• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اجبار در جهت صلاح

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
به نظرتون درسته که دولتا مردم رو مجبور به کاری کنن که به صلاحشونه؟ داخل آمریکا بحث درباره‌ي اجباری کردن داشتن بیمه‌ی خدمات درمانی برای همه بود. به نوعی که وظیفه‌ي هر شهروند باشه مشمولش بشه.

الان این کار خوبه یا نه؟ (مجبور کردن مردم برای چیزی که به صلاحشونه). معایبش چیا می‌تونه می‌شه؟ و حتی مزایای دیگش که به صورت غیرمستقیم ممکنه ایجاد بشه؟ و به نظرتون اینکارا چه حجمی از اعتراضات رو دربر خواهد داشت؟ به جز اجبار کردن، چه راه دیگه‌ای رو پیشنهاد می‌کنید؟

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام
پاسخ : اجبار در جهت صلاح

به نظر من همیشه نظرسنجی کردن و مشورت با عام جواب نمیده! من خودم این رو تجربه کردم ( مثلا میزگرد تاریخ :D) واسه همین باید افراد لایق و با تجربه بعضی تصمیم ها رو بگیرن حتی اگه اجبار کنن! اما مزایا و معایب بستگی به فردی داره که تصمیم میگیره! ممکنه طرح مثل هدفمندی یارانه ها واسه بهبود وضعیت اجرا بشه اما به ضرر مردم باشه و هیچ کاری هم نشه کرد چون حالت اجباری داره! [-(
در کُل بستگی به شخص یا اشخاص تصمیم گیرنده داره. (;

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

عالی ترین نمونه در اجباری کردن یک عمل توسط دولت رو میشه در قضیه بستن کمربند ایمنی مشاهده کرد . بطوری که این عمل نه تنها به یک فرهنگ عمومی تبدیل شد بلکه تونست سالانه چند هزار نفر که در جریان تصادفات در سراسر کشور کشته میشن رو کمتر بکنه . پس این عمل به شدت تاثیر مثبت داشت و در عین حال هزینه ای برای مردم در پی نداشت .
ولی به هر حال در حالت کلی این عمل ( اجبار در جهت صلاح) بسته به موقعیت و نوع عمل ممکنه جواب مثبت یا منفی بده . پس نمیشه به طور کلی گفت خوبه یا بده !

مهسافت

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
صنایع غذایی

در کـُل نظرِ من این ـه که چیز ـا ـیی که جامعه داره اجبار میکـُنه همون هنجار ـاِ اجتماعی یا قانون هستن که طیِ یه مدت تبدیل به هنجارِ درونی میشه . مثلِ همین کمربند که گفتند .

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

ببنیدید بعضی چیزاهستن که به جامعه ربط داره مثل وایسادن پشت چراغ قرمز،آشغال نریختن تو خیابون،سیگار نکشیدن تو مکان عمومی،... در مورد این چیزا باید قوانین محکم وثابتی وضع بشه و تو اجراشون شدیدا سختگیری بشه با این نوع اجبار کاملا موافقم.
یه چیزایی هم هستن که با اینکه به صلاح آدمه ولی به جامعه مربوط نمیشه به نظرم این نوع اجبار کاملا اشتباهه. درواقع این نوع اجبار مثل اینه که دولت به حریم شخصی افراد وارد میشه و آسایش رو از انسانها میگیره.(چیزیکه گفتم به دین این حرفا هیچ ربطی نداره و هرکشوری در هرجای دنیا این اصلو قبول داره)
به مثالی که میزنم توجه کنین:
چرا یه کارمند آمریکایی با شلوارک به محل کارش نمیره با اینکه شاید به هیچ دین و حجابی اعتقاد نداره؟جوابش قبول هنجار و قوانین جامعه ست.یعنی باتوجه به موقعیت شغلی فرد و اینکه با افراد زیادی ارتباط برقرار میکنه پوشیدن لباس رسمی و نسبتا پوشیده یه هنجار محسوب میشه و به نظرم کسیکه این هنجارو زیر پا میذاره قانون باید باهاش برخورد کنه.
همچنین اگه کسی از شدت مستی تو خیابونهای آمریکا یا یه مکان عمومی باعث آزار واذیت مردم بشه قانون باید شدیدا با این فرد برخورد کنه ولی تا وقتیکه فرد به حقوق دیگران تجاوز نکرده (هرچند به ضررش باشه) دولت حق دخالت وبرخورد قانونی رو نداره.
متاسفانه تو ایران چیزی به نام حریم خصوصی وجود نداره و دولت کم مونده وارد خونه های آدما بشه :-< :-< :-< :-< :-<.
درمورد اجبار بیمه هم به نظرمن اجبار کار درستی نیست ولی باید توصیه واطلاع رسانی بشه تا فرد با اختیار وعقل خودش به طرف اون کار بره ومتوجه بشه که به صلاحشه.
میدونین از اول ماهارو بد عادت دادن بهمون فرصت ندان که فک کنیم،که با عقل خودمون به نتیجه درست برسیم،که مغزمونو به کاربندازیم،که کار درستو از غلط بیهوده رو از مفید رو تشخیص بدیم.همه چی رو آماده بهمون میگن بدون اینکه خودمون فک کنیم.نتیجش این میشه که تو مسائلی که کسی صلاحمونو به ما نمیگه تصمیم غلط میگیریم ودچار دردسر میشیم.

