• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مهندسی صنایع

boska2010

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
کرج
پاسخ : مهندسی صنایع

به نقل از Sheldon Cooper :
خب دیگه رشته ها هم اعلام‌شده، دوستان صنایعی یه اعلام حضور بکنید ببینیم چند نفریم 8->
بنده صنایعی هستم...دانشگاه تهران...کی برتره؟؟؟؟ صنایع (; (; (; (; (; (; B-) B-) B-) B-) :-" :-" :-"

sampad+i

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمنان

اگه کسی میتونی به اطلاعات بالا اضافه کنه و دیدمون و نسبت به صنایع بیشتر کنه (مخصوصاخود بجه های صنایع)خواهش میکنم دریغ نکنه...
کسی میدونه صنایع دانشگاه تهران منطقه 2 چه رتبه ای نیازه؟؟!
خواهش میکنم جواب بدید

sampad+i

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمنان

کسی جواب نمیده؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sheldon Cooper

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از sampad+i :
اگه کسی میتونی به اطلاعات بالا اضافه کنه و دیدمون و نسبت به صنایع بیشتر کنه (مخصوصاخود بجه های صنایع)خواهش میکنم دریغ نکنه...
کسی میدونه صنایع دانشگاه تهران منطقه 2 چه رتبه ای نیازه؟؟!
خواهش میکنم جواب بدید ن
من 92ـی صنایع شریف هستم. منطقه‌ی دو بدون سهمه 450 تا 500 می‌شه نفرات آخر. صنایع تهران هم حدسم اینه که 800 آخرش باشه.
صنایع رشته‌ایه که اگر بی‌علاقه و صرفاً از جهت این‌که بقیه رشته‌ها پرشده باشه، انتخابش کنید، توش شکست می‌‌خورین. البته همه رشته‌ها همینه.
سه فیلد مطالعاتی ( نه گرایش! ) داریم، اقتصاد، روش تولید، تحقیق در عملیات. اقتصاد که مشخصه، توش تاثیر اقتصاد رو بر هر پروژه‌ی صنعتی بررسی می‌کنیم. فیلد روش تولید بی‌شباهت به مکانیک نیست، می‌شه گفت مدیریت مهندسین مکانیک. این‌که وقتی کارخونه‌ای ساخته‌شد اجزا رو چطور بچینیم، چه دستگاهی برای هر سیستم صنعتی نیاز داریم و این‌حرفا. فیلد تحقیق در عملیات که مورد علاقه‌ی من هم هست، زیباترین بخش این مهندسی هست که به عنوان رشته‌ی مجزا در دانشگاه‌های معتبر ارائه می‌شه. شما تو ام‌آی‌تی رشته‌ی مهندسی صنایع نمی‌بینید ولی رشته‌ی تحقیق در عملیات چرا. این فیلد به مدل سازی تمام اتفاقات روزمره می‌پردازه. فرض کنید قراره سفرتون رو بهینه سازی کنید تا بیشتر لذت ببرید، فرض کنید قراره به هر واحدِ یه سیستم صنعتی مقداری اعتبار و مکان و فضا بدین، خلاصه، قراره با محاسبات ریاضی یه پدیده‌ی ساده رو مدل سازی کنید تا بهترین استفاده رو ازش ببرید.
متاسفانه صنایعی ها باید از هر رشته یکم بلد باشن و بخاطر همین واحد های پرت زیاد دارن، مبانی برق، مقاومت مصالح، علم مواد، نقشه‌کشی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی و ...
در مجموع اگر از بچگی دنبال مدیریت و رهبری بودید ولی بی‌علاقه به مهندسی نیستید، صنایع بهترین گزینه‌ست.

