• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تکامل؛ پرسش و پاسخ.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
پاسخ : تکامل؛ پرسش و پاسخ.

به نقل از sadlove :
کلن نوکلئیک اسید پروتئین لیپید کربوهیدارت
این 4 تا عصاره یه سلول رو در بر میگیرن .
اوایل فک میکردن این مسئله هم بخاطر گوناگونی و تنوع نقش ها تو پروتئین ها ب پروتئین مربوطه . دی ان ای شناخته شده بود اما نقششو ساختارشو نمیدونستن . اما با یه سری ازمایشات فهمیدن اون ساختار دی ان ای هست ک حاوی اطلاعاته اونجوریه . و خب دی ان ای رمز های سه تایی داره ک یه سری پروتئینها میان از شون استفاده میکنن رو نویسی میکنن RNA می سازن بعد از رو اونها توسط ریبوزوم و یه سری واکنشها پروتئین (هر رمز دی ان ای برای یه امینواسید پروتئینه) ساخته میشه ک خیلی نقش ها رو داره . دی ان ای قابلیت همانندسازی داره ک باعث میشه اطلاعات منتقل شن ب نسل بعدی (یکی از ویژگیهایی ک نیاز داره یه ماده وراثتی) . و همچنین پایداره . امکان اینکه تغییر کنه هم کمه بخاطر قابلیت ویرایش تو همانندسازی .

کلن زیست سوم فصل 5 و فصل1 پیش اینا رو گفته :د سعی کردم ب زبان ساده بگم :د
رمز 3 تاییه منظورت کدونه دیگه :-"؟
ببین این که خوبه دلیل نداره مکانیزم دیگه ای نباشه !:/
مثلا اینکه انسان خوبه دلیل نداره فلان موجود وجود نداشته باشه !

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

به نقل از Thousand Light Years Away :
رمز 3 تاییه منظورت کدونه دیگه :-"؟
ببین این که خوبه دلیل نداره مکانیزم دیگه ای نباشه !:/
مثلا اینکه انسان خوبه دلیل نداره فلان موجود وجود نداشته باشه !

بله "-: (ب زبان ساده گفتم مثلن"-:)

گفتم ک ماده وراثتی باید ویژگیهای پایداری - انتقال اطلاعات و حفظ اطلاعات رو داشته باشه ک بین 4 تا ماده موجود در عصاره سلول فقط دی ان ای این ویژگیها رو داره "-:

پ.ن : البته کدون دقیقن رمز سه تایی روی یه مولکوله ب نام mRNA هست ک از روی DNA رونویسی شده "-:

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از sadlove :
بله "-: (ب زبان ساده گفتم مثلن"-:)

گفتم ک ماده وراثتی باید ویژگیهای پایداری - انتقال اطلاعات و حفظ اطلاعات رو داشته باشه ک بین 4 تا ماده موجود در عصاره سلول فقط دی ان ای این ویژگیها رو داره "-:

پ.ن : البته کدون دقیقن رمز سه تایی روی یه مولکوله ب نام mRNA هست ک از روی DNA رونویسی شده "-:
من اولش نفهمیدم منظورت کدونه :/
اگر بخوایم تشکیل اولین موجودات قابل تکثیر رو از اتم و مولکول های اولیه پیگیری کنیم احتمال این که فقط یک مکانیزم تکی برای موجود زنده ،بوجود اومده باشه خیلی کمه ولی در حالی که ظاهرا این شکلیه! و من پرسیدم چرا :-"
گرفتی !؟ :-"
و هی دارید میگید چون این ساختار خوبه. و من میگم چرا ساختار های دیگه که یه ذره از این کمتر خوبند وجود نداره ! در ضمن این ساختار یخورده پیچیده هست و این خودش یه عیب هست!

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

خیلی حرفت کلیه! من منظورم این بود که مکانیزم ذخیره اطلاعات دیگه ای چرا وجود نداره ؟ :-"
هست.RNA هم در طبیعت به مقیاس کم در نقش DNA برای ذخیره اطلاعات ظاهر میشه.در واقع اولین مولکول ذخیره کننده اطلاعات RNA بود،ولی به تدریج جاش رو با DNA عوض کرد.چون DNA بهتر بود.
مولکول های دیگه مثل پروتئین ها یا لیپید ها یا کربوهیدرات ها،به دلیل ساختار شیمیایی شون نمیتونن اطلاعات رو ذخیره و منتقل کنن.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

(;
به نقل از ali kh :
هست.RNA هم در طبیعت به مقیاس کم در نقش DNA برای ذخیره اطلاعات ظاهر میشه.در واقع اولین مولکول ذخیره کننده اطلاعات RNA بود،ولی به تدریج جاش رو با DNA عوض کرد.چون DNA بهتر بود.
مولکول های دیگه مثل پروتئین ها یا لیپید ها یا کربوهیدرات ها،به دلیل ساختار شیمیایی شون نمیتونن اطلاعات رو ذخیره و منتقل کنن.
ویروس هایی که ماده ژنتیکیشون RNA هست !؟
اگه دقت کنی من گفتم نوکلییک اسید! کلی گفتم! الان داری صرفا میگی rna از dna بهتره !