• لایک
امتیازات: hinah
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Nirman Irani :
به نظر من همیشه نظرسنجی کردن و مشورت با عام جواب نمیده! من خودم این رو تجربه کردم ( مثلا میزگرد تاریخ :D) واسه همین باید افراد لایق و با تجربه بعضی تصمیم ها رو بگیرن حتی اگه اجبار کنن! اما مزایا و معایب بستگی به فردی داره که تصمیم میگیره! ممکنه طرح مثل هدفمندی یارانه ها واسه بهبود وضعیت اجرا بشه اما به ضرر مردم باشه و هیچ کاری هم نشه کرد چون حالت اجباری داره! [-(
در کُل بستگی به شخص یا اشخاص تصمیم گیرنده داره. (;
مشکل اینجاست که الان مفهوم آزادی در جامعه زیر سوال رفته. ینی آیا من اینقدر آزاد نیستم که واسه خودم تصمیم بگیرم مثلا بیمه می‌خوام یا نمی‌خوام؟

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از پویا م :
مشکل اینجاست که الان مفهوم آزادی در جامعه زیر سوال رفته. ینی آیا من اینقدر آزاد نیستم که واسه خودم تصمیم بگیرم مثلا بیمه می‌خوام یا نمی‌خوام؟

میدونی دلیل این حرفت چیه ؟ چون اطلاعات کافی در مورد فواید اجباری بودن بعضی بیمه ها نداری !
البته من نمیدونم دقیقا منظورت از بیمه چه نوع بیمه ای هست ولی من دوتا مثال میزنم ،
1. بیمه ی شخص ثالث اتومبیل : فرض میکنم جنابعالی جز قشر متوسط جامعه هستی و تو یه تصادف یه نفر رو میکشی و مقصر شناخه میشی . آیا میتونی 90 میلیون پول دیه رو بدی ؟ مطمئنا نمیتونی . اینجاست که نقش حیاتی اجباری بودن بیمه ی شخص ثالث مشخص میشه . چون اگر بیمه نباشی و توانایی پرداخت دیه رو هم نداشته باشی باید بری زندان . اینجاست که بیمه از زندان رفتن شما و ده ها مشکل قبل و بعد از تصادف جلوگیری میکنه
2.یا بیمه ی کارگر ساختمان که برای کارفرما اجباری هست و به همین صورت بالا که توضیح دادم میتونه موثر باشه

پس اجبار در بیمه کردن در این موارد هم به نفع خودت و هم جامعه ت هست و این مفهوم هیچ منافاتی با معنی آزادی نداره !

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

ببین بحث‌ها رو قاطی نکنیم. یه بحث نفع هست. یه بحث آزادی. تو داری از نظر منفعت بررسی می‌کنی این موضوع رو و از جنبه‌ی آزادی در نظرش نمی‌گیریم. من نمی‌گم به نفع نیست. اتفاقا می‌گم خیلیم به نفعه. ولی این اجبار کردنه، داره آزادی منو به عنوان یه شهروند می‌گیره! مگه هر چیزی که به نفع مردم باشه باید بیان قانونش کنن و مردم رو مجبور کنن؟ و درباره‌ی کمربند. وقتی شما تصادف می‌کنی و در اثر نبستن کمربند آسیب می‌بینی، قطعا این وسط فقط تو ضرر نمی‌کنی! خیلی اوقات کسیم که با تو تصادف کردی می‌تونه به اندازه‌ی تو ضرر بکنه! البته این دلیل اصلی تبدیل بستن کمربند به قانون نیست ولی منظورم این بودش که یه فرقایی هم بین کمربند و بیمه هست.