sampad+i

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمنان

من 92ـی صنایع شریف هستم. منطقه‌ی دو بدون سهمه 450 تا 500 می‌شه نفرات آخر. صنایع تهران هم حدسم اینه که 800 آخرش باشه.
صنایع رشته‌ایه که اگر بی‌علاقه و صرفاً از جهت این‌که بقیه رشته‌ها پرشده باشه، انتخابش کنید، توش شکست می‌‌خورین. البته همه رشته‌ها همینه.
سه فیلد مطالعاتی ( نه گرایش! ) داریم، اقتصاد، روش تولید، تحقیق در عملیات. اقتصاد که مشخصه، توش تاثیر اقتصاد رو بر هر پروژه‌ی صنعتی بررسی می‌کنیم. فیلد روش تولید بی‌شباهت به مکانیک نیست، می‌شه گفت مدیریت مهندسین مکانیک. این‌که وقتی کارخونه‌ای ساخته‌شد اجزا رو چطور بچینیم، چه دستگاهی برای هر سیستم صنعتی نیاز داریم و این‌حرفا. فیلد تحقیق در عملیات که مورد علاقه‌ی من هم هست، زیباترین بخش این مهندسی هست که به عنوان رشته‌ی مجزا در دانشگاه‌های معتبر ارائه می‌شه. شما تو ام‌آی‌تی رشته‌ی مهندسی صنایع نمی‌بینید ولی رشته‌ی تحقیق در عملیات چرا. این فیلد به مدل سازی تمام اتفاقات روزمره می‌پردازه. فرض کنید قراره سفرتون رو بهینه سازی کنید تا بیشتر لذت ببرید، فرض کنید قراره به هر واحدِ یه سیستم صنعتی مقداری اعتبار و مکان و فضا بدین، خلاصه، قراره با محاسبات ریاضی یه پدیده‌ی ساده رو مدل سازی کنید تا بهترین استفاده رو ازش ببرید.
متاسفانه صنایعی ها باید از هر رشته یکم بلد باشن و بخاطر همین واحد های پرت زیاد دارن، مبانی برق، مقاومت مصالح، علم مواد، نقشه‌کشی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی و ...
در مجموع اگر از بچگی دنبال مدیریت و رهبری بودید ولی بی‌علاقه به مهندسی نیستید، صنایع بهترین گزینه‌ست.
ببخشید.جسارت من و میبخشین :D :D
پس این قلم چی آماری که میده چیه؟!!!
دانشگاه تهران منطقه2 2300- 2400 امسال گرفته!!!! :> شریف 900 گرفته :>
آدم گیج میشه!

Sheldon Cooper

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ساری
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

به نقل از sampad+i :
ببخشید.جسارت من و میبخشین :D :D
پس این قلم چی آماری که میده چیه؟!!!
دانشگاه تهران منطقه2 2300- 2400 امسال گرفته!!!! :> شریف 900 گرفته :>
آدم گیج میشه!
با نهایت احترام به شما قلم‌چی غلط کرده.
تو صنایع 92 شریف رتبه ی 2000 کشور هم داریم ولی قلم‌چی از سهمیه‌ی شهرستان های خاص و بومی و پسرونه دخترونه حرفی نمی‌زنه. من فکر می‌کردم طبق آمار رتبه ی 650 منطقه قبوله. ولی یکی از دوستام با رتبه 452 نتونست قبول شه. اگر استان های خاص کنار تهران هستید بحثش فرق داره ولی شهری مثل ساری هیچ سهمیه ی خاصی نداره، اون بازه هایی که گفتم رو مشمول میشه. ما تو هم‌دوره ای ها رتبه 6000 کشور داریم که با هیئت علمی اومده، قلم‌چی حتی ممکنه اونو هم بزنه! واسه همین می‌گم هیچ اعتمادی نیست بهش. ترجیحاً به گزینه‌دو اعتماد کنید.

