• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ساز های کوبه ای

• شروع کننده موضوع

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
سازهای کوبه ای از قدیمی ترین سازهایی هستند که از هزاران سال پیش تمدن بشری از آنها استفاده میکرده است. اولین استفاده بشر از سازهای کوبه ای برای برقراری ارتباط راه دور بوده و بتدریج برای مراسم شادی، عزا، تشریفات مذهبی و ... از آنها استفاده شده است .

اصطلاح سازهای کوبه ای یا Percussion از ریشه Percutere لاتین به معنی to strike (ضربه زدن) است. اما در مجموع به تمامی سازهای که بوسیله ضربه زدن، تکان دادن و یا کشیدن با دست یا وسیله ای شبیه چکش، صوت تولید میکنند ساز کوبه ای گفته می شود .

گروهی از آن ها به عنوان تولید کننده ی ریتم و گروهی دیگر برای نواختن ملودی به کار می روند .

چند ساز کوبه ای :

دف :

sadzxc-97.jpg

تمبک :

tombak.jpg

نقاره :

Naghaareh.jpg

تیمپانی :

timpani.jpg

درامز :

drum%20kit.jpg

خب . این یه معرفی ُ تاریخچه ی بسیار کوتاه بود از ساز های کوبه ای .
در این تاپیک کم کم به معرفی ساز های کوبه ای می پردازیم و اگه اطلاعاتی داریم میگیم ُ سوالاتمون رو مطرح می کنیم .
امیدوارم این تاپیک کمکی باشه برای دوستانی که میخوان مشاوره برای انتخاب ساز هم بگیرن حتی ! :)
مرسی.

naseri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانـگان يك تهران
شهر
تهران
پاسخ : ساز های کوبه ای

مهشيد جون، يه توضيحي در مورد درامز و سايز ها و انواعش بده.

• شروع کننده موضوع

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

خب .مجموعه‌ ایه از طبل‌ها، سنج‌ها و چند ساز کوبه ای دیگه که یه ساز واحد رو تشکیل میدن . در موسیقی جاز ُ راک ُ پاپ استفاده میشه بیشتر . یه ساز کوبه ای که مجموعه ی اجزاش از 2 جنسه معمولا : پوستی ُ فلزی ! که فلزی ها مثلا همون سنج هست ! عکسشم که اون بالا گذاشتم !

من اطلاعات خاصی ندارم راجع به درامز .دوستانی که کار میکنند توضیح بدن بهتره . ولی فکر کنم اینجا بتونه خیلی بهت کمک کنه . (;

ــــــــــــ هیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
هنر
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از ِDiego :
مهشيد جون، يه توضيحي در مورد درامز و سايز ها و انواعش بده.
خب درام استاندارد از 5 تا طبل و 3 تا سنج درست شده که ب طور سلیقه ای میتونی تعداد اونا رو اضافه کنی!
5 تا طبل شامل 2 تا تام-تام,فلور تام و بیس کیت و یدونه اسنیر درام میشه!
3تا سنج هم شامل کرش,های هت و راید میشه!!
:D

alirezah_1377

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب ١ شیراز

يه نصيحت بتون بكنم برا ساز دف من خودم ميزدم اما يه عيبي داره صداي دف بلندترين صدارو تو سازاي سنتي داره بخاطر همين بعد از يه ساعت زدن سرتون درد ميگيره گوشاتونم شديد زنگ ميزنه خلاصي دف نرين

• شروع کننده موضوع

Mahshid.M

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از alirezah_1377 :
يه نصيحت بتون بكنم برا ساز دف من خودم ميزدم اما يه عيبي داره صداي دف بلندترين صدارو تو سازاي سنتي داره بخاطر همين بعد از يه ساعت زدن سرتون درد ميگيره گوشاتونم شديد زنگ ميزنه خلاصي دف نرين
البته هرکسی نظری داره. این جوری نصیحت نکنید خواهشا. :D یه نفر صداش رو دوست داشته باشه، چرا سراغ این ساز نره؟
من هم دف می‌زدم. اما اصلا این مشکل رو نداشتم.

