• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خواب آگاهانه

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
ميخواين خواب آگاهانه Lucid dream رو بررسى كنيم؟ يكى از جالب ترين مباحث نوروساينسه! :D

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز
پاسخ : پاسخ : خواب، رویا و اختلالات مربوط به خواب

برای معرفی = خواب غیر شفاف اولین بار توسط دانشمندی آلمانی گفته شدش که تو این نوع خواب خود فرد قابلیت دخالت داره.

دو نوع هم داره:
یکی این که طرف از اول خواب داشته باشه و بعدش دخالت کنه
یکی هم این که طرف از اول خواب نباشه و تصمیم گیری کنه توش

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

اتفاقاً خواب غیرشفاف مبحث تخصصی نیست (حداقل ما نمی‌خوایم تخصصیش کنیم!) فقط یک موضوع جدیده که کلی جای کار داره. به طور کلی خواب غیرشفاف یعنی وقتی کسی خوابه و داره خواب می‌بینه، خودش آگاه باشه، یعنی بدونه اینی که من الان دارم می‌بینم خوابه؛ در نتیجه می‌تونه خوابش رو کنترل کنه! خُب این موضوع چه فایده‌ای داره؟ یک کاربردش برای درمان کسانیه که کابوس می‌بینن، اگر بدونن که می‌تونن خوابشون رو کنترل کنن، دیگه نمی‌ترسن! به غیر از اون، خیلی کارها هستن که در دنیای واقعی نمی‌شه انجامشون داد؛ مثلاً فرض کنین که می‌تونستین پرواز کنین، آدم بکشین (<، خونه‌تونو آتیش بزنین، با چتر نجات از هواپیما بپرین پایین و ... یا مثلاً با جارو پرواز کنین، با چوب دستی طلسم کنید و خیلی کار‌های دیگه (کلاً خودتون رو بذارین جای هری پاتر) . همه این کارها رو می‌شه با کنترل خواب انجام داد. پیشنهاد می‌کنم چند صفحه اول این تاپیک رو ببینین، یه کم قدیمه ولی خیلی خوبه؛ مثلاً:

به نقل از Sylar :
فرض کنید که میتونید در دنیای واقعی پرواز کنید. بمیرید. روی دیوار مثل میتریکس بدوید و حرکات باحال رزمی انجام بدید! برید موزه لور یا برج آیفل . دبیر حسابانتون را کتک بزنید.دبیر دینیتون را تیکه تیکه کنید.
اسید روی دبیر شیمیتون بریزید. و ....
برید فضا. در محیط بازی مورد علاقه تون زندگی کنید. به شخصیت قهرمان مورد نظرتون تبدیل بشید.Wolverine - Neo - Hulk و .....
کلا تمام تمام آرزوهای ممکن و غیر ممکنتون را تجربه کنید!

شما میتونید که خواب خودتون را به کنترل بگیرید! یعنی اینکه هر کاری دلتون میخواد در خواب انجام بدید. بدون هیچ گونه مشکل. مثلا با کشتن کسی در خواب شما هیچ وقت گناه نکردید! و دیگر ایده های جالب که مطمئنم
الان در ذهن شما هم در حال چرخشه! (;
زمانی که شما خواب خودتون را به کنترل بگیرید دقیقا مثل دنیای واقعی میمونه منتاها شما میتونید هر کاری دلتون میخواد بکنید. هر حسی را تجربه کنید و ....

من همیشه دلم میخواست پرواز کنم. در خواب موفق شدم. واقعا حس خوبی بود. و کلی تجربه دیگه که اینجا جای Share کردنش نیست! (; :D

این برای معرفی بود؛ موافقین که این‌جا کنترل خواب رو ادامه بدیم و بررسی کنیم؟ چون موضوع کاملاً اثبات شده‌ایه و یکی از زیر شاخه‌های مسائل مربوط به خواب در نوروساینسه.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

یعنی حقیقتا میتونیم خواب رو کنترل کنیم در این سطح؟

چطور میشه شروع کرد؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

بله کاملاً شدنیه، فکر می‌کنم چند تا مرحله داره، در مرحله اول باید هر شب خواب‌هاتون رو بنویسین تا هر خوابی که می‌بینین رو کامل یادتون بمونه بعد باید با تلقین خوابتون رو کنترل کنین :D

قبل از خواب به خودتون تلقین کنید که هر خوابی دیدم به خاطر میارمش. بعد از خواب که بیدار شدید سعی کنید خوابی که دیدید را مثل دفترچه خاطرات یادداشت کنید(یادداشت کردنش واقعا ضروریه)
اینطوری ذهن شما ناخود آگاه موقع نوشتن و تفکر در خوابتون Active میشه و سری بعد که خواب میبینه حواسش را جمع میکنه تا بتونه خواب را موقع نوشتن به خاطر بیاره.