sampad+i

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمنان

با نهایت احترام به شما قلم‌چی غلط کرده.
تو صنایع 92 شریف رتبه ی 2000 کشور هم داریم ولی قلم‌چی از سهمیه‌ی شهرستان های خاص و بومی و پسرونه دخترونه حرفی نمی‌زنه. من فکر می‌کردم طبق آمار رتبه ی 650 منطقه قبوله. ولی یکی از دوستام با رتبه 452 نتونست قبول شه. اگر استان های خاص کنار تهران هستید بحثش فرق داره ولی شهری مثل ساری هیچ سهمیه ی خاصی نداره، اون بازه هایی که گفتم رو مشمول میشه. ما تو هم‌دوره ای ها رتبه 6000 کشور داریم که با هیئت علمی اومده، قلم‌چی حتی ممکنه اونو هم بزنه! واسه همین می‌گم هیچ اعتمادی نیست بهش. ترجیحاً به گزینه‌دو اعتماد کنید.
دمت جووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووش! :D :D
الان شهری مثل سمنان از شهرهای خاص هست یا نه؟

nasirnorth158

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
ماندگار صدوق قم
شهر
قم
رشته دانشگاه
مهندسي شيمي

آقا اين من گيج شدم ؟
رشته صنايع از يك طرف ميگن نسبت به ديگر رشته هاي مهندسي چون برق و عمران آسان تر است از طرفي ميگن اگه علاقه نداري نيا توش!
بالاخره چكار كنيم ما ؟
اگه توش فيزيك و از اين جور چيزا نداره خوبه

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

کسی که میاد صنایع باید چه درس هایی ش قوی باشه؟
شنیدم زبان باید خیلی قوی باشه درسته؟
بعد زمینه های کاریش کجاهاست و چطوره؟

sepehr_a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

به نقل از ismaeel :
کسی که میاد صنایع باید چه درس هایی ش قوی باشه؟
شنیدم زبان باید خیلی قوی باشه درسته؟
بعد زمینه های کاریش کجاهاست و چطوره؟
زبان زیاد ربطی به رشته نداره تقریبا تو همه رشته های مهندسی باید یه سطح قابل قبولی از تسلط به زبان انگلیسی رو داشته باشید.

درسهای "آمار مهندسی" ، "نظریه احتمال" و "تحقیق در عملیات" پایه مهندسی صنایع هستن. از درس های دبیرستان باید احتمال رو خوب بلد باشید و جبر خطی (فصلهای آخر هندسه تحلیلی).

زمینه های کاریش هم خیل متفاوته . مهندس صنایع هست که مدیر فروش یک شرکت بزرگه ، مهندس صنایع هست تو حوزه بهداشت و درمان و سلامت کار میکنه ، مهندس صنایع هم هست که توی کارخونه کار میکنه . در کل همه سازمان ها و ادارات و شرکت ها به "برنامه ریزی" نیاز دارند که این کار تخصص مهندسی صنایع هست. نکته مهم اینه که خیلیا فکر میکنن مهندس صنایع باید حتما توی کارخونه ومحیط های صنعتی کار کنه در صورتی که اصلا این طور نیست .

بعضی از زمینه های پژوهشی مهندسی صنایع:

هوش مصنوعی و سیستمهای خبره

مهندسی فاکتورهای انسانی

مدیریت کیفیت و مهندسی کیفیت

مدیریت ، برنامه ریزی و توالی عملیات

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات

مدیریت بحران ، مدیریت ریسک و تداوم کسب و کار

آنالیز تصمیم گیری

برنامه ریزی و کنترل پروژه

مدیریت پروژه

مدل های احتمالی و سیستمهای صف

طراحی سیستمهای صنعتی و تولیدی

شبیه سازی و تحلیل سیستمها

سیستمهای اطلاعات مدیریت

منطق فازی و محاسبات نرم

مهندسی لجستیک و مدیریت زنجیره تامین

پویایی شناسی سیستمها

بهینه سازی ، تحقیق در عملیات و برنامه ریزی ریاضی در کسب وکار

برنامه ریزی حمل و نقل و ترافیک

اقتصاد مهندسی و مهندسی مالی

مدیریت دانش

بهبود بهره وری و تفکر ناب

sepehr_a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

با توجه به ایام انتخاب رشته اگه سوالی درباره مهندسی صنایع داشتین خوشحال میشم کمکی بکنم!

