• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ الکترونیکی

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : پرسش و پاسخ

به نقل از daneshvar.amr :
سلام. در مورد درایور L6203 چند تا سوال دارم
1- منظور از پایه های 1 و 2 درایور 6203 که نوشته out چیه؟ باید به موتور وصل شه؟ یکیش به مثبت و یکی دیگش به منفی موتور؟ اگر این طوره چرا از میکرو کنترلر 2 تا ورودی داره؟(پایه های 5 و 7)
2 - پایه های 4 و 8 که Boot هستند باید به خازن وصل شوند؟ این مقاومت چند فاراد هستش؟ عدسی میباشد؟
3 - پایه 10 باید به مقاومت وصل شود. مقاومت چند اهم؟؟؟
4 - فکر می کنم پایه 9 باید به خازنی برود که به Gnd وصل شده. این طور فهمیدم. درسته؟
5 - آیا بیش از 2 خازن نیازمندیم؟
اگر فکر می کنید در مدار های مختلف این اعداد متفاوت می باشند، برای ربات امدادگر دانش آموزی می خواهم.
سلام
پیشنهاد می کنم یک دور دیتاشیت l6203 رو بخونید، قطعا جوابتون رو میگیرید. با شکل حتی عدد داده که چقدر ببندید. در سوال دومتون هم پرسیدید مقاومت چند فاراد هست. احتمالا منظورتون خازن بوده.

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

یذره توضیحش طولانی بود ، یه عکس گذاشتم از شماتیک خودمون استفاده کنید...
94265387156755955267.jpg

یه خازن 1000 میکرو برای منطقی و یه 1800 برای موتور ها همون حوالی بزارید
اینپوت ها رو به میکروکنترلر وصل میکنید
خازن های عدسی هم ته دیتا شیت هست که مقدارش باید چقدر باشه ، پیدا نکردید بپرسید نگاه کنم بهتون بگم
دیود ها هم به جهتش دقت کنید برعکسه (یعنی همیشه در حالت قطع هستن مگر وقتی که موتور جریان بر میگردونه) ، ترجیها دیود ها فست باشن و با تحمل جریان بهمنی حدود 7 آمپر (هرچی بیشتر بهتر)
راستی شما سال چندمید ؟
شاگرد آقای کاظم زاده هستین ؟
من دیروز مدرسه بودم روبوتیک ندیدم :-??

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی۲/دبیرستان حلی۱۰/دبیرستان علامه طباطبایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
یذره توضیحش طولانی بود ، یه عکس گذاشتم از شماتیک خودمون استفاده کنید...
94265387156755955267.jpg

یه خازن 1000 میکرو برای منطقی و یه 1800 برای موتور ها همون حوالی بزارید
اینپوت ها رو به میکروکنترلر وصل میکنید
خازن های عدسی هم ته دیتا شیت هست که مقدارش باید چقدر باشه ، پیدا نکردید بپرسید نگاه کنم بهتون بگم
دیود ها هم به جهتش دقت کنید برعکسه (یعنی همیشه در حالت قطع هستن مگر وقتی که موتور جریان بر میگردونه) ، ترجیها دیود ها فست باشن و با تحمل جریان بهمنی حدود 7 آمپر (هرچی بیشتر بهتر)
راستی شما سال چندمید ؟
شاگرد آقای کاظم زاده هستین ؟
من دیروز مدرسه بودم روبوتیک ندیدم :-??

خیلی خیلی ممنون از عکسی که گذاشتید. واقعاً به دردخورد! :D
ممنون

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

خیلی خیلی ممنون از عکسی که گذاشتید. واقعاً به دردخورد! :D
ممنون
خواهش میکنم ، جواب سوالم رو ندادید ، شاگرد آقای کاظم زاده هستین ؟

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
خواهش میکنم ، جواب سوالم رو ندادید ، شاگرد آقای کاظم زاده هستین ؟
جواب رو پیام خصوصی فرستادم چون به انجمن مرتبط نبود :D

alu0075

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
نورانی پور
شهر
تهران - رباط کریم اگه کسی خیابون و پلاک هم خواست پ.خ بده !
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر 2 استان تهران - ریاضی ام زیاد خوب نیست تئوری قبول نشدم !
دانشگاه
انشاالله شمسی پور !
رشته دانشگاه
کامپیوتر
مدار فلز یاب ساده با آچار فرانسه IC ها (IC555)

سلام دوستان ،

من یه مدار فلز یاب پیدا کردم ، البته همین یکی نبود یه PDF به نام " 200 مدار ساده با ic 555 " که یکیش این بود ، حالا من شماتیک مدار را میزارم ، چند تا سوال دارم دربارش !!

