ایده هایی برای جلوگیری از نابودی سمپاد

معمولا عده ای از افراد ، ایده های وحشتناکی برای حفظ سمپاد می دهند. حقیقتا بسیاری از ایده هایی که تاکنون مطرح شده ، دانش آموزیه و جواب نمیده و شاید نتیجه بدی هم داشته باشه. برخی ایده های مطرح شده هم کمی خشونت دارند و نتیجه معکوس دارند و یا حداقل نتیجه ندارند.

هرچند جامعه امروز ، از منطق فاصله گرفته اما به دلیل وضعیت سیاسی ، میتوان از روش های سیاسی برای حفظ سمپاد استفاده کرد. برای اینکار باید کمی از روش های رسانه ای و فشارهای سیاسی استفاده کنید. سعی می کنم پیشنهاداتم را خلاصه شده در چند مورد بیان کنم.

1. نامه نگاری

این ایده خالی از هیجان است اما واقعا اثر دارد. شما به صورت فردی و تک تک باید نامه هایی بنویسید و برای نهادهای مختلف ارسال کنید. در این نامه ها باید نگرانی خودتون رو از انحلال سمپاد و اعمال محدودیت ها ابراز کنید. نامه ها رو به جاهایی مثل استانداری ، وزارت کشور ، بنیاد نخبگان ، آموزش پرورش ، نهاد رهبری ، نهاد ریاست جمهوری و … ارسال کنید. گاهی اوقات این نامه ها معجزه می کنند. شاید شانس آوردین و یک نفر به سرش زد این موضوع رو پیگیری کنه. یک نفر یهو به سرش زد یک حالی به سمپاد بده. مثلا استاندار یهو خواست پول بده ، وزیر خواست محدودیت رو برداره ، ریاست جمهوری خواست مستقل کنه و … فکر کنم برای همه شما تاکنون ثابت شده که چنین چیزهایی بعید نیست و ممکنه به سر بعضی ها بزنه. توی نامه هاتونم به مواردی مثل محدودیت های چارچوب آموزش پرورش و مشکلات مالی اشاره کنید. نامه ها رو احساسی بنویسید و از عبارات تحریک برانگیز و شاکیانه و مظلومانه استفاده کنید. اگر تعداد نامه ها زیاد بشه بهتره. تک نفری فرستادن هم بهتره.

2. استفاده از منافذ

بگردید ببینید اولیای چه کسانی در نهادهای مختلف نفوذ دارند. کسانی مثل نزدیکان ریاست جمهوری ، نزدیکان رهبری ، نزدیکان وزیر ، نمایندگان مجلس و … اینها افرادی هستند که می توانند کمک کنند. ساختار اداری کشور سفارش محوره و خیلی تحت تاثیر دوستی ها و روابطه. خیلی راحت با استفاده از اینکار میتونید نظر خیلی ها رو به سمپاد جلب کنید.

3. استفاده از رسانه ها

رسانه هایی مثل روزنامه ها و سایت ها بهترین ابزار برای اعمال فشار از طریق افکار عمومیه. من به شخصه در مسئولین دیدم که به خاطر یک مقاله یا خبر مرتبط در سایت یا روزنامه ای ، دچار چالش میشن که چه جوابیه ای برای این افراد بنویسند. اگر سایت خبری تابناک رو ببینید ، گاها کامنت هایی در سایت داده می شوند که باعث میشن یک وزارت خانه جوابیه رسمی برای آن یک کامنت بفرسته. جریان اشتباه در تصحیح آزمون سمپاد هم که یادتون هست؟ این ماجرا باعث شد تا مسئولین به شدت تحت فشار قرار بگیرند و حتی به گونه ای بهانه ای شد برای برکناری آقای اژه ای. خلاصه اینکه ای که دستت میرسد ، مقاله ای خبری چیزی اگر توانستی در سایتی روزنامه ای چیزی منتشر بکنی ، حتما این کار را بکن.

* نکته مهم که همه باید رعایت کنیم اینه که بدونیم چی می خواهیم و چیزهایی مطرح کنیم که قابل طرح باشه. مثلا نریم پیش یک مسئول ارشد بگیم سمپاد رو منحل می کنند. خب اون مسئول برمیگرده میگه فعلا که سرجاشه و هیچ خبری هم نیست. خواسته هامون رو دقیق مشخص کنیم. بگیم ما میخواهیم محدودیت دریافت معلم از سایر مناطق برای مدارس سمپاد حذف بشه ، یا بگیم اجازه تغییر در تعداد واحد هایی درسی رو به مدارس سمپاد بدن ، یا اجازه تغییر زمان امتحانات و مسائلی از این قبیل.

8 نظر

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *