• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زمان و مکان پیدایش اولین انسان

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
آیا بر اساس شواهد و مستندات علمی میشه زمان و مکان پیدایش اولین انسان رو به طور دقیق مشخص کرد ؟
اصلا شواهد علمی ای هم در این رابطه وجود داره ؟ یا فقط میشه با حدس و گمان جواب داد ؟

elahe

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
بندرعباس
پاسخ : زمان و مکان پیدایش اولین انسان

هومواركتوس يا همان انسان راست قامت نخستين بار در حدود 8/1 ميليون سال پيش بر روي زمين پديدار شد.سنگواره او به نام انسان جاوه و انسان پكن در موزه نگهداري مي شود.انسان جاوه از اين جهت اهميت دارد كه تا مدتها تصور مي شد كه اين انسان نما حلقه گمشده تكاملي بين ميمون و انسان است.هومو اركتوس تا هفتصدهزار سال قبل مي زيسته است. او نخستين انسان نمايي بود كه با آتش آشنا شد،چرا كه در غار "جوكوتين" آثاري از اجاق هاي دست ساز و استخوان هاي حيوانات شكار شده مربوط به زمان حيات اين انسان يافته اند.

http://razhayedel.blogfa.com/post-187.aspx

شقایق.س:مطالب اضافه شد!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

آیا این تعریفات با باور های اعتقادی ما و سایر ادیان درباره حضرت آدم در تضاد نیست ؟ :-?

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

دقیقاً!
درضمن یکی از دغدغه های ذهنی من اینه که انسان نخستین(با اون تعاریف خودش)با نخستین انسان(که حضرت آدم باشه)چه تفاوتی میکنن؟

Blest Girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
هوش مصنوعی و رباتیک

خب البته تو یکی از ایه های سوره ی بقره (تو جز 1) ب این موضوع اشاره شده ک ملائکه ب خدا گفتند ک مگر ستم و خونریزیِ انسان های قبل از حضرت ادم نبود ک حالا هم میخای ادم رو بیافرینی ، ما ک تمام وقت داریم عبادتت میکنیمو ...(بقیه داستانو میدونید دیگه...
خب توی تفسیرا فک میکنم چیزای مختلفی اومده ک یکیش اینه ک اون موجودات ادم نبودن،ی سری موجود بودن روی زمین ک ملائکه از اونا یاد کردن،ی ایده ی دیگه اینه ک اونا انسان هایی بودن ولی تکامل نیافته و با جنگ و ستم روی زمین زندگی میکردن، و الان ی لغتی ب اسم (ببخشید البته) نسناس ک ب کار میره گاهی اشاره ب همون انسان های ما قبل ادم داره ک از قرار معلوم خیلی وحشی بودن...
پس میتونه با اعتقادات دینی ِ ما در تناقض نباشه.

فک کنم توضیح کامل بود.(؟)

دقیقا ایه 30 سوره ی بقره:
" و هنگامی ک خداوند ب فرشتگان فرمود:همانا میخواهم(موجودی از جنس بشر بیافرینم و او را بعنوان جانشین و)نماینده ای در روی زمین قرار دهم.
(فرشتگان با توجه ب ذهنیتی ک از انسان های فسادگر قبل از حضرت ادم داشتند با علم محدودشان،خیال کردند ک این انسان نیز همانند انسان های قبلی اهل فساد و خونریزی خواهد بود و شایستگی مقام خلافت و جانشینی خداوند را ندارد و از طرفی خودشان را برترین موجود برای پرستش و عبادت الهی می پنداشتند بنابراین فرشتگان) گفتند: (خدایا) ایا در روی زمین کسی را بعنوان خلیفه قرار میدهی ک فساد و خونریزی کند در حالی ک ما ب ستایش و پرستش تو مشغولیم و تو را (از هر عیب و نقص) ب پاکی یاد میکنیم.
(خداوند در جواب اعتراض فرشتگان) فرمود:قطعا من (از اسرار و حکمت افرینش ادم و استعداد ها و لیاقت و برتری او چیزهایی) میدانم ک شما (فرشتگان) ان (مسائل پشت پرده و اسرار خلقت ادم ) را نمی دانید (و شما شایستگی خلافت و استعداد های او را ندارید)
قسمت های تکمیلی داخل پرانتز از تفسیر نمونه-نور و قاموس قران

kosar abdeyan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
miandoab
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه