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

درآمدش مینیمم و ماکزیمم چقدراست؟
بازار کار صنایع بهتره یا عمران؟

sepehr_a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

به نقل از ismaeel :
درآمدش مینیمم و ماکزیمم چقدراست؟
بازار کار صنایع بهتره یا عمران؟

کاملا بستگی به خودت داره . اگه یه کم فعال باشی و چندتا دوره مکمل هم بیرون دانشگاه بگذرونی مثل ایزو ، میتونی به عنوان مشاور کار کنی که به نظر من بهترین حالت کار کردنه . معمولا مشاوره تو حوزه هایی مثل مدیریت کیفیت و مدیریت پروژه و اینا تا روزی 300-400 تومن هم میرسه البته روابط عمومی بالا و سر و زبون داشتن هم تاثیر داره.
به عنوان کارمند هم میشه کار کرد مثلا تو یکی از پروژه های عمرانی تهران ، یه کارشناس صنایع فارغ التحصیل دانشگاه مازندران با 2-3 سال سابقه کار اومده بود واسه استخدام، حقوق درخواستی 2.700.000 خواسته بود موافقت کردن. سمتش هم مسئول دفنر مدیریت پروژه بود. البته رزومه خوبی داشت یعنی دوره های آموزشی زیادی طی کرده بود.

ولی تنوع کاری صنایع از عمران بیشتره اصلا هم نیاز نیست حتما تو کارخونه و محیط صنعتی و تولیدی باشی اتفاقا اکثر مهندسان صنایع تو محیط های خدماتی مثل بانک و بیمه و شرکت های مشاوره ای کار میکنن.

معمولا صنایعی ها توی سمت های مثل معاون برنامه ریزی ، مدیر سیستمها و روشها ،مدیر برنامه ریزی تولید، حتی مدیر اداری و مالی مشغول میشن. بعضی ها که میرن تو کار فروش و مارکتینگ. کلا تنوع کاری زیادی داره و همه سازمان ها به نوعی نیازمند تخصص برنامه ریزی یک مهندس صنایع هستن.

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

این دوره ها ،مهم ترین و به درد بخور ترینشون کدومائن؟
زمان دوره ها چقدر طول میکشه؟

sepehr_a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

اول باید فیلد و حوزه تخصصیتون تو مهندسی صنایع رو مشخص کنید ولی به طور مشخص تسلط کامل بر مجموعه آفیس به خصوص اکسل از نون شب واجبتره و تخصص داشتن تو یکی از حوزه های زیر:

فیلد مدیریت پروژه :

دوره استانداردهای مدیریت پروژه ( درس 3 واحدی کنترل پروژه رو تو دانشگاه پاس می کنید که این دوره تکمیل کننده اونه)

دوره نرم افزار های کنترل پروژه (msp,primavera(

فیلد کیفیت

دوره های iso 9001,14001,18001 (مکمل درس مدیریت کیفیت و بهره وری)

دوره های تعالی سازمانی efqm

دوره 6 سیگما

فیلد اقتصادی-مالی

ارزیابی طرحهای اقتصادی با نرم افزار comfar (مکمل درس اقتصاد مهندسی )

دوره آموزشی تهیه طرح توجیهی کسب و کار

فیلد مدیریت

مدیریت منابع انسانی

مدیریت دانش

و...

