• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش خط تـــحــریـــری

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : آموزش خط تـــحــریـــری

به نقل از مَـهـدی :
آقا من نفمیدم ، چی شد ؟ :D
الان "س" به "ا" وصل شده نمیشه کشیدش؟ چرا ؟
درست مطمین نیستم که قاعده ی خوشنویسی عه یا غلط املایی محسوب میشه ولی فکر میکنم غلط املایی عه. :D

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

آقا این سحر چرت می‌گه. :د
"س" و "ش" هنگام اتصال به الف کشیده می‌شن؛ خوبم کشیده می‌شن!
نه تنها "س" و "ش"، بلکه داخل خیلی از اتصالات صعودی دیگه که به حرفی غیر از الف منتهی می‌شن هم می‌شه از کشیده استفاده کرد. مخصوصاً وقتی قبل از "س" و "ش" دندونه باشه یا الف "ل" و "ک"، ساختار زیبایی رو به وجود میاره.

نمونه‌های کشیده:

khat_2.jpg

ضمناً کشیده‌هات تشکیل شده از یه خط صافن! کشیده نزول، سطح و صعود داره، فضا نیاز داره، ترکیبش اهمیت داره و نباید داخل دوتا کلمه‌ی پشت سرهم از کشیده استفاده کرد.

khat_1.jpg

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

ویرایش: همین الآن یه قسمتایی از کتاب کشیده که نویسنده‌ش امیراحمد فلسفی ـه رُ خوندم.راجع به این چیزی نگفته بود.یا من اشتباه یادمه یا معلممون اشتباه می‌گفته. :د

خودتم چرت می‌گی کیندر. :D

Forough

::باران::
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ارومیه/ تبریز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه تهران

بنظر من هر کی میخواد خطش خوب شه از رو بخوانیم ابتدایی مشق بنویسه :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

"س" و "ش" هنگام اتصال به الف کشیده می‌شن؛ خوبم کشیده می‌شن!
ولی توی کلمه‌ای مثِ «سارا»، «س»ش کشیده نمی‌شه تا جایی که یادم ه :-? می‌شه؟ نمی‌شه :-? :-"

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

در مکاتب خطاطی که بودیم "-: به ما می‌گفتن اصولاً اول و آخِر جمله رو اگه کلمات کش‌دار، پتانسیلِ بودن داشتن ((: اینارو به کار نبرید. در عوض اینارو در وسط جملات به‌کار ببرید.استفاده از کلمات جمع‌وجور در کناره‌های جمله نوعی کادربندی به نوشته میدن و زیبایی مضاعف گیرمون میاد.
#روشنگر ضمیمه‌ای

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

نه اون که کلماتِ اوّل و آخر ترجیحاً کشیده نباشن رو که می‌دونم :-" مثل‍اً اگه وسطِ جمله، توی یه کلمه‌ای «س»/«ش» قبل از خودشون به چیزی نچسبیده‌بودن و بعدشون به «الف» چسبیده‌بود، می‌شه کشیدش؟ چیزی که یادم ه این ه که نمی‌شه :-? می‌شه؟ روشن‌گری مضاعف کنید خل‍اصه. :-"

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب مثلاً «ساعت» : من اگه بخوام «سين» رو بكشم، خب بعدش «ت» داريم كه خودش كشيدگي مادرزادي داره "-: بعد هي بكش بكش ميشه و نوشته زشت ميشه و حالت پُز روشنفكري ميگيره ((:
ولي مثلاً «ساعد» : من تو نسخه خطي حافظ ديدم كه «سين» رو براي «ساعد» و «ساق» توي «دستم اندر ساعد ساقي سيمين ساق بود» كشيده بود. ولي ساقي و سيمين رو نكشيده بود. ميتونست نكشه و اونا رو بكشه.
كلاً يه چيز سليقه اي ـه. به شرطي كه افراط و تفريط و شلوغ كاري و اين صحبتا نباشه.
#روشنگري مضاعف

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

به نقل از ارغوان :
توی یه کلمه‌ای «س»/«ش» قبل از خودشون به چیزی نچسبیده‌بودن و بعدشون به «الف» چسبیده‌بود، می‌شه کشیدش؟ چیزی که یادم ه این ه که نمی‌شه :-? می‌شه؟ روشن‌گری مضاعف کنید خل‍اصه. :-"

تو اون کتابه چیزی ننوشته بود به نظرم واسه رعایت زیبایی نوشته‌س. :-?

به نقل از بـهراد :
خب مثلاً «ساعت» : من اگه بخوام «سين» رو بكشم، خب بعدش «ت» داريم كه خودش كشيدگي مادرزادي داره "-: بعد هي بكش بكش ميشه و نوشته زشت ميشه و حالت پُز روشنفكري ميگيره ((:

کشیده‌ی اجباری البته. :-" تو نوشته حتی دو کلمه کنار هم یا زیر هم رُ واسه رعایت زیبایی نمی‌کشن.کشیده‌ی اجباری هم که اگه تو کلمه‌ای باشه حرف دیگه‌ای اش رُ نمی‌کشیم.

بالا