پدرم هم تجربشو دارن، منم دیدم. و بازهم اصلا اعتقاد ندارم که زنا کار فرسایشی نمیکنن یا نباید بکنن، من میگم فرسایشی اگر قراره باشه باید در زمینه توانایی باشه، فرش بافتن هم مثل کار معدن یه کار فرسایشیه ( رمان بچه های قالیباف خانه هوشنگ مرادی کرمانی کاملا طعم این فرسایشو به خواننده میچشونه. ) و ربطی به مرد یا زن بودن نداره، اما زنان از عهدش بهتر بر میان و بهتر یادش میگیرن به علت همون تفاوت ها و داشتن مهارت انجام کارهای ظریف تر با دست...

من هم معتقدم نباید کسی رو از کاری منع کرد، حتی از اونجایی که مامانم شاغل بودن و دیدم از نزدیک که چطوریه شرایط، اگه یه روز سرم به سنگ بخوره و بخوام ازدواج کنم، خیلی برام مهمه که شریک زندگیم حتما شاغل باشه و اگر من آدم تحصیلکرده ای بودم ایشون هم باشه، به علل متعددی...
اما چیزی که من از فمنیستای افراطی و غالبا جو زده و بی منطق امروزی دیدم یه جور بی عدالتیه، اینکه هر کاری میخوان رو بتونن بگیرن! بدون اغراق میگم تو بعضی صحبتا چیزایی دیدم که اگه قرار باشه واقعی باشه فقط کارگری و حمالیش واسه مردا میمونه! این دیگه مفهوم عدالت و برابری نیست. عدالت در دید من اینه که اگه کسی تواناییشو ثابت کرد به چیزی که بخواد برسه، وقتی برای قشر کثیری از بانوان کار کردن یه آپشن اضافست و نه یه ضرورت و در سمت دیگه تقریبا برای همه آقایون کار کردن یک ضرورته، طبیعیه که مردا تلاش بیشتری کنن و بیشتر شاغل باشن، این بیشتر بودن شاغلی مردان دال بر بی عدالتی نیست. در جامعه امروز اگر بی عدالتی ای هست برای هر دو سمته و ( حتی اگر برای زنان بیشتر باشه ) بخش مربوط به زنانش داره بزرگنمایی میشه، من امید ندارم که چنین عدالتی به دست بیاد، عدالتی که میشه بهش رسید اینه که بی عدالتی برای هر دو جنس یکسان باشه ( و خیلی بیشتر از چیزی که رسانه ها بروز میدن به این رسیدیم ) اما هنوز راه داره و اصلاحات زیادی میشه انجام داد که متاسفانه با این جو رسانه ای فکر میکنم نهایتا بیشتر چاله بی عدالتی زنان پر شه و سر ما بی کلاه بمونه، از این بابت اصلا به آینده خوش بین نیستم و حس میکنم بدبختی های زیادی در انتظار بشره. امیدوارم که اشتباه کنم.

در مورد اقلیت های جنسی واقعیتش من یک نظری دارم که دو سه نمونش رو هم به چشم دیدم اتفاقا، اما هرجا گفتم به تندی مخالفت شده و اون اینه که همونطور که بخش زیادی از پسرای همجنس گرا اصلا علاقه ای به رابطه جنسی با همجنس خودشون ندارن ( سرچ کنید، درصد قابل توجهی از ازدواجای همجنسا در پسرا بدون رابطه جنسیه ) بخش قابل توجهی از این اقلیت های جنسی هم صرفا یه جور توهمه. با یک مورد در تعامل نزدیک بودم، خانوادش پیش چندین روان شناس و روان پزشک بردنش و همگی میگفتن این فقط ذهنیه و ذهنش قبول کرده که من اینجوریم، نهایتا هم حریفش نشدن و با کلی هزینه فرستادنش هلند، و تا جایی که من در جریانم با پارتنرش رابطه جنسی نداره! اما خب در مورد همه باید به استعداد ها و توانایی ها نگاه بشه طبیعتا و شکی نیست، اما کیفیت خروجی کاری که انجام میده مهم تر از علاقه شخصیه، اگر از سر دلسوزی بخوایم به یک پسر دگرباش جنسی شغلی مثل منشی گری بدیم درحالی که زنانی ( یا حتی مردانی ) هستن که شایسته ترن، این ظلمیه که فکر میکنم در سایه تبلیغات رسانه ها به زودی عادی بشه...
قسمتی از اقلیت های جنسی هم که خب حقیقین، باید به تواناییشون نگاه بشه طبیعتا، همونطور که زن ها و مردها ظرفیت های خاص خودشونو دارن، اوناهم با دارا بودن ترکیبی از این ظرفیت ها، یه آپشن اضافن در جامعه و باید شغل مناسبشون رو داشته باشن!

