• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

یــه ســوال تخصصی از دانشجو های نرم افــزار و IT

mahsa98

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان3
شهر
تهران
پاسخ : یــه ســوال تخصصی از دانشجو های نرم افــزار و IT

به نقل از مهســــــــا :
باتشکر :D
معلومه خب!
کلا کار واسه مهندس نرم افزار خیلی زیاده.اگر آدم ضعیف باشه تو شرکتها استخدام میشه. اگر قوی باشه و از جاهای معتبر فارغ التحصیل شده باشه، خودش میتونه شرکت بزنه یا تو کارهای پژوهشی و تحقیقاتی فعالیت کنه.کلا اوضاع خوب
میشه بیشتر راجع به بازار کار این دو رشته بگی؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از mahsa98 :
میشه بیشتر راجع به بازار کار این دو رشته بگی؟
ببین!واقعیت اینه که من تازه ترم 4 دانشگاهم و اگر حرفی هم می زنم از رو حرفهای استادامون و همچنین فارغ التحصیلامونه. الان همه بچه های سال بالایی ما و تعدادِ خوبی از بچه های خودمون دارن می رن سرکار. کارِ نیمه وقت با حقوق 600 تومن به نظر من برای یه دانشجو ایده آله. ولی کلا استادامون می گفتن که اصلا این کارها فقط به درد دانشجو می خوره و برای کسی که فارغ التحصیل شده دیگه کمه.باید بره خودش دنبال ثبت شرکت نه اینکه از کسی حقوق بگیره!باید خودش حقوق بده! و خب تعدادی از سال بالایی های ما به ویژه آی تی ها شرکت هم دارن خودشون.2تا از بچه های ورودی خودمون هم دنبال ثبت شرکت بودن که نمیدونم چی شد. ولی منظورم اینه که بچه های قوی تو این رشته ها حرف دارن واسه گفتن!
بعد ما هرجا میریم واسه کار، تو شرکت ها و اینا، تا می فهمن مال یکی از دانشگاه های تهرانیم خیلی تحویلمون میگیرن و راحت بهمون اعتماد میکنن.یعنی منظورم اینه که دانشگاه واسشون مهمه. ولی مثلا از دانشگاه های دیگه رزومه میخوان و اینها که خب باز هم دانشجوهای قوی و حتی متوسط رو به قوی خیلی خیلی شرایط خوبی دارن. بعد مثلا یه شرکتی هست تو تهران(اسمش یادم نیست) کلا فقط از دانشجوها و فارغ التحصیلای دانشگاه های شریف و تهران و امیرکبیر تو کامپیوتر و آی تی استفاده میکنه تو ترکیبش. بعد کلا واسه کسی که کار بلد باشه خیلی خیلی خیلی موقعیت های خوب وجود داره تو این رشته.مهمتین نکته ش هم اینه که سرمایه اولیه خاصی نمی خواد :) یه کامپیوتر کافیه :D
کامپیوتر و آی تی هم زیاد فرق نمیکنه تو این زمینه :)

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

اسم اون شرکت بیان هست فکر کنم!!!!
مدیرش معلممون بود!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Moose :
اسم اون شرکت بیان هست فکر کنم!!!!
مدیرش معلممون بود!
نه! بیان رو نمیگم :)
بیان فکر میکنم بیشتر دست بچه های شریفه.
اون یه شرکت دیگه ست :)
شرکت مکسا هم بیشتر دست دانشگاه تهرانی هاست.
ولی اصلا دانشگاه و اینارو بیخیال!
کامپیوتری باشی کاربلد باشی کار واست هست!

sourna

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

امروزه هر جایی کار باشه یه کامپیوتر هست(هرجایی رو خودتون بگیرید دیگه)این یعنی کار برای مهندس کامپیوتر وجود داره (;
حالا بقیه اش به خودتون بر می گرده.
راستی دوستان در مورد شرکت های دانش بنیان (مخصوص کارهای کامپیوتری)اطلاعات بدن ممنون میشم.

• شروع کننده موضوع

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

مهسا خانوم ...
من میخوام تابستونی که در پیش دارم به یادگیری یکی از زبان های برنامه نویسی بپردازم
به نظرتون چیکار کنم ؟
هیچی بلد نیستم فی الحال !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از One Minute :
مهسا خانوم ...
من میخوام تابستونی که در پیش دارم به یادگیری یکی از زبان های برنامه نویسی بپردازم
به نظرتون چیکار کنم ؟
هیچی بلد نیستم فی الحال !
من هم اتفاقا دارم به برادرم که میره اول دبیرستان برنامه نویسی درس می دم. به نظرم هر زمانی که قصد کنید یاد بگیرید اون روز، روزِ شروعه.نباید به تعویقش انداخت!
من خودم دارم به برادرم زبان C رو یاد میدم. به نظرم زبان خیلی پایه ای هست.
البته من سوم راهنمایی، بعد از جشنواره نرم افزاری سمپاد در استان که بهمون گفتن خیلی بده که برنامه نویسی بلد نیستین، چنان بهم برخورد که خودم در مدت 15 روز در حالیکه هیچیییی از برنامه نویسی نمی دونستم تا قبل از اون، ویژوال بیسیک رو یاد گرفتم.بعد دیگه یاد گرفتن زبان C و بعدش ++C و بعدش جاوا کار زیاد سختی نبود! PHP هم همینطور حتی! در حالی که خب اصلا فاز PHPبا اونهای دیگه متفاوته! ولی شما یه زبان رو که یاد بگیری یاد گرفتن بقیه شون واست خیلی ساده میشه!
به نظر من از زبان C شروع کنید.
مثلِ خیلی ها نمی خوام بگم که واسه برنامه نویسی فقط باید رفرنس انگلیسی خوند و کتاب فارسی به درد نمی خوره و باید فقط از سایت های مختلف یاد گرفت و ...
نه نمیخوام چون میدونم اگر اینجوری گفته بشه شاید اونقدر شروع این یاد گرفتن سخت به نظر بیاد که خدای ناکرده بیخیالش بشید.
شما از کتاب آموزش برنامه نویسی به زبان C جعفرنژاد قمی شروع کنید و باهاش پیش برید.
اولین زبان رو با این کتاب یاد بگیرید.دیگه بقیه زبانها کتاب نمی خوان...میشه از طریق سایتها و رفرنسهای انگلیسی و سعی و خطا و ...
و البته با این پیشفرض که فلوچارت رو از قبل بلد هستید .

محمد دال

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شلمرود
شهر
شلمرود

یکی اه های من در زندگی( که البته خیلی به خاطرش به خودم فحش ندادم کلا زیاد از این احاسی برخورد کردن ها متنفرم) اینه ریاضی نخوندم و جو گیر شدم رفتم تجربی که بتون مکانیک یا نرم افزار بخونم و در نهایت به جای اینکه بشم یه پزشک تو بیمارستان بشم یه کسی که ریاضی-فیزیک خونده(بش می گن مهندس!) پشت یه کامپیوتر تو ایالت متحده

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

یه مقاله خونده بودم از اریک اس . ریموند (بابای اوپن سورس :D) یه جا توش میگه برای برنامه نویسی ، "پایتون" به عنوان اولین زبان بهترین انتخابه ! و به هیچ وجه ++C/C رو به عنوان زبون اول معرفی نمی کنه
هر چند تو دانشگاه های ما برعکسه و کسی تره ای برا پایتون خورد نمیکنه !!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از @Hosein@ :
یه مقاله خونده بودم از اریک اس . ریموند (بابای اوپن سورس :D) یه جا توش میگه برای برنامه نویسی ، "پایتون" به عنوان اولین زبان بهترین انتخابه ! و به هیچ وجه ++C/C رو به عنوان زبون اول معرفی نمی کنه
هر چند تو دانشگاه های ما برعکسه و کسی تره ای برا پایتون خورد نمیکنه !!
آره!پایتون خیلی خوبه!
ترم2 فقط در حد آشنایی باهاش کار کردیم ولی خب چون بعدش تو هیچ درسی لازم نبود به علاوه اینکه واسه کار کردن جایی نیازش نداشتن نرفتم دنبال یاد گرفتنش ولی این تابستون برنامه م اینه که یادش بگیرم تا حد خوبی.
ولی اینکه به عنوان اولین زبان خوب باشه خب برام جالب بود چون تا حالا نشنیده بودم.

• شروع کننده موضوع

One Minute

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شـــــاهی

من الان به عنوان زبان پایه دارم روی HTML کار میکنم ، هدف بعدیم css و javascript هست و بعد از اون php
به نظرتون برای برنامه نویسی تحت وب این کارا کافیه ؟ :-?

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از One Minute :
من الان به عنوان زبان پایه دارم روی HTML کار میکنم ، هدف بعدیم css و javascript هست و بعد از اون php
به نظرتون برای برنامه نویسی تحت وب این کارا کافیه ؟ :-?
خب راستش html اصلا به اون معنا زبانِ برنامه نویسی نیست!
شما باید هدفتون رو روشن کنیی.میخواید برنامه نویسی یاد بگیرید یا دنبال یادگرفتن طراحی وب هستید؟ اگر دنبال یاد گرفتن طراحی وب هستید، html و php رو هم زمان یاد بگیرید. من خودم موقع یاد گرفتنphp، فهمیدم بدون html کاری نمیشه کرد و اون رو هم همزمان با php یاد گرفتم.
بعد از اون برید سراغ css بعد javascript. بعد از همه اینها هم کار کردن با یه cms رو حتما یاد بگیرید. مثل جوملا، وردپرس یا دروپال. که دروپال خیلی انعطاف پذیرتر از اون دو تای دیگه هست.

computer_soft

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سبزوار
شهر
سبزوار
مدال المپیاد
نجوم . کامپیوتر (در دانشگاه) . ورزشی(شطرنج)
دانشگاه
علوم تحقیقات تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر نرم افزار

به نقل از One Minute :
ســـلام دوستان
من امسال کنکور دارم ، بین 2 راهی نرم افزار و IT موندم !

علایق من اینهاس :
1. برنامه نویسی اندروید ( و سیستم عامل های آینده ی موبایل )
2. طراحی وب
3. مدیریت سیستمهای اطلاعاتی و امنیت اطلاعات
4. هـک و کرک

به نظرتون کدوم رشته رو انتخاب کنم ؟
رشته ای رو میخوام که در کنار تحصیل بتونم کار هم بکنم !پیش
خودم تمایلم هست که IT برم ، اما منتظر نقطه نظرات دقیق شما عزیزان هستم

ممنونم ...

شما در دوران کارشناسی رو بخونی تموم کنی تازه میفهمی دقیقا چی علاقه داری تازه باز هم نمیفهمی تا دوره ارشد رو بخونی !
با توجه به این مواردی که ذکر کردی مهندسی کامیپوتر نرم افزار رو بخون عمومی تره و همه این موارد توش هست .
در ایران هم رشته ها و گرایش ها با هم فرقی ندارن !! یعنی بافرض شما میتونی نرم افزار باشی امنیت کار کنی .و یا برعکس .
نرم افزار رو برو چون باعث میشه کاملا متوجه بشی که به کدوم مورد بیشتر علاقه داری . گاهی وقتا یک چیزی میبینه ادم به یک موضوع علاقه پیدا میکنه ولی وقتی میره توش میبینه یک چیز دیگه تصور میکرده .. اخه اینجا ایران است گفتم که !
برای مقطع کارشناسی بنده مهندسی نرم افزار را برای شما پیشنهاد میکنم .
اگر علاقه ای به سمت شبکه داشتید میتونید در ارشد برید شبکه البته ارشد شبکه بیشتر معماریه ! همون نرم افزار ارشد بیشتر شبکه ای هست تا خود شبکه :)
موفق باشید

بالا