+ واینکه لزومی نداره یک ساعت پشت سرهم دف زد. :D

@@sin

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
احمدی روشن
شهر
قروه
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

بین ساز های چوبه ای عاشق تمبک و دایره هستم به خصوص هکنوازی این دوتا که خیلی عالی در می اد! <D= <D=

12ss

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا
شهر
لاهیجان

من خودم تنبک میزنم ولی بدیه سازای سنتی و کوبه اینه که کسی درک نمیکنه ینی هیچ وقت مثلا تنبکو نمیتونی تنهایی بزنی جذابیت برای بقیه نداره مگر این که بخوای اینقد تند بزنی یا مدت زیادی یه ریتم 6و8 بزنی که بقیه سرحال بیان ... ولی علیرضا شما گفتی دف خیلی صداش بلنده ولی قشنگه معمولا چون تو خونه تمرین میکنیم این سازا رو من از پشتش پارچه میذارم که صداش خفه شه هر چند زیادم تاثیر نداره دف هم پشتش پنبه میچسبونن نمیدونم حالا تو چی کار میکنی ولی همیشه تو تمرین کردن این ساز من مشکل داشتم چون واقعا اعصاب همه رو بهم میزنه ... ولی اگه کسی علاقه داشته باشه حتما موفق میشه ...

alirezah_1377

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب ١ شیراز

من جاي شستيشو تو جلد پاره ميكردم از تو جلد ميزدم درضمن حلقه هشم همشو در مياووردم
:D

AriaMehr1

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
کارمانیا
مدال المپیاد
^^
دانشگاه
نمی دونم :(

ساز دف ساز محشریه ( مخصوصا که دیگه اوج بگیری )

اگه صداش برای گوش های خودتون که می زنین مشکل سازه گوش گیر هست دیگه اذیت نمی شین

اما اگه صداش دیگران رو اذیت می کنه خوب تو اتاقتون در و پنجره هارو ببندین فکر نمی کنم دیگه زیاد گیری بدن مگر اینکه اعصابه کسی خورد باشه صدا اذیتش کنه یا آخرای شب باشه (خوب تو این زمان ها تمرین نکنین )

بعدم وقتی این ساز رو شروع می کنی هم خودت حال می کنی هم کسانی که گوش میدن مخصوصا اگه رشدت خوب باشه
اما بعد از یه مدتی خانوادت چون خیلی براشون زدی و صداش به گوششون عادی میشه دیگه دوست ندارن زیاد تمرین کنی که این مشکل هم با بیشتر تو کلاس های گروهی بودن کم کم حل میشه ( تو آموزشگاه با دوستان نواختن دیگه خانواده رو اذیت نمی کنه )

مهم اینه خودتون از سازی که می زنین خسته نشین این مشکلات رو میشه حل کرد.

alirezah_1377

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دستغیب ١ شیراز

سلام كسي قيمت متوسط تمبك و تنبورو ميدونه ؟با لا اقل كدوم گرون تره؟(ميانگين قيمت يه ساز متوسط)

فرزان فرزادی

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

من هم تمبک می زنم و عاشق این سازم و به نظر من از کاملترین ساز هاست
ساز های ضربی در اوایل یادگیری خسته کنندن چون صدای جالبی نمیدن ولی به مرور زمان خیلی جذاب میشن

در مورد سوال بالا هم باید بگم یک تمبک متوسط و حتی خوب حدود 250000 تومان هستش
من خودم سازم رو پارسال 200000 تومان خریدم که الان شده 250000 و خیلی هم ازش راضیم و استادم هم گفته که صدای بسیار خوبی میده

راستی در مورد پرکاشن توضیحی ندادین
ساز جالبیه

بالا