آخرین ویرایش:

ساقی

سیب همون درخت کرم زده
نام مرکز سمپاد
.
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
به نظرم بحث سر تفاوت های ساختاری و عملکری ذهن رو حداقل توی این تاپیک باید کنار بذارین چون برای درک و رسیدن به جواب باید اطلاعات گسترده ای در زمینه ی نورو اناتومی/فیزولوژی و علوم مربوط به روانشناسی داشته باشین و حتی در این صورت هم هیچ تضمینی برای رسیدن به یه جواب قطعی نیست همونجوری که الان داریم میبینیم خیلی از بزرگان این رشته ها سر این قضیه بحث دارن .

و یکی از معتبر ترین رفرنسهایی که الان برای این قضیه وجود داره به نظرم the gendered brain از Gina Rippon هست که شخصا هنوز نتونستم نسخه اصلی کتاب رو گیر بیارم و صرفا خلاصه و ایده ها و نقد هاشو خوندم

https://nousthepodcast.libsyn.com/gina-rippon-on-the-myth-of-the-gendered-brain
توی این لینک بالا هم این خانم درباره ی کتابش و ایده هایی که درباب جنسی شدن مغز وجود دارن نظر میده (شخصا قبل از اینکه گوش کنم حس میکردم این کتاب هم مثل بقیه ی پژوهش های فمینست پسند تفاوت هایی که بین دو جنس وجود داره رو انکار میکنه ولی خب ظاهرا اینجوری نیست و نهایت سعیشو کرده که بدون تعصب به قضیه نگاه کنه، پیشنهادم اینه که یک ساعت وقتو بذارین.)

ولی در مجموع در نظر من و البته خیلیای دیگه اینه که تفاوت های بیولوژیکی بین دو جنس هست و محیط هم تاثیر داره و نمیشه مشخص کرد که کدوم یکی از این دو تا فاکتور تاثیر بیشتری داره .

