• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

StartUp

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
خوب خيلي از كمپاني هايه بزرگي كه امروز ميبينيم يه زمان فقط يك سري استارت عاپ هايه كوچكي بودند كه تو نونستند به اين قدرت برسند
گوگل كه از يه دفتر ٨ متري شروع به كار كرد
اپل و ...
ولي چطور به اينجا رسيدند خوب اون ها ايده هايي رو به كار بردند كه مردم نياز داشتند مثله گوگل سرچ
يا ايده هايي داشتند كه كردم بهشون نياز نداشتند اصلن نمي دونستند چي هست و الان احساس نيازه شديدي مي كنند مثل ايفون

ولي چه فرقي بين استارت عاپ ها و كمپاني هايي هست كه الان وجود دارند ؟
خب يكيش مي تونه اين باشه كه كمپاني چيزي هست كه وجود داره ولي استارت عاپ يك چيزه موقته و قراره به يك كمپاني تبديل شه
كمپاني ها تجربه زيادي دارن و نياز هايه مشتري هاشونو مي دونن سال ها تبليغات كردن و شناخته شدن گيو كيپ گرو و الان در حاله ارتقا و افزايش مشتري هاشون هستن ولي استارت عاپ هنوز مشتري نداره
خب تا حدي ميدونيم كه نوشتن برنامه هايه ٥ ساله ديگه برايه استارت عاپ ها نتيجه نميده

ولي جدا از تمام اين مباحث
من مي خوام يه چيزه ديگه بگم استارتعاپ ها در ايران اكثرن نابود ميشن
ما تو ايران مردمي داريم كه نون شب ندارند و امروز تعدادشون كم نيست كسايي كه اجاره نمي تونن بدن
پس چطور از اين ادم انتظار داشته باشيم بياد اون چيزي كه من توليد مي كنم بخره ؟
بذاريد اينطور بگم يه نمونه ي كوچك از جامعه ي ايران پدر (به عنوانه فردي كه بزرگ شده پيش از انقلابه) مادر (به عنوان فردي كمي مذهبي و بزرگ شده اكثرن بعده انقلاب) برادرم (نماينده نسل جوان و بسياري ار دوست هايه هم سنه من)
خوب وقتي اين ها به ايده هايي كه من ميدم (منه نوعي) مي گن كه چي و كسي نيست به اين پول بده خب لابد يا ايده من بي فايدس يا ايران بازاره فروش من نيست

خب اين ازار دهندست
مثلن وقتي يه دختر هم سنه من تاحالا اسمه اكسل رو نشنيده باهاش نمي تونه يه نمودار بكشه و از كله كامپيوتر فيس بوك و يوتيوب ميشناسه خب برنامه اي كه من دارم مي نويسم كه ورد رو به اكسل متصل مي كنه خب توسط اين ادم استفاده نميشه بديهتن
ولي همين برنامه رو دارم برايه يه ادم خاص مي نويسم كه الان ٧٨ سالشه و به نظرش برنامه ي من شايد خيلي طرفدار پيدا كنه.
ولي تو ايران چنين چيزي نداريم
نظرتون رو مي خوام بدونم
جدا از اين ايده هايه جالب مي خوام برايه استارت عاپ ها
يه ايده كه شايد تو ايران طرف دار پيدا كنه
اينه كه به جايه استفاده از سرور هايي مثل امازون ميشه از گوگل استفاده كرد هزينه ي كمتر و كلي خدمات اوليه بيشتر
ديگه لازم نيست سختي ديتا بيس نوشتن تحمل كنيم و سيو كردن اكانت
ديگه راحت ميشه وب پيج هايه ساده نوشت
ولي خب اين كاره يه نفر نيست چون من تجربه زيادي در ساخت صفحه وب ندارم و بايد دنباله يه گروه باشم
ايده هاتون رو بگيد

• لایک
امتیازات: mhnp

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : StartUp

ببین اینکه یک کاری موفق میشه و یک کار دیگه موفق نمیشه خیلی دلیل میتونه داشته باشه. خیلی کلی بخوام بگم به مواردی مثل ایده خوب ٬ زمان مناسب و روش درست میتونم اشاره کنم. گوگل موفق شد چون یک ایده خوب داشت که اتفاقا قبل اون و بعد اون هم خیلی ها این ایده رو داشتند. ولی موتور جستجویی که گوگل ساخت خیلی بهتر از بقیه عمل کرد و در نتیجه گوگل شد گوگل ! البته قبل از اجرای خوب٬ موفقیتش بیشتر مدیون این بود که چیزی رو ساخت که مردم نیاز داشتند.