به نظرتون چه کاربردهایی می‌تونه داشته باشه؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

کاربردش زیاده. فکر میکنم میتونیم از نگرانی های روزانه خیلی آزاد بشیم، فکرمون متمرکز بشه، مخصوصاً مثلاً من که دارم برای خوندن کنکور شروع میکنم. خودت این کارو کردی؟

anahita_ashg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همدان-رشت

خب تا کی باید این نوشتن رو انجام بدیم؟ بعدش باید چی کار کنیم؟
+
سوال: یعنی تو خواب به صورت کاملا خودآگاه عمل می کنیم؟ میتونیم رو کار های بقیه هم تو خوابمون اثر بذاریم؟(مثلا بچه خرخون کلاس رو مجبور کنیم معلما رو کتک بزنه :D )

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

بستگی داره چقدر انگیزه داشته باشین :-?

اون رو نمی‌دونم ولی فکر نمی‌کنم؛ خوابتون مثل دنیای واقعیه (البته با فرق‌های اساسی) ولی فکر نمی‌کنم بشه بقیه رو کنترل کرد.
بعد از اینکه تونستین راحت خواب‌هاتون رو بنویسین باید به خودتون تلفین کنین (بیشتر وارد نمی‌شم چون بیشتر به فراسرشت مربوطه.

نه من خودم تا مرحله ۲ بیشتر نتونستم برم :-< ذهن آماده می‌خواد! :D

یک جورایی مثل هیپنوتیزم می‌مونه، با این فرق که در بیداری اثری نداره.

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار
پاسخ : خواب غير شفاف

ببين من تمام خواب هام همينطوريه کاملا تسلط کامل رو خواب هام دارم. حتي موضوع يه سري خواب هام هم دست خودمه. يه سري شونم تا يه جايي پيش مي ره بعد اختيار کاملش رو دارم. مي دونم که خوابم. و کار هام کاملا اختياريه. منظورتون اينه يني؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

چه عجيب! اين طور كه آقاى sylar ميگن، توى خواب غيرشفاف بعضى چيزا فرق دارن، مثلا ميتونين پرواز كنين، اين طوريه؟

با در نظر گرفتن اينكه اين موضوع از نظر علمى اثبات شده، به نظرتون چه جورى توجيه ميشه؟ مثلاً با تمرين سطح هوشيارى در زمان خواب رو افزايش ميديم؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

تمرین؟ نمیدونم!
من معمولا وقتی خواب میبینم میدونم که این الان خوابه و واقعیت نیست.خیلی وقتا هم میتونم دخالت داشته باشم تو روند خواب .. این یه مثال که واضح یادمه: :د خواب می بینم که توی مدرسه ام و دارم میرم سمت کلاس،نور آفتاب هم افتاده تو راهرو؛ بعد ناخودآگاه متوجه میشم که دارم خواب می بینم و میگم خب حالا شاید بشه تغییرش داد :> فکر کردم که مدرسه وسط یه جنگله و داره بارون میاد :-" همون موقع زنگ خورد و همه از کلاسا اومدن بیرون، بعد رفتیم تو بالکن و دیدم که مدرسه وسط جنگله و بارون میاد! از طبقه ی سوم پریدیم پایین مثل پرواز تقریبا
ولی تو همچین موقعیتی، نمی تونستم برم خونه؛ چون خواب از مدرسه شروع شده بود. یعنی فقط تو همون مکان میتونم خوابمو تغییر بدم نه اینکه مثلا سوار جارو باشم تو زمین کوییدیچ هاگوارتز و بخوام از اونجا برم تهران! محدودیت داره ... منظور از تمرین اینه که سعی کنیم این محدودیتا کمتر شه ینی؟

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

خوب تا حالا نخواستم پرواز کنم راستش. سعي مي کنم نتيجشو مي گم. خوب ببين من اين کاراي نوشتن و اينا رو نکردم ولي از بچگي مثلا از خواب که پا مي شدم يا مي پريدم رو چن صحنه ي آخري که ديدم فک مي کنم مي سازمش جلو چشمم بعد اراده مي کنم که تا چن صحنه بعدش چي شه. اين واقعا کمک مي کنه. يا من تصوري که دارم بم اجازه مي ده تو تول روز هر موقع بيکار شدم يه سري صحنه رو طراحي کنم و مرتب مجسمش کنم اين خيلي تو خوابتون و موضوعش نقش داره. چيزه اينايي که من گفتم يه سري کاره که از نظر من جواب مي ده منو به جايي رسونده که پنج ساله تمام خواب هام روش تسلط دارم.

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب با اين حساب فكر ميكنم اينا با هم فرق داشته باشن چون خواب غيرشفاف مثل يك قلمرو ميمونه! :D ولى از طرفى تا اون جايى كه من ميدونم به محض اينكه فرد متوجه شه داره خواب ميبينه همه كار رو انجام داده..

فكر ميكنم به يه كم تمرين ميشه به نتايج جالبى رسيد :دى با توجه به توضيحات شما. تمرين يعنى به خودتون تلقين كنين كه من امشب خوابم رو كنترل ميكنم و سعى كنين وقتى دارين خواب ميبينين متوجه شين كه اين خوابه، ديگه بقيش حله!

پيشنهاد ميكنم اين جا رو هم بخونين.