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
عذر می‌خوام ولی حس می‌کنم بحث از محور اصلیش داره خارج می‌شه دلیلش هم اینه که اگر اینجا از برابری فرصت شغلی صحبت شد به معنی رد شایسته سالاری در تخصیص دادن شغل نبود. محوریت صحبت فراهم کردن شرایط رشد افراد پس از ازدواج چه در خانواده چه در اجتماع هست. اینکه اگر شخصی پیش از ازدواج اهداف مشخصی برای زندگیش در نظر داشته، پس از ازدواج هم بتونه روند تکامل زندگیش رو در پیش بگیره. از آنجا که ازدواج یا فرزندآوری مسئولیت‌های جدیدی بر روی دوش آدم قرار می‌ده، انسان هم باید برای دستیابی به موفقیعتش راهبردهای جدید اتخاذ کنه. همونطور که از تجربیات دیگران استفاده کردیم دیدیم که اصلاً کار آسونی نیست و حتی هر یک از زوج ممکنه برهه‌ای در زندگیشون از خودگذشتگی نشان بدند و یا به طور مقطعی بعضی از فعالیت‌های پیشین خودشون رو متوقف کنند. موضوع قابل توجه این هست که زوج در تقسیم وظایف عدالت رو رعایت کنند که این موضوع منحصر به فرد به خود زوج هست. تاکید به این هست که کلیشه‌های بی‌پایه و یا تفاوت ساختاری جنسیتی موجب سوء استفاده نشه.
من فکر نمی‌کنم جایی گفته شده باشه که زن و مرد هیچ تفاوت ساختاری با هم ندارند مهم اینه که تفاوت‌های ریز و درشت باعث پیش‌داوری و از بین بردن شایسته سالاری نشند. هیچ کس نگفت که اگر شغل A موجود هست حتماً به متقاضی مونث تخصیص داده بشه.
به عنوان مثالی از شایسته سالاری فرض کنید برای شغلی که 21 تا متقاضی داشته باشه 3 خانم و 18 آقا درخواست داده باشند. پس از برآورد درخواست‌ها متوجه می‌شیم که یکی از خانم‌ها از 20 نفر دیگر صلاحیت بیشتری داره. خب عقل حکم می‌کنه که حقی ضایع نشه و اون شغل به اون خانم تخصیص داده بشه نه اینکه نامداران موفق اون شغل تا به آن زمان آقایون بودند به خانم فرصت این داده نشه که خودش رو نشان بده.
بیان جملاتی مثل اینکه یافتن کار برای اکثر خانم‌ها یک آپشن هست و برای مردان ضرورت زندگی فقط به تبعیض جنسیتی دامن می‌زنه.
درسته مردها باید بیشتر از گذشته برای یافتن شغل تلاش کنند و عرصه رقابت تنگ‌تر شده ولی خب من نگرانش سخت شد شرایط نیستم حالا یه تبعیضی وجود داره که به طور تصادفی به نفع من در کوتاه مدت هست ولی اگه کلی نگاه کنم از بین رفتن تبعیض به نفع همه هست. چی بهتر از اینکه نیمی از جامعه که بخشی از وجود ما هستند خودباوری استقلال و عزت نفس بالاتری داشته باشند؟ همه‌ی این مواهب به خود مردها هم برمی‌گرده و حتی جامعه وقتی بیشتر از پتانسیل‌هاش استفاده می‌کنه بهتر پیشرفت می‌کنه.

inventor.amin

دیکتاتور مهربان
نام مرکز سمپاد
اژه ای 2 اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
اما خب، مقالات بیشتری هم کار شده که بر این تصور دوگانه‌ی مغز ریاضی مردانه- مغز کلامی زنانه خط بطلان بکشه.

۱- مثلاً این مقاله‌ی متاآنالیز که تاازه در سال ۱۹۹۰ انجام شده و بیشتر از ۲۵۵۰ تا سایتیشن داره می‌گه و با بررسی تعداد نمونه‌ی بیشتر از ۳ میلیون نفر می‌گه در جمعیت عمومی تفاوت در توانایی ریاضی کم ه و تازه در دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی دخترا توانایی محاسباتی (computation) بیشتری دارند و تازه این تفاوت در جمعیت عمومی به طرف زنان ه!
Gender differences in mathematics performance: A meta-analysis.
آیا همین مقاله نشون نمیده که مغز زنان ریاضی قوی تری داره؟ و از این نمیشه نتیجه گرفت که تفاوت دارن؟

چندتا سوال آره و نه:
1. من گفتم تحقیقی وجود نداره که نشون بده زن و مرد مثل همن؟
2. آیا تحقیقی وجود نداره که نشون بده زن و مرد مغز متفاوتی دارن؟
3. من گفتم کسی باید مانع این بشه که یه زن بره راننده تریلی بشه؟
4. آیا معتقدی زن و مرد هیییییچ تفاوتی ندارن؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
آیا همین مقاله نشون نمیده که مغز زنان ریاضی قوی تری داره؟ و از این نمیشه نتیجه گرفت که تفاوت دارن؟

چندتا سوال آره و نه:
1. من گفتم تحقیقی وجود نداره که نشون بده زن و مرد مثل همن؟
2. آیا تحقیقی وجود نداره که نشون بده زن و مرد مغز متفاوتی دارن؟
3. من گفتم کسی باید مانع این بشه که یه زن بره راننده تریلی بشه؟
4. آیا معتقدی زن و مرد هیییییچ تفاوتی ندارن؟
به نظرم به اندازه‌ی کافی مطالب لازم در تاپیک نوشته شده که خواننده بخواد نتیجه‌گیری کنه.
و متأسفانه من علاقه‌ای به جدال ندارم. جواب سوال‌هاتون هم در پست‌های بالا نوشتم، اگر بیاندیشید!

