• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گیلان

• شروع کننده موضوع

SAl3A.A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سلام
بالاخره یه تاپیک زدیم برای استان گیلان:د
میخوام از جایی که خودم دوس دارم شروع کنم(قلعه رودخان)

قلعه رودخان تو 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن تو استان گیلان قرار داره
علاقه مندان به دیدن قلعه بعد از عبور از شهر فومن، پس از گذشتن از روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام و سیدآباد به روستای قلعه رودخان رسیده و پس از گذشتن از حیدرآلات و طی سه کیلومتر جاده که دو سالی است آسفالت شده، وارد اراضی پارک جنگلی قلعه رودخان شده و باید مسیر ۱/۵ کیلومتری صعود تا محل قلعه را از راه پله احداث شده، عبور کنند و از این رو قلعه معروف به قلعه هزار پله است.
قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرمسرای وی) و قورخانه (محل فعالیت های نظامی وزندگی سربازان) تشکیل شده است.
اول از همه بعد از پارکینگ یه سری قهوه خونه و تنقلات فروشی هستش
من توصیه میکنم زیاد بارتونُ سنگین نکنین و اگه خواستین چیزی بخرین یه بطری کوچیک آب با یه چیز شیرین و انرژی زای سبک مثل بیسکویت و شکلات بخرین. تو راه هم جایی برای آب خریدن هست پس نمیخواد نگرانش باشین ولی حتما یه بطری آب همراهتون باشه.
کتونی راحت بپوشین و لباسی بپوشین که تو آفتاب راحت باشین
ابتدای مسیر رودخونه های قشنگی هست ولی بهتون توصیه میکنم اول راه ذوق زده نشین و نپرین تو آب!
تا بالای کوه یک سره پله هست
مسیر طولانیه ولی لازم نیس عجله کنین. حتی اگه ظهر هم برین اونجا میتونین به موقع برگردین
البته اگه صبح برین خیلی بهتره!
مسیر سر سبز فوق العاده زیبایی داره. خیلی بهتون خوش میگذره
220px-Parke-Ghale-RoodKhaan.JPG

تو مسیر راه های میانبری هست. اگه دیدین راه میانبر شیبش زیاده اصلا از اون سمت نرین. البته راه های میانبر خوب هم هست (;
تا تشنه تون شد فوری آب نخورین چون دل درد میگیرین و نمیتونین ادامه بدین!(این توصیه رو جدی بگیرین!!) ؟؟؟
بالای کوه یه قلعه ی خیلی قشنگ هست که مربوط به دوره ساسانیانه و تو دوره ی سلجوقیان تجدید بنا شده
اینم دوتا عکس از قلعه:
elegancesofiran5pic1.gif

170146228512348208321612397177177422339.jpg

وقتی رسیدین بالا یکم خستگی درکنین
زیاد داخل ساختمون قلعه و ساختمونای اطرافش نرین
چون میگن یه سری تله هست که از قدیم تو قلعه بوده و برش نداشتن
قبل از اینکه راه بیفتین و برگردین یه آبی هم به دست و صورتتون بزنین :D

بعد از اینکه رسیدین پایین کتونیاتونُ دربیارین و پاهاتونُ بکنین تو آب رودخونه! این قسمت بیشتر از کل مسیر بهتون کیف میده!! (;
DSC02810_resize.jpg

برای اطلاعات بیشتر میتونین به اینجا مراجعه کنین :)

+ از بقیه ی سمپادیای گیلان هم میخوام بیان این تاپیکُ آباد کنن!

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
پاسخ : گیلان

موزه میراث روستایی گیلان
شاید یکی از بهترین جاها واسه گردشگری تو گیلان باشه! من پارسال رفتم و خیلی خوشم اومد! اول راهش رو بگم ،ما فکر میکردیم
درش از همون جاده قزوین-رشت باشه ولی باید برین تو جاده سراوان-شفت . سعی کنین حتماً موقع جشنواره‌ها برین بنظرم تا آخر تابستون
جشنواره‌اش باشه عید هم گویا هست بقیه اوقات رو نمیدونم :D یه نصف روز هم باید بذارین واسش ! کار دو ساعت نیست!
کلاً حالت جنگلی داره(تو پارک جنگلی احداث شده خُ! :-" ) و راههاش هم مشخصه و سنگریزه ریختن.میشه گفت
تقریباً همه چیزش شدید سنتی روستای گیلانه ! 8-> حتی طنابها گویا از کاه برنج بافته شده!
موزه رو بر اساس قسمتهای مختلف گیلان چن قسمت کردن (جلکه مرکزی،جلگه شرقی و قس علی هذه)تو هر قسمت تعدادی خونه وجود داره که
به سبک خونه‌های اون منطقه از گیلان ساخته شده. اما به نظر من شاخترین قسمت قضیه اینه که
تعدادی از اون خونه‌ها رو در منطقه اصلی خریدن ، سوا کردن و دو باره اینجا چیدن! /m\ /m\
کلاً خونه‌هاش هم کامل‌ـن یعنی خود خونه ،اسباب،انبار، مرغدونی،باغچه ... تقریباً همه کارکنان هم لباس محلی پوشیدن :D
چن تا شالیزار هم هست.با توجه به بافت جنگلی که ذکر شد عملاً هم طبیعت رو میگردین هم فرهنگ رو!
یک نکته جالب به نظر من بهداشت بود! یعنی با توجه به بازدیدکننده زیاد و فضای طبیعی موزه خیلی تمیز بود! <D=
از اون جا که دیگه هر کله‌پزی هم سایت داره طبیعیه که اینجا هم داشته باشه! سایتش اینه
دیگه اینکه اگه موقع جشنواره میرین ناهار نخورده برین بهتره :-" اون جا کلی جاهای مختلف شیرینی‌ها و نونهای متنوع محلی میپزن که خیلی هم میچسبه! :D
کلاً موزه لایک میشه!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

راهنمايى كنين توى يه مسافرت ٢ روزه كجا بريم ;;)

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

قلعه رودخان رو از دست ندید. واقعا محشره. هم تاریخیه هم طبیعی.

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

قلعه رودخانه به خاطر معروف بودنش همیشه شلوغه، برای آدمی مثل من که از جمعیت خوشش نمیاد گزینه خیلی خوبی نیست. از طرفی گیلان چندین تا آبشار خیلی خوب داره، بهترینشون هم احتمالاً آبشار زمرد حویق در شهر حویقه، نزدیک تالش (طرفای اردبیل دیگه). البته از رشت حدود یک ساعت و نیم رانندگی داره. راهش تا یک قسمتی اسفالته ولی بقیه‌اش خاکیه. آب آبشار هم خیلی سرده و چون ماهی قزل‌ آلا داره یه عده برای ماهی‌گیری می‌رن اون‌جا!

همون دور و برا ساحل گیسوم هم هست که آبش از آب ساحل‌های مازندران تمیز‌تره. تا خود ساحل باید از توی پارک جنگلی رد بشین که جای پارک کردن و ایستادن داره و جای قشنگیه. نزدیک ساحل گیسوم هم یه آبشار دیگه هست؛ آبشار ویسادار؛ تا آبشار یک جاده نسبتاً باریک ۱۰ کیلومتری رو باید با ماشین برین که با شیب ملایم می‌ره بالا. خود راهش واقعاً زیباست و ارزش دیدن رو داره.

بالا