• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی سیستم های مدیریت محتوا

• شروع کننده موضوع

Ham!D ShojaE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان جابرابن‌حیان
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی آی‌تی
گفتم یه تاپیکی بزنم که بیایم و سیستم های مدیریت محتوای فارسی رو با هم مقایسه کنیم و در موردشون تبادل نظر کنیم ...

شما از کدوم سیستم مدیریت محتوا برای وبسایتتون استفاده می کنید ؟! وردپرس , جوملا , نیوک , ...؟! دلیل انتخابتون چی بوده !؟ مزایا و معایب سیستمی که استفاده می کنید نسبت به سایر سیستم ها چیه ؟!

من خودم وردپرس رو ترجیح میدم , انعطاف بالایی برای کار های مختلف داره , محیطش کاملا یوزر فرندلیه :D , پلاگین های بسیار متنوع , انجمن پشتیبانی خیلی قوی و ... .

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : بررسی سیستم های مدیریت محتوا

گاهی اوقات پای نظر شخصی میاد وسط و یک فرد به یک دلیل شخصی یک سیستمی رو انتخاب می‌کنه، ولی وقتی وردپرس در بین گزینه‌ها مطرح می‌شه، تنها و تنها یک دلیل برای رد کردن آن وجود داره و اون اینه که طرف به شدت به شدت در زمینه‌ی بلاگ‌نویسی آماتور باشه که اصن همچین فردی احتمالا نداریم. چون همه اکثرا از اول با بلاگفایی چیزی شروع کردن و با چیزای فاندامنتال آشنا هستن.

وردپرس یک سیستم اوپن سورس که در سرتاسر دنیا روزانه تعداد زیادی آدم روی کاستومایزش کار می‌کنن، واسم پلاگین‌های متنوع می‌نویسن و theme های خیلی زیبا از پیچیده و شلوغ گرفته تا مینیمال واسش طراحی می‌کنند. یکی از مزیت‌های سیستم اوپن سورس اینه که کلی آدم می‌تونن رو بهبود برنامه کمک کنند.

وردپرس از امنیت خوبی برخوردار هست که جای هرگونه بی‌اعتمادی رو بسته.

ساختار بسیار قوی‌ی که داره باعث شده که در بین سیستم‌های مدیریت محتوا، یکه‌تاز باشه. این ساختار می‌تونه از چیزای فاندامنتال باشه تا چیزهای مربوط به فیچر. بله فیچر. بدون شک، بدون شک، بدون شک، وردپرس پرفیچر ترین سیستم مدیریت محتواس و این مزیت خیلی بزرگی هست و یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت وردپرس همین بوده.

ساختار themeهای وردپرس طوریه که شما می‌تونید به راحتی کاستومایزش کنید و هر چیزی که علاقه دارید اضافه کنید و حتی داکیومنتیشن‌های زیادی درباره‌ی توابع وردپرس وجود داره که شما می‌تونید بخونیدشون و themeهای باامکانات‌تری بسازید. همه‌ چی خیلی خوب و مرتب.

سیستم آپدیت و بک‌آپش هم خیلی خوبه. هر وقت آپدیت جدید از یک theme میاد یا نسخه‌ی جدیدتری از یک plugin یا حتی نسخه‌ی جدید وردپرس میاد بهتون اطلاع می‌ده و شما با یک کلیک و وارد کردن یوزرنیم و پسوورد اف تی پی می‌تونید به ورژن جدید ارتقا بدید.

و کلی دلیل دیگه ...

وردپرس برای آدمایی هست که می‌خوان با یک کلیک، میلیون‌ها کار رو در یک ثانیه انجام بدن.

جنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
تهران

وردپرس از همه بهتره!
هم محیطش به قول بالاییا یوزر-فرندلیِ هم میتونی هر قالب و پلاگینی خواستی خیلی زود براش پیدا کنی....با چندتا کلیک ساده میتونین یه سایت داشته باشین که تمامی امکاناتی که سرویسای بلاگ نویسی در اختیارتون نمیزارنُ بهتون میده ;)) 8->
جوملا هم خوبه ولی قالباش یکم داغونه!کلن یکم قدیمیه (هر کاری میکنم بهم نمیچسبه :)))
نیوک که :|

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

دروپال. خیلی قوی تر هست از وردپرس. و سایتهای معتبری در دنیا با دروپال زده شدن. فقط مشکلش اینه که چون هنوز خیلی بین فارسی زبانها جا نیفتاده، آدم سوال داشته باشه باید انگلیسی سرچ کنه.فارسی خیلی کم پیدا میشه. و خب من کلا به انگلیسی سرچ کردن عادت دارم!

hojjatele

کاربر حرفه‌ای
شهر
قم
مدال المپیاد
ندارم !
رشته دانشگاه
نرم

من چون کارم اینه می گم
هر سیستمی به یه کاربردی میاد
مثلا نیوک تو بعضی چیزاش خیلی بدرد بخوره
نیوک راحته، کد نویسی زیادی نمی خواد واسه کار باهاش، برای سایت های دانلود سنتر خیلی عالیه. قالباش هم که فت و فراوونه! (با نیوک زیاد کار کردم)

وردپرس هم که واقعا قویه. حجم خیلی کم ولی امکانات خیلی بالا! وردپرس هم واسه دانلود سنتر ها خوبه. ولی اگه یکم سورس بلد باشی خیلی حرفه ای می تونی یه سایت فوق العاده از توش در بیاری (خیلی با ورودپرس کار نکردم)

جوملا که اعجوبه ایه! بی انصاف هرچی دربارش بگی کم گفتی! قالب که فوق العاده. اصلا هم نیاز به کد نویسی نداره و همه چیش توی همون ادمینش هست. امنیتش هم که خوبه. فقط یکم کار با ماژول ها و قالبش سخته. وگرنه خیلی حرفه ای هست! ( با جوملا زیاد کار کردم)

دیتالایف هم چیز باحالیه. (با اون هم یکی 2 ماه کار می کردم!)