زمان دوره ها هم متفاوته ، اینجا رو ببینید: http://tihe.ac.ir/CMS_UI/Pagecontent.aspx?id=4602

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از sepehr_a :
اول یاید فیلد و حوزه تخصصیتون تو مهندسی صنایع رو مشخص کنید ولی به طور مشخص

تسلط کامل بر مجموعه آفیس به خصوص اکسل

فیلد مدیریت پروژه :

دوره استانداردهای مدیریت پروژه ( درس 3 واحدی کنترل پروژه رو تو دانشگاه پاس می کنید که این دوره تکمیل کننده اونه)

دوره نرم افزار های کنترل پروژه (msp,primavera(

فیلد کیفیت

دوره های iso 9001,14001,18001 (مکمل درس مدیریت کیفیت و بهره وری)

دوره های تعالی سازمانی efqm

دوره 6 سیگما

فیلد اقتصادی-مالی

ارزیابی طرحهای اقتصادی با نرم افزار comfar (مکل درس اقتصاد مهندسی )

دوره آموزشی تهیه طرح توجیهی کسب و کار

فیلد مدیریت

مدیریت منابع انسانی

مدیریت دانش

و...

زمان دوره ها هم متفاوته ، اینجا رو ببینید: http://tihe.ac.ir/CMS_UI/Pagecontent.aspx?id=4602
از لحاظ درآمد و تنوع و جذابیت کاری،کدوم فیلد بهتره؟

sepehr_a

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

به نقل از ismaeel :
از لحاظ درآمد و تنوع و جذابیت کاری،کدوم فیلد بهتره؟

بازم بستگی به خودت داره مثلا یکی اصلا از بحث های مالی خوشش نمیاد نباید بره تو اون فیلد یا یکی روحیه پیگیری و مدیریت کردن نداره نباید وارد مدیریت پروژه بشه.

درآمد ها تقریبا یکسان هستن ولی حوزه کیفیت کم دردسرتره و درآمدش یه کم بیشتر هست.

البته میشه توی دو یا سه تا فیلد تخصص داشت لازم نیست حتما تو یه حوزه کار کنید

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96

لایکم که نداریم :D :لایک

پ.ن:لایک از کجا پیداش شد یه دفعه؟ :-"

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

راجب درامد یه نکته ای بگم
فاز درامدی بسته به فیلدهای مختلف فرق داره.
مثلا یه مدیر تضمین کیفیت ، حقوق بگیر محسوب میشه اول واخر. یه مدیر پروژه بسته به سطح پروژه درصدی از ترن اور مالی پروژه رو میگیره. و یه مهندس مالی میتونه روزی چند میلیون درامد داشته باشه.

اما راجب اینکه گفتن میشه توی چند فیلد تخصص داشته باشید، این حرف یه کمی جای بحث داره. چون الان انقدر صنایع پیشرفت کردن که لااقل توی بحث های صنعتی خیلیییی جا برای کار کردن هست و نمیارزه که انرژیتونو تلف کنید برای چند بخش. بهتره که یه فیلد رو بچسبید بهش و همونو تا ته برید. اینجوری درامد های سطح بالاتری هم خواهید داشت.

در حال حاضر تقریبا کامل ترین معرفی که از مهندسی صنایع هست این کتابه. این رو مطالعه کنید. داخلش علاوه بر معرفی کامل دروس کارشناسی، بحث چرخه ی شغلی مهندسی صنایع، گرایش ها، موقعیت های شغلی و برنامه پیشنهادی هم مطرح شده که میتونه خیلی مفید باشه :)
رمز فایلش هم hespride هست

fatimaaaa

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
quchan
دانشگاه
www.qiet.ac.ir
رشته دانشگاه
مهندســـــــــی صـــنـایـ

من تعریف این رشته رو خیلی شنیدم بخصوص اینکه واسه دخترا خ کار راحتتر پیدا میشه ب نسبت مهندسیای دیگه..
من ک امسال در عین ناباوری انتخاب رشته کردم :( .صنایع هم رشته اولم انتخاب کردم دعا کنید بیارمش ، حوصله ی بقیه رشته ها رو ندارم. (:|

بالا