من الان بیمه داشته باشم یا نداشته باشم. به خودم مربوطه. ضررم بکنم فقط خودم ضرر می‌کنم. ( البته اگر در شرایطی فرد دیگه‌ای ضرر بکنه لزوما دلیل نمی‌شه این بیاد تبدیل بشه به یک قانون! )
شما استدلالت اینه که صد در صد به نفع مردمه و باید تبدیل به قانون شه. آیا هر چیزی که به نفع مردمه باید قانون شه واقعا؟!

جامعه برای اینکه پایدار بمونه باید یه حداقل آزادی هایی رو برای شهرونداش قائل بشه! کسایی که آزادی رو فدای چیزای دیگه، هر چند مهم، می‌کنن، دارن واسه‌ی جامعه‌ای تلاش می‌کنن که قراره ناپایدار بشه.

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از پویا م :
ببین بحث‌ها رو قاطی نکنیم. یه بحث نفع هست. یه بحث آزادی. تو داری از نظر منفعت بررسی می‌کنی این موضوع رو و از جنبه‌ی آزادی در نظرش نمی‌گیریم. من نمی‌گم به نفع نیست. اتفاقا می‌گم خیلیم به نفعه. ولی این اجبار کردنه، داره آزادی منو به عنوان یه شهروند می‌گیره! مگه هر چیزی که به نفع مردم باشه باید بیان قانونش کنن و مردم رو مجبور کنن؟ و درباره‌ی کمربند. وقتی شما تصادف می‌کنی و در اثر نبستن کمربند آسیب می‌بینی، قطعا این وسط فقط تو ضرر نمی‌کنی! خیلی اوقات کسیم که با تو تصادف کردی می‌تونه به اندازه‌ی تو ضرر بکنه! البته این دلیل اصلی تبدیل بستن کمربند به قانون نیست ولی منظورم این بودش که یه فرقایی هم بین کمربند و بیمه هست.

من الان بیمه داشته باشم یا نداشته باشم. به خودم مربوطه. ضررم بکنم فقط خودم ضرر می‌کنم. ( البته اگر در شرایطی فرد دیگه‌ای ضرر بکنه لزوما دلیل نمی‌شه این بیاد تبدیل بشه به یک قانون! )
شما استدلالت اینه که صد در صد به نفع مردمه و باید تبدیل به قانون شه. آیا هر چیزی که به نفع مردمه باید قانون شه واقعا؟!

جامعه برای اینکه پایدار بمونه باید یه حداقل آزادی هایی رو برای شهرونداش قائل بشه! کسایی که آزادی رو فدای چیزای دیگه، هر چند مهم، می‌کنن، دارن واسه‌ی جامعه‌ای تلاش می‌کنن که قراره ناپایدار بشه.

وقتی قانونی اجباری باشه و در عین حال به نفعت هم باشه آزادیت صلب نمیشه
من نمیگم هر چیزی که به نفع مردم هست رو باید قانون کنن . مثلا ورزش کردن به نفع همه است ولی قانونی وجود نداره که ورزش کردن رو اجبار کنه
برعکس چیزی که به ضرر مردمه باید انجام ندادنش قانون بشه !
مثلا سیگار کشیدن به ضرر شخص و جامعه است برای همین دولت ها میان سیگار کشیدن در ادارات و اماکن عمومی رو ممنوع میکنن ولی در عین حال مجبورت نمیکنن که کلا سیگار رو بزاری کنار (میتونی تو خونه بکشی مثلا)
پس این موضوع هیچ ربطی به نقض آزادی ای که شما ازش حرف میزنی نداره !

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

ب نظر من در هر صورتی فرهنگ سازی بهترین راهه.....
اجبار هیچ مشکلی رو حل نمیکنه.....

Pedram.fe

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نیو نیشابور سیتی
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

غیر از اجبار راه های دیگه ای هم هست. مثلا درونی سازی که همه حرفشو میزنن الان
اما گاهی وقتا زمان و سرمایه ی کافی نداریم و اگه بخواییم راه های دیگه رو (یا به اصطلاح انسان دوستانه تر رو :-?) به کار بگیریم ممکنه ضرر بزرگی رو متحمل بشیم.
مثالش همین بستن کمربند میتونه باشه که ممکنه در مدت زمانی که داره درونی سازی میشه جون بسیاری از دست بره!

در مورد بیمه، پویا میگه ممکنه ازادی رو از شهروندان بگیره که البته به نظر من این یه مسئله ی حیاتی نیست که اگه مثلا ازادی در این مورد از مردم گرفته بشه، مردم ضرر میکنن و از ارمان های انسانی دور میشیم و ...(اوهوع :-"). در حالی که میشه با اجبار کردن این مورد منافع بیشتر و با ارزش تری رو به دست اورد.
ضمن این که به نظر میرسه خیلی از افراد جامعه با این اجبار موافق باشن و عده ی کمی مخالف باشن و نگران ازادیشون. پس در مجموع به نفعه (به نظرم!)