راش سی ام اس هم بد نیست! فقط خیلی نوه و قالب و ماژول نداره (10 دقیقه باهاش کار کردم!!)

همین
فعلا دیگه چیزی یادم نمیاد!

DaMoN SaLvAtOrE

مهدی صفری
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم - تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
Health IT

به نقل از مهســـــــــــــا :
دروپال. خیلی قوی تر هست از وردپرس. و سایتهای معتبری در دنیا با دروپال زده شدن. فقط مشکلش اینه که چون هنوز خیلی بین فارسی زبانها جا نیفتاده، آدم سوال داشته باشه باید انگلیسی سرچ کنه.فارسی خیلی کم پیدا میشه. و خب من کلا به انگلیسی سرچ کردن عادت دارم!
آقا راستش منم واسه سایتم ورد پرس نصب کردم!اما خب یکی دروپال رو پیشنهاد داد،ما هم رفتیم تحقیق که تا سایتمون تکمیل نشده اگه این بهتره خب عوضش کنیم،نتیجش این شد که دروپال کاملا سر تره!مخصوصا از نظر امنیت!فقط تنها ضعفش اینه که خیلی پشتیبانی فارسی نشده ازش،ولی خب دو تا سایت رو پیدا کردم که به زبان فارسی در موردش توضیح داده،
1- www.drupalir.com
بیشتر به معرفی پرداخته،و وقتی توش عضو شدم،گفت عضویت شما باید توسط مدیر سایت تایید بشه،و هنوز نمیدونم دیگه چه خدماتی رو ارائه میده.
2-www.drupalcms.ir
توی این یکی میتونید خود cms رو دانلود کنید!افزونه هاشو ببینید و استفاده کنید همینطور یه سری قالب ها درش هست.

اینم از تجربیات این نیم ساعت اخیر ما :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از مهدی صفری :
آقا راستش منم واسه سایتم ورد پرس نصب کردم!اما خب یکی دروپال رو پیشنهاد داد،ما هم رفتیم تحقیق که تا سایتمون تکمیل نشده اگه این بهتره خب عوضش کنیم،نتیجش این شد که دروپال کاملا سر تره!مخصوصا از نظر امنیت!فقط تنها ضعفش اینه که خیلی پشتیبانی فارسی نشده ازش،ولی خب دو تا سایت رو پیدا کردم که به زبان فارسی در موردش توضیح داده،
1- www.drupalir.com
بیشتر به معرفی پرداخته،و وقتی توش عضو شدم،گفت عضویت شما باید توسط مدیر سایت تایید بشه،و هنوز نمیدونم دیگه چه خدماتی رو ارائه میده.
2-www.drupalcms.ir
توی این یکی میتونید خود cms رو دانلود کنید!افزونه هاشو ببینید و استفاده کنید همینطور یه سری قالب ها درش هست.

اینم از تجربیات این نیم ساعت اخیر ما :D
یه نفر که اصلا کارش طراحی وبه و با دروپال به خوبی کار کرده میگفت تو ایران زیر 100 نفر هستن که واقعا بلدن با دروپال کار کنن!! به همین خاطره که پشتیبانی فارسی ازش نیست هنوز...
بعد اون فروم هایی که آدرس دادینو منم دیدمشون.بهش که گفتم گفت اونا به هیچ دردی نمیخورن باید برین تو فروم های انگلیسی زبان مربوط به دروپال مشکلات و وسوالاتتونو مطرح کنین.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

کلا از منظر امنیتی، wordpress و drupal و DLE پیشنهاد میشه ...

DaMoN SaLvAtOrE

مهدی صفری
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم - تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
Health IT

به نقل از مهســـــــــــــا :
یه نفر که اصلا کارش طراحی وبه و با دروپال به خوبی کار کرده میگفت تو ایران زیر 100 نفر هستن که واقعا بلدن با دروپال کار کنن!! به همین خاطره که پشتیبانی فارسی ازش نیست هنوز...
بعد اون فروم هایی که آدرس دادینو منم دیدمشون.بهش که گفتم گفت اونا به هیچ دردی نمیخورن باید برین تو فروم های انگلیسی زبان مربوط به دروپال مشکلات و وسوالاتتونو مطرح کنین.
خب واقعا بلد بودن رو نه.....اما اینکه کسی نصبش رو انجام بده و بتونه باهاش کار انجام بده چیز سختی نیست....
پشتیبان فارسی هست!قوی نیست.
خب مطرح کردن تو فروم های انگلیسی هم در اکثر مواقع دردسر های خاص خودشون رو دارن.
من تنها فروم انگلیسی که رفتم توش و پشتیبانی خواستم و پشتیبانیشون عالی بود فروم تپ تاک بودش که یه باگ رو گزارش کردم و در کم تر از 24 ساعت باگ رو رفع کردن.......

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ExDa :
خب واقعا بلد بودن رو نه.....اما اینکه کسی نصبش رو انجام بده و بتونه باهاش کار انجام بده چیز سختی نیست....
بله برای همه ی سی ام اس ها اینطوریه اما مهم برنامه نویسی دروپال و ... هست
اما تا زمانی که وردپرس و جوملا هست دروپال یه چیز کوچیکی به نظر میاد من با هر سه کار کردم ولی وردپرس عالی بود بعد جوملا بعد دروپال

یادتو باشه اینا سی ام اس های سایت های عمومی هستن مثلا تخصصی هم هست مثل مای بی بی که برای انجمنه :لایک
اما جوملا و وردپرس و دروپال یه ذره عمومی ترند

بالا