• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آداب بحث کردن

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
پاسخ : آداب بحث کردن

به نقل از REZA73 :
میشه بیشتر توضیح بدی؟ درست متوجه نمیشم
کلامنظورم این بود که گاهی بحث کردن لازمه

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

خب جدا به شعور طرف مقابل بستگی داره اگر عناد نداشته باشه و آدمی باشه که وقتی استدلال میاری قبول کنه وعقل سلیم داشته باشه خیلی راحت میشه بحث کرد وبه نتیجه رسید .البته همیشه نتیجه اون چیزی نیست که شما مد نظرتون هست یه تامل ،یه فکر کردن در مورد عقیده خود، یه شبهه که واقعا چرا این اینجوری هست میتونه نتیجه های مفیدی از یه بحث باشه در ذهن انسان .

توی بحث هم دو تا چیز مهم هست یکی تعریف از اون مسئله هست .که ما مثلا برای آزادی یه تعریف واحدی داشته باشیم که هم من قبول داشته باشم هم طرف مقابلم وحال بتونیم بحث رو شروع کنیم پیرامون موضوع پس 1. تعریفی مشترک از تیترها وموضوعات مد نظربین دو طرف و2. قبول داشتن منابع
مثلا الان هرکی از بحارالانوار برای من حدیث بیاره خب من قبول نمیکنم چون مجلسی خودش میگه من هرچی گیر اوردم نوشتم دیگه فکر نکردم که این حدیث درست هست یانه فقط به فکر گردآوری احادیث بودم تا از بین نرن پس حتما احادیث جعلی هم داخلش هست قبلش با طرف مقابلم میرم روی منابع دیگه به توافق میرسم که معتبر باشن پس 2. منابعی که مورد قبول دوطرف باشند (حالا این منابع امکان داره افراد باشند فیلم و... باشند)

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

توى بحثاتون سعى كنيد از عبارات " شما نمى فهميد" يا "شما متوجه نيستيد" استفاده نكنيد. و به جاش از " من نتونستم منظورم رو درست برسونم" استفاده كنيد. وقتى از دو عبارت اول استفاده مى كنيد، مى تونه حساسيت طرف مقابل بحث رو بيانگيزه و باعث جبهه گيرى نادرست و نهايتاً تعصب بشه.

+ اين نكته هم توى بحث خيلى مهمه به نظر من، اين كه شما موظف نيستين فردى رو وادار به پذيرش مسئله اى كنين، حتا اگه روشنىِ روز باشه، شما صرفاً اگر دوست داريد كه درست و منطقى بحث كنيد، دلايتون رو بيان كنيد، اين كه فردى تمايل به فهميدن داشته باشه يا نه با خودشه.

:]

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

یه چیز دیگه‌ای هم که هست اینه که وقتی نمیتونیم از اعتقاداتمون دفاع کنیم ، حق نداریم از طرف مقابلمون هم بخوایم که اعتقاداتمون رو زیر سوال نبره.( یه جورایی مغلطه نکنیم ) این چیزی ـه که بارها تو بحث‌ها دیده شده...

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

سلام
خیلی وقتا پیش میاد که در مورده مسائل علمی،سیاسی،اجتماعی و... با اطرافیان بحث میکنیم..ولی بعضی اوقات،این بحث کردن به دعوا و رنجش طرفین ختم میشه و در نهایت سودی به حاله هیچکس نداره حالا،چجوری باید بحث کنیم؟ایا اداب خاصی داره؟تا چه حد باید هوای طرفه مقابل رو داشته باشیم؟اصلا همچین کاری لازمه؟ :D
یا چه وقت نباید بحث کرد؟
در کل هر انتظاری که دارید از طرف مقابله بحث رو توضیح بدین و چیزایی که یک بحث رو سودمند میکنه رو توضیح بدین.یا حتی روش شخصیتون برای بحث کردن!
و حتی خط قرمر های بحث کردن!

پ.ن:کپی کردن از سایت ها مجاز نیست،بیشتر تجربه شخصی شما مد نظره،اما اگر خوندنه کتاب یا مقاله ای رو مفید میدونید،میتونید معرفی کنید،یا قسمتی از اون کتاب یا مقاله رو قرار بدین.

m0rvarid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان مرکز طهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
تا مهر نود و دو که اومدم تجربی، المپیاد ریاضی بودم

آدم رو در رو بحث نکنه بیچاره میشه :|
ما یه اصطلاحی داریم«بحث فرسایشی» بعضی وقتا هرچقدر مینویسیم نمیتونیم منظورمونو منتقل کنیم یا بدون اینکه بفهمیم حرف تکراری میزنیم هی، چت گروهی باشه که قشنگ آدم دیوانه میشه. کلی زمان گرفته میشه نهایتا چیزی که ازش میمونه خستگی عه.
البته تو بحث رو در رو هم این مشکلا پیش میاد ولی خیلی کمتره.
منو دوستام اگه خیلی مجبور باشیم و زمانمون کم باشه با چت قضیه رو پیش میبریم وگرنه یه قرار میذاریم دور هم جمع میشیم حرف میزنیم.
بعد به نظر من اصلا لزومی نداره که یه بحث نتیجه ای داشته باشه مخصوصا تو بحثای اعتقادی؛ همین که دو طرف موقع بحث تو ذهنشون خلا ایجاد بشه و بهشون فک کنن یا بعدا برن از منبع معتبر تر تحقیق کنن کافیه. حتی تو بحثایی که حس میکنیم جوابمون کاملا درسته لزومی نداره تا قانع کردن طرف پیش بریم.
و این که من تا سیصد درصد مطمئن نشم طرف مقابل مایل به بحث کردنه و وقتش کاملا آزاده، بحث نمیکنم.
سه هزار درصدم باید مطمئن بشم که جنبه شو داره.
اگرم کسی بخواد با دعوا بحث کنه یا با توجه به سوادی که ازش سراغ دارم ادعا کنه اطلاعاتش خیلی کامله و کاملا حق با اونه و یک هزارم درصد امکان خطا نیست، سریع میگم حق با اونه و دیگه بحث نمیکنم.