اینکه تو یک ایده میزنی مثل اتصال ورد و اکسل اول باید به این فکر کنی که آیا چنین چیزی لازمه و چقدر لازمه؟ جامعه هدف کی هستند؟ مثلا اگر برای ایرانیا مینویسی و برنامت فارسی باشه خب کی میاد استفاده کنه؟ باید انگلیسی بنویسی و ...

در ایران باید تفکری متناسب با جامعه ایرانی داشته باشی و نسخه آمریکایی نپیچی ! فرهنگ و نیازهای ایرانی کاملا متفاوته. مثلا اگر یک اپلیکیشن موبایل بنویسی تو آمریکا که براساس درآمد و اموال اینا ٬ مالیات فرد رو حساب کنه میتونی کلی طرفدار پیدا میکنه چون مالیات یک موضوع مهم تو زندگی اونهاست ولی واسه جامعه ما که مالیات اهمیتی نداره چندان و ملت هم اکثرا گوشی هوشمند ندارن این اصلا به درد نمیخوره. مثلا من یک ایده داشتم مدت‌ها قبل اونم اپلیکیشن‌های کنکوری بود. مثلا یک اپلیکیشن با امکاناتی مثل تست و امتیاز اینا طراحی میکردی. بعد توی یکیش لغات و قواعد عربی میگذاشتی. توی یکیش لغات و قواعد انگلیسی. یا مثلا توی یکیش تست های قرابت معنایی. یک اپلیکیشن طراحی میکردی کافی بود بقیش رو فقط دیتابیس عوض میکردی. خب وقتی کنکور موضوع خیلی مهمیه تو ایران ٬ توجه بیشتری جلب میشه به چنین اپلیکیشنی تا جایی مثل آمریکا ! ولی خب بازم جای بحث داره که کار و زمانی که میگذاری ارزشش رو داره یا نه.

تو ایران اگر میخوای توی فضای کامپیوتر کار کنی میتونی کارهایی بکنی که نیازهای مردمی هستن. مثلا رستوران ها و فست فودها برای فروششون نیاز به یک برنامه کامپیوتری دارن که فیش صادر کنه و اینا. الان بخوای سیستم‌های متداول رو بخری کلی باید پول بدی. میلیونی. و سیستم هاشون هم پیچیدست. فرض کن یک فست فودی کوچیک نیاز به یک برنامه ساده داره. اون بدبخت که نمیتونه کلی پول بده. میتونی یک برنامه ساده بنویسی در حد اینکه طرف سفارش‌هاش رو ثبت کنه و شماره بده. در نهایت یک گزارش گیری از فلان تاریخ تا فلان تاریخ هم داشته باشه. دیگه چیزهایی مثل یوزر و سطح دسترسی و شبکه شدن اینا نداشته باشه. عوضش با قیمت خیلی پایینتر نسبت به بقیه بفروشی.

مهم تر از نوشتن اون برنامه ٬ توانایی بازاریابیته. مثلا چنین برنامه ای تو شهرستان ها خیلی کاربرد داره. بری شهرستان های مختلف و به رستوران هاشون کاتالوگ بدی و توضیح بدی. بعد بهشون بفروشی.

یک مثال دیگه هم بزنم. ببین الان داریم به موقع انتخابات نزدیک میشیم. الان بچه های کامپیوتری میتونن دامین هایی به اسم کاندیداهای احتمالی انتخابات ثبت کنن و موقع انتخابات بهشون بفروشن. یا سایت‌های خبری مخصوص انتخابات بزنن و از طریق بازدید اونها پول دربیارن.

یا مثلا به این پست بچه ها نگاه کن :
به نقل از AraSh_HaShemi :
سلام
دوستان سایتی چیزی سراغ ندارید که تستهای سراسری رو مبحثی گذاشته باشه؟ مثلا فیزیک ۳ جدا یا حتی هر فصلشو جدا کرده باشه واسه دانلود گذاشته باشه؟
میشه یک کتاب نوشت که دقیقا اینکارو کرده باشه. مثلا کنکورهای ۱۰ سال گذشته رو اینجوری طبقه بندی کرده باشه و به یکی از انتشاراتی ها فروخت. زحمت زیادی هم نداره.

بالا