Metal%20Detector.png

1- همون طور که می دونید ، همه ی پروژه ها یه شماتیک داره اما من که شماتیک خواندن بلد نیستم !!! :)) یعنی نمیدونم الان این شکل ها هر کدون چه معنی میده یعنی چه قطعه ای با چه قدرتی هست ، خواهشا اگر کسی مقاله ای در رابطه با شماتیک خواندن داره بزاره همه استفاده کنیم :D
تو نت بیشتر درباره ی موبایله
لطفا اجزای همین مدار را تشریح کنید ، اگه استقبال شد من بقیش هم میزارم :D

*-:

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : مدار فلز یاب ساده با آچار فرانسه IC ها (IC555)

آی سی 555 یک آی سی برای ساختن مولتی ویبراتورها هست. یعنی ساختن مدارهایی که می تونن یک حالت پایدار داشه باشن (Monostable)، دو حالت پایدار داشته باشن (Bistable) یا حالت پایدار نداشته باشن (Astable) منظور از حالت پایدار، یعنی مونواستیبل، وقتی تحریک میشه میره به حالت ناپایدار، مدت زمانی باقی می مونه و بر میگرده به حالت پایدار تا دوباره تحریک نشه توی پایدار می مونه. بای استیبل وقتی تحریک میشه به حالت دیگه تغییر وضعیت میده و با تحریک بعدی دوباره برمیگرده. ای استیبل هم کلا در حال نوسان بین دو حالت پایدار خودشه.
الان این مدار رو تحلیل نکردم من، ولیمدارهای متال دیتکتور، اینطوری عمل می کنن که سیم پیچی که پیچیدیم، با نزدیک شدن یه قطعۀ فلزی مقدار سلفی اش تغییر می کنه. این باعث میشه فرکانس رزونانس مدار تانکی که بسته عوض بشه و 555 توی یه فرکانس دیگه نوسان کنه. قطعا این مدار ساده خیلی نمی تونه جوابگو باشه برای زمانهایی که نیاز به یه مدار دقیق هست.
اونی که کنارش نوشته 47k مقاومت 47 کیلو اهم هست، اونی که مثلا کنارش نوشته 10u یه خازن الکترولیت 10میکروفاراده. 2u2 هم یعنی 2 میکروفاراد. اون 10mh هم سلف یا چوک 10 میلی هانری هست که باید به جاش یه سیم پیچ با همون حدود ظرفیت سلفی ببندیم. اون اسپیکر هم یه اسپیکر با امپدانس 8 اهم هست. :)

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

با سلام دوباره من و سوالام :-"
میشه یکم راجب مولتی ویبراتور ها توضیح بدین.
چ کاربردایی دارن؟
حالت پایدار ینی چی؟ ینی مثلا یه خروجی مشخص و ثابت؟
اگه اینجوریه ای استیبل چ کاربردی داره؟ مگه حالتای پایدار اینا برای تشخیص تحریک نیس؟ این واسه خودش حالت عوض میکنه خب..

بنده خودم میدونم بسی خنگم :-"

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از فاطمه م. :
با سلام دوباره من و سوالام :-"
میشه یکم راجب مولتی ویبراتور ها توضیح بدین.
چ کاربردایی دارن؟
حالت پایدار ینی چی؟ ینی مثلا یه خروجی مشخص و ثابت؟
اگه اینجوریه ای استیبل چ کاربردی داره؟ مگه حالتای پایدار اینا برای تشخیص تحریک نیس؟ این واسه خودش حالت عوض میکنه خب..

بنده خودم میدونم بسی خنگم :-"
نه بابا این چه حرفیه؟
حالت پایدار یعنی فرض کن خروجی حالت پایدارش صفر باشه توی مونو استیبل. اونقدر صفر می مونه که پایۀ Trigger یه لبۀ مثبت ببینه. خروجی میشه 1، بسته به مقدار خازن و مقاومت های دورش، یه مدتی 1 میمونه و دوباره صفر میشه. منتظر میمونه تا پالس تریگر بعدی.
ای استیبل دقیقا یک اسیلاتور هست. یعنی نوسان سازه. مقدار فرکانس و دیوتی سایکل خروجی بستگی به مدار دورش داره. اما زمانی که آی سی روشن میشه، تا زمانی که خانوش بشه از حالت صفر میره به یک، از یک میره به صفر.
کاربرد که تا دلت بخواد. می تونی مثلا یه شمارنده بسازی که با استفاده از پالس خروجی یه ای استیبل بشه تایمر.
میشه مثلا شوت فوتبالیست رو وصل کنی به تریگر مونو استیبل، دیگه دیلی ندی. یه لحظه صفر و یک می کنی، اون خودش مثلا 10 میلی ثانیه شوت میزنه. یا توی مثلا در باز کن. می خوای یه مدت معین وصل بشه در باز کن، اما با یه پالس تحریک بشه مدارش. چاره مونو استیبل هست.
بای استیبل هم دقیقا یه فلیپ فلاپ نوع T هست. استفاده های خاص خودش رو داره.