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

اول بگم ک بعضی چیزام هستن دی ان ای ندارن مثل بعضی از ویروسها :د اما خب در واقع نیاز ب دی ان ای سلولی ک میرن داخلش برا تکثیر دارن ک با پروتئینهای حاصل از دی ان ای ک بالا گفتم دارن .

قضیه وراثت اولش مربوط ب دی ان ای نمی دونن . حدسیات بر اینه ک اولین مولکولی ک تو وراثت و اداره سلول نقش داشته ار ان ای بوده . ار ان ای توانایی خودهمانندسازی داشتند .
اینجوری ک توضیح دادی بذار کامل برات توضیح بدم اینا رو :
اول زسطح زمین سنگ بوده . بعدن بخاطر شرایط جوی اب روی سطح زمین رو میگیره . نیتروژن هیدروژن و مولکولهای متشکل از اینها توی جو بودن و حتی اوزون هم نبوده ک موجودی بخواد روی زمین زندگی کنه . در نتیجه اولین جانوران باید توی اب بوده باشند . یه الگو داریم ب نام الگوی حباب . ک میگه گازی ک از دهانه اتشفشانهای زیر اب بیرون میومده بصورت حباب زیر اب در میومده با هم واکنش میدن و ب صورت مولکولهای ساده در میان . بعد این مولکولهای ساده میرسن ب سطح اب و ازاد میشن و با انرژی رعد و برق و اشعه ماورا بنفش ب مولکولهای پیچیده تری تبدیل میشن . ک همراه باران برمیگردن ب اقیانوسها . تا اینجا اوکی ؟
و اینکه ماده تشکیل دهنده همون عصاره سلولی کربن هیدروژن و نیتروژنه . (فسفرم هست توی جزئی از غشا)

حالا اینکه یه چیزی داریم ب نام میکروسفر ک از جنس امینواسیده . این دقیقن مثل وقتیه ک روغن میریزی تو اب و اونجور گلوله گلوله میشه . میکروسفرم کیسه ایه . و اینکه میتونه تقسیم شه مث همون روغن . باز حدسیات بر اینه ک اولین سلولها از همین میکروسفر + ار ان ای ب وجود اومدن .

بعدن دیگه دی ان ای د نداشته چون همونجور ک گفتی پیچیدست و تو یه محیط ساده راحت ب وجود نمیاد اما ار ان ای تک رشته ایه و پیچیده نیست ب اندازه دی ان ای .

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

من اولش نفهمیدم منظورت کدونه :/
اگر بخوایم تشکیل اولین موجودات قابل تکثیر رو از اتم و مولکول های اولیه پیگیری کنیم احتمال این که فقط یک مکانیزم تکی برای موجود زنده ،بوجود اومده باشه خیلی کمه ولی در حالی که ظاهرا این شکلیه! و من پرسیدم چرا :-"
گرفتی !؟ :-"
و هی دارید میگید چون این ساختار خوبه. و من میگم چرا ساختار های دیگه که یه ذره از این کمتر خوبند وجود نداره ! در ضمن این ساختار یخورده پیچیده هست و این خودش یه عیب هست!

ساختار های دیگه ای برای ذخیره و انتقال به وجود نیومده چون نمیتونسته به وجود بیاد.یعنی ساختار شیمیایی بسیاری از مولکول های آلی برای این کار مناسب نیست.
اگه ساختار های دیگه ای هم به وجود اومده باشه،بدلیل اینکه نتونسته در محیط دووم بیاره از بین رفته
چرا پیچیدگی عیب هست؟

[/quote]
(;ویروس هایی که ماده ژنتیکیشون RNA هست !؟
اگه دقت کنی من گفتم نوکلییک اسید! کلی گفتم! الان داری صرفا میگی rna از dna بهتره !
نوکلئیک اسید شد ماده وراثتی چون بقیه نمیتونستن بشن.یعنی ساختار شیمیاییشون اجازه نمیداد.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

من یخورده قانع شدم و فقط اینکه پرسیدید چرا پیچیدگی عیبه واسه یه سیستم تکاملی، راستش حس میکنم واضحه ولی یه جای جدا میشه روش بحث کرد :-"

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

من یخورده قانع شدم و فقط اینکه پرسیدید چرا پیچیدگی عیبه واسه یه سیستم تکاملی، راستش حس میکنم واضحه ولی یه جای جدا میشه روش بحث کرد :-"
برای من واضح نیست.میشه توضیح بدید که چرا پیچیدگی عیبه؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

ببین از ساده میره ب سمت پیچیده :د کم کم :د
همونجور ک از ماهی دوزیست ب وجود میاد از دوزیست خزنده و از خزنده پرنده و پستاندار
تو پست قبلیمم گفتم . از ابتدا دی ان ای نقش وراثتی نداشته .
غیر از این ایرادی وارده بش عایا !؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از ali kh :
برای من واضح نیست.میشه توضیح بدید که چرا پیچیدگی عیبه؟
یه دلیل ساده ش اینه که با یک اختلال کوچیک ممکنه کل سیستم بهم بریزه:-"
البته این حرفم کلی نیست :-"

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

عزیزان انقدر راحت گمانه‌زنی نکنین. پیچیدگی خیلی خودش صفت پیچیده‌ایه، و «عیب» بودن یا نبودن یه صفت بازم خودش باید توی متن یا کانکست عملکردی اون صفت برّرسی بشه که میلیون‌ها حالت براش وجود داره. ضمناً برای هر توضیحی منبع بیارین لطفاً. مرسی.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از نیلوفر :
عزیزان انقدر راحت گمانه‌زنی نکنین. پیچیدگی خیلی خودش صفت پیچیده‌ایه، و «عیب» بودن یا نبودن یه صفت بازم خودش باید توی متن یا کانکست عملکردی اون صفت برّرسی بشه که میلیون‌ها حالت براش وجود داره. ضمناً برای هر توضیحی منبع بیارین لطفاً. مرسی.
بحث فلسفی شد واقعا!
من فقط یه منبع ویکیپدیایی بدم در مورد پیچیدگی که واسه خودم جالب بود :

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Evolution_of_biological_complexity

ghasedak!

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران- بابلسر
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

برای شروعِ خوندن در مورد تکامل چه کتابی پیشنهاد می کنید؟ (فارسی باشه و زیست دبیرستان هم نباشه)

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از ! ghasedak :
برای شروعِ خوندن در مورد تکامل چه کتابی پیشنهاد می کنید؟ (فارسی باشه و زیست دبیرستان هم نباشه)
جلد 4 زیست شناسی کمپبل.ترجمه هم شده و ترجمه خوبی هم داره.

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ! ghasedak :
your inner fish -neil shubin
ماهی درونی شما - ترجمه خانم نیلوفر فشنگساز - خانه زیست شناسی
کتاب کم حجم و خوبیه و حلقه های تکاملیو‌ خیلی خوب بهم وصل کرده کمی هم لحن طنز داره
پیشنهاد میشه

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
آقا من یه سوال دارم که هر چی گشتم نتونستم جوابشو پیدا کنم.ممنون میشم اگه کسی میدونه جواب بده.
تولید مثل جنسی چه طور به وجود اومده؟ مثلا چه طور شد که یه جنس دارای اسپرم شد و یه جنس دارای تخمک؟
قبل از اون چه طور تولید مثل شکل میگرفته؟
ممنون میشم اگه جواب بدین x:

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
آقا من یه سوال دارم که هر چی گشتم نتونستم جوابشو پیدا کنم.ممنون میشم اگه کسی میدونه جواب بده.
تولید مثل جنسی چه طور به وجود اومده؟ مثلا چه طور شد که یه جنس دارای اسپرم شد و یه جنس دارای تخمک؟
قبل از اون چه طور تولید مثل شکل میگرفته؟
ممنون میشم اگه جواب بدین x:
در ابتدا،دونیم شدن بود.
اما مشکل این روش اینه که اگه سلول اولیه نقص ژنتیکی داشته باشه،این نقض حتما به نسلای بعد منتقل میشه...
اما بعد برای رفع این مشکل،تکامل تولید مثل جنسی رو پیشنهاد کرد! = )))))))
چون تو این روش،به دو سلول یا موجود دیگه نیازه،بنابر این اگه یکی بیمار باشه،چون فرزند از هردو جنس 50-50 تاثیر میگیره،سالم بودن طرف دیگه میتونه احتمال نقص فرزند رو از 100 به 50 برسونه!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
در ابتدا،دونیم شدن بود.
اما مشکل این روش اینه که اگه سلول اولیه نقص ژنتیکی داشته باشه،این نقض حتما به نسلای بعد منتقل میشه...
اما بعد برای رفع این مشکل،تکامل تولید مثل جنسی رو پیشنهاد کرد! = )))))))
چون تو این روش،به دو سلول یا موجود دیگه نیازه،بنابر این اگه یکی بیمار باشه،چون فرزند از هردو جنس 50-50 تاثیر میگیره،سالم بودن طرف دیگه میتونه احتمال نقص فرزند رو از 100 به 50 برسونه!
میشه یه کم کامل تر بگی؟ منظورم "چگونگی" ایجاد تولید مثل جنسیه

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
بالا