• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسابقات هفتگی انجمن (آرشیو)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
×چند روز پیش داشتم به دو چیز فکر می کردم
یکی این که مفاهیم پایه اقتصاد نه تنها به صورت کاربردی بین خیلی از افراد جا نیافتاده، بلکه اصلا جا نیافتاده
و دیگری این که عملا جمع آوری، دسته بندی، تحلیل و نتیجه گیری و ارائه یک سری اطلاعات به صورتی که از لحاظ علمی قابل قبول باشه رو هم عده کثیری درک نمی کنن

به عبارت دیگه، اکثر نظراتی که توسط مردم راجع به مسائل اقتصادی و مدیریتی ارائه میشه، منابعشون اخبار روزانست، روش تحلیلشون حرف های عامه مردمه و نتیجه گیری و ارائه نظر هم با توجه به جو مساله هست (که اکثر مواقع با فحش به مقامات هم همراهه)

خلاصه؛
تصمیم گرفتم یک سری مسابقه هفتگی با موضوع اقتصاد (و مدیریت و تجارت) راه بندازم، و هر هفته هم به برنده مسابقه یک جایزه میدم

اول شیوه کلی مسابقه رو میگم:

من هر هفته یک سوال کاربردی درباره مسائل روز یا موضوعات اقتصاد/تجارت/مدیریت میزارم، تاپیک روز شنبه هر هفته زده میشه و 5 شنبه یا جمعه صبح بسته میشه، بعد از بررسی پست ها برنده رو اعلام می کنم و مسابقه بعدی شروع میشه

و قوانین:

1. نحوه داوری بر اساس بررسی من هست، نه لایک، نه درجه، نه قیافه یا هرچیز دیگه. فقط فاکتور هایی که بررسی می کنم
2. حداقل اندازه جواب باید هفت خط باشه
3. حداقل یک منبع معتبر باید برای پشتیبانی نظرتون بدید [nb]مثلا بر اساس مقایسه میانگین درآمد خانواده های سیاه پوست توی آمریکا با همین فاکتور توی اروپا، نتیجه میگیریم توی اروپا ناعدالتی درآمد سیاها نسبت به آمریکا X تره
نه این که بگید تو فلان فیلم دیدم یا از پسرخالم که کارمند ناساست (ماشالله همه یکی دارن) شنیدم که درآمد سیاهه X تر از سفیدست[/nb]
4. میتونید اگه خیلی علاقه دارید پستتون زود تر از بقیه خونده بشه پست رو رزرو کنید (به شرطی که تا دو روز آینده پرش کنید) اما این هیچ تاثیری در برنده شدن نخواهد داشت
5. کپی پیست مطلق طبیعتا ممنوعه، مگر این که برای ارائه قسمتی از جواب و با ذکر منبع باشه
6. به پست برنده 1000 تومن (در صورتی که خیلی عالی باشه 2000 تومن) داده میشه

×کمه؟ آره خب، اما در نظر داشته باشید که
1. من این رو از سرمایه شخصی خودم میدم
2. حداقل 7 خط با فونت arial سایز 12 میشه 155 کلمه، یعنی 6.5 تومن به ازای هر کلمه
3. در ازای 15 دقیقه وقتی که صرف تحقیق و نوشتن یک پست میشه، شما کار مفیدی انجام نمیدید!
اگه معتقدید ربع ساعت وقت گذاشتن برای افزایش اطلاعات خودتون و احتمال کسب 1000 تومن ارزش وقتتون رو نداره، همین الان برید حرف بزن و به نوشتن پست های طویل تر برای گرفتن لایک های بی ارزشتون ادامه بدید
ولی من این کار رو توصیه نمی کنم

فاکتور هایی که بهشون اهمیت میدم برای جواب خوب:

+ ساختار جواب، 1 امتیاز: جایگیری جمله ها و نکته ها یک نظم خاص داشته باشن، اینطور نباشه که یک نکته اول باشه، بعد نتیجه، بعد منبع، دوباره یک نتیجه
استفاده از این بیلبیلک
nb.gif
هم کار پسندیده ایست