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

با این حساب کریستال ها هم ای استیبل هستن دیگه؛ شما میگین دیوتی سایکل و فرکانسشون بستگی به مدار [احتمالا فقط RC :-? ] ای داره که باهاشون میبندیم؛ ولی مثلا ما برای اسیلاتور ها ی مختلف میایم یه مقدار خازن ثابت استفاده میکنیم؛ اگه اشتباه نکنم 33 میزدیم واسه تمام مقدار فرکانسا؛ این کار اشتباهه و باید برای هر اسیلاتور با مقدار فرکانس خاص خودش یه مقدار خاص خازن استفاده شه تا اون فرکانس به دست بیاد؟ یا این مداری که میگید اینجا توی خود اسیلاتور بسته شده؟

alu0075

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
نورانی پور
شهر
مدال المپیاد
دانشگاه
انشاالله شمسی پور !
رشته دانشگاه
کامپیوتر

درود ، ممنون از پاسختون *-:

کم کم داره یه چیز هایی دستگیرم میشه !

یه پیشنهاد دارم !

مدیر کل سایت کیه ؟ | خواهش میکنم یه فایل ضمیمه یا حداقل یه آپلود سنتر راه بندازید ، من حاضرم اسکریپتش را خودم بنویسم شما فضا بدید ،

فکر کنم 1گیگ برای 1 سال سایت کافی باشه شاید هم بیشتر ، فقط برای آپلود عکس حداقل !
up.sampadia.com !

الان همه ی لینک ها وعکس های سایت ، کم کم حذف میشه و دیگه پست ها غیر قابل استفاده میشه ، مثلا اگه من این عکس را بعدا از هاستم پاک کنم !

alu0075

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
نورانی پور
شهر
مدال المپیاد
دانشگاه
انشاالله شمسی پور !
رشته دانشگاه
کامپیوتر

درود دوباره ،

خوب اینم پروژه ارسال پیامک (sms) با AVR اونم به زبان بیسیک (بسکام) !

لینک سایت
rf1.jpg

دوستان میشه لطقا این مدار را تشریح کنید و قطعاتی که نیاز داره را ذکر کنید ؟ [-o< *-:
مدار ارسال پیامک با AVR به زبان بیسیک

jdx060rhokbu3f723jg.png

ممنون

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
درخواست مبنی بر رعایت قوانین

جناب آقای alu0075؛ پیغام خصوصی رو بستین من مجبور شدم همین جا این موضوع رو مطرح کنم.

ببینید من مدیر انجمنم و وظیفه ی مرتب سازی انجمن رو هم دارم؛
تاپیکی که راجب مدار فلز یاب بود وقتی میاید توش یه مدار دیگه و کلا نامربوط به قبلی میزارید یا باید انتقال پیدا کنه یا اسمش تغییر کنه که من منتقلش کردم؛در این باره که پستتون مربوط به محتوای تاپیک باشه دقت کنید
مثلا این پست:
به نقل از alu0075 :
درود ، ممنون از پاسختون *-:

کم کم داره یه چیز هایی دستگیرم میشه !

یه پیشنهاد دارم !

مدیر کل سایت کیه ؟ | خواهش میکنم یه فایل ضمیمه یا حداقل یه آپلود سنتر راه بندازید ، من حاضرم اسکریپتش را خودم بنویسم شما فضا بدید ،

فکر کنم 1گیگ برای 1 سال سایت کافی باشه شاید هم بیشتر ، فقط برای آپلود عکس حداقل !
up.sampadia.com !

الان همه ی لینک ها وعکس های سایت ، کم کم حذف میشه و دیگه پست ها غیر قابل استفاده میشه ، مثلا اگه من این عکس را بعدا از هاستم پاک کنم !
من الان باید حذفش کنم چون هیچ ربطی به تاپیک نداره و باعث بی نظمی میشه.
در پاسختون؛
مدیران کل سایت محمّد و نیما هستن.