+ کتاب و مقاله که نه ولی یه کارگاه هس البته من شرکت نکردم

اولین «گام» برای آزاداندیشی...

پس از برگزاری موفق چهار دورۀ قهرمانی مباحثه علمی و به دلیل تقاضای زیاد برای برگزاری دورۀ مشابهی در تابستان، سرانجام «گام» -دورۀ تابستانۀ مباحثه علمی- طراحی شد تا اردویی چند روزه در تابستان را در کنار هم تجربه کنیم.

«گام» ویژه دانش آموزان پایه‌های هشتم تا چهارم دبیرستان طراحی شده است

برنامۀ ما به طور خلاصه شامل محورهای زیر خواهد بود:
◾️ ۲۵ جلسه کارگاه آموزشی در ۶ روز:
▪️ تفکر نقاد
▪️ گفت و گو
▪️ فهم بافت
▪️ منطق (مغالطات)
▪️ سواد اطلاعاتی
▪️ فن بیان
◾️ بازی‌های جمعی متناسب با کارگاه‌ها
◾️ و در نهایت برنامۀ ویژۀ یک‌روزه‌ای که همۀ مهارت‌های بالا در آن محک زده خواهند شد
کسی اگه خواست بگه متن کاملشو واسش بفرستم یه جاهایی شو حذف کردم که خیلی قیافه ی تبلیغاتی نداشته باشه

Zahra_a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
99
رشته دانشگاه
داروسازی
بیاین دوباره راجع به این موضوع حرف بزنیم
چیکار کنیم که تو گفتگوهامون متعصب نباشیم
چیکار کنیم که بحث هامون به نتیجه و جمع بندی برسه و صرفا فقط یک گفتگو نباشه که طرفین میخوان سر به تن اون یکی نباشه و هرکدوم فقط قصد دارن دیگران رو قانع کنن و ثابت کنن که فقط حرف خودشون درسته

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
به نظر من بحث سازنده کردن؛ انتقاد باید با پیشنهاد همراه باشه و اگه می‌خوایم مخالفت کنیم اول اون پارتی از کلامِ طرف مقابل که باهاش اوکی هستیم رو بگیم بعد عدم موافقت‌مون رو بیان کنیم.
با " بلدم بلدم" و فاز تحمیل عقاید وارد بحث نشیم، اگه یه اشتباهی رخ داد بپذیریم که هیچکس بی‌نقص نیست /همه ی آدمها اشتباه می‌کنن /و هر تفکری یه باگ هایی داره.
بحث رو طوری دست نگیریم که طرف/طرفین مقابل ناک اوت شده به نظر بیاد و به ناچار تظاهر کنه که داره به ما گوش می‌ده.
وقتی قراره یه بحثی شروع ‌شه از افراد بخوایم نظرشون رو در طی این گفت‌وگو اعلام کنن ( چون تغییر می‌کنه بالاخره) و اگه فقط یه نفر قرار باشه حرف بزنه، می‌شه سخنرانی نه بحث!
درباره ی نتیجه هم، بالاخره یه جایی باید توافق شه بر سر موضوع و برای نتیجه گیری راحت‌تر بهتره بحث رو به حاشیه نکشونیم و طوری عقاید و ایده های طرف مقابل رو نکوبیم که هیچ‌جوره نشه به نتیجه رسید...

اینها فقط نظرات من بودن، طبیعیه که یسری باگ هم داشته باشن // امید است که منظورم رو خوب رسونده باشم...

zeinab_s

مُفرَد مُونّث
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1398
من به صورت موردی نظر خودمو درمورد این موضوع میگم که چجوری دو نفر با عقاید مختلف راحت بحث کنن و آخر سر هم کار به گیس و گیس کشی نرسه

1.حداقل یه نفرشون به اصول بحث کردن واقف باشه تا بحث رو درست پیش ببره
2 .اول یکم درمورد عقاید مشترکشون حرف بزنن تا بینشون یه اعتماد و توجهی نسبت به هم بوجود بیاد

3. هر دو طرف از همون اول بگن که درصورتی که حرف طرف مقابل درست تر باشه مخالفتی توی پذیرش نکنن و انعطاف پذیر باشن
4. نسبت به عقاید طرف مقابل حس تمسخر نگیرن و بپذیرن که هر کسی میتونه هر نظری داشته باشه

درکل اگه آدمای انتقاد پذیری نباشن کاریست بس صعب و دشوار :/

#خطر_ذله_شدن

بالا