البته اگر این اجبار موازی با درونی کردن و راه های کمتر خشن (از دیدگاه برخی!) باشه، بهتر میشه.

• لایک
امتیازات: NEO

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ
ﭘﺎﺳﺦ : ﺍﺟﺒﺎﺭ ﺩﺭ ﺟﻬﺖ ﺻﻠﺎﺡ

بنظرم نمیشه اجبار رو برای اصلاح بطور کامل در زمینه سیاه یا سفید بودنش فتوا داد،اونچه که میشه گفت در هر مورد خاصه،کل کار از نظر من میتونه درست یا غلط باشه
درستش مث مثال کمربند خواهد بود،اما باید توجه کرد که اجبار نباید طوری بشه که از حد بگذره و باعث ایجاد حس محدودیت در زندگی عادی افراد دخالت و بسته بودن جامعه باشه،چنین چیزی که احساس بشه جامعه بستس خیلی بده از نظرم من غیر مستقیم رشد و اشتیاق جامعه سرکوب میشه،اما در حد متعادلش و در جای درستش خیلی میتونه خوب باشه،البته در مسیله بیمه اگه شهروند اونجا بودم حرکت بیخودو اجبار بیخودوی میدونستمش و بهش تن نمیدادم

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

اجبار در بعضی از منافع جمعی باید باشه . مثلا مثالی که آورده شد از بیمه . مثلا بیمه ی شخص ثالث برای اینه که اگر شما با کس دیگه ای تصادف کردید و مثلا باید دیه میدادید (که احتمالا نمی تونید پرداختش کنید ) بیمه حق خسارت دیده رو بده . و این قضیه اصلا آزادی کسی رو نمی گیره . تعریف پذیرفته شده از ازادی اینه که : شما حق آزادی دارید تا زمانی که حق آزادی دیگران رو نگیرید . اگر این قانون نباشه مثلا شما تصادف می کنید . پول خسارت یا دیه هم ندارید ، به عنوان مجازات بدهکاری میرید زندان اما فرد خسارت دیده خسارتش با اینکار جبران نمیشه و این ضرر هست برای اجتماع . اینجاست که بیمه نداشتن شما داره حق یه نفر در دریافت خسارت (در واقع پس گرفتن مالش) رو ضایع می کنه و این به نوعی نقض حق ازادی اون محسوب میشه .
البته چنین اجبار هایی وقتی ایجاد میشه باید مردم توجیه بشن و توی رسانه ها به مردم اطلاعات کافی در مورد تصمیم بدن . اگر نه هر اجباری برای افراد بد تلقی میشه .
راه تربیت اجتماعی و همون درونی کردن ارزش هم هست که اتفاقا دولت ها میتونن تا حدی بهش جهت بدن و بدون اجبار و با سیاست هایی که اعمال می کنن به درونی سازی یه ارزش کمک کنن ، اما در بعضی موارد مدت طولانی می خواد که طی اون مدت ضرر زیادی به اجتماع میرسه و مسئله مورد نظر هم سلیقه ای نیست اعمال اجبار میتونه موثر تر باشه و ضرری هم نداره .

اما یه سری اجبار هست که در مسائل شخصی افراده مثلا طرز فکر و عقیده . بعضی ها معتقدن داشتن یک عقیده به نفع جامعه هست و باعث میشه فرهنگ بهتری ایجاد بشه اما چنین اجباری بسیار سلیقه ایه و نمیشه به صورت قانون کلی درش آورد . به نظر من در مسائل فرهنگی راه اجبار تقریبا هیچ وقت جواب نمیده . علاوه بر جواب ندادن نقض آزادی شخصی هم هست .