inventor.amin

دیکتاتور مهربان
نام مرکز سمپاد
اژه ای 2 اصفهان
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
من هم در پاسخ به مثال شما پرسیدم که آیا همچین حقی داریم انسانی رو از انجام اون کار منع کنیم چون فرسوده‌اش می‌کنه؟
به نظرم بحث دیگه فرسایشی شده.
فقط دوتا تا چیز رو داری همش باهم قاطی میکنی:
1. تفکری که آزادی رو منع میکنه
2. چه شغل هایی مناسبه هر جنسیتیه
اینکه یه شغلی مناسب یه جنسیتی دلیل بر منع شدنش از شغل های دیگه نیست. همین.

everybody

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بروجن
سال فارغ التحصیلی
1403
راستش به نظرم این موضوع که یه زن بتونه کار کنه یا نه به خودش مربوط میشه:)

mahdieh_hy

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
1401
میشه واقعا؟
اگر پستم رو کامل خونده باشین من سعی کردم یه نمونه ی واقعی از خودم مثال بزنم. ولی ایا زنی که از صبح تا حداقل 5-6 بعدظهر بیرون خونه باید باشه، میرسه سر بچه هاش باشه؟ یا باید بیاد خونه فکر شام باشه و بعدشم زود بخوابه که فردا زود بیدار شه؟
اصلا نمیفهمم مگه شام درست کردن وظیفه زنه؟ اصلا کی وظایفو تعیین کرده؟
هردونفر باید آشپزی کنن با نوبت
و نگهداری بچه هم همینطور فقط وظیفه زن نیست باید زن و مرد همکاری داشته باشن با هم

Rainyello

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام این موضوع واقعا حتی مطرح کردنش هم بده:rolleyes:چرا نباید یک خانم شاغل باشه؟؟؟؟؟من واقعا برای اون 7 نفر که به گزینه ی باید بشینه خونه رای دادن متاسفم :Oops::-??خیلی خیلی خیلی زیاد:((بای بای=((

Flying_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
هیچ
دانشگاه
تربیت مدرس
رشته دانشگاه
پیشرانش
با قسمتی از نظرهای قبل موافق بودم و با قسمتی هم نه
این موضوع، حداقل تا حایی که من بین اطرافیانم دیدم، موضوع خیلی خیلی پررنگی محسوب میشه
تو این موضوع یه نظر کلی نمیشه داد
قبل از همه چیز، یک زندگی یک زن به سه بخش تقسیم‌ میشه: ۱. قبل از ازدواج ۲. بعد از ازدواج ۳. به عنوان مادر
حالا نظر شخصی من
۱. قبل از ازدواج خیلی مهمه یه دختر حتما سر کار رفته باشه، دلایلی هم دارم، که هم نظری و هم تجربی بهشون رسیدم
۲. بعد از ازدواج این یه تصمیم شخصی با توجه به توانایی هرشخصه و فردی که در مقابلش قرار داره
یکسری افراد از توان خودشون خارج میدونن که هم سرکار برن هم کار دیگه ای رو بخوان انجام بدن
اتفاقات و برنامه های خونه یه کار کاملا مشترکه و برعهده یه شخص خاص نیست
بنا به شرایط سبک یا سنگین شدن این وظایف متفاوته
۳. زمانی که یکی انتخاب میکنه مادر باشه، در مقابلش خیلی مسئولیت ها خواهد داشت
این یک انتخاب کاملا آگاهانه است و حالا اهمیت موضوعات مختلف جابه جا میشه
مثلا من خودم وظیفه مادر بودن رو مهمتر از کار بیرون‌ میدونم، ولی این برای من به معنی کار نکردن نیست
مدل کاریم عوض خواهد شد
و این بحث که زن چه کاری انجام بده چه کاری انجام‌نده کاملا یه تصمیم شخصیه و هیچ کس، تاکید میکنم هیچ احد الناسی حق دخالت نداره
من تواناییمو میبینم
من خودمو میشناسم
من برای خودم ‌تصمیم میگیرم
اونجایی که لازم بدونم نظر شخصی رو که بخوام‌میپرسم و باهاش مشورت میکنم

بالا