Manfred

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
دانشگاه
هنر تبریز
رشته دانشگاه
معماری
پاسخ : خواب آگاهانه «غیر شفاف»

فک نمیکنید اسم این نوع خواب شفافه نه غیر شفاف؟!! لینک زیر که یه خبر فوق العاده در مورد ساخت ماسکی برای کنترل رویاهاست توسط علی اصغر هنرمند نوشته شده که یه پزشکه. پیشنهاد میکنم حتمن بخونید.
http://narenji.ir/4593?page=1&themecolor=orange

Mahgol

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مدرسه قرآنی علامه محمد تقی آملی(!)
شهر
آمل
مدال المپیاد
در زمان کودک سالی زیست
دانشگاه
مازومس(مازندران یونیورسیتی
رشته دانشگاه
پزشكى

من هم يه مدتيه مي تونم خوابامو كنترل كنم!يعني اولش بايد در خوابم يه اتفاق بيفته كه خلاف واقعيته!مثلا يه بار بابامو ديدم كه خيلي پير شده بود يا يه بار معلم جغرافياي راهنماييمونو ديدم كه باز معلممون شده بود و از اين چيزا!اينجور موقع ها مي فهمم كه خوابم!!!و بعد از اين بايد تا اونجايي كه مي تونم سطح هوشياريمو حفظ كنم وگرنه دوباره مي رم توي حالت خواب ديدن و نمي تونم ارادي كاري كنم!!!
وقتي هم كه خوابامو كنترل مي كنم همش اون كارايي كه دوس دارمو انجام مي دم و مي رم اونايي كه دوسشون دارم رو مي بينم!اونقده حال مي ده! 8->

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نقل از Manfred :
فک نمیکنید اسم این نوع خواب شفافه نه غیر شفاف؟!! لینک زیر که یه خبر فوق العاده در مورد ساخت ماسکی برای کنترل رویاهاست توسط علی اصغر هنرمند نوشته شده که یه پزشکه. پیشنهاد میکنم حتمن بخونید.
http://narenji.ir/4593?page=1&themecolor=orange

بله منم اين مطلب رو توى نارنجى خونده بودم، توى چند تا سايت هم شفاف رو ديدم هم غيرشفاف. البته شفاف منطقى تره ولى به نظرم در كل جايگزين خوبى براى lucid dream نيست و خواب آگاهانه بهتره :-??

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

خُب من به جایی رسیدم که، همیشه شب ها که میخوابم، ( شش ماهی میشه ) هیچ خوابی نمی بینم. اما امروز بعد از ظهر که خوابیدم، خواب دیدم توی یک چهار راهی، با یک فروشنده صحبت میکنم. همین یادم بود فقط ... این رو یادداشت کردم. بعد چند دقیقه پیش که خیابون بودم، یه بوتیک دیدم و یادم افتاد که اون مغازه یک بوتیک بود ؛

ببینیم امشب چی میشه!

اما بریم سر سوال اصلی نسترنّگار [nb] که همیشه پست های فوق العاده ای میدن این دوخواهر![/nb]
به نقل از نسترنّگار :
به نظرتون چه کاربردهایی می‌تونه داشته باشه؟
فکر میکنم تو تاپیک آقای sylar در مورد اصل این قضیه بحث بشه بهتره و اینجا راجع به کاربرد هاش بحث بشه ... ؛ any idea ؟

fahime1993

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
امیر کبیر
رشته دانشگاه
مکانیک - کامپیوتر(سخت افزار)
پاسخ : خواب آگاهانه

خب من هیچ وقت در هیچ صورتی وقتی خوابم متوجه نمیشم که من الان خوابم و دارم خواب می بینم. :D..تنها نوشتن خواب می تونه کافی باشه؟؟

sara mathers

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
FARZANEHGAN III KARAJ
شهر
کرج

به نظرتون ممکنه این خواب آگاهانه تاثیر منفی بر روی خود آدم بذاره؟چون همونطور که میدونید خواب برای آرامشه جسم و روحه و اگه مغز بخواد هنگام خواب فعال بشه ممکن نیست برای آدم مشکل به وجود بیاد؟ :-? :-/

اردلان

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
زیادن حال ندارم بگم
دانشگاه
عباسقلی خان
رشته دانشگاه
نرفتم ک هنوز

به نقل از sara mathers :
به نظرتون ممکنه این خواب آگاهانه تاثیر منفی بر روی خود آدم بذاره؟چون همونطور که میدونید خواب برای آرامشه جسم و روحه و اگه مغز بخواد هنگام خواب فعال بشه ممکن نیست برای آدم مشکل به وجود بیاد؟ :-? :-/
دو نوع خواب داشتیم ما
ممکنه که مغز فعال بشه ولی ضرری فکر نکنم داشته باشه چون بر اساس قوه ی تخیل و خیال تصمیم گیری میکنی
میدونی که خوابی و هر جور که دلت بخاد اونو تغییر میدی
یبار رنگ موهات و حنایی میکنی میری بیرون و از همه ی زاویه های ممکن خودتو تو کوچتون نیگا میکنی
از راست چپ بالا نیم رخ ...

حالا این بار مثلا شرابی میکنی و میری و باز همون کارا

بالا