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

من به وجود ذهن برتر توی جامعه معتقدم. یعنی افراد با طرز تفکر و اندیشه ی نو که بین سطر ها رو می خونن و نکاتی که جا مونده رو می بینن. در مورد اجبار هایی مثل بیمه و قوانین راهنمایی صحبت شد. ولی در مورد اجبار فرهنگی چه طور؟
به نظر من همیشه باید افراد الیتی در جامعه باشن که فرهنگ رو تغییر بدن و این تغییر گاهی حتی می تونه با اجبار همراه باشه. شکل پسندیده تری از این مسئله ایجاد ممنوعیت های فرهنگیه که با حقوق بشر در تناقضن. مثل ختنه دختران و یا زنده سوزی. ممنوعیت این ها هم به هر حال نوعی اجبار فرهنگیه نه؟ چیز هایی که زمانی جز فرهنگ اکثریت مردم بودن و حالا با اجبار سعی در ممنوعیت اون داریم. چون با شرایط جدید سازگاری ندارن و خشونت طلبانه تعبیر می شن.
اما در مورد انواع دیگرش چه طور؟ به نظر من بد نیست که گاهی اجبار های فرهنگی که از سوی قشر روشن تر جامعه صلاح دونسته می شن ایجاد بشه. شاید این جمله حساسیت بر انگیز باشه و آزادی مردم رو زیر سوال ببره. اما واقعیت اینه که فرهنگ ها باید تغییر کنن و نظم جدیدتر بر جامعه حاکم بشه و این می تونه گاهی با کمک اجبار به دست بیاد. اجباری که توسط افراد نخبه ی جامعه تشخیص داده شده. نمی شه سرنوشت یک فرهنگ رو صرفا دست خرد جمعی که می تونه نسبت به شرایط امروزی به شدت خطا پذیر باشه سپرد.

Persian Knight

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اسفراین
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر/سخت افزار

ببینید در هر زمینه ای یه تعدادی نخبه وجود داره حالا اگه ما میخوایم اصلاحی انجام بدیم بهترین کار اینه ک نظر نخبگان رو بپرسیم.
مثلن در زمینه کمربند ایمنی ک گفته شد خب هیچ کارشناسی نیست ک بگه کار بدیه یا حتی بگه کار خوبی نیست ولی در موردی ک موضوع برمیگرده ب مسائلی مث پوشش و عقاید خب اختلاف نظر هم بین صاحب نظران بوجود میاد ... حالا یکی میگه خوبه یکی میگه بده
پس بنظرم بهترین کار اینه ک در مواردی ک اکثر قریب باتفاق صاحب نظران در اون حوزه (نه مردم) اجبار رو اعمال کنیم ولی در مواردی ک اختلاف نظر وجود داره اجبار درست نیست.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

مثل نظر خیلی های دیگه اجبار گاهی اوقات لازمه. البته این اجبار تا موقعی مناسب هست که آزادی رو سلب نکنه. در واقع به عقاید و نظرات اون شخص و مردم تجاوز نشه.
در مورد بیمه هیچ تجاوزی به حقوق و عقاید نمیشه بنابراین کار درستیه. درکل در مواردی که اگر رعایت نشه به حقوق بقیه آسیب زده میشه باید اجبار کرد. اما مثلا در خصوص بحثی مثل حجاب اجباری نباید باشه. ( البته منظورم از حجاب روسری و چادره فعلا )
درخصوص حرف احمد هم بگم که تا حدودی حرفت درسته . اما فرض کن که تمام اون صاحب نظرا در کشور مثل کشور ما بشن افرادی که روی دین اسلام تعصب فراوان دارند و حتی اگه یه نفر بیاد بگه که آقا این یه کتاب که توش نوشته غیر مسلمون ها حق ندارند رانندگی کنند و اون صاحب نظران هم قبول کنند و به صورت قانون درش بیارن ( برفرض ها :-" ) به نظر شما اینجا درسته که بگیم اونا صاحب نظرند و هرچی میگن درسته و باید اجرا بشه؟؟

arvin.a

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از پویا م :
به نظرتون درسته که دولتا مردم رو مجبور به کاری کنن که به صلاحشونه؟ داخل آمریکا بحث درباره‌ي اجباری کردن داشتن بیمه‌ی خدمات درمانی برای همه بود. به نوعی که وظیفه‌ي هر شهروند باشه مشمولش بشه.

الان این کار خوبه یا نه؟ (مجبور کردن مردم برای چیزی که به صلاحشونه). معایبش چیا می‌تونه می‌شه؟ و حتی مزایای دیگش که به صورت غیرمستقیم ممکنه ایجاد بشه؟ و به نظرتون اینکارا چه حجمی از اعتراضات رو دربر خواهد داشت؟ به جز اجبار کردن، چه راه دیگه‌ای رو پیشنهاد می‌کنید؟

بزرگترین ضررش اینه که مردم حس استقلالشون رو از دس میدن ولی خوب بعضی هاشم واجبه مثلا چه میدونم همن معاینه فنی میدونید اگه نباشه آمار تصادف چه قدر میره بالا به نظرم به جای این کار ها باید فرهنگشو رواج داد...

• لایک
امتیازات: igin
بالا