معمولا کاربران جدید اشتباهاتی در این زمینه ها ایجاد میکنن، قوانین سایت رو هم مطالعه کنید حتما.
پیشاپیش از رعایتتون ممنونم.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از فاطمه م. :
با این حساب کریستال ها هم ای استیبل هستن دیگه؛ شما میگین دیوتی سایکل و فرکانسشون بستگی به مدار [احتمالا فقط RC :-? ] ای داره که باهاشون میبندیم؛ ولی مثلا ما برای اسیلاتور ها ی مختلف میایم یه مقدار خازن ثابت استفاده میکنیم؛ اگه اشتباه نکنم 33 میزدیم واسه تمام مقدار فرکانسا؛ این کار اشتباهه و باید برای هر اسیلاتور با مقدار فرکانس خاص خودش یه مقدار خاص خازن استفاده شه تا اون فرکانس به دست بیاد؟ یا این مداری که میگید اینجا توی خود اسیلاتور بسته شده؟
خوب نه.
کریستال فقط یک مدار تیون خیلی خیلی باند باریکه. اینطوری فرض کن که توش یه خازن و سلف هست فقط اما با کیفیت خیلی خیلی بالا (واقعا نیستا! مدلش شبیه اونه. توش فکر کنم واقعا یه کریستاله) مدار داخلی میکروکنترلر یه کاری می کنه با پایه های کریستال خودش، که دقیقا فرکانس نوسانش رو از این مدار تیون بگیره که شما جاش یه کریستال گذاشتید. اون خازنها هم برای گرفتن اسپارک هاش هستن تا جایی که می دونم (اگه کسی اطلاع دقیق تری داره بگه، من اطلاعی زیاد ندارم) فقط این رو می دونم که اگه اون خازنا رو نذارید هم درست کار می کنه میکرو. در اصل یک مدار داخلی مولتی ویبراتور داره میکرو که مدار تیونش رو شما به جاش کریستال خودتون رو میذارید. اسیلاتور و دم و دستگاه و تشکیلات هم توی میکرو هستن.

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

پی سی بی چاپ کردیم ولی بعضی از سوراخ هاش(پد) تنگ خورده اند و قطعات به سختی در آن جا می شوند. راهی برای بازتر کردن آن وجود دارد؟

• لایک
امتیازات: N.Y.M

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

پی سی بی چاپ کردیم ولی بعضی از سوراخ هاش(پد) تنگ خورده اند و قطعات به سختی در آن جا می شوند. راهی برای بازتر کردن آن وجود دارد؟
راه درست حسابی نداره ، ولی میتونید مته ی ریز بزنید تو سوراخ ولی وقتی مته زدید باید از زیر و رو لحیم کنید چون متالیزه از بین میره

• لایک

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
راه درست حسابی نداره ، ولی میتونید مته ی ریز بزنید تو سوراخ ولی وقتی مته زدید باید از زیر و رو لحیم کنید چون متالیزه از بین میره
ممنون ولی جاش دادیم. تجربه کردیم که برای احتیاط سوراخ ها را در فایل پی سی بی بازتر کنیم. ممکن است شرکت ها تمیز چاپ نکنند. ریسک نکنیم. قطعه رو نصفه می زدیم داخل از اونور پایه هاشو می کشیدیم. یا این که با سیم از روی برد بهشون ضربه میزدیم برن داخل (;

• لایک

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق

ممنون ولی جاش دادیم. تجربه کردیم که برای احتیاط سوراخ ها را در فایل پی سی بی بازتر کنیم. ممکن است شرکت ها تمیز چاپ نکنند. ریسک نکنیم. قطعه رو نصفه می زدیم داخل از اونور پایه هاشو می کشیدیم. یا این که با سیم از روی برد بهشون ضربه میزدیم برن داخل (;
چه روزایی هستین ؟ اگه وقت کنم بیام یه سری بهتون بزنم.
بازم محض احتیاط از دوطرف لحیم کنید ، ممکنه متالیزه خراب شده باشه

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از m-hadi :
چه روزایی هستین ؟ اگه وقت کنم بیام یه سری بهتون بزنم.
بازم محض احتیاط از دوطرف لحیم کنید ، ممکنه متالیزه خراب شده باشه
کاشکی زودتر میگفتین. چهارشنبه(فردا) جلسه آخر تو تابستونه. ممنون. ولی احتمالاً در طول سال هستش. بهتون خبر می دم. آره. بیشتر پایه هارو از دوطرف می زنیم. ممنون

mojtaba salatini

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
هنرستان حدید
شهر
تهران

کسی هست منو راهنمایی کنه ؟ میخوام باطری هیدروژنی بسازم ممنون میشم کمکم کنید

بالا