+ دقت علمی، 2 امتیاز: این فکر کنم مشخص باشه، یعنی جوابتون با اصول اقتصاد جور در بیاد (مثلا این که بگید در شرایط ثابت تقاضا زیاد شده و عرضه کم، با این وجود قیمت کم میشه جور در نمیاد)

+ منابع معتبر، 3 امتیاز: توی چند سری اول یه سری منبع مادر معرفی می کنم، ویکی پدیا هم (بخصوص مقالات اقتصادیش) منبع معتبر محسوب میشه در اینجا [nb]بجز یه سری خاص که منبع معتبر ندارن خودشون و اینا چک میشن[/nb]
اما خب توصیه استفاده از google scholar هست اگه میتونید

+ افتادن فک، 3 امتیاز: مشخصا یعنی جوابی که از شدت اصولی بودن جای هیچ جوابی باقی نذاره! این یعنی 2000 تومن بجای 1000

- دستبرد فکری، -4 امتیاز: یعنی نوشته یکی دیگه رو بدون لینک/منبع دادن بهش بنویسید/کپی پیست کنید

* 3 هفته اول خودم یک جواب نه چندان خوب به سوال مینویسم برای آشنایی با این که چی مدنظر هست
* و این تاپیک هم خواهد بود، هر نظری یا سوالی در این باره دارید (بخصوص نجوه اجرا و قوانین) اینجا ذکر کنید
* اولین سوال شنبه هفته دیگه زده میشه، و کلا هم میتونید اگه سوال برای موضوع به ذهنتون رسید به من پ.خ کنید

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
پاسخ : مسابقات هفتگی انجمن (آرشیو)

پس چی شد؟

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از Dorna :
بارون اومد کیبورد ترکید، در اسرع وقت که درست شد میزنم

Zed

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو/یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی

نمی خواید راش بندازید مسابقه رو؟ :-/

پریا16

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
شیمی

عاقا خسته شدیم از بس این پیجو چک کردیم :D
نمیخواین کاری کنین بگین خب خسته شدیم :rolleyes:

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

:)) مشکل کیبورد که خارج از دست من بود، الان درست شد اما میخواستم آروم بزارم تیر که با پستای انتخاباتی و امتحانای مدارس تداخل نداشته باشه
ولی خب الان که گفتی، سوال اول رو این شنبه ای که میاد میزنم( میشه چندم؟ )

+راستی مشکلی سوالی درباره اینایی که گفتم نبود؟

پریا16

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
شیمی

بععله من دلم میخواد اسپم بدم :D ینی مشکل مردم حل نشد که تاپیک راه نیفتاده هنوز :D اقا ما یه بار خواستیم تو سایت مشارکتی داشته باشیم ببینید خودتون مسئولشیناااا

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

سوال اول:

ارتباط تورم [nb]inflation[/nb] و نرخ بیکاری [nb]unemployment rate[/nb] در کوتاه مدت [nb]short run[/nb] و بلند مدت [nb]long run[/nb] رو پیدا کنید، و توضیح بدید:
1.چرا این اتفاق میافته؟
2. برای کشوری مثل ایران (تورم: 25.2% - بیکاری: 15.5%) اولویت با حل کدام مشکل است؟

توضیحات قوانین
1. نحوه داوری بر اساس بررسی من هست، نه لایک، نه درجه، نه قیافه یا هرچیز دیگه. فقط فاکتور هایی که بررسی می کنم
2. حداقل اندازه جواب باید هفت خط باشه
3. حداقل یک منبع معتبر باید برای پشتیبانی نظرتون بدید
4. میتونید اگه خیلی علاقه دارید پستتون زود تر از بقیه خونده بشه پست رو رزرو کنید (به شرطی که تا دو روز آینده پرش کنید) اما این هیچ تاثیری در برنده شدن نخواهد داشت
5. کپی پیست مطلق طبیعتا ممنوعه، مگر این که برای ارائه قسمتی از جواب و با ذکر منبع باشه

لینک های مفید:
CIA Factbook ایران (قسمت economy)
نرخ بیکاری توی ویکیپدیا
تورم توی ویکی پدیا
تورم و بیکاری فریدمن
نمودار فیلیپس

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر