• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نگـهداری ِ این سازهای ِ دوسـت‌داشـتـنی

• شروع کننده موضوع

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام !
این سازای ِ دوست داشتنی ِ ما,هر کدوم یه جور «ناز» دارن. یــَـنی اگه ازشون خوب نگهداریُ مراقبت نکنیم ممکنه آسیب ببینن.
حالا باتوجّه به سازی که میزنین,چه مراقبتی لازمه در خصوص ِ سازتون ؟ این ساز ــای ِ «نازدار» چه نوع نگهداری نیاز دارن تا «دوست داشتنی» بمونن ؟ اصن آیا یک ساز به مراقبت ِ دائم نیاز داره ؟
ممنون ! (;

• شروع کننده موضوع

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نگهداری ِ این سازهای ِ دوست داشتنی

خودم شروع میکنم :D

× پیانو
پیانو ساز حساسی‌ـه و هر گونه تغییر ناشی از حرکت دادن یا شرایط آب و هوایی می‌تونه توی ِ کوک‌ش تاثیر بذاره، بنابراین جای تعجب نداره اگه بگیم مکان ِ قرارگرفتن ِ پیانو باید جای ِ خاصّی باشه.
پیانو با گرمای ِ زیاد دچار مشکل ِ بزرگ ِ خراب‌شدن ِ کوک میشه؛پس محلّ ِ قرار دادن ِ پیانو نباید در کنار رادیاتور یا وسایل گرم کننده باشه. حتی باید سعی کنین پیانو را حتی المقدور در کنار دیوارهایی که از درون آنها لوله آب گرم، لوله دودکش بخاری و ... عبور می کنه هم قرار ندین، چون تغییرات درجه حرارت دیوار به شدت روی کوک ساز تاثیر میذاره.
نور مستقیم آفتاب علاوه بر آنکه روی ِ رنگ قسمتهای خارجی تاثیر می‌ذاره درنهایت منجر به تولید گرما و خراب‌کردن ِ کوک میشه، پس هیچوقت پیانو رو توی ِ محلّی نذارین که نور مستقیم خورشید بهش بتابه.

× پس به‌عنوان ِ یه قانون ِ کلّی میشه گفت که پیانو رو از منابع تولید گرما و سرما، نور آفتاب، گرد و غبار و رطوبت تا حدّ ِ امکان باید دور نگه‌داشت.

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد
پاسخ : نگـهداری ِ این سازهای ِ دوسـت‌داشـتـنی

خی منم راجع به ویلون میگم:
کلا ساز حساسی هستش مث همه ی ساز ها مثلا نباید حتی از یه فاصله خیلی کم بیوفته امکان خطر براش زیاده و بهتره همیشه تو قابش باشه اگه هم نه بهتره توی پایه های مخصوص نگهداری بشه و هیچ وقت به خرکش نباید دست زد امکان در رفتن سیم ها زیاده(مگر وقتی که جابجا شده باشه و شکست سیم ها رو تغییر داده باشه) بعد همیشه وقتی میخواین ببرینش بیرون پتوش رو بندازین چون خود ویلون نازکه امکان داره توی تغییر آب و هوایی بشکنه
در مورد آرشه هم هیچ وقت دست به موهاش نزنین چون تغییر رنگ میده و وقتی میخواین ویلون رو جمع کنین حتما موهای آرشه رو شل کنین به همون دلیل تغییر آب و هوا بعد همیشه سعی کنین از یک کلیفون خاص استفاده کنین و زود به زود کلیفون رو عوض نکنین بعد وقتی که کلیفون رو میخواین عوض کنین سعی کنین تمام کلیفون های باقی مونده رو آرشه رو بگیرین
آها بعد همیشه وقتی گرد کلیفون روی ویلون میریزه سعی کنین پاکش کنین.

psp

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
مدال المپیاد
ایشاا.. بعدا

روش نگه داری من از گیتار: برای جلوگیری از صدمه دیدن توسط خواهرم یه برگه زدم به کاور گیتار نوشتم : دست زدن=چک و لگد :))

کار ساز بوده.پیشنهاد می کنم :D

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
سخت افزار

سنتور هم در برابر شرایط آب و هوایی عکس العمل نشون میده تمیز نگه داشتنش خیلی سخته مخصوصا در زیبا نشون دادن ساز خیلی تاثیر داره که با دقت تمیز و گردگیریش کنیم و خیلی مهمه آسیب نرسونیم چون جنسش از چوبم هس از آب زیاد نمیشه اسفاده کرد یکم سیم ها سریع زنگ میزنن وجهه قشنگی نداره تو صدام یکم تاثیر میزاره صدای خش خش مانندی میده استاد من پیشنهاد کرد از نفت استفاده کنم البته یه موقع که هیچکی خونه نیست آهان خیلی مواقع پیش میاد موقع گردگیری سنتور با جا به جا کردن خرک ها کوکش به هم بریزه اینم توجه کنین
خیلی مهمه که مضراباتونو در اختیار کسی نزارین آقا میزنن داغونش میکنن مضراب مثل ناموس آدم

همینا بود فک کنم :D

peihaghi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک (ساخت تولید)

گیتار الکتریک خیلی خوبه ! تنها مراقبتی که لازم داره اینه که سعی کنید سیماش پاره نشه !

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

وقتی سنتورتون دو سال یه جا خاک خورده دقیقا چطور میشه تمیزش کرد؟:د:-"

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

گیتار :
هر چیزی ممکنه رو کوکش تاثیر بذاره ، مثلا من اگه امروز کوک کنم ، فردا حتما یکی یا دو تا از تار هاش کوک نیستن .
بعد اینکه بهتره تمام عقدتو روی سیم ها خالی نکنی !!!! چون هم ناخونت میشکنه هم ممکنه سیم پاره بشه !!! یه بار نزدیک بود برام اتفاق بیفته :D اما همیشه ناخن شستم در حال شکستنه
یه بارم معلمم گفت که نباید در معرض گرما ، سرما ، رطوبت و خشکی زیاد قرارش بدیم چون هم روی سیماش و هم روی خود گیتار موثره . سیم هاش که مشکلی ندارن چون عوض میشن ولی دستش تاب بر میداره و کاریش نمیشه کرد .
بهتره که موقعی که ازش استفاده نمیکنی تو کاورش باشه .

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Pдгзд :
گیتار الکتریک خیلی خوبه ! تنها مراقبتی که لازم داره اینه که سعی کنید سیماش پاره نشه !
پس ببین گیتار تو چه وضعیه الان... :-"
سیماش اگه دست به کوک نزنی و زیادی نکشی من فک نکنم پاره شه! فرتبورد گیتار همیشه کثیف میشه و به خصوص اگه دستتون عرق میکنه باید تمیزش کنین، اگه دستتون خیلی عرق میکنه (مثل من :-") دستمال رو با یکم الکل قاطی کنین بهتر جواب میده
و البته این عرق فقط ظاهر رو خراب نمیکنه + باعث میشه سیماتون فرت فرت زنگ بزنن
کوکش زیاد در میره، به خصوص سیم 3 هم تو گیتار آکوستیک هم الکتریک معمولا سیم رو مخیه!
در معرض گرما و سرما تا جایی که میدونم نباید باشه فک کنم دستش کج میشه و این حرفا، ضربه که مسلما نخوره به خصوص به پیکاپا، هر از چند وقتی هم باید رگلاژ شه و سیماش هم عوض شه (بستگی به حوصله، اهمیت و پولتون!)
بدنش هم خوبه تمیز شه، الکتریک چون مثل گیتار آکوستیک اغلب بدنش چوب خالی نیست و رنگ متالیک داره ظاهرش بد خراب میشه، با یه دستمال خیس اونم باید تمیز کرد و گردگیری هم کرد (به خصوص اگه رنگش سیاهم باشه)
یه نکته کلی، من شنیدم که دستمال کاغذی و دستمال گردگیری عادی خش میندازه رو بدنه (رو بدنه گیتار خودم کلی خش هست که ممکنه از همین باشه)، برای همه اینکارا بهتره از یه چی مثه دستمال عینک استفاده کنین

پ.ن: این کارایی که برای پیانو گفتین، برای هر دو مدل الکتریک و آکوستیک یا فقط آکوستیک؟ مگه کوک الکتریک میپره اصا؟ :-?

sinaa

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
استان کردستان
شهر
کردستان
دانشگاه
تهران!!!!!!!
رشته دانشگاه
داروسازی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

سه تار
سعی می کنم همیشه یه گوشه بزارمش.سه تار در برابر تغییر دما فورا کوکش تغییر می کنه پس سعی کنید تو مکانی نگهش دارید که یک دما داشته باشه .همچنین باید مواظب بود که سیماش پاره نشه چون من خودم سه بار سیماش رو پاره کردم

بالا