حالا بچه ها من یه چیزی بگم؟استادای تبریز تو دانشگاها دارن تحقیق می کنن که احتمال داره آدم تو میاندوآب پا گذاشته باشه چرا؟چون می گن تو بین النهرین بود بین النهرین هم اسم شهر نیس که یه جایی بین دو آبه تو جهان هم چند تا جا با این مشخصات وجود داره که یکیش هم میاندوآبه.حالا من هم شنیدم سند معتبری ندارم

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

بین النهرین مهد تمدن بشریت و نقطه ی شروعی برای انسان بوده . پس دور از انتظار نیست که اولین انسان یا اولین گروه از انسان ها در این منطقه پا به حیات گذاشته باشند .
ضمن اینکه راجب به پست Blest Girl اگر تفسیری از این آیه هم میذاشتی بد نبود

PARIZADSIRJANI

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تبریز
شهر
تبریز

مگه اولین انسان‌ها آدم و حوا نبودن ؟

× پست شما به فارسی برگردانده شد ، فینگلیش خلاف قوانین فروم است .

Blest Girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
هوش مصنوعی و رباتیک

من الان د
به نقل از NEO :
بین النهرین مهد تمدن بشریت و نقطه ی شروعی برای انسان بوده . پس دور از انتظار نیست که اولین انسان یا اولین گروه از انسان ها در این منطقه پا به حیات گذاشته باشند .
ضمن اینکه راجب به پست Blest Girl اگر تفسیری از این آیه هم میذاشتی بد نبود
من الان این پست رو دیدم
اون قسمتای داخل پرانتز ،همه تفسیرن دیگه،ینی چی تفسیر میذاشتم؟ :-?
از یه قرانی نوشتم که تفسیر داشت تو ترجمه ش،اگه میخواید که از یه تفسیر جداگانه باشه باید بگم که خوندم ی تفسیر ولی مطالب کمی پراکنده بود،اگر بخواید و حوصله داشته باشید میذارم

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

منم یه سوال دارم:
آیا واقعا این نظریه که انسانها ازشامپانزه ها به وجود اومدن رد شده؟
اگه رد شده پس انسانها ازکجا اومدن؟
اگه رد نشده پس قضیه آدم وحوا چیه؟ :-/ :-/ :-/

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

تفسیر بخشی از ایه : در اين آيه و آيات بعد، مسأله‏ى خلافت انسان در زمين مطرح مى‏شود كه نگرانى فرشتگان از فسادهاى بشر و توضيح و توجيه خداوند وسجده‏ى آنان در برابر نخستين انسان را بدنبال دارد.
فرشتگان، يا از طريق اخبار الهى ويا مشاهده‏ى انسان‏هاى قبل از حضرت آدم عليه السلام در عوالم ديگر يا در همين عالم ويا به خاطر پيش‏بينى صحيحى كه از انسان خاكى ومادّى وتزاحم‏هاى طبيعى آنها داشتند، خونريزى وفساد انسان راپيش‏بينى مى‏كردند.
دو تا فرضیه میتونیم بدیم؛
1. یکی اینکه قبل از حضرت آدم انسان هایی وجود داشتن ک اینجا باز سوال پیش میاد، منظور از عوالم ِ دیگه چیه؟ ینی آدم فضایی ها؟
2. فرضیه دوم اینکه ملائکه فقد پیش بینی میکردن که همچین اتفاقی بیفته و هیچ چیز معلوم نبوده.
به نظر من فرضیه اول دُرُس تر در میاد، چه به ایات نگاه کنیم چه به فرایضی که از طرف انسان ها گفته شده.
در مورد زمانُ مکان هم، که کسی زیاد راجع بهش حرف نزده تا الان :D، فرضیه های مختلفی هس دوباره،
در مورد مکان، اگه نقاشیای قدیمی روی غارها رو مورد بررسی قرار بدیم، میبینیم قدیمی ترین ها تو افریقا،فرانسهُ ایتالیاو حتی یکیشونم تو ایران پیدا شده، (اسم این غارُ یادم نمیاد، فقد میدونم تو استان ِ گلستانه، یادم اومد ادیت میکنم)
در مورد زمان پیدایش هم حدودا 10000 سال پیش بوده، حالا دقیق ِ دقیقشُ نمیدونم.

maria16

Unknown
نام مرکز سمپاد
1
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1398

به نقل از Sevda Gholami :
منم یه سوال دارم:
آیا واقعا این نظریه که انسانها ازشامپانزه ها به وجود اومدن رد شده؟
اگه رد شده پس انسانها ازکجا اومدن؟
اگه رد نشده پس قضیه آدم وحوا چیه؟ :-/ :-/ :-/

نه این نظریه که انسان از شامپازه تشکیل شده و تکامل یافته تو اسلام رد شده

انسان تکامل یافته ی یه سری شامپانزه هاس و اینو شواهد زیستی و زمین شناسی و ... معلوم کرده

انسان در مقایسه با میمون مغزش کامل تره.. میتونه رو 2 تا پا راه بره و از کودکش مراقبت بیشتری میکنه

حالا این آدم و حوا : تو اسلام میگن انسان از خاک تشکیل شده و روح خدا توش دمیده شده

تو فک کن موقعی که پیامبر تو عرب جاهلیت اومد بهشون بفهمونه شما ها انسانید و عقل دارید

نمیتونس بیاد بگه که شما از شامپانزه هایید و .... تکامل یافتین و یه سری کروموزاتونو اینا پیچیده تر و ... ایناس

فک کن وضعشون خراب تر میشد بخدا

ولی همینکه میگه روح خدا تو شماس بازم اونا یه ذره درکشون بالاتر میره

نمیدونما اطلاعات من درین حد بود!!!!!!! اگه اشتباهه اشتباهمو اصلاح کنین!!!!!

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Blest Girl :
من الان دمن الان این پست رو دیدم
اون قسمتای داخل پرانتز ،همه تفسیرن دیگه،ینی چی تفسیر میذاشتم؟ :-?
از یه قرانی نوشتم که تفسیر داشت تو ترجمه ش،اگه میخواید که از یه تفسیر جداگانه باشه باید بگم که خوندم ی تفسیر ولی مطالب کمی پراکنده بود،اگر بخواید و حوصله داشته باشید میذارم

فرضیه های جالبی بود .

به نقل از خاطه ره :
تفسیر بخشی از ایه : در اين آيه و آيات بعد، مسأله‏ى خلافت انسان در زمين مطرح مى‏شود كه نگرانى فرشتگان از فسادهاى بشر و توضيح و توجيه خداوند وسجده‏ى آنان در برابر نخستين انسان را بدنبال دارد.
فرشتگان، يا از طريق اخبار الهى ويا مشاهده‏ى انسان‏هاى قبل از حضرت آدم عليه السلام در عوالم ديگر يا در همين عالم ويا به خاطر پيش‏بينى صحيحى كه از انسان خاكى ومادّى وتزاحم‏هاى طبيعى آنها داشتند، خونريزى وفساد انسان راپيش‏بينى مى‏كردند.
دو تا فرضیه میتونیم بدیم؛
1. یکی اینکه قبل از حضرت آدم انسان هایی وجود داشتن ک اینجا باز سوال پیش میاد، منظور از عوالم ِ دیگه چیه؟ ینی آدم فضایی ها؟
2. فرضیه دوم اینکه ملائکه فقد پیش بینی میکردن که همچین اتفاقی بیفته و هیچ چیز معلوم نبوده.
به نظر من فرضیه اول دُرُس تر در میاد، چه به ایات نگاه کنیم چه به فرایضی که از طرف انسان ها گفته شده.
در مورد زمانُ مکان هم، که کسی زیاد راجع بهش حرف نزده تا الان :D، فرضیه های مختلفی هس دوباره،
در مورد مکان، اگه نقاشیای قدیمی روی غارها رو مورد بررسی قرار بدیم، میبینیم قدیمی ترین ها تو افریقا،فرانسهُ ایتالیاو حتی یکیشونم تو ایران پیدا شده، (اسم این غارُ یادم نمیاد، فقد میدونم تو استان ِ گلستانه، یادم اومد ادیت میکنم)
در مورد زمان پیدایش هم حدودا 10000 سال پیش بوده، حالا دقیق ِ دقیقشُ نمیدونم.

درباره آیه ای که گذاشتی : پس در واقع اینجور برداشت میشه که قبل از ادم (ع) انسان یا شبه انسان هایی بودن .
حالا ما کاری به اونا نداریم بحث اصلی ما خود حضرت آدمه

ayda

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز.زنجان.تهران.ارومیه.ازمیر.آنکارا :))
رشته دانشگاه
معماری

بحث جالبی بود...در راستای این بحث می خواستم یه مطلبی رو از یه سایتی بنویسم اینجا

24000 سال قبل گونه ما تنها گونه انسان ها روی زمین نبودند انها هبیت دیگری به نام neanderthals ها داشته اند که شاید تا 12000 سال قبل زندگی می کرده اند.سوال اصلی اینه که چرا اونا منقرض شدن و ما نشدیم؟ ایا ویروس یا یک تغییر ناگهانی انها را کشته است؟ یا این که ما انها را کشته ایم؟!
و در اخر سوالی که مطرح می شه این که ایا ما هممون از یک زن و مرد واحد به وجود اومدیم؟یا گونه های مختلف؟!؟
منبع livescience.com

پ.ن :بابت ترجمه داغونم پیشاپیش معذرت می خوام :(

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

در رابطه با زمان پیدایش هوموساپینس، باید گفت که حدود 200 هزار سال پیش به وجود اومدند.
ولی گونه هایی مثل هومینین ها که خویشاوندی بیشتری نسبت به شامپانزه ها با انسان ها دارند، سنگواره هایی از آن ها که تا 6/5 میلیون سال قدمت دارند هم پیدا شده است.و نئاندرتال ها هم جزو هومینیون ها بودند.
و قدیمی ترین سنگواره های کشف شده انسانی هم در دو ناحیه مختلف اتیوپی با قدمت 160 و 195 هزار سال پیدا شده اند.

منبع:بیولوژی عمومی ( کمپبل )
فصل 34، مهره داران، صفات اشتقاقی انسان به بعد
در ترجمه فارسی:صفحات 906، 912

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)

قدیمی ترین بقایای انسان های نخستین توی افریقا پیدا شده که با توجه به شباهت فوق العاده زیادشون از همه لحاظ و... متوجه میشییم که اجداد ما هستن.کاملا مشخصه که این حرف با باور دینی مبنی بر جفت اولیه انسان تناقض داره و جای تعجب نیست!این حرف که گونه ای بزرگ از یک جفت به وجود بیاد کاملا غیر علمیه! البته توقعی هم نمیشه از این ادیان داشت! حرفهایی مثل اشاره قران به این موضوع کاملا بی پایه و اساسن چون اینگونه تفاسیر فقط منتظر یافته های علمی و سپس زوری جا دادن اون در قران هستن!البته لازمه یاداوری کنم که شامپانزه ها عموزاده های ما هستن و نه اجدادمون!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399

آیا این تعریفات با باور های اعتقادی ما و سایر ادیان درباره حضرت آدم در تضاد نیست ؟ :-?
یک اینکه ده ها نوع انسان داریم و نمیشه گفت آدم و حوا اولین کدوم بودن.
دوم این که سوالت یه کم گنگه.تعریفت از انسان چیه؟ دو پای شکارچی؟ عاقل متمدن؟ اول باید مشخص بشه.بعدشم این که شاید به جواب خیلی نزدیکی برسیم ولی نمیشه گفت درسته.چون ممکنه یه فسیل زیر زمین باشه که از قدیمی ترین فسیل یافت شده قدیمی تر باشه.

Asdfghjk

...
نام مرکز سمپاد
...
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
آیا بر اساس شواهد و مستندات علمی میشه زمان و مکان پیدایش اولین انسان رو به طور دقیق مشخص کرد ؟
اصلا شواهد علمی ای هم در این رابطه وجود داره ؟ یا فقط میشه با حدس و گمان جواب داد ؟
طبق نظریه فرگشت اولین انسان اصلا وجود نداشته تکامل اونقدر تدریجی و اهسته بوده که تعیی اولین انسان غیر ممکنه . شما از نسل پدرومادرتونید و پدرو مادرتون هم از نسل پدرو مادرشون و اگه همینجوری یکی یکی پیش بریم هیچ تفاوتی احساس نمیشه اما اگه مثلا یهویی بریم به چند ملیون سال پیش و عکس اجدادمون ببینیم خیلی شبیه شامپانزه های امروزیه و اگه بریم به مثلا 185 ملیون سال پیش اجدادمون شاید یه ماهی غول پیکر تو دریا بوده!!!!!!!شما هیچوقت نمیتونین بگین مثلا دقیقا کی وارد نوجوانی یا جوانی شدین مثلا بگین از این ساعت و دقیقه و ثانیه من نوجوان بودم وبعدش شدم جوان !!!!! تغییرات اونقدر تدریجیه که اصلا متوجه هیچ چیز نمیشن نمیتونیم بگیم مثلا از جد صدهزارویکم میمون بودیم بعد از اون به بعدش شدیم انسان !!!!!! درضمن نظریه فرگشت نمیگه ما از جد شمپانزه هاییم بلکه میگه ما و اونا از یه جد مشترک به وجود اومدیم ...

stanly1

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب(قبلا)
شهر
شیراز-الان کیف(پایتخت اوکراین)
یک اینکه ده ها نوع انسان داریم و نمیشه گفت آدم و حوا اولین کدوم بودن.
دوم این که سوالت یه کم گنگه.تعریفت از انسان چیه؟ دو پای شکارچی؟ عاقل متمدن؟ اول باید مشخص بشه.بعدشم این که شاید به جواب خیلی نزدیکی برسیم ولی نمیشه گفت درسته.چون ممکنه یه فسیل زیر زمین باشه که از قدیمی ترین فسیل یافت شده قدیمی تر باشه.
ما یک جفت ناندرتال نداشتیم که بچشون یهو هموساپینس شه! پس حرف زدن از اولین جفت انسان(ادم و حوا) کاملا بی معناست!
https://fa.wikipedia.org/wiki/فرگشت_انسان
ز جمله پرسش‌های اساسی که در طول تاریخ ذهن بشر را به خود مشغول داشته این است که اولین انسان چه کسی بوده‌است؟ با پیشرفت‌های حاصل شده در زمینهٔ زیست‌شناسی تکاملی، امروزه می‌توان این مسئله را از نظر علمی مورد بررسی قرار داد. برای پاسخ به این پرسش باید توجه نمود که فرایند فرگشت در مورد همه موجودات و از جمله انسان فرایندی تدریجی، پیوسته و زمانبر است و در یک نسل اتفاق نمی‌افتد. ریچارد داوکینز این فرایند را به رشد انسان تشبیه می‌کند. همانگونه که شما در طول رشد نمی‌توانید دقیقاً لحظهٔ تغییر از مرحلهٔ نوزادی به مرحلهٔ کودکی و یا تغییر از کودکی به نوجوانی را تعیین کنید، در فرایند فرگشت نیز نمی‌توانید دقیقاً یک موجود را از والدینش متمایز کرده، او را گونه‌ای جدید بنامید. پیدایش گونه‌ای جدید پدیده‌ای است که با گذشت زمانی طولانی و نه در یک نسل اتفاق می‌افتد. بنابراین پاسخ این پرسش را می‌توان اینگونه بیان کرد: انسان خردمند امروزی نتیجه فرگشت میلیون‌ها نسل از موجودات زنده از بدو پیدایش حیات است و در این میان هیچ کدام از این موجودات را نمی‌توان به عنوان اولین انسان محسوب کرد یا به عبارت دیگر اولین انسان هیچ‌گاه وجود نداشته‌است. [۱۱۰]

آخرین